ZATERDAG 14 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 LEIMUIDEN. R.K.S.V. „OJU.". Zondag speelt ODI I tegen Kolping Boys I te Leiden. Aanvang 2.30 uur. ODI II speelt thuis den laatsten competi tiewedstrijd tegen Steeds Hooger II, aan vang 2.30 uur. Dit is de laatste wedstrijd ODI II, dus ferm aangepakt. Lest best. Na dezen wedstrijd oefening van de Ju niores en de nieuwelingen. LEID SCHEND AM. Volksbond. Vrijdagavond hield de R. K. Volksbond te Leidschendam hare maandelijksche vergadering in het Patro naat. De voorzitter opende de vergadering met het voorgeschreven gebed en heette allen hartelijk welkom. Waar dit de laat ste vergadering is van het winterseizoen spreekt de voorz. de hoop uit, dat de ver gaderingen in het volgende seizoen even goed of nog beter zullen worden bezocht en allen steeds met het bestuur zullen medewerken om de vereeniging tot steeds grooteren groei en bloei te brengen. Door allen wordt staande het Strijdlied gezongen, waarna de notulen worden ge lezen en onveranderd onder dank goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat thans de finitief is vastgesteld, dat op 3 Mei a.s. een film zal vertoond worden van „Her wonnen Levenskracht" voor het Comité van H. L. hier ter plaatse. Hij vertrouwt, dat allen dan aanwezig zullen zijn en dat ook allen zooveel mogelijk de vrouwen medebrengen, opdat deze avond moge slagen en een goede propaganda voor „Herwonnen Levenskracht" wordt, daar het medeleven hier ter plaatse nog te ge ring is. Enkele vragen in een vorige vergade ring gesteld betreffende de St. Barbaraver- eeniging worden door den voorzitter be antwoord. Het bestuur heeft deze zaak goed overwogen, doch durft in deze slech te tijden niet tot oprichting over te gaan, doch wil later hierop nog gaarne eens te rugkomen. De voorzitter heet den geestelijken ad viseur, die inmiddels ter vergadering is gekomen, hartelijk welkom. De geest, adviseur, die dan het woord verkrijgt, deelt mede, dat hij naar Noord wij kerhout is geweest en brengt de groe ten over van de Paters aan de retraitan- ten van Leidschendam. Woensdag 18 April a.s. des avonds te 8 uur komt er een Pater uit Noordwijkerhout in het Patro naat om te trachten tot oprichting van een retraiteclub te komen. Hij rekent er op, dat dan zeer velen in het Patronaat aanwezig zullen zijn. Het is de bedoeling een retraiteclub op te richten los van den R. K. Volksbond, opdat iedereen hiervan lid zal kunnen worden. Laat allen dus, aldus zijneerw. Woensdag a.s. present zijn. Enkele vragen, welke voor de vragen- bus waren ingekomen, worden door zijn eerw. op zeer duidelijke wijze beantwoord en uiteengezet. Van de rondvraag wordt door enkele leden gebruik gemaakt; allen worden naar genoegen door den voorzitter be antwoord. Hierna werden nog een drietal komi sche films vertoond, welke de lachspieren nog eens danig in beweging brachten en welke bij allen zeer in den smaak vielen. De voorzitter dankte nog allen voor de aanwezigheid en de aangename bespre kingen en den heer Berk voor het af draaien der films en sluit dan met een op wekkend woord de vergadering met het voorgeschreven gebed. VEUR. Loonsverlaging. De minister van So ciale Zaken heeft bepaald, dat de loonen in de werkverschaffing te Veur met in gang van 20 April a.s. moeten worden verlaagd van 35 op 32 cent per uur of van 16.80 op 15.36 per week. Vrijdagochtend had het college van B. en W. reeds een onderhoud met het be trokken departement ten einde dezen maatregel ongedaan te maken. Ontevredenheid. Naar men ons me dedeelt, heerscht onder de arbeiders in de werkverschaffing aan den Stompwijk- schen weg groote ontevredenheid in ver band met de getroffen administratieve maatregel inzake de loonbetalingsdag. Voorheen had de uitbetaling plaats op Zaterdag, thans is deze gesteld op Don derdag met het gevolg, dat deze week slechts wordt uitbetaald 3 dagen of maxi mum 8.80; de resteerende 3 dagen vol