ZATERDAG 21 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 imterparochieele WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (53) Heel veel menschen zijn de meening toe gedaan, dat de Kerk zich niet moet of mag bemoeien met sociale en economische vraagstukken. De sociale immers raken het maatschappelijk leven en de economische de staat-huishoudkunde. Nou, wat heeft de Kerk daar nu mee te maken? Ja, zoo op 't eerste gezicht zou je zeg gen: niets. Edoch, je moet met die dingen voorzichtig zijn en wat je niet geleerd hebt op school moet je dan nu maar lee- ren; want anders verkoop je gauw nonsens. En nonsens worden er tegenwoordig al ge noeg verkocht! Welke taak heeft de Kerk? De zielen van God door dit leven te brengen na ar God. De Kerk heeft een goddelijke zending, staat krach tens oorsprong en roeping boven de maatschappij, vergeet dat nooit. De maat schappij, de staat is er om de menschen te helpen door dit leven. A1 s nu de mensch een machine was, zou je het eene deel aan de Kerk kunnen geven en het andere portie aan de maatschappij Als ja, maar de mensch is immers geen machine; de mensch is toch een stuk werk van God en als zoodanig heeft God de rechten en wij menschen de plichten. Zoo ook heeft de maatschappij, de menschen- gemeenschap, haar plichten tegen over God, omwille der menschen. We kunnen dus onmogelijk zeggen, dat de Kerk alleen voor onze zielen heeft te zorgen en de staat alleen voor ons stof felijk welzijn. Want raakt de staat b.v. aan de opvoeding, dan kan een conflict met de Kerk niet uitblijven, omdat in de op voeding alle daartoe behoorende eigen schappen direct of indirect raken aan het ziele-leven. Loopt dat ziele-leven gevaar, dan zal en moet de Kerk ingrijpen. In den loop der geschiedenis zijn zulke conflicten geregeld voorgekomen; óók in dien vorm, dat een of andere instantie der Kerk haar boekje te buiten ging. Want ook geestelijken zijn menschen en kunnen fou ten begaan. Altijd, dan hier en dan daar, is wrijving tusschen Kerk en Staat. Het typische is echter dit, de Staat (met een tijdelijk karakter) moest meestal wijken daar, waar men de Kerk tot staatsdienares wilde maken. De Kerk is immers eeuwig en daarvoor moet het tijdelijke wijken. Waar dus alles om ons heen, politiek, economie, sociologie, cultuur en zoo meer gebruikt moet worden tot ons eeuwig ge luk, daar is die louter menschelijke instel ling (de Staat) een prachtig middel maarnooit doel. Wie derhalve de Staat tot doel maakt, die draait de rollen om en dat gaat niet Vandaar dat de stelsels van staatsveraf- goding (je kent ze wel) niet geaccepteerd kunnen worden. Wat bij onze Oosterburen gebeurt is een absoluut conflict tusschen Kerk en Staat. De Kerk, zoo redeneeren ze daar, is goed voor de sacramenten toe te dienen en het Evangelie te prediken, maar dan binnen de muren blijven. Geen wonder, dat daartegen Paus en Bisschop pen protesteeren. Daar zijn menschen, die zeggen, dat het ln Duitschland goed gaat, omdat.... het terrein der Kerk afgebakend is. Wat een wijsheid. Waar staat dat er gens? Het terrein van den Staat is immers veel meer afgebakend en veel kleiner dan dat der Kerk. Want de Kerk is voor alle tijden en voor alle menschen, de Staat niet. Zoo zie je, dat de Kerk door oorsprong en roeping, alsmede door haar eeuwig heids-beteek enis met menig maatschappe lijk vraagstuk heeft te maken en daarvan de doelstelling en de taak kan en moet vaststellen. Wie anders redeneert, die is bezijden de. waarheid. S. M. DON BOSCO. (Vervolg). Op de vraag, of hij van de preeken ook wat wist na te vertellen, gaf de knaap een uitvoerige en nauwkeurige vertelling van heel de preek. De verbazing van den Ka pelaan was groot. Den volgenden dag was hy bij moeder Margaretha en zeide: „Gio vanni moet studeeren". En Giovanni, die