VRIJDAG 6 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" B Prima Baaitabak18 cent per ons B Fa. Wed. C. i. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN UIT DE OMGEVING KORENBOND „St. WILLIBRORDUS". In een gehouden bespreking van bestuur en afgevaardigden werd besloten de jaar vergadering annex Zangersavond te hou den op Donderdag 26 April in het Vereni gingsgebouw parochie „St. Willibrordus" te Wassenaar. Na de jaarvergadering de Zangersavond. Dan zullen de verschillende koren (aange sloten zijn: Wassenaar St. Willibrordus, idem G. Herder, idem St. Joseph, Noord- wyk, Voorschoten, Oegstgeest en Katwijk a. d. Rijn) Gregoriaansche, Palestrijnsche en Moderne muziek uitvoeren, nJL een eigen gekozen Gregoriaansch nummer, een Greg, zangnummer op te geven op den avond van 26 April, terwijl de koren in het kiezen van andere muziek worden vrijge laten. HILLEGOM. Hanze. - Gisteravond hield de afd. Hil- legom van de Hanze haar jaarvergadering in Hotel Sistermans. De belangstelling was goed. Medegedeeld en toegelicht wordt het sluitingsuur; voor de volgende vergadering zal besproken worden de termijn van 21 dagen inzake de winkelsluiting, een en an der in overleg met de Centrale. Een afdee- ling van Jonge Middenstanders is in wor ding; het coupon-informatieboekje wordt aanbevolen. Het jaarverslag van den secretaris wees een gestadigen aanwas van leden aan: we naderen zeer nabij de 80; het bestuur zorg de voor ontplooiing van reclame als an derszins; het blijft paraat. De penningmees ter sloot zijn boeken met een kassaldo van 472.075. De heeren Mathot en M. J. Brou wer zullen de bescheiden ten huize van den functionaris nazien en rapport uitbrengen. Vervolgens kwam in behandeling een voor stel Middenstands-centrale inzake het ver strekken van bonnen voor kinderfeest Deze kwestie werd door meerdere bestuursleden en ook uit de vergadering besproken en de verschillende nadeelen opgesomd, die aan het systeem zijn verbonden, waarna met algemeene stememn werd besloten, het voorstel af te wijzen. De heer F. J. A. J. van Gennip werd als bestuurslid bij acclamatie herkozen. Na langdurige rondvraag sluiting der verga dering. LISSE Geboren: Helena Hendrika Maria d. van P. van Berkel en H. Mense Gerar- dina Johanna d. van H. Aa van Dril en J. van Opzeeland Johannes Petrus Jo seph z. van C. J. Suijkerland en W. M. J. Weijers Nicolaas Maria z. van J. W. van der Veer en G. M. van Diemen Aart Pie- ter z. van A. P. Balkenende en C. Vonk Catharina Cornelia Johanna d. van G. E. Bergman en C. M. van der Vugt Ange- nieta d. van A. van der Voet en A. Boer Ondertrouwd: L. W. van der Meij 24 j. te Hillegom en P. H. M. Ruigrok, 21 j. Getrouwd: Th. van der Meer en J. M. A. Straathof te Haarlemmermeer. Overleden: Apolonia Zwetsloot 36 j. echtg. van P. J. Warmerdam Cornelia v. Breukelen 78 j. wed. van G. J. Ransdorp. Gevestigd: E. B. Mens uit Haarlem. Vertrokken: C. M. H. Schoone naar Haarlem A. Schwarz naar Haarlem A. M. Onderwater naar Sassenheim A. C. van der Hoorn naar Warmond. KATWIJK AAN ZEE. Verkeersstoring. De brug over de Bui tensluizen van het Uitwateringskanaal is voor een gedeelte verzakt en zal een be langrijke herstelling moeten ondergaan, waardoor het verkeer aldaar voor eenigen tijd zal zijn gestoord, hetgeen in den bad tijd een groot ongerief zal beteekenen. „Rijnland" heeft de herstelling reeds ter hand genomen. NOOTDORP Steunregeling. In verband met de plaats gehad hebbende loondaling in de bouwvak- en tuinbouwbedrijven wordt met ingang van 6 April 1934 ingevolge artikel 8 der steunregeling de loonnorm voor de bouwvakarbeiders teruggebracht van 21 op 19 en voor tuinbouwarbeiders van 20 op 18. Als maximum steunbedragen kunnen de werklooze bouwvak-, tuinbouw- en land arbeiders met ingang van dien datum ont vangen 65 pet. van die bedragen, dus resp. f2.35, ƒ11.70 en ƒ11.05; voor gezinnen van zes en meer personen kunnen deze maxima resp. bedragen 13.30, 12.60 en 11.90. Opbrengst Emmabloem-collecte. Naar wij vernemen heeft de op den 2en Paasch- dag gehouden Emmabl.