25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE WEG NAAR HET VADERHUIS TERUGGEVONDEN? VRIJDAG 13 APRIL 1934 No. 7785 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Onze Katholieke overtuiging manifesteerenl Wij lezen het volgende bericht: De bisschop van Siedlce, Z. H. E. Mgr. Przezdziecki, heeft een herderlijk schrijven gericht tot zijn diocesanen, waarin hij de geloovigen uitnoodigt, om den traditioneelen Poolschen groet „Geloofd zij Jesus Christus" wederom in te voeren. De bisschop herinnert er aan, dat de H. Vader als internuntius in Warschau deze woorden altijd uitsprak in de Pool- sche taal, wanneer iemand zijn vader lijken zegen vroeg. Als soldaten van Christus, moeten de katholieken al tijd uitkomen voor hun overtuiging en hun geloof. De wederkeerige begroeting met een be tekenisvolle leuze daarvan gaat bezie ling uit! Wij vernamen dezer dagen, dat bij een deel der Limburgsche mannelijke jeugd in gang vindt de groet: Credo Pugno (Ik geloof Ik strijd). Dat is een verblijdend versohijnsel. Als een jonge man een vriend tegenkomt en hij begroet hem met: Credo, welke groet wordt beantwoord met: Pugno, dan kan daarin liggen een opstuwende kracht naar beleving van het Geloof, naar geloofs-d aden. Zoo is 't ook met de Graal-groet: „Excelsior, Alleluja, Vooruit". En in dit verband willen wij even een opmerking maken over de verkeerde op vatting, die velen hebben betreffende: hui chelen! Wie zich in het openbaar Katholiek toont, in uiterlijkheden, die huichelt niet, al is hij er zich ook van bewust, dat hij in zwakheid misdoet tegen zijn katholieke beginselen, niet in alles daaraan consequent handelt. Hij huichelt dan, als hij er niet ernstig naar streeft, Katho liek te zijn. Maar dat streven kan sa mengaan met fouten en zelfs met ernstige fouten, in zwakheid bedreven. Terwijl men zoo vaak in het leven het met „huichelen" zoo nauw niet neemt, kan op dit terrein dikwijls een overdrijving worden geconstateerd misschien geïn spireerd door een zekere vrees, om in het openbaar voor zijn Katholiek-zijn uit te komen!.... En 't is in onzen tijd ook zoo noodig, dat de Katholieken als zoodanig- naar bui ten optreden, uitkomen voor hun Katholie ke overtuiging, hun Katholieke overtui ging manifesteeren! Hoewel natuur lijk de innerlijke beleving van die over tuiging op de eerste plaats blijft staan. Samenstelling Raad van State. Aan de memorie van Antwoord inzake de wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State, wordt het vol gende ontleend: Dat de voorgestelde grens van 75 jaar te hoog zou zijn, zooals verscheidene leden meenden, kan niet worden beaamd. De kwestie ligt hier toch inderdaad wel iets anders dan bij den Hoogen Raad. Wie tot het lidmaatschap van laatstgenoemd lichaam wordt geroepen heeft in den regel reeds gelegenheid gehad zich in aanver wanten werkkring lidmaatschap van een lager college, advocatuur enz. geduren de tal van jaren die kennis te verwerven en die ervaring op te doen, welke voor de vervulling van zijne taak in het hoogste rechtscollege van eminent belang zijn. Aan het lidmaatschap van den Raad van State gaat echter niet vooraf jarenlange scho ling in een aanverwanten werkkring. Hoe wel de specifieke kennis, welke in vorige functies verworven is, ook voor de leden van den Raad van State een niet te ver- waarloozen factor is, zoo komt het bij hen toch bovenal aan op algemeen, rijpe er varing. En deze krijgt men nu eenmaal eerst in den loop der jaren na werkzaam heden op onderscheiden terrein. Het moge waar zijn, dat een jongere den oudere in werkkracht kan overtreffen, be