DINSDAG 10 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. S BUITENLAND VAN HET VATICAAN. Z. H. DE PADS ONTVANGT DE PEES. Maandag heeft Z. H. de Paus de leden van de buitenlandsöhe persvereeniging te Rome in particuliere audiëntie ontvangen. Dit is de eerste maal, dat de vertegenwoor digers van buitenlamdsche bladen ten Va- ticane tot een Pauselijke audiëntie werden toegelaten. De H. Vader liet zich eenige der in de consistorie-zaal verzamelde leden der „Stampa Estera" voorstellen en antwoord de dan in een korte toespraak op een adres van hulde, dat Hem overhandigd werd. Zijne Heiligheid zeide er zich over te verheugen, dat Hij de vertegenwoordigers der wereldpers in waarlijk vaderlijke ge voelens begroeten kan. Het was Hem niet alleen een vreugde hen Ihier te zien, maar Hij had er ook naar ver langd hen te mogen toespreken. Vóór alles wilde Hij hen bedanken voor hun belang stelling en hun steun tijdens het Heilig Jaar. Wanneer dit zoo mooién en zoo groo- ten weerklank gehad heeft in heel de we reld, dan is dit niet op de laatste plaats te danken aan de medewerking der buiten landsche persvertegenwoordigers te Rome. Vervolgens verleende Zijne Heiligheid den aanwezigen den Apostolisch en Zegen. DUITSCHLAND. DE KERKENSTRIJD IN DUITSCHLAND. Massavlucht uit het Protestantisme naar Rome? De „Neue Züricher Ztg." publiceert een zeer sensationeel bericht over den strijd in de evangelische kerk van Duitsohland, dat in protest an tsche kringen van Zwitserland, naar een particuliere correspondent van de Parijsche „Temps" zegt, een geweldigen in druk moet hebben gemaakt. De „Msb." geeft den voornaamsten in houd van het bericht weer, laat het echter vooralsnog voor rekening van hooger ge noemd Ziirichsch blad. De Berlijnsche correspondent van het Züriohsch orgaan, wiens inlichtingen de reputatie hebben, zéér betrouwbaar te zijn, meent te weten, „dat zes honderd protes- tantsche predikanten, namens hun gemeen ten, een verzoek ten Vaticane hebben in gediend, om een massaterugkeer van de Duiitsche protestanten in de Katholieke Kerk voor te bereiden. Afgevaardigden van die beweging zou den reeds te Rome zijn aangekomen en met den H. Vader en kardinaal Paceili in con tact zijn getreden. Het onderzoek van hun voorstel door de instanties te Rome zou goed voortgang heb ben". De „N. Züricher Ztg."-correspondent er kent, dat zijn bericht voor fantasie zou kun nen worden aangezien, maar verklaart, dat het zulks niet is, doch ernstig genomen moet worden. Indien dit bericht op waarheid berust, zou de van hoogerhand den „Duitschen christenen" opgelegde dictatuur van rijks bisschop Muller, die werkelijk met poten taat-allures alles en allen gelijkschakelt en onlangs zelfs heeft klaargespeeld, den Pfarrer van de Berlijnsche gemeente Dal- hem, Niemöller, een man met buitengewo ne aanhang, tegen alle protesten van zijn gemeente in, uit zijn ambt te ontzetten, de oogen van een groot aantal nog geloovige protestanten zich naar Rome hebben doen wenden, naar Christus' Stedehouder, den éénen Opperherder, die onbewogen door dictaturen en nieuwe „wereldbeschouwin gen", de Hem door Christus zelf verleende macht handhaaft en uitoefent en tegen alle aanranding verdedigt. Trouwens reeds, in Juni van verleden jaar, toen de staatsexe- cutie de evangelisohe kerk op haar grond vesten deed schudden, werd iin leidende Protestantsohe kringen de vrees geuit, „dat velen hunner aanhangers zich naar Rome en naar het katholiseisme zouden keeren, teneinde aldus hun geweten té stellen on der de bescherming van een Kerk, die te vens een internationale macht is". Tot dusver