No. 7786 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang ZATERDAG 14 APRIL 1934 Ste Ceid&eheSou^a/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. V Sport en zielekultuur. Sport en zielekultuur.Het verband tusschen deze twee begrippen wordt door veilen niet ingezien en niet erkend. De Bis schop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. Aen- genent, heeft er reeds meermalen opgewe- zen, dat sport dienstbaar moet zijn aan de zielekultuur, aan de geestelijke, de gods dienstige, de zedelijke vorming van de Jeugd en dait daarom de algemeene begin selen, de grondorganisatie van de sport vallen onder de rechtsmadht van de Ker kelijke Overheid. De sport kan en moet zijn een opvoe dingsmiddel. En daarom kan de Kerkelijke Overheid niet onverschillig staan tegenover de sport, tegenover de vraag, hoe de sport-organisatie der Katho lieken is. Onze Bisschop wil de sport-organisatie zien in het verband der geheele jeugd organisatie, onder de leiding van de jeugd- centralen, opdait zóó de sport zal zijfi: een opvoedingsmiddel in waren Katholieken zin, en zoo effectief als mogelijk is. Pater van Gestel S.J. schreef onlangs in de Studiën: „Er zijn uitwassen in de huidige sport die hier allerminst verdedigd worden; doch die zijn er niet als een noodzakelijk ge volg van het spel zelf, maar omdat er in de beoefenaars iets verkeerds is gewassen. Er is een wanverhouding tusschen de be tekenis van het leven en de beteekends der sport ontstaan, doordat onze jongens de beteekenis der sport niet meer begrij pen en aanvoelen; en zij begrijpen haar niet omdat zij haar niet genoeg wordt voorgehouden". En verder: „Practisah staat de sport heden ten dage buiten alle verband, dat zij hebben kèn en hebben móet met zielekultuur.... Doch wij willen de sport-in-zich niet verantwoordelijk stellen voor wat een levensbesschouwing, die de onze niet is, met haar kan doen". In de „Tijd" heeft Adr. de Voogd een drietal zeer lezenswaardige artikelen ge schreven over de sport, waarin ook deze tot de conclusie komt, dat het de plicht der Katholieken is, „om van de sport meer te maken dan wat vermaak en ontspanning Dien plicht kunnen de Katholieken ver vullen, als zooals genoemde „Tijd"-schrij ver ook terecht opmerkt de leiders van de Roomsche sportbeweging zich eerst eens bezinnen op de positief-vormende waarde van de sport. En dan: in eensgezindheid de offers bren gen, die ook deze goede zaak vraagt! Holland in de bloemen De kostbare gril van een Indisch poten taat zou geen kleurrijker schouwspel kun nen tooveren, dan de bloeiende bollenvel den in de lente van Holland. Het is als een Oostersche fantasie; dit bloemenmozaiek van alle tinten en nuances, waarmede de aar de aan de duinvoet wordt bekleed. Een mo- zaiek van kleuren en van.... geuren. De gouden vakken van narcissen versprei den een licht aroma. Boven de gekleurde velden van vleezige hyacinthen hangt een zware dauw van zoete geuren. De adem van tulpen balsemt de lucht met een lente- frisoh odeur. Te zamen vormen deze vak ken van kleuren en geuren één heerlijke gewaarwording voor hen, die gedurende deze weken door de Bloembollenstreek trekken. En wie zou er in dezen tijd van jong, ontluikend leven niet op uit trekken? Fiet send, wandelen, toerend of trammend. De Bollenstreek maakt zich weer op dui zenden en duizenden te ontvangen, die de bloemenvelden komen bewonderen. Reeds dezen Zondag zal er veel schoons te zien zijn de eigenlijke „Bollenzondag" ver wachten wij volgende week. De Ned. Spoorwegen zullen, evenals vo rige jaren goedkoope treinen laten loopen naar de b llenvelden. Zoo zullen op Zon dag 22 April worden ingelegd: Een trein van Nijmegen, Arnhem, Zevenaar en Utrecht. Een trein van Hengelo, Enscihere, Kampen, Zwolle, Almelo, Deventer en Amersfoort. Een trein van Venlo, Eindho ven, Boxtel en den Bosch. De