gen pas Donderdag a.s., de arbeiders met groote gezinnen zijn vooral door dezen maatregel gedupeerd. VOORSCHOTEN Biljartvereeniging T. V. B. avond hadden we den feestavond in Zoe- terwoude. Te 8 uur opende de eerw. kape laan Brans van Zoeterwoude den feest avond met de Kolpings groet. Spr. heette allen die hier tegenwoordig waren harte lijk welkom. Zijneerw. zei, dat het zijn taak niet was om de leiding van dezen avond op zich te nemen, doch de heer L v. d. Meer van Zoeterwoude had werk zaamheden elders en kon niet tegenwoor dig zijn. Hierna reikte zijn eerw. de prij zen uit aan de winnaars van het biljart- tournooi. De eerste prijs viel in handen van T.V.B. I van Voorschoten, een wissel beker. De heer P. Versteegen nam hem in ontvangst, en sprak den wensch uit, dat het volgend jaar een andere vereeniging den beker zal winnen. Vervolgens kreeg j A.B.C. I uit Leiden den 2den prijs, een 1 lauwertak. Stompwijk viel den 3den prijs ten deel, een medaille. Ons Clublid P.Ver steegen kreeg een extra prijs, een medail le, voor de hoogste serie (25), in dit tour- nooi gemaakt. Daar Zoeterwoude voor het favorieten-vijf tal, vijf draagmedailles uit- I geloofd had, vielen die in handen van het eerste vijftal van T.V.B. Hierna was de huldiging afgeloopen en gaf zijneerw 'e leiding aan den heer J. v. d. Ploeg van Zoeterwoude. De heer van der Ploeg gaf een paar schitterende voordrachten, dij erg in de smaak vielen van het publiek. Hierna kwam het duo Zwetsloot van de tooneelvereen. Guido Gezelle van Voor schoten op de planken, met een alleraar digste voordracht. Deze werd schitterend vertolkt, met medewerking van den pia nist, den heer H. Mens. Het trio kreeg ook 'n warme ovatie in ontvangst te nemen. Hierna was het pauze. Na de pauze kregen we een film te zien, waar werkelijk van genoten werd. Hierna was het programma afgewerkt, en sloot kapelaan Brans van Zoeterwoude dezen avond met den Kol- pingsgroet. Allen gingen zeer tevreden huiswaarts. Het was een prettige en nut tige avond, en T.V.B. brengt hulde aan Zoeterwoude voor het doen slagen van dezen avond. K. J. C.-feest. Zondag 15 April a.s. is de groote K. J. C.-dag met huisvlijtten- toonstelling, enz. De dag wordt natuurlijk begonnen met een Algemeene H. Communie te 6.30 uur. Van 12 tot 5.30 uur is de tentoonstelling in de bovenzaal van het Patronaat van alles, wat de jongens op gebied van huis vlijt dezen winter vervaardigd hebben. Bovendien zijn er gedurende den middag verschillende vermakelijkheden, o.a. rad van avontuur, grabbelton, vischtent, hen- geltent, enz. De toegang is 10 cent. Des avonds te 7.45 uur begint de K. J. C.-feestavond voor de leden der K. J. C. met hunne ouders. Het bestuur vertrouwt, dat alle ouders dezen avond aanwezig zullen zijn. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. ADRES INZAKE WEDERDIENST WERKLOOZEN. Aan den gemeenteraad. Door de besturen van den Chr. Bestu renbond en den R. K. Volksbond werd aan den Raad der Gemeente het navolgende adres gericht: Geven beleefd te kennen: Ondergeteekenden, respectievelijk voor zitter en secretaris van den Chr. Besturen bond en R. K. Volksbond te dezer plaatse; dat adressanten kennis hebben genomen van de door den Minister van Sociale Za ken aangegeven richtlijnen en maatrege len die in acht zullen moeten worden ge nomen voor de contra-prestatie voor werkloozen; dat adressanten het stelsel van contra prestatie voor werkloozen, zooals dit ook in deze gemeente wordt gekend wel voor staan, doch gaarne zouden zien, dat de regelen zooals die thans door den Minis ter van Sociale Zaken zijn aangegeven, ook hier ter plaatse in toepassing zouden wor den gebracht; Dat adressanten speciaal op het oog heb ben sub. 3 van de door den Minister aan gegeven maatregelen, dat het bedrag, dat aan de hand van de steunregeling aan de gesteunden, die een tegenprestatie moeten leveren, wordt uitgekeerd, kan met tien procent worden verhoogd, als