-coll. een bedrag van ongeveer 80 opgebracht, hetgeen 20 meer is dan verleden jaar. De meisjes, die dit mooie resultaat hebben bereikt, zijn gis teren door den voorzitter van de t.b.c.-com- missie, burgemeester H. C. A. M. Schöl- vinck, met eenige hartelijke woorden be dankt en werden op eenige ververschingen onthaald. Geboren z. van J. van Adrichemvan der Helm z. van C. F. van Dorpv. Eijk d. van W. C. Jongeneelenvan Dreunen z. van J. van Velzenvan der Tooien d. van W. Th. van Leeuwenvan de Leur d. van H. de Bruijnvan der Sman. Overleden: M. J. C. Croon 28 j. echt- genoote van W. G. van Leeuwen J. Noor- dermeer 65 j. wed. van A. Vrij C. B. Rolvink 15 j. Gevestigd: A. M. Woltman Elpers, Dorpstraat 95 J. Hellemans, A. P. de Krom, Keet Veenweg G. J. Lieferinck, Veenweg 25 J. Koppenol, 's Gravenweg 207 J. Glebbeck, Veenweg 37 H. de Vreede, Kerk weg 58 C. H. de Vreede, Veenweg 25 J. Hoekstra, Keet 's Graven- weg H. J. M. Koot, Veenweg 17 M. C. van Winden en gezin, Langelandscheweg 224 H. Nijboer, Langelandscheweg 222 P. Schoorman en gezin, Achterweg 197 W. Tappel en gezin, Keet Achterweg W. Hendricks en gezin, Kalisbuurt 248a R. Minnebach en gezin, Achterweg 174 RIJNSBURG. Tuinbouw. Zelfs het mooie zomerweer der laatste dagen had nog geen ongunstigen invloed op de winterproducten. De prijzen bleven zeer goed, het artikel waschpeen ging zelfs nog in prijs naar boven. Hiervoor werd betaald van f 6.80 tot f 8.per 100 K.G., een in langen tijd niet bestede prijs. Grove peen bracht van f 3.80 tot f 4.50 per 100 K.G. op. Voor roode kooi evenzoo nog een goede vraag met een prijs van f 11.40 tot f 13.80 per 100, Gele kool van f 11.60 tot f 13.50. Uien gaan in verschillende prijzen van f 1.40 tot f2.10 per 100 K.G., terwijl extra kwaliaeit gemakkelijk van f 2.50 tot f 2.70 per 100 K.G. kan opbrengen. Boeren kool van f 0.25 tot f 0.35 per kist SASSENHEIM. Vrouwenbond. Gisterenavond hield onder presidium van mevr. v. Reisen-Vree- burg bovengenoemde bond een ledenverga dering in het K.S.A.-gebouw. Na een kort woord van welkom aan de aanwezigen, in het bijzonder aan mevr. Sterneveld, die geen vreemde meer voor de vergadering is en die dezen avond een lezing zal houden over „Saladine", werd aan deze spreekster onmiddellijk het woord verleend om een uitleg te geven van de bereiding van ge noemd product en van het bereiden van spijzen met deze olie. Ieder bezoekster kreeg een gratis monsterfleschje. Na een dankwoord van de Presidente werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Vervol gens werd besproken een reis naar Arnhem, waarvoor reeds eenigen tijd wordt ge spaard. De datum is bepaald op 13 Juni. De kosten zijn bepaald op 3.50 per persoon. Hierna werd door den Geest. Adviseur een verloting gehouden voor de uitzeinding van zieken, georganiseerd door Zr. Edelberta. welke prijzen 14 dagen na de trekking af gehaald kunnen worden aan het St. Ber- nardus-gesticht. Voor den uitslag zie men de advertentie in dit nummer. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarna de vergadering werd geslo ten. Oratorium. Voor een zeer goed be zette zaal gaf de Chr. Zangvereeniging „Asaf" Donderdagavond in de concertzaal Flora een uitvoering van het grootsche ora torium van G. F. Handel „Judas Macca- baus" onder leiding van den directeur, den heer C. J. de Koning. Als solisten werkten mede Edith Walden, den Haag (sopraan); Jitske Damstra, Rijswijk (alt); Henk Bor- kent, den Haag (tenor) en Ed. v. d. Ploeg, Amsterdam (bas). De muzikale begeleiding berustte bij een orkest van musici der H. O. V. Haarlem, H. Herman, Haarlem (pia no) en M. W. van der Laan, den Haag (orgel). Het was een kunstavond, zooals wij er te Hillegom slechts zeer weinige krijgen en wij zijn overtuigd, dat alle aanwezigen met ons ten volle van de schoonheden van dit