Vreemde cheques M L en bankpapier WOENSDAG 18 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 UIT DE OMGEVING KATWIJK. Slagersvereeniging. Gisbenaivond hield de Sdagensvereeniging Katwijk en Omstr. een ledenvergadering iin „de Roskam". De voorzitter, de heer J. Vooys, opende de vergadering met een woord van welkom inzender tot den spreker van dezen avond, den heer Rietveld, ambtenaar van den Ned. Slagershond. De notulen, uitgebracht door den secre taris, den heer W. Caspers, werden goed gekeurd. Na enkele mededeelingen verkreeg de heer Rietveld het woord, die een leerzame lezing hield over de omzetbelasting en over een nieuwe ordening van het saneerings- plan. Verschillende aangelegenheden be treffende crisis-rundvee en varkenscentrale kwamen hierbij ter sprake. Na deze lezing werd uitvoerig van gedachte gewisseld en menige nuttige wenk kon worden gegeven. Tenslotte kwam het concurrentie - vra a gstuk nog ter sprake, waarover de besprekingen uit den aard der zaak niet kort waren. De voorzitter dankte ten slotte den heer Rietveld voor zijn leerzame en aangename besprekingen en de leden voor hun belang stelling om hierna de vergadering met eenii- ge toepasselijke woorden te sluiten. LISSE. Uitvoering. Gisteravond had de jaar- lijksche donateursuitvoering plaats van de K. J. C. Als korte inleiding werd uitge voerd een spreek- en bewegingskoor ,De Kruisvaart". Dit koor beteekende een hul de aan het nieuwe systeem van de Jonge Wachters. Vervolgens verwelkomde de directeur der K. J. C. de genoodigden en zette het doel uiteen van dezen avond. Spr. beval de verloting aan ten bate van de kas. Door een lid der K. J. C. werd gedecla meerd „De gewijde klok" van Guido Ge- zelle. Dit schoone gedicht van Guido Ge- zelle is de taal van een oude koster, die liefde kreeg voor zijn ambt van klokken luider en een samenspraak houdt met zijn klok. Hierna volgde „Schrijverke" van Guido Gezelle. Het decor was schitterend mooi, doch de samenspraak, kon beter. Heel an ders was dit in het volgende tafreel, waar in een samenspraak zich ontspon tusschen „Engelen" en „Bedroefde Zielen". Hierin werd aangetoond de ontstellende leegte in het leven, wanneer het Kindschap Gods verloren is gegaan. Na de pauze werd door de „Tarcisius"- groep vertolkt het spel „Franciscus en de roovers", waarin de groote St. Franciscus- figuur, nader tot de jongens werd ge bracht. Met evenveel succes werd, meer in het komische genre, vertoond „De Gans" voor gedragen door de Martinus-groep. De verloting was hierna aan de beurt het geen steeds een aardige attractie is. Tot slot van dezen avond werd een middel- eeuwsche sproke in drie tafereelen met proloog en epiloog opgevoerd genaamd „Hoe een jonge monnik bij Maria ter feeste ging", in Vlaamsch dialect. Het ge heel was een mooie en leerzame avond. Na ieder tafereel en bedrijf hadden de jongens een dankbaar applaus in ont vangst te nemen. Aan het einde werd dank gebracht aan allen voor het welsla gen van deze zeer goedgeslaagde uitvoe ring en werd deze gesloten met de leuze: „Voor Christus onzen Koning, God wil het"! Sportvereeniging „Sparta". A.s. Zon dag 22 April hoopt bovengenoemde ver- eeniging haar jaarlijksche uitvoering te geven. Het bestuur heeft gemeend dit jaar hoofdzakelijk met gymnastiek naar voren te komen. En dus kan het sportlievend pu bliek van Lisse en omstreken genieten van de mooie turnsport. Vooral daar de Spar tanen, die bekend staan als zeer goede wer kers, uitkomen in een schitterend program ma o.a. op rek, brug, paard en vrije oefe ningen, onder de eminente leiding van den heer