VRIJDAG 30 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN BENZINE-ONTPLOFFING TE NIJMEGEN. Drie werklieden in brand geraakt. Gistermiddag zijn drie werklieden, die bezig waren een rubbervloer te leggen in de in aanbouw zijnde school van de Christus i Koning Kerk te Nijmegen, in brand ge- j raakt, doordat benzine, welke zy gebruik ten, vlam vatte. Een van hen, zekere A. L., kreeg ernstige brandwonden en in in le vensgevaarlijken toestand naar het Cani- siusziekenhuis vervoerd. De beide anderen werden slechts licht gewond. De brand weer wist het brandje, dat ontstaan was, spoedig meester te worden. De materieele schade is niet groot. De correspondent van het „Handelsblad" te Nijmegen meldt hierover nog: Twee vloerleggers, afkomstig uiit Heveo- dorp, waren bezig een rubbervloer te leg gen. In hetzelfde vertrek, de speelplaats, verrichtte een schilder zijn werkzaamhe den. Voor het leggen van de rubbervloer bedekking werd gebruik gemaakt van een kleefstof, die een zeer groote hoeveelheid benzine bevatte. Het lokaal was daardoor met benzinedampen gevuld. Een der drie mannen beging omstreeks vier uur de roe keloosheid een cigaret aan te steken. De gevolgen waren ontzettend. Op hetzelfde oogenblik, dat de man een lucifer afstreek, ontbrandden de benzine dampen en werd het geheele vertrek in vlammen gehuld. Ook de kleereh van de drie mannen vatten vlam. De twee vloer dekkers, zekere Beurs en Leygrave, af komstig uit Heveadorp bij Oosterbeek, sprongen door een raam, in de onmiddel lijke nabijheid, waarvan zij werkzaam wa ren, naar buiten. Door eenige personen, die bij het zien van de zware rookwolken kwa men toeloopen, werden de vlammen ge doofd. Beide mannen hadden zware brand wonden, vooral aan hoofd en handen beko men. De toestand van Beurs was van dien aard, dait hij onmiddellijk naar het Wiihel- minaziekenhuis moest worden vervoerd. Leygrave kon, nadat hij verbonden was, naar huis worden vervoerd. Van de in de school aanwezige arbeiders had zich bij het zien van de geweldige vlammenzee, een paniek meester gemaakt. Alle mènschen waren gevlucht, behalve de heer Van der Waarden en zijn zoon, die bezig waren met het uitvoeren van stuca- doorswerk. Deze beiden mannen begrepen spoedig, dat nog niet alle menschen, die zich in het brandede vertrok bevonden, in- veiligheid waren. De jonge Van der Waarden, den hel» schen vuurgloed trotseerende, drong het lo kaal binnen ,waar hij den ongehuwden schilder Lubbers aantrof, die, brandend als een fakkel, zinneloos heen en Weer liep. Hij slaagde er in Lubbers te grijpen en trachtte hem uit den vuurgloed te sleepen. Lubbers, die in zijn radeloosheid nog niet goed wist wat hij deed, verzette zich hevig, zoodat Van der Waarden, die zelf voor het vuur bereigd werd, hem moest loslaten en naar buiten snelde, waarbij hij de hulp van zijn vader inriep. Vader en zoon drongen daarop opnieuw het brandende vertrek binnen, waar door den rook een inktzwarte duisternis heerschte. Het gelukte hen Lub bers opnieuw te vinden en naar buiten te sleepen, waar de vlammen spoedig gedoofd werden. Lubbers verkeerde in deerniswek- kenden toestand. Hij had over het geheele lichaam zware brandwonden en werd, na dat dr. Woltring hem voorloopig hulp had verleende naar het St. Canisiusziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwek kend. De brandweer, die inmiddels ter plaatse verschenen was, slaagde er in den brand in de bewaarschool spoedig te blusschen. Het speellokaal