ZATËKUAG 7 APRIL 1934 uil LEIDSCHE COURANT l W LEDE BLAD. PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE ST. JOZEF GEZELLEN VEREEN. Maandagmiddag vergadering van het dis trict presidiaat. Alle Eerw. Presidenten worden te half 4 verwacht aan ons gebouw Rapenburg 52. De Centraal-Praeses zal op deze vergade ring tegenwoordig zijn. 's Avonds te half 9 vergadering van het districtsenioraat; alle Senioren van de bij cns aangesloten vereenigingen worden ver wacht. Ook bij deze vergadering zal de Centraal-praeses tegenwoordig zijn en spreken. Op deze beide vergaderingen zal ter sprake gekomen de te houden districtslei- dersdag te Noordw.hout op Zondag 13 Mei Een schrijven hebt gij allen reeds ontvan gen; neemt daar s.v.p. goede nota van. Zeer gewenscht is 't, dat wij a.s. Maan dag op de vergadering kunnen vernemen, hoeveel deelnemers. Wy rekenen op een 100 commissarissen. Sprekers op den te houden districtslei- dersdag zijn de Zeereerw. heer J. v. Galen, Centraal-Praeses, en de Zeereerw. heer Boonekamp, de vroegere Vice-Praeses van Amsterdam I. De dag moet slagen, dus aan het werk. Senior en Commissaris, hebt gij al pro paganda gemaakt in uw vereeniging voor den verloofden-cursus, welken Zondag 15 April om half 4 in ons gebouw zal be ginnen? Ook dit werk moet slagen. H. SCHRAMA Districts-praeses, VOOR ONZE EIGEN VEREENIGING Afdeeling Gehuwden. Dinsdag 1.1. had de vergadering plaats voor onze gehuwden. Wij hadden gerekend op een groote belangstelling, na onzen op roep van verleden week Zaterdag. Maar neen, de belangstelling was gering, ook al mogen wij zeggen tenminste wij hooren er nogal eens over klagen dat bij andere vereenigingen de vergaderingen nog slech ter worden bezocht. Maar al is 't jammer, dat niet meer wa ren opgekomen, wij zullen den moed niet verliezen. Wij gaan aan 't werk, meer actie, meer leven moet er komen in onze afdee ling gehuwden. Door Centraal Verband is er grooter con tact gelegd tusschen de verschillende ge huwde afdeelingen, wij zoulen 't kunnen noemen een Centraal Senioraat voor de af deeling gehuwden. Van onze plaatselijke vereeniging is Commissaris Lamboo de afgevaardigde en Commissaris Vuurpijl de plaatsvervanger. Uit dit Centraal Senioraat is weer geko zen een dagelijksch bestuur, dat geregeld vergadert. De besprekingen worden gezon den naar de plaatselijke gehuwde afdeelin gen. Zoo wil men van het Centraal Ver band uit meer actie en leven brengen in de gehuwde afdeelingen. Ook wij doen natuurlijk mede. Donderdagavond om 8.30 uur vergade ring van de Commissarissen der afdeeling gehuwden. Allen moeten present zijn. In onze laatstgehouden maandvergadering heeft de stemming afdeeling gezellen plaats gehad voor Commissarissen; aftredend wa ren de heeren v. Valderen, Vuurpijl, van Kampen, v. Hoorn, terwijl de heer Vorst had bedankt. De nieuwe candidaten waren de heeren Kreuger, v. Houten, Postma, v. Dieren en Rosier. Gekozen werden voor de 5 vacante plaatsen de heeren Vuurpijl, van Hoorn, v. Kampen .Postma en v. Houten. Vice-Praeses. Afdeeling Gezellen. Dinsdag 10 April verplichte maandver gadering voor onze gezellen. Ook hier zul len zeer belangrijke besprekingen plaats hebben, aller opkomst is gewenscht. Voor onze Verloofden. Gij hebt reeds gehoord, dat ook onze Vereeniging het voorbeeld van onze groo- tere zustervereenigingen gaat volgen. In Amsterdam en Rotterdam werden met suc ces de verloofden maandelijks met hun meisjes opgeroepen. Wat zij hebben