VRIJDAG 13 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouwvereeniging „Katwijk en Omstreken" De tuinbouwver. Katwijk en Omstreken hield gisteravond haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Perk, opende de vergadering. Er wordt, zeide spr., van regeeringswege evel gedaan om ons door de crisis heen te helpen, en wij zijn dankbaar voor den verleenden bijstand, doch er moet meer gebeuren om door de moeilijkheden heen te komen. Wanneer wij de statistiek nagaan, gepu bliceerd in de tuinderij van 6 April j.l., betreffende den uitvoer van vroege aard appelen, dan kunnen wij daaruit zien hoe onze export is afgenomen, ja bijna vernie tigd. In 10 jaar hebben wij aan Duitsch- land ruim 90 pet. in kilogrammen ver loren en meer dan 97 pet. aan waarde. De oorzaak is het zeer hooge invoerrecht, en de zeer ongelukkige contingenteering van Duitsche zijde, 't Is te hopen, dat onze re- regeering onze Oosterburen aan het ver stand zal kunnen brengen het onbillijke van deze regeling. Onzerzijds dienen wij ons zooveel mogelijk bij de gewijzigde om standigheden aan te passen, en willen wij ook al het mogelijke doen wat tot verbe tering kan leiden. Een van deze middelen is, naar wij hopen, de ingestelde teeltbe perking. Toch zijn al deze maatregelen slechts tijdelijke hulpmiddelen, en zullen wij het oogenblik zegenen, waarop wij van dergelijke banden verlost worden. Op het oogenblik echter is het onze dure plicht allen mee te werken, opdat de teelt beperking ook werkelijk tot zijn recht kome, en wij niet later het verwijt zullen moeten hooren, zelf niet al het mogelijke gedaan te hebben wat tot verbetering kan leiden. Dan kreeg de secretaris, de heer A. Korpelshoek het woord. Allereerst voor het lezen der notulen, welke werden goed gekeurd om dan 't uitgebreid en interes sant jaarverslag te lezen, waaraan het vol gende is ontleend: De aardappelen brachten een lagen prijs op. Zelfs draaiden duizenden kilo grammen van onze aardappelen, die den minimumprijs niet opbrachten, door, hoe wel deze niet aan vernietiging behoefden te worden overgegeven, daar zij nog voor veevoeder verkocht konden worden. De peen gaf nog eenige reden tot te vredenheid, omdat de opbrengst hiervan in doorsnee van dien aard was, dat zij loonend genoemd kan worden. De bloemkool, ons hoofdproduct, is min der gunstig geweest. De doorsneeprijs was belangrijk lager dan voorgaand jaar. ter wijl de stormwind van omstreeks hali October zoodanige schade aanbracht, dat een groot gedeelte voor lage prijzen door de zouterijen zijn afgenomen. Onze uit voer werd door Duitschland met zijn de- viezenregeling nog meer bemoeilijkt, wat tot gevolg had, dat de latere gewassen, als roode en gele kool en uien, lage prijzen opbrachten. Dat de tuinders met deze ar tikelen financieele verliezen hebben gele den behoeft geen betoog. Van overheids wege is daarom voor 1934 een teeltbe perking opgelegd. Ook heeft onze regeering met de onder handelingen met Duitschland thans iets kunnen bereiken, en er is een klein licht puntje in de sedert enkele jaren zwarte duistrnis zichtbaar geworden. Wij willen hopen, dat bij verdere onderhandelingen ook met andere mogendheden wij steeds naar een gezonden toestand mogen terug- keeren. Toch is er nog veel dat tot tevreden heid stemt, daar de vereeniging aan al haar financieele verplichtingen heeft kun nen voldoen. Het vereenigingsleven ging vrijwel haar gewonen gan. Het ledental steeg tot 164. De opbrengst en omzet der gehouden veilingen was als volgt: Bloemkool, aanvoer: 1.333.319 stuks, op brengst: 74.456.80, doorsneeprijs: 5.58 per 100 stuks; Bos Peen: 419.419 bos, 26.123.35, 6.23 per 100 bos; Wasch Peen 408.715 K.G., 16.359.72, ƒ4 per 100 K.G.; Vroeger aardapp. 