brandde ongeveer geheel uit. BRAND IN EEN KELDER. De bewoner gearresteerd. Gistermiddag omstreeks half vijf werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een brand aan den Ouden Nonnendaal- schen weg. Het materiaal, dat was uitge rukt voor een brand in de bewaarschool in Oost-Nijmegen, welke brand inmiddels was gebluscht, werd direct derwaarts gediri geerd. In den kelder van het bewuste per ceel bevonden zich een groote hoeveelheid eierkolen, een aantal rietmatten, een mo torrijwiel en een groote partij hout. De brand nam reeds aanstonds een zeer ernstig karakter aan. De brandiwèer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur aan tastte, wist het gevaar spoedig te bezwe ren. Een buurman verklaarde, dait hij reeds den geheelen middag een sterke petroleum lucht had waargenomen. In verband hier mede is de bewoner van het perceel door de politie gearresteerd onder verdenking van brandstichting. De kelder brandde ge heel uit, terwijl ook de galijkvloersche ver dieping aanzienlijke brand- en waterschade bekwam. BOERDERIJ AFGEBRAND. Woensdagmorgen omstreeks kwart voor acht, zoo meldt de „Limb. Koer.", brak door onbekende oorzaak brand uit in de groote boerderij van den landbouwer J. Greymans op Laar bij Maastricht. Doordat de boerderij ruim een half uur van de stad is gelegen, kon de brandweer onmogelijk direct aanwezig zijn, zoodat de gebouwen, zoowel boerderij als de daaraan vastge- bouwde schuren en stalen, die in een mi nimum van tijd in lichter laaie stonden, tot den grond toe afbrandden. De politie was spoedig ter plaatse onder haar leiding werd het blusschingswerk door de omwonenden ter hand genomen. Slecht een gedeelte van den inboedel kon worden gered. Een groote hoeveelheid win» terproducten alsook landbouw, akkerge reedschap en landbouwmachines werden door het vuur vernield, ook kwamen enke le varkens in de vlammen om De schade welke aanzienlijk is, wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. BRAND IN DE WATERGRAAFSMEER. De brandweer werd gisternacht om 1 uur gealarmeerd voor een brand op den Nieuwe Weg 10 te Watergraafsmeer. Het huis wordt bewoond door mr. dr. M. Vis ser, die met zijn echtgenoote uit de stad is Des avonds waren thuisgebleven de drie volwassen zoons, die tot 12 uur in de huis kamer hadden gezeten. Zij waren op dat uur naar hun slaapkamers op de eerste ver dieping gegaan. Omstreeks 1 uur is een de zer zoons wakker geworden, hij rook een brandlucht. Toen hij ging onderzoeken wat er aan de hand was vond hij de huiskamer in lichterlaaie. Hij wekte onmiddellijk zijn beide broers. In nachtgewaad hebben zij de woning verlaten. Zij hebben nog een po ging gewaagd in de huiskamer den hond te bereiken, maar dit werd hun door den dich ten rook belet. Vervolgens hebben zij de brandweer gealarmeerd. Deze is met rook- maskers de woning binnengedrongen en heeft den brand tot de huiskamer, die aan de achterzijde van het huis ligt, weten te beperken. Vermoedelijk is 't achteloos weg werpen van een brandende cigaret in een papiermand de oorzaak van den brand. CACAOPAKHUIS UITGEBRAND. Gistermiddag is te Zaandam door onop gehelderde oorzaak brand uitgebroken in het cacaopakhuis „Aurora" van de frima J. Stuurman te Koog aan de Zaan. De brandweer was spoedig met veel materiaal aanwezig, doch kon niet verhinderen, dat het pakhuis, dat geheel van hout was op getrokken, werd verwoest. Een partij ca- caodoppen werd mede een prooi der vlam men. De firma