is die vrees echter slechts in zeer beperkte mate bewaarheid geworden. Het sinds Februari 1934 werkende dicta tuur-regime van rijksbisschop Muller en de machtshonger en excessen der „Duitsche Christenen" zouden echter thans miillioenen protestanten tot nadenken hebben gebracht. De Bisschop van Trier over de Duitsche dwaalleeren en de jeugdzorg. Ook de bisschop van Trier heeft een her derlijk schrijven uitgevaardigd, gericht tegen het moderne Duitsche heidendom. „Steeds meer", aldus de bisschop, „wagen het vertegenwoordigers van een moderne heidensohe wereldbeschouwing de geloovi- gen te na te komen. Zij prediken een gods dienst van het ras en het bloed, die in on overbrugbare tegenstelling staat tot de ge loofsleer onzer H. Kerk, ja tot de grond waarheden van het Christendom en die die verleiding tot het nieuwe heidendom en tot afval van Christus tot gevolg geeft". Het herderlijk schrijven herhaalt dan de bekende veroordeeling van het nieuwe hei dendom door den aartsbisschop van Keu len. WERKLOOZEN-AANTAL IN EEN JAAR MET DE HELFT GEDAALD. De president van het Rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloozenverzeke- ring, dr. Syrup, heeft aan persmannen mee gedeeld, dat Maart een groot succes heeft aan te wijzen, n.l. een teruggang van het aantal werkloozen met meer dan 1/a mil lioen, precieser gezegd 570.000. Op 1 April 1933 hadden wij 5.6 millioen werkloozen te boeken, aldus dr. Syrup. Thans 2.8 minder, dus precies de helft. ENGELAND. DUITSCHLANDS LEGERBEGROOTING. Het Lagerhuis maakt zich ongerust. In het Engelsche Lagerhuis heeft afge vaardigde Bootnby de volgende vragen ge steld aan den minister van Buiteniandscne Zaken; Bent U opmerkzaam gemaakt op de aanzienlijke toeneming der begrooting voor de uitgaven van de marine, het land leger en de luchtvaart van Duitschland? Bent U van plan direct stappen te nemen om het doel van deze hoogere uitgaven vast te stellen? Vormen deze hoogere uitgaven een schending van het Verdrag van Ver sailles? Simon antwoordde: De Duitsche begroo- tingsvoorstellen- voor marine, landleger en voor de luchtvaart zijn officieel op 26 Maart gepubliceerd. In vergelijking met 1933 zijn zij als volgt hooger: de marine uitgaven, welke over 1933 183 millioen R.M. hebben bedragen, zijn voor 1934 op 233 mil lioen R.M. vastgesteld, d.i. 50 millioen hoo ger; voor het landleger: in 1933 472 mil lioen in 1934 647 millioen, d.i. 175 millioen R.M. meer. Voor de luchtvaart waren in 1933 uitgetrokken 78 millioen, voor 1934 wordt begroot 210 millioen R.M., dus 132 millioen R.M. meer. De Engelsche regeering heeft deze aan gelegenheid in ernstige overweging. Ik heb den Britschen ambassadeur te Berlijn ver zocht bij de Duitsche regeering over deze aangelegenheid informaties in te winnen. Boothby (cons.) vroeg wanneer de minis ter in staat denkt te zijn in de aangelegen heid een nieuwe verklaring af te leggen. Simon ontwoordde: Ik hoop deze week nog inlichtingen te ontvangen. OOSTENRIJK. DE NIEUWE GRONDWET. Afkondiging op 1 MeL Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de Oostenrijksche regeering voornemens is, op 1 Mei a.s. de nieuwe bondsgrondwet voor Oostenrijk af te kon digen. Deze dag zal tot openbaren feestdag worden verklaard. Toebereidselen voor op tochten en andere plechtigheden worden reeds op groote schaal getroffen. De vol tooiing der nieuwe grondwet wordt met den grootsten spoed voortgezet. Men hoopt, de nog aanwezige moeilijkheden in de eerst volgende dagen te kunnen overwinnen. Het denkbeeld wint veld, het rompparle- ment bijeen te laten komen, waarna dit aan de regeering volmacht