HULP IS laUQO H.F.DKSilJK KOOP! PER AUÏ01AI! Geijtenbeek's Mandei J. GUSSENHOVEN ZATERDAG 21 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Klesvereeniging. Gisteravond hield de R.-K. Kiesvereenlging „R. K. Kring" een ledenvergadering in hotel „Flora". De op komst was niet best. In zijn openinsgwoord memoreerde de voorzitter, de heer C. Seijsener, de vrijwel algemeen heerschende ontevredenheid en betreurde naar aanleiding daarvan dat het bezoek aan deze vergadering, waarin de heer van Koeverden, lid der Tweede Ka mer, als spreker zal optreden, zoo buiten gewoon gering is. Vervolgens las de secretaris, de heer Kui- tems, de notulen van de vorige vergadering welke onder dankzegiging, onveranderd werden vastgesteld. Hierna deelde de voorzitter mede, dat z\j, die de brochure „Hou zee of Hou vast" nog niet in het bezit hebben, er dezer da gen een zullen ontvangen. Vervolgens is het woord aan den heer v. Koeverden, lid der Tweede Kamer. Zeer breedvoerig en helder zette spr. het program van de R.-K. Staatspartij uiteen, waarbij vanzelfsprekend ook de verschil lende crisiswetten onder de loupe werden genomen. Met een schitterende peroratie besloot spr. zijn zeer leerzaam en aange naam betoog. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt door den heer B. N. Loeraker, die aandrong op meer samen werking tusschen de boeren- en arbeiders organisaties; door den heer Meskers, die spr.'s meening vroeg over loslaten van den gouden standaard; terwijl de heer Seijse ner vroeg om krachtig optreden van de R.-K. Kamerfractie tegen de steeds verder doorgevoerde verlaging van steun- en loon-normen. Alle vragen werden door den spreker beantwoord. De voorzitter sloot hierna met woorden van dank aan den spreker en de aanwezi gen, deze leerzame vergadering met den chr. groet KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitloting. Wy meenen belanghebben den attent te mogen maken op de gehou den uitloting der obligatieleening van de Tuinb.ver. K. en O. waarbij 6 stukken zijn uitgeloot tot een waarde van 1700. Men zie voor de nummers dezer stukken een ad vertentie in dit blad. OEGSTGEEST. Aanrijding. Nabij de „Slaag" reed een auto van en bestuurd door T. de M., wo nende te Rijnsburg tegen de tram van de H. T. M., welke ter plaatse den rijweg kruist. De auto werd aan de voorzijde to taal vernield, terwijl de tram aan de voor zijde zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken hadden wonder boven wonder niet plaats. De auto moest worden wegge sleept. De politie heeft de zaak in onder zoek en maakte proces-verbaal op. Achter het Groene Kerkje had een aanrijding plaats tusschen twee auto's, res pectievelijk bestuurd door D. U. S. wonen de te Leiden en J. J. R. wonende te IJmui- den. Beide motorrijtuigen werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. De oorzaak wordt gezocht in het suippen van den auto van R. De auto van R. moest met een kraanwagen worden weggesleept. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie nam de zaak in onderzoek. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Nu de zeer mooie en zachte dagen weer voorbij zijn en het weer iets koeler is geworden, liep het ook in den bloemenhandel even beter. Niet dat alles weer naar ieders bevrediging gaat, doch het doordraaien is weer afgeloopen. Alles kan weer koopers vinden, al is het dan, voral wat de Narcissen betreft, voor lage prijs. Narcissen worden voornamelijk per 1000 geveild en brengen naar gelang van Boort en kwaliteit van 0.400.60 per 1000 op. Tulpen in de gewone soorten van 0.05 0.10 per bos, betere en extra soorten van 0.12 tot ƒ0.21. De aanvoer is nog groot, voornamelijk van Narcissen. Aanrijding. De tuinder S. kwam bij den hoek Lange VaartHeereweg met zijn paard dat voor den wagen gespannen was, in onzachte aanraking met een der zand- auto's. De bek van het dier werd ernstig bezeerd, zoodanig dêt het neusbeen ge broken was. Wie de schuldige is zal nog definitief worden uitgezocht. Van het geval is proces-verbaal opgemaakt. De heer S. was met paard en wagen verzekerd zoo dat het geval geen financieele schade voor hem beteekent. TER AAR. Hoe staan wij tegenover het fascisme. Op initiatief van de R.