treinen gaan alle naar Leiden, Lisse, Hillegom en Haar lem en terug. Ook is er veel buitenlandsche belang stelling. Op Zondag 22 April zullen n.L voor dit doel twee extra-treinen loopen uit België, een uit Charleroi en een uit Brus sel. De bestemming zal zijn Den Haag, van waar de buitenlandsche bezoekers per A. T. O. naar de velden zullen worden ge bracht. Voor de tram is deze tijd een gouden tijd en de directie van de N. Z. H. is er op uit zooveel mogelijk bloemengasten te ver voeren en hun het vervoer zoo gerief lijk mogelijk te maken. De Noord-Zuid-Hollandsche heeft in de omgeving van Hillegom en Lisse, verschil lende bloembollenvelden met vlaggetjes in verschillende kleuren afgezet. Iedere trampassagier kan deelnemen aan een prijsvraag, waarbij geraden moet worden hoeveel bloembollen er geplaatst zijn, in een door N.Z.H.-vlaggetjes afgezet veld, waar men op de wandeling langs komt. De directie heeft honderd prijzen uitgeloofd voor hen, die het juiste getal ra den of dat aantal 't dichtst benaderen. Bij gelijke opgave beslist het lot. Ieder die met een tramretour reist van Amsterdam, HaarlemLeiden, Den Haag of Scheveningen naar één der bloemendor- pen, kan aan deze prijsvraag deelnemen. Iedere conducteur verstrekt kosteloos een wedstrijd-coupon indien men hierom vraagt. Bovendien geeft de tram route-kaarten uit, die wandelwegen met tijdsduur aan geven. Deze wandelkaarten zijn gratis ver krijgbaar aan het station Lisse, Hillegom, in café's restaurants, sigarenwinkels en bij den conducteur van de tram. De A. N. W. B. dat heeft men gisteren reeds kunnen lezen heeft eveneens een serie boekjes uitgegeven, die de mooiste wegen door de Bollenstreek aangeven. Dat „mooiste wegen" aangeven is steeds een dubbelje op zijn kant want het is niet onmogelijk, dat een weg het eene voorjaar loopt over een bloementapijt, doch het andere jaar door een kale woes tijn. Wij zullen ons daarom onthouden van „routes". Ieder weet den weg naar de Bollenstreek. Verlaat men in Lisse, Noord- wij kerhout en andere worpen den hoofd verkeersader, dan moet het al vreemd loo pen, als men niet in de bloemenzee ver zeild raakt. RUIM DRIE DUIZEND GULDEN SCHADE GELEDENli Met de bekendheid van de rechten, wel ke aan de sociale verzekeringswetten zijn te ontleenen, is het nog treurig gesteld en talloos velen weten b.v. niet wat de In validiteitswet voor hen beteekent. De lasten van het zegelplakken worden wel als een zwaren druk gevoeld, doch de lusten, d.w.z. de vruchten, die deze wet biedt, kennen velen niet en evenmin weet men hoe die kunnen worden verkregen. Indien de verzekerde b.v. een half jaar lang wegens ziekte niet heeft kunnen wer ken, heeft hij recht op een invaliditeitsren- te. Deze wordt hem evenwel niet" zoo maar thuis gebracht, doch vanzelfsprekend dient een renteaanvraag te worden ingezonden. Wordt een rente toegekend, dan gaat deze in op de dag van aanvraag en ontstaat er dus voor dengene, die zijn rente aan vraagt, maanden en soms jaren na den dag, waarop hij rente had kunnen krijgen, schade, welke in de honderden guldens kan loopen. Aan de hand van door de Rijksverzeke ringsbank verstrekte gegevens Is nage gaan, hoe groot die schade wel is en is ge bleken, dat over de eerste drie weken van de maand Februari 1934 in 14 gevallen door te late indiening van een aanvraag om rente ruim drie duizend gulden voor de betrokken arbeiders verloren zijn ge gaan. Omtrent een paar dezer gevallen volgt hier een nadere toelichting. Een verzekerde, die wegens een maag aandoening reeds 5 jaar niet had kunnen werken, vroeg eerst begin van dit jaar invaliditeitsrente aan, waardoor hij zichzelf een schade berokkende van ruim ƒ400. Geïnformeerd werd, waarom hij niet veel vroeger een aanvraag had ingediend; uit het ingestelde onderzoek bleek, dat hij, noch zijn familieleden, noch zijn behande