951.075 K.G., 12.679.54, 1.33 per 100 K.G.; Late aardapp.: .371.125 K.G., ƒ8.054,65, ƒ2.17 per 100 K.G.; Uien: 2.54.356 K.G., ƒ4.730.81, ƒ1.85 per 100 bos; Roode kool: 164.903 K.G., ƒ3.732.80, ƒ2.26 per 100 K.G.; Peen: 1.397 R.R., ƒ3.017.63, ƒ2.16 per 100 R.R.; Gele kool: 119.622 K.G. ƒ2.198.17, ƒ1.84 per 100 K.G.; Kroten: 172.541 K.G., 2.784.34, ƒ1.60 per 100 K.G.; Groene kool 37.675 K.G., 895.12, 2.38 p. 100 K.G.; Sla: 68.358 stuks, ƒ615.12, ƒ0.90 per 100 stuks. Diverse producten 7.722.75. De totale omzet over de 127 veilingen bedraagt 163.370.80. Buiten bovenstaande aanvoer zijn nog doorgedraaid: Vroege aardappelen 41.825 K.G., Bloemkool 5.137 stuks, Sla 5.324 st., Bos peen 1.368 bos, Roode kool 1.800 K.G., Knolselderij 792 stuks. Gezien de verhoogde aanvoer bij voor gaande jaren, met een lager omzetcijfer van ƒ20.658.58, is het afgeloopen jaar voor de meeste onzer vereeniging minder gun stig geweest. Dan is aan de orde het vaststellen van de balans en de exploitatie-rekening over 1933. Deze wordt vastgesteld in activa en passiva met 97686.78. Vervolgens de exploitatie-rekening in ontvansten en uit gaven .sluitend met het cijfer 10909.35. De begrooting voor 1934 eischt langere discussies. Sommige posten ondergingen na bespreking eenige wijziging en hierna vastgesteld in ontvangsten en uitgaaf met 11625 en geraamd op een omzetcijfer van 175000. Vervolgens is aan de orde de be stuursverkiezing. De aftredende voorzitter de heer J. v. d. Perk, wordt met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Evenzoo de aftredende bestuursleden de heeren Nic. Bos en H. W. Grimbergen. Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel wordt besloten de huur der ver schillende perceelen teelland, door de ver eeniging verhuurd, voor de jaren 1933 1934 en 1935 met 50 pet', te verlagen. Het bestuur heeft nog enkele mededee- Donderdagavond vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Er is een vacature. De voorzitter opende de vergadering. Alvorens tot de behandeling der agenda te gaan, wilde spr. op de eerste plaats een woord van diepgevoeld leedwezen uitspre ken ver het verscheiden van H. M. de Ko ningin-Moeder. Dankbaar gedenken wij wat deze edele Vorstinne als mensch, als Moeder van onze Koningin, als Regentes van het Koninkrijk is gefweest. Meer dan 50 jaren heeft Ko ningin Emma har gaven van geest en hart in dienst gesteld van Land en Volk. Haar leven is geweest een leven van Geloof en liefde, vol toewijding en trouw. Wethouder Noordman herdacht. Na de woorden die ik mocht wijden aan de nagedachtenis van een Vorstinne, wier leven in hoogen ouderdom een einde heeft genomen, rust op mij de droeve taak een woord van weemoedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van onze oudsten wethouder Hermanus Franciscus Noord man, die in den kracht van zijn leven voor goed van ons is heengegaan. De heer Noordman was vanaf 1919 lid van den Raad en gedurende zeven jaren wethouder van onze gemeente. Weth. Noordman was iemand met 'n sterke geest en groote wilskracht, met een bree- den blik, die onbevooroordeeld en ook on verschrokken voor zijn meening uitkwam en daarbij steeds den juisten toon wist te bewaren. Dat wij hem nooit meer in ons midden zullen zien, dat wij zijn voorbeeld moeten missen, het zonder zijn rijke ken nis en ervaring, zonder zijn gewaardeerde adviezen moeten stellen, kunnen wij nog zoo moeilijk als een harde werkelijkheid aanvaarden. Wethouder Noordman had zijn gemeente lief en toonde dit door zich met heel zijn hart en heel zijn toewijding te geven aan de taak, welke hij te vervullen had. Wethouder Noordman heeft gewerkt zoo lang het dag was. Reeds zwaar gebukt gaande onder de kwaal, die langzaam maar zeker zijn lichaam sloopte, zagen wij hem toch nog op onze vergadering verschijnen en nam hij totdat zijn krachten hem ont vielen de zware taak van het voorzitter schap vein de werkloozencommissie waar. Zijn heengaan beteekent een groot verlies voor de gemeente, daar met hem is