Fietsers, opgelet! RIJWIELPAD DINSDAG 24 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 ALKEMADE. Geboren: Engelina, d. van C. Bouw meester en A. J. van Klink. Cornelia Theodorus, z. van J. P. Zandvliet en J. C. van Leeuwen Adrianus Johannes, z. van J. S. Pennings en S. W. Straathof. Ondertrouwd: P. de Raadt, jm. 34 j. en J. Loos jd. 28 j. Gehuwd: J. C. Kennis jm. 24 j. en A. J. Spruit jd. 23 j. G. Pieterse jm. 23 j. en A. C. Casteleijn jd. 22 j. J. J. Verberg jm. 25 j. en M. J. Adema jd. 19 j. J. C. Hoogeveen 43 j. en M. A. Borst jd. 27 j. LEIDSCHENDAM De Film „Credo" of het „Wonder van Lourdes" Naar wij vernemen zal de R.K. Bioscoop onderneming van de Fa. Aug. de Laat uit Tilburg op Zondag 29 April in het R.K. Vereen.gebouw alhier de film „Credo" of „Het wonder van Lourdes" vertoonen. De film „Credo" is van oorsprong een Fransch filmwerk, waarin de bekende ac teur Henri Krauss de hoofdrol vervult. Het is aan de welwillendheid van zijne H. E. H. Monseigneur Schaepter, bisschop van Tarbes en Lourdes te danken, dat voor de eerste maal de beroemde pelgrimstoch ten en gewijde plechtigheden te Lourdes opgenomen mochten worden voor de film. Alle scènes in Lourdes zijn dus authen tiek, de grot, de kruisweg en de opname van de processie. Langzamerhand kreeg deze film een we reld-vermaardheid, terwijl de voorstellin gen in ons land door duizenden werden bezocht. Ongetwijfeld zal deze film ook in deze gemeente en omgeving de aandacht der Ka tholieken trekken. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat deze film vooraf zal worden gegaan door een film van de begrafenis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder, gevolgd door een ko misch vóór-programma, waaronder het op treden van het gezelschap van den beken den radiozanger Aug. de Laat. Zie advertentie op Vrijdag a.s. Ongeluk? Zondagnacht te c.a. halféén werd burgemeester Keijzer gewaarschuwd, dat aan den Westvlietweg nabij de Wijker- brug een gewonde man lag. Het bleek te zijn A. M. van den Achterweg alhier, die zwaar gewond was. Aanwezig waren ook de chef-veldwachter Scheffers en de rijksveldwachter Tol, die het verdere on derzoek leidden. De gewonde werd naar St. Antoniushove gebracht, waar dr. Per- quin en dr. v. Dorsten hem behandelden. H. M. was in een café te Voorburg ge weest met zekeren K. uit de Tedingerstr., Gebr. A. van den Broekweg, v. E. uit de Veenestraat en de Gr. uit Nootdorp. Burg. Keijzer heeft zich in verbinding gesteld met den officier van Justitie, daar M. in korten tijd reeds 6 verbalen kreeg wegens dronkenschap, vernieling, enz. WARMOND Verpachting EendenkooL De openbare verpachting van de Eendenkooi alhier had het volgende resultaat: E. J. Coster en A. Schrijvers te Leiden 200 p. j., G. van Herk Rhoon 300 p. j., M. Verbeek te Giet hoorn ƒ2.50 p. j. P. van Rijn, Warmond ƒ275 p. j. P. v. d. Voort te Sassenheim 125 p. j. M. v. Herk te Rhoon 200 p. j. J. Bergman te Warmond 575 p. j. M. J. Poot te Voorschoten ƒ2851.50 p. j. De gun ning is aangehouden. Verkeer. Nu van Ged. Staten bericht is binnengekomen van de verordening tot gesloten verklaring van wegen in ééne richting, wijzen wij er op, dat het thans verboden is het gedeelte der Dorpsstraat liggende tusschen „Meerrust" en de Lock- horstlaan te berijden anders dan van de richting LockhorstlaanMeerrustlaan. Dit zal het autoverkeer daar ter plaatse, het welk vooral in de zomermaanden zeer druk is, zeker ten goede komen. Ongeluk. Het driejarig zoontje van P. v. K. had het ongeluk bij het spelen op een hooimijt, hiervan af te