-K. Ontwikkelings club zal Maandagavond in het R.-K. Ver.- gebouw een belangrijke bijeenkomst plaats hebben, waar de bekende redenaar P. Kas teel, parlementair redacteur van de „Maas bode", al spreken over: „Wij Katholieken en onze houding tegenover het fascisme". Een ieder raden wij aan te komen luisteren naar dit belangrijk en actueel onderwerp. Vooral is deze bijeenkomst voor de jon geren van zeer groot belang. De zaal is toegankelijk voor alle Parochianen, tegen entree van een kwartje per persoon. Denkt er om, dat precies half acht begonnen wordt. UITHOORN. Hotel Fritschy. Hotel Fritschy brengt U steeds iets nieuws. Zondag 22 April komt in bovengenoemd Hotel het populaire Dans- Orkest „Black and White Band" met zijn beroemde Neger Jazz-zangers. Hotel Frit schy heeft deze Band geëngageerd om het publiek van Uithoorn en omstreken eens heerlijk te laten genieten. Dus wie zich Zon* dagmiddag wiil amuseeren gaat daar eens dansen of luisteren. WASSENAAR. Reddingsbrigade. In hotel Bellevue hield de W. R. Br. eene buitengewone le denvergadering. Door den tijdelijk voorzit ter, den heer D. van Barneveld, werden de leden met een kort maar hartelijk woord welkom geheeten. Spreker ving aan om met een kort woord een terugblik te werpen op de vorige vergadering, waar een deel van het bestuur gemeend had de functies te moeten neerleggen. Spreker zet op den voorgrond, dat de leden zulks nim mer hebben gewenscht, en dat dit alge meen wordt betreurd en spr. herhaalt hier openlijk dat de afgetredenen zich buiten gewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor de W. R. Br. Spreker wil echter niet verder terugzien, we moeten nu voor waarts, gelijk beantwoordt aan het doel der Brigade. Door een der leden werd er de aan dacht op gevestigd, dat het in de vorige vergadering toch de wil der leden was ge weest, gezien de uitslag der stemming, dat de per. aftredende secretaresse en penning- meesteresse niet meer werden herkozen. Aan de orde komt vervolgens de verkie zing van een voorzitter. De uitslag van een vrije stemming wees uit, dat op 5 na al- gemeene stemmen als zoodanig was geko zen de heer D. van Barneveld, die deze functie aanvaarde. Door den heer Morree, leider der Briga de, werd de heer van Barneveld met een hartelijk woord welkom geheeten als voor zitter. Spreker heeft gedurende het bestaan der Brigade veel medegemaakt, veel sym pathie ondervonden, maar gezien de ad- haesie die de brigade momenteel onder vindt acht hij het een geluk, dat er mo menteel een meer democratischer bestuur aan het bewind komt. Het was de laatste jaren steeds „hommeles" op de ledenver gadering. Op het strand en in de Maurits- kade heerschte er steeds 'n prettige sfeer en stemming, alleen op de algemeene vergade ring was het fout. Daarom wekt spreker op om te voorkomen dat deze excessen verder zullen voorkomen, zijn er wenschen of bezwaren, maak die aan het bestuur be kend, opdat er dan geen vergadering meer zullen komen „waar het zal spannen". De nieuw benoemde voorzitter deelt hierop mede, dat in de laatste week tot de brigade zijn toegetreden 10 werkende le den, 30 contribueerende leden en 2 dona teurs. Daar geen ter vergadering aanwezige le den er prijs op stelde, dat de overgebleven oud-bestuursleden, hunne functies zouden neerleggen, wordt hierop overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden in de ontstane vacatures. Met groote meerderheid van stemmen werden reeds bij de eerste vrije stemming gekozen de heer en Lok horst en Versteeg, die de benoeming aan vaarden. Tijdens de pauze hield het bestuur on derling beraad en na afloop hiervan deel de de voorzitter mede, dat het bestuur de functies als volgt had verdeeld: naast hem als voorzitter, de heer G. Versteeg, secreta ris, en tot penningmeester H. Atsma, de heer L. J. Morree, leider en de heeren P. Remmerswaal, C. v. d. Spek, A. J. Bod deus en Lokhorst, commissarissen. Het voorstel om een commissie van ad vies ter bevordering van een goede samen werking tusschen de werkende leden en het bestuur werd door de vergadering niet meer noodig geacht, omdat het bestuur he den uitsluitend uit werkende leden be staat. Vervolgens werd overgegaan tot ver kiezing van een commissie, die in samen werking met het bestuur, belast is haar speciale aandacht te wijden aan de benoo- digde geldmiddelen en ter verkrijging van blijvende bronnen van inkomsten. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werden naast een toe te voegen bestuurslid gekozen mevr. Scheffel en de heer M. Pieterse. Hierop wordt het voorstel gedaan tot het heffen" van de werkende leden van de bad- gelden in den vorm van contributie. Het bestuur meende, die badgelden, die op de leden drukken, en in den winter worden geïnd, dus in een periode die voor velen het moeielijkste valt, over het geheele jaar te moeten omslaan in dier voege, dat het eerste lid betaald 15 cent per week per persoon, het tweede lid uit hetzelfde ge zin 10 cent en de overige leden van dat gezin 5 cent per persoon. Over deze kwestie werd lang en uit voerig van meening gewisseld. Tenslotte in stemming gebracht, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Door den leider der Brigade, wordt ver volgens uiteengezet, welke vormen de op het strand te plaatsen tent zal verkrijgen. Het ligt in de bedoeling van het Gemeen tebestuur vergunning te vragen om de oude plaats weer in te mogen nemen als voor heen. Voor het maken zal een openbare inschrijving worden gehouden onder de Wassen aarsche aannemers. De tent zal o.m. bevatten een dames- en heerenkleedka mer en een conversatiezaal, een bootenhuis en een terras. Op 90.;na zijn de finan ciën daarvoor tot het bedrag der begroo ting aanwezig, zoodat spreker hoopt, dat met Pinksteren de nieuwe tent officieel en feestelijk zal kunnen worden ingebruik genomen. Aangezien van de op de vorige vergade ring benoemde leden der Kascommissie 2 ervan in het bestuur zijn gekozen worden alsnog voor het dienstjaar 1933 benoemd de heeren J. Ponte, W. Stoelman en Grühn- hagen evenzoo voor het jaar 1934, terwijl AUTOMAAT: AUTOMAAT i Zon dagsadres Zo ai dagsadres ROLFILMS Breestraat 79 hoek Dief steeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telf. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal watels Geopend van 9'/2-''/2 uur verder per Chocolade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur UW ADRES voor Vleesch' Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Banketbakkerij Hoordeinde 23 A. G. EPSKAMP tot reserveleden werden benoemd de hee ren J. Janzee en mej. L. Atsma. Hierop is aan de orde de rondvraag. Door vele leden werden hierop verlangens uit gedrukt en wenschen geuit meer op -Ie werkwijze enz der brigade betrekking hebbende. De vraagstellers werden allen naar genoegen beantwoord, terwijl het be stuur toezegging deed, eenige zaken onder oogen te zien. Alvorens tenslotte te sluiten dankt de voorzitter voor de prettige vergadering. Spreker heeft met de heeren Versteeg en Boddeus Maandag j.l. met den Burgemees ter een onderhoud gehad, waar veel werd gesproken, en waarin de Burgemeester zei- de, dat de idee van de Brigade en het doel ervan hem steeds ten volle sympathiek zijn en dat het van de gedragingen van de Bri gade zal afhangen, hoe Z.Ed.Achtb. zich verder zijn houding ten opzichte van de Brigade zal bepalen. Daarom wekt spreker de leden op, dat allen daartoe zullen medewerken, dat er van gezegd zal kunnen worden, moedig, vastberaden en eensgezind, waardoor de brigade zal groeien en bloeden. Het bestuur hoopt met alle krachten in te spannen, daartoe mede te werken, tot grooter suc ces en tot voldoening van allen. Applaus en sluiting. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Rietsteun. De oppervlakte rietland, welke met geldelijke steun van de regee- ring thans gesneden en schoongemaakt is, bedraagt tot heden 385.58.39 Hectare, waar van 325.62.90 in den Polder Nieuwkoop en Noorden en 29.16.69 in' de Gecombineerde Noordschebuurter en Voord ijksohe Polders. Als steun is bij voorschot uitbetaald 9. per Hectare en zal nog in de maand Mei 3.50 peir Heotare worden toegekend. 