gedaan, gaan wij nu ook doen. Wat bij hen is geslaagd, moet ook bij ons slagen. Dus er wordt op u gerekend Zondagmid dag 15 April om half 4. Toont dat het u ernst is en komt onze conferenties voor de verloofden bijwonen. H. SCHRAMA, Vice-Praeses. Voor al degenen die interesse hebben voor het gezellen-we*** Ja, 't is wel vervelend, dat wij in deze slechte tijden moeten klagen. Ons giro-nummer is nog niet voldoende bekend. Nieuwe donateurs moeten zich opgeven, 't is noodig. Ieder jaar, en dit jaar niet 't minst, lieten verschillende donateurs in bezuinigings woede zich schrappen. Zoodat wij inder daad als wij niet de hand aan 't werk slaan, met een tekort te maken krijgen. Een paar middagen ben ik al op pad geweest en met succes. Ik bedank de nieuwe donateurs en wij blijven in de toekomst op hen rekenen. Maar nog meer donateurs moet onze ver eeniging gaan tellen. Heusch 't is noodig, anders zouden wij in dezen tijd niet vra gen. Wie geeft zich op? Kom, moet ik nu eerst bij u komen om te vragen. Geeft u zichzelf op. Een klein briefje met als adres: St. Jo- zelfgezellen Vereeniging, Breestraat 139, is voldoende. Een kwitanties wordt u gepre senteerd, enz. enz. en wij zijn tevreden. Giro-no. 176553. H. SCHRAMA, Vice-Praeses. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET (51). De reorganisatie der maatschappij, hoe goed ook bedoeld, moeten wij ons toch nim mer voorstellen als een affaire, waarvan het eindresultaat zou kunnen zijn: een tip-top-wereld. Want zelfs als er veel ver beterd is en een gezond-maatschappelijk leven zijn invloed doet gelden, dan nog zal er veel te wenschen overblijven. Hoe kan et ook anders .We zijn allen zondige men- schen, behept met fouten en nukken. Daar enboven weten wij dat dit aardsche leven geen blijspel is en dus ook niet zonder een dramatische zelfkant. Kortom, een aardsch paradijs is en blijft een stuk utopie! Als we dit goed voor oogen houden, kun nen we naar waarde schatten hetgeen pa troons en arbeiders zelf hebben gedaan. De ver vooruitziende Paus Leo XIII schreef al: „de betrokkenen zelf kunnen veel doen door die instellingen, die doelmatig steun brengen aan behoeftigen, en toenadering bevorderen tusschen de beide klassen". Deze klare taal is een bewijs dat we moesten organiseeren, en wel katho liek organiseeren. Hierbij is het nuttig te weten, dat 'e Paus niet vroeg om organisaties, maar om katholieke organisaties. En waarom? Om de eenvoudige reden, dat Hij in dien tijd (18851890) had zien opkomen de roode organisaties, waarvan Karl Marx de stich ter was. En deze roode vloed overstroomde de christelijke landen, verstikte den gods dienst en verklaarde zich vijand der H. Kerk. Vandaar 'sPausen wensch: prin cipieel organiseeeren. O ja, 't was heel wat gemakkelijker ge weest om alles maar te laten loopen en het later ingenomen standpunt der socialis ten: godsdienst is privaat-zaak, te billijken. Maar de Kerk doet geen concessies, geeft geen streep van haar recht en houdt vast aan haar leer, omdat Zij de Kerk van Christus is. Evenmin was het voor de Katholieken 'n gemakkelijke zaak om dat organiseeren aan te vatten, 't Is inderdaad heel wat ge makkelijker om zoogenaamd „neutraal" georganiseerd te zijn. Doch de ondervin ding had geleerd, dat neutraal hetzelfde is als niet-katholiek en heel vaak in de prak tijd uitloopt op anti-katholiek. En 't zou toch van ontstellende domheid getuigen om, waar onze tegenstanders zich vereenigden, zelf werkloos toe te