was verzekerd. MEISJE SPOORLOOS VERDWENEN. Naar school gegaan, maar er niet aangekomen. Gistermiddag is te Gouda spoorloos ver dwenen de negenjarige Mientje Mijderwijk, wonende Crabethstraat 53. Het meisje is om half twee de deur uitgegaan naar school. Zij is daar echter niet aangekomen. Om vier uur bracht een vriendinnetje het rap port, waardoor de ouders de vermissing be merkten. Een der buren heeft het meisje met andere kinderen in het nabijgelegen park gezien. Ook is daar een zakdoekje van het kind gevonden, wat er op wijst, dat zij daar geweest is. Met politiehonden is de omgeving afge zocht en gisteravond heeft dé politie al het water in den omtrek afgedregd, echter zon der resultaat. Tegen een der mede-scho lieren heeft het kind des morgens gezegd, des middags niet op school te komen. Dit wijst natuurlijk in een andere richting. Bij de familie die in de omtrek van Gouda woont, is zij niet aangekomen. DE INBRAAK TE GEMERT. Politie vindt zes duizend gulden van den buit terug. We hebben gisteravond gemeld, dat te Gemert bij de gebroeders van der Ven was ingebroken en een bedrag van ongeveer 2500 was gestolen. De buit die den brutalen inbrekers in han den was gevallen, blijkt echter, naar de „Bossche Courant" meldt, veel grooter te Zijn geweest dan men aanvankelijk ver moedde. In den loop van het eerste onderzoek bleek, dat niet minder dan ongeveer 8000 gld. aan geld en effecten werd vermist. De politie vond om en bij het huis ver schillende sporen. Zij kon enkele dactylos- oopische waarnemingen verrichten, die vain veel belang voor het onderzoek zullen zijn. De speurhond van den rijksveldwachter uit Heersch bij Oss ging telkerv; als men hem op een spoor zette in dezelfde richting, zoo dat men meent ook hier een aanknoopings- punt in te vinden. Het geheele huis en omgeving werd door de politie zeer nauwkeurig afgezocht. Den geheelen dag zijn de mannen in touw ge weest met tot resultaat, dat zij des avonds de hand wisten te leggen op een bedrag van circa 6000 aan effecten en hypotheek- brieven. Verschillende geldswaardige papieren hadden de dieven op hun terugtocht ver loren en werden o.m. in de velden terug gevonden. Thans kan als vaststaande worden aan genomen, dat nog 1765 aan bankpapier en zlivergeld plus enkele kleinere effecten in handen der boeven is. Door de snelheid waarmede de politie van 20 posten werd gealarmeerd, w.o. Den Bosch, Oss, Helmond, etc., heeft men wel niet meer het geluk gehad den dader te grijpen, maar werden toch waardevolle ge gevens, verzameld. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 31 Maart. Huizen, 301 M. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin O.P. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 1.00 Radio-rede van H. M. de Koningin. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 De KRO-boys, afgewisseld te 4.30 door Cursus Schriftverbetering, gramo- foonmuziek en te 6.20 door het Journalis tiek Weekoverzicht. 7.15 Dr. G. A. Christ over „De zorg voor het achterlijk kind", waarna gramofoon. 7.45 R. K. F.-kwartiertje. 8.00 Serban en zijn Roemeensch orkest (aansluiting aan Hotel de l'Europe, A'dam). 8.30 Vaz Dias. 8.50 Microfoonvertelsel. 9.10 KRO-orkest. 9.30 Indische composities van F. H. Bel- lorie en Gramofoon. 10.25 Het KRO-orkest. 10.40 Vaz Dias. 10.45 Gramofoon. Hilversum, 1875 m. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 De Notenkrakers. I.00 Radio-rede van H. M. de Koningin. 