25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 23 APRIL 1934 No. 7793 S)e £eid&eli£(Bou/fccï/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd 2k>ndagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De St. Joseph-parochie te Leiden opgeheven Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft met ingang van 4 Mei a.s. de parochie van den H. Joseph te Leiden opgeheven en ge heel het daaronder behoorende grondge bied gevoegd bij de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart aildaar, zoodait aan den Pastoor der laatstgenoemde Parochiekerk alle pais- toreele rechten en plichten, ook voor heit nieuwe grondgebied, worden overgedra gen. De bedoeling is de nu nog bestaande kerk van O. L. Vr. Hemelvaart te zijner tijde voor de godsdienstoefeningen te sluiten, terwijl de titel van O. L. Vrouw, met goed keuring van de H. Stoel, welke is aange vraagd, zal wonden overgebracht naar de St. Josephskerk. Aan de Katholieken van Leiden Naar aanleiding van bovenstaand bericht, dat Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem de S. Joseph-parochie te Leiden met ingaing van 4 Mei a.s. heeft opgeheven en het ge- heele gebied dier parochie gevoegd heeft bij dat der parochie van O.L.V. Hemelvaart („Mon Père") aldaar, en dat het de bedoe ling is, om te zijner tijde de kerk van O. L. V. Hemelvaart te onttrekken aan den eere- dienst, dus te sluiten, wil ik het volgende opmerken: Deze mededeeling zal in Leiden en voor al in de beide betrokken parochies met igroote droefheid worden vernomen, niet al leen om het heengaan van den beminden Pastoor J. Vijverberg, die in de jaren, dat hij hier arbeidde, zooveel gedaan heeft, om zijne parochie groot en bloeiend te maken te midden van overgroote finantieele zor gen, maar ook om het opheffen der St. Jo seph-parochie en het sluiten der aloude Mon Père-k e r k: men bemint nu eenmaal datgene, wat men zoo gaarne het z ij n e pleegt te noemen, men is er aan gehecht, als 't ware er mee samengegroeid door tal van blijde en droeve herinneringen. Wat beteekent nu deze mededeeling? De S. Joseph-kerk is destijds opgericht in de stellige en gemotiveerde verwachting, dat de stad Leiden zich daar b ij z o n d e r zou uitbreiden. Die verwachting is even wel niet in vervulling gegaan: de stad breidde zich juist aan de andere zijde bij zonder uit. Nu Z.H. Exc. de Bisschop die parochie heeft opgeheven (na 4 Mei be staat zij dus niet meer, met al de consequen ties, die daaruit voortvloeien), en haar ge bied heeft gevoegd bij dat der Mon Père- paroc'hie (op wie dus geheel en al alle rechten en verplichtingen der S. Joseph- parochie overgaan), zal de nieuw gebouwde S. Joseph-k e r k voldoende blijken voor de geestelijke verzorging van het dubbel grondgebied en zal de oude kerk van O. L. V. Hemelvaart te zijner tijd, d.wz. spoe dig, worden gesloten. Volgens besluit van Mgr. zal de parochie-geestelijkheid voortaan bestaan uit pastoor en vier kapelaans (in casu den deken en de 2 kap. der Mon Père en de 2 kap. der tegenwoordige S. Joseph) en zal de t i t e 1 O. L. V. Hemelvaart na bekomen verlof des Pausen, welk verlof reeds is aangevraagd overgaan op de S. Joseph-k erk, welke dus voortaan de „Mon Père" zal heeten. Een gevolg der opheffing der S. Joseph- parochie en der samenvoeging van deze met de parochie van O. L. V. Hemelvaart is, dat alle baten, maar ook alle lasten en dus ook alle schulden, door het Kerk bestuur der S. Joseph-parochie aangegaan, voortaan gedragen worden door de ééne parochie van O. L. V. Hemelvaart, zoodat daardoor de finantieele toestand aanmer- kelijk is versterkt en de finantieele