25ste Jaargang No. 7788 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. DINSDAG 17 APRIL 1934 S)e £ekiAeh£(Boti/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week230 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 235 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT) Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 030 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Minister^ Verschuur treedt af Z. Exc. mr. T. J. Verschuur, Minister van Economische Zaken, heeft op medisch ad vies wegens gezondheidsredenen giste ren aan Hare Majesteit de Koningin ont heffing uit zijn ambt verzocht. Minister Verschuur gaat heen, gedwon gen door gezondheidsredenen, na een vijf jarigen harden arbeid. Hierover zijn wel allen het eens, dat Minister Verschuur een ontzagwekkende arbeidskracht en ar- beidslust heeft ontplooid, onvermoeid en onverpoosd zijn veel-omvattende kennis, zijn groote gaven van geest en hart in dienst heeft gesteld van het land. Zelden of noodt heeft een minister zoo'n zware taak te volvoeren gehad als de heer Verschuur. En hij heeft deze volvoerd met even groo- ten en diepen ernst als gemoedelijke en zonnige opgewektheid. Een volledig-objectief oordeel over den inhoud van zijn tallooze wetsvoorstellen en regeeringsdaden zal beter later gevormd kunnen worden, als men de gevolgen daar van beter zal kunnen overzien. In de beide Kamers der Staten Generaal was Minister Verschuur een geziene en ge achte persoonlijkheid om den grooten ernst en perfecte kennis van zaken, waarmede hij de zaken, van de meest uiteenloopenden aard, welke onder zijn departement behoor den, verdedigde. Moge den heer Verschuur na zijn herstel vele jaren zijn geschonken voor anderen, aan de gemeenschap nuttigen arbeid. Mr. Timotheus Josephus Verschuur werd den 18en Maart 1886 te Utrecht geiboren. Hij bezocht het gymnasium in zijn geboorte plaats en studeerde vervolgens in de rech ten aan de Utrechtsche Universiteit. Al spoedig na de voleindiging van zijn studies, werd hij benoemd tot redacteur van die „Maasbode". In 1919 verwisselde hij zijn plaats op de perstribune van de Tweede Kamer en Eer ste Kamer met den voorzittersstoel van den Raad van Arbeid te Breda en nam aldus als een der pioniers aandeel in de uitvoe ring der sociale wetgeving. Vele jaren was hij leider der Rijkskies- kringorganisatie Tilburg van de Kath. Staatspartij, welke functie hem tevens aan wees als lid van den Partij-raad. In 1929 werd mr. Verschuur benoemd tot Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid dn het derde ministerie Ruys de Beeren- brouok. Bij besluit van 8 December 1931 werd de naam van zijn Departement ver anderd in: „Economische Zaken en Arbeid". Mei 1933 werd hij opnieuw benoemd tot Minister van Econ. Zaken en Arbeid in het tweede ministerie-Colijn. Vorig jaar werd de naam van zijn Depar tement opnieuw gewijzigd in het Ministe rie van „Economische Zaken", toen n.L de afdeeling Arbeid werd gerangschikt onder het departement van Sociale Zaken, aan "het hoofd waarvan de heer Slotemaker de Bruine werd gesteld. De inkomsten dergemeenten De salarieerlng van het personeel door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. XII. Hebben wij in de vorige artikelen ge zien, uit welke diverse bronnen de ge meenten hare inkomsten putten, thans stellen wij ons voor de verschillende uit gaven, die de gemeenten te doen hebben, de revue te laten passeeren. Op de eerste plaats komen de uitgaven van algemeen bestuur, waartoe behoort de salarieering van het personeel. De salarissen worden niet alle op de zelfde wijze vastgesteld. De vaststelling van de bezoldiging van den burgemeester, secretaris en ontvan ger geschiedt onder goedkeuring van de Kroon door Gedeputeerde Staten, de Ra den der betrokken gemeenten gehoord. Dat „hooren van den Raad" is tegen woordig practiach een sinecure. Vroeger had het nog eenige beteekenis. Als de Raad toen voorstelde om b.v. den burgemeester in een hoogere bezoldigingsklasse te plaat sen, dan waarin hij volgens de officieele regeling behoorde, dan vond zulk voorstel in den regel bij Gedeputeerde Staten een dankbaar-onthaal en werd overeenkomstig het verlangen van den Raad beschikt. Te genwoordig geschiedt ditt niet meer. Ge- dedeputeerde Staten wenschen van de door hen gestelde salarisnormen niet meer af te wijken, niet naar beneden maar ook niet naar boven. Waar