HULP IN NOOD KOOPI PER AUTOMAAT! Geijïeotó'sFololiaiÉI J. GUSSENHOVEN W.F.DOESWIJK ZATERDAG 14 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 15 WIELRENNEN WIELERBAAN GOUDA. Op 22 April zullen op de Wielerbaan „Gouda" zeer belangrijke internationale wedstrijden worden gehouden, waaraan verschillende renners van naam zullen deelnemen. Een bijzondere attractie zal zijn de deelname van de Belgen Hamerlinck Debruycker, die hiermede him eerste op treden doen boven de Moerdijk. Verder zal de eerste ontmoeting plaats vinden van de concurrenten voor het kampioenschap van Nederland in den sprint voor professionals, n.l. tusschen Jacq. van Egmond en Jan van den Heuvel. Het geheele veld bestaat uit de volgende renners: HamerlinckDebruycker, Cesar Bogaert, KL van Nek Jr., Heslinga, Mate- na, Hans Zims, Fr. Schmitz, Jacq. van Eg- mond, Jan van den Heuvel, v. d. Reyt, Reynders en W. Metz. L. R. en T. V. Swift" Morgen zal er door de A. en B-klassers een team-wedstrijd gereden worden over 70 K.M. De C-klassers moeten 20 K.M. rij den op tijd. Samenkomst 8.45 uur aan het clublokaal van J. v. Meizen, N. Beesten markt 13; start 9.15 uur, naby H. R. Na den wedstrijd zullen de prijzen wor den uitgereikt der vorige competitiewed strijden. „De Rijnstreek" Morgen zal de maandelijksche tijdrit worden gehouden voor de A en B-klasse, naar Woerden en terug. Voor de C-klasse Nieuwerbrug v.v., Start van de eerste wedstrijden om 10 u. vanaf café „Sportrust". AUTOMOBILISME De Veiligheidslaan der K.N.A.C. te Amsterdam. De K.N.A.C. meldt, dat gisteren, den 5en dag van de Veiligheidslaan welke gehou den wordt op het Museumplein-Zuid naast het IJsclub-terrein, in totaal 556 wagens werden gekeurd, waarvan er 156 in het bezit van de veiligheidswimpel konden worden gesteld. 194 wagens, welke voor herkeuring ver schenen, verkregen toen eveneens de vei ligheidswimpel. De overigen, 206 in getal, moesten wor den afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. WATERSPORT DE H.Ï.S.W.A. De zeiljachten. Op de laatste jaarvergadering van de Koninklijke Verbonden Watersport-Ver- eenigingen vonden langdurige discussies plaats over het Pampusjacht, het bekroon de ontwerp op de prijsvraag, welke was uitgeschreven om te komen tot eenheid voor een wedstrijdjacht der 16 M2. klasse met toereigenschappen. De Pampus was gebouwd door de werf ,,'t Fort" van de fir ma de Vries Lentsch te Nieuwendam. Ter vergadering werd door enkelen de vraag naar voren gebracht, of er wel zoo'n be hoefte bestond aan een dergelijke klasse. Van bestuurszijde werd toen met „ja" ge antwoord maar thans, nu wij zooveel maan den verder zijn, kunnen wij haast zeker zeggen, dat dit jachtje een groot succes be looft te worden. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de beide Pam- pusjachtjes, welke op de H.I.S.W.A. te Am sterdam te zien zyn, zoo zeer de aandacht trekken. Het zijn fraaie scheepjes, zooals zij daar staan by de werf ,,'t Fort" en bij de Amsterdamsche Scheepswerf. Geheel getuigd staan zij klaar, en het hart van den zeiler moet wel bonzen by het zien van zoo'n jacht. De Amsterdamsche Scheeps werf van de firma G. de Vries Lentsch.Jr. te Amsterdam laat nog een Pampusjacht rien in de maak en duidelijk wordt hier aangetoond, wat een werk het bouwen en afwerken van een dergelijk type is. De laatste firma stelt ook nog een 12 M2. Junior kieljachtje ten toon, de afme tingen hiervan zijn 5 x 1.65 x 0.75 Meter. Ter vergelijking met het Pampusjacht vol gen hier nog de afmetingen van deze klasse: 6.70 x 1.69 x 0.80 Meter. Op de eerste watersporttentoonstelling trok de 16 M2. IJselkruiser van de scheeps werf de Vlijt sterk de aandacht. De afme tingen zijn 7.00 x 2.10 Meter en is gebouwd in mahonie. Het ontwerp is alwaar van H. W. de Voogt uit Haarlem en sloeg het vorige jaar buitengewoon in. Voor fami liezeilboot er is een kajuit op mag deze IJselkruiser zeer geschikt heeten. De