draagkracht der voormalige S. Joseph-pa rochie ten zeerste is verbeterd. Met het sluiten der oude Mon Père-k erk •wordt denkt maar eens aan de glorievol le tijden van Mgr. J. Bots! een stuk Leidsehe kerkgeschiedenis afgesloten. En dit zal vooral bij de'ouderen onder ons, wel ke die tijden nog meegemaakt hebben, zeer smartelijk worden aangevoeld. Maar waar de Opperherder van dit Bisdom na rijp beraad beslist heeft, daar hebben wij allen het hoofd te buigen in volgzame on derwerping aan het door God gestelde ge zag, daarvoor zijn wij Katholieken ook dan, wanneer die volgzame onderwer ping ons een offer vraagt en aan onze men schel ijke zwakheid en gevoeligheid wat v De Mon-Père-Kerk aan de Haarlemmer straat (Kerk van O. L. Vr. Hemelvaart) te Leiden, die gaat verdwijnen. (Genomen naar een oude gravure). De St. Joseph-Kerk te Leiden, die de Kerk zal worden van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart. moeite kost. En wij zullen de handen in eenslaan, wij, oude en nieuwe parochianen van O. L. V. Hemelvaart, om de nieuw-ge- wijzigde parochie tot nog grooter bloei en luister te brengen en die parochie moreel en finantieel overvloedig te blijven steunen. Vol moed nemen ook wij, priesters, de zware door den Bisschop ons opgelegde taak op de schouders! En voor allen, priesters en leeken, gelde het woord der liturgie: „Procedamus in pace. In Nomine Domini": Laat ons voort gaan in Gods vrede; in den Naam des Hee- ren! Deken A. HOMULLE. Aan bovenstaande beschouwing van den hoogeerw. heer Deken Homulle behoeft on zerzijds niets te worden toegevoegd al leen zouden wij ons gaarne willen veroor- looven, te onderstreepen het woord van dank, dat wordt gebracht aan den zeer- eerw. heer Pastoor Vij verberg. Pastoor Vijverberg die nu benoemd is tot pastoor van de parochie van de H. Franc, van Ass. Afrikaanderpleinte Rotterdam is 1 Aug. 1930 de opvolger geworden van pastoor Leusen als pastoor der St. Jo seph-parochie te Leiden. In de jaren, dat hij hier heeft gewerkt, heeft hij zich gegeven aan de belangen van zijn parochie en aan al-Ie Katholieke belan- BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Nibbixwoude: den weleerw. heer A. Hoogeveen; te Aarlan- derveen den weleerw. heer J. Omtzigt en te Tholen den weleerw. heer L. Scham per, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Will.). Vervolgens tot Pastoor te Monster: den weleerw. heer Q. te Meijte Rotterdam (H. Franc. v. Ass.) den weleerw. heer J. Vijverberg, die Pastoor was te Leiden (H. Jos.). gen der stad, met hart en ziel. Hij heeft de genegenheid en sympathie gewonnen van heel zijn parochie en van allen, met wie hij in relatie kwam. Voor een ieder, diie een beroep deed op zijn hulp en medewer king, stond hij steeds klaar en voor een ieder was hij een open en eerlijk vriend. Bij de viering van zijn zilveren priester feest is ondubbelzinnig gebleken, hoe men in alle kringen van Leiden Pastoor Vij verberg waardeerde. En, toen hem eenigen tijd geleden een ernstig ongeval was over komen, was de deelneming algemeen, even als later de blijdschap over zijn genezing. Van zijn voorganger Pastoor Leusen had hij overgenomen een hartelijk toewijding en zakelijke zorg voor de belangen van het Katholiek onderwys. Wij zijn er van over tuigd, niet te overdrijven, als wij vreezen, dat zijn vertrek in het Schoolbestuur een leemte zal nalaten, een gemis zal beteeke- nen. Namens de parochie van St. Joseph, na mens Katholiek Leiden, hartelijk dank aan Pastoor Vijverberg. Katholiek Leiden zal dezen Pastoor niet vergeten! Naar Rome? Wij hebben onlangs overgenomen het be richt over zes