vallen met het noodlottig gevolg, dat het een arm brak, zcodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Amanda Robert! Het circus Amanda Roberti heeft zijn tenten in deze gemeente opgeslagen en zal morgen- en Donderdag avond, haar voorstellingen geven. Donder dagmiddag om 4 uur zal tevens een kinder voorstelling worden gegeven. Dit circus kan nog met eere genoemd wor'den onder de echte oud-Hollandsche paardenspelen, in de volkstaal meer als „paardespullen" aangeduid, maar dan een dat aan hooge eischen voldoet. Het programma van dit bekende circus wordt nog hoofdzakelijk gemaakt door de paarden, al ontbreken er ook de rqwiel- acrobaten en andere nummers niet. Het zal de moeite waard zijn van dit programma te gaan genieten. Men zie de advertentie in dit nummer. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. De Graal. Zondag, 22 April, stond wèl In het teelten van de Graal. Reeds Zaterdagavond waren 9 leden In gekleed, zoodat zij dezen feestdag, als ge- uniformd lid ,mee konden vieren. De inwijdingsdag werd begonnen met 'n algemeene H. Communie. Daarna was er in het clubhuis 'n gemeenschappelijk ont bijt voor de in wijdelingen en leidsters. 't Clublokaal zag er dank zij de goe de zorgen van enkele flinke leden fees telijk uit. De keurig gedekte tafels waren versierd met slingers van groen en bloe men en overal stonden vazen met fleurige bouquetten. Na het ontbijt bedankte de hoofdleidster, mej. Catr. Verver, in enkele hartelijke woorden de Amsterd. leidster, mej. C. Log ger, die geruimen tijd 'n cursus voor de in- wijdelingen gegeven heeft en nu op deze dag ook tegenwoordig was. Veel hebben de meisjes uit dezen cursus geleerd en al len hielden van mej. Logger om de fijne tact, die ze bezat, om met de leden om te gaan. In 'n klein gesohenk uitten de meis jes hun dankbaarheid. Om vier uur 's middags was er 'n kort Lof, waaronder de in wijdelingen him Graalbelofte aflegden. In deze belofte be loofden zij steeds Katholieken te zijn van de daad. In 'n korte toespraak wees de Zeereerw. heer Pastoor de meisjes nog eens op de waarde van hun belofte en wekte hen vooral op, steeds dit doel voor oogen te houden: „hun eeuwige zaligheid". Om deze feestdag meer luister bij te zet ten, was er 'n groote groep A msterd amsche leden gekomen en ook de Graalleden uit Gouda waren in de kerk aanwezig. Na de inwijding trokken al deze leden, met hun leidsters 't was 'n bonte, fleu rige stoet naar het parochiehuis. Allereerst heette mej. Verver de Am sterd. en Goudsche leden van harte wel kom, daarna werd er door de Amsterd. le den 'n keurige zanguitvoering gegeven. Na het Avondlof werd deze uitvoering nog voortgezet Bodegraven verleende nu ook medewerking maar om 9 uur moest er 'n einde gemaakt worden aan dezen prettigcn dag, daar de A'damsche leden nog naar huis moesten. Mej. Logger sprak nog enkele woorden tot afscheid. Ze bedankte leden en leidsters voor de prettige samenwerking en richtte nog speciaal tot de Inwijdelingen deze woorden: „Maak, dat ik op jullie kan re kenen". Met 'n enthousiast „Excelsior, Alleluja. Vooruit" werd deze dag besloten. MOTORSPORT MOTORCLUB LEIDEN EN OMSTR. Begunstigd door het mooie weer heeft de Motorclub Leiden en Omstreken Zondag ji. een Puizzle-rdt georganiseerd. Zooals gewoonlijk bestond er voor deze rit nogal animo want ongeveer 40 deelne mers verschenen aan de start, bij café Wil lem Bakker te Wassenaar. De rit voerde Ln het kort genoemd, van Wassenaar naar Voorschoten, Stompwijk, Zoeterwoude, Benthuizen, Hazerswoude, Boskoop, Waddkixveen, Moerkapelle, De