kleine tege moetkoming in de kosten van slijtage van kleedij en schoeisel en de noodige voeding; en voorts dat de werken, die als werkver- prestatie door de gesteunden zullen worden schaffings-objecten voor het leveren van aangewezen, moeten vooraf via den inspec teur worden voorgedragen en door den Mi nister worden goedgekeurd; dat nu deze regelen door den Minister zelf zijn aangegeven, adressanten zich den vrijheid veroorloven den Raad beleefd te verzoeken het daar heen te willen leiden, dat bovengenoemde maatregelen bij het te dezer plaatse bestaande stelsel van con tra-prestatie voor werkloozen ook in toe passing zullen worden gebracht, om o.a. wat de beoogde verhoogde uitkeering be treft, de arbeiders die voor hun steun wer ken en daardoor niet te ontkennen hoogere kosten hebben, eenigszins schadeloos te stellen. Een gelijkluidend adres werd gezonden aan het College van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente. Boter in beslag genomen. Door amb tenaren der crisis-zuivelwet, geassisteerd door de politie, werd gisteren bij den land bouwer de J. in de Hooftstraat een hoe veelheid boter in beslag genomen, welke niet voorzien was van het vereischte keu- ringsmerk. BOSKOOP. De laatste molen verdwijnt. De nieuwe weg, die bij de verbreed ing van de Gouwe langs dit water zal worden aangelegd, zal het bestaan kosten van den laatsten Hol- landschen molen, die zich hier nog bevindt. De molen is voor afbraak verkocht en zal binnenkort gesloopt worden. De molen staat praohtig aan het water en wij vragen ons af of de weg nu niet eens er omheen gelegd had kunnen worden. KOUDEKERK. Tegen een boom gebotst. Vermoede lijk tengevolge van een defect aan de stuur inrichting, botste gistermiddag te om streeks 4 uur een bestelauto van de firma van Nelle uit Rotterdam met een vaart van pl.m. 50 K.M. per uur tegen een langs den weg staande boom bij de woning van P. de Ligny in den Hondsdijk alhier. De bestuurder J. H. W. alsmede den besteller J. Th. K., beiden uit Rotterdam, liepen ten gevolge van de schok slechts lichte ver wondingen op door glasscherven van de voorruit. De aan de voorzijde zwaar be- schtdigde auto is later door een kraanwa gen uit Rotterdam opgehaald. BUITENLAND ONTWAPENING. NEDERLAND DEELT DE ZWEEDSCHE ZIENSWIJZE. In ©ntwapenings-vraagstuk. De Nederlandsche delegatie ter ontwape ningsconferentie te Genève heeft in op dracht van de Nederlandsche regeering aan de Zweedsche delegatie doen weten, dat zij zich kan vereenigen met de strek king der Zweedsche verklaring in zake de internationale ontwapening, zonder dat zij woord voor woord de argumentatie dezer verklaring tot de hare maakt. De Zweedsche regeering heeft n.l. een verklaring afgelegd, waarin zij nadruk legt op drie punten die volgens haar als leidraad bij de komende besprekingen moe ten dienen en die hierop neerkomen, dat de ontwapeningsconventie zal moeten in houden: een daadwerkelijke en aanzienlij ke bewapeningsvermindering, dat daarin het beginsel der rechtsgelijkheid oogenblik- kelijk en volledig dient te worden toege past en ten slotte, dat daarbij nieuwe vei ligheidsgaranties dienen te worden ver schaft. DUITSCHLAND. EEN BOODSCHAP VAN RIJKS BISSCHOP MULLER. Veelkleurige „eenheid" beoogd. Rijksbisschop Müller en het geestelijk ministerie der rijkskerk hebben gemeen schappelijk een boodschap uitgevaardigd, die naar hun meening den weg naar den vrede in de evangelische kerk kan banen. De boodschap houdt zich bezig met de huidige situatie van de kerk. Verklaard wordt in dit verband, dat de meest urgente taak op het oogenblik is, met de grootst mogelijke energie de uiterlijke organisatie der kerk ter hand te nemen, waarbij de vraagstukken van geloof en belijdenis on aangeroerd blijven. Van belang is, dat het vraagstuk der or ganisatie niet wordt dooreengehaspeld met de vraagstukken van geloof en belijdenis. Om die reden, zoo wordt verklaard, is spe ciaal aan