N.V. E. G. v. d. Stadt uit Zaandam stelt een prachtige sharpie ten toon, ook al weer gebouwd in mahonie. De afmetin gen zijn 6 x 1.42 Meter en het zeilopper- ylak bedraagt 12 M2. Een mooi racejachtje is het zeker. De zelfde werf laat nog een 12-voetsjol zien. De Bergumermeer ontbreekt op deze tentoonstelling ook niet. De firma Baay uit Loosdrecht heeft een B.M. op haar stand, doch daarmede is deze firma nog niet uitverkocht. Ook daar is een 12-voets jol te zien alsmede een midzwaardjacht, een zesmeter met een zeiloppervlakte van 16 M2. Toch hadden wij ons het aantal zeiljach ten op deze tentoonstelling meer gesorteerd gedacht. O.i. mag men daar het volgend jaar wel aan denken. De motorkruisers mogen in het middelpunt van de belang stelling staan, de zeiljachten zijn dat ze ker niet minder en het zwaartepunt ligt ons te veel op de mortorkruisers. Misschien dat bij een eventueele grootere expositie het aantal zeiljachten nog zal toenemen, LICHTINSTALLATIE OLYMPISCH STADION 200.000 kaarsverlichting Eenige jaren geleden werd in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een belang rijke proef genomen inzake de verlichting van het voetbalveld bij avond. Lampen waren er aan staalkabels boven het ge heele veld gehangen, doch in de practijk bleek, dat dit systeem niet voldeed. De wind bracht de lampen in beweging, ter wijl het voor de spelers bij hooge ballen zeer hinderlijk was in het felle licht der lampen te kijken. Geruimen tijd geleden is daarna bij V. U.C. te Den Haag een lichtinstallatie ge bouwd, gebaseerd op het torensysteem. Dergelijke installaties volgden er in Brus sel, Londen, Milaan, Zurich en voldeden in de practijk veel beter. Enkele groote lichtbronnen, opgesteld in de hoeken van bet terrein, verlichten het veld. De aan zienlijke hoogte van de masten is noodig ten einde de lichtbundels binnen een ze keren invalshoek te kunnen houden. De masten werden niet pal bij de hoeken van het velk geplaatst, doch op een zekeren afstand er achter, om zoodoende ook de omgeving van het veld goed te verlichten. Het natuurlijke dageffect wordt meer be naderd, wanneer ook de omgeving, de tribunes, zyn verlicht. Op deze methode gebaseerd is thans ook in het Olympisch Stadion een lichtinstal latie gebouwd, waarbij door den uitvoer der, de Philips-fabrieken te Eindhoven, is geprofiteerd van de in bovengenoemde plaatsen opgedane ervaringen. De vier to rens zijn ieder 41 Meter hoog, hetgeen al een record is in Europa. Op eiken toren zijn aangebracht 25 lichtbundels, waarin zilverspiegels zijn gemonteerd, welke het licht van de zoeklichtlampen van 1000 watt op het veld richten. ^De 26 lampen per to ren vormen één lichtbron. In totaal straalt er dus van de 4 torens tesamen niet minder dan 200.000 kaars lichtsterkte naar bene den. In het Stadion waren gisteravond eeni ge vertegenwoordigers van de pers uitge- noodigd door de directie om een demon stratie bij te wonen. Na een uiteenzetting van den Stadiondirecteur, den heer J. J. van der Berg, werden de vier lichtbundels ontstoken. Het effect was verrassend. Niet alleen dat het geheele veld op prach tige wijze verlicht werd, ook een deel van de tribunes werd beschenen, terwijl men totaal geen last heeft van verblindend licht. Eenige spelers van Blauw Wit oefen den met een witten en een bruinen bal, waarbij natuurlijk de witte bal het best te volgen was. Dit laatste mag reeds als bekend verondersteld worden. Maar ook eenige spelers van de hockeyclub Amster dam waren verschenen en sloegen er hun „balletje". Daar hockeyspel meestentijds langs den grond wordt beoefend mag deze verlich ting werkelijk ideaal voor de hockeyers genoemd worden. Een voor de toeschou wers op de tribunes kost het geen inspan ning, om zelfs het kleine hocvkeyballetje in zyn vaart te volgen. Hetgeen toch wel veelzeggend is voor deze prachtige instal latie. Het veld is tot in alle hoeken egaal verlicht, er is geen donkere olek te be kennen. En de mogelijkheid is niet uitge sloten, dat ook athletiek-wedstrijden en de avondwedstrijden voor wielrenners bij deze lichtinstallatie kunnen worden ge houden. De a.s. wedstrijd tusschen de Zwaluwen en Stoke City zal duidelijk bewijzen, dat serieus spel bij kunstlicht kan orden ge leverd. O.i. overtreft deze lichtinstallatie het verlichte V.U.C.