tot afkondiging der nieuwe grondwet zal geven. Een defi nitieve beslissing dienaangaande is echter nog niet genomen. RUSLAND. ORTHODOX PASCHEN IN RUSLAND. Beide Paaschdagen officieel werkdagen. Zaterdag en Zondag, 7 en 8 April, waren de kerken zoowel in de stad als op het plat teland ter gelegenheid van het Paaschfeest, dat volgens den Grieksch-Orthodoxen ka lender hier een week later gevierd wordt dan in West-Europa, druk bezet, niet al leen met oude lieden, doch ook met veel jongeren. Uit de houding van de bevolking bleek, dat de aanhankelijkheid aan de kerkelijke gebruiken haar nog na aan het hart ligt, hoewel in Moskou b.v. sedert de revolutie het aantal kerken tot een vijfde gedeelte is verminderd en Zondagen en kerkelijke feestdagen niet meer gehouden worden. Ook de beide Paaschdagen bleven offi- cieele werkdagen. De tegen den tijd der kerkelijke feesten gebruikelijke Godloozen- propaganda der communistische organisa ties viel dezen keer minder op en scheen minder ijverig bedreven te worden. Den eersten Paaschdag had Moskou nog een vol komen winterschen aanblik en was alles met sneeuw bedekt. DIMITROF GAAT ONTHULLEN. Sensationeele nieuwe feiten over het ont staan van den brand in het rijksdaggebouw te Berlyn zullen onthuld worden in een boek, getiteld „Belangrijke en nog niet ge publiceerde feiten", dat door Georgi Dimi- trof, een der beklaagden in het proces te Leipzig, op het oogenblik wordt geschre ven. Hoewel de doktoren Dimitroff volstrekte rust en kalmte hebben voorgeschreven, werkt hij bijna dag en nacht te Moskou, om dit boek zoo spoedig mogelijk te vol tooien. BUITENL. BERICHTEN. MIJNRAMP OP NOORD-HONDO. Vijftig mijnwerkers bedolven. Tengevolge van een mijngasontploffing in een kolenmijn in het district Ishiki nabij Fikushima op Noord-Hondo (Japan) wer den gistermorgen vijftig mijnwerkers be dolven. Omtrent hun lot is nog niet§ bekend en men weet niet of men erin zal slagen, de in gesloten arbeiders te redden. Het reddingswerk is onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Internationale valsche muntersbende ontdekt ACHTTIEN PERSONEN TE WARSCHAU GEARRESTEERD. Voor millioenen guldens aan „waarde papieren" gemaakt. Scotland Yard, de Britsche centrale recherche, heeft een internationale valsche- muntersbende ontdekt, die sedert een jaar Britsche bankbiljetten, staatspapieren en verzekeringszegels tot een totaal bedrag van meer dan een millioen pond heeft ver- valscht. Nadat in de meeste groote steden van Europa een onderzoek was ingesteld, heeft men ontdekt, dat de bende haar zetel had in Warschau. Een ambtenaar van Scot land Yard is naar Warschau vertrokken en heeft daar in een donkere buitenwijk der stad de werkplaats der bende gevonden. Den derden April zijn daarop achttien per sonen gearresteerd. Het is mogelijk, dat aan deze affaire nog grooter beteekenis moet worden toegeme ten, dan uit het bovenstaande zou blijken; het kan n.l. zijn, dat het bedrag der ver- valschte geldswaardige papieren nog veel hooger is dan een millioen pond. Daar zich leidende figuren dezer bende in of op weg naar Engeland bevonden, heeft de Engel sche politie Zondagavond dringende waar schuwingen tot alle havens en vliegterrei nen gericht om nauwlettend toe te zien op leden van de bende, die het land zouden kunnen binnenkomen. In hoeverre de ver- valschte papieren reeds in omloop zijn ge bracht is nog niet bekend. De pers rekent met de mogelijkheid, dat de handel aan de beurs in de leeningen, waarvan stukken zijn vervalscht o.a. de 7% Poolsche leening van twee millioen pond, welke in 1927 is uitgegeven door de Engelsche