Kruisweg, vandaar naar Moordrecht, Nieu- werkerk, Ter Bregge, Benkel-Pij nacker, Nootdorp, Leidschendam, Veur, Voorscho ten en vandaar naar Wassenaar waar ook de finish was. De totale afstand bedroeg 128.7 K.M. terwijl een gemiddelde snelheid van 36 K.M. per uur gereden moest worden. Aan de diverse controle posten, bleek al weer dat het de meeste rijders niet mee viel om zonder strafpunten te blijven. Te oordeelen naar de stemming der deel nemers die aan de finish verschenen mag de rit als zeer goed geslaagd genoemd wor den, want allen waren werkelijk tevreden over de organisatie, waaruit blijkt dat dit wel aan de M.C.L.O. is toevertrouwd. Kort nadat de eindcontrole gesloten was bon er al een aanvang gemaakt worden met het uitdeelen der prijzen welke bestonden uit acht hoofdprijzen, n.l. 2 bekers, 2 pla quettes en 4 medailles, terwijl er nog 18 troostprijzen waren, grootendeels bestaand uit luxe voorwerpen. De prijswinnaars der acht hoofdprijzen zijn: 1. A. v. d. Arend (Leidschendam) 4 strafp.; 2. J. Smit, den Haag, 4 strafp.; 3. J. Renooy, den Haag, 5 strafp.; 4. A. J. Vrieze, den Haag, 6 strafp.; 5. J. Westgeest, Was senaar, 7 strafp.; 6. W. Kops, den Haag, 9 strafp.; 7. A. Pardon, den Haag, 10 strafp.; 8. G. Gratdijk, Amsterdam, 11 strafp. Vender werd aan de Motorsportvereeni- ging F. N. uit Amsterdam een medaille uit gereikt, welke beschikbaar was gesteld voor de olub die met het grootst aantal leden aan de rit heeft deelgenomen. LEIDSCHE HARLEY-DAVIDSON CLUB. Zondag vond te Arnhem in Royal aan de Jansbinnensdnigel de slotapotheose van het H.D.-concours plaats. Ook de L.H.D.C. naim hieraan deel. Om 9.15 uur startte men van hier naar Utrecht, alwaar de deelnemers werden opgewacht door de Utreohtsche H.D. dob. Even later arriveerden ook de Rotterdamsche en de Haagsche H.D. club. Gezamenlijk reed de plm. 3/4 K.M. lange file over Rbenen, Wageningen en de Greb be naar Arnhem. Een keurig gezicht was het deze lange rij motorrijders langs den weg en door de bochten te zien gaan, vooral waar het terrein eenigszins heuvelachtig was, zooals bij de Wageningsche berg enz. Om plm. half één arriveerde men in Arn hem. Hier moesten alle deelnemers zdch aan Royal melden. Tevens waren daar de nieuwste snufjes van H.D. tentoongesteld, terwijl een tombola werd gehouden en de aanwezigen vergast werden op zang, mu ziek enz. Voor het concours was ingeschre ven door 669 personen. Het hoogst aantal te verkrijgen punten was behaald door 82 deelnemers. Alle deelnemers van de L.H.D.C. behoorden hierbij. Het eindresul taat moest dus door loting beslist worden. De hoofdprijs een 750 oc. 2 cyl. H.D. 1934 viel ten deel aan den heer van Boven te Rotterdam, terwijl alle mededingende leden van de L.H.D.C. een prijs verwierven. Voor waar een aardig resultaat. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen, waarna men over Ede weder huiswaarts keerde. Dit nieuwe bord (blauw, met •en witte fiets erop) langa een rijwielpad geeft aan, dat fietsers verplichi rijn, uitsluitend op dat pad te rijden I De gewone weg ernaast Is daar voor hen verboden. 