25ste Jaargang No. 7784 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Met Pinksteren naar Oberammergau VOORNAAMSTE NIEUWS. DONDERDAG 12 APRIL 1934 S)e £eki&ehc(Boti/fca*it DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Een benauwend probleem. Tienduizenden jonge menschen loopen er rond, die óf arbeid hebben, welke niet het minste perspectief opent voor hun toe komst, welke weinig loon geeft en geen hoop op wat mééróf héélemaal werk loos zijn, niets-doen, maanden en jaren achtereen, en geen enkele lichtpunt zien, dat de donkerte rondom hen verdrijven zal, zelfs nog niet héél in de verte Dat voelen wij aan als het meest benau wende probleem van dezen tijd. En zoo zal ten slotte iedereen dat ver schijnsel aanvoelen. Van alle kanten is er dan ook belang stelling voor de jonge werkloozen, voor het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid. Wij lazen vanmorgen in de „N. R: Crt." volgend bericht: Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft aan de liberale fractie in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een brief gezonder}, waarin zij er op wijzen, dat het ernstig ste nationale probleem dat van de werkloosheid is, en de ernstigste zijde daarvan de jeugdwerkloosheid. Voor eerst groeit er een geslacht op, zoo luidt het o.m; in dit schrijven, dat nim mer heeft leeren arbeiden, met alle moreele en materieele gevolgen van dien, gevolgen, die in hunne volle be denkelijkheid nauwelijks zijn te over zien. Wij meenen, aldus het hoofdbestuur, dat het bij uitstek op den weg der libe ralen ligt, om tot maatregelen in dezen zin het initiatief te nemen. Wij den ken hierbij b.v. aan vervroegde pen sioneering van ambtenaren en semi- ambtenaren, wellicht zelfs van perso nen, werkzaam in particulieren dienst. Met den allergrootsten aandrang ver zoekt het hoofdbestuur de libere frac tie aan deze dringende materie blij vende aandacht te wijden en, zoo eeniigszins mogelijk, op korten termijn het initiatief te nemen tot maatrege len, waarvoor het Nederlandsche volk dankbaar zal zijn en waarop tiendui zenden jongeren hun hoop gevestigd hebben. Wij hopen, dat de liberale fractie in sa menwerking met de andere fracties alle aandacht aan dit probleem zal wij den en ons dichter bij een oplossing zal brengen. Dat het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen in het hier geciteerde adres opmerkt, „dat het bij uitsték op den weg der liberalen ligt, om tot maatregelen in dezen zin (b.v. vervroegd pensioen ook aan personen, werkzaam in het vrjje be drijf) het initiatief te nemen", is een be minnelijke phantasie! Juist, boven dit bericht toevallig samentreffen! lezen we in een hoofdartikel van de „N. R. Crt." de volgende opmerking: Geeft men het beginsel prijs, dait in het vrije bedrijf ieder gerechtigd moet zijn, zijn werkkracht naar eigen goed dunken ten bate te doen komen van zich zelf en zijn gezin, dan worden de poorten geopend voor allerlei dwaas heden en misstanden. Hier vinden de „Jonge Liberalen" dat wat „bij uitstek op den weg der liberalen ligt": Onthouding van de overheid wat betreft het gebruik van eigen arbeidskracht in het vrije bedrijf! Intusschen zullen wij dankbaar zijn, als de liberalen zij 't dan ondanks hun beginselen er zich mede voor inspan nen, om, als 't noodig is (en dat zal o.i. noodig zijn), ook door een dieper ingrij pen van de Overheid in de arbeidstoestan den in het vrije bedrijf het probleem van de jeugdwerkloosheid tot een oplossing te helpen brengen. Het vlijtige dorp De voorbereidingen voor de ontvangst der gasten „Het dorp van de vlijtige mieren", zoo hebben Koningin Maria van Roemenië en haar