R. H. W. zegtalles FRUITSODA ZEGT NIETS WOENSDAG 18 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 Als de vaderen vergaderen Het is Maandagmiddag en -avond een stevige raadsvergadering geworden en het was reeds Dinsdag toen de vroede vade ren door de nachtelijke straten naar huis stapten. De twee kersversch geïnstalleerde Ka tholieke raadsleden, de heeren Tobé en Lombert, zijn meteen behoorlijk ingewijd! Het was een zeer lange agenda; maar daarin zit het 'm niet, want de meeste pun ten gingen onbesproken onder de hamer door. Eén punt, dat in de vorige vergadering nogal wat stof heeft doen opwaaien, ging als een nachtkaars uit. Het was het voor stel-Wilbrink om de beslissing omtrent het instellen van een on te igenings -procedure tegen eenige eigenaren van perceelen aan de Bouwelouwenste-eg en Paradijssteeg aan te houden. Men zal zich herinneren, dat hierover de stemmen staakten. Het uitstel van eenige weken heeft gewerkt als het bekende gracht je-ero ver-slapen"; de voor naamste opposanten, de heeren Wilbrink en Manders waren inmiddels tot andere ge dachten gebracht en gaven toe, dat de ge meente inderdaad niet anders kon hande len. De heer Wilbrink trok zijn voorstel in. De autobussen-kwestie gaf meer stof tot praten. Zooals men weet, geeft de Leidsdhe Autoboxen Garage het met 1 Mei a.s. op en heeft de Eltax-onderneming aangeboden de twee nog bestaande bus-lijnen over te ne men. Deze onderneming pakt het anders aan, wil kleinere bussen gebruiken en ze slechts om het half uur laten rijden. Tus- schentijdsche passagiers kunnen gebruik maken van langs de bus-routes gesta tioneerde taxi's. Deze voorgestelde regeling is met allerlei grootere en kleinere argu menten bestreden en verdedigd, maar wij kunnen ze samenvatten in deze twee groote hoofdgedachten: de oppositie kantte zich voornamelijk tegen het loon-systeem bij de Eltax-onderneming, terwijl de voorstan ders vooral het groote voordeel zagen van de mogelijkheid om de bus-diensten te kun nen behouden zonder subsidie. De sociaal-democraten waren beducht voor een te lage salarieering en daar om drong de heer Groeneveld in een motie bij B. en W. er op aan, dat zij in de con cessie-voorwaarden de clausule zouden op nemen dat de arbeidsvoorwaarden van de bus-ohauffeurs (niet alleen de rij- en rust tijden, maar ook de salarieering) onderwor pen zouden zijn aan de goedkeuring van het college. Zij kregen de stemmen van de meeste Katholieken mee, alsmede die van de heeren Eikerbout (A.R.), Vos (Dem.), en v. Weizen (Com.), zoodat deze motie werd aangenomen. Ofschoon B. en W. bij monde van den voorzitter verklaard hadden, dat de Eltax-onderneming geen inmenging op dit punt wilde aanvaarden, vernemen wij thans, dat de Mij er geen enkel bezwaar tegen heeft, omdat zij alle voorwaarden van den busdienst van Stadsverkeer overneemt. Na al het gesprokene in den raad, was van de Mij ook moeilijk anders te verwachten, dan dat zij met de nieuwgestelde voor waarde accoord zou gaan. Uren lang is er vervolgens gepraat over eenige voorgestelde wijzigingen van het onlangs aangenomen Uitbreidingsplan. De heeren Wilbrink, Huurman en Manders za gen him voorstellen grootendeels door B. en W. overgenomen, doch de heeren Kooi- stra, Groeneveld en Sohiiller niet, zoodat deze heeren het noodig oordeelden hun zaak nog eens in den breede te bepleiten. Nie mand zal hun het recht ontzeggen om hun denkbeelden te verdedigen, maar men vraagt zich toch wel eens af, of zij dan nimmer zullen leeren, dat de waarde van een betoog niet automatisch stijgt met de lengte. Wethouder Splinter was zoodoende wel tot een langdurige, maar overigens niet overmatig zware verdediging van zijn prae- adviezen gedwongen. Vlak daarop kreeg wethouder Romijn den wind van voren. Het begon met