zadigdheid van oordeel is den oudere meer eigen. Eene zeer aanmerkelijke verlaging van het gemiddelde leeftijdspeil van de leden van den Raad van State komt dan ook niet gewensoht voor. De omstandigheid, dat de Raad van Sta te, anders dan de Hooge Raad, niet is een aan den top staand hoogste college, waar onder andere colleges van verwanten aard volgen, brengt tevens mede, dat, terwijl men bij een vacature in den Hoogen Raad betrekkelijk gemakelijk zijn keuze kan doen uit de .leden van lagere colleges of uit andere functionarissen, de personen, die voor een benoeming in den Raad van State in aanmerking kunnen komen, min der talrijk zijn. Ook dit is een reden om niet automatisch vacatures te vlug en dus te veelvuldig te doen ontstaan. Eindelijk is het, juist nu het aantal leden van den Raad van Staten van veertien tot tien wordt teruggebracht, niet geraden door de leeftijdsgrens lager te stellen, de continuiteit in dit college in het gedrang te laten komen. Het aantal leden der afdeeling voor ge schillen van bestuur terug te brengen van vijf op drie is verworpen. Daaraan zijn echter verschillende bezwaren verbonden. De voorzitter der afdeeling de vice-pre sident van den Raad kan niet tegelijk rapporteur zijn zoodat de zaken zouden moeten worden verdeeld over slechts twee rapporteurs. Deze beide personen moeten ook zitting hebben in andere afdeelingen. Dit wordt een overbelasting. Bovendien zou bij een zoo kleine afdeeling de continuiteit te dezen van bijzonder belang ge makkelijk verloren kunnen gaan. De regeering sluit zioh geheel aan bij de vele andere leden, die het betoog bestreden van leden, die oordeelden dat de taak van den Raad zich zou moeten beperken tot het geven van advies bij geschillen van bestuur. De „Maasbode" maakte gisteren (voordat bovenstaande memorie van antwoord was verschenen) de volgende opmerkingen over dit bezuinigings-wetsontwerp. „Eigenlijk achten wij het terugbrengen van het aantal leden van den Raad van State van 14 op 10 een pietepeuterige be zuiniging, meer offerende aan den schijn en aan den waan van den dag, dan reëel. Meent men met ons, dat een lichaam als de Raad van State behouden dient te blij ven, dan is het klein, er op deze wijze aan te peuteren. Anders staan we tegenover de vaststel ling van een leeftijdsgrens. Nu dezen voor d.en Hoogen Raad is ingevoerd, is er geen aannemelijke reden, om hem bij den Raad van State weg te laten. Maar is er wel een reden, om nu het voorgestelde tweevoudig verschil aan te brengen? Waarom by den Hoogen Raad 70, by den Raad van State 75 jaar? Waarom bij den Hoogen Raad aftreding der zittende 70-jarigen, bij den Raad van State de toepassing van een uitstervings systeem? Dat dit bq de rechterlyke macht ge rechtvaardigde ontstemming moest wek ken, is duidelijk, en dat daardoor het aan zien van den Raad van State juist wordt neergehaald, werd klaarblijkelijk over het hoofd gezien. Alles wat in de Memorie van Toelichting en in het Voorloopig Verslag ter verdedi ging van deze overgangsbepalingen wordt aangevoerd, is niet veel meer dan goed praterij." „Goddelijke vonk". DE ZONDAGSGOD VAN VOETBALLEND NEDERLAND. Veertigduizend voetbal-geestdriftelingen zijn in het Stadion, nadat „de goddelijke vonk van de inspiratie op elk van onze spelers was overgesprongen" zooals de „TeL" schryft aan het juichen gesla gen. Voor de goddeiyke vonk had vast de mascotte gezorgd. Want de aanvoerder van Heel had haar per K. L. M. laten overko men. Al Donderdagavond arriveerde ze met de „Oehoe": „Zondag nam Van Heel haar mee naar het terrein van den strijd, en wellicht heeft