2.00 Gaby Ehrhardt (zang) en J. Jong (orgel). 2.30 Gramofoonpl. 3.15 Causerie. 3.30 R'damsch Philh. Orkest. 4.32 Causerie. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gramofoonpl. 7.00 Gem. Zangver. „Spangens Koor". 7.20 Dr. Last-Post. 7.40 Vervolg koorconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias. Vara-varia. 8.15 Bonte Avond. 9.30 Toespraak. 9.40 Vaz Dias. 9.45 Vervolg Bonte Avond. II.1512.00 Gramofoonmu2iek. Daventry, 1500 m. 10.20 Schriftlezing. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Western Studio-orkest. 1.05 Dansmuziek (gr.pl.), 1.35 Commodore-Grand-orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel. 3.50 Hét B. Crook-kwintet. 4.50 Variété-programma. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bokspraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Voordracht. 7.50 Causerie. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. Lezing. 9.55 Sousa-concert door het Radio-Mili- tair-orkest. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 BBC-Dansorkeet. HERNIEUWDE AANVAL OP HET LUTINE-GOUD. Gezogen kuil weer toegeslibd. Uit Terscheilling wordt aan de „Tel." ge meld: De bergingsbooten „Texel" en „Volhar ding", die met haar krachtige pomp-instal- laties ook dit jaar weer een poging zullen doen het wrak van het goudschip „Lutine" bloot te zuigen, hebben gisteren een onder zoek naar den toestand van het Lutineter- rein ingesteld. Gebleken is, dat de kuil bo ven het wrak, die in October 1.1. nog op volle diepte was, tijdens de laatste stormen ..Radio-Paris". 1796 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.20 Orkjestconcert. £.20 „Madame Chrysanthemème", ope rette van Messager. M. m. v. solisten, koor en orkest. Kalundborg. 1261 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Wivex". I.502.20 Gramofoonpl. 2.504.50 Ormoeporkest. 7.20 Paasch-programma m. m. v. solis ten, koor en orkest. 9.5010.30 Concert d. h. Omroeporkest. Langenberg. 456 M. 5.25, 6.30, 10.50 GramofoonpL II.20 Blaasconcert. 1.20 Gramofoonpl. 3.20 Symphonieorkest. 6.20 Gevar. programma m. m. v. het Sü- rag-orkest en -koor en aolisten. 7.30 Dresdensch Philh. Orkest. 10.20—12.20 Werag-kleinorkest. Rome, 421 M. 8.20 Opera-uitzending. Brussel, 822 en 484 M. 322 M.: 12.20 GramofoonpL 1.30 Omroepkleinorkest. 2.20 Gramofoonpl. 5.50 en 6.50 dito. 8.20 Mandoline concert. 8.35 Vocaal trioconcert. 8.50 Vervolg mandoline-concert. 9.05 Vervolg zang. 9.20 Cabaretprogramma. 10.30—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest. I.30 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek. 7.15 Omroepkleinorkest. 7.35 Gramofoonpl. 8.20 „Peer Gynt" van Grieg. M. m. orkest en koren, en solisten. 10.3012.20 Dansmuziek. Deutsehlandiander, 1571 M. 7.30 Orkest- en solistenconcert uit Leip zig. 9.20 Berichten. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Ido Eysoldt en zyn orkest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.15afloop Luxemburg. 9.20—12.20 Langenberg. 12.2017.35 Daventry. 17.3520.20 Londen Reg. 20.2021.35 Daventry. 21.35—afloop Londen Heg. 4e Programma. 10.30afloop Luxemburg. II.2012.20 Kalundborg. 12.20—14.30 Luxemburg. 14.30—15.20 Kalundbórg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—19.50 Brussel Fr. 19.5021.40 Luxemburg. Onze lange radio-golf gaat verhulzen. Binnenkort wanneer eenige bezwaren uit buitenlandsohe scheepvaartkringen zul len zijn opgelost, zal de 1870 M.