zuster, Grootvorstin Cyrill, twee trouwe bezoeksters van de Passiespelen, Oberammergau eens genoemd. En dat met recht, want in het heele dorp is geen huis, waar men zich niet grondig voor de Spe len voorbereidt. In het eene huis wordt ver bouwd, in het andere geschilderd, nieuwe meubels worden aangeschaft en uitgepakt. Komt men in de nabijheid van Ober ammergau, dan ziet men als eerste teeke nen der voorbereidingen overal het aan leggen en verbeteren van wegen. De prach tige Pas-weg van Oberau naar Oberammer gau wordt verbreed, om het drukke auto verkeer, dat met de Passie-spelen begint, op te kunnen nemen, en teneinde de rei zigers van de prachtige kijkjes in de ro mantische kloof, waarlangs de straatweg naar boven klimt, te laten genieten, wor den op drie bijzonder karakteristieke plaat sen viaducten gebouwd en om het autover keer van Ettal naar Oberammergau niet te belemmeren, wordt zelfs nog een gedeelte van den bekenden „Kapellenwand" wegge nomen. Bij het begin van de Spelen moet ook de nieuwe autoweg naar Linderhof ge reed zijn, opdat een prachtige streek en 't sprookjesachtige koningsslot Linderhof, met z'n fraaie tuinen en fonteinen ook voor bezoekers, die met hun eigen auto komen, toegankelijk worden. In het dorp zelf worden alle straten in orde gemaakt. Zoodra de Passie-spelen be ginnen, komt er een autobusdienst door het dorp. Op de reis- en verkeersbureaux is men druk aan het werk. Het in het midden van het dorp gelegen repetitie-theater wordt gedurende de opvoering der Passie-spelen de hoofdzetel van het Oberammergausch Verkeers- en het Gemeentelijk woningbu reau, waar alle informaties kunnen worden verkregen. Buitendien wordt er op het Dorpsplein een kiosk opgericht, waar be ambten over uitstapjes, tochten en de Pas siespelen informaties in verschillende ta len zullen geven. Op alle hoeken en plaatsen wordt ge bouwd. Vooral de speler van de Christus- rol, Alois Lang, vreest, dat zijn mooi ar- Zij, die wenschen deel te nemen aan onze achtdaagsehe reis van 17 25 Mei naar Oberammergau, om daar de eerste opvoering der we reldberoemde Passiespelen te gaan bijwonen waaraan verbonden be zoeken aan Garmisch-Partenkir- chen, München, Heidelberg, Wies- baden enz. gelieven zich te wen den tot de administratie van dit blad met vermelding: reis Oberam mergau. Men zie het uitgebreide reisprogramma in dit blad. tistiek huis voor de vreemdelingen niet groot genoeg zal zijn, h$j bouwt er daarom nog een conversatie-vdttrek aan hoofdza kelijk voor de beroemde „five o'cIock. tea in het huis van Lang".50ok wordt er over gesproken, dat de bidzaal voor de Engel- sche en Amerikaanschë kerkgangers door een eigen kleine kerk zal worden vervan gen. Maar ook in de omgeving van Oberam mergau bereidt men zich op den Passie- zomer voor. Bad Kohlgrub, de hoogst gele gen modderbadplaats van Duitschland, dat per auto van Oberammergau in 12 tot 15 minuten te bereiken is, bouwt een nieuwe badinrichting. In alle landen is de belangstelling voor de Passie-spelen bijzonder groot. Sedert begin Februari heeft de gemeente uitslui tend voor het beantwoorden van buiten- landsche aanvragen en besprekingen een employé in dienst genomen. Maar niet al leen in het verkeersbureau, maar ook in de huizen van de spelers komen dagelijks stapels brieven. De stamgasten, die al se dert twintig, ja dertig jaar de Passie-spe len bezoeken, willen hun lievelingskwartier bij „Judas" of „Kaiphas" of bij den vroe- geren speler van den Christus-rol, Anton Lang, weer betrekken. BINNENLAND HET ZESTIG MILLIOEN-PLAN WAARDEERING EN CRITIEK. Steun voor middenstand en industrie gevraagd. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verleening van een crediet van zestig millioen voor werk verruiming. De strekking van het ontwerp vond on verdeelde instemming. Intusschen gaven verscheidene leden uiting aan hun teleur stelling, dat eerst thans een plan van de zen aard aan het oordeel der Sta ten-Ge neraal" is onderworpen. Het door de regeering gemaakte onder scheid tusschen normale en crisiswerkloos heid achten verscheidene leden niet te handhaven. Practisch is er niet anders dan één groote werkloosheid. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat bij de regee ring schijnt te bestaan, de uitvoering van de te ondernemen werken dienstbaar te maken aan een geforceerde algemeene loondaling. Op dit terrein zijn als gevolg van een geordende samenwerking tusschen werkge vers en werknemers normenregelingen ont staan in den vorm van collectieve arbeids contracten. In plaats van het initiatief te nemen tot bindend-verklaring daarvan gaat de regeering ze thans uithollen. Te meer afkeuring verdient, naar de meening dtr hier aan het woord zijnde leden, het door hen bestreden voornemen, nu andere door de regeering getroffen maatregelen de kos ten van het levensonderhoud niet onaan zienlijk doen stijgen. Tegen deze zienswijze kwamen vele an dere leden in verzet. Met de regeering meenden deze leden, dat het tot stand ko men van een algemeen lager levenspeil noodzakelijk is. Beter dan verdere loonsverlagingen zou den verscheidene leden verkorting van den werktijd achten. Ter vermindering van de lasten van den middenstand werd het treffen van maat regelen tot verlaging van de winkelhuren bepleit. Ook achtte men het tegengaan van de moordende onderlinge concurrentie tus schen de verschillende middenstandsbedrij- ven noodzakelijk. Een aantal leden vestigde opnieuw de aandacht op de omstandigheid, dat voor den land- en tuinbouw zeer veel is ge daan, wat voor de industrie en scheep vaart is nagelaten. Andere leden gaven uiting aan twijfel of in het algemeen de handelspolitiek wel een zoo groote plaats in het economisch be leid der regeering inneemt, als op dit oogen- blik geboden is. Verscheidene leden spraken het vertrou wen uit, dat het nieuw opgerichte „Werk fonds" op den duur niet zal leiden tot de instelling van een fonds met een buiten de Rijksbegrooting gehouden eigen budget. Op zichzelf kon men zich algemeen met de instelling van het hierbedoelde fonds ver eenigen. De aandacht werd gevestigd op de wen- schelijkheid, dat bij de plannen tot werk verruiming een eerste plaats wordt gege ven aan de metaal-industrie. In een rede te Arnhem heeft de heer Vlekke, propagandist vin de N.S.B., ge sproken over het Mandement van de Bis schoppen, hetwelk over het Nationaal-So- cialisme handelt. A. B. K.(leerekooper) merkt in de „Vooruit" op, dat op die vergadering dom me dinken zijn gezegd: „Zoo zegt hij b.v. dat het mande ment van de bisschoppen Aalberse tot „geestelijken vader" had. Nu is het idee, dat professor Aengenent (zooals hij vroeger heette) op dictaat van Aalberse zou schrijven, inderdaad te verrukkelijk. Met alle respect voor Aalberse zal hij toch zelf van harte mee lachen, als hij zooiets leest. Er zit méér kennis èn politiek benul in den Haarlemschen bisschop, dan in de hoofden van alle leden van de N.S.B. by elkaar, den Lyder meegeteld". MGR. DR. W. H. NOLENS z.g. Onthulling van den gedenksteen Zondag 15 April a.s. heeft de plechtige onthulling plaats van den gedenksteen voor wijlen Zijne Excellentie Mgr. Dr. W. H. Nolens in den gevel van perceel Prin segracht no. 36 te Den Haag. In de kapel van de Eerw. Zusters van de H. Carolus Borromeussticht'ng zal de Hoogeerw. heer