A. C. Goddijn uit Leiden. Ook zullen de welbekende Sparta-acrobaten, die al veel succes geoogst hebben, optreden in een geheel nieuw programma. Als variété nummer zal de heer H. Wassenaar eenige liederen ten gehoore brengen. Met dit al zal „Sparta" zeker veel succes oogsten. De traditie getrouw: wat „Sparta" brengt is altijd goed, zal zeker deze avond niet be schaamd worden. Turner. NOORD WIJKERHOUT. Muziekconcours. Het terrein op het „St. Bavogesticht" waar den 2en en 3en Zondag in Juni dit jaar het concours zal worden gehouden van den Zuid-Holland- schen Bond van R. K. Fanfare en Harmo niegezelschappen is thans geheel in orde gebracht. Het geheel is herschapen in een groot gazon, waarop gemakkelijk 1000 personen kunnen plaats vinden. Op dit terrein staat de prachtige onlangs gereed gekomen moderne muziekschulp. Dit ter rein zal den len Zondag in Juni ook ge bruikt worden voor de H. Sacramentspro cessie, de muziekschulp wordt alsdan in een rustaltaar herschapen. Het St. Bavo gesticht is een mooi terrein rijker gewor den. Kerkhof verfraaid. De begraafplaats van het St. Bavogesticht is geheel veran derd en omgeven door een fraai hekwerk op een granieten ondergrond. De beelden voor de Calvariegroep welke in het mid den van het kerkhof wordt opgericht, zijn reeds aangekomen. WILT U IETS WETEN? V r aa gKunt u mij een R. K. adres te Haarlem laten weten, waar ik een cursus kan volgen voor kraamverpleegster? Antwoord: Ons is zulk een adres niet bekend. Wendt U om inlichtingen tot de secretaresse van den R. K. Bond van Kraamverzorgsters, mej. H. Bender, Stei ger 12, Rotterdam. Vraag: Is u bekend of personen wier familienaam met de letter K. begint van de lichting 1934 voor de militairen dienst zijn vrijgesteld? Antwoord: Dat is nimmer met ze kerheid vooruit te zeggen. Dat hangt ge heel en al af van het aantal beschikbare personen in een bepaalde lichting. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, waar men de Betrekkinggids kan krijgen? Antwoord: De betrekkinggids wordt uitgegeven door den uitgever L. v. Dijk te Vianen. Pry's 6.per jaargang. Vraag: Kan een faillissementsaan vrage door mij zelf gedaan worden of moet dit geschieden door bemiddeling van een advocaat? Welke kosten zijn daaraan verbonden? Antwoord: Bemiddeling van een ad vocaat is niet noodzakelijk, dooh wel aan te bevelen. De kosten zullen ongeveer 40.bedragen. Vraag onder letter N. inzake een werkloozen ongeorganiseerden meubel- makersgezel. Antwoord: Indien er grond is voor ondersteuning dient hij zich tot Maat schappelijk Hulpbetoon te wenden, dat ieder geval apart onderzoekt. Het secreta riaat van den R. K. Bond van Meubelma kers is gevestigd bij den heer Schramp, Garenmarkt 5, waar u tevens alle ge- wenschte inlichtingen kan krijgen. Vraag inzake aangifte van een nala tenschap voor concessierechten. Antwoord: In ieder geval opgeven bij den inspecteur der directe belastingen Breestraat. Och, och, wat gaat het slecht met Ame rika. Ik denk dat ik m'n rijken Oom in Europa eens om geld ga schrijven. XEsquella), VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. SPORT VOETBAL „LEIDEN" JUBILEERT! Spontaan meeleven zorgt voor schitte rend Slagen, zoo schreef de „L. Crt." van Maandag LI. over het koperen feest der R.K.S.V. „Leiden". Inderdaad is de herdenkingsdag op 15 April 1.1. een dag geworden welke hoop geeft voor de toekomst. De Lustrum-Commissie heeft door het spontaan meeleven ondervonden, dart zij niet tevergeefs een beroep heeft gedaan. De door haar met klem steeds naar voren ge brachte zinsnede „Alle Katholieken één, ook in de sport", heeft