B VRIJDAG 13 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN TWEEMAAL RONDOM NEDERLAND UIT DE RADIOWERELD DOOR EEN AUTO GEGREPEN. En zwaar gewond. Op den nieuwen rijksweg te Laren naby de kruising van de Vredelaan heeft gis termiddag een ernstig ongeval plaats ge had. De 38-jarige mevrouw de Graaff, wonende te Laren, reed op het rijwielpad. Zonder om te kijken stak zij plotseling den weg over met het gevolg, dat zij door een auto, bestuurd door den heer J. uit Utrecht, werd gegrepen. Zij werd eenige meters medegesleurd en bleef toen in be- wusteloozen toestand op den weg liggen. Per brancard is mevr. G. naar het St. Jansziekenhuis overgebracht. Een geneesheer constateerde een ge broken arm, een gebroken schouderblad en ernstige hoofdwonden, benevens in wendige kneuzingen. De toestand van het slachtoffer is ernstig. De auto is in beslag genomen. EXPLOSIE IN CAFé. Ontplofbaar gas uit kachel de oorzaak? Gistermorgen om half twaalf heeft een hevige explosie in den kelder en het res taurant van Hotel „Cosmopoliet", Regu- liersbreestraat hoek Regulierssteeg te Am sterdam groote verwoesting aangericht... In het achtergedeelte van den kelder staat een warmwater-installatie, waartoe een kleine kachel de warmte levert. Deze kachel wordt gestookt met cokes en was 's morgens om half tien door een jeugdi gen bediende aangemaakt. De jongen be vond zich nog in den kelder toen plotse ling om drie minuten over half twaalf de kachel met een daverenden slag uit el kaar vloog. Ontzettend bleek de kracht van de ont ploffing, waarvan de uitwerking naar bo ven het bewijs was. De vloer tusschen kelder en restaurant werd uit elkaar ge slagen, het meubilair vernield, terwijl de luchtdruk naar alle kanten de groote spiegelruiten en de bovenlichten van glas in lood aan de Reguliersbreestraat en opzij in de Regulierssteeg verbrijzelde. Zelfs op de eerste verdieping werden ruiten vernield. Als door een wonder werd niemand ernstig gewond. Zelfs de jongen in den kelder had slechts onbeduidende kwets uren aan arm en gelaat opgeloopen. Van de voorbijgangers, op dat oogenblik ge lukkig slechts enkelen, werd een dame door glasscherven aan het oog gewond, terwijl een man door den luchtdruk opzij werd geworpen, wat hem waarschijnlijk voor erger heeft bewaard. Ook in het café kwam men met den hevigen schrik vrij. De brandweer werd onmiddellijk ge alarmeerd en rukte met 2 motorspuiten, een ladderwagen en een materiaalwagen uit. Commandant Gordijn begaf zich in gezelschap van hoofdingenieur van Thiel persoonlijk naar de plek des onheils. On middellijk begon met met de restanten van ruiten en glas-in-lood neer te halen, terwijl in de ontzettende ravage, welke in en boven den kelder heerschte, werd gezocht naar de oorzaak van 't gebeurde. Het uit elkaar springen zonder meer kon nimmer een zoo groote kracht heb ben ontwikkeld. Het is dus waarschijnlijk, dat zich door slecht branden van de kachel een ontplofbaar gas, koolmonoxyd, heeft gevormd, waarmee niet alleen de kelder, maar ook het bovengelegen café werd gevuld. De ontploffing beneden heeft zich toen voortgeplant, waaruit te ver klaren is, dat ook al de spiegelruiten zijn vernield. De eigenaar van het café kon van het gebeurde geen verklaring geven. Het eenige wat men vóór de ontploffing had bespeurd, was een lucht, zooals zich wel meer voordoet, als een kachel is aan gemaakt. De verwoesting in het achtergedeelte van het café is groot. .Van de trap naar boven is de leuning afgerukt, een piano is omver geworpen, op het buffet sneuvel den koffieketel, flesschen, glazen enz. De Wanneer men de grenzen van ons land, van begin tot einde zou af bakenen met de hoeveelheid Sunlight Zeep, die jaarlijks wordt verbruikt, dan zou een dubbele muur van dit zuiver Nederlandsch product ont staan. Dit geweldig groot verbruik bewijst welk een vooraanstaande plaats Sunlight Zeep bij de Neder- landsche huisvrouwen inneemt en hoe zij de volmaakte kwaliteit heb ben leeren waardeeren. geheele vloer is opgelicht en vernield. De