magistrale werk hebben genoten. Aan de dames-solisten en den heer de Koning wer den fraaie bloemen aangeboden, terwijl het dankwoord dat ds. Krabbe aan het slot na mens de aanwezigen tot alle executanten sprak door het publiek met een zeer harte lijk applaus werd onderstreept. Ook onzer zijds den heer de Koning een warm com pliment voor dezen succesvollen en genot rijken avond. TER AAR Geboren: Cornelia Romkje d. van C. L. VoorthuizenNauta Cornelis z. van C. HogenesBol Clasinus' Johannes z. van J. M. WintersVeenhof Petronella Ma ria d. van S. P. HoogervorstPieterse. Ondertrouwd: F. Lunding 22 j. en J. H. Lam 27 j. A. v. d. Geer 24 j. en J. C. M. Speet 27 j. L. H. Bouwmeester 29 j. en J. Sanders 20 j. J. P. v. d. Weijden 28 j. en J. Fransen 22 j. Overleden: C. W .J. M. de Wit 65 j. wed. van P. W. Kroft A. E. Rodenburg echtgen. van J. van Vliet. Gevestigd: M. E. Gruter van Aals meer W. J. Zijerveld van Aalsmeer A. Boer van Rotterdam C. A. M. Speet van Leiden A. Visser van Zevenhoven M. Vink van Zevenhoven. Vertrokken: A. C. van Apeldoorn naar Amsterdam A. J. Kleijn naar Alke made A. R. Kroon naar Schiebroek J. H. Vochteloo naar Alphen a. d. Rijn. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 7 April. Huizen -875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Lunchconcert door de KRO-boys met gramofoon-intermezzo. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan aan de HIRO. 5.00 Cursus Schriftverbetering. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Gramofoon. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht, waarna gramofoon. 7.15 Prof. dr. A. Steger over „Het ont staan van steenkolen en hun voorkomen op aarde". 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8.00 Het KRO-orkest. Te 8.30 en 10.15 Vaz Dias. Te 8.35 „De nachtelijke bezoeker", hoorspel. Te 8.50 Liederen. Te 9.45 „Ver zekering", hoorspel. 11.00 Gramofoonmuziek. Hilversum 301 M. 8.00 'Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 Klein VARA-Ensemble. 12.30 Gramofoonpl. 12.45 De Notenkrakers en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 3.00 VARA-Mandoline-Ensemble. 3.30 Muzikale causerie. 4.00 Filmpraatje. 4.15 De Flierefluiters. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonpl. 6.10 Literaire causerie. 6.30 „De Wielewaal". 7.00 VRO. 8.00 Toespraak. 8.10 VARA-Varia. 8.15 VAR A-Orkest 9.00 De avonturen der eerste Hollandsche luchtschippers", spel van Heyermans. M. m. v. het VARA-Tooneel. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.00 Vervolg zang. 11.15 Gramofoonpl. Daventry 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Western Studio Orkest. 1.05 Dansmuziek. 1.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel. 3.50 L. BridgewateFs Harpkwintet. 4.35 ..Easter Eggs Paaschprogramma. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Causerie. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten, lezing. 9.55 Radio Militair Orkest. 10.50 Voordracht. 10.55—12.20 Het BBC-Dansorkest. „R a d i o P a r 1 s" 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.20 Dansmuziek d. h. Goldy-orkest. 7.05 Gramofoonpl. 8.20 Populair concert. Kalundborg 1261 M. 11.201.20 Concert u. h. Bellevue-Strand- hotel. I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 H. Hansen's orkest. 7.20 Omroeporkest m. m. v. solisten. 8.40 Lanner-Lumbye-concert. 9.35 Cello-recital. 9.50 Italiaansche Operamuziek d. h. Om roeporkest. 10.2011.35 Dansmuziek uit rest. „Wi- vex". Langenberg 456 M. 5.25 GramofoonpL 6.20 Blaasconcert. 10.20 GramofoonpL II.20 Omroeporkest. 12.20 Volksconcert. 1.20 Gramofoonpl. 3.20 Gramofoonpl. 6.20 Dansmuziek. 7.35 „Glückliche Reise", operette van Künneke. 10.2012.20 Omroepkleinorkest. Rome, 421 M. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.30 Omroepkleinorkest. 5.20 dito. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Kamermuziek door strijkkwartet. 8.50 Accordeonmuziek. 9.20 Omroepkleinorkest. 