32 eigenaren kwamen hiervoor in aanmerking. Na deze maand wordt geen steun meer verleend, zoodat het gewas alsdan gesne den moet zijn. Brandmeester. De heer W. Verburg Czn. heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd als brandmeester voor de Buurtschap Meije onder deze Gemeente. Een goed idee. Eenige buurtbewoners, begaan met het lot van den omgelukkigen J. van der Weijden, die blind werd door het bekende drama op de plassen, hebben het plan opgevat om door het houden van een geldinzameiling hem in de gelegenheid te stellen zidh aan te sluiten bij de radio- centrale teneinde het leed van zijn toestand zooveel mogelijk te verzachten. Het Ge meentebestuur verleende toestemming en vertrouwd mag worden dat iedereen gaar ne medehelpt dit mooie doel te bereiken. ZOETERWOUDE. De Hanze. De R. K. Middenstandsver- eeniging hield Donderdagavond de alge meene jaarvergadering. In het openings woord deelde de voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, mede, dat de jaarvergadering we gens de ziekte van den secretaris was uit gesteld. Spr. wensöhte den heer J. Roode wijk geluk met zijn herstel. Bijzonder wei- kom wordt geheeten de geestel. adviseur, kap. A. Buis. De notulen werden onveranderd vast gesteld. De installatie van een nieuw lid kon bij diens afwezigheid niet plagts heb ben. Tot nieuwe leden werden aangeno men de heeren A. Slingerland en P. vafc Elzen. Nu volgde het jaarverslag, een rijke op somming van gebeurtenissen uit het actieve leven, in een optimistischen toon. Na dit optimisme omtrent het vereeni- gingsleven, komt in het verslag aan het einde eenbeschouwing omtrent den toe stand, waarin de middenstanders moeten werken. Voorai de moeilijkheden van credietver- leening en ongebreidelde concurrentie ma ken het meer dan ooit noodig een krachtig beroep te doen op een goede samenwerking waartoe vooral de vakbonden een onmis bare instituut voor dezen tijd zijn gewor den. Het jaarverslag wordt goedgekeurd en aan den secretaris wordt dank gébracht voor de keurige samenstelling. De penningmeester, de heer P. C. Paar- dekooper, brengt vervolgens het financieel verslag ter tafel, waaromtrent de commis sie van onderzoek by monde van den heer Th. Opdam een gunstig rapport uitbrengt. De rekening wordt vastgesteld met een batig saldo van 105.20. Vervolgens wordt de Begrooting voor 1934 aangeboden. De heer C. P. J. Paarde- kooper dringt er op aan, dat de Hanze meer voor de leden zal doen tot tijdige toelich ting omtrent gebeurtenissen, wetgevingen en bewegingen die onzen stand raken. Bij de samenstelling van de Begrooting worden hiertoe de daarop betrekking hebbende posten vergroot. Ook wordt de financieele mogelijkheid besproken voor het houden van een intie me feestelijke bijéénkomst in den aanvang van den winter. De Begrooting wordt vast gesteld met dezelfde contributie. Aain het Crisis-Comité wordt 10.geschonken. De heer A. v. Bennekom brengt verslag uit omtrent het beheer vam de afdeeling Santosfonds. De bloemendag geeft nog wel reden tot tevredenheid, maar de vaste contribuanten zijn onvoldoende. Besloten wordt nog een maal een aanval op de leden te doen bij een gunstige gelegenheid om dit mooie sociale doel voldoende te steunen. Het retraitefonds heeft naar het oordeel van de vergadering een veel te groote kas. Ook de 'beheerder van deze gelden, de heer Th. Opdam, geeft namens het bestuur te kennen, dat verschillende leden van dit fonds de toevertrouwde spaarpenningen nu maar eens moesten omzetten tot een deel neming aan de schoone dagen, waaraan een zevental leden zulk een schoone herinne ring hebben. Bij traditioneele uitloting werd den heer C. G. van Es een vrije tooht naar Noord- wijkerhout gegeven. De heer Fr. van der Krogt brengt nu het verslag uit van de Onderlinge Ziektever zekering. De uitkeering was totaal 330. Dit fonds heeft harde noten te kraken ge had, maar is nu kerngezond en begint n<u een reserve te vormen. Nu wacht men nog op een grooter deelname van de leden. Waar deze instelling zoo goed bewezen heeft voor de leden bij ziekte een sterke steun te zijn, wordt besloten ook hiertoe eens een krachtige actie op touw te zetten. Den heer F. v. d. Krogt wordt dank ge bracht voor zijne belanglooze, vele en groote moeiten aan deze nuttige afdeeling Van de Centrale Raadsvergadering geeft de heer L. T. J. Paardekooper een kort ver slag. Van het Vaandelfonds worden twee aan deden uitgdoot waarbij ten voordede van de kas een aandeel uit de bus kwam dat geschonken was. De aftredende bestuursleden, de heeren Ph. van