de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger door Gedeputeerde Staten worden vastgesteld, is het begrijpe lijk, dat de bezoldiging dezer titularissen in elke provincie verschillend is. Voor Zuid-Holland geldt de volgende regeling: Gemeenten beneden de 600 zielen: bur gemeester 1600 tot ƒ2000, secretaris 1500 tot 1900, ontvanger 400 tot f 600. Gemeenten van 6001000 zielen: burge meester 1800 tot 2200, secretaris 1700 tot 2100, ontvanger 500 tot 700. Gemeenten van 10001500 zielen. Bur gemeester 2100 tot ƒ2400, secretaris 2000 tot 2500, ontvanger 650 tot 850. Gemeenten van 15002000 zielen. Bur gemeester 2700 tot 2900, secretaris 2300 tot 2800, ontvanger 800 tot 1050. Gemeenten van 20003000 zielen. Bur gemeester 2700 tot 3300, secretaris 2600 tot 3200, ontvanger 1100 tot 1350. Gemeenten van 30004000 zielen. Bur gemeester ƒ3100 tot ƒ3700, secretaris 2900 tot 3500, ontvanger 1400 tot 1650. Gemeenten van 40006000 zielen. Bur gemeester ƒ3500 tot ƒ4200, secretaris ƒ3200 tot ƒ3900, ontvanger ƒ1700 tot 2000. Gemeenten van 6000800 zielen. Bur gemeester 3900 tot 4700, secretaris 3500 tot 4300, ontvanger 2800 tot 3500. Gemeenten van 800011000 zielen. Bur gemeester 4300 tot 5200, secretaris ƒ3900 tot ƒ4800, ontvanger ƒ2800 tot 3500. Gemeenten van 1100015000 zielen. Bur gemeester ƒ4800 tot ƒ5800, secretaris Omtrent den gezondheidstoestand van minister T. J. Verschuur wordt nog het vol gende medegedeeld: De minister is drie weken onder behan deling geweest van dr. A. Geesink en een operatie is niet noodig geworden. Ofschoon aanvankelijk de uretersteen op een afstand van vier centimeters van de blaas verwij derd was, is het door veelvuldige astoco- pisohe behandeling in verband met Rönit- igenologisohe opnemingen gelukt eerst den steen lager te brengen. Eindelijk is daarna dr. Geesing er in geslaagd met instrumen- teele middelen een belangrijk deel van den steen weg te nemen, waarna op den zelf den dag nog de rest van den steen is ge volgd. Op advies van zijn geneesheeren zal mi nister Verschuur thans geruimen tijd rust nemen. Wij vernemen in dit verband, dat hij zioh voor herstel van gezondheid naar Royat in Frankrijk zal begeven. In dit artikel wordt besproken de bezoldiging der burgemeesters, secretarissen en gemeente-ontvan gers, de vaststelling dier bezoldi ging en de te verwachten wijziging in de salarieering der „ambtenaren van den Burgerlijken Stand". ƒ4300 tot ƒ5300, ontvanger ƒ3200 tot 4000. Is de gemeente van stedelijk karakter, is de levensstandaard er zeer hoog of zijn er omvangrijke bedrijven aanwezig, dan kan de gemeente één bezoldigingsklasse hooger worden gesteld dan die, waartoe zij naar het zielenaantal zoude behooren. De periodieke verhoogingen zijn vier tweejaarlijksche. Om de twee jaren wordt het salaris dus verhoogd met 1/4 van het verschil tusschen begin- en eindsalaris. Bovendien genieten de burgemeesters, se cretarissen en ontvangers een kindertoe slag voor ieder kind beneden de 18 jaren van 21/2 pet. van hun salaris met een minimum van 50 per kind. Voor gemeenten boven de 15000 zielen wordt elk salaris afzonderlijk vastgesteld. Voor Alphen aan den Rijn is dit bepaald voor den burgemeester op 6000 tot 7000, den secretaris op 5000 tot f 6000 en den ontvanger op f 3800 tot 4800. Te Leiden bedraagt de bezoldiging van den burgemeester f 12000, van den secre taris 6500 tot 7500 en van den ontvan ger 5500 tot 6500. Wellicht interesseert het den lezers te weten, dat de bezoldiging van den burge meester van Den Haag 15000, van dien te Rotterdam 18000 en van dien te Amster dam 25000 bedraagt. Zooals wij reeds vroeger in ander ver band opmerken, krijgenu de gemeenten 75 pet. van het salaris van den burgemeester en secretaris uit het gemeentefonds geres titueerd, met een maximum evenwel van 3000. Op de bezoldiging van de burgemees ters, secretarissen en ontvangers zooals die door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land als bovenvermeld zijn geregeld, wordt sinds eenigen tijd een korting toegepast van 5 pet., welke korting evenwel niet geldt voor de kindertoeslagen en welke evenmin wordt toegepast indien de door de genoemde titularissen aan de gemeente te restitueeren pensioensbijdragen na 1931 met 5 pet. of meer zijn verhoogd. Zijn de te betalen pensioensbijdragen niet minder dan 5 pet verhoogd, dan wordt de korting evenredig verminderd. Of èn in welke mate de door de gemeen te te betalen