MAANDAG 16 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ONDER EEN VRACHTAUTO. Slachtoffer spoedig overleden. Op de Van Hogenhoucklaan te Den Haag ia Zaterdagochtend kwart over tien de 52-jarige kachelsmid Chr. H., wonende Rozenburgstraat 101 aldaar, door een vrachtauto overreden. Het slachtoffer was zoodanig verwond, dat hij kort na aankomst in het Gemeen telijk Ziekenhuis, waarheen de G. G. D. hem onmidellijk had vervoerd, is bezwe ken. Hij was vader van een talrijk aantal kinderen, o.w. eenige reeds gehuwd of volwassen. ,-m» MOTORONGELUK MET DOODELÏJKEN AFLOOP. Leerling-motorrijder reed het trottoir op. Gistermiddag omstreeks half een heeft in de gemeente Nis'elrode een motoronge luk met doodelijken afloop plaats gehad. Een motorrijder, welke bezig was het rij den te leeren, raakte plotseling de macht over het stuur kwijt, waardoor hij op het trottoir voor de woning van den heer v. d. Velde, waar het 3-jarig dochtertje gezeten was, terecht kwam. Het kind werd zoo danig aangereden, dat het vry spoedig na het ongeval overleed. De politie heeft de zaak in onderzoek. ZWARE HEIDEBRAND BIJ SOMEREN. Honderden H.A. afgebrand. Gistermiddag omstreeks 2 uur ontstond brand op de heide van de gemeente Lierop, die zich spoedig uitbreidde tot heidegron den van de gemeenten Mierlo en Heeze. Inwoners van Someren, Mierlo en Heeze trachtten den brand te blusschen. Verschei dene hectaren werden bedreigd, waarover men trachtte met zand den brand te blus schen. 200 H.A. waren gisteravond 6 uur reeds afgebrand. Tegen middernacht woedde de heide brand nog op buitengewoon felle wijze voort. Tot uren in den omtrek was de rosse vuurgloed, die den hemel kleurde, zicht baar. Boven de vlammende vlakte verhie ven zich als brandende fonteinen de in lichter laaie staande vliegdennen. Nog steeds breidde het vuur zich uit, thans in de richting Geldrop, tusschen de gemeen ten Geldrop en Mierlo. Reeds zijn honder den H.A. heidegrond verbrand en het was op geen honderd H.A. te schatten hoeveel grond nog door het ziedende element zou den worden verwoest. De bosschen van de gemeente Heeze liepen inmiddels ook groot gevaar. Van overheidswege werd alles in het werk gesteld om het vuur zooveel en waar slechts mogelijk in zyn vaart te stuiten. Werkeloozen werden gerequireerd, burgers boden de helpende hand, kortom, wat aan blusschingskrachten beschikbaar was, werd aan het werk gesteld. Al naar omstandig heden legde men tegenvuren aan, groef men greppels en trachtte men het voort- vretende vuur te dooven met zand en tak- kebossen. Intusschen joeg het vuur voort en het liet zich aanzien, dat er al een won der gebeuren moest, wilde men er nog in den loop van den nacht nog in slagen de vlammen tot staan te brengen. DE FABRIEKSBRAND TE HELMOND. Eigenaar weer op vrije voeten. Omtrent den jongsten brand te Helmond kunnen wij nog mededeelen, dat de eige naar M., die 's nachts op vermoeden van brandstichting werd aangehouden, Vrijdag middag te ongeveer half twaalf weer op vrije voeten is gesteld. HET DRAMA TE REEUWIJK. De begrafenis van het slachtoffer. Op „Oud Eik en Duinen" te Den Haag is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van den M. T. S.-scholier Chr. H. Ebbin- ge Wubben, dat te Reeuwijk na een ver missing sedert 11 November jJ. werd ge vonden, ter aarde besteld. Er was veel belangstelling; aanwezig wa ren o.m. bestuursleden, directeur, enkele leeraren en verscheidene leerlingen van de Haarlemsche M. T. S. Een schat van bloemstukken dekte de baar. Daaronder waren er van het bestuur, van directeur en leeraren en van het corps van leerlingen der M. T. S. en verschillen de bloemstukken van vrienden. In de kapel speelde de heer C. Littooy op het orgel twee koralen van Bach en „Was Gott tut das ist wohlgetan". Er werden geen toespraken gehouden. Bij het graf dankte de vader voor de belangstelling. DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG. Het slachtoffer geeft geen inlichtingen. Hoewel het slachtoffer van het revolver schot, dat Vrijdagnamiddag te ongeveer vijf uur in een café aan de Roomstraat 5 te Den Haag op hem werd gelost, tot spre