lend geneeskundige bekend was met de mogelijkheid om op grond van zijn invali diteitsverzekering een rente te kunnen krijgen. Een vrouw, die sinds Juli 1932 ziek was en niet kon werken, vroeg eerst in Ja nuari 1934 rente aan. Als reden waarom zij niet eerder een aanvraag had inge diend, gaf zij op in de meening te hebben verkeerd, dat haar werkgever de aanvraag zou bevorderen. Uit deze enkele gegevens zal het duide lijk zijn, dat voorlichting inzake de rech ten, aan de Invaliditeitswet te ontleenen, hard noodig is. Reeds zou er veel gewonnen zijn, indien zij, die een leidende functie vervullen, zich op de hoogte stellen van de voornaamste bepalingen van genoemde wet en wanneer en hoe aanvragen om renten dienen te ge schieden. Juiste voorlichting is van groote waarde. Gewezen wordt op een klein boekje, uit gegeven door de Vereeniging van Raden van Arbeid te Amsterdam, Rijksadministra tiegebouw, Droogbak, hetwelk voor den prijs van 12 H cent is te verkrijgen, waarin op eenvoudige, overzichtelijke wijze alles is vermeld, wat men omtrent de arbeids- verzekering moet weten. Binnenkort zullen wederom enkele ge gevens omtrent de schade, ontstaan door onbekendheid met de wet, worden gepu bliceerd. BINNENLAND ONDERLINGE HULPVERLEENING BIJ BRAND. In de provincie Zuid-Holland. Zooals gemeld heeft dezer dagen te Den Haag een bespreking plaats gehad tus schen burgemeesters en leiders van brand weercorpsen, tot het ontwerpen van een re geling in de provincie Zuid-Holland. Er zijn verschillende kringen gevormd, en de besprekingen te Den Haag betroffen den kring 's-Gravenhage, welke gemeente als centrale gemeente van dezen kring is aangewezen. Voorts zijn kring-gemeenten: Wasse naar, Rijswyk, Monster, Wateringen, 's-Gravenzande en Hoek van Holland. Door den Zuid-Hollandsehen Prov. Brandweerbond is aan het ontwerpen van een regeling, zoowel theoretisch aJs prac- tisch veel steun verleend. Een commissie die is samengesteld, en tot secretaris heeft den heer J. Pellenkoft te Rotterdam, heeft een ontwerp gereed gemaakt, dat nu nader aan de gemeente raden ter goedkeuring zal worden voorge legd. In de overeenkomst wordt ojn. bepaald, dat er kringgemeenten A. en B. worden in gesteld. De gemeenten A. hebben de be schikking over een automobiel- of motor spuit met autotractie met daarbij behoo- rende bedieningsmanschappen zulks naar het oordeel van Ged. Staten. De gemeenten die dus niet minstens de beschikking over een genoemde spuit heb ben, zijn kringgemeenten B. Bij de overeenkomst zal uniformiteit in de titulatuur, materiaal-bediening, bevelvoe ring enz. zooveel mogelijk worden inge voerd. Verder wordt een waarschuwingsdienst ingericht, zooveel mogelijk uniformiteit wat betreft inrichting der brandweren enz. Het personeel der brandweercorpsen zal dan verplicht moeten worden zoonoodig ook in andere gemeenten hulp te verlee- nen. Bij hulpverleening blijft het personeel der hulpverleenende gemeente onder eigen rechtstreeksche bevelvoering. Over de vergoeding voor den hulpdienst is nog geen regeling ontworpen. MELK EN ROOM. Do minister van oeconomisohe zaken heeft als minimumprijzen in consumptie- melkgebieden vastgesteld: voor melk: 10 cents per liter; voor room: a. bij levering aan roomgrossiers en groote melkinrichtin gen: 4550 pet. room 1; 4045 pet. room 0.80; 25—30 pot. room 0.45; 20—25 pet. room 0.35; b. bij levering aan hotels, café's, restaurants, brood- en banket-bakke rijen, uitzenders van diners, ziekenhuizen, bereiders /an consumptie-ijsslijters en daar mede gelijk te stellen instellingen en per sonen: 4550 pet.'room 1.20; 4045 pot. room 1; 2530 pot. room 0.65; 2025 pet. room 0.50. DE CENTRALE VOOR HUIDEN, LEDER SCHOENEN, ENZ. Op verzoek van den minister van econo mische zaken heeft prof. H. A. Kaag te Til burg, zich bereid verklaard tijdelijk op te treden als