Kanunnik-Deken H. A. Th. van Dam om 9 uur de H. Mis aan God opdragen voor de zielerust van Mgr. Dr. W. H. Nolens. In verband met het aantal beschikbaar zijnde plaatsen in de kapel zijn voor de bijwoning van het H. Misoffer uitnoodi- gingen gezonden. De onthulling van den gedenksteen zal plaats hebben om 3 uur nam. in tegen woordigheid van verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Na afloop der onthulling zal Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Voorzitter van den Partijraad, in de groote zaal van „Amicitia" aan het Westeinde te Den Haag een herdenkingsrede houden over wijlen den grooten Staatsman. De bijeenkomst in „Amicitia" zal wor den opgeluisterd door het zangkoor van de kerk van de H.H. Antonius en Lode- wijk „Deo et Ecclesia Sacrum", onder lei ding van den heer Fr. Haring. Het zang koor zal ten gehoqre brengen: „Tu es Pe trus" van A. Giesen; „Beati Mortui" van F. Mendelssohn en „Domine Salvum fac" van A. Giesen. DE HOLLANDSCHE MOLEN Gistermiddag werd in het Koloniaal In stituut te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging De Holland- sche Molen, waarmede tevens werd ge vierd het tien-jarig bestaan der vereeni ging. Door den voorzittér, mr. P. G. van Tien hoven, werd in de bijeenkomst welkom geheeten Z. E. mr. H. P. Marchant, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en mr. P. Visser, secretaris-ge neraal. Het jaarverslag van de secretaresse, waarin tal van bijzonderheden voorko men, over behoud en verbetering van mo lens door het geheele land, werd onder ap plaus goedgekeurd. Het financieele verslag werd voor kennisgeving aangenomen. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. Bij de rondvraag merkte de voorzitter van den Molenaarsbond op, dat de molens gedupeerd worden door de tarwewet. Na mens de vereeniging „De Zaansche Mo len" werd door den voorzitter der Vereeni ging de goede samenwerking geprezen tusschen beide vereenigingen en ter gele genheid van het 10-jarig bestaan een schilderstuk aangeboden van den heer F. Mars, voorstellende een molen aan de Zaan. Voor dit geschenk zeide de heer van Tienhoven hartelijk dank. Hierna hield de heer ir. E. Middendorp een voordracht over „Tien jaren strijd voor Molen-behoud". Na afloop van deze rede hield het be stuur receptie. DE VALSCHE ENGELSCHE POND BILJETTEN Het Gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 45-jarigen koopman L. B. uit Berlijn en den 49-ja- rigen commissionnair H. de R., uit Rot terdam, beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring, die door de Haagsche Rechtbank resp. ter zake van het in voor raad hebben van valsche Engelsche ponds biljetten, met het oogmerk om die uit te geven, en het door het verschaffen van in lichtingen, trachten een ander te bewe gen, om dit misdrijf te begaan, zijn ver oordeeld: B. tot 6 jaar en de R. tot 4 jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van 4 maanden voorarrest. Door het O.M. was tegen ieder der verdachten 6 jaar gevan genisstraf geëischt. In deze zaak waren door den advocaat- generaal, mr. E. baron Speyart van Woer den, twee getuigen gedagvaard. Nadat de beide tolken beëedigd waren, gelastte het hof, dat de verdere behande ling dezer zaak, (evenals in eerste instan tie) met gesloten deuren zou plaats vinden De advocaat-generaal eischt na getui genverhoor bevestiging van het vonnis der Rechtbank. In deze zaak werd gepleit door mr. W. v. d. Berg en mr.