zien of anders (en er ger dus) mee te zeulen met z.g. neutralen. Door eeuwenlange ondervinding bezit de Kerk een arsenaal van feiten, die niet te loochenen zijn en als leiddraad der toe komst dienen. Daar bleef niets anders over dan overal katholieke organisaties te maken van werk nemers en werkgevers. En 't is over 't in zicht van Paus Leo als Pius XI in Q. A. ge tuigt: „Doch onder deze instellingen komt z.i. de eerste plaats toe aan de vereenigin gen, die ófwel de arbeiders alleen, óf arbei ders en patroons beiden kunnen omvatten; en Hij geeft zich veel moeite, haar beteeke- nis aan te toonen en ze warm aan te be velen, terwijl Hij haar wezen, haar doel, haar nut, haar rechten en plichten, haar in richting met inzicht en scherpzinnigheid uiteenzet". Hieruit blijkt de waardeering voor de werkliedenorganisaties en voor die vereeni gingen, waar beide groepen op één grond slag en met één program werken. Tot deze laatste caterogie behoort aldus de Gez. Ver., die patroons en arbeiders tezamen brengt in Kolping's systeem, gebaseerd op de reli- gieuse beroepsgedachte. Niet voor niets schreef Kolping in zijn maatschappijleer, dat godsdienst en arbeid de gouden bodem van een volk zijn en dat eendracht in stre ven naar het goede doel leidt. S. M. DON BOSCO In alle tijden kan de Kerk personen aan wijzen, die op bijzondere manier hebben uitgeblonken in het liefdewerk, 't Zijn de reuzen der christelijke liefde, die 't liefde gebod van den Meester over deze wereld hebben uitgedragen, dat Hij als eerste en voornaamste aan Zijn volgelingen had na gelaten. Zoo straalt in de eerste eeuwen van het Christendom de heraut der christe lijke liefde, de heilige diaken Laurentius. In later tijden zijn het een H. Elisabeth, een H. Vincentius en een Don Bosco en ontel- baren, die hun leven hebben gewijd aan liefde tot den evenmensch. Nu vooral straalt de laatste met zijn grootsch figuur voor ons, die op het werk der naastenliefde een stempel der glorie heeft gedrukt, en het licht der christelijke charitas over de ge- heele wereld heeft doen schijnen. De weleer Zalige en nu Heilige Don Bos co, werd den 15den Augustus 1815 te Bec- chi geboren, en kreeg den naam Giovanni. Maar twee jaar was hij nog maar, toen hij zijn vader door den dood verloor. Hij werd dus opgevoed door zijn moeder Mar- garetha Oechiëna, die een zeer brave en tegelijk een zeer flinke vrouw was. Zij eischte van haar kinderen gehoorzaamheid er ordelijkheid en spaarde de roede niet als het kleine volkje zich weerspannig, lui of achteloos toonde.Zij gewende de kinderen bovendien aan soberheid, aan arbeid en aan bescheidenheid, zooals het kinderen past. Brutaal, lui of onverschillig dulde ze niet en alle godsdienstplichten moesten geregeld en nauwgezet vervuld worden. Men kwam er bij moeder Margaretha niet af zonder 's morgens en 's avonds eer biedig te bidden, zonder Zondags H. Mis en Lof bij te wonen, en eiken Zondag te com- municeeren, en moeder zelf leerde haar kinderen de catechismus. Al heel jong ging Giovanni er op uit om de koeien van een boer te hoeden. Dat deden de andere jongens ook, en sa men gingen zij naar 't veld en lieten de dieren rustig grazen. Giovanni haalde dan ean altaartje, dat hij van zijn moeder had gekregen, te voorschijn. Dan zei hij tot de andere jongens, waaronder er ook verschil lende waren, die van hun godsdienst niets wisten en nooit in de kerk waren geweest, dat ze moesten knielen en dan leerde hij hen spelend het kruisteeken maken en het „Onze Vader" en „Wees-gegroet" bidden. Ze zongen Mar ia-liedjes, die hij hun ge leerd had en al gauw gingen enkelen van deze jongens voortaan 's Zondags mee naar de kerk. Kolpings Wandelclub Leiden K. W. C. L. A.s. Zondag 8 April wordt de 40 K.M.