ken in staat is, heeft hij zich over het ge beurde niet of nauwelijks willen uitlaten; het is althans de politie nog niet mogen gelukken in het ziekenhuis positieve in lichtingen van den getroffene te krijgen, die de motieven van zijn aanslagpleger den 35-jarigen B. J» B. zouden kunnen verkla ren. Laatstgenoemde kwam met den ander wel meer in hetzelfde café. Zijn laatste woonplaats is echter niet bekend aan het adres, waar hy bij de politie stond inge schreven, terwijl ook anderen, die B. van aanzien kenden, zijn tegenwoordig adres niet konden opgeven. Zoodoende heeft de dader zich tot heden nog kunnen schuil houden. Op de in beslag genomen revolver zat nog een aantal patronen. Zaterdag tegen den middag werd de toe stand van L., het slachtoffer, minder gun stig. Opsporing verzocht. De commissaris van polllte in de afdee- ling C. te 's-Gravenhage verzoekt opspo ring en voorgeleiding van Sebastiaan Jo hannes Bunnig, oud 35 jaar, wonende al daar, die verdacht wordt van poging tot doorslag. Signalement: lang 1.75 M., blozend uiter lijk, rossig blond, kaalhoofdig, gezet pos tuur en donkere kleeding aan. N.S.B.-HUIS MET TEER BESMEERD Gisternacht is het Kringhuis van de N.S.B. aan het Lange Voorhout te Den Haag met teer en verf besmeurd. Van de leiding der N.S.B. vernemen wij, dat deze daad van straatterreur in ver band gebracht wordt met een groote propaganda, welke Zaterdagavond door de N.S.B. gevoerd is in een wijk van de stad, waar de Marxistische partijen over grooten aanhang beschikken. Op groote schaal heeft men daar het strijdblad „Volk en Vaderland" verspreid, welke propagan da tot na middernacht geduurd heeft. Toen was er op het Kringhuis nog niets te be speuren. Gisterochtend kwam men echter tot de ontdekking, dat 's nachts de voor gevel geheel bedekt was met teer en verf. GEHEIME ZENDER GESNAPT Gistermiddag werd te Enschedé, zooals dén laatsten tijd herhaaldelijk in Twente het geval is, weer een geheime zender ge hoord. De politie had maatregelen geno men en in een auto reed zij, met den com missaris, den hoofdinspecteur en drie P. T.T.-ambtenaren naar een perceel in de Deurningerstraat, waarvan men vermoed de, dat er uitgezonden werd. Alles bleek evenwel gesloten te zijn. WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. STILLE RONDGANG. De M a a s b o de schrijft: De Algem. Nederl. Vrouwen Vredesbond wil op Hemelvaartsdag een rondgang door Den Haag houden van vrouwen van alle gezindte, politiek of religeus, ten bata van een internationale ordening, waarin recht zal gelden in plaats van geweld. Over deze beweging zelf, die op Hemel vaartsdag een adres aan de regeering wil overhandigen, willen wij het niet hebben, al koesteren wij de stille hoop, dat onze regeering op dien dag niet-thuis zal geven. Waar wij echter onmiddellijk tegen wil len protesteeren, dat is tegen den naam, welke voor dezen tocht werd gekozen, n.L Stille Rondgang. Deze naam herinnert naar onzen smaak al te sterk aan dien van een onzer meest dierbare katholieke demonstraties van een zoo teer-religieus karakter, dat wij er geen enkele beweging van welken aard ook, zelfs alleen door gelijkheid van naam mede in verband willen zien gebracht. Enkele rechercheurs klommen over een schutting, verschaften zich aan de achter zijde toegang tot het huis en ontdekten, dat men inderdaad aan het zenden was. Men draaide hetzelfde liedje, dat de amb tenaren onmiddellijk te voren met een handtoestel, waaraan een koptelefoon was bevestigd, hadden opgevangen. De geheele installatie werd in beslag ge nomen, terwijl drie personen, twee uit Al melo .en één uit Losser werden aangehou den. Men neemt aan, dat men hiermee den zender ontdekt heeft, die zich den laatsten tijd herhaaldelijk in Enschede en omge ving heeft laten hooren. „Vooruit". KERKNIEUWS DE BEKEERING DER JACOBIETEN De bekeering der Jacobieten, die in 1930 begonnen is met den terugkeer van Max Ivanios en Mar Theophilos tot de Moeder kerk, neemt voortdurend een grooteren omvang aan. Onmiddellijk na de stichting van het Aartsbisdom Trivandum heeft mgr. Ivanios deze kerkprovincie verdeeld in 2 gedeelten: Adon