een oude motie van den heer v. Stralen (SJD.A.P.) die in Juli van het vorig jaar de wensohe- lijkheid betoogd had, dat voor de georga niseerde werkloozen, die door Maatsch. Hulpbetoon worden gesteund, de aanmel ding en de uitbetaling der ondersteuning zullen geschieden via de besturen der be trokken organisaties. Het betreft hier cate gorieën, zooals van buiten gekomen werk loozen; te kort georganiseerden; werkloo zen, die tijdens hun werkloosheid gehuwd zijn; ouden van dagen, die niet meer voor een kasuitkeering in aanmerking komen; werkloozen, die ziek worden en ten slotte uitgeslotenen wegens fraude. Maatsch. Hulpbetoon, dat advies daarover had uit gebracht had de billijkheid van dezen eisch erkend voor de ouden van dagen, maar overigens" het denkbeeld verworpen. Wethouder Romijn ging Maandag nog ver der en wilde ook voor de zieken een uit- keering via de organisatie overwegen. De reden, waarom M. H. het denkbeeld van den heer v. Stralen afwees, bleek niet; ook niet uit het betoog van den wethouder, daar dit zeer sterk steunde op het misver stand, alsof de heer v. Stralen de bedoelde caitegorieën zou willen overbrengen naar dien Dienst v. Sociale Zaken, hetgeen niet het geval was. Het eenige bezwaar, dat kan worden aangevoerd, moet de controle zijn, die men liever in eigen hand houdit. Hoe het ook zij, de motie werd afgestemd. Hardere noten kreeg wethouder Romijn te kraken bij de interpellatie-v. Eek inzake de oproeping van sollicitanten naar de be trekking van directeur van M. H. Inder tijd was toegezegd, dat vrouwen niet uit gesloten zouden zijn en nu waren in de oproep slechts mannelijke gegadigden ge noemd. In den grond van de zaak heeft de heele kwestie o.i. weinig om het lijf, omdat naar alle waarschijnlijkheid toch een man nelijke kracht de voorkeur zou hebben ge kregen. Maar de koppen raakten verhit, doordat wethouder Romijn zijn kracht meer zocht in verontwaardiging over de „kwajon gensachtige wijze" waarop hij door de S.D. A.P. behandeld werd, dan in zakelijke uit eenzetting van het geval. Dat maakte zijn standpunt eerder zwakker dan sterker en hij moest deze uitdrukking terugnemen. In- tusschen moet men erkennen, dat er aan leiding was om den oproep aldus te stel len, al ware misschien een andere wijze van behandeling dezer kwestie formeel juister geweest. Van meer belang achten wij het besluit van den raad, om aan de Vereeniging Schoolkindervoeding, die zich bij de begroo ting niet minder dan 10.000 op haar sub sidie bekort zag, wederom 5000 toe te staan onder beding, dat de voedsel verstrek king tijdens den schooltijd iederen dag zal plaats hebben. Dit bedrag (dat misschien niet toereikend zal blijken) werd om tac tische redenen in verband gebracht met de vrijgekomen subsidie voor de Stads verkeer- bussen. Het voorstel van mevr. Braggaar- de Does, diat 7500 wilde toestaan, werd verworpen, omdat men geen kans zag, een dergelijk bedrag door Ged. Staten goedge keurd te krijgen. Sommigen gaven zelfs het minder ver gaande voorstel-Wilimer-Ber- gers-Wilbrink 5000) al weinig kans op goedkeuring, maar dat is althans te pro- beeren. Mr. H. G. BUITENLAND DUITSCHLAND. THEORIE EN PRACTIJK. De Nazi's worden voorzichtiger. Het is bekend, dat de nazi5s al sinds ge- ruimen tijd op het gebied van maatrege len, die in den aanvang als oplossing bren gend werden beschouwd voor sommige eco nomische moeilijkheden (men denke aan de voorgenomen afschaffing der warenhuizen en pogingen om vrouwen te weren uit niet specifiek-vrouwelijke beroepen) een voorzichtiger houding beginnen aan te ne men. Van die veranderde tactiek, ingegeven ongetwijfeld door tot grooter voorzichtig heid nopende onaangename ervaringen, met verschillende ingrijpende nazi-maatre gelen opgedaan, gaf ook de leider van het arbeidsfront, staatsraad dr. Ley, gisteren blijk. Bij een tournee door Duitsch industrie gebied bezocht hij volgens een D. N. B.