- marsch gehouden van Graaf Floris in Den Haag. Zij, die zich daarvoor hebben opge geven, zorgen er dus voor om ongeveer 10 uur aan de zaal te zijn, vanwaar we geza menlijk vertrekken. Er zijn nog enkele le den, die het inschrijfgeld van deze mar- schen nog niet geheel voldaan hebben, zij denken er dus om, dat a.s. Zondag mede te brengen. Er is ook nog gelegenheid zich voor de 35 K.M. marsch van de „Trekvo gels" op te geven. Doe het spoedig. Tot ziens. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Oude brieven gevonden. De heer van Hemessen deelt ons mede, dat door den heer Meijer, tuinier op Of wegen, een zes tal brieven zijn gevonden in een gespleten balk (moederbalk). Deze brieven, welke zeer verdroogd en gekreukt waren, zijn door v. H. opgeplakt en van het oude schrift vertaald in het Nederlandsch. De brieven dateeren uit het jaar 1706, waar van er een gericht was tot „Pater Missio naris" te Woerden en de andere aan ,Adm. Pater Coll. Amantiss", terwijl de andere brieven afkomstig zijn uit Brussel en Ant werpen. Door M. werden deze brieven aan het dorpsmuseum afgestaan. NOORDEN Geheime distilleerderij. Reeds gerui- men tijd bestond argwaan bij de politie, dat een geheime distilleerderij zich alhier zou bevinden. Op tal van plaatsen werd een onderzoek ingesteld en menige nacht werd op verkenning uitgetrokken. Gisteravond heeft men eindelijk volle dig succes gehad. Eenige belasting- en po litieambtenaren zouden nog weer eens een onderzoek gaan instellen op de boer derij van de wed. J. J. van den Bosch in den Haak alhier. Twee zoons waren in een schuur juist bezig met het vervaardi gen van jenever. Zoodra zij het onraad bespeurden brachten zij twee gevulde melkbussen in een boot en staken van wal. Een bus wierpen zij overboord, doch van de ander konden z(j het deksel niet afkrijgen. En eerst nadat de politie hen met een paar revolverschoten gesom meerd had om aan den wal te komen ga ven zij hieraan gevolg, waarna bleek, dat de nog aanwezige bus ongeveer 15 liter gistende grondstoffen bevatte tot het ver vaardigen van jenever. De bus en het in de schuur nog aanwezige toestel met bij- behooren werd in beslag genomen, zoo mede nog een voorraad van ongeveer 400 liter grondstof. Distilleertoestel en het daarbij gebruikte benzine-stel waren nog warm. Ongeveer een jaar geleden is op dezelfde boerderij eveneens een geheime distilleerderij ontdekt, waarvoor de straf zaak op Dinsdag a.s. voor het Gerechts hof in hooger beroep moet dienen. RUNSBURG. Bloemenhandel. Al is het hoogtepunt, de Paaschweek, gepasseerd, het algemeen verloop van den bloemenhandel viel ook daarna nog niet tegen, zelfs niet met een beduidende aanvoer zooals van de laatste dagen Er gebeuren met de bloemen en met de prijzen van den laatsten tijd din gen waarvan men tot voorheen nimmer gehoord had. Nu het bekend is dat spoe dig opmetingen zullen worden gedaan van de met bollen beplante oppervlakte en men bij het bestuur der Kweekerscen trale te weten komt wie wel en wie niet aan de saneeringsvoorschriften heeft vol daan, zijn op meerdere plaatsen kweekers aan het bollenrooien gegaan. Booze ton gen zeggen dat dit te veel geplante bol len zijn en binnenkort