25ste Jaargang VRIJDAG 30 MAART 1934 iMo. 7774 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbar- fegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit ng. AfzonderlijKe nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, Luur «o verhuur, koop en verkoom S 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Godsdienst en Socialisme, Dezerzijds wordt niet veel aandacht meer geschonken aan beweringen van de socia listische dame mevr. B. Buising van Be- souw, die nog onlangs van zichzelf getuigde, dat zij is „belijdend lid der Katholieke Kerk" en dat zij „haar Geloof niet verloren" heeft. Wij schenken aan wat deze dame schrijft en zegt niet veel aandacht meer, omdat zij teiKens weer hetzelfde beweert, daarbij blijk gevend van verwarring van begrippen zoowel wat betreft het Katholiek-zijn als wat betreft het Socialisme, en van een onevenwichtigheid tusschen verstand en gevoel. Wij willen hartelijk hopen, dat zij, van wie wij gaarne veronderstellen, dat haar bedoeling goed is, ook nog 'ns den goeden weg moge vinden, om die bedoeling te effectueeren, in practijk om te zetten.... Als wij nu even reflecteeren op een rede van genoemde dame, dan doén wij zulks omdat e*n verslagje daarvan is opgenomen in een in Leiden verspreid propagandablad van de S. D. A. P. In bedoelde rede zei de de spreekster eenige dingen, waarmede wij het, vanzelf sprekend, eens zijn Wie zal b.v. bestrijden een bewering, als deze: „Wie open oog heeft, moet zien het onrecht in de wereld en moet dat helpen opheffen." Maar ergerlijk is, dat deze dame die zich noemt: belijdend lid der Katholieke Kerk nóg durft beweren: „Socialisme is niet in strijd met den Godsdienst". En.... „De buitenlandsche leiding der Katho lieke Kerk is dan ook in deze beter ge oriënteerd dan in Nederland". Verregaande arrogantie of angstwekkende oppervlak kigheid! De buitenlandsche leiding der Katholie ke Kerk!Laten wij nog 'ns even her inneren, zij 't dan ook ten overvloede, aan wat Paus Pius XI schrijft in zijn encycliek „Quadragesimo Anno". Nadat de Paus eerst het meer consequent doorgevoerde socialisme heeft veroordeeld, bespreekt Hij he. gematigd socialisme en zegt hiervan: „Maar ook al waren het socialisme, ten opzichte van den klassenstrijd en den eigendom, inderdaad zóó gematigd en gelouterd, dat er in dit opzicht niets meer in af te keuren was, heeft het dan daarmee in eens zijn anti-christe- lijken geest afgelegd? Deze vraag houdt velen in onzekerheid. En ontelbare Ka tholieken, die er diep van overtuigd zijn, dat de christelijke beginselen nooit mogen prijsgegeven worden of vervlakt, richten hun blikken naar den H. Stoel en vragen dringend, dat Wij een beslissend antwoord zullen ge ven op de vraag, of dit socialisme zoo danig van zijn valsche leerstellingen is teruggekomen, dat het, zonder gevaar voor welk christelijk beginsel ook, kan aanvaard en, om zoo te zeggen, geker stend worden. Om aan deze Katholie ken, overeenkomstig Onze vaderlijke bezorgdheid, tegemoet te komen, ver klaren Wij: hetzij men het sociaisme beschouwt als stelsel of als historisch verschijnsel, of als „beweg:ng", zoo lang het 't echte socialisme blijft, is het ook nadat het in genoemde opzichten tegemoet kwam aan de waarheid en de rechtvaardigheid, onvereenig baar met de leer der Katholieke Kerk, omdat de opvatting, die het heeft van de maat schappij, lijnrecht in strijd is met de christelijke waarheid". Wij drukken enkele woorden vet in deze klare uitspraak van dert Paus. „Waarheid en Leven" Psychosophische Verhandelingen, onder redactie van prof. J. P. Verhaar. De eerste blauwe bandjes zijn er! Neen, dat is geen nieuw soort taxi, maar het begin van een nieuwe brochuren-serie. Wij hebben in onze bespreking van de jongste Schild-aflevering de aankondiging van deze serie aangehaald. Men zal zich herinneren, dat er daar drie reeksen wer den aangekondigd, n.l. „Katholieke Levens wijsheid", „Niet-katholieke Levenswijsheid" en „Modern Apostolaat", alles onder den algemeenen titel van „Waarheid en Le ven". Twee exemplaren van de eerste reeks (welke reeks kenbaar is aan een blauwen band om den omslag) liggen thans voor ons. Het eerste is een korte inleiding van prof. J. P. Verhaar, onder wiens redactie de ge- heele uitgave staat en die in dit boekje den naam „Psychosophische Verhandelingen" nader toelicht. „Psycho-sophia" is een woordkoppeling welke „ziele-wijsheid" be- teekent. Katholieke wijsheid nu is levens wijsheid, welke in haar wezen ziele-wijs heid is, want de ziel is het doel, het stoffe lijk lichaam slechts middel. „Waarheid en Leven" luidt de titel van de brochure serie, omdat de katholieke levenswijsheid wordt samengevat in twee hoofdstukken: geloofsleer en zeden-leer, waarvan de eer ste