zy.aldus het perscom muniqué de keiharde ballen in het Ier- sche net op haar geweten." Althans op het geweten van het by ge loof in een wajangpop, den Zondagsgod van voetballend Nederland! „Tyd". Duitsche Lutheranen wenden zich tot Rome Een belangwekkend schrijven aan den H. Vader NA MEER DAN VIER EEUWEN. Dezer dagen maakten wy onder het noo- nige voorbehoud melding van een bericht, ontleend aan de „Neue Zürcher Zeitung", volgens hetwelk zeshonderd Protestantsche predikanten namens hun gemeenten een verzoek ten Vaticane zouden hebben inge diend, om een massa-terugkeer van de Duitsche Protestanten in de Katholieke Kerk voor te bereiden. Volgens hetzelfde bericht zouden afgevaardigden van die be weging reeds te Rome zijn aangekomen en met den H. Vader en Kardinaal Pacelli in contact zijn getreden. Dat was een zeer sensationeel bericht, dat vanzelfsprekend met reserve werd ont vangen. Thans lezen wij in de „Msb." nadere bij zonderheden over den bedoelden stap bij het Vaticaan. Het is de professor in de theologie aan de universiteit te Leipzig, dr. Karl Thieme, die sedert 40 jaren als academisch leeraar werkzaam is en wiens talrijke theologische werken in wijden kring bekend zijn, die mede aan de spits van de zooeven genoemde beweging van Evangelischen ter verzoening met den H. Stoel en tot het mogelijk maken van een terugkeer naar de Moederkerk staat. Naar nu pas bekend wordt, heeft bedoel de geleerde, tegelijkertijd met zijn in Oc tober van het vorige jaar in het tijdschrift „Religiose Gesinnung" gepubliceerd ontroe rend artikel, dat een roep van heimwee naar de hereeniging met Rome bevatte, een schrijven aan- den H. Vader gericht, dat, naar wordt meegedeeld, de toestem-, ming van 600 Protestantsche geestelijken gevonden heeft. De „Wiener Zeitung" van 10 April is In staat dit aangrijpende document te publi- ceeren, waarvan wy den tekst hieronder weergeven: „De wil om het gebod van onzen Heer Jesus Christus te gehoorzamen", aldus het schrijven, „zet ons aan tot U, Heilige Va der, onze toevlucht te nemen, daar wy niet langer kunnen gelooven, dat de geboden van onzen Heer in de gemeenten, die on der den nieuwen bisschop der Duitsche Evangelische Kerk staan, zonder mankee- ren en uitsluitend worden nageleefd en gezien de inrichting dezer Kerk kunnen nageleefd worden. Het onvoorwaardelijk gebonden zyn de zer Kerk aan den tegenwoordigen staat in Duitschland, waaraan, zooals van zelf spreekt, ook wy trouw zijn, gelijk het Christenen betaamt, en de formeel tot wet verheven uitsluiting onzer mede-Christe nen van Joodsche herkomst van alle ker kelijke ambten, zyn ons tot een teeken geworden, dat deze nieuwe Kerk op be slissende punten in onverzoenbare tegen spraak gekomen is met den geest van on zen Heer Jesus Christus, zooals die uit het Nieuwe Testament zich aan ons openbaart en zooals de traditie van het onvervalschte Lutherdom hem tot nu toe bewaarde. Im mers, onze Heer zeide niet alleen: „Geeft den keizer, wat des keizers is", maar ook „Geeft God wat Godes is", Hij, die Zyn Joodsche volk met vurig hart ook in on- bekeerden staat beminde, evenals wy het onze. Wy hebben nu als menschen, die Hem willen gehoorzamen, heel duidelijk moeten erkennen, dat, ondanks den tegenstand van enkelingen en van geheele, in de Duit sche Evangelische Kerk geen instantie aanwezig Is, die door den bijstand des Hei ligen Geestes dien afval heeft vermogen af te weren. Alleen het apostolisch herders- en lee raars-ambt zou daartoe in staat zijn ge weest; en zoo blijkt het een dwaalweg Ic zijn, dat in het Duitsche Luthersche Protes tantisme enkele