Benten, Chr. B. Deckers en A. J. Elderhorst, werden bij enkde candidaat- stelling herkozen. Bij de ingekomen stukken werd kennis genomen van de actie voor het verkrijgen van een ventverbod. De aandrang op gewestelijke organisatie heeft niet de gewenschte indeeiing gehad. Tot federatie werd voor Zoeterwoude aan gegeven de vroegere kring Alphen. Mocht tot aansluiting of stichting aan of van een gewestelijke afdeeling besloten worden, zal de afdeeling een ander gewest verkiezen, waartoe een ander centrum wordt genoemd. Bij de rondvraag kwam een klacht naar voren omtrent levering aan het Patronaat. De voorzitter verklaarde zich gaarne be reid de klacht over te brengen. Evenwd beschouwde de voorzitter het niet tot de taak van de Hanze mede te werken aan ver plaatsing van een leverantie van het eene lid naar het andere. Wel kan er een geval zijn van onbillijkheid bij verdeeling, maar in het algemeen bepaalt zich de taak tot uitsluitend te zorgen, dat georganiseerde middenstanders bij voorkeur de leveranties krijgen. De vergadering wordt door den voorzit ter onder danik voor de goede medewer king, voor de vlugge afwerking van de zeer lange agenda, met den Ohr. groet gesloten. Slager, als je dat schaap verkocht hebt, kan ik dan die bloemetjes kragen die er aan hangen? >Ve zyn morgen 25 jaar getrouwd. (J'Amuse) RESTAURATIE-WERKEN IN HET VATICAAN. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Wie zich thans naar de basiliek van St. Pieter begeeft, ziet tegen de achterste ge bouwen van het Vaticaan groote steigers, hetgeen er op wijst, dat men daar reeds begonnen is met het herstellingswerk, dat in de sedert zeventig jaar erg verwaar loosde gebouwen dringend noodzakelijk was geworden. Zooals men zich wellicht zal herinneren, stelde de H. Vader onmiddellijk na het ongeluk in de Sala Sixtina een speciale commissie in, welke tot taak had de Va- ticaansche gebouwen nauwkeurig te in- specteeren en na te gaan, of de houten balken en ijzeren staven, welke de muren en dé plafonds dragen, nog wel stevig ge noeg waren. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat allereerst het gebouwencomplex tus schen de Sixtijnsche kapel en het gebouw, waarin de Maestro di Camera zijn bureaux en woning heeft, een grondige restauratie verdienden. Verder stelde zij vast, dat alle in den linkervleugel van het eigen lijke apostolische paleis gelegen apparte menten en bureaux moesten worden her steld, vooral de appartementen, waarin het staatssecretariaat is ondergebracht. Reeds eenigen tijd geleden werd in dit verband medegedeeld, dat tijdens het ver blijf van den H. Vader te Castel Gandolfo ook de particuliere appartementen van Zijne Heiligheid grondig gerestaureerd zullen worden, hetgeen sinds Leo XIII niet meer gebeurd is. Uit goede bron wordt thans vernomen, dat de duur van het ver blijf van Zijne Heiligheid te Castel Gan dolfo wel niet voldoende zijn zal, om in dien tijd de noodige herstellingswerken in zijn appartementen te verrichten t-n dat daarom thans reeds toebereidselen wor den gemaakt, om voor den geheelen duur van het werk elders een geschikte wming voor Zijne Heiligheid in te richten. Velen zijn van meening, dat de H. Va der het beste naar het gouverneurspaleis zou kunnen verhuizen, waar, zooals be kend, indertijd een speciaal appartement werd ingericht voor eventueele bezoeken van buitenlandsche vorsten en staatshoof den. Totdusver is «dit appartement nog niet gebruikt en het zou dus zeker 11 aan merking komen voor den H. Vader zelf. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 275. Met groote blijdschap werd hij ont vangen. Een heele schaar negers wachtte op hem en hief een luid gejuich aan, om hem goed te stemmen en hem te bewegen, toch vooral veel zorg aan hun opperhoofd en zijn voeten te besteden. En zoo werd Jan voor het huis geleid, dat de woning van het opperhoofd was. 276. Nu, van het paleis van een opper hoofd had Jan toch wel een andere gedach te gehad. Het zag er vies en raar uit, de mu ren waren van bamboe opgetrokken en daar tegenaan was klei gesmeerd. Hier en daar keek de zon er doorheen. Maar dat was geen bezwaar, de andere hutten zagen er nog veel erger uit.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10