contact-commissaris voor de Cen trale Vereeniging ter behartiging van de belangen van huiden, leder, schoenen en aanverwante branches. De regeering, die steeds met belangstel ling den arbeid van de Centrale heeft ge volgd heeft nu door de benoeming van een contact-commissaris hlij'k gegeven een nauw contact met de Centrale te willen onder houden. In verband met de omstandigheid, dat ieder handelaar straks voorzien moet zijn van een erkenning als handelaar in groen ten en fruit, deelt de Ned. R. K. Bond van Kleinhandelaren mede, dat aan haar Bonds- secretariaat Vroomstxaat 6 Haarlem en bij de secretariaten der afdeelingen in de ver schillende plaatsen formulieren verkrijg baar zijn waarop een erkenning kan worden aangevraagd. Ieder dus welke een erkenning noodig heeft wende zioh tot bovengenoemd adres of bij de afdeelingssecretarissen in de diver se plaatsen van bovengenoemden Bond. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Naar wij vernemen kan eiken dag ver wacht worden de benoeming van den Haag- sohen burgemeester Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal tot Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. „Vad." Arbeiderscongressen. De R. K. Bakkersgezellenbond houdt dit jaar zijn algemeene vergadering te Maas tricht op Zondag 27 en Maandag 28 Mei Het congres van den R. K. Bond van P. T.T.-personeel „St. Paulus" is thans defi nitief vastgesteld op Dinsdag 26 en Woens dag 27 Juni te Utrecht. Toepassing der Zegelwet op kwitanties waarop Omzetbelasting wordt in rekening gebracht. Van verschillende zijden is in verband met de inwerkingtreding der Omzetbelas ting de vraag gesteld of kwitantiën wegens leverantiën van 10.of minder vrijge steld blijven van zegelrecht, indien het eindbedrag van de kwitantie boven 10. stijgt, doordat de Omzetbelasting afzon derlijk in rekening gebracht wordt. De Minister van Financiën meent deze vraag ontkennend te moeten beantwoor den; de eenige vrijstelling, welke hier in aanmerking zou kunnen komen, is die van art. 37, 10e lid, der Zegelwet. Hij acht deze vrijstelling niet van toepassing, omdat deze naar zijn meening uitsluitend betrekking heeft op kwitantiën, welke worden afgege ven door het lichaam, dat de belasting of de daarmee gelijk te stellen inkomsten heft en niet op de kwitantiën, welke betrekking hebben op de belastingen, die door dege nen, die ze betaald hebben van derden worden teruggevorderd. (Verg. P.W. 11452). Om vorenstaande redenen maakt het ook geen verschil of de Omzetbelasting, welke in rekening wordt gebracht, al dan niet door middel van omzetbelastingzegels op de nota is verantwoord. Ook indien dit wel het geval is, betaalt de leverancier door het koopen en plakken der zegels de belasting en vordert deze vervolgens van den afnemer terug. De Minister machtigt de ambtenaren in overtredingen, welke te dezen opzichte vóór 1 April 1934 zijn begaan, te berusten. Hoogere belasting te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage zal dit jaar niet kunnen ontkomen aan een aanzienlijke belastïngverhooging. Binnen kort kan het voorstel van B. en W. worden tegemoet gezien om het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting vast te stel len op 70. Voor het belastingjaar, dat 30 April aa. eindigt, is het aantal opcenten 45. De steunregeling in de vier groote gemeenten. Vrijdagmiddag heeft de minister van so ciale zaken op zijn departement een bespre king gehad met de wethouders van sociale zaken en financiën van de gemeenten Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht over het vraagstuk van herziening van de steunregeling in verband met den finan- cieelen toestand van rijk en gemeenten. De besprekingen droegen wederzijds een infonmatorisch karakter, zij zullen in een volgende vergadering worden voortgezet. Levering van rugspek. De Nederlandsche Varkens Centrale maakt bekend: Met ingang van Maandag 9 April kan versch rugspek aan haar geleverd worden bij een aantal volgende zouterijen, waar onder: Leidsohe Spekcentrale, Leiden; L. J. Persoon, Heereweg 166, Lisse; N.V. Uit- hoornsche Baccxnfabrieken, Uithoorn; Fa. I. Zandvoort's Slagerijen, Leiden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De activiteit van den Pans gedurende het H. Jaar. (2de blad). Boodschap van den Duitschen rijksbis schop Müller. (2de blad). BINNENLAND. Revolveraanslag in café te Den Haag. Slachtoffers ernstig gewond. Dader on bekend. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Zwaluwen-elftal tegen Stoke City grootendeels gewijzigd. (4de blad). STADSNIEUWS DE CRISIS-ZUIVELWET, DE VEEHOU DERS EN DE MELKVERKOOPERS Op uitnoodigng der veehouders- en melk- verkoopers-organisaties, sprak gisteravond de heer Siebrecht, leider der C.Z.Z., over bovengenoemde wet. Het geheel stond onder leiding van den heer F. v. d. Kloot, welke met een kort woord de vergadering voor geopend ver klaarde; een kort woord, dat ook inhield de hoop, dat de aanwezigen welken met de C.Z.-wet te maken hebben en daarvan geen gemak ondervinden, na dezen avond het werk van deze instelling beter zullen gaan waardeeren en hun duidelijk ge maakt zal zijn, hoe moeilijk het is, dit schip varende te houden. De heer Siebrechts daarna het woord verkrijgende, sprak eerst over de vele mis verstanden, welke bestonden, ten opzichte van deze wet; daardoor was er veel cri- tiek. Veel daarvan zou achterwege blijven, indien men meer in deze materie was in gewerkt. Fabelachtige bedragen worden er ge noemd, welke in den Haag aan de lei ders zouden worden betaald; spreker wenschte er den nadruk op te leggen, dat er slechts matige salarissen betaald wor den. De controle-kosten op de boter b.v. zijn zeer gering, aangezien de bestaande con- trolebureaux daarbij zijn ingeschakeld. In Nederland werd geproduc. 85000.000 K.G. boter, daarvan blijft in Nederland 48000.000 K.G. zoodat voor uitvoer in aan merking komt 37000.000 K.G. boter. Deze boter kost ons veel geld, deze moet weggewerkt worden. Het spreekt vanzelf, dat wij daarom een nauw contact verkrijgen met de rundvee centrale; om het overschot in ons land weg te krijgen, moet de productie verminde ren, daarom moeten er koeien uit de markt worden genomen, de cadeautjes welke wij aan het buitenland verstrekken door mid del van onze beste Hollandsche boter moet ophouden. Daarom moet het ook worden, dat de koe zal worden onderhouden, met hetgeen het land geeft; het buitenlandsch kracht voor, moet er uitblijven, omdat wij geen gebrek hebben aan melk. Voor welke moeilijke vraagstukken de Centrale komt te staan, blijkt wel dat ook de bekende hopjes door de heffing op boter in gevaar zijn gekomen. Deze firma kon niet meer exporteeren, gevolg ook daar reductie-geven op boter. Vervolgens moest ook onze grens gesloten worden voor het buitenlandsche product, omdat men aldaar dit artikel door goed koope boter, ver beneden de kostende in Nederland kon invoeren. Aanvankelijk heeft men geprobeerd door de industrie-prijs van onze melk te ver- hoogen, de consumptiemelk te redden; aan de verwachtingen heeft dit niet voldaan, de momenteel bestaande taxe-contracten blijken de gewenschte oplossing te zijn met de daaraan verbonden ventvergunningen. Aleen met het laatste houdt men de touwtjes in handen; het intrekken van een vergunning beteekent voor den melkhan delaar geen werk. Voor het volgende jaar zullen voor 100 pet. de vakvereenigingen worden inge schakeld, zoodat alleen de groote lijnen uit den Haag worden verstrekt, en deze slechts zal toezien op de naleving van de bepalingen. Tevens zal in het bijzonder worden na gegaan of getracht zal worden melk te standaardiseeren. Als vast komt te staan,

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1