tien kilometer moest loopen om lezen en schrijven te leeren, marcheerde twee jaren lang dagelijks met de schoenen in de hand om de beginselen van 't Latijn te leeren. Twee jaren genoot Giovanni van de wijze lessen van dezen edelen priester, toen deze plotseling stierf. Viel het hem zwaar, ook zyn moeder, die zoo graag haar zoon priester had zien wor den, vond het erg en zij beschikte niet over de middelen om hem te laten leeren. Zijn broer Antonio, die op het gewurm in de boeken mopperde, zeide: „Moeten wij verhongeren om dat heertje te laten stu deeren?" Maar Giovanni moest van den vroegen ochtend tot den laten avond hard werken en had geen tijd om te studeeren. Toch bleef hij hopen. Margaretha zond hem weer naar school. Maar daar ergerde Antonio zich zoo aan, dat hy hem plaagde en sarde en zelfs sloeg. Moeder Margaretha leed ontzettend. Ze begreep, dat Giovanni en Antonio niet lan ger onder één dak konden doorbrengen en één van beide het huis moest verlaten. Zij besloot en raadde haar lieveling Gio vanni aan, haar te verlaten, om in den vreemde den kost te verdienen. En zoo trok hij op een koude Februari-morgen in 1828 de groote, koude wereld in. Uitgeput klopte hij aan bij den kaaskoopman Moglia bij Moncucco: „Neem me op smeekte hij ik ga niet heen! Neem me op uit liefde tot God!" Ook hier trok hij de jongens tot zich, ook hier deed hy het zelfde als in zyn ge boorteplaats. Moeder Margaretha verloor hem niet uit het oog en deed alle pogingen om haar zoon te laten studeeren. Eindelijk, na twee jaar kwam er uitkomst, om zijn studie te kunnen voortzetten op 't gymnasium van Chieri. Den 30sten October 1835 trad Don Bosco in het Seminarie van Turijn. Den 5en Juni 1841, na zich door vele moeilijkheden heen geslagen te hebben werd hij Priester gewijd. Jos. Ben Cottolingo, een studiegenoot van hem, was reeds in 1811 priester ge wijd. Deze was werkzaam geweest te Cor- negliano, maar omdat in Turijn een stof felijke en geestelijke nood was, trok hij daar heen. Don Bosco voegde zich bij hem en ze woonden samen op een kamer. (Wordt vervolgd). VOOR ONS DISTRICT. Zondag ji. had de eerste bijeenkomst plaats voor de Verloofde gezellen met hun meisjes. De belangstelling was inderdaad groot. Onder de aanwezigen waren er uit Leiden, Wassenaar, Voorschoten, Zoeter woud e, Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk en Boskoop. Wij zullen nu doorzetten, op een nader aan te geven datum in Mei komen wij weer bijeen. Dus tot a.s. Mei. 24 Juni Ned. Kath. dag in den Bosch. Zyt gij in uw vereeniging ook reeds be gonnen met een spaargelegenheid open te stellen voor de leden? Denkt er om, de deelname van onze Gezellenvereeniging moet zoo groot mogelijk zijn. Leidersdag. Zondag 13 Mei wordt in het Retraitenhuis te Noord wij kerhout onze tweede Leidersdag gehouden, waar alle Senioren en Commissarissen verwacht worden. Om 8 uur wordt aangevangen met H. Mis en algemeene H. Communie, waarna ontbijt. In de ochtendvergadering spreekt Centraal-Praeses van Galen, in de middag bijeenkomst een Pater Redemptorist en rector Boonekamp. Alle deelnemers krij gen programma etc. toegestuurd. Gerekend wordt op goede deelname en actieve medewerking. De Distriots-Senior verleent gaarne voorlichting. VOOR ONZE PLAATSEL. VEREENIGING Retraiteclub „St. Clemens". De „jaarviering" van deze club is ge steld op Zondag 3 Juni. 