met 13 districten, 73 missie-staties en 5983 geloovigen; Trivan dum met 8 districten, 43 missie-staties en 4203 Katholieken. In drie jaar tijd zijn dus meer dan 10.000 Jacobieten teruggekeerd tot de Katholieke Kerk. Onlangs zijn wederom 700 Jacobieten, Protestanten en heidenen in de Katholieke Kerk opgenomen. rs Mevrouw, hoe aou dat toch ko men? Al die ouwe koningen op de standbeelden zit ten op paarden, niet één op een stoomfiets. (Gazettino Illustrator UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 17 April Hulzen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin O.P. 12.15 Concert op Cinema-orgel door Al- phons Driessen, afgewisseld door gramo- foonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Afgestaan aan de H.I.R.O. 5.10 Dr. J. Gorris, S. J. over „De Katho lieke Encyclopedie". 5.20 Zangrecital door Bram v. d. Stap en klaviersoli door Fred. Boshard. 6.15 De KRO.-boys. 6.40 Cursus Esperanto door P. Heilker. 7.15 Dr. A. Buwalda over „Accumulato ren", waana gramofoonpl. 7.45 Middenstandskwartiertje. 8.00 De KRO.-boys. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Amerikaansche „Songs", afgewis seld te 8.45 met een causerie van J. W. v. Dongen over „Herstel van belasting-ont duiking". Te 9.20 Gramofoonpl. 8.40 Het KRO.-orkest. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Dr. J. E. Schulte over „De nadeelen der negatieve eugenese". 10.35 Het KRO-orkest. 11.35 Gramofoonpl. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 GramofoonpL 10.30 Orgelconcert. 11.00 R.V.U. Zuster F. Meyboom: Zie kenverpleging thuis. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest. I.40 Causerie. 2.00 Vervolg concert. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Concert. C. Tromp (viool). R. Wies- ner (viool) en H. Wiesner (piano). 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang. 5.00 Voor kleinere kinderen. 5.30 Jëugdhalfuur v. d. VPRO. 6.00 Omroeporkest. 6.30 RVU. Ir. N. Th. Koomans: De Rot- terdamsche haven in crisistijd. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest, m.m.v. B. Lensky (viool). 8.30 „The Paradise Garden Hawaians. 8.40 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9.15 Koos Koen in de schets „De recep tie". 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. mr. Ph. C. la Chapelle (voordracht). 9.50 The Paradise Garden Hawaians. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. II.00 Vaz Dias. 11.0012.00 Gramofoonpl. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijlsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel. 12.50 Commodore Grand Orkest. 1.50 Dansmuziek (Gr. pl.). 2.20 Mid. Studio Orkest. 3.20 Sted. Orkest Torquay. 4.50 Het „New English Trio". 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Corelli's sonates voor 2 violen, en cembalo. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Het Gershom Parkington Kwintet. 8.50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 „Bureau de change", hoorspel. 10.15 Gramofoonpl. 10.50 Lezing. 10.5512.20 Roy Fox en zijn Band. R.K, VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krechten. Geopend eiken Donderdagmiddag van 2-5 uur tot het verstrekken van de gewenschte Inlichtingen en ter aanmelding van con- tribueerende leden Telof. 3420 „Radio-Paris", 1648 M. 6.20 en 7.20 GramofoonpL 11.20 Pascal-roekst. 7.20 „Mon aimée", hoorspel. Kalundborg, 1261 m. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.204.20 L. Preii's orkest. 7.05 Gramofoonpl. 7.50 Operettemuziek. 8.20 Hoorspel. 9.4510.30 Finsche muziek d. h. Omroep orkest. Langenberg, 456 M. 5.25, 6.20 en 10.50 Gramofoonpl. 11.20 Concert uit Berlijn. 12.20 Dortmunder Symphonie-orkest. 3.20 Weragorkest. 4.40 Solistenconcert (tenor-viool-piano). 5.20 Jeugdconcert. 6.20 Dansmuziek. 7.35 Zwabisch programma m.m.v. solis ten, koor en orkest. 8.53 „Fronleichnam 1916 120 Tote", hoorspel van W. Plücker. 9.00 Militaire reportage. 9.40 Gramofoonpl. 10.2011.50 Kamermuziek van Mozart door kwartet en solisten. Rome. 421 m. 8.05 Literair-muzikaal programma. 7 9.20 Populair concert. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Salonorkest. 