haar doel niet ge mist! Daadwerkelijk is door velen medebeleefd het feit, dat 121/» jaar geleden de R. K. Sport in Leiden haar intrede deed! Daadwerkelijk is door velen getoond dait zij de R. K. Sport een warm hart toedra gen. Daadwerkelijk is door velen het werk der Lustrum-Commissie gewaardeerd. Diit stemt hoopvol voor de toekomst, het geeft nieuwe kracht aan hen, die het zich tot plicht achten, dat de R. K. Sport er móét zijn! Dit zaïl voor allen een aansporing zijn voort te gaan op den ingeslagen weg: „De R. K. Sport meer in het middelpunt der be langstelling te stellen!" Daarvoor is echter aller medewerking noodig! Nu geen: „Och kom, waarvoor is de R. K. Sport nu zoo noodzakelijk!" doch: „Wy Katholieken zijn aan ons principe verplicht étt wensch van onze Bisschoppen op te vol gen", en daarom allen op de bres! Allen medegewerkt, zonder uitzondering, om de R. K. Sportbewegdng overal, waar zulks mogelijk is, te propageeren. De Lustrum-Commissie zal dit op hooge prijs stellen, en zij weet dit te waardeeren door nog meer werklust te betoonen, nog meer zich te geven voor de leuze: „Alle Ka tholieken één, dus ook in de Sport". Zondag as. wordt de herdenking van het 121/,-jarig bestaan voortgezet, door het hou den van Nedarlaagwedstrijden. Het voor Leiden niet onbekende „Lenig en Snel" komt een bezoek brengen aan het R. K. Sportaprk „Haagweg" om te trach ten met haar beide elftallen Leiden I en II een nederlaag toe te brengen. De naam nederlaagwedstrijd zegt het ons, maar of dit werkelijikheid zal worden? De Rood-Zwarten zullen trachten dit te voor komen! De wedstrijden zullen zeker weer bezocht worden door hen die Zondag op het appèl waren, als het kan door meerderen! Dit kan als allen medewerken. Als zij, die Zondag 11. aanwezig waren, ook anderen aansporen de wedstrijden te bezoeken. Als zij ook hen de noodzakelijkheid aan- toonen, dat katholiek zijn geen holle klank moet zijn. Als zij hun duidelijk maken, dat de R. K. Sport gesteund dient te worden. Als zij hen duidelijk maken, dat de R. K. Sport recht heeft op de waardeering, die haar toekomt. Als zij zich eigen maken de leuze: „Alle Katholieken één, dus ook in de Sport!" Dan zal ook as. Zondag een succes wor den. Dan zal worden bewezen, dat de R. K, Sport meer en meer ingang vindt! De Lustrum-Cozn missie. LEIDSCHE VOETBALBOND. Onderstaande spelers worden uitgenoo- digd tot het spelen van een oefenwedstrijd tegen LFC op het terrein dezer vereen i- ging aan den Haagweg, op Zaterdag 21 April a.s. Aanvang hall vyf. t. Hoven Schilthirfzen (L.R.C.) (U.V.S.) v. Hens bergen Schuylenburg v. Goor (F.P.) (Noordwyk) (F.P.) Bouwmeester Bronsgeest aanv. Brussen (Terleede) (F.P.) (Rouwkoop) Zierikzee Bey (Roodenburg) (LJXW.S.) H. Glasbergen (Rijnsb. B.) Reserves: J. v. d. Steen, P. Ju (Rooden burg), J. Kooyman, J. v. Nierop (F.P.), J. Nieuwenburg (LJF.C.), J. Ezier (T.O.N.A.) ANTWERPEN—AMSTERDAM. Het Amsterdamsche elftal. Naar wij vernemen is het Amsterdamsch elftal, dat Zaterdag 28 April as. op het Beerschotterrein te Antwerpen tegen een elftal van de Entente Aversoise speelt, als volgt samengesteld: Doel: Oerlemans (De Spartaan). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Cal- denhoven (D. W. S.). Midden: Slot (D. W. S.), Van Deyck (Ajax) en De Lange (Blauw Wit). Voor: Ten Have (Ajax), Oudendijk (Ajax), Van Reenen (Ajax), Brands (V. V. A.) en Mulders (Ajax). Reserves: doelverdediger van Wijk (Zee- buxgia); achter: Breedveld (A. F. C.); mid den P. de Boer (Blauw Wit); voor: Van Wijngaarden (Ajax). Naar men weet. worden de wedstrijden RotterdamAntwerpen en Amsterdam Antwerpen beiden op het Beerschotterrein gespeeld en wel achter elkaar. De ontmoeting Antwerpen—Amsterdam vangt om 3 uur aan. FRANKRIJK STELT FRANSCHEN TRAINER AAN. Bevreesd voor strijd tegen Holland. Eindelijk is de beslissing gevallen: de oud-international Dedieu zal het Fransche nationale elftal trainen voor het wereld kampioenschap, aldus de „Tel.". Lang heeft men geaarzeld tusschen een Franschen en een Engelschen trainer, met name tus schen Dedieu en Klimpton, doch eindelijk is de keuze geschied en het zijn voorname- l?jk overwegingen van moreelen aard, die den doorslag hebben gegeven. Tijd immers om de Fransche ploeg intensief lichamelijk te trainen is er bijna niet meer. De groot ste zorg zal dus zijn het opbouwen van een sterk moreel en men meent, dat een trai ner-landgenoot beter in deze taak zal sla gen dan een vreemdeling, die uiteraard de finesses van het Fransche karakter minder sterk aanvoelt. Met dat al zal de training toch niet zyn, wat men wel gaarne gewenscht had en de schuld hiervan is voornamelijk het overla den programma aan het einde van het seizoen. Om het nationale Fransche kam pioenschap te kunnen beëindigen moet men noodzakelijk gebruik maken van alle nog beschikbare data en zoo zullen de 13de, de 19de en de 21ste Mei hiervoor absoluut noodig zijn. Gedurende een week zullen de spelers in een stad van de Seine-et-Oise, waarschijnlijk Compiègne of de omgeving er van, worden uitgenoodigd, waarna zij zich naar Italië zullen begeven, waar zij de geheele week zullen verblijven in een stad, waarvan de keus afhangt van de plaats, waar Frankrijk zijn eerste match zal spelen. Al is Dedieu aangewezen als trainer de datum van zijn in dienst treden is nog niet vastgesteld. De spelers hopen zoo spoe dig mogelijk en zoo hoort men van alle kanten stemmen opgaan, die verlangen, dat Dedieu het nationale team zal vergezellen naar Amsterdam. Voor dezen laatsten wed strijd is men hier beangstigd; de schitte rende resultaten door de Oranje-jongens behaald tegen België en Ierland doen voorzien, dat deze wedstrijd niet gemakke lijk zal zijn voor de Franschen en al bewe ren sommigen, dat het een uitstekende training zal zijn voor de wedstrijden om den wereldtitel, de meesten vreezen, dat deze landenontmoeting eerder voor Frank rijk nadeelig dan voordeelig zal zijn en dat een zware nederlaag het zoo moeilijk op te bouwen moreel een gevoelige knak zal geven. DR. VAN DER MEULEN BLIJFT THUIS. Een onherroepelijk besluit. De ,Maasbode" schrijft: Zeer plotseling kwam de „man of the moment" binnenvallen. Een heel onverwachte visite op een heel raar uur. Ik vroeg dus wat er aan haperde en het antwoord kwam prompt: „Man, ik kom hier even uitblazen. Ze za- nikken den heelen dag aan m'n kop of ik nu naar Italië ga of niet. Voortdurend ratelt die telefoon, nu eens niet voor koorts of kinkhoest, maar over het feit wie er straks onder de dwarslat zal staan, een ander of ik. Heusch geloof me, ze maken me stapel! Je kunt niet op straat komen of ze houden je aan en je wordt van een groot-slam-bod weggeroepen omdat 'n meneer uit Winters wijk, waar je nooit van gehoord hebt den nacht niet in durft als hij niet even weet wie er voor 't Nederlandsch elftal keept in Italië. En dan die kranten nog!" „Wat die kranten?" „Nou, die kranten willen je maar inter viewen. Er kwam weer juist zoo'n snaak aan en daarom ben ik 'm maar even ge smeerd. Wat moet ik nou zeggen? Je raakt volkomen uitgepraat en ze maken er een drukte van, meneer..! Nota bene stonden er in alle mogelijke bladen deze week heele stukken dat ik maar mee naar