's Morgens wordt tot intentie der leden een H. Mis gelezen, waaronder algemeene H. Communie. Een ontbijt volgt dan, waarna de jaar vergadering. Van het bestuur zyn aftre dend de club-voorzitter en de penning meester. Ned. Katholiekendag. Meerdere Gezellen hebben zich reeds op gegeven, om op Zondag 24 Juni deel te ne men aan den Katholiekendag in Den Bosch. Deelnemers dienen zich spoedig op te geven bij den Senior. Voor sparen is gelegenheid 's Zondagsavonds van 9.15 tot 9.45 uur. Kernvorming „De Paladijnen". Dinsdag a.s. 24 April bijeenkomst voor de „Paladijnen". Tevens inlevering van de maand-controle- briefjes. VOOR ONZE GEHUWDEN. Op de vergadering hebben wy al ge sproken over meer actie. Binnenkort zul len 2 commissarissen bij u op huisbezoek komen. Zij zullen u aansporen tot trouw bezoek van de maandvergadering en tege lijk ook over 't organiseeren van Kinder feesten voor de kinderen van onze gehuw de leden. Vervolgens ook over brandstof- voorziening. De commissie daarvoor is reeds samengesteld. De bedoeling is zorg te dragen dat door vroegtijdig inslaan van brandstof, de prijzen der brandstoffen voor onze leden aanmerkelijk geringer zullen zijn. Daarover zult gij nog wel 't een en ander vernemen. Komt vooral op de eerst volgende vergadering, waar alles meer de finitief zal worden vastgesteld. KOLPINGS WANDELCLUB LEIDEN K. W. C. L. Voor a.s. Zondag is er niets op het pro gram, voor wat betreft uitgeschreven mar- schen. Maar als men wil trainen voor de az. 40 K.M.-marsch der „Bataven", kom dan Zondagmiddag in de zaal, daar zyn altijd „wandelaars" die met je mede gaan. Zooals jullie weten heeft de penning meester door omstandighedeh bedankt, we zijn hem dankbaar voor het vele en goede werk wat hij voor onze club gedaan heeft. Voorloopig betaalt men zijn contributie dus maar bij een der andere bestuursleden. Zijn er nog die zich moeten opgeien voor de 40 K.M.-marsch der „Bataven"? Doe het dan spoedig bij onze secretaris. Jongelui LAND- EN TUINBOUW KUNSTMATIG GEKLEURDE BLOEMEN. De Alg. Ver. v. Bloembollencultuur scihrijft ons: Dr. te Henmepe en anderen hebben af keuring uitgesproken over het kunstmatig kleuren van Narcissen en den verkoop van dergelijke bloemen langs den weg in de bollenstreek. Vooral een waarschuwing tegen het bederven van kleeren en voor werpen is zeker op haar plaats. Maar ove rigens is het een vrij onschuldig grapje, dat verre van nieuw is en zeker niet als „be drog" bedoeld is; immers blijkens een der verontwaardigde schrijvers over dit geval, verzwijgen de verkoopers het kunstmatig kleuren hunner bloemen geenszins. Deze verkoop, waarmede werkloozen en anderen iets trachten te verdienen heeft echter niets te maken met het bloembollen- bedrijf, dat daarvoor geen enkele verant woordelijkheid heeft. Van een schade aan den goeden naam van onze bloembollen of van de handelaren in dat artikel in het bui tenland kan dan ook geen sprake zijn, want geen enkele bollenbandieLaar zal het in zijn hoofd krijgen, zijn klanten diets te maken, dat zijn bollen bloemen van deze niet be staande kleuren zullen voortbrengen. Over den goeden naam van dit artikel in het bui tenland behoeft men zich waarlijk niet be zorgd te maken". BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. De Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Economische Zaken en de Commis sarissen van de Koningin in Noord- en Zuid-Holland hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-presidium van de in 1935 te Heemstede te houden bloe mententoonstelling „Flora", uitgaande van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Verdooven van varkens. Op het abattoir te Maflimö (Zweden) wor den op het oogenblik proeven genomen met het verdooven van varkens; men laat gedurende 4 seconden een stroom .met een spanning van 55 Volt door de hersen van het dier gaan. Bij de proeven is gebleken, dat bij voltage van 100 de qualiteit van het vleesah achteruitgang. Wetenschappelijke Berichten SLINGERING TOREN OUDE KERK TE DELFT. Prof. Schermerhom schrijft aan het „Hbld." ter zake van de controlemetingen aan den toren van de Oude Kerk te Delft, tijdens het luiden van den Bourdon op 27 Maart: „Sinds 1928 wordt jaarlijks door een groep studenten als landmeetkundige