heen gegaan een goed burger van Zoeterwoude, die de plaats zijner inwoning, zoowel in als buiten den Raad, trouw en eerlijk en met groote toewijding heeft gediend. De herinnering aan zijn werk zal zeker bij ons allen in dankbare herinnering blij ven voortleven. En wanneer onze blikken zich richten naar den zetel, zoolang door hem ingenomen, dan gaan onze gedachten ook uit naar de achterbl ij venden, zijn eohtgenoote en kinderen, die treuren om een besten man en vader. Mogen zij van God de kracht ontvangen, om het zware leed met gelatenheid te dra gen. Moge wethouder Noordman na een zoo vruchtbaar, welbesteed en plichtsge trouw leven, reeds het eeuwig loon ontvan gen hebben. Hy ruste in vrede. Deze rede werd door alle aanwezigen staande aangehoord, waarna een korte wijle in stilte de doode eerbiedig werd herdacht. Hierna stelt de voorzitter aan de orde onderzoek van den geloofsbrief van den heer Th. C. Berg, nieuw benoemd lid van den raad en benoemt daartoe eene com missie bestaande uit de heeren Tijssen, van zaken der vereeniging, doch waarvoor de zaken der vereenigng, doch waarvoor de goedkeuring der vergadering noodig is als b.v. het geven van ontheffing voor ver hoogde entreegelden door twee leden be taald. De vergadering geeft hieraan goed keuring. Bij de rondvraag komen verschillende veiling-aangelegenheden ter sprake, waar voor wijziging en soms verandering en verbetering noodig wordt 'geacht. Dit zal de volle aandacht van het bestuur hebben. Mede wordt besloten voor de levering van 6000 nieuwe veilingkisten een inschrij ving te doen houden. Het liep intusschen na middernacht, toen de voorzitter deze belangrijke vergadering, waarvoor een groot opkomst was, met dank voor de ge animeerde en aangename discussie, sloot. LIS SE. Hanze-Handelsavondschool. In het café-restaurant „De Nagtegaal" had giste renavond de officieele uitreiking plaats der diploma's aan de geslaagde cursisten der 3e klasse der Hanze-Handelsavond school. Geslaagd waren de volgende cur sisten: J. Langeveld Cz., J. Elfering, M. van Schooten, A. P v. Kesteren, H. A. v. d. Stoub, Sassenheim, Fred. Verduijn, L. Tanis, A. Langelaan, G. Scheepmaker, G. van Gerven, F. de Groot, H. Beelen en A. v. Dijk. Behalve de cursisten waren mede aanwezig de ouders der cursisten, de commiss;e van gedelegeerden, weth. P. Warmerdam, de heeren leeraren F. K. Donkelman, C. Stuk en C. van Buuren uit Heemstede en verdere genoodigden. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer F. G. J. van der Eerden, voor zitter der afdeeling Lisse van de „Hanze". De voorzitter opende onder de bekende leuze „Kennis is Macht" de bijeenkomst en heette allen, in 't bijzonder de com missie van gecommitteerden, kapelaan Kuypers en ds. Ruys, hartelijk welkom. Spreker zeide, dat aan deze commissie een warm woord van dank toekomt voor haar medeleven, waaraan een groot deel van het succes toekomt. Vervolgens ging spreker de driejarige cursus na en schet- der Krogt en Meijdam. De vergadering wordt dan een oogenblik geschorst, terwijl bij heropening de heer van der Krogt me dedeelt, dat de commissie den geloofsbrief in orde heeft bevonden en tot toelating ad viseert, waarop met algemeene stemmen aldus wordt besloten. Daarna worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter doet dan mededeeling van de ingekomen stukken o.a. goedkeuring gemeentebegrooting 1934 en goedkeuring heffing opcenten op gemeentefondsbelas ting en personeele belasting, alsmede van een besluit van den Min. van Financiën, dat op de uitkeering uit de Fondsbelasting 6 pet. zal worden gekort. Al deze stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men. terwijl een viertal verslagen voor de leden ter secretarie ter visie zullen worden gelegd. Op een verzoek van B. om ver lenging van huishuur wordt gunstig be schikt, terwijl eveneens gunstig wordt be schikt op een tweetal reclames hondenbe lasting. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten niet over te gaan tot het maken van een tegelvoetpad aan den Hooge Rijn dijk, conform een voorstel van den Min. van Waterstaat, in verband met een klacht van den Raad omtrent verzanding van een rioleering aldaar. Wederdienst werkloozen. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst en gaat de raad in geheime zit ting. Na ongeveer een half uur wordt de open bare vergadering voortgezet en besluit de Raad conform een voorstel van B. en W. om voortaan de werkloozen voor het steun bedrag te laten werken aan het onderhoud der gemeentewegen, tegen een loon van 2.— per dag, met toepassing van een rou- leeringssysteem. In de weken dat niet ge werkt wordt zal een gelijk bedrag aan steuh worden uitbetaald. Dit besluit gaat onmiddellijk in werking. Vervolgens wordt zonder hoofdelijke stemming besloten om aan de R.-K. H. B. S. te Leiden een subsidie te verleenen van 30.— per leerling; b. tot wijziging der begrooting 1933 en 1934; c. tot verhuur van een zolder aan T. en d. om een extra- crediet van ƒ50.beschikbaar te stellen voor het doen van onderhoudswerken in de onderwijzerswoning. Op een verzoek van het hoofd der o.l. school om de huis-, huur te verlagen wordt na eenige discus sie, conform een voorstel-Wessel, met al gemeene stemmen afwijzend beschikt. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer H. v. d. Poel, Hooge Rijndijk, No. 1 der aan beveling, terwijl ten slotte wordt beslo ten de verordening op het vergunnings- reoht aan te vullen en den geldigheids duur daarvan te verlengen. Nadat de raad dan nog machtiging heeft verleend aan B. en W. tot het aanbesteden van onderhoudswerken en leverantie van grind is de rondvraag aan de orde, waar bij de heer Meijdam inlichtingen vraagt over het aanschaffen van emmers in ver band met de destructie van vee en vleesch en het tegelijk in toepassing brengen van heffing van administratiekosten voor de distributie van gekookt rundvleesch. De heer Meijdam stel verder nog vragen omtrent een plaats gehad hebbende ver bouwing aan den hoek der Bruggestraat, waarvoor geen bouwvergunning werd ge geven hetgeen B. en W., volgens antwoord van den voorzitter niet noodig oordeelden als zijnde een grensgeval. Hierna sluiting. ste, dat het zeer zeker voor velen wel eens een offer heeft gekost de lessen te volgen. Met de theorie zijt ge thans ge slaagd en nu komt de harde praktijk. Een woord van dank bracht spr. aan de leera ren voor hun toewijding. Hij feliciteerde ten slotte de ouders en hij hoopte, dat de gebrachte offers, financieele offers voor al, dermate vruchtdragend moge zijn dat de jongens met de opgedane kennis zich een goede positie in de maatschappij mo gen verwerven. Hierna werd een kop koffie aangebo den, waarna door weth. Warmerdam de diploma's werden uitgereikt. Allereerst bracht den heer C. Strik, directeur van den cursus, verslag uit van het laatste cursusseizoen, zoowel wat betreft de le, 2e als 3e cursus. Het aantal leerlingen be draagt momenteel 39. Hij deed uitkomen, dat al de cursisten, die dit jaar examen deden, zijn geslaagd. Zeer zeker een prachtig resultaat. Mede namens den geest, adviseur kapelaan Scholten felici teerde hij allen met het behaalde succes. Wat het gedrag der cursisten betreft, had spreker niets dan lof. In de 6 jaren dat de cursus bestaat is nog geen enkele klacht vernomen. Hij eindigde met den wensch dat de cursisten van het 3e jaar met genoegen op het afgelegde seizoen zullen terugzien en dat de leerlingen van het le en 2e leer jaar allen in een volgende periode mogen wederkeeren. Hierna verkreeg de heer P. Warmer dam het woord, die allereerst een woord van dank sprak namens het gemeentebe stuur aan de Hanze voor haar initiatief; tevens een woord van dank aan de com missie van gecommitteerden