-golf voor Nederland worden op geschoven naar 1887 M. Hiervoor zijn reeds de fioodige voorbe reidingen getroffen. weer geheel is dicht geslagen. Ook hébben zioh in de nabijheid nieuwe zandbanken gevormd, zoodat het terrein zeer ondiep is geworden en de zuigers alleen bij hoog water zullen kunnen werken. Deze ontdekking is voor de bergers wel zeer teleurstellend. Zij zijn echter niet ont moedigd, in tegendeel zoodra de weers omstandigheden dit toelaten zal weer met volle energie worden begonnen. In Maart en April kan men ^chter geen Lutineweer verwachten. Mei, Juni en Juli zijn de maan den, waarin men kans heeft op bestendig weer met kalme zee. Dan zal men iedere gelegenheid moeten benutten. FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden). 9%) „Zeg, dat je hem niet gelooft! Nico, het is een afschuwelijke, schandelijke leugen! Ik heb het niet gedaan werkelijk niet! Anne heeft bekend dat weet je zelf. Zij nam de paarlen en zij heeft bekend. Nico, stuur hem weg!" „Ik ga al zei John. Hij liep naar de deur en sprak met een heldere vaste stem: „Ik heb niets gezegd, Jenny. Waarom dacht je dat? Dat laat ik aan jou over. Ik heb je dat ook in mijn brief geschreven." Toen liep hij weg en sloot de deur achter zich dicht. Jenny haalde bevend adem. Ze liet Ni cholas los en ging een stap achteruit. Hij had niets gezegd. Hoeveel had zij ge zegd? En wat zou ze nu zeggen? Terwijl deze gedachte door haar hoofd flitste, keek Nicholas haar aan en ze had groote moeite om het niet uit te schreeu wen. „Leg mij alles uit", zei hij. „Ik Nico!".. Ze bracht de hand aan haar keel. „Dat is geen uitlegging." „Nico ik". „Nu je tactvolle neef weggegaan is, zal ik je moeten vragen een verklaring te ge ven." Jenny staarde hem sprakeloos aan. Het was erger dan haar vreeselijkste droomen. „Wat beteekent dit allemaal?" vroeg Ni cholas. „IkHaar stem begaf haar. „John Waveney schreef jou een brief. Waar is die?" Ze bewoog haar hoofd even, als om het te ontkennen. „Ik meen dat die licht op de situatie werpt. Wil je me dien laten lezen?" Weer die lichte hoofdbeweging. „Ik geloof dat je hem bij je hebt aan dat zakje te oordeelen. Wil je hem mij ge ven?" Waanzinnige angst dreef haar er toe te zeggen: „Nico, dat kan ik niet!" Toen, terwijl hij naar voren reikte en den brief uit haar zak nam, gaf ze een gesmoorde kreet en zonk in een stoel neer. Nicholas streek den brief glad zonder er naar te kijken. „Ik zal hem niet zonder jouw goedvin den lezen. Maar ik vind dat ja mij moei lijk je toestemming kunt onthouden. Zie je, ik verlang een verklaring. Jij schijnt niet in staat mij er een te geven. Nu blijft de brief en je neef. Of ik lees dezen brief, of ik vraag John Waveney om mij den in houd er van te vertellen. Waaraan geef je de voorkeur?" Jenny ging een stap achteruit, botste tegen de bureaustoel en ging zitten. Ze was het vechten moede geworden. Er was niemand om haar te helpen. Nico zou haar nooit vergeven. Ze verlangde vreeselijk naar Anne. Ze legde haar armen op de leu ning van den stoel en liet er naar hoofd op zinken. „Moet ik den brief lezen?" vroeg Nicho las met ijzige stem. Jenny bewoog haar hoofd. Nu knikte zij van ja. Maar nauwelijks had ze dat gedaan of ze had haar tong willen afbijten om die wanhopige toestemming weer in te trek ken. Als ze „neen" gezegd had, zou hij dien vreeselijken brief niet lezen. Haar voor hoofd was nat waar het tegen haar arm gedrukt was geweest. Als ze maar flauw viel, als ze maar kon sterven en uit Nico's oogen verdwijnen. Na een lange, lange stilte, klonk