oefening de ligging van de spits en van enkele andere punten van den toren be paald ten opzichte van een aantal opzette lijk daartoe op den vasten grond aange brachte verklikkerpunten. Deze metingen kunnen pas beteekenis krijgen door de ver gelijking over een lange reeks van jaren. Tot heden toe zijn geen veranderingen ge vonden, die niet aan onnauwkeurigheid der metingen kunnen worden toegeschreven. Vanzelfsprekend is ook dat reeds een re sultaat, doch veel conclusies zou ik hieruit toch nog niet willen trekken. De civiel-ingenieur jhr. ir. A. L. v. d. Brandeler, die vroeger zulk een oontrole- meting als studentenoefening uitvoerde, kwam op 26 Maart op de gedachte op den dag der begrafenis van Koningin Emma, eventueele slingeringen van den toren te meten. In eenige haast is toen een instella- tie opgesteld. De metingen werden uitge voerd door den hoofdassistent ir. J. H. v. de Meulen, door jhr. v. d. Brandeler en den amanuensis Teunissen. Beide laatst genoem den hebben met behulp van paren loodrecht op elkaar opgestelde niveau's uitgemaakt, dat het slingervlak van den toren bij den aanvang van het luiden zeer onregelma tig beweegt. Na eenigen tijd wordt het sta-, biel en maakt dan een hoek van circa 20 graden met het slingervlak van de klok. Toen de klok voor de tweede maal begon te luiden werd hetzelfde verschijnsel waar genomen en kwam het tot hetzelfde sta biele slingervlak. Met behulp van een theodoliet, die onge veer loodrecht op dit slingervlak was op gesteld, is de absolute uitwijking van de spits bepaald. Dit heeft tot zeer geruststel lende resultaten geleid en deze waarne mingen maken helaas een einde aan alle romantiek omtrent den zwaren Bourdon in den scheeven toren: de maximale uit wijking uit den ruststand bedroeg slechts 4 mm. Van slingering ln merkbare afmetingen is dus geen sprake. In hoeverre trillingen nog schadelijke werkingen uitoefenen is een tweede vraag. In ieder geval schijnt het effect van het luiden zeker niet meer te zijn dan een behoorlyken wind". KALENDER DER WEEK wordt lid der Wandelclub. Het is een mooie en goedkoope sport. Geeft u op bij het be stuur. KEGELCLUB „DE POEDELAARS". Zaterdag 14 April speelde onze kegel club tegen de jonge kegelclub „Fortuna", on- derafd. van de Gezellenvereeniging te Voorburg. In het begin werd vooral door de „For tuna"-mensch en menige poedel geworpen, waardoor de „Poedelaars" (dank zij de „poedels") een voorsprong verkregen. Eindstand: „Poedelaars" 600 hoyt; „Fortu na" 384. 12 Mei a.s. returnwedstrijd te Voorburg. Of de „Poedelaars" er dan zoo goed zullen afkomen? Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. De Prefatie van Paschen. ZONDAG 22 ApriL Derde Zondag na Paschen. Mis: Jubilate. 2e gebed v. d. H. H. Soter en Gajus, Martelaren; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. Laat ons juichen voor God en een lof lied zingen voor Zijn H. Naam. (Introitus) Want, toen wij dwaalden, heeft Hij ons het licht der waarheid getoond, om ons weer te brengen op den weg der gerechtigheid (Gebed). Als gerechtvaardigden moeten wij nu leven, ons onthoudende van zinne lijkheid. Onder de moderne heidenen van onzen tijd moet onze levenswijze uitblin ken door na te streven alles, wat met ons heilig katholiek geloof in overeenstemming is (Gebed en Epistel). Bij de vervulling van dezen duren plicht helpe ons God (Gebed en stilgebed). Dan zullen wy ten volle de vrucht van Christus' Lyden en verlossing deelachtig worden. Alleluja vers, Evangelie en Communio spreken ons reeds van Christus' heengaan naar den Vader. N.B. Waar vandaag de plechtige uiter lijke viering plaats heeft van het Be- schermfeest v. d. H. Joseph, mogen alle H.H. Missen zijn van dat feest. Mis: Adju- tor. Gloria. 2e gebed (en laatste Evange lie) v. d. Zondag. 