eigenaar is verzekerd. De politie-afzetting werd geleid door commissaris Dijkstra en inspecteur v. d. Heul. BRAND TE RAVENSTEIN. Gisterenavond omstreeks 9 uur brak een zware brand uit in de woning van den heer F. van Loon te Huisseling bij "Raven- stein. De brand ontstond in het achterhuis, waarm een klompenmakersbedrijf werd uitgeoefend. In den grooten voorraad hout spaanders en klompen vond het vuur gre tig voedsel en weldra sloegen de vlam men vandaar over naar het "woonhuis, dat met stroo was gedekt. In korten tijd stond het in lichte laaie. De bewoners, die zich reeds te ruste hadden begeven, konden zich ternauwer nood uit het brandende huis redden. Toen omstreeks 10 uur de brandweer uit Ravenstein onder leiding van burge meester Kaners op het terrein arriveer de, was het pleit reeds beslecht. Het pand en heel de inboedel en inventaris waren in vlammen vergaan. Ook eenige varkens en een partij kippen kwamen in het vuur om. De inboedel was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. VREESELIJK DRAMA TE KLOET1NGE. Echtpaar slaat de hand aan zichzelf. Gistermorgen heeft men te Kloetinge een vreeselyk drama ontdekt, dat groote ontsteltenis in het dorp teweeg heeft ge bracht. In een put achter het erf van de landbouwerswoning, bewoond door den arbeider de B. heeft men het lijk gevon den van de vrouw. Men vermoedt, dat zij zich door verdrin king van het leven heeft beroofd, hetgeen reeds Woensdag in den morgen moet heb ben plaats gevonden. In de vroege morgen uren van gisteren heeft ook de B. zich van het leven beroofd door ophanging. Men neemt aan, dat de oorzaak van dit drama gezocht moet worden in het feit. dat er financieele moeilijkheden in het ge zin waren, terwijl ook het huwelijksleven minder gelukkig was. Er blijven zeven kinderen onverzorgd achter, waarvan het oudste kind 20 jaar is. INBRAAK OPGEHELDERD. Drie verdachten aangehouden. Op 6 April heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad in het kantoor van de firma V. te Kapelle aan den IJssel. De dieven hebben getracht de brand kast, waarin zich een zeer groot bedrag voor uitbetaling van loonen bevond, te for- ceeren, hetgeen niet gelukt is. Daarna zijn de bureaux open gebroken, waaruit 50 gulden aan klein geld en eenige honder den postzegels zijn gestolen. Het vermoe den rees, dat de dader te Rotterdam ge zocht moest worden. Woensdagavond gelukte het de centrale recherche te Rotterdam in een logement aan te houden den 45-jarige A. F., een ouden bekende van de politie. Voorts werd aangehouden de 28-jarige H. B. en de 27- jarige C. N., verdacht van heling. Het ge- stolene is grootendeels terug gevonden. INBRAAK OP BOERDERIJ TE TETERINGEN (N.B.). Ze moesten ijlings vluchten. Inbrekers hebben zich toegang ver schaft tot de boerderij van de weduwe Lourissen te Teteringen (N.-B.). Behalve geld en sieraden, wordt nog een belang rijk aantal effecten vermist. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Midden in den nacht werd de 16-jarige dienstbode van de weduwe L., wonende aan de Oude Tilburgsche Baan, gewekt, doordat zij beschenen werd met het licht van een zaklantaarn. Zij bemerkte nog juist, dat een man zich ijlings uit haar kamer verwijderde. Het meisje sloeg alarm, waardoor de knecht P. wakker werd. De weduwe L. sliep kalm door, maar haar personeel wekte haar en ge zamenlijk toog men op onderzoek uit. Men behoefde niet ver te gaan om te constateeren, dat een of meer indringers hier hun slag hadden geslagen. Uit een kast in de slaapkamer der vrouw bleek een ijzeren brandkastje verdwenen te zijn. De ongenoode gasten hadden zich' door het raam toegang verschaft. Ongetwijfeld zouden zy nog een veel grooteren buit hebben kunnen bemachtigen, indien niet het dienstmeisje „ontijdig" wakker was geworden. De gestolen goederen zijn echter toch waardevol genoeg! Behalve ongeveer drie honderd gulden aan bankbiljetten, zijn de volgende effecten verdwenen: een van 500.van de parochie Sint Willebror- dus, aldaar, een van 1000.van de Boerenleenbank te Eindhoven, een van 1500.