op last van de Centrale anders zouden worden gerooid! Men plant deze bollen, voornamelijk Hya cinthen en Narcissen, in kistjes, zet ze en kele dagen in de kas, en ze bloeien. Het mag dan geen extra kwaliteit zijn, doch de opbrengst loont zeker de moeite! De prijzen waren als volgt per dozijn: Mu- rillo 1220 ct., Couronne d'Or 1625 ct., Bartigon 1726 ct., Rose Gris de lin 710 ct., Couleur de Cardinal 1519 ct., Elisa beth 1825 ct., Peach Blossom 15—21 ct., Red Admiraal 2026 ct., La Reine 12 16 ct., Farncombe Sanders 1521 ct., Prins van Oostenrijk 1218 ct., Herman Schle- gel 10—13 ct., Murillo 13—17 ct. WARMOND Werkloozen. Volgens opgaaf van den correspondent der arbeidsbemiddeling be draagt het aantal ondersteunde werkloo zen momenteel 41 en wel 10 bouwvakar beiders, 3 houtbewerkers, 25 landarbei ders en 3 transportarbeiders. Het totaal aantal werkloozen bedraagt 100, waar van 97 personen geheel werkloos en 3 ge deeltelijk. In de afgeloopen week is aan steun uitgekeerd een bedrag van ƒ389.14. Vergunning. Door B. en W. is aan Th. Groen in 't Woud vergunning ver leend tot het bouwen van een schuur achter zijn woning. Teruggekeerd. Na eenigen tijd op zoek te zijn geweest is de ooievaar in deze ge meente teruggekeerd, vergezeld van een wijfje en hebben zij bezit genomen van hun woning. Een en ander ging gepaard met een vroolijk gesnater, terwijl zij door vier andere ooievaars naar hunne nieuwe woning werden begeleid. WASSENAAR Landelijke Rijvereeniging. In het Wapen van Wassenaar werd een tweede bijeenkomst gehouden, om te trachten te komen tot de oprichting van een lande lijke Rijvereeniging. De leiding der ver gadering was in handen van kapitein Breunesse. Deze verheugde zich in de goede opkomst en sprak het vertrouwen uit. dat op dezen avond succes zou wor den bereikt. De heer Slob uit Haarlemmermeer gaf daarna een zeer bevattelijke uiteenzetting van het streven der Federatie van Rij- vereenigingen. Hij ving aan met erop te v ijzen, dat het een echte nationale bewe ging is, waarom zy wordt gesteund door het Koninklijk Huis, de Regeering en zeer vele autoriteiten en particulieren. Daaruit blijkt, dat de vereeniging de sym pathie heeft van een groot deel van het volk. Het doel van de Federatie van Rij ver eenigingen is het bevorderen van de liefde voor en de kennis van het paard aan te kweeken, om daardoor het gebruiken van het paard aan te kweeken. De aanwezigen werden hierna in de ge legenheid gesteld vragen te stellen, waar van en ruim gebruik werd gemaakt. Hierna gaven verschillenden zich als lid op, zoodat besloten werd de landelijke Rijvereeniging in Wassenaar op te richten Daarna deelde de voorz. mede, dat een groote moeilijkheid, n.l. het oefenterrein, bereids was opgelost, de heer mr. van Schaik n.l. stelde zyn particuliere manege beschikbaar, welke mededeeling met ge noegen werd ontvangen. Besloten werd de vereeniging te noe men „Koningin Emma". In het voorloopig bestuur namen zitting als voorzitter mr. H. L. M. van Schaik, de heer W. Reinders als secretaris en mevr. Spies als penningmeesteresse. Als instructeur zal optreden opper wachtmeester de Kort. De voorz. wenschte allen geluk met het resultaat. Dat het ledental nog klein is, vond spreker geen bezwaar. Hij achtte beter een kleine, goede enthousiaste kern, als een groot aantal leden, dat spoedig de gelederen verlaat. Besloten werd op Woensdag 25 April a.sdes avonds tusschen 7 en 8 uur de eerste oefening te houden. Nadat de