3e gebed v. d. H.H. So ter en Cajus (alleen in stille H.H. Missen). Credo. Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Wit. MAANDAG 23 April. Mis v. d. H. Geor- gius, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph; 3e Concede (ter eere van Maria). Prefatie v. d. H. Joseph. Kleur: Rood. Tot een aanzienlijken rang in het leger van keizer Diocletianus opgeklommen, legde Georgius, die christen was, tijdens een vervolging tegen de christenen zijn ambt neer en beleed openlijk zijn geloof, waarvoor hij met vele anderen gemarteld werd. DINSDAG 24 April. Mis v. d. H. Fide lis van Sigmaringen, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Joseph. Pre fatie v. d. H. Joseph. Kleur: Rood. De H. Fidelis van Sigmaringen, eerst beroemd advocaat, muntte later, als Ca- pucijn uit door versterving en zelfbeheer- sching. Door de Congregatie tot voortplan ting des geloofs uitgezonden, werkte hij met (jver aan het missiewerk en verdiende als eerste Martelaar dier Congregatie zijn leven te mogen geven in 1622. WOENSDAG 25 April. Feestdag v. d. H. Marcus, Evangelist. Mis: Protexisti. 2e gebed v. d. octaafdag v. d. K. Joseph; 3e uit de Mis: Exaudivit. (Zie in het Mis boek achter den 5en Zondag na Paschen). Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Waar de processie gehouden wordt, volgt na de processie de H. Mis: Exaudivit. (Zie in het Misboek achter den 5en Zon dag na Paschen). In kerken, waar meerdere H.H. Missen worden opgedragen: Geen Gloria. 2e ge bed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. In de kerken, waar slechts één H. Mis wordt opgedragen: dezelfde Mis zonder Gloria en zonder Credo. 2e gebed v. d. H. Marcus; 3e v. h. octaaf v. d. H. Joseph. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. Vóór de H. Mis behoort de processie gehouden te worden, waaronder de Lita nie van alle Heiligen wordt gezongen met herhaling van ieder aanroeping en bede. Deze gewoonte dagteekent van de 4e eeuw en is een verchristelijking van een hei- densche processie, welke den 25en April door de velden trok ter eere van den be schermgod tegen brand in het koren. Van daag wordt nu de processie gehouden of minstens de Litanie gebeden om Gods on- misbaren zegen af te smeeken over de vruchten der aarde. DONDERDAG 26 April. Mis v. d. H.H. Cletus en Marcellinus, Pausen en Marte laren: Sancti tui. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Kleur: Rood. VRIJDAG 27 April. Mis v. d. H. Petrus Canisius, Belijder en Kerkleraar: In me dio. Kleur: Wit. Petrus Kanis, later Canisius geheet en, den 8en Mei 1521 te Nijmegen geboren, erfde van zijn ouders, Peter en Aegidia van Henegouwen, innige liefde voor het geloof en oprechte trouw aan de ééne, ware Kerk. Petrus had vele goede hoedanigheden en aanleg tot degelijke godsvrucht, maar was lang geen kind zonder fouten. Van nature was hij driftig, een echt parmantig burgemeesterszoontje, die met de be scheidenheid lang niet op goeden voet stond en zijn overwicht in talenten voe lend, zag hij „neer" op anderen. De „Heilige" is hij geworden na veel strijd en zelfoverwinning, gebed en ver sterving. Op 14-jarigen leeftijd was htf voldoende onderlegd om de hoogere stu dies, waarvan het brandpunt destijds te Keulen was, te volgen. Hij ging dan naar Keulen en daar wachtte hem een belang rijke levensomkeer. Hij nam n.l. zijn in trek in een studentenconvict, waarvan Nicolaas Esch, een Hollandsche priester, een der leiders was. Al spoedig wist Esch de muur van trots en zelfoverschatting in Canisius af te breken en hem te maken tot de nederige dienaar Gods. Van hem leerde de jonge Petrus inzien de leegheid der wereld met het gevolg, dat hij zich steeds meer van haar afkeerde. Op 19-ja rigen leeftijd promoveerde hij tot „meester in de vrije kunsten". Hij ging naar Nij megen