alsmede aan de heeren leeraren. Een woord van feli citatie en dank bracht hij namens het ge meentebestuur aan de ouders der cursis ten voor de opoffering, die zij zich hier voor hebben getroost. Den cursisten fe liciteerde hij ten 'slotte met het behaalde succes, doch hij deed uitkomen, dat men nu niet moet denken, dat men het zooveel beter weet dan wie dan ook. Tracht uw voordeel te doen met de opgedane kennis, opdat ge daardoor tot steun komt dienen voor uw ouders. Hij sprak ten slotte den wensch uit dat de hoofden van bedrijven bij het kiezen van onderlegd en ontwik keld personeel met de kennis der jongens rekening zullen houden. Hierna reikte hij met een toepasselijk woord de diploma's uit. De voorzitter dankte den heer War merdam voor het uitreiken der diploma's en voor de waardeerende woorden tot leeraren en tot het bestuur der „Hanze" gesproken. Hierna sprak Ds. Ruys namens de gecommitteerden en bracht een woord van hulde aan het bestuur der Hanze. Hierna bracht de oudste cursist, de heer v. d. Hout, namens de cursisten een woord van dank en bood namens zijn mede-cur sisten aan de leeraren een kistje sigaren aan, hetgeen dankbaar werd aanvaard. Hierna dankte de heer v. d. Hout Sr. na mens de ouders de leeraren, waarna de voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst sloot. Na die sluiting verkreeg kapelaan Kuij- pers het woord, en in een mooie toespraak een woord van waardeering sprak voor het godsdienstig element hetwelk, natuur lijk alleen voor de katholieken, des Maan dagavonds door kapelaan Scholten werd verzorgd. Met een woord van felicitatie reikte hij aan de katholieke cursisten ook hiervoor een diploma uit, waarna men huistoe ging. Jubileum. Gisteren herdacht de heer A. v. d. Berg den dag, dat hij 25 jaar ge leden als 2e stoker aan de gasfabriek werd aangesteld. De jubilaris is thans reeds 8 jaar voorman-stoker en is bij allen goed gezien. Op de jubileumdag was hij met zijn gezin in het kantoor der fabriek genoodigd, waar hij door B. en W., de gascommissie en den directeur werd ge complimenteerd. De burgemeester als mede weth. Warmerdam spraken harte lijke woorden van felicitatie en prezen zijn ijver. Als blijk van waardeering werd den jubilaris een enveloppe met inhoud aangeboden. Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan den heer Jac. van Ruiten, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een houten bloemibollenschuur op het perceel ka dastraal bekend gemeente Lisse in sectie D no. 3611, gelegen langs het verlengde van de Willemskade. Geboren: Wilhelmina Petronella, d. v. G. J. van der Voort en L. van der Aart. Bartholomeus Johannes Richardus, z. v. J. G. J. van Zeist en M. Warmerdam. Johan Willem, z. v. J. J. Beijer en P. A. Lij kies. Johanna, d. v. A. de Graaf en W. Roode. Ondertrouwd: Jacobus Sohippers, 24 jaar, te Lisse en Maaike van Werkhoven, 23 jaar, te Haarlemmermeer. Gehuwd: G. C. Beugelsdijk te War mond en A. G. Veldhoven te Lisse. F. A. Brouwer en M. P. C. Mahieu, beiden te Lisse. Overleden: Tijtje Verschoor, 76 jaar, echtg. van A. Reijerkerk. Emmetje Ro me ij n, 41 jaar, echtg. van H. de Kooker. Petrus Verdegaal, 79 jaar. Grietje Dam, 38 jaar, echtg. van A. M. Roelse. Gevestigd: A. P. van Eijk uit Leiden; M. C. van Dongelen uit Dongen; A. Faas uit Rotterdam; G. Pot uit Delft; J. van der Spek uit Middelburg. Vertrokken: A. P. Th. Diedenhoven naar Aalten; C. P. Bekker naar Velsen; M. J. Kops naar Haarlem; M. J. Jelierse naar Haarlem. NOORD WIJK. Hanze. De maandelijksche bijeenkomst van „de Hanze", welke gehouden werd in Hotel „Royal" mocht zich in een goede op komst verheugen, waarover de voorz., de heer V. Ph. Braun, zich in zijn openings woord verheugde en allereerst hierbij in herinnering bracht de knalvergadering ge houden te Hillegom in Federatief verband, waarvan, naar spr. hoopt, een knal-actie zal uitgaan