heer van Schaik aan kapitein Breunesse en de heer Slob dank had ge bracht voor het bereikte resultaat, werd de bijeenkomst gesloten. Tuinbouwvereeniging. In het Cen traal Theater hield de Tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken, haar tra ditioneel geworden leden-feestavond. Door den 2den voorzitter, den heer J. van den Berg, werd by verhindering van den voorzitter en die van de feestcommis sie, met een korte feestrede geopend. Een korte uiteenzetting werd gegeven, waarom de feestavond eerst heden werd gehouden, terwijl hij voorts memoreerde, dat in den loop der jaren 't herdenkings feest was gegroeid tot een jaarfeest, die niet meer was los te maken van de tuin bouwvereeniging. Spreker bracht vervol- I gens dank aan het damescomité, dat voor de tombola, waaruit de kosten voor dezen avond grootendeels moeten worden be- I streden, een zoo groot aantal kunst en gebruiksvoorwerpen had weten bijeen te bregen. Na allen een genoeglijken avond te hebben toegewenscht, opende spreker hierbij dezen avond. Door de leden der vereeniging werden hierop diverse tooneelstukjes en voor drachten voor het voetlicht gebracht die veel bijval oogste. Na afloop hiervan bleef men nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen en werd tot in den morgen van hartelust gedanst onder leiding van den dansleeraar Castelein uit Leiden. Rest ons nog te vermelden, dat gedurende den avond een goede Band het geheel muzikaal opluisterde, dan weet men ook, dat de tuinbouwvereeniging, de traditie getrouw, wederom een buitenge woon geslaagden avond kan boeken, ZILK Reclame fietstocht. Hedenmiddag wordt door de leden der Jongewacht enz. een reclame fietstocht gehouden door de ZilkRuigenhoek enz. bij gelegenheid der opening van de in het parochiehuis alhier te houden fancy-fair. Dat mag niet. Wegens het snijden van z.g. katjes is tegen zekere H. en D. alhier, procesverbaal opgemaakt. Men schijnt niet te weten dat het snijden van katjes van een andermans boomen is verboden. Vader! Moeder vraagt of ik het doosje kogeltjes ook moet brengen, want hy is ongela den. (Everybody). KALENDER DER WEEK BELOKEN PASCHEN. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. Prefatie van Pa schen. ZONDAG 8 April. Beloken Paschen. Mis: Quasi modo. Credo. Kleur: Wit. Deze Zondag draagt in de kerkelyke taal den naam van „Dominica in albis" (d.i. de Zondag van de afgelegde witte kleeren). De op Paaschzaterdag gedoopten droegen vroe ger geheel het Paaschoctaaf witte kleeren, waarin zij dagelijks het H. Misoffer bij woonden. Op den Zondag na Paschen voor het eerst weer in hunne gewone kleeren. In dit verband moeten ook de Misgebeden van dezen dag worden verstaan. De nieuw-gedoopten moeten als pasge boren kindertjes een oprechte begeerte hebben naar de onvervalsche melk der Christelijke Leer (Introïtus). Hun geloof moet sterker worden. Als uit God geboren zullen zij door de genade van het H. Ge loof aan Jesus' Godheid, aan Vader, Zoon en H. Geest, die Drie, toch Eén zijn, de we reld (ketterij en ongeloof) overwinnen. (Epistel). Wanneer hunne door God gewil de reinheid des harten mocht zijn besmeurd door eenige zonde, kan zij wederom terug gewonnen worden, dank zij Gods goedheid, door het H. Sacrament der Biecht, ingesteld op den dag der Verrijzenis, toen Christus aan Zijne Apostelen verscheen. Deze ver schijning, alsmede die van acht dagen later, waarby de ongeloovige Thomas overtuigd werd, verhaalt ons de H. Joannes in het