terug, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatryk meisje. Petrus begreep nu dat hij kiezen moest en hij koos het beste deel. Op 19-jarigen leeftijd deed hij vrij en blij een gelofte van zuiverheid, ging weer terug naar Keu len om zijn geestelijken leidsman te raad plegen en als 22-jarige verbond hij zich aan de Sociëteit van Jesus. In 1547 legde hij, een jaar na zijne priesterwijding, de plechtige gelofte af, waardoor hij voor goed bij de Sociëteit werd ingelijfd. En als priester van de Sociëteit van Jesus heeft Petrus Canisius vijftig jaren lang en juist in de jaren, waarin de ketterij met onstuimige kracht alles scheen te ver pletteren, gestreden met vastberadenheid en doorzicht en kracht, met voorzichtig heid en bescheidenheid en zachtmoedig heid. En in dien strijd tegen de „nieuwe" leer heeft hij de leiding gehad. Petrus stierf den 21 en December 1597. Paus Pius IX z.g. heeft hem zalig, de nu regeerende Paus Pius XI heilig verklaard en, om zijne buitengewone diensten voor de Kerk van Christus, verheven tot Kerk leeraar. ZATERDAG 28 April. Mis v. d. H. Pau- lus v. h. Kruis: Christo. 2e gebed v. d. H. Vitalis, Martelaar; 3e voor den Paus. Geen Credo. Kleur: Wit. De H. Paulus was een groot vereerder van het H. Lijden van Christus, ter ver eering waarvan hij stichtte de Orde der Passionisten (passio lijden). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Franciscus van Fabriano; 3e v. d. H.H. Soter en Cajus. MAANDAG. Mis v.. d. Z. Egidius van Assisië, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Georgius; 3e v. h. octaaf v. d. H. Jo seph. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Luchenius, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Paulus v. h. Kruis; 3e v. d. H. Vitalis; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. WILT U IETS WETEN? Vraag: R T. te L. inzake erfeniskwes tie. Antwoord: De erfenis, die uw vader in bezit gekregen heeft, is zijn eigendom en behoort niet tot het erfdeel van moeders zijde. Een kind kan men niet geheeil van de erfenis uitsluiten. Ieder kind heeft recht op een z.g. wettelijk erfdeel. Vraag: M. D. te L. Inzake de aangifte van de rente van een kapitaaltje op de bank. Antwoord: Om moeilijkheden te voor komen, kunt u dit schrfiteflyk opgeven bij den Inspecteur der Directe Belastingen vóór 1 Mei Na dien datum riskeert u een ver volging. Vraag: Welke is de kortste weg van Gouda naar Charleroi (België)? Hoeveel K.M.? Antwoord: Gouda, Capelle, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Roo sendaal, Esschen, Calmpthout, Capellen, Merxem, Antwerpen, Hortsel, Ter Eist, Mechelen, Vilvoorde, Brussel, Rode, Braine, Nivelles, Pont Celles, Charleroi. Afstand 220 K.M. Vraag: Welke Is de kortste weg van Warmond over Rotterdam naar Baexem? Hoeveel K.M.? Antwoord: Warmond, Leiden, Zoe- terwoude, Zoetermeer, Bleiswijk, Rotter dam, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschenhoek, Terheyden, Breda, Dorst, Tilburg, Moergestel, Oir- schot, Best, Eindhoven, Heeze, Leende, Maarheeze, Weert, Keiven, Baexem. Af stand 190 K.M, Vraag: Welke is de kortste weg van Alphen a. d. Rijn naar Goch? Antwoord: Alphen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, de Klomp, Ede, Arnhem, Nijmegen, Groes beek, Grünewald, Kessel, Yperden, Goch. Vraag: Hoe is de route van Leiden over den Afsluitdijk en over Zwolle terug naar Leiden en hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Lisse, Haarlem, Velsen, Beverwijk, Alkmaar, Anna Pau lo wna, Wieringen, Afsluitdijk, Zürich, Bols- ward, Meppel, Zwolle, Elburg, Harderwijk, Nijkerk, Amersfoort, Soest, Utrecht, Woer den, Alphen, Leiden. Afstand 366 K.M. Zoekplaatje van een btf- geloovig man, die voor geen geld ter wereld on der een ladder doorliep. (Judge)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6