-veld verre. Mogen de masten overdag een minder fraai architectonisch uiterlijk hebben, des avonds ziet men ze niet, terwijl het bouw werk zelf in een zee van licht wordt ge stoken. Het geheel zal een belangrijke factor vormen om het nuttig effect van het Olympisch Stadion te verhoogen. er is dit gebied nog zoo heel veel, dat op deze tentoonstelling jammer genoeg niet te zien is. En een volledig beeld is toch wel gewenscht, zoowel voor den insider als voor den outsider. PAARDENSPORT CONCOURS-HIPPIQUE TE HOOFDDORP. Het jaarlijksch concours-hippique te Hoofddorp van de Vereeniging Vooruit, zal dit seizoen gehouden worden op 18 Juli Aan de voorbereiding van het jubileum programma de vereeniging bestond 26 Maart jl. 25 jaar wordt bijzondere zorg besteed. DAMMEN Kampioenschap van Leiden De uitslagen van de 5de ronde zyn- Ter HaarMaastricht afgebr. Sladekv. d. Wijngaard 02 MarckOptendrees ii v. d. Stelv. d. Bosch niet gesp. Afgebroken partij: Maastrichtv. d. Stel 20 De scand is als volgt: Ter Haar 3 10 7 Maastricht 3 0 16 Marck 2 2 16 Optendrees 2 2 16 v. d. Bosch 10 3 2 v. d. Stel 10 3 2 Sladek 10 4 2 Verliezersronde BergmanDekker 20 De JeuTeunisse 2—0 TelengGeerlings 1i Bekker—De Water niet gesp. AUTOMAATi AUTOMAATi Zondagsadres Zondagsadres UW ADRES voor Vleesoh, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Banketbakkerij Noordeinde 23 A. G. EPSKAMP ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telf. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal watels Geopend van 9yrI1/» uur verder per Chocolade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur In de verliezersronde is de stand nu als volgt: Bekker 8 1 0 7 Geerlings 2 2 0 6 De Jeu 2 2 1 6 De Water 1 3 1 5 Bergman 1 2 1 4 Teleng 0 4 1 4 Teunisse 1 1 3 3 Dekker I 0 4 2 De uitslag van de laatste ronde voor het 2e klasse kampioenschap is: Lepelaarvan Es 00 regt. HuismanJansen 0—2 LangezaalKlinkenberg 20 Zaalberg vrij Dillev. Heeringen 02 De stand is als volgt: Jansen 7 1 0 18 Huisman 5 1 1 11 Heeringen 3 2 18 Zaalberg 4 2 2 10 Langezaal 4 2 2 10 Klinkenberg 3 0 5 6 Lepelaar 2 0 5 4 Dille 10 7 2 Es 0 0 8 0 Jansen heeft geen enkele partij verloren en is dus kampioen 2e klasse met 15 pun ten. Huisman is no. 2, terwijl van Heerin gen kans heeft op de derde plaats. SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP De vijfde partij Gisteravond werd te Villingen de vijfde partij gespeeld tusschen dr. Aljechin en Bogoljubow om het wereldkampioenschap. Bogoljubow speelde wit. De dames werden vrij spoedig geruild. Aljechin kwam 1 pion voor. Toen de partij werd afgebroken was de stelling zoo, dat Aljechin 2 paarden plus toren en 4 pionnen had en Bogoljubow 2 loopers plus toren en 3 pionnen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de party, die he den voortgezet wordt, remise wordt. Er werd tot 1 uur des nachts gespeeld. LUCHTVAART HAAGSCHE AEROCLUB De onlangs opgerichte Haagsche Aëro- club zal op Maandag 16 April a.s. in „Pul- chri Studio", aan het Lange Voorhout, een propaganda-avond houden. In .samenwer king met de Rotterdamsche Aëroclub heeft men commandant Fellowes uitgenoodigd een lezing te komen houden over zijn vlucht over den Mount Everest, welke uitnoodigng bereids is aangenomen. Met lantaarnplaatjes en films zal deze lezing, die o.a. in Amerika veel succes geoogst heeft, worden verduidelijkt. Zooals wel licht nog bekend is, werd op 3 April van het vorige jaar de top van den Mount Everest in drie vlieguren bereikt. Het voornaamste doel van dezen avond zal zijn propaganda te maken voor het