een leek een beslissend aandeel opgedragen in het werk der organisatie. De situatie is thans voor den Duitschen evan- gelischen christen In zoover helder, dat hij weet, dat aan het kader van zijn kerk niet te tornen valt. Binnen dit'kader is ruimte aanwezig voor de belijdenisopvattingen en geloofsbegrippen der evangelische christe nen in alle bestaande schakeeringen. DE „PFARFFT?NOTRTTVTl" EN DE RIJKSBISSCHOP. Ondanks de pogingen tot 't brengen van overeenstemming tusschen rijksbisschop Müller en de predikanten van den Pfarrer- notbunt bestaan er nog geen teekenen, die op een verzoening wijzen. De bond heeft integendeel met algemee ne stemmen besloten, den strijd volgens de tot dusverre gehuldigde principes voort te zetten. HET DUITSCHE LEGER EN VLOOT. Duitschland's antwoord aan Engeland. Het Duitsche antwoord op de Britsche vragen betreffende de redenen voor het verhoogen van de Duitsche begrootingen voor leger, v.loot en luchtvaart is, zooals men weet, gisteren op de Foreign Officie ontvangen. Van officieele zijde wordt nog geen commentaar verstrekt. Volgens de „Daily Telegraph" zyn de door Duitschland aangevoerde argumen ten, dat het verdrag van Versailles geen clausules bevat, welke de huidige uitga ven van Duitschland voor bewapening aan banden leggen. De verhooging van de le- gerbegrooting vindt haar verklaring in de toebereidselen, die genomen worden voor de omzetting van de beroeps-rijksweer in een militie met korten diensttijd, waarvoor groote bedragen noodig zijn voor accomo- datie en uitrusting. De hoogere vlootbe- grooting is veroorzaakt door de vervanging van verouderde tonnage, in welk opzicht langzamer en minder uitgebreid te werk wordt gegaan, dan volgens het verdrag ver oorloofd is. De hoogere luchtvaartbegroo- ting aldus tenslotte dit bericht van de „Daily Telegraph" is het gevolg van de noodzakelijkheid van verbetering van de gebruikte types en van de arbeidsvoor waarden in de civiele luchtvaart, terwijl hierop tevens van invloed zijn de overzee- sche vluchten gelijk die, welke door den Zeppelin zijn ondernomen. FRANKRIJK. VREEMDE ONTHULLINGEN IN STAVISKY-AFFAIRE. Pressard's voorganger zou staking der vervolging hebben gelast. De rechter Cauwes heeft gistermiddag voor de commissie van onderzoek naar de zaak-Stavisky een belangrijke verklaring afgelegd. In Juni 1926 heeft de procureur der republiek, Prouharan, die dit ambt be kleedde vóór Pressard, namens den advo caat van Stavisky, senator René Renoult, oud-minister van Justitie, stappen bij hem en zijn collega Decante gedaan, om de ver volging van Stavisky te staken. De beide rechters hebben geweigerd en een maand later werd de oplichter gearresteerd. Het parket heeft besloten, een autopsie te doen verrichten op het lijk van de con troleur van het ministerie van arbeid, Da vid, die drie dagen geleden is overleden en dien de rechter van Instructie, Ordonneau, voornemens was dezer dagen te hooren in de zaak van Dalimier, den vroegeren mi nister van arbeid. VOLLEDIG ACCOORD OVER PENSIOEN KORTING. Regeering vastbesloten, de orde te handhaven. Bij een bespreking tusschen de gedele geerden der oud-strijders en de ministers is algeheele overeenstemming bereikt be treffende de verlaging der pensioenen. In den kabinetsraad heeft de premier Doumergue verslag uitgebracht over zijn besprekingen en o.a. medegedeeld, dat ook in de toekomst de algeheele lasten voor de uitkeeringen aan de oud-strijders in de be grooting zullen worden opgenomen. Ten aanzien van de heffing ineens van drie pro cent op alle pensioenen heeft de premier aan de oud-strijders medegedeeld, dat het onmogelijk is daarmede pas in Juli a.s. te beginnen, zonder dat de verwachte resul taten van het directe herstel in gevaar wor den gebracht. In het verdere verloop van de zitting hebben de ministers van P.T.T. en Finan ciën mededeeling gedaan van de eerste strafmaatregelen tegen de ambtenaren, die de aanstokers zijn geweest van de staking van het werk in de overheidsbedrijven. De regeering is vastbesloten geen enkele ver storing van de openbare orde toe te laten. BUITENL. BERICHTEN. DRAAGT DIEFSTAL TF GFNT POLITIEK KARAKTER? Duitscher zou het uit Berlijn gehaalde luik hebben „teruggehaald". Men heeft verschillende hypothesen op gesteld omtrent de motieven van den dief stal van het paneel uit de polyptiek van de gebroeders Van Eyck te Gent. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat het paneel zou zijn gestolen door een ma niak, anderzijds door beroepsdieven, die er op uit zijn er winst mee te behalen, óf door het paneel te verkoopen, wat natuur lijk uiterst moeilijk is, óf wel door chan tage. In laatste instantie Is er ook nog aan een politieken diefstal gedacht. Al dadelijk was er op gewezen, dat zes paneelen van de beroemde polyptiek volgens het verdrag van Versailles aan België moesten worden teruggegeven. Heeft thans een heetgeba kerde Duitsche nationalist tegen het ver drag van Versailles willen protesteeren en het paneel opnieuw naar Duitschland wil len brengen? Men kan eenigen grond voor deze laat ste hypothese vinden in het particuliere onderzoek, dat door den oud-inspecteur van de gerechtelijke politie te Brussel. Ar- sène Myster, is ingesteld. Hy meent een spoor in deze richting te kunnen aanwij zen, zooals hij aan de „Indépendance Bei ge" mededeelt. In de nabijheid van de St. Bavo-kerk is enkele dagen geleden de aandacht van een boekhandelaar, die gespecialiseerd is in fo to's van monumenten, schilderijen en an dere kunstwerken, gevallen op een per soon, die naar zijn kleeding en spraak te oordeelen een Duitsch geestelijke zou kun nen zijn. Deze had gevraagd naar ansich ten van „het in Berlijn gestolen schilde rij". De boekhandelaar, wiens handelsgeest zegevierde over het verlangen om den man er uit te gooien, verkocht hem voor 22 frs. aan ansichten, uitsluitend van „Het Lam Gods". Verder had de bezoeker nog inlich tingen gevraagd over den weg naar de kerk, waar „het in Berlijn gestolen schil derij" zich bevond, en over het sluitingsuur der kerk. Ook had de boekhandelaar hem een hotel aangeraden en het onderhoud was geëindigd met een onverschillige opmer king hierover. De Duitscher begaf zich naar het hotel, dat zich dicht in de buurt van de St. Bavo-kerk bevindt, en even later zag de boekhandelaar hem, ditmaal zonder koffer, de richting van de kerk uitwande len,' waarna hij niets meer gemerkt had. Vier paneelen uit kasteel te Mechelen ontvreemd. Afgezien van den diefstal van het paneel uit de polyptiek der gebroeders Van Eyck is men thans ook nog tot de ontdekking ge komen, dat in het oude kasteel „Beau Lieu" te Mechelen vier paneelen zijn ontvreemd. Het kasteel stond leeg. Het onderhoud le verde te veel financieele en andere be zwaren op en de eigenaar woonde in een huis er tegenover. Hij bracht een dezer da gen een bezoek aan het kasteel en consta teerde tot zijn ontsteltenis, dat de paneelen, voorstellende de vier jaargetijden, verdwe nen waren. De afmetingen waren 48 c.M bij 36 c.M. De schilder er van is niet be kend, maar ongetwijfeld zijn zij van groo te artistieke waarde. De paneelen waren aangebracht boven vier deuren, in hout gevat en op porcelein geschilderd. Er be vinden zich in het kasteel nog verschillen de andere waardevolle doeken, die echter moeilijker te verwijderen zijn. Het parket stelt ter plaatse een onderzoek in. „Tel." ITALÏE'S NIEUWE STAD SABAUDÏA In 180 dagen uit den grond gestampt Op Zondag, 15 April, zal, zooals r"e „Msbd." meldt, de nieuwe stad Sabaudia in den Agro Pontino in tegenwoordigheid van Mussolini bij gelegenheid van den ver jaardag der stichting van Rome plechtig worden geopend. Deze geheele stad is gedurende den af geloopen winter in den tijd van 180 da gen gebouwd. Zesduizend arbeiders hebben er in dezen tijd geregeld werk gevonden. Sabaudia is een stad, die als het ware uit