om alle Katholieke Middentsan- ders in de Hanze te krijgen. De notulen werden onder dank voor redactie vastge steld. Naar aanleiding van vorige besprekingen heeft het Dag. bestuur een onderhoud ge had met B. en W. van Noordwijk, waarbij allereerst is gesproken over verlaging van de electriciteits-tarieven voor winkels en bedrijven in dier voege, dat deze ook on der het z.g. huistarief zullen worden opge nomen. B. en W., die ten volle de bezwaren begrepen, verzochten om schriftelijke in diening van dezen wensch, welke ernstig overwogen zal worden. Het vestigen van nieuwe winkels was het tweede onderwerp. B. en W. zegden toe hierin, zoo noodig, regelend te zullen op treden en wat het opzetten van winkels door steuntrekkenden betreft, het z.g. beun hazen dit zal na de gehouden besprekingen wel voorgoed van de baan zijn, althans heb ben B. en W. toegezegd hieraan niet meer te beginnen. Inzake 'n bespreking over een z.g. Snorverbod, kreeg het bestuur van B. en W. opdracht met de betrokken personen te confereeren om naar aanleiding daarvan een rapport bij het college in te dienen. Verder werd nog verzocht strengere bepa lingen inzake het ventverbod. Vooral de wethouders waren hier sterk voor en t.z.t. mogen wij zeker verwachten, dat het Col lege met voorstellen zal komen. Intusschen zal het bestuur bij het Centr. Hanze Bu reau gegevens verzoeken omtrent de be palingen van het Ventverbod in andere plaatsen, om zoo noodig met nadere gege vens bij de gemeentelijke autoriteiten aan te kloppen. In een Bondscirculaire bracht het H. B. ter kennis, dat nu inzake het O.S.B.-pro- gram reeds zooveel vergaderd is, zij het aan de afd. overlaten om te beslissen of al of niet de Voorjaars Centr. Raadsvergade ring gehouden moet worden, hetwelk zij alsdan gaarne ten spoedigste zou weten, vergezeld gaande met eventueele voorstel len. Besloten werd, dat de afd. een afwach tende houding zal aannemen. Verder be vatte deze circulaire een aantal zeer ac- tueele onderwerpen, waaruit ten duidelijk ste sprak de activiteit welke door den Mid denstand steeds meer wordt ontplooid en zeker goede uitwerking zal hebben. Naar aanleiding van één dezer punten werd be sloten de Bondspropagandist, de heer J. v. d. Linden, uit te noodigen om ook hier ter plaatse op te willen treden. Door den 2en secr., den heer Hoogeveen, werd een kort maar krachtig verslag uitgebracht van de gewestelijke vergadering te Hillegom, waar voor hem dank werd gebracht. Door het lid, den heer Buijze, waren gratis bedrukt een aantal kaarten voor de aandeelen van het Voorschotfonds, waarvoor hem dank werd gebracht. Deze aandeelen werden aan de betrokkenen uitgereikt. Bij de rondvraag werden nog enkele be sprekingen gehouden, waarop in de e.v. vergadering nader zal worden teruggeko men. De voorz. deelde alsnog mede, dat vol gende week een vakafd. Zuivelhandelaren in Fed. Verband zal worden opgericht, waarna hy deze geanimeerde vergadering sloot met den chr. groet. Bloembollencultuur. Gisterenavond vergaderde B.B.C. in Hotel „Royal", waar op tevens waren uitgenoodigd alle andere vakgenooten ter plaatse, om te beluisteren de ideeën, die de heer Schrama, directeur van de Haarl. Veilingvereen. N.V. ter spra ke zou brengen over nieuwe richtlynen In het Bloembollenvak, een onderwerp cn lezing, waarvoor in de geheele streek veel belangstelling bestaat, redenen waarom wij de opkomst van een 40-tal bloemisten niet hoog vonden. Intusschen hebben de wegblijvers veel gemist, vooral omdat op dezen avond ideeën naar voren werden gebracht, voor gezond making en rendabel maken van het bloem bollenvak. een wensch waaraan zeker ieder vakgenoot volgaarne zal medewerken, om dat het uiteindelijk toch ook zijn eigenbe lang is. De voorz., de heer J. C. v. d. Meer, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, waarna het woord werd ver leend aan den spreker