sportvliegen. Het bestuur van de H.A.C. hoopt hier door het ledenaantal der vereeniging niet onbelangrijk te doen verhoogen. Thans telt de nog jonge club circa 40 leden, waarvan 28 gebreveteerde sportvliegers zijn, terwijl acht leden nu reeds een eigen toestel heb ben. De groote moeilijkheid is echter, dat men nog geen eigen vliegveld heeft. Wel is het bestuur te dien opzichte zeer actief, maar de hooge kosten aan een goed ter rein, dat ten minste 600-600 meter moet zijn, verbonden, zijn op 't oogenblik nog een groot bezwaar. Een bezwaar dat ech ter zal komen te vervallen, indien velen zich bij de Club zullen aansluiten. Men hoopt binnen niet al te langen tijd ten Noorden van de residentie onder Was senaar beslag te kunnen leggen op een geschikt terrein, waarbij men tevens de hoop koestert, dat het ministerie van Wa terstaat een afdeeling van de Nationale Luchtvaartschool zal stichten, die hier, op dit terrein, haar nuttige werkzaamheden zal kunnen verrichten. Dat een dergelijk terrein groote voor- deelen biedt, niet alleen voor de residentie, maar ook b.v. voor Scheveningen en Noordwijk, bewijst het vliegveld te Knok- ke, aan de Belgische kust, waar tal van Engelsche en Belgische sportvliegers hun week-end komen doorbrengen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. GEMENGDE BERICHTEN JONGETJE AANGEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Het 10-jarig zoontje van den heer Jans sen uit Leyenbroek werd te Sittard op den Leyenbroekerweg aangereden door een uit de richting Heerlen komende auto. Een kameraadje, die hem vergezelde, wist nog juist op tijd terzijd'e te springen. De jon gen werd opgenomen met een vreeselijke hoofdwonde en een hersenschudding. Na dat oogenblikkelijk geneeskundige hulp was ingeroepen, werd hy in levensgevaar lijken toestand vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienig heid" te Sittard, alwaar hij Vrijdagmorgen overleed. De chauffeur was doorgereden, doch een voorbijganger, die het ongeluk gebeuren zag, had het nummer van de auto genoteerd, zoodat de chauffeur, zekere M. uit Horst, nog Donderdagavond in zijn wo ning gearresteerd kon worden. De auto werd in beslag genomen en vertoonde nog de sporen van het ongeluk, terwijl de chauffeur verklaarde niets te hebben ge merkt van een aanrijding. ACHTERLIJKE DOCHTER REDT HAAR OUDERS. Boerenbehulzing verwoest. Gisteravond om half tien is in Wanneper- veen bij Meppel de boerenbehuizing van H. Wildeboer totaal afgebrand. Toen wij zeer kort na het uitbreken van den brand ter plaatse waren, woedde het vuur nog fel. Het bleek, dat de boerenbehuizing van H. W., waarvan een gedeelte bewoond wordt door diens gehuwden zoon H. W. Jr., in lichterlaaie stond. De eigenaar en diens vrouw, die pl.m. 75 jaar oud zijn, hadden zich reeds ter ruste begeven. Een achter lijke dochter van W. ontdekte den brand en het gelukte haar met veel moeite om de oude menschen op het gevaar attent te ma ken. Alle drie konden nog ternauwernood in nachtkleeding naar buiten komen. Door buren werd eenig vee, alsmede een gedeel te van den boedel van W. Jr. gered. In een moment had het vuur, dat achter in de woning, waar, nooit vuur komt, was ontstaan, het geheele perceel aangetast. Na eenig en tijd kwamen de Wanneperveen- sche spuitgasten en werden slangen op de waterleiding gekoppeld. Te kwart over tien stortte het perceel in en was gevaar voor uitbreiding geweken. Dank zij den gunstigen wind bleven de belendende per- ceelen behouden. W. Sr. was verzekerd. W. Jr. daarentegen niet. De oorzaak is onbe kend. De belangstelling was groot. „Vooruit". REVOLVERDRAMA IN EEN CAFé TE DEN HAAG. Het slachtoffer ernstig gewond. In een café aan de Raamstraat no. 5 te Den Haag heeft gistecrnamiddaig omstreeks vijf uur een onbekende bezoeker A bout portamt een revolverschot gelost op een an deren bezoeker, die evenals eerstgenoemde slechts zeer kort daar aanwezig was ge weest. Het