pensioensbijdragen op het gemeentepersoneel worden verhaald, staat ter beoordeeling van den Raad. De ge meente betaalt 15 1/2 pet. van de bezoldi ging van het gemeentepersoneel aan de pensioenfondsen, waarvan 8 1/2 pet. op de ambtenaren kan worden verhaald. Meer en meer gaan de gemeenten door den geldelijken nood gedwongen er toe over om het maximum-verhaal op de ambtena ren toe te passen. Er zijn gemeenten, die altijd pensioenbijdragen op de ambtena ren verhaald hebben, daarbij uitgaande van het standpunt, dat het niet meer dan billijk is, dat de ambtenaren medebetalen in de fondsen, benoodigd voor de aan hun en aan hunne weduwen en weezen uit te keeren pensioenen. Andere gemeenten evenwel en ik geloof, dat deze in onze streek wel de meerderheid vormden waren van oordeel, dat het op den weg der overheid lag om de premiën voor het pen sioen van zijn personeel op te brengen. En als tot vóór enkele jaren een minder royale gemeenteraad de verordening op het ver haal van pensioensbijdrage ten nadeele van het personeel wilde wijzigen, dan stonden Ged. Staten op de bres om voor de belangen van de op dat tijdstip in functie zijnde ambtenaren op te komen. De ver ordening mocht niet te hunnen nadeele worden gewijzigd, dat was aantasting van bestaande rechten. Alleen voor nieuw aan te stellen ambtenaren kon verhooging der pensioensbijdragen worden toegelaten. Dit laatste konden Gedeputeerde Staten na tuurlijk niet beletten, want de wet staat nadrukkelijk verhaal van pensioensbijdra gen tot een bedrag van 8 1/2 pet. van het salaris toe. Zoo kwam het meermalen voor dat in dezelfde gemeente de eene ambte naar meer pensioensbijdrage moest beta len dan de ander! Heeft zooals daareven gememoreerd de geldelijke nood der gemeenten de bestaande verschillen in de te betalen pen sioensbijdragen dikwijls reeds opgeheven en wordt het aantal gemeenten, waar de ambtenaren 81/2 pet. pensioenpremie moeten betalen steeds grooter, het zal niet lang meer duren of alle gemeentelijke functionarissen zullen op dit gebied over dezelfde kam worden geschoren, daar een wet in voorbereiding is die naar ver luidt op 1 Juli a.s. in werking zal treden waarbij de verplichte storting voor pen sioen voor alle overheidsdienaren zal wor den bepaald op 10 pet. Ook de weinige invloed die de gemeen teraden op de salarissen van burgemees ter, secretaris en ontvanger konden uit oefenen, doordat zij de bevoegdheid had den het pensioenverhaal voor de titularis sen te regelen, zal daarmede zijn verdwe nen. Een andere gemeentelijke betrekking, waarvan de bezoldiging door Ged. Staten wordt geregeld, is die van ambtenaar van den burgerlijken stand. Zooals de lezers wel zullen weten, compareert men bij het sluiten van een huwelijk, bij aangifte van geboorte of overlijden voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. In de platte landsgemeenten is de functie van ambte naar van den Burgerlijken Stand veelal gecombineerd met die van burgemeester, die gewoonlijk de huwelijken voltrekt en met die van secretaris of ambtenaar ter secretarie, die de aangiften van geboorten en overlijden aanneemt. In verband met bezuiniging, die thans allerwege aan de orde is, hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland bij hun schrijven van 30 Juni 1933 het advies der gemeenteraden gevraagd over een ont- werp-besluit, dat bepaalt, dat door amb tenaren van den Burgerlijken Stand, die tegelijkertijd burgemeester, secretaris of ambtenaar ter secretarie zijn en niet uit sluitend zijn aangewezen tot het voltrek ken van huwelijken, geen bezoldiging zal worden genoten, voor zoover deze ambte naren n a 15 Juni 1933 zijn of worden be noemd. Bij vele gemeenteraden is tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten verzet gerezen. Men was het er lang niet overal mede eens, dat een functie, die al wordt zij in den gewonen bureautijd ver vuld, toch hare eigene bijzondere verant woordelijkheid medebrengt, kosteloos moet worden waargenomen. Een definitief be sluit van Gedeputeerde Staten is tot heden niet afgekomen. Het verluidt, dat de Kroon zich heeft vereenigd met de bezwaren der gemeenteraden en daarom bedenking heeft gemaakt om de wijziging van de bezoldi ging van de amtbenaren van den Burger lijken Stand, in den door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ontworpen vorm, goed te keuren. In Noord-Brabant werden de ambtenaren van den Burgerlijken Stand over 't alge meen ruimer bezoldigd dan in deze pro vincie. Kortelings geleden heeft men daar echter, uitgaande van het standpunt, dat op de bezoldiging van nevenbetrekkingen, die voor een goed deel tijdens de gewone bureau-uren worden waargenomen, het ge makkelijkst kan worden gekort, de sala rissen ter zake van den Burgerlijken Stand genoten over 't algemeen van 25 tot 50 pet. verminderd. RECTOR DERKINDEREN VERONGELUKT. Tijdens noodweer met zijn auto tegen een boom gereden. Gisteravond om half tien is de Zeereerw. Heer Th. A. Derkinderen, rector van Huize Gerra te Haaren (N.