Nicho las' stem, langzaam, afgemeten, beheerscht: „Nu zul je me alles vertellen van die paar len-geschiedenis. Ik wacht". Hij wachtte. „Antwoord mij!" klonk het toen op een toon, zooals nog nooit in haar leven iemand tegen haar gesproken had. De schok gaf haar spraakvermogen te rug. „Ben jij het geweest, die de paarlen ge stolen heeft?" vroeg hij. Geen enkele uitviucht was er te beden ken. Ze zei: „Ja. Hoezoo?" Ze bracht de hand aan haar hals, alsof ze naar de paarlen tastte, die er niet wa ren. „Jouw paarlei. je wilde ze heb ben." „De mijne? Wat bedoel je?" „Je had ze noodig. Ik bezat ze niet meer." „Wil- je me dat eens nader uitleggen?" Jenny keek naar hem met oogen, die niets zagen wezenlooze bruine oogen. „Ik had geld noodig, ik kon het niemand vragen. Ik beleende jouw paarlen." Toen ze dit gezegd had, huiverde Jenny onder den minachtenden blik in zijn oogen. „Je hebt me verteld, dat Anne je paar len genomen en beleend had. Dat was dus niet waar?" Jenny schudde het hoofd. „Je hebt ze zelf beleend en toen ik er op bleef staan ze terug te hebben, stal je die andere. Was het je bedoeling die voor de myne te laten doorgaan?" „Ik weet het niet ik dacht er niet over na het wias gemakkelijk ze weg te nemen." „Zoo. En je liet Anne er voor opdraaien?" „Zij wilde niet anders", zei Jenny. „An ne is altijd altijd Ze liet een bitteren kreet van „Annel" hooren en liet het hoofd weer op haar ar men zinken. Nicholas stond doodstil. Hij had Anne nooit mogen lijden. Jenny behoorde hem toe en hij wenschte haar met niemand te deelen. Anne's gelijkenis met haar vatte hij als een beleediging op; Anne's liefde voor haar was meer dan hinderlijk; in zijn ondrage lijke vernedering voelde hij zijn woede tegen Anne als een opluchting. Er was op dat moment moord in zijn hart voor Anne. Wat er voor Jenny was wist hij niet minachting, kouder dan woede; wrok, die bitterder was dan een slag. Hij zei met lage stem: „Jij misselijk we zen", en liep, zonder om te kijken, de ka mer uit. XXXIX. Nicholas kwam in de schemering op Wa- terdane terug. De regen had opgehouden; het was een heldere, grijze avond met ge lige strepen aan de westelijke hemel. Hij had uren lang als een wildeman rondge- tuft. Hij kwam thuis om geen andere re den dan dat hij niet steeds maar door kon rijden. Emmot, de butler kwam hem in de hall tegen, een gemoedelijk type, die als twin tig jaar op Waterdane geweest was en die altijd nog aan Nicholas dacht als aan „Jon geheer Nick". „Mevrouwwe hebben ons ongerust gemaakt over mevrouw." Even kreeg Nicholas een koude huive ring. „Wat is er?" „Nurse wilde den dokter laten komen, maar ik zei, dat we beter konden wach ten tot u thuis was." „Wat is er?" „Mevrouw zit al sedert u weg bent in de Studeerkamer. Nurse kan haar niet bewe gen om weg te gaan zelfs niet om naar Master Tony te kijken. Zij en Harman zijn heel erg ongerust." Nicholas trok zijn jas uit. „Mevrouw heeft slecht nieuws ontvan gen wij beiden. Ik ga naar haar toe." „Nurse heeft er op aangedrongen, dat ze thee zou drinken. Ik dacht dat u niet goed vond, dat wij den dokter lieten ha len voordat u thuiskwam." „Neen dat is goed." HU kwam in de studeerkamer in een ai leron verkwikkelijks te stemming. Publieke opinie er was niet aan te ontkomen. Bedienden, vrienden, bekenden, de pers je kon je leven niet eens zoo inrichten, zonder dat iedereen het merkte als er iets bijzonder gebeurd was. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9