honderd Duitsche predikan ten,'die Katholiek zouden willen worden. Vein commentaar hebben wij ons onthou den. Het bericht scheen ons niet héél waarschijnlijk toe. Nu blijkt, dat niet zes honderd predikan ten, doch een kleine kring Luthersch pre dikanten en leeken zich tot den Paus heeft gewend. Het oorspronkelijk bericht was dus sterk overdreven. Intusschen wü merkten het reeds op moet het feit der toenadering tot Rome ook niet worden onderschat. Er is blijkbaar in vele geesten een ken tering. V Een veel besproken kwestie Verschenen is het rapport van de com missie van onderzoek, die de gemeenteraad van Amsterdam heeft ingesteld in ver band met de kwestie-„Trein 8.28". Op de vraag, of aan den heer Abrahams eenige oneerlijke of onbehoorlijke daad kan worden ten laste gelegd, antwoordt de commissie, dat van eenige schuld van den heer Abrahams aan een oneerlijke daad der commissie niets gebleken is; wel is zijn optreden onbehoorlijk geweest. De commissie is van oordeel, dat met het oog op de belangen der kinderuit zending de subsidieering aan „Trein 8.28" behoort te worden voortgezet. Ziehier de eigenlijke inhoud van het rapport, ont daan van veel wat ten deze bijkomstig is en van wat heen-en-weer-praterij. Wij hadden geen andere uitspraak ver wacht. Oneerlijkheid kan in een geval als het onderhavige niet worden geconsta teerd, wel onbehoorlijkheid. Wij vestigen in verband hiermede de aandacht op een bericht hieronder, waar in mededeeling wordt gedaan van een schrijven van het departement van So ciale Zaken inzake „bezoldigde liefdadig heid". De bezoldiging van liefdadigheid is geen verschijnsel, speciaal van onzen tijd geen uiting van ons parlementaris me of van onze democratie, zooals som migen waarschijnlijk graag willen bewe ren! Men kent wel verhalen over bestuur- deren van liefdadige instellingen in een tijd, die nog niet „democratisch" was; be- stuurderen, die zich voor hun arbeid be hoorlijk en ook wel onbehoorlijk lieten honoreeren! En ook nu zijn er waarschijn lijk nog wel liefdadige instellingen, die vrij zijn gebleven van alle smetten der „democratie", maar waar de bestuurderen niet vrij zyn gebleven van de zucht, om den arbeid, ten dienste der liefdadigheid, te doen honoreeren, terwijl deze zonder te veel opoffering wel ter wille van de goede zaak zou kunnen geschieden! Natuur lijk mag men ten deze ook geen over dreven verlangens stellen en geen overdreven verwachtingen koesteren. Dat de bezoldiging van liefdadig heid naar aanleiding van het Amsterdam- sche geval door velen nog 'ns zal worden bezien, is een goed ding! BEZOLDIGDE LIEFDADIGHEID. Vereenigingen met gesalarieerd bestuur stellen subsidie in de waagschaal. Tegen redely ke vergoeding van onkosten geen bezwaar. De verschillende vereenigingen, welke zich belasten met de uitzending en de ver zorging van kinderen, hebben van het de partement van Sociale Zaken een schrijven ontvangen, waarin er op gewezen wordt, dat de minister van meening is, dat de be stuurders van dergelijke vereenigingen geen bezoldiging behooren te genieten. Het departement maakt den gesubsi dieerden vereenigingen er opmerkzaam op, dat zij haar subsidies in de waagschaal stellen, indien zij de bezoldigingen van de bestuurders handhaven. Naar wij vernemen is het departement voornemens deze maatregelen zoo toe te passen, dat tegen een redelijke vergoeding van bepaalde onkosten geen bezwaar zal worden gemaakt. Ieder geval zal daartoe op zichzelf beoordeeld moeten worden. Men herinnert zich de voorgeschiede nis van deze circulaire, n.l. de bezoldiging van bestuurders bij de vereeniging „Trein 8.28". De