bankfirma Lazard Brothers voorloopig zal worden gestaakt. Gisteren zijn in verband met deze kwes tie te Londen belangrijke besprekingen ge voerd tussohen ambtenaren van Scotland Yard, ambtenaren van de ministeries van Binnen- en Buitenlandsche Zaken en een ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Op deze conferentie zou worden besloten of uitlevering van de te Warschau gearres teerde valschemunters zal worden gevraagd, opdat zij tezelfdertijd kunnen worden be recht als drie wegens vergrijpen in zake Britsche verzekeringszegels en Poolsche en buitenlandsche effecten te Londen gearres teerde Polen. De beschuldigingen tegen de Poolsche verdachten zullen echter in elk geval eerst te Warschau worden behandeld. Vertegen woordigers van de Engelsche en Poolsche verdachten zullen echter in elk geval eerst te Warschau worden behandeld. Vertegen woordigers van de Engelsche en Poolsche regeeringen zullen, naar men aanneemt, over deze kwestie confereeren alvorens na dere maatregelen worden getroffen. EEN ITALIAANSCHÉ AANVAL OP DE SCHATTEN DER ZEE. De „Briareo", een schip van een Italiaan- sche bergingemaatschappij, is naar Kaap Bon (Tunis) vertrokken, om een lading tin en andere metalen te bergen uit het Engel sche passagiersschip „Glenartny", dat tij dens den oorlog tot zinken werd gebracht en dat zich op 225 meter diepte bij de kust bevindt. Aan boord van de „Briareo" be schikt men over speciale toestellen en lam pen van 25.000 kaars voor de verlichting van den bodem der zee, alsmede over dui kerklokken, die tot 300 en zelfs 400 meter diepte kunnen worden neergelaten. De be manning bestaat uit 20 zeelieden en twee duikers. EEN MARMEREN BOL VAN 45.000 K.G. Men heeft thans te Carrara alle voorbe reidingen getroffen voor de verzending naar Rome van den grooten marmeren bol, die bestemd is voor de fontein van het Fonum Mussolini, dat den 25sten Mei zal worden ingewijd. De groote bol weegt 45.000 Kg. en heeft een diameter van drie meter. De geheele oppervlakte is zuiver wit en volkomen gaaf. De bol is gemaakt uit een blok van 75.000 Kg. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Voor het examen der R. K. Vereeniging van Leeraren ter bevordering van het Handelsonderwijs slaagde voor Handelsdiploma Stenographie Mej. Cato Boogert, voor het Handelsdiploma Machine- schrijven Mej. Agatha de Groot. Beiden werden opgeleid aan de St. Joseph meisjes school alhier. Gouden Bruiloft. Groot was de belang stelling, die het echtpaar Schaap-Schippers bij zijn 50-jarig huwelijksfeest mocht on dervinden. Voor de woning aan de Beek kade prijkte een fraaie eerepoort, terwijl de R. K. Harmonie des avonds een serenade bracht. Fiets gestolen. Zondagavond zette de heer H. R., wonende Stationsweg alhier te half 11 des avonds zijn zoo goed als nieuw rijwiel in de poort van perceel 4 aan de Meerstraat. Toen hij nog geen kwar tier later de fiets wilde nemen om naar huis te gaan, was deze gestolen. Onmiddel lijk is aangifte bij de politie gedaan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Wit-Gele Kruis. Gisteravond hield de R. K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" de jaarvergadering, tevens propaganda-verga- dering. De opkomst was prachtig. De voorzitter, de heer C. Braun, opende de vergadering met gebed en sprak dan eenige toepasselijke woorden, betrekking hebbend op de huishoudelijke aangelegen- LETTEREN EN KUNST „LIEBE BLÜHT AUF ALLEN WEGEN". Vrijdag 20 April a.s. zal het Fritz Hirsch Gezelschap in den Leidschen Schouwburg een opvoering geven van de nieuwste ope rette „Liebe blüht auf allen Wegen". De première heeft in