- bericht gisteren twee groote bedrijven te Aken. De eerste bezichtiging gold de sigarenfa briek Cramer en van Baerle. Dr. Ley werd door één der patroons rondgeleid, die de gelegenheid waarnam, hem de nog steeds bestaande zorgen der sigarenindustrie bloot te leggen. Ook wees de patroon op de door de fir ma ondernomen poging, om een deel der vrouwelijke arbeidskrachten door manne lijke te vervangen. Hieraan nu knoopte staatsraad dr. Ley, aldus het bericht van het officieele D. N. B. de waarschuwing vast, juist in deze kwestie de hoogste voorzichtigheid te laten gelden. De moeilijkheden met de warenhuizen. De perscorrespondent van de N. S. H. A. G. O. heeft dezer dagen in een opstel de moeilijkheden uiteengezet van de kwestie der warenhuizen. „Het is niet billijk de .sluiting der waren huizen te verlangen zonder de moeilijkhe den, welke een dergelijke maatregel met zich brengt te erkennen en zonder daar rekening mede te houden. Vele stemmen gelooven nu, dat hiermede een definitieve verdaging van het waren huisprobleem is goedgekeurd. Wij consta- teeren daarentegen, dat het in overeen stemming is met de nationaal-socialisti- sche handelwijze, wanneer men te voren alle moeilijkheden in het oog vat, om dan des te effectiever en met meer zekerheid op resultaat over te gaan tot de oplossing der kwestie". FRANKRIJK. TROTSKI MAG NIET IN FRANKRIJK BLIJVEN. De ontdekking van het verblijf van Leo Trotski in de villa Ker Monique te Barbi zon heeft thans geleid tot het besluit der Fransche regeering om den politieken agi tator het verdere verblijf op Fransch grondgebied te ontzeggen. Tijdens de gisterochtend gehouden zit ting van den ministerraad is door den mi nister van Binnenlandsche Zaken Albert Sarraut mededeeling gedaan van zijn be sluit om de aan Trotski door een van zijn voorgangers (Chautemps) verleende ver blijfsvergunning op Fransch gebied in te trekken. In het besluit wordt verklaard, dat Trotski niet de neutraliteitsplichten in acht heeft genomen, waartoe hij zich ver bonden had op het moment, dat de betref fende vergunning werd verleend. Het besluit der regeering, dat een scher pe desavoueering is voor oud- minister Chautemps is tevens een blijk van den energieken wil van het huidige bewind om eindelijk aan de politieke intriges van vreemdelingen, die de Fransche gastvrij heid genieten, een einde te maken, en vindt dan ook in breede kringen, behalve natuurlijk bij uiterst links, volkomen in stemming. De beslissing gaat een stap verder dan was verwacht. In politieke kringen meen de men namelijk dat Trotski alsnog naar Corsica zou mogen terugkeeren, hoewel zoowel van daar als ook uit de Parijsche pers heftige protesten daartegen waren op gegaan. Na zijn geheimzinnig vertrek uit zijn villa Ker Monique was Trotski gister ochtend te Barbizon teruggekeerd en had hij zich in de werkkamer var* zijn villa opgesloten. Naar verluidt zal hij reeds he denavond afreizen. Het heet, dat hij te Rouaan scheep zal gaan met onbekende bestemming. ENGELAND. EEN GUNSTIGE BEGROOTING. Een overschot van 29 millioen pond. Gisteren heeft de Britsche minister van financiën Neville Chamberlain zijn be- grootïng bekend gemaakt en toegelicht. Gedurende het jaar 1932 hingen donkere wolken boven de horizon, zeide hij. Of schoon in 1933 de vooruitzichten aanmer- kelijk gunstiger waren, was toch terecht niemand van meening, dat Engeland een periode van „mooi weer" kon verwachten. Vandaag is de atmosfeer beslist gunstig te achten. De verwachtingen, dat het afge- loopen begrootingsjaar met een aanzienlijk overschot zou sluiten, zijn in vervulling ge gaan. Hierdoor is er nieuwe hoop, nieuw vertrouwen