— van Onze Lieve Vrouw van Goe den Raad, twee van 1500.van het Eli- sabethgesticht te Breda; voorts een schuld bekentenis van den landbouwer Joh. L., groot 3500.Verder wordt nog een groot aantal gouden en zilveren sieraden vermist. De knecht sprong op de fiets en reed naar den gemeenteveldwachter, die reeds na een uur ter plaatse kwam. Hij stelde een onderzoek in, doch vond geen aanwy- Programma's voor Zaterdag 14 April. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Operette-melodieën (gramofoon). 11.20 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het KRO-orkest. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.15 De Keer-kapel „Faloobergia" te Val kenburg, afgewisseld door voordrachten van Gerard Meussen en gramofoon. 5.45 De KRO-boys. Te 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 7.15 Prof. dr. A. Steger over de betee- kenis der verschillende steenkoolsoorten voor de industrie, waarna gramofoon. 7.35 Vaz Dias. 7.40 R.K.F.-kwartiertje. 7.55 Inleiding tot de Tannhëuser-opvoe ring. 8.15 Uitzending van de opera „Tannhau- ser" van Richard Wagner (2e en 3e be drijf), uit den Stadsschouwburg te Am sterdam. Te 9.35 declameert Paul Huf ge dichten van Vondel. Te 11.05 Vaz Dias. 11.10 Gramofoon. Hilversum, 301 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. L d. Continubedr. 12.00 Klein-VARA-ensemble. 2.00 Pauze. 2.15 Gramofoonpl. 2.45 De Flierefluiters. 3.30 R'damsch Philh. Orkest. 4.10 Lezing. 4.30 Vervolg orkestconcert. 5.30 Gramofoonpl. 0.00 Literaire causerie. 6.20 Gevar. concert (Hawaian guitaar, zang, celesta, accordeon, saxofoon, piano, orgel). 7.00 Drentsche uitzending. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias. VARA-varia. 8.15 VARA-orkest. 8.45 Toespraak. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 9.45 Orgelspel. 10.00 Bont Programma. 11.3012.00 Gramofoonpl. Daventry. 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Western Studio-orkest. 1.05 Dansmuziek. 1.35 Commodore Grand-orkest. 2.35 Gramofoonpl. 2.50 Community-Singing. 3.10 Ooggetuigeverslag van de voetbal wedstrijd EngelandSchotland. 5.00 Gramofoonpl. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Cricket-praatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Causerie. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten en lezing. zingen. In den ochtend nam ook de ma rechaussee aan hst onderzoek deel, doch tot op dit oogenblik nog geen enkel spoor. Uiteraard werd nauwkeurig nagegaan of iemand zal trachten de waardepapieren te gelde te maken. De gemeente-politie te Teteringen verzoekt, bij een dergelijke poging dadelijk op de hoogte te worden gebracht. „Vooruit". WAPENSMOKKEL ONTDEKT. By werkzaamheden in het kabelgat van de „Meliskerk", een boot van de Holland- Afrika-lijn, welke dezer dagen te Am- sterdam is binnengekomen, deed men FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 9) Bijna vlak voor hem, bij de schrijftafel lag een onbeweeglijke gestalte. Het was Medina aan zijn slaap was een gapende wond, die hem onmiddellijk gedood moest hebben. Naast hem op den vloer lag een groote plas bloed en de Patagonische bijl, eveneens met bloed bevlekt. Moord, hijgde Sir Gregory: moord! Werktuigelijk raapte hij de bijl op en wankelde ontzet naar de schrijftafel. Met zijn vrije hand leunde hij op het blad van de schrijftafel en drukite met de palm bij toeval op den electrischen belknop, die daar aangebracht was en die verbinding had met de kamer van zijn secretaris. Sir Gregory lichtte zijn hand onmiddel lijk weer op, hij gaf er zich op het mo ment geen rekenschap van waarom dit zoo was, maar hij wenschte niet dat Perris nu binnenkwam. Maar het was te laat. Toen hij naar de deur wilde loopen om den sleutel om te draaien, "ging ze zacht open en zijn secretaris kwam binnen. Hebt u stamelde Perris, verbijsterd. Dus u hebt hem toch vermoord? HOOFDSTUK VI Op zoek naar een spoor. Die uitroep van Perris was volkomen verklaarbaar. Hij had gehoord hoe Sir Gre gory den