de Paaschweek plaats gevonden in den Princesseschouw- burg te den Haag. De operette is een ver volg op „Das Dreimaderlhaus" en speelt 20 jaren later. In Dreimaderlhaus schenkt de schoone Hannerl haar hart aan den eleganten baron von Schober; Franz Schubert trekt zich dan bescheiden terug. „Liebe blüht auf al len wegen", staat nog onder invloed van Schubert's fijnen geest door een speeluur heden der vereeniging en op het charita tieve werk van de vereeniging en hetgeen de Eerw. Zuster als wijkverpleegster voor het Wit-Gele Kruis doet. De heer v. d. Marei bracht een mooi en uitgebreid jaarverslag uit en liet hierbij uitkomen het vertrek van Zuster Damania en de komst van Zuster Marie José. De penningmeester, de heer Castenmiiler, deed financieel verslag. Het jaar 1933 had een nadeelig saldo gegeven wat voor het bestuur aanleiding was om deze propagan da-vergadering te organiseeren. De heer Grimbergen bracht namens de financieele commissie een gunstig verslag uit, stelde voor den penningmeester te dé- chargeeren en hem dank te zeggen voor zijn werkelijk zuinig beheer. De vergade ring stemde door applaus hiermee in. Tot controle-commissie voor 1934 werden benoemd de heer M. J. Alkemade en J. v. d. Nouweland. De heer Meijer werd bij acclamatie als bestuurslid herbenoemd. Na een onbelangrijke rondvraag kwamen verschillende attracties. Een groep jonge dames voerden verschillende reidansen uit, terwijl het Katwijksch kwartet de pauzen met muziek aanvulden. Allen mochten een daverend applaus oogsten. Vervolgens kwamen verschillende verrassingen die de stemming er in hielden en voor Het Wit- Gele Kruis geen onbelangrijke baten in de kas brachten. Pastoor Buys, Geestelijk Ad viseur, sprak het slotwoord en bracht hier bij dank aan allen die tot het welslagen van dezen mooien avond hadden meegewerkt. Op de gebruikelijke wijze werd de bijeen komst hierna gesloten. In de sloot. De bestuurder van auto H 57428 meende op den Wassenaarschen weg te kunnen draaien, doch reed hierbij achteruit in de sloot. Door de garagehouder de KI. is de auto gelicht, hetgeen, daar het in den nacht gebeurde, geen gemakke lijke taak was. De bestuurder kwam er goed af. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 12 April a.s., des voorm. te 10 uur. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Verzoek van den Kerkeraad der Ger. Kerk te Leimuiden om subsidie in zake verplegingskosten G. de Wilde; 4. Voorstel B. en W. tot vaststelling verhaal- besluit Couponbelasting; 5. Opnieuw vast stelling instructie gemeente-geneesheer; 6. Vaststelling verordening vergunnings recht ingevolge de Drankwet; 7. Wijziging begrootingen 1933 en 1934; 8. Voorstel van B. en W. inzake gemeentelijke rietlanden; 9. Wedderegeling van den brugwachter te Büderdam. Arbeidsbeurs. Momenteel staan bij het agentschap der arbeidsbemiddeling nog 14 personen als werkzoekend ingeschreven. Geboren: Hendrikje, d. v. H. Kloek en P. Neijmeijer. Gehuwd: J. van Egmond en C. van der Meij. Overleden: Cornelis Dompeling, oud 90 jaren, echtgenoot van M. Vreeken. Vertrokken: N. Moerkerk en gezin, naar Woubrugge; C. Markusse en gezin, naar Rijnzaterwoude. Ingekomen: H. Oerlemans en gezin, Oudewetering 31, van Alkemade; H. van Nieuwenhuizen, gehuwd met J. Visser, Oosten 236 B, van Spaarnwoude; A. Sclhmaal, Dorpsstraat 157, van Gieten; F. Minnema, Oudewetering 58, van Alkemade. werk, zijn huwelijksgeschenk aan HannerL Van de figuren uit Dreimaderlhaus zijn er intusschen zeer velen verscheiden, zelfs de oude huisbewaarster van het Siebenter- haus. De oude Tschöll (Fritz Hirsch), die het middelpunt is