van dezen avond, voor zyn onderwerp: „Nieuwe tijden, nieu we eischen". Het bollenvak, zoo zeide spr., heeft noodig een opbouwende critiek, waar- by wij zelf-critiek niet mogen uitsluiten en als wij het willen hebben over ons bloembollenvak gaan onwillekeurig onze gedachten terug naar het saneeringsplan. Onomstootelijk staat hierbij vast, dat het vak hulp hoog noodig had, want het vak was ziek en wat is nu oorzaak van dit ziekteverschijnsel? Veelal wordt dit ge schoven op de alomheerschende crisis, dit is slechts voor een zeer klein gedeelte waar volgens spr. De ziekteverschijnselen komen bijna voor de volle honderd procent voort uit de crisis onder de vakgenooten zelf. Als spr. nagaat de cijfers in K.G. van uit voer welke in 1923 25 millioen K.G. bedroe gen, is dit cijfers in 1933 gegroeid tot 42 J-4 millioen K.G., cyfers waaruit boekdeelen spreken en waaruit men niet kan consta teer en de internationale crisis; wel zijn hierbij de opbrengsten minder geworden. Doch dit is niet ontstaan door toedoen der buitenlandsche afnemers, doch te wijten aan de moordende concurrentie onder de exporteurs zelve, ontstaan door de alles ondermijnende overproductie van bloem bollen, een bewering welke spr. rustig kan uiten aan de hand van het uitgevoerde Sa neeringsplan 1933. Dit plan zal toch wel tot ieder spreken, als men daarin beluistert de verplichte inkrimping door den wetgever vastgesteld, waardoor 2 millioen R.R. bol len minder geplant zijn dan vorig jaar, ter- wyl na vernietiging van de verplichte in levering van leverbaar, nog een groot over schot van leverbaar bleek te zyn. Door het Saneeringsplan, is de inkrim ping nu tot stand gekomen, doch een vol gend geval van overproductie noemde spr. lang inet denkbeeldig en het is een gebie dende eisch te komen tot een georganiseer de teeltregeling onder het vak zelf in een instituut met verstrekkende bevoegdheden. In groote lynen stippelde spr. uit hoe zijns inziens een dergelijk instituut zou moeten werken, eerstens een voortdurende con trole op de beplante oppervlakte, waarbij als uitgangspunt kan dienen de geregis treerde feiten door de Kweekerscentrale, opdat men steeds bij benadering kan vast stellen of overproductie al of niet te vree zen is. Tweedens als een overproductie is te duchten, dit instituut de bevoegdheid te verleenen maatregelen te treffen om dit te voorkomen en iedere overtreding alsdan zwaar te kunnen bestraffen, terwijl tevens wettelijke bepalingen zullen moeten wor den gesteld, dat alle kweekers zich bij dit instituut moeten aansluiten. In het tweede gedeelte behandelde spr. de zoo hoog noo- dige verbetering in het organisatie-wezen. Getracht zal moeten worden te komen tot een zoo volmaakt mogelijke organisatie ordening en de te enge begripepn van be langengroepen op zij te zetten en het al gemeen belang op den voorgrond te stel len. Allen moeten worden te zamen ge bracht in één Centrale Vereeniging voor Bloembollencultuur, met tot taak het al gemeen vakbelang. In den breede wijdde spr. rog uit ovot de algemeene vakbelangen in dit plan ver vat, waarbij spr. echter geenszins de bedoe ling had dit plan als een voldongen feit aan bet vak op te dringen, doch gaarne zijn meening voor betere gevend, daar zijn stre ven is te willen medewerken tot stabili seering van het vak. Een aangenaam dispuut ontstond nog naar aanleiding van het gesorokene, waar bij de heer Schrama ieder duidelijk en naar genoegen van repliek diende. Bij het einde bracht de voorz. dank aan den heer Schra ma voor diens uiteenzetting van zijn ideeën. Nog deelde de voorz. mede. dat de heer Volkersz volgende week Vrijdag een lezing zal komen houden over ..Ziektebe strijding". Sot. hoopto, dat velen deze bij eenkomst zullen bezoeken, waarna hij on der dank voor de opkomst deze bijeen komst sloot.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15