ontstaan. De verbetering in den algemeenen toestand van Engeland wordt bijna geheel veroorzaakt door de uitbreiding van de binnenlandsche markt. Wat het budget zelf betreft, deelde Chamberlain mede, dat tot het overschot van het afgeloopen jaar verschillende facto ren hebben bijgedragen, waarvan men ech ter niet mag verwachten, dat deze zich in den toekomst weer zullen voordoen. In dien men de oorlogsschuldbetaling aan Amerika en de betaling aan het amortisatie- fonds buiten beschouwing laat, dan heeft het overschot op de begrooting niet 31 mil lioen p.st. bedragen, maar zelfs 39 millioen pst. Verder verklaarde Neville Chamberlain, dat de post Uitgave voor de Vaste Staats schuld onveranderd met 224 millioen pst. op de begrooting is aangegeven. Hij acht zich gerechtigd voor het nieuwe begroo tingsjaar een grootere opbrengst van de voornaamste invoerrechten en van de ver bruiksbelasting te 'verwachten. Resumeerend verklaarde Chamberlain, dat, in dien men de belastingen onveran derd zou laten, de totale staatsinkomsten 727.2 millioen pst. zouden bedragen, waar tegenover 698.1 millioen p.st. aan uitgaven zou staan. Op deze wijze heeft hij op pa pier een overschot van 29.1 millioen p.st. ter verdeeling beschikbaar. Dit is de gun stigste stand sedert tien jaren. Dan komt Chamberlain aan dat deel van zijn rede, dat met zooveel spanning werd verwacht. Hij verklaarde, dat de vermin dering van den werkloozensteun en de sa larissen, en de invoering van de extrabe lasting, die in crisistijd 1931 moest worden ingevoerd, slechts als tijdelijke maatregelen zijn beschouwd, ten gevolge van een tij- delyken noodtoestand. De dit jaar ter be schikking staande middelen veroorloofden hem echter niet over te gaan tot een volle dig herstel van den ouden toestand. In ieder geval zal met ingang van 1 Juli de helft van alle salariskortingen ongedaan worden gemaakt. Deze maatregel zal den staat dit jaar 4 millioen p.st. en over een vol begrootingsjaar 5.5 millioen p.st. kos ten. Verder maakte Chamberlain bekend, dat met ingang van 1 Juli de indertijd in gevoerde korting op de werkloozenuitkee- ring van 10 pet. volledig zal worden inge trokken. De regeering houdt met de zen maatregel ongetwijfeld rekening met den wensch van het geheele volk, dat van meening is, dat men zich in de eerste plaats het lot van de werkloozen moet aan trekken. In dit jaar zal voor den staat door dezen maatregel een extra-uitgave van 3.6 millioen p.st. ontstaan. De directe belastingen kunnen niet worden verlaagd. Inkomstenbelasting verlaagd. Vervolgens maakte Chamberlain het evenement van den dag bekend: de in komstenbelasting zal met 6 pence worden verlaagd. Dit is het maximum-bedrag, dat volgens de raming mogelijk is. Deze ver laging zal tot gevolg hebben, dat de in komsten van den staat dit jaar met niet minder dan 20.5 millioen pst. dalen, en volgens deze raming sluit de nieuwe be grooting met een overschot van 800.000 p.st. OOSTENRIJK. DE SOCIALISTEN IN OOSTENRIJK. Weer feller propaganda. De sociaal-democratische propaganda in de arbeidersdistricten van Weenen neemt meer en meer toe. De instructies der so ciaal-democratische leiding schijnen te lui den de maatregelen der regeering, in het bijzonder de vorming van „arbeiderschap pen" door de eenheidsvakbeweging te sa- boteeren, de arbeiders te weerhouden van toetreding tot deze vakbeweging en in het bijzonder, door het aan de orde stellen van loonconflicten, onrust te veroorzaken. De propaganda 'schijnt bijna uitsluitend mondeling van man tot man te worden ge voerd. De sociaal-democratische partijleiding te Brno in Tjecho Slowakije zou in een van haar jongste vergaderingen een tot in de onderdeelen uitgewerkt propagandaplan hebben opgesteld, alsmede een lijst van voor het propagandawerk