opvattingen van Luther in tegenstelling tot de kerkelijke confessie der Augustijnen (art. 7, 8 en 28) als alleen richting gevend aangehaald worden tot aan de volledige losmaking van dat ambt (bedoeld is het apostolische herders- en leeraarsambt) toe. Daarbij hebben wij geenszins vergeten, dat Luther oorspronkelijk een hervorming binnen de Katholieke Kerk wilde. Maar wij moeten thans inzien, dat de ontwikke ling van het Lutherdom niet zonder dwang van buiten een verkeerden, steeds verder uit de Kerk voerenden weg gegaan Is en zich daarmee ook van die po sitieve hervorming van Luther zelf ver wijderd heeft, slechts zijn negatieve zijden heeft beklemtoond. Daarom willen wij ons afwenden van de zen weg, die tot scheiding van de ééne Heilige Katholieke Apostolische Kerk ge voerd heeft en willen deemoedig vragen, weer in Haar opgenomen te worden. Daar wij nu weten, dat voor velen onzer Evangelische mede-Christenen een soort gelijke erkentenis, zooals ze ons zelf op steeds meer onuitwijkbare wyze in den weg treedt, begint te dagen, willen wij vragen, of het niet mogeiyk is, dat onzen broeders de terugkeer vergemakkelijkt wordt, doordat overal, waar een heele ge meente met haar herder wil terugkeeren, haar deze, wanneer hij in de toekomst als priester der Katholieke Kerk aangenomen en gewijd kan worden, als geestelijke, of anders als godsdienstleeraar gelaten wc#dt. Wy vragen tevens begrip ervoor te too- nen, wanneer wy verder een zoo ver mo gelijk gaand gebruik van de moedertaal in den godsdienst maken, alsmede, dat wij het uit de laatste eeuwen overgeleverde vaderlijk erfdeel aan gebruiken, gezangen en gedachten, voor zoo ver het met de Katholieke gebruiken en leer niet in strijd is, nu geenszins verloochenen, maar bin nen de ééne Kerk zóó willen bewaren en onderhouden, dat zijne vruchten onze naaste en verdere medeburgers in het Ryk van Koning Christus op alle wijzen dienen; opdat wy ook in den zin van Zyn woord: „In Mijns Vaders huis zijn vele woningen" voor degenen, die door de vierhonderd jaar bestaande Kerkscheuring zijn aange grepen, een woning helpen bereiden in het ééne Huis des Heeren. Wij zelf zyn slechts weinige in getal, maar wij wenden ons vol vertrouwen en hoop tot U, Heilige Vader, wijl wij hopen, dat het antwoord, dat wy van U vragen, ook anderen volgens hun geweten tot te- rugkeer-naar-huis zal nopen en wijl wij weten, dat de Goede Herder om wille van het ééne schaap, dat verdwaald was, geen moeite schuwt, wanneer hij de mogelykheid ziet, het weer thuis te brengen. Op 31 October van het Heilige Jaar 1933, vierhonderd plus viermaal vier jaren na het aanslaan van Luther's stellingen". Tot zoover de tekst van het schrijven. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de Weensche „Reichspost" al gemeld heeft, dat de H. Vader op dit verzoekschrift reeds een antwoord heeft gezonden en dat dit antwoord in de betrokken Protestantsche kringen zeer ernstig besproken wordt. DE BLOEMBOLLENVELDEN De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder - landt meldt: De bollenvelden hebben zich in den loop van de week verder ontwikkeld. In de streek ten zuiden van het Noord zeekanaal zijn de narcissen in vollen bloei. De hyacinthenvelden vertoonen reeds goed hun kleuren. In de bollenstreek ten noorden van het Noordzeekanaal zijn de narcissen eveneens geheel in bloei. De hyacinthen vertoonen zeer goed kleur en hier en daar zijn al ge heele velden in bloei. Er wordt op gerekend, dat Zondag 22 April a.s. „Bollen-Zondag" zal zyn. Voor wandelaars, wielryders en automo bilisten heeft de Bond het bekende „Bloem bollenboekje" samengesteld, waarin tal van tochten zijn beschreven. Voor hen, die als watertoerist een tocht door de bollenstreek willen maken is een programma samengesteld, voorzien van een kaart, waarvan exemplaren aan het bureau voor Watertoerisme, Keizersgracht 588 590, Amsterdam-C., verkrygbaar zyn. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent een eventueelen massa-terugkeer van Duitsche Lutheranen tot de Moederkerk. (1ste blad). De schandalen-kwestie in Frankrijk. (3de blad). Naar den nieuwen standenstaat in Oos tenrijk. (3de blad). De Kleine Entente zal Sovjet-Rusland erkennen. (3de blad). Alle leden der Tsjelsjoeskin-bemanning op zes na gered. (Buitenl. Ber., 3de blad). BINNENLAND. Een ontwerp crisïs-haringbesluit, hou dende maatregelen ten behoeve van de haringvisscherij. (1ste blad). Brutale nachtelijke inbraak te Teterln- gen. (Gem. Ber. 4de blad). Explosie in een café te Amsterdam (Gem. Ber. 4de blad). Fabrieksbrand te Helmond. Directeur ge arresteerd. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuw Ned. record op 100 M. rugslag van Puck Oversloot. (3de blad). HET WEER OP ZONDAG. NA KORT DURENRE AFKOELING SPOE DIG WEER WARMER MET GROOTERE REGENKANS. De afgeloopen week is op meteorologisch gebied weer rijk aan verrassingen geweest. Diit is trouwens in dezen tijd van het jaar te verwachten. De grootste verrassing was wel de even plotseling opgekomen ais snel voorbij getrokken' warm tegolf, die Woens dag warm zomerweer bracht. Deze lente is wel rijk aan ongewone me teorologische gebeurtenissen. In een tyd waarin het algemeen verloop der weersge steldheid min of meer ongewoon is voor het seizoen is het maken van verwachtin gen wel heel moeilijk, vooral wanneer op het oogenblik van het opmaken eener ver wachting de eerste symptomen van een komende verrassing nog niet waarneembaar zyn. Het is dus noodzakelijk bij elke weers verwachting rekening te houden met de miogelykheid van een abnormaal verloop en dius met een geheel andere uitkomst. Na elke groote weerkundige verrassing treedt meestal een periode in die geen nieuwe verrassing brengt, hoewel het ver dere verloop der weersgesteldheid dan toch ongewoon kan zyn. De algemeene toestand ten tyde van het opmaken van deze verwachting was de vol gende. De warme luchtstroom, die ons het warme weer had gebracht, had plaats ge maakt voor een koelen luchtstroom. De met dezen warmen luchtstroom samenhangende depressie was Noordwaarts aan het aftrek ken en aan haar Westzijde viel de koelere luchtstroom in, die uit het noorden van Europa afkomstig was. In verband met deze veranderingen in de luchtdruk verdeeling over West-Europa kun nen wij eerst een weerstoestand verwach ten, die tamelijk koel, doch niet veel te koel voor den tyd van het -jaar is. Waarschyn- lijk zal de temperatuur eerst dicht by de normale blijven. In het Zuidwesten over den Oceaan nadert een nieuwe depressie Europa. In verband hiermede is het waar- schynlyk, dat spoedig weer een verande ring komt met een sty,ging van de tempe ratuur, waarby een herhaling van de me teorologische gebeurtenissen van de afge loopen week zeer goed mogelyk is, daar in verband met de versterking van het hoo- gendTukgebied over de Noordelijke helft van ons werelddeel de nieuwe depressie waarschijnlyk een Zuidelijke koers zal in slaan. Dan zouden weliswaar de regenkan sen tegen Zondag (Bollendag) toenemen, maar het weer tevens met Zuidelyken wind een zomersoh karakter kunnen krijgen. Dit maal moet men rekening houden met on weerskansen en verrassingen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1