slachtoffer werd in de rechter borst getroffen en is achterover gevallen, waarna de dader onmiddellijk de vlucht nam en op straat uit het gezicht verdween, voordat de onthutste caféhouder gelegen heid had, hem achterna te rennen. De getroffene is de 30-jarige parketvloe renlegger Th. L. uit de Tasmanstraat al daar. Hij is door den G. G. D. naar het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwad vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch niet direct levensgevaarlijk was. In de omgeving van het café verzamelde zidh een menigte nieuwsgierigen, die ech ter door bereden politie op een afstand werd gehouden. Inmiddels stelde de justi- tieele dienst een onderzoek ter plaatse in, tot op het oogenblik zonder positief resul taat. GEHEIME BIJEENKOMST OPGEHEVEN. De Heerlensche politie doet een inval bij de N.SJ).AJP. Onder leiding van den commissaris van politie is Donderdagavond te Heerlen in een vergaderlokaal aan den Sittarderweg een inval gedaan in een geheime, besloten vergadering van de N.S.DA..P., welke bij eenkomst onder leiding stond van den oordleider Ticheler. Als spreker was aanwezig Hollander, re dacteur van het Nat. Soc. Weekblad „De Bezem". Toen de politie binnenkwam, informeer de zij, wat dit voor een vergadering was. Men zeide haar, dat het een besloten leden vergadering was. Bij nader onderzoek bleek echter dat van de ca. negentig aanwezigen er verschillende geen lid van de N.S.D.A.P. waren, 't Was dus geen besloten vergade ring in den wettelijken zin, wel een gehei me vergadering, want alles had men gepro beerd om politie en pers verre ervan te houden. Toen de politie nog even ter vergadering bleef, werd de bijeenkomst door den oord leider Ticheler gesloten. De politie mocht dus blijkbaar niet hoo- ren, wat er werd behandeld. Gp de vergadering waren o.a. aanwezig personen (afgevaardigden) van den kant van Maastricht, Vaals, Kerkrade, Bruns- sum, Hoensbroek, Nieuwenhagen en ook uit verschillende Duitsche grensplaatsen. We willen er hier nog even op wijzen, dat t hier niet betrof het zg. Nationale Front (Raad van Zeven), maar de N.S.D. A.P., die blijkbaar dus nieuwe pogingen doet om weer op de been te komen. DE BEDRIEGER BEDROGEN, Looze kloosterportier. Men schrijft uit Uden aan de ,,'s-Hert. Crt.": De portier van het missieklooster is stel lig een groot weldoener. Zijn ruim hart ontvangt iedereen, zijn groote hand deelt kwistig boterhammen uit. Maar zijn ge oefend oog ziet soms meer dan den armen bedelaar lief is. Zoo komt er Zondag IJ. een man op 't Missiehuis aangestapt; achter de heg sohiet-ie z'n sohoenen uit en trippelt op z'n sokken naar de voordeur en zegt daar: Broeder, hedde asteblieft niet 'n paar schoe nen voor me, want ik heb niks meer aan m'n poote. Jawel staikkert, zegt de Broeder, kom d'er in. De vriendelijke portier loopt door 'n zijdeur naar buiten en haalt de schoenen, die die bedelaar aohter de heg uitgetrokken had. Asteblieft, zegt de Broeder, het zijn nog een paar goeie. De drommel merkt niets en stapt met zijn nieuwe schoenen naar de plaats waar zijn eerste sohoenen stonden; ze zijn verdwenen, nee toah niet. Hij betast de schoenen aan z'n voeten en voelt meteen hoe de bedrie ger bedrogen is. Door een dakvenstertje staat lachend de Kloosterbroeder naar buiten te kijken. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 263. Want inplaats van heerlijk te slapen zooals Jan verwacht had, hing hij hulpeloos met zijn pooten door de mazen van de hangmat en spartelde zielig, met een visch- je in een net. Arme Hobbeltje. Toen Jan bekomen was van den schrik moest hij eigenlijk toch erg lachen. 264. Maar toen hij op den grond keek, lachte hij niet meer, want bij de pooten, die maar o zoo'n klein eindje van den grond hingen, lagen twee slangen, die allerlei pogingen in het werk stelden om Hobbeltje te bereiken, wat hun echter niet gelukte.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15