1 I* v°or Uw eigen veilig- heid, dus: mijdt den rijweg, 97 y&r berijdt uitsluitend het WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE SPELLING. Het Handelsblad is ook niet Inge nomen met de haast, die men achter de in voering van de gewijzigde spelling wil zetten: „De commissie tot vereenvoudiging der speling heeft tenslotte het land met haar verslag overvallen niet omdat haar be staan of haar werk niet bekend was, maar omdat zij zulk een haast met de invoering heeft. Wij vragen ons af, waarom dit noo- dig is, waarom de nieuwe spelling al in September, nu over vier maanden ruim, op de scholen en elders ingevoerd zal moe ten worden; een dergelijke verandering van het letterbeeld van onze taal is toch werkelijk geen kleinigheid.... Wij meenen evenals „De Standaard" het orgaan van dr. Colijns partij, laatst schreef, dat een oplossing van dit vraagstuk be hoorlijke overweging vereischt, en boven dien ook het element van de kosten, die er natuurlijk aan verbonden zijn. Of moet dit het eenige wezen, waarin de spoed van Marchant het tegendeel van bezuiniging brengt? Afgezien dan nog van de vraag of een spellingshervorming in dezen tijd nu datgene is, waaraan ons volk de meeste be hoefte heeft". LIEGT EEN MINISTER? Wij nemen met Instemming over uit de Utrechtsche Courant: „Zooals wij vorige week reeds mededeel den, is het ontwerp to herziening von de Winkelsluitingswet in het begin dier week door de Tweede Kamer van hare agenda afgevoerd. Minister Verschuur had dit ont werp ingediend, en men weet, dat de antl- revolutionnaire Kamerfractie de daarin o.a. beoogde verruiming der gelegenheid van verkoopen op Zondag zeer ongunstig ge zind was. Nu minister Colijn het beheer van het departement van den heer Ver schuur ad interim op zich neemt, was niet te verwachten, dat de waarnemende mi nister van Economische Zaken, tevens er kend leider van de anti-revolutionnaire partij de verdediging van het ontwerp op zich zou ne Het orgaa er partij, de „Standaard", melding makende van het afvoeren dier novelle van de agenda, bezigt daarbij een uiting, die hooglijk verbazing wekt. Het blad zegt n.l.: De mededeeling in de memorie van Antwoord, dat geheel het kabinet ach ter dit wetsontwerp staat, schijnt op misverstand te berusten. Dit is nu wel héél erg! Wanneer men niet meer kan vertrouwen op een pertinente verklaring in een offi cieel Staatsstuk, zooals een ministerieele Memorie van Antwoord toch ongetwijfeld geacht mag worden te zyn, wat moet het publiek dan wel gaan denken van de be trouwbaarheid van zulke stukken? Officieele verklaringen hebben zich niet altijd in een onbeperkt vertrouwen mogen verheugen, omdat er soms een woordenspel in gespeeld wordt, dat voor niet-ingewij- den niet altijd doorzichtig is, maar dat door een leidend politiek orgaan twijfel gewekt wordt aan de betrouwbaarheid eener niet voor tweeledigen uitleg vatbare ministerieele verzekering aan Volksverte genwoordiging en Volk, is toch al zéér be denkelijk. We hopen, dat een geval als dit alsnog in de Kamer moge ter sprake komen". HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN. Een woord tot ouders en opvoeders. De broedtijd der vogels is nauwelijks be gonnen en reeds bereiken ons klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten het ont gelden, maar de zangvogels ais lijsters, me rels, vinken, meezen, nachtegalen en tuin- fluiters hebben er het meeste van te lijden. Aan het uithalen van nesten onzer vogels is geen enkel voordeel verbonden; integen deel het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat onze jongens telkens weer gewezen wor den op het verkeerde van het uithalen van vogelnesten. Op scholen, waar het bescher men van vogels krachtig wordt aangemoe digd, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Wij moeten een beroep doen op het eer gevoel der jongens. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn tegen zwakke en hulplooze schepselen. Het gaat dus niet om de vogelnesten alleen, maar zeker ook om het beste, dat er in de kinderziel leeft. Om het uithalen van vogelnestjes tegen te gaan en de natuurliefde te bevorderen, is door een aantal organisaties en instel lingen, die vogelbescherming voorstaan, waaronder de Nederlandsohe Vereeniging tot Bescherming van Dieren (Prinses Ma ries traat 40, den Haag) de Nederlandsche Ver. tot Bescherming van Vogels (Heeren gracht 540, A'dam) de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen e.a. verleden jaar een geschriftje samengesteld. INGEZONDEN STUKKEN Parfum of: daar Is een luchtje aan. Maandagavond, gehoorzaal, damesbeurs. Na opening door den burgemeester rond gang van het publiek door de stands. Een heer vroeg dringend of hij mijn zak doek gratis met reukwater mocht bespui ten en drong mij naar een kleine stand. Daar een juffrouw die mij een paar soor ten reuk onder de neus duwde. Zij wees daarbij op een etalage van klei ne fleschjes en drong er op aan, dat ik een daarvan gratis zoude uitkiezen. Tot zoover was er een luchtje aan, maar geheel gratis. Nu echter kwam de aap uit de mouw. Welk parfum ik in dat flesehje wilde. En op mijn vraag: wat dat kostte, was het antwoord: 30 cent per gram. Er gingen 4 gram in zoo'n flesehje, dus 1.20. Terwijl ik er heen gedrongen was, om gra tis mjjn zakdoek te laten bespuiten! 't Is altijd goed, indien men dit weet, daar men dan op het verder verloop der parfum geschiedenis kan rekenen. Bij geen der andere stands hebben wij zoo iets ondervonden, maar was men wel willend, natuurlijk ook gaarne bereid om orders te noteeren. Is het in dezen tijd nu zoo dringend noodig, om onze winkeliers concurrentie aan te doen. Ik vraag maar. Leidenaar. De Kleinvee-vereenlging te Voorhout. VOORHOUT, 24 ApriL Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u opname van onder staand stukje in uw geëerd blad, waarvoor ik u bq voorbaat mijn oprechten dank be tuig. In de laatst gehouden ledenvergadering van den Ned. R. K. Volksbond afd. Voor hout werd o.a. een verslag uitgebracht door de oontróle-oommissie welke verklaarde dat de boeken en kas van de vereeniging en onderaf'deelingen in orde waren bevonden. Over de boeken en kas van de R. K. Klein- vee-vereeniging D.V.V. wilden de heeren niet verder doorgaan, daar deze geen onder- efdeelinig meer was van den R. K. Volks bond. Geachte lezers en lezeressen, wij kunnen niet begrijpen waarom hierover geen ver slag gegeven werd daar onze vereeniging nog maar zoo kort gescheiden is van den R. K. Volksbond en terwijl de boeken en kas ook door die personen zijn gecontro leerd en onderteekend, zoodat deze dus ook in orde waren bevonden. Het slaat zoo'n gek figuur, als er maar in het open-baar gezegd wordt „hier willen we niet verder op doorgaan", wat zeker niet is in het belang van een vereeniging. U M. d. R. nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting W. J. FLOOR, Seer. R. K. Kleónvee-ver. „Door Veredeling Verbetering". CORRESPONDENTIE. De heer L. E. te Voorschoten zond ons weer een stuk, naar aanleiding van zijn ingezonden stuk van gisteren, waarin hij o.m. beweert, dat hij niet heeft geschre ven over den Raad van Arbeid te Leiden en te 's Gx-avenhage, maar over den Raad van Arbeid te Leiden en de Griffie te 's Gravenhage. Verder, dat hij niet heeft geschreven, dat men Fransch tegen hem zou hebben gesproken, maar dat de betref fende officieele stukken wemelen van vreemde woorden. Ten slotte bespreekt in zender in zijn stuk weer nieuwe zaken, welke de zaak, waarover het gaat niet direct raken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7