-A. L. de Lauwere, advo caten te 's Gravenhage. Arrest over 14 dagen. Hofbericht H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn heden voor een verblijf van enkele dagen van het Loo per auto in de Residentie aangekomen. Hare Majesteit zal in het Huis Ten Bosch overnachten. BUITENLAND. Gaat ex-keizerin Zita zich te Weenen vestigen? (2de blad). Nadere bijzonderheden omtrent het ge stolen paneel van het beroemde veel-luik van v. Eyck te Gent (Buitenl. Ber., 2de blad). De meeste leden van de Tjelsjoeskin-be manning van de ijsschots gered (Buitenl. Ber., 2e blad). BINNENLAND. Het drama van de Reenwijksche Plassen nog niets verder gekomen. De sectie heeft geen definitieve aanwijzingen gegeven (Gem. Ber., 3de blad). Politieke overval op een communist te Winterswijk (Laatste Ber.). De fraude te Heusden (Gem. Ber., 3de blad). Het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlee ning van een crediet van 60 millioen voor werkverruiming. (1ste blad). Onze Donderdagsche reis is deze week gewijd aan Amersfoort. (2de blad). MET TIENDUIZENDEN NAAR DEN BOSCH! Goedkoope reisgelegenheid. Uit diverse publicaties is ons gebleken vooral door mededeelingen in de. perio dieken der groote sociale en godsdienstige organisaties, dat er reeds hard voor den op 23 en 24 Juni a.s. in 's-Hertogenbosch te houden Zesden Nederlandschen Katholie kendag gewerkt wordt. Men spant zich in om de vergaderingen van Zaterdag volledig te bezetten, en het is aan geen twijfel onderhevig of zulks gebeurt ook alsook op den Zondag met vele duizendtallen naar Den Bosch te ko men. In sommige plaatselijke afdeelingen worden hiertoe zelfs reiskassen gevormd. De acht in ons vorig artikel genoemde organisaties, die een vertegenwoordiging hebben in het plaatselijk uitvoerend comi té zonden aan al hun afdeelingen een cir culaire ter opwekking. Vereenigingen die niet behooren tot deze organisaties kunnen aan de demonstratie deelnemen indien zij zich vóór 1 Mei a.s. opgeven bij den secretaris mr. H. Wage naar, Havensingel 8 te 's-Hertogenbosch onder vermelding van het aantal personen waarmee zij vermoedelijk zullen komen. Voor een vlot en goedkoop vervoer zijn met de Nederlandsche Spoorwegen ver schillende overeenkomsten getroffen. Allereerst zullen er vierdaagsche retour biljetten beschikbaar worden gesteld te gen den prijs van het 10 personen gezel schapstarief heen en terug, geldig van Vrij dag 22 tot en met Maandag 25 Juni. Mtn kan om hiervan gebruik te maken volstaan met zulks tijdig te berichten op den door zijn organisatie vast te stellen datum of voor 10 Juni aan C. van Alem, Citadellaan 107, Den Bosch. Meer heeft men niet te doen. Aan het station van vertrek zal dan zulk een biljet worden verkrijgbaar ge steld. Voorts komen er voor de deelnemers, die op Zondag 24 Juni op één dag naar Den Bosch en terug reizen speciale eendaag- sche retourbiljetten, voor volwassenen vol gens het 25 personen gezelschapstarief en voor jeugdige personen beneden 18 jaar volgens het tarief uitstapjes voor kinderen, met dien verstande, dat aan reizigers, die wegens den grooten afstand op Zondag morgen niet tijdig Den Bosch en op de te rugreis niet tijdig Zondagsavonds hun woonplaats kunnen bereiken, een en ander ter beoordeeling van de Nederl. Spoor wegen, kan toegestaan worden zonder prijsverhooging de heenreis op Zaterdag 23 Juni en de terugreis op Maandag 25 Juni a.s. af te leggen. Deze biljetten zullen verkrijgbaar wor den gesteld in vóórverkoop bij de organi satie-besturen ter plaatse op de door hen in hun eigen periodieken en de plaatselijke dagbladen aan te geven adressen. Er wordt voor dezen Zondag een groot aantal extra-treinen van goed materiaal ingelegd. Ook in dit opzicht is van de Ne derlandsche Spoorwegen de grootst moge- I lijke medewerking te verwachten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1