in Oostenrijk in aanmerking komende vertrouwenslieden. ITALIË. HET LEVEN WORDT GOEDKOOPER. De leiders van Italië's productie-leven hebben een beweging op touw gezet tot verlaging van de kosten van het levenson derhoud in verband met de maatregelen van den ministerraad van Zaterdag j.l. Deze beweging is o.a. tot uiting gekomen in een verklaring, waarin de nationale or ganisaties haar prompte instemming betui gen met de verlaging der prijzen. De nationale federatie van hotels en de organisatie voor het toerisme hebben Mus solini mededeeling gedaan van de geno men besluiten tot verlaging met 10 pro cent van alle bedieningskosten en transport diensten voor toeristen en een verminde ring van ongeveer 15 procent op het tarief der hotelkamers. De bonden van handela ren in talrijke steden hebben eveneens be sloten tot een prijsverlaging voor de meest noodzakelijke levensmiddelen. SPANJE. AFTREDEN VAN MINISTER VAN JUSTITIE. De president der republiek heeft de ont slagaanvrage van den minister van Justi tie, Alvarez Valdes aanvaard, en den mi nister van Onderwijs, Madariaga de porte feuille tijdelijk opgedragen. In de geheele provincie Valencia is de alarm toes tand af gekondigd. BUITENL. BERICHTEN. AANSLAG OP MILITAIRE TREIN. Dynamietlading te vroeg ontploft. Uit Charbin wordt gemeld: Roovers plaatsten een lading dynamiet op den weg, war een uit 42 wagens bestaande militaire trein moest passeeren. Het dy namiet ontplofte ontijdig, zoodat slechts de locomotief werd vernield. Personen werden niet getroffen. GEEN OPSTAND OP RHODOS? Doch slechts rumoerige boeren. De mededeelingen uit Athene, die ge vechten tusschen de bevolking van Rho- dos en politie meldden, waarbij van vijf dooden en vijfentwintig gewonden sprake was, en van een luchtbombardement, wor den in welingelichte kringen tegengespro ken; er is, zoo wordt er gezegd, in het ge heel geen conflict met de gewapende macht geweest. Er is slechts een kloppartij geweest van een troep dronken boeren, die van een dorpsfeest terugkeerden. Negen van hen werden gewond, twee zijn er doodge slagen. Alle ruziemakers zijn gearresteerd. 200 DUITSCHE ARISTOCRATEN ONTADELD. Ongeveer tweehonderd Duitsche aristo craten zijn reeds uit de lijsten der edel lieden geschrapt daar hun voorouders in de laatste 184 jaar zich met Joodsch bloed vermengd hebben. Alle leden van den Duitschen adel heb ben hun stamboom moeten opmaken te ruggaande tot het jaar 1750, waardoor tal rijke edellieden in gevaar komen hun ti tel te verliezen. LIMONADEFABRIEK TE LEIDEN 459 VIER TERECHTSTELLINGEN TE BERLIJN. Gistermorgen om zes uur zijn de 22- jarige Erwin Hildebrandt, de 24-jarige Alfons Hoheisel, de 24-jarige Willy Krebs en de 31-jarige Erich Achtenhagen op het binnenplein van de strafgevangenis Plötzensee terechtgesteld. Zij waren op 6 Juli 1933 door de jury-rechtbank wegens moord en berooving ter dood veroordeeld. In totaal waren hun niet minder dan 13 roofovervallen, alle te Berlijn gepleegd, ten laste gelegd. Hun opzienbarende daad was de moord op den inspecteur der Ber- lijnsche Verkeersmaatschappij Meyer, waarbij hun een bedrag van 33.000 mark in handen viel. Van het vonnis der juryrechtbank werd revisie door hen gevraagd, doch hun ver zoek werd in December j.l. door het rijks- gerechtshof van de hand gewezen. Ook werd hun gratieverzoek door minister Göring verworpen. PRESIDENT LEBRUN PEETOOM VAN 497 KINDEREN. De meest geliefde peetoom in Frankrijk is president Albert Lebrun. Hij heeft reeds 497 peetkinderen en men verwacht, dat hij bij zijn aftreden in Mei 1939 meer dan 1500 peetkinderen zal hebben. Niet iedere baby kan echter den presi dent als peetoom hebben. Hij of zij moet minstens het achtste levende kind uit een gezin en van zuiver Fransche nationaliteit zijn. De maatschappelijke positie van de ouders, plaats van inwoning of godsdienst zijn echter niet van invloed. Poincaré is do eerste president geweest, die tijdens den oorlog als peetoom optrad. Gaston Dou- mergue, de huidige premier, is tijdens zijn presidentschap peetoom van meer dan dui zend kinderen geworden. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering door zaakwaarnemer. De 42-jarige zaakwaarnemer G. J. F. A. uit Wassenaar is in verzet gekomen van een verstek vonnis van de rechtbank waarbij hij ter zake van verduistering is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte, die voor zekeren A. uit Hoek van Holland een financieele aangelegenheid tusschen dezen en de firma V. regelde, zou de hem ter hand gestelde bedragen niet aan die firma hebben afgedragen. Zoo had de heer A. den verdachte een bedrag van 41.56 doen toekomen, doch aangezien zijn verschillende brieven onbe antwoord bleven, had hij ten slotte een brief aan den marechaussee ter hand ge steld. In dezen brief stond om., dat de zaak met de firma in kwestie met een bedrag van 25.kon worden afgedragen. De rest kon verdachte als honorarium beschouwen. Ter zitting bleek, dat verdachte dezer dagen een bedrag van 25.aan den ge tuige heeft gerestitueerd. De getuige V. ontkende dat door ver dachte een bedrag van 28.zou zijn aan geboden, zooalst deze beweerde. Verdachte bekende, dat de getuige A. een bedrag van f 41.56 op zijn giro-rekening had gestort. Hij ontkende evenwel, dat hij dit bedrag te eigen bate zou hebben aange wend. Hierop werd door den griffier verdach- te's verklaring tegenover de marechaussee voorgelezen, waaruit bleek, dat hij alstoen bekende het geld ten eigen bate te hebben gebruikt. Deze bekentenis werd thans door ver dachte teruggenomen. Het O.M., waargenomen door mr. Cohen Tervaart, zeide om. dat A. ten V. geen on bekende is ten aanzien van wien zeer veel klachten binnenkomen, zoo als de officier met enkele voorbeelden toelichtte. Spr. kan zich dan ook niet met de opgelegde straf welke hem te licht voorkwam vereenigen en vroeg thans oplegging van 1 jaar ge vangenisstraf. Mr. Bonnerman, als pleiter het woord voerend, verklaarde, dat waar nu het O.M. op gevallen heeft gewezen die hem onbe kend waren en waaromtrent A. ook, on danks pleiter's aandringen, geen enkele mededeeling heeft gedaan, van een verde diging af te zien, en hij refereerde zich gezien de omstandigheden aan het oor deel der rechtbank. Het gebeurde bij Lopik na afloop van een N. S. B.-vergadering. Op 3 dezer stonden voor de Utrechtsche rechtbank zeven inwoners van Jaarsveld terecht wegens mishandeling van den nota risklerk J. Holswilder te Schoonhoven en wegens vernieling van diens auto. Subs, was hem ten laste gelegd openlijke ge weldpleging tegen goederen en personen. Tegen alle verdachten werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt. Ten aanzien van een van hen, A. B., met aftrek van voor- loopige hechtenis. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen 4 verdachten: V., A. S., H. S. en G. S., werden vrijgesproken, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. Drie verdachten, H. V., P. S. en A. B. werden veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf wegens openlijke ge weldpleging in vereeniging. Voor A. B. was het vonnis met aftrek van de preventieve hechtenis. VAN ONS LAND NAAR ROME is een geweldige afstand! Toch zou alle Sunlight Zeep die per jaar in ons land gebruikt wordt een afstand vormen, die meer dan dubbel zoo lang is! Door jarenlange ervaring geleid, hebben de Nederlandsche huisvrouwen met groote meerderheid van stemmen Sunlight Zeep uitverkoren tot haar doelmatigste hulp in de huishouding,waar zij niet meer buiten kunnen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6