12.30 Gramofoonpl. 4.20 Omroeporkest. 5.50 Harmonicarecital. 6.20 Gramofoonpl. 7.20 Omroeporkest m.m.v. zangtrio, en tooneelensemble. 9.3010.20 Gramofoonpl. 484 M. 11.20 Gramofoonpl. 12.30 Salonorkest. 4.20 Symphonieconcert. 5.35 Gramofoonpl, 5.50 Harmonicarecital. 7.20 Symphonieconcert 9.3010.15 Gramofoonpl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Zwabisch programma m.m.v. solis ten, koor en orkest. 8.35 „Fronleichnam 1916 120 Tote", hoorspel. 9.00 Beethoven's pianotrio op 1, nr. 1. 9.20 Berichten. 9.45 Causerie. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit Frankfurt. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf en R. O. V. Derde programma 8.05afl. Luxemburg. 9.2014.20 Langenberg. 14.20—15.20 Kalundborg. 15.2016.20 Langenberg. 16.20—18.20 Brussel VI. 18.2020.35 Deutschl. sender. 20.35—22.20 Brussel Fr. 22.20afl. Deutschl. sender. Vierde programma. 11.1512.20 Kalundborg of Luxemburg. 12.2017.35 Daventry. 17.3519.00 Londen Reg. 19.001930 Loc. uitz. Tuinpraatje door den heer J. Jonker, chef afd. Gem. Plants. 19.30afl. Londen Reg. FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 11) Volmaakt onbewust van wat hy te zien zou krijgen, tastte Giles naar den schake laar en het licht flitste aan. Op hetzelfde oogenblik stiet de butler een verschrikten kreet uit en de twee mannen die met op zet op het terras waren achtergebleven, kwamen haastig naar de openslaande tuin deur. Wat is er hier toch aan de hand? vroeg Sir Gregory barsch. Kijk, kijk! riep Giles, die trilde op zijn beenen. Hij is.... Medina! Met was Perris, die sprak en de kamer inliep. De arme kerel is vermoord. Zie maar.... daar ligt de bijl met bloedvlek ken er op. De steenen bijl, zei Giles, die zoo wit was als een doek. O wat moeten wij doen? In de eerste plaats de bedienden roe pen! riep Sir Gregory, die Perris blik op ving en begreep, dat 't nu tijd was om han delend op te treden. Laten ze met z'n al len het park doorzoeken. De man die op de loop gegaan is, moet het gedaan heb ben! Bel de politie op! Sir Gregory die er nu gerust ontdaan kon uitzien, zonder argwaan te wekken, drukte op den ivoren belknop naast den haard. Op het luide bellen verscheen Augustus, een van de huisknechts en kort daarna kwamen ook de andere bedienden op het rumoer aanloopen. De kamer was spoedig gevuld met mannelijk en vrouwelijk per soneel en met bleeke, angstige gezichten keken ze allen naar het roerlooze lichaam op het dikke tapijt Sir Gregory, die tot zijn groote opluchting merkte, dat alles tot dusverre prachtig liep, gaf op zijn gewone commandotoon allerlei orders. Augustus, Giles, James. Roep den stal jongens en zoek den moordenaar; hij ver bergt zich in het park. Dat is zoo, kermde Giles; ik heb hem gezien Stel je niet zoo aan als een oude juf frouw, man! riep Perris, terwijl hij den zenuwachtigen butler bij den arm heen en weer schudde. Vooruit, schiet op. de man mocht ontsnappen. Vergeet niet, dat Sir Gregory honderd pond uitlooft. Duizend pond, nu ik dit ontdekt heb, zei Sir Gregory, die vermoeid in een stoel neerplofte. Bel de politie op, dat heb ik al nog eens gezegd laat een dokter ko men. O, wat vreeselijk, dat dit hier moet gebeuren! Het heele huis was in rep en roer en een half dozijn mannen renden door het park in de hoop de belooning te verdienen. Alles was zoo wonderlijk in zijn werk ge gaan, dat niemand de waarheid vermoedde zelfs de secretaris niet.... die meende, dat hij de waarheid wist! Sir Gregory stond weer op en ging zit ten; stond wéér op, liep heen en weer, bleef bij het venster staan en riep: Duizend pond belooning; twee dui zend drie duizend Perris greep hem bij den arm. Stop! U lijkt wel niet wijs. Laat me met rust! Sir Gregory schud de hem van zich af. Die man moet gepakt worden Wees stil; U zegt te veel, fluisterde Perris dringend. Val flauw, doe tenminste of u flauw valt. Sir Gregory tot voorzichtigheid gemaand, viel neer, terwijl Perris de verschrikte vrouwelijke bedienden toeriep: Sir Gre gory is flauw gevallen. Haal water, azijn, blijf dan niet zoo onbenullig staan. De keukenmeid en 't linnenmeisje kwa men