10.3012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 5.20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Cembalo-recitaL 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest en solisten. 8.50 Hoorspel. 9.55 Vocaal concert. 10.5512.20 Dansmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.45 Sportnieuws. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radiodistribntiebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. 3e Programma. 9.2012.20 Langenbegr. 12.20—14.20 Brussel VI. 14.2015.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—20.20 Brussel Fr. 20.20afloop Warschau. 4e Programma. 10.3012.20 Luxemburg. 12.2017.35 Daventry. 17.35—20.20 Brussel VL 20.2021.20 Daventry. 21.20afloop Londen Reg. Sgtg FEUILLETON. HET GENOOTSCHAP VAN DEN OCTOPUS. Uit het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 3) HOOFDSTUK II. Als de dagtaak volbracht Is Als de kat weg is, dansen de muizen. Maar hoe ze dansten zag Perris niet, want even na achten ging hij naar mevrouw Drum en haar dochter. Na den stormachti- gen dag, dien hy met zijn opvliegenden meester had doorgebracht, kwamen zijn zenuwen tot kalmte toen hij in den vredig zoelen vroeg zomeravond buiten liep. De maan was nog niet op, maar ontelbare ster ren schitterden aan den fluweel-donkeren hemel. Horn Hall" was in Hampstead gele gen. Het statige huis met de breede terras sen er om heen, was omgeven door een groot park, waarom heen een hooge muur liep. Perris nam niet den weg door de oprij laan maar wandelde over kronkelende boschpaden naar de heide, waar in een groep boomen het eenvoudige huisje van mevrouw Drum stond, niet ver van den hoofdweg. Het was een schilderachtig oud huis met gewitte muren en een rieten dak. De bezoeker liep den kleinen tuin in, waar in een weelde van kleurige bloemen bloeide. Ik dacht wel dat je niet laat zou ko men, zei Margaret, die de deur opende toen ze haar verloofde op het tuinpad hoorde. Moeder en ik hebben al naar je uitgekeken! En nadat ze hem een kus gegeven had, liet ze hem in een kleine zitkamer. Margaret Drum was een lang en slank meisje met ernstige bruine oogen en don kerblond haar, een blank gezichtje en een zachten, gevoeligen mond. Evenals Perris maakte ze een rustigen, beheerschten in druk. Toen ze de kamer binnenkwam, werd Perris begroet door een klein, tenger da metje, die voor het open raam zat en een spelletje patience deed. Ze droeg een grijs zijden japon waaruit een geur van laven del opsteeg; op haar overvloedig wit haar had ze een kanten mutsje. Naast haar stond een wandelstok met gouden knop en een groote waaier van zwarte Spaansche kant lag op het tafeltje voor haar. Mevr; Drum was 'n allerliefst klein dametje en behalve Perris had niemand er een idee van hoe zelfzuchtig ze was. Hij zou dat voor niets ter wereld aan Margaret hebben gezegd; die vearfgoodde haar moeder. Me vrouw Drum, die Margaret altijd tot hard werken aanspoorde, was ten gevolge van het feit dat zij erg verwend werd, dikwijls kribbig en lastig als een kind, maar Mar garet schreef dat dan toe aan haar zwak ke gezondheid. Maar in werkelijkheid was die gezondheid heelemaal niet zwak; me vrouw Drum was taai, ofschoon ze er uit zag als een geknakte bloem. En ze liet niet na haar voordeel te doen met den indruk dien zij maakte! Lieve Michael, begroette mevrouw Drum hem met haar vleiende stem, wat ben ik blij om je te zien! Je ziet bleek, beste jongen zij streelde met haar oude, gerimpelde hand zijn wang erg bleek.. Dat zal wel van de warmte komen, antwoordde Perris, die uitgeput in een rieten stoel neerviel. Of is het weer die vreeselijke man, mijn jongen? Zeg het maar gerust. Sir Gregory was vandaag wel erg ver moeiend, gaf Perris toe. Zie je. Dat dacht ik al. Ik heb het niet vaak mis. Hoe houd je het bij dien man uit, Michael? Hij betaalt je toch ook een schandelijk slecht salaris. Och, het is mijn tijd nog niet, gaf Michael bedachtzaam