-B.) en aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bis dom 's-Hertogenbosch, te Hees tijdens he vig noodweer met zijn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Rector Derkinderen is geboren te Boxtel op 20 Februari 1901, tot priester gewijd op 29 Mei 1926, benoemd tot kapelaan te Lies hout op 30 Juli 1926 en tot kapelaan te Vught (parochie H. Petrus), op 13 Augus tus 1928. Op 21 October van het vorige jaar werd hij benoemd tot rector van Huize Gerra en tot Diocesaan-aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk. BINNENLAND DE RIJKSMIDDELEN. Over Maart ruim 6 millioen beneden de raming gebleven. De Rijksmiddelen hebben in de maand Maart opgebracht 26.045.181, waardoor zij ruim f 6 millioen beneden de raming gebleven zijn. Zij bleven 1 yx ton beneden de opbrengst over Maart 1933. De eerste drie maanden van dit jaar brachten op 73.947.485, waardoor zij 22.68 millioen beneden de raming over dit tijdvak bleven. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen te Berlijn teruggekeerd zon der een audiëntie bij den Paus gekregen te hebben. (2de blad). Het Duitsche antwoord aan Londen In zake de verhooging der militaire begroo tingen. (2de blad). Bom-aanslagen en schietpartijen In Spanje. (2de blad). BINNENLAND. Minister Verschuur heeft, om gezond heidsredenen, aan H. M. de Koningin ont slag verzocht. (1ste blad). Det Rijksmiddelen in Maart. (1ste blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het zestig millioen crediet voor werkverruiming. (1ste blad). In het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam is overleden pastoor B. Geeve O.FJM. (Kerknieuws, 2de blad). Chauffeur te Tegelen na onbeteekenenden twist vermoord. (Gem. Ber., 3de blad). Moordaanslag aan de Belgische grens. Jeugdig Nederlander de dader. (Gem. Ber., 3de blad). Komt er licht in het drama op de Reeu- wijksche plassen? (Gem. Ber., 3de blad). Rector Derkinderen te Hees met zijn auto tegen een boom gereden en gedood. (Laatste Ber.). Café-restaurant te Amsterdam uitge brand. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. van der Meulen stelt zich niet be schikbaar voor de wedstrijden om het we reldkampioenschap. (3de blad). Beschouwingen over het Voetbalwereld kampioenschap. (3de blad). DE WERKLOOSHEID. In de week van 26 t/m. 31 Maart 1934. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloos heid onder de 593.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen in de week 26 t/m. 31 Maart 1934 heeft bedragen 24.8 pet. In de vorige verslagperiode (5 t/m. 10 Maart) bedroeg het percentage 25.4; de werkloosheid is dus in den loop van drie weken gedaald met 0.6 pet. In de overeen komstige week van het jaar 1933 bedroeg de werkloosheid 29.4 pet. VOOROEFENINGSINSTITUUT. Geen opheffing? Ofschoon de commissie-Idenburg ophef fing van het vooroefeningsinstituut heeft voorgesteld en de belangstelling van de be langhebbenden voor dat instituut de laat ste jaren wel wat verminderd is, verwacht men in militaire en politieke kringen geens zins, dat het tot een algeheele opheffing zal komen. In de Staten-Geineraal zijn er velen, die nog steeds hun hart aan de opleiding bui ten de kazerne verpand hebben en hun af keer voor het kazerneleven nog niet heb ben kunnen overwinnen. Onder de militai re autoriteiten groeit het getal van hen, die hun bezwaren tegen het instituut hebben overwonnen. Het wordt daarom niet onwaarschijnlijk geacht, dat men zal trachten een midden weg te vinden. Men denkt daarbij, aldus bericht de „Telegraaf", aan een invoeging tot op zekere hoogte van den vrij willigen landstorm in de vredesorganisatie van het leger. Men acht het mogelijk dat de opleiding buiten de kazerne blijft bestaan en niette min de geëischte bezuiniging grootendeels worde verwezenlijkt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1