het niet is ontstaan. Alles ontbrak er. Een heel treinenpark, bestaande uit vijf tien locomotieven en meer dan zeshonderd wagens voor smalspoor, moest het voor bereidende werk doen, de aarde wegvoe ren, waar huizen zouden worden gebouwd en 't noodige materiaal voor de gebouwen aanbrengen. Om eenig idee te geven van de reus achtige hoeveelheden materiaal, welke voor den bouw van Sabaudia noodig wa ren, zij er op gewezen, dat van den karak teristieken Monte Ciceo circa tweehonderd duizend kubieke meter kalksteen is afge- graven.a Voorts werden aangevoerd 3000 ton ijzer, 9000 kubieke meter hout en 14 millioen tegelsteenen. De straten van de nieuwe stad zijn bijna alle gereed. Breede pleinen zijn in de ver schillende stadskwartieren aangelegd. Het raadhuis met den hoogen toren is gereed, terwijl de kerk nog in aanbouw is. Uit alle deelen van Italië komen te Sabaudia ge schenken binnen voor de versiering der kerk. Sabaudia is fraaier gelegen dan Littoria. Zij ligt nabij het schilderachtige Lago di Paola, rond welk meer zich een dicht bosch uitstrekt, dat behouden blijft. In den komenden herfst wordt met den bouw van de derde „moeras-stad", Pon- tinia, begonnen. Sabaudia zal, evenals Littoria, bevolkt worden met werkloozen en kleine boeren uit alle provincies van Boven-Italië. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN IN Z.W.-AFRIKA De „Morning Post" meldt uit Johannes burg: Tengevolge van de groote overstroo mingen der laatste maanden zijn in Zuid- West-Afrika besmettelijke ziekten uitge broken. Uitgestrekte gebieden zijn moerasland geworden en vormen een broedplaats voor de muskieten. Op sommige plaatsen is het drinkwater bedorven en in het Gobadis- district zijn reeds 31 Europeanen en 70 in landers aan malaria gestorven. Des- avonds is de lucht aldaar verduis terd door de groote zwermen muskieten. De spoordijken worden sedert maanden steeds weer ondermijnd door het water, zoodat er groote stagnatie is in het ver keer. Dientengevolge heerscht er gebrek aan levensmiddelen en vooral aan geneesmid delen. In Windhoek treden typhus en diphteri- tis op. De electrische centrale der stad kan nog slechts tien dagen werken. Ook in Keetmanshoop is een typhus- epidemie uitgebroken. DE LAATSTE ZES DER TSJELSJOESKIN GERED Prof. Schmidt te Nome Volgens een bericht uit Moskou zijn thans ook de laatste zes leden van de be manning van den ijsbreker „Tsjelsjoeskin" in veiligheid gebracht. De geredde bemanning zal zoo snel mo gelijk naar Moskou worden, overgebracht, waar zij echter op z'n vroegst begin Juni zal aankomen. Den koenen zeevaarders zal daar een plechtige ontvangst worden bereid. Professor Otto Schmidt, leider van de „Tsjelsjoeskin"-expeditie is veilig per' vliegtuig van Kaap Vankarem te Nome (Alaska) aangekomen. In weerwil van zijn ernstige ziekte had hij geweigerd, zijn makkers op het 5'- te verlaten, vóór allen gered zouden zijn, maar tenslotte werd zijn toestand zóó ernstig, dat hij gehoor gaf aan den aan drang zijner manschappen, om zich eerder te laten redden. Hij werd, zooals men weet, dezer dagen in veiligheid gebracht. Sinds zijn, blijkens de laatste berichten, alle achterbl ij venden van het ijs gehaald. Professor Schmidt is thans te Nome on der medische behandeling gesteld. 630 IJSBERGEN BEDREIGEN OCEAAN-SCHEPEN Volgens de verwachting, zullen van nu tot midden zomer ongeveed 630 ijsbergen de route kruisen van de Oceaanschepen. De Amerikaansche kotter Mendo a is thans uitgevaren uit Boston, teneinde zich te voegen bij den kotter, die de beweging der ijsbergen in het Noorden van den At- lantischen Oceaan reeds bezig is te bestu- deeren. Het gebruikelijke aantal ijsbergen dat jaarlijks wordt opgemerkt, is 300, waarvan verleden jaar practisch geen enkele de vaarroute heeft gekruist. Praehünval van hee« ren inbrekers, om geen sporen in de sneeuw na te lalen. 'Lustige Blatter)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10