Italië moest gaan voor de nationale eer, als aan voerder, als medicus of weet ik al niet. Ik wist van dat alles niets af. Een uur later wisten ze me al te vertellen dat ik zeker naar Italië zou gaan, 's middags ging ik naar Italië, tegen etenstijd was ik al zoowat in Italië en 's avonds was ik allang in Italië geweest. Zoo verspreidt zich een nieuwtje. Maar ik heb vooral 't land aan hoe noe men jullie dat ook weer aan die zooge naamde vraaggesprekken." Ik beaamde. Ik vroeg terloops of hij soms even kon mededeelen, zulks met het oog op dit blad, hetwelk ik de eer heb te vertegenwoordigen in Rome, of de mogelijkheid niet uitgesloten zou kunnen zijn, althans of de kans be stond, althans of nog niet definitief was afgeketst dat Gejus in Italië.... „Begin jij nou ook nog even! Ik dacht dat ik hier rustig zat. Ik zal je zeggen: ik heb alles overwogen. Huiselijke belangen stonden er natuurlijk niet in den weg, praktijkbelangen eenigszins, maar toch ook niet zoozeer, omdat ik toch tijdens mijn vacantie een paar wedstrijden kan spelen, maar ik ga van het standpunt uit, dat ik er nu eenmaal definitief mee gestopt heb en dat ik er niet meer op moet terugkomen. Het is eenerzijds wel jammer, want ik ge loof dat dit nu juist het sterkste elftal is in al die tien jaar dat ik onder de lat stond en we maken in Rome toch zeker een kans." „Geloof je dat?" „Ja, natuurlijk. Indien alles normaal ver loopt, krijgen we daar een goede plaats. Ais we even de wedstrijden tegen Oosten rijk, België en Ierland nagaan, kunnen we dat zeker zeggen. Allicht dat ik graag als afscheid dit team nog eens even had willen aanvoeren bij de wereldkampioenschappen. Maar ik doe het nu eenmaal principieel niet. Ik was daar altijd zeker van, maar sinds dien wedstrijd tegen de Ieren hebben de menschen me een oogenblik aan 't twij felen gebracht, omdat ze vonden dat van Male niet volkomen heeft voldaan. Maar ik blijf bij mijn eerste beslissing. „Hoe vond je van Male?" „Och, die heeft ongelukkig gespeeld. Iedereen heeft gezegd dat hij dat tweede Ml... 462 doelpunt had moeten houden en dat was ook gebeurd als hij den bal maar wat éér der had gehad, want dan had hij meteen een paar meter voor z'n goal gestaan. Mijns inziens wachtte hij teveel op dien bal en was het voor Moore tenslotte zoo'n kunst niet, want Moore gebruikt voor doel zijn kop, dat zeg ik je. Maar ik heb ook hooren vertellen dat die eerste goal, die schuiver, houdbaar was, doch betwijfel het. Als zoo'n bal precies in den hoek is. hou je hem makkelijker dan wanneer hij een eind van de paal komt, want je valt er glad over heen. Je moet eigenlijk naar der hoek loo- pen en 'm daar oppikken. Ik zou anders niet graag willen beweren dat ik dat schot ooit gehouden had. Maar moet je soms nog wat weten, want ik geloof dat ik hier weer zoo'n beetje ge ïnterviewd wordt Jullie rijn handige jon gens Ik had niet meer noodig. De kogel was door de kerk. Nederland heeft op zijn „ja woord" gewacht en het antwoord is een gedecideerd „neen". Van welken kant we het ook bekijken, we dienen dit besluit te respecteeren, want het zou heel wat eenvoudiger voor den jon gen dokter geweest zijn oin „ja" te zeggen. Maar een eerlijke, stoere Fries verloochent zijn landsaard niet. Een man een man, een woord een wooid! Ook, vooral voor Gejus.! Nu gaat Nederland op zoek naar een an deren wachTer als de Keuze-Commissie be sluiten mocht dat dit de laatste Male was in het Nederlandsche elftal. Er blijven ten slotte nog gegadigden genoeg over. Op onze lippen liggen hun namen bestorven, vóóraan die van den jongen, Keizer, van wien