H. Evangelie. Door deze parages uit het II. Evangelie te laten lezen maakt de Kerk de bedoeling v. d. H. Joannes tot de hare: „op dat de gedoopten gelooven mogen, dat Jesus Christus de Zoon Gods is en geloovende het (eeuwig) leven mogen hebben in Zijn Naam". Alleluja-vers en Offertorium- spre ken ons van Christus' Verrijzenis. De Com- munio is, naar aanleiding van St. Thomas' ongeloof, een laatste opwekking tot geloof. Dit alles moet ons herinneren aan ons eigen H. Doopsel en ons opwekken de reinheid des harten (Paaschbiecht en Paaschcommu- nie) te bewaren, als wij met Christus wil len verrijzen tot het eeuwige leven. MAANDAG 9 April. Feestdag van Maria Boodschap (Zie 25 Maart) Mis: Vultum. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om dè boodschap). Kleur: Wit. Het H. Evangelie van dezen dag verhaalt ons de gebeurtenis, welke de H. Kerk van daag herdenkt. N.B. Gedurende den Paaschtijd (dus tot en met den Zaterdag na Pinksteren) wordt achter den Introitus tweemaal Alleluja ge zegd. Het Graduale wordt door een twee voudig Alleluja met vers vervangen. Ach ter het Offertorium en de Communio zegt men éénmaal Alleluja. Dit geldt voor alle Heiligenfeesten, waarvoor geen afzonder lijk formulier staat aangegeven. DINSDAG 10 April. Mis v. d. vorigen Zondag: Quasi modo. 2e gebed Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Wit WOENSDAG 11 April. Mis v. d. H. Leo I, Paus. Belijder m Kerkleeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. De H. Leo I, de Groote, Paus van 440 461, behoedde Rome tegen de woede der Hunnen en Vandalen onder koning Gense- rik. Krachtig handhaver was hij van de eenheid der Kerk en het gezag v. d. H. Stoel tegen de pogingen van keizers en heersch- zuchtige Patriarchen. Hij hield de Alge- meene Kerkvergadering (4e) van Chalce don in 441. DONDERDAG 12 April. Mis v. d. vorigen Zondag. Alles als op Dinsdag 10 ApriL VRIJDAG 13 April. Mis v. d. H. Herme- negild, Martelaar: Protexisti. 2e en 3e ge bed als op Dinsdag. Kleur: Rood. Bekeerd uit de ketterij van het Arianisme is deze koningszoon, na vele martelingen van zijn eigen vader Leovigild, koning der West-Gothen in Spanje, ondergaan te heb ben. een heldhaftigen marteldood gestorven op het Hoogfeest van Paschen in 585. ZATERDAG 14 April. Mis v. d. H. Lidul- na van Schiedam, Maa»d: Dilexisti. (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom Haarlem) 2e gebed v. d. H. Justinus, Martelaar: 3e (al leen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Tïbur- tius en Gezellen. Martelaren. Kleur: Wit. De H. Liduina is ons vaderlandsch toon beeld van wondo-rhaqr geduld en overge ving aan Gods H Wil voor hen, die een langdurig smarteliik ziekbed hebben. Ten gevolge van een val op het ijs brak zij als meösie van 15 laren een ribbe. Sindsdien beeft zii een allersmartelijkst ziekbed ge had tot haar drie en vijftigjarigen leeftijd. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als In bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. Z. Thomas van Tolentijn, Martelaar. DINSDAG. Mis v. d. Z. Marcus Fjfatuzzi, Belijder: Os Justi. 2e gebed Concede (ter eere van Maria) 3e voor Kerk of Paus. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Angelus van Chivasso, Belijder: Os Justi. 2e en 3e ge bed als op Dinsdag. ZATERDAG. Mis v. d. H. Justinus, Mar telaar: Narraverunt. 2e gebed v. d. H.H. Ti- burtius en Gezellen, Martelaren: 3e voor den Paus. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6