ten antwoord. Nadat mijn vaders zaken misgegaan zijn, heb ik het ook moeilijk gehad en ik kan niet dankbaar genoeg zijn, dat ik in deze haven beland ben. Je bent een raadsel voor me, be weerde mevrouw Drum, ik heb twee menschen nog nooit zoo tevreden met hun lot gezien als jullie en toch heb je het geen van beiden gemakkelijk. Maar we hebben u, moedertje, zei Margaret, terwijl ze zich teeder over de oude dame heenboog en op het voorhoofd kuste. Mevrouw Drum lachte. Ja, jullie ver wennen mij maar. Gaan jullie nu maar een eindje wandelen, dan kan ik mijn spelletje uitspelen. Leg een kussen onder mijn voeten en doe het raam diicht. Ik zal mijn oude hersens nog eens afpijnigen, of er geen kans is dat jullie gauw kunnen trou wen. Ik ben dol op een trouwpartij. Terwijl de oude dame zoo doorbabbelde maakte Margaret het haar gemakkelijk, waarna zij met Perris de deur uitging. Ik maak mij bezorgd over Laura Horn begon Perris toen ze achter in den tuin op een bank waren gaan zitten. In verband met Theodore Arden?, vroeg Margaret. Ik weet dat Laura van hem houdt en hij van haar. Het zou een goede partij voor haar zijn, want Theodore is de eenige zoor van een baronet, dus hij erft niet alleen veel geld, maar ook den titel, Sir Gregory kan er niets op tegen hebben, want hij is dol op titels. Ik geloof, dat hij het hooger opzoekt, antwoordde Perris peinzend. Hij vindt dat hij met zijn millioenen minstens een graaf voor Laura kan verlangen. Zij houdt van Arden, zei Margaret nog eens, en ik denk niet dat ze met een ander zou willen trouwen. Laura is een meisje dat heel goed weet wat ze wil. Bo vendien is hij een aardige, hartelijke jon gen, al verdoet hij erg veel tijd en geld met autosport. Maar heeft ze er met jou over gesproken? Zeker om bij Sir Gregory een goed woordje voor haar te doen? De jongeman lachte bij de gedachte. Ik ben voor Sir Gregory niet meer dan een bruikbaar meubelstuk, zei hij schouder op halend. Ik zal zoo vry zijn om er niet met hem over te beginnen. Ik steek mijn hand liever niet in een wespennest. Hoe houd je het bij dien man uit, Mi chael, riep Margaret verontwaardigd. Och, je wéét immers wel waarom. Ik beklaag dien man en ik wilde wat dat ik een mensch van hem kon maken. Maar ik geloof niet, dat het iemand ooit gelukt. Het is me een ba-'s, hoor! Zoo gauw ik suc ces heb met mijn roman, ga ik bij hem weg. i Hoe ver ben je er mee?, vroeg Mar garet belangstellend. Ze praatten dikwijls over het boek een roman met een poli tieke strekking, waaraan PerrLc werkte en waarmee hy hoopte zyn naam te vestigen. Het gaat langzaam. Ik heb het zóó druk, dat ik er veel te weinig aan kan blij ven. Maar ik heb geleerd om geduldig te zijn. Ja, ik bewonder je geduld, zei Mar garet op een warmen liefdevollen toon. Ik wou je nog wat over Laura vertel len, hernam Perris. Zij heeft het over Se- nor Medina met mij gehad. O, Margaret rilde even, die vreese lijke man! Perris keek haar onderzoekend aan. Vind jij dat ook? Ja. Als hij in de kamer komt, heb nc het gevoel alsof er een slang in de buurt is. Maar hij is knap en hoffelijk en roman tisch genoeg om indruk te maken op een onervaren meisje als Laura, ondanks haar liefde voor Theodore. Ik geloof, dat je je vergistde eenige die voor haar bestaat is de jonge Arden. En die is van het goede soort al is hij oogenschijnlijk een beetje oppervlakkig Maar die Spanjool is beslist niet van het goede soort! Wat is het eigenlijk voor iemand? Hij is de zoon van een fruit-exporteur in Barcelona, met wien Sir Gregory zaken doet en hij is met een introductie voor Sir Gregory naar Engeland gekomen. Zoo is hij een vrij geregelde bezoeker geworden op Horn Hall en hij beloont Sir Gregory's gastvrijheid door te probeeren Laura het hof te maken. Maar zij heeft geweldig het land aan hem en heeft my om raad ge vraagd. En wat heb je haar gezegd?, vroeg Margaret bezorgd. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10