in het gezin der familie van Schober. Zijn dochter Hannerl, baro nes von Schober, is nu een statige matrone; ook haar echtgenoot is de middelbare leef tijd aan te zien. Dan is er nog Novotny, die in de afgeloopen twintig jaar een beroemd criminalist is geworden. Nieuwe figuren zijn, behalve de kinderen van het echtpaar von Schober: de vuriger jonge comtesse Aranka, haar oom graaf Oroszy, Helene Stumf, het lieftallige vriendinnetje van de jonge Hannerl en de jonge baron Hans von Gumpenberg. Daar rondom groepeert zich een heel familie- en gezelschapsleven uit dien tijd. LISSE. „St. Gregorius". Onze R. K. Gemeng de Zangvereeniging „St. Gregorius" heeft reeds enkele weken geleden ingeschreven voor het concours, hetwelk te Edam zou worden gehouden. Wie schetst echter hare teleurstelling, toen ze dezer dagen het be- richt kreeg, dat dit concours, wegens te ge ringe deelname, niet doorgaat! Daar het echter voor de reputatie en bloei van onze mooie Roomsche Zangvereeniging van groot nut is in een concours uit te komen, viel hare aandacht op het concours, het welk te Oudewater zal worden gehouden, naar wij meenen op 2en Pinksterddag. Het volijverige bestuur deed onmiddellijk de noodige stappen en kreeg bericht, dat „St. Gregorius", bij uitzondering, nog aan dit concours kon deelnemen. Hierdoor komt zij echter voor een zeer moeilijke en zwa re taak te staan. Immers, nu is zij verplicht om binnen den tijd van 6 weken het ver plichte nummer „onder de knie" te krijgen. Wij voor ons twijfelen er echter geen oogenblik aan, of de kundige directeur, de heer W. Mizee, zal het er wel in krij gen, doch dan mogen de leden er wel re kening mee houden, dat geen enkele repe titie mag worden verzuimd. Telken jare als „St. Gregorius" op concours gaat, mel den zich nieuwe leden aan en dat zal ook nu wel weer gebeuren meent het bestuur. Als een blijk van welwillendheid geeft zij daarvoor nog gelegenheid tot uiterlijk Vrij dag 13 April. Dames en heeren welke iets voor de schoone zangkunst voelen, houden daar dus rekening mee. Wordt het Zondag Bollendag? Door het mooie zonnige Lenteweer in de vori ge week zijn de bollenvelden dermate ont wikkeld, dat er a.s. Zondag reeds veel schoons te zien zal zijn. NOORD WIJKERHOUT. Raadsvacature. De heer A. H. v. Noort heeft zijn benoeming tot lid van den Raad dezer gemeente in de vacature Langeveld, aangenomen. Treurige toestand. Nog steeds ver spreidt de hoop rottende bloembollen van de saneering, welke hoop in de nabijheid van het Julianaplein gelegen is, een ont zettende stank, hetwelk zeer vervelend is voor de bewoners in die buurt. Aan het ge meentebestuur is eenigen tijd geleden door de bewoners van het Julianaplein en Schoolstraat 'n request gezonden om maat regelen tegen den stanik te nemen doch tot nog toe heeft men geen resultaat bereikt. Het is te hopen dat aan dezen onhoudbaren toestand spoedig een einde komt! WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmorgen te tien uur ten Raadhuize. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken; 2. Instructie ge meente-besteller; 3. Verpachting Eenden kooi; 4. Aangaan geldleening; 5. Comptabi liteit; 6. Wat verder ter tafel zal worden gebracht; 7. Rondvraag. Ongeluk. De heer v. D. uit deze ge meente, werkzaam te Leiden, had het on geluk van een ladder te vallen en bleef met zijn voet aan een der sporten hangen. Door den val werd dit lichaamsdeel zeer gekneusd en moest hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd worden ter behande ling, waarna hij naar zijn woning werd overgebracht.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5