men zegt dat hij geen routine heeft! Geen rou tine! Een kerel die 17 maal het doel van Arsenal verdedigd heeft, beschikt heusch wel over routine! Maar toch voelen we thans eigenlijk pas terdege hoe we tien jaar lang zijn verwend geweest door den man onder de lat, dr. A. Y. van der Meu- len! We missen hem nog steeds! ATHLETIEK R. K. Athletiekver. „De Bataven". Door de R. K. Sportver. D.W.S. te Bus- sum is een veldloop uitgeschreven van 3 K.M. op Zondag 22 April. Bataven, welke aan deze loop wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij den secretaris, v. Bakel, Lage Rijndijk 35. Het inschrijfgeld bedraagt 0.50. Hedenavond wederom te 8 uur, een trai- ningsmarsch vanaf het Pieterskerkhof. Steeds meer leden nemen aan deze mar- schen deel, er zyn echter nog vele die ook niet achter mogen blijven. Kom, Bataven, en doe mede aan deze mooie en ook gezonde sport. Zij, die voor onze 40 K.M.-marsch op 6 Mei willen inschrijven, kunnen dat vanaf heden doen bij H. J. Averdieck, Oude Sin gel 148. ZWEMMEN EEN DUITSCHE PERSSTEM OVER DE PRESTATIES DER NED. ZWEMSTERS Onder het opschrift: „Rood, wit, blauw" wijdt de „Berliner Lokal Anzeiger" enkele waardeerende regels aan onze record- zwemsters. Vier Hollandsche meisjes, zoo schrijft het blad, onder wie de kleine Olympische zwemster Willy den Ouden, hebben giste ren te Rotterdam den Amerikaanschen zwemsters weer een wereldrecord afgeno men. Drie wereldrecords, die op naam ston den van de groote Helen Madison, zijn thans in 't bezit van Willy den Ouden. Deze successen, zoo vervolgt het blad, zijn vol komen in overeenstemming met de groote sporttraditie van Nederland. Vervolgens wordt er aan herinnerd, dat Nederland in 1932 met 16 punten de elfde plaats op de lijst der aan de Olympische Spelen deelnemende naties innam, hetgeen een uitstekend resultaat wordt genoemd voor een volk van slecihts 7 millioen men schen. Na een opsomming van de vroegere recordhouders uit Nederland besluit het blad: Men behoeft zich niet te verbazen als ook in 1936 in het Berlijnsche stadion de Nederlandsche vlag aan den mast van de overwinning omhoog zal gaan. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DRIE BANDEN. Twee verliespartijen voor Sengers. De voortgezette wedstrijden voor het we reldkampioenschap drie banden, zesde en zevende ronde, hadden het volgende resul taat: Albert 50 punten, h.s. 3, gem. 0.470. Sengers 48 punten, h.s. 4, gem. 0.452. Aeberhard 50 punten, h.s. 3, gem. 0.704. Zaman 45 punten, h.s. 5, gem. 0.633. Puigvert 50 punten, h.s. 4, gem. 0.666. Unshelm 39 punten, h.s. 4, gem. 0.520. Aeberhard 50 punten, h.s. 4, gem. 0.568. Prather 40 punten, h.s. 4 gem. 0.454. Davin 50 punten, h.s. 5, gem. 0.694. Zaman 38 punten, h.s. 3 gem. 0.527. Puigvert 50 punten, h.s. 4, gem. 0.657. Sengers 39 punten, h.s. 5, gem. 0.513. Albert 50 punten, h.s. 6, gem. 0.704. Miro 38 punten, h.s. 5, gem. 0.535. 269. Nadat de resten van den maaltijd waren opgeruimd, nam Jan zijn harmonica en zette zich gemakkelijk op een tak om nog een deuntje te spelen. Hoe langer hoe harder, hoe langer hoe mooier. Op alle hoo rnen kwamen de vogeltjes, de apen zaten doodstil te luisteren en de eekhoorntjes hielden op met hun nootjes en schaarden zich om Jan heen. 270. En daar kwamen nog andere wezens. Allemaal kleine nikkerkindertjes, die uit het dorp weggeloopen waren, en die met verbaasde gezichtjes naar Jan keken. Dat hadden ze nog nooit beleefd. En Jan kwam in zijn element. Hij was nooit gelukkiger dan wanneer hij veel jongens en meisjes om zich heen had.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10