Spanjaard bedreigd had, hij had gezien dat zijn meester de bijl naar hem toe had gesmeten, hij kende den onbe- heerschten aard van den man. Wat hij ge vreesd had scheen inderdaad gebeurd te zijn en met de byl in de hand stond Sir Gregory naast zijn slachtoffer. Dus u hebt hem toch vermoord, her haalde Perris, terwijl hij de deur op slot deed, zoodat niemand zou kunnen binnen komen. De millionair voelde een rilling van af schuw door zich heen gaan en keek om laag. Er zat bloed op den steel van de bijl en er kleefdebloed op zijn hand, dat van het wapen afkomstig was. Hij wan kelde en trachtte een brok in zijn keel weg te slikken. Ik heb hem niet gedood, stamelde hij. Perris schudde medelijdend maar onge- loovig het hoofd, knielde neer en legde de hand op het hart van den Spanjaard. Geen spoor van leven meer, zei hij dof. Laat ik die bijl maar wegnemen. Perris, ik bezweer je dat ik hem niet heb aangeraakt, kreunde Horn, zijn dik rood gezicht vertrokken en vaal van angst. En ik vind u met de bijl in de hand naast den man, dien u haat, zei de secre taris rustig. Wat moet ik dan geloo- ven? Ik was in den tuin in slaap gevallen! stotterde Horn, sliep tot half tien en kwam toen hierheen om Medina te ontmoeten. De kamer was donker. Ik hoorde een roche lend geluid ik draaide het licht aan ik nam de bijl op, toeft ik zag.... zag.... met bevenden vinger w~es hij op den grond dat. Met dat verhaal zal de politie geen ge noegen nemen, verklaarde Perris schou derophalend. Sir Gregory liet zich hijgend en rillend in een stoel vallen. --De politie. Die moet natuurlijk gewaarschuwd worden. Ik durf u niet helpen om uw slachtoffer te verdonkeremanen. Maar, ik zeg je toch dat ik hem niet gedood heb. Maar de bijl. Horn liet het wapen uit zijn bevende hand vallen. Ik heb dat ding van den grond opgeraapt. Er is bloed op uw hand, merkte Per ris op veelbeteekenenden toon op. Ja. Van het handvat vande.... bijl. En hij veegde de vlek met zijn zoek- doek af. Perris keek hem aan. Wensoht u dat ik de politie opbel? vroeg hij bedaard. Jadat wil zeggenneen. O, lieve help, wat moet ik doen? Ik zweer je, dat ik onschuldig ben. Ik zag hem dood lig gen toen ik binnenkwam. Ik kan alles toch uitleggen. En hoe zit het dan met mijn getui genis? Je wat? Mijn getuigenis. Ik kom de kamer bin nen; ik zie u met de bijl in de hand; de man ligt hier dood, vermoord, ik hem u be dreigingen tegen hem hooren uiten en. Perris.Sir Gregory's stem brak in een drogen snik, alle hoogmoed en opgebla zenheid was er uit verdwenen je zult., je zult tooh niet vertellen wat je gezien hebt? Perris haalde de sohouders op, wat moet ik anders' vertellen? U probeert mij tot uw medeplichtige te maken. Ik ben onschuldig, hield Sir Gregory vol. Zijn stem klonk gesmoord. De schijn is wel er" tegen u, Sir Gre gory Geloo* jij, dat ik hem vermoord heb? Ja, zei Perris koel. En daar heb ik alle reden toe. Ik geloof, dat nu het oogen blik gekomen is om iets te doen. En hij liep naar de richting van de deur. Met een vlugheid, die men van dezen oorpulenten man niet zou verwaaht heb ben, sprong Horn naar voren en legde een zware hand op de schouders van zijn secre taris. Met zijn helder en scherp verstand begreep Sir Gregory onmiddellijk, dat het getuigenis van Perris zijn arrestatie ten ge volge zou hebben en waarschijnlijk ook zijn veroordeeling. Je zult mij niet verraden. Je zult mij niet verraden. Ik ben altijd goed voor je geweest. Goed? Perris dacht aan de vele ver nederingen die hij had moeten verduren en stond verbaasd over de zelfverblinding van zijn patroon. Vraagt u zichzelf eens eerlijk af, Sir Gregory, of u werkelijk altijd wel zoo goed voor mij bent geweest. Ik ben wel eens erg driftig, maar. Dat was dan nu zeker ook het geval! Perris wees met een welsprekend gebaar naar het levenlooze lichaam op den grond. Neen, ik bezweer je nogmaals, dat ik onschuldig ben. Hoe kan ik je in vredes naam dat tooh aan je verstand brengen? En de millionair wrong in wanhoop zijn handen. Ik zal je een ryk man maken als je je mond houdt. Ik verlang uw geld niet, antwoordde de secretaris ruw. Dan zal ik je vermoorden, brulde Sir Gregory en hij pakte Perris met zijn be vende handen beet. De secretaris schudde hem van zich af. Die daar is wel genoeg, vindt u niet? Ik heb het niet gedaan! Sir Gregory drukte zijn dikke handen tegen het voor hoofd; hy had het gevoel alsof hij gek werd. Ik heb geen bloed vergoten. Maar ik 9.55 BBC-orkest. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 BBC-Dansorkest „Radio-Paris", 1648 M. 6.20 en 7.20 GramofoonpL 11.20 Goldy-orkest. 8.05 „La fauvette du temple", operette van Messager. M. m. v. koor en orkest. Kalundborg, 1261 m. 11.20—11.35 en 12.05—1.20 Concert uit Hotel Angleterre. I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Omroeporkest. 7.20 Sonatenconcert (cello en piano). 8.10 Jutlandsche liederen. 8.30 Gramofoonpl. 8.40 Hoorspel. 9.40 Gevar. programma. 10.1511.35 Dansmuziek uit rest. „Wi- vex". Langenberg, 456 M. 5.25 GramofoonpL 6.20 Blaasconcert 10.50 GramofoonpL II.20 Orkestconcert. 12.20 Volksmuziek. I.20 GramofoonpL 4.35 Zang. 5.40 Weragorkest. 6.2012.20 Vroolijk programma. Rome. 421 m. 8.20 Opera-uitzending. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Populair concert. 12.30 GramofoonpL 4.20 Symphonieconcert. 5.20 en 5.50 GramofoonpL 6.05 Jazzmuziek. 7.20 Symphonieconcert. 8.20 Cabaret-programma. 9.3011.20 Populair concert. 484 M.: 11.20 GramofoonpL 12.30 Populair concert. 4.20 Dansmuziek. 5.35 GramofoonpL 5.50 Vioolrecital. 6.3011.20 Uit A'dam: Opera „Tannhëu- ser" van Wagner. In de pauze: Gramofoon- platen. Causerie en Declamatie. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dorothea Braus speelt. 8.00 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Rugby-praatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Populair concert uit Mün- chen. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf en R. O. V. 3e Programma. 8.05afloop Luxemburg. 9.2012.20 Langenberg. 12.2014.30 Luxemburg. 14.30—15.20 Kalundborg. 15.2016.20 Deutschl.sender. 16,20—18.00 Brussel Fr. 18.0019.20 Deutschl.sender. 19.20afloop Boedapest. 4e Programma. II.2013.50 Daventry. 13.5019.20 Londen Reg. 19.2020.40 Daventry. 20.4021.20 Warschau. 21.20afloop Daventry. achter een ijzeren plaat een eigenaardige ontdekking. Goed verborgen vond men daar een aantal revolvers en een groot aantal pa tronen. De zaak werd in handen van de politie gegeven, die een onderzoek naar den eigenaar heeft ingesteld, zonder hem evenwel te kunnen ontdekken. De ge vaarlijke wapenen zijn in beslag genomen. Quaker HAVERMOUT nyp blijven Uild geldig zie. ik begrijp.... o, wat een vreese- lijke toestand. Ik kan mijn onschuld niet oewijzen als jij 'spreekt zal ik.... zal ik. Sir Gregory rukte aan zyn boord en kreunoe. Wat moet ik beginnen? Sta daar toch met als een steenen beeld. Help mij! Red mij. Perris keek od de klok en zag dat het kwart voor tienen was. Om tien uur zou Mademoiselle Cibot komen en als zij zag, dat den man dien zij liefhad, hier vermoord lag, zou z.„, die wist wat was voorafge gaan, zeker Sir Gregory verdenken. En als hij dan ook zijn mond opendeed, was zyn meester een verloren man. Ik zal u heipen, zei hij na een poos ernstig te hebben nagedacht, als u zich be- heerschen kunt en alles aan mij overlaat Ja! ja! hyece Sir Gregory, die een straal van hoop begon te zien. Maar hoe dan hoe dan. brabbelde hij zenuwach tig. U zegt, dat u in den tuin in slaap "ge vallen ber.t? Ja bij het tempeltje. Cm kwart voor negenen ben ik uitgegaar cn om half tien kwam ik terug Om Medina te vermeerden.... Neen, zeg ik ;ei Ccb, het heeft mimen, geen zin om tegen mij te ontkennen. TetvJie van uw kinderen en uw zuster n.ifsrhien ook w«ü m>sp aatst medelijden me: u maak ik my/uf tot. uw medeplichtige. Uw eigen verklaring over uw aliti is niet voldoende; maar u: kan die verklaring bevestigen. Er js geen kwestie var. een alibi. Ik ben onschuldig, hiel< Korr ncisc-h voL (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13