verlegen naar voren, maakten den boord van hun meester los en besprenkel den zijn gezicht met water. Sir Gregory scheen een geboren tooneelspeler; na een poosje kwam hij met een zucht bij. Laura! fluisterde hij. Hij vraagt om zijn dochter, arme stak ker! jammerde de keukenmeid en de be titeling deed Sir Gregory nu weer in op rechte woede ontsteken. Hoe durf je me zoo te noemen. Hoe pel op! Akelige vrouwmenschen, waar be moeien jullie je mee. Hij stond nijdig op; hij was weer de oude tyran nu hij besefte, dat er een goede kans was, dat de dader zou gepakt wor den? Perris, zei hij, als mevrouw Cargoe en Laura terugkomen, houd ze uit deze ka mer. En waar is mademoiselle? O! Het schoot Perris nu opeens te binnen, dat de gouvernante wachtte tot zij geroepen zou worden en zonder verder een woord te zeggen, rende hij naar boven. Op de tweede cverdieping kwam rij de Francaise tegeij. O, bent u daar meneer Perris, begroet te ze hem zenuwachtig. Waarom komt u nu pas? Ik heb een heelen tijd gewacht.... Wat is er? O, zeg het mij! riep zij, toen ze zijn bleek, ontdaan gezicht zag. Is er iets gebeurd? Pedro? Hebt u het lawaai beneden niet ge hoord? vroeg Perris, die niet wist hoe hij haar het vreeselijke nieuws moest vertel len. Jawel, maar Sir Gregory maakt zoo vaak spektakel, verklaarde Mademoiselle schouderophalend. Maar wat....? Medina is dood; hij is vermoord, zei Perris. Hij wist geen andere manier om het haar te vertellen, dan maar botweg met de deur in huis vallen. Ze werd zoo wit als een doek. Dood! hijgde zij. En Sir Gregory Geen sprake van, protesteerde Perris op beslisten toon. Een man die in den tuin sloop heeft Een lid van het genootschap..., O, gilde Mademoiselle en ze rende hem voor bij en de trappen af. In een oogwenk was ze in de bibliotheek en wierp zich op den doode. Zeg toch wat, mijn liefste! O, hy is dood! O, mijn lieveling! En ze barstte in een krampachtige huil bui uit. Een groepe mannen, uitgeput van het harde loopen, keerde terug. Hij is ontsnapt, deelde Giles op moe- deloozen toon mee, we konden geen spoor van hem vinden, Sir Gregory: HOOFDSTUK VII. Baas boven baas. De gebeurtenissen volgden elkaar na de ontdekking van den moord snel op. Toen de dokter kwam, moest Mademoiselle Ci- bot met geweld van den doode verwijderd worden en naar haar kamer gebracht. De gouvernante was buiten zichzelf van smart, hoewel ze wist dat het slachtoffer haar liefde onwaardig was geweest. Mevrouw Cargoe, die met Laura per rijtuig was thuis gekomen, bleef een groot gedeelte van den nacht bij haar en poogde vergeefs haar te kalmeeren. Pas tegen den morgen, viel Mademoiselle, door het schreien uitgeput, in slaap. De dokter onderzicht den doode en gaf als zijn meening te kennen, dat de moord om ongeveer half tien moest hebben plaats gehad. Sir Gregory dacht aan het geluid, dat hij gehoord had. Dat strookte toch niet met zijn vermoeden, dat de insluiper de moordenaar moest zijn, want hij had het geluid gehoord, toen de vreemde man zich in de struiken verborg. Het was inspecteur Hurker de politie was ook spoedig ter plaatse die de on verwachte ontdekking deed, dat er een poging was gedaan om Sir Gregory te be stelen. Twee laden van de schrijftafel wa ren geforceerd; de papieren waren door el kaar gegooid, doch naar Sir Gregory's meening was niets vermist. Onder den bureaustoel lag een beitel; hiermee waren de sloten vermoedelijk opengebroken, maar toen was de dief blijkbaar gestoord. Dus als ik u goed begrijp, inspecteur, zei Sir Gregory, veronderstelt u, dat Me dina het 'bureau heeft geforceerd en dat de persoon, die hem heeft gedood, onver wacht kwam, toen hij die tweede lade na snuffelde? Ja, verklaarde Hurker, dat is inder daad mijn opninie, Sir Gregory. De stee nen bijl lag, zooals meneer Perris ver klaard heeft, op de schrijftafel. De moor denaar is waarschijnlijk van het terras ge komen en stond voor den dief eer deze zich met zijn revolver kon verdedigen. Zijn revolver? Was Medina dan gewa pend? Als antwoord trok de inspecteur een re volver uit den heupzak va*n het slacht offer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9