toenmalige wethouder van Am sterdam, de heer E. J. Abrahams genoot als keurend arts een toelage van 2000. Naar aanleiding van critiek, in de com missie van bijstand voor de openbare ge zondheid hierop uitgeoefend, liet de heer Abrahams dit bedrag varen, waarna even wel het salaris van mevrouw Abrahams Van der Reyden van 3000 op 5000 ver hoogd werd. Toen een en ander bekend werd, heeft deze kwestie veel stof doen opwaaien. Intusschen trad wethouder Abrahams af op 7 Maart j.l., ook als raadslid en als lid der Provinciale Staten. In den gemeenteraad had reeds een voorloopig debat over deze kwestie plaats, VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Zal Mussolini bemiddelen in het Ontwa peningsprobleem tusschen Duitschland en Frankrijk? (4de blad). Duitschland gaat ruimer invoer toelaten voor levensmiddelen en grondstoffen. (4de blad). Minister-president Doumergue spreekt door de radio. (4de blad). Groote mijnramp bij Serajewo in Joego slavië. (Buitenl. Ber. 4e blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (lste blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen. (Kerkn., lste blad). Het vreeselijk drama van Putbroek op gehelderd door bekentenis van den jongen v. d. E. (Gem Ber. 3de blad). Ernstige verkeersongelukken te Broek in Waterland, Schraard, Eindhoven en Ois- terwijk. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Blok woningen te Zaandam afgebrand. (Gem. Ber. 3de blad). LEIDEN. Opheffing der St. Joseph-parochie. Sluiting der Mon-Père-Kerk. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. I.V.C.B.: D.H.L. kampioen West II, Vosta Oost. kampioen; D.O.S. speelt gelijk in den promotiewedstrijd; Leiden wint haar eer ste nederlaagwedstrijden (2de blad). K.N.V.B.: Ajax en K.F.C. spelen gelijk; Willem II wint van Velocitas; Overmaas, Velox en H.S.C. winnen de promotie 2e klasse; Middelburg vijfde gegadigde. Het Ned. elftal tegen België samengesteld. (2de blad). De Ned. hockey-heeren verliezen met 51, de dames met 60 van Duitschland. (2de blad). waarvan het resultaat was, dat een raads commissie van onderzoek werd benoemd, welke met spoed aan het werk toog. Deze raadscommissie bestond uit de heeren mr. Romme, Ter Haar, Carels, (inmiddels over leden), De Miranda, Weiss en prof Woltjer. Secretaris was de heer Winkelman, refe rendaris der gemeente. De commissie werd 8 Maart benoemd en Zaterdag is haar rapport verschenen (zie mededeeling hierboven). In afwachting van het onderzoek besloot de raad destijds het subsidie van „Trein 8.28" aan te hou den. Zoodra dit rapport in den raad komt, zal dus opnieuw de kwestie-Abrahams- „Trein 8.28" ter sprake komen. Uit bovenstaande mededeeling. van den minister blijkt, dat ook de regeering maat regelen neemt tegen bezoldigde liefdadig heid. Het Bollenfeest. Er zijn gisteren in de Bollenstreek geen ongelukken gebeurd De drukte was enorm, het gewriemel en gekrioel van auto's en fietsers onuitwar- baar, doch tot het maken van ongelukken heeft niemand kans gekregen. Dat is te danken aan de politie, die trouw op haar post was om het wereldstad-verkeer in goe de banen te leiden. Maar bovendien is het in deze overstelpende drukte bijna on mogelijk ongelukken te maken. Snelheids maniakken en dollemannen worden vast- gekluisterd en onschadelijk gemaakt in de trage ketting-zonder-eind, die op zulke da gen langzaam door de Bollenstreek schuift. De maximum te bereiken snelheid was op de meeste plaatsen langs den bloemenweg niet grooter dan 15 K.M. Hoewel de toeloop niet zoo geweldig was als verleden jaar, toen Boll nzondag

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1