wijst naar de waarheid en door de waar heid de weg gevonden wordt naar het le ven. Deze eerste brochure is dus een beginsel verklaring en een program. De tweede is een uiteenzetting van het Evolutie-vraag stuk van de hand van den Warmondschen hoogleeraar prof. P. J. M. Heskes. Het is een boekje van een goede 50 bladzijden, waarin natuurlijk op beknopte wijze het Evolutie-vraagstuk van verschillende zijden wordt belicht en bekeken. In al z'n beknoptheid is het boekje toch volledig wat de hoofdpunten betreft. Onderscheid wordt gemaakt tusschen de ontwikkelingshypo these van de planten, van de dieren en van den mensch. Voor de planten- en dieren wereld neemt prof. Heskes een zekere evo lutie als waarschijnlijk aan, en wel de z.g polyphyletische levensoorsprong, waarme de wordt aangeduid, dat er waarschijnlijk meerdere oorspronkelijke stamsoorten zijn geweest, waaruit de tegenwoordige varië teiten zijn ontstaan. Voor de menschelijke afstamming staat de zaak anders. Hier be schouwt prof. Heskes de kwestie eerst van natuurwetenschappelijk standpunt en con stateert dan, dat een- zekere evolutie van het menschelijk lichaam weliswaar niet on mogelijk is, maar dat elk redelijk bewijs tot nog toe ontbreekt. Van wijsgeerig stand punt bekeken wordt deze evolutie echter zeer onwaarschijnlijk geacht in verband met de innige verbinding van het lichaam met de ziel, welke laatste voor geen evo lutie vatbaar is. Tenslotte wordt de kwestie nog be schouwd van theologisch standpunt. Het is ongetwijfeld een groote verdienste van den schrijver dit vrij ingewikkelde probleem op een zoo heldere en voor wat de essentie&le punten betreft volle dige wijze te hebben uiteengezet, zonder de verhandeling te uitvoerig te maken. Gevaar voor afdwaling in details die interessant genoeg zijn was er op iedere bladzijde ruimschoots, doch de schrijver heeft zich weten te beheerschen. De lezing van deze brochure zal den ontwikkelden leek echter een prikkel zijn om hier en daar wat dieper op de materie in te gaan. Slechts op een punt zouden wij ons een aanmerking willen veroorloven. De schrijver veronderstelt een flinke dosis talenkennis bij zijn lezers. Wij hebben volstrekt geen bezwaar tegen cita ten in vreemde talen, doch geven in over weging zulke cita'ten van een vertaling te voorzien, daar lezers, voor wie een derge lijke summiere brochure voldoende is, niet altijd de capaciteit hebben en als zy dat wel hebben, zich gewoonlijk niet de moeite ge ven, om wetenschappelijke citaten in West-Brabant roept om een kanalensysteem, De Verbondsraad van het Verbond van Zuidelijke Kanaalcomité's heeft een nota gepubliceerd over ,.De Waterwegen, waar aan West-Brabant behoefte heeft". Zooals men weet, heeft de regeering een som van 60 millioen ter beschikking gesteld voor de bestrijding der werkloosheid door het ondernemen van groote openbare wer ken. Op het program komen o.a. voor de versnelling van den aanleg van den scheep vaartweg van Amsterdam naar den Boven- Rijn, de versnelling van de Maasverbete ring, den aanleg van een nieuwe haven te Terneuzen, de scheepvaartverbinding van Groningen met de Zuiderzee en het IJssei- meer, veerhavens bij Hansweert en Wals oorden, een afwateringskanaal voor de Gel- dersche Vallei en verscheidene wegverbe- teringen. West-Brabant komt daar echter niet op voor en dit is voor genoemden Raad aan leiding geweest om zijn klacht in een nota neer te leggen. Voor deze klacht is inderdaad grond aan wezig, omdat Brabant en meer in het bij zonder het Westelijk deel daarvan steeds ietwat stiefmoederlijk is bedeeld en er op de tweede plaats zeer zeker ook in dit grensgebied van Nederland zoo veel te doen valt tot wederopbloei van de streek en haar bevolking. Zooals overal elders is de werkloosheid er ontzettend, West-Brabant heeft officieel ruim 13.000 werkloozen. Op zich zelf zou dit reeds een reden zijn om ook dit gebied in een werkverschaffingsregeling op te re- men, maar er is meer. West-Brabant wacht reeds jaren op een goede organisatie ten aanzien van de ontwatering, een gebrek, waarvan wij in ons waterrijke Holland de zwarte ter dege kunnen meevoelen. De nota wijst erop, dat door den groei der bevolking en de gehechtheid der inwoners aan hun voorvaderlijken grond de bestaan de landbouwbedrijven in de laatste tiental len jaren zoozeer versnipperd zijn, dat de boerenbevolking welhaast geen bestaans mogelijkheid meer kan verwerven. De eenige uitweg is ontginning van nieuwe gronden, maar deze bestaan uit lage, dras sige weiden, rietvelden en moerassen, waar op de uitbreiding der cultuurgronden dnor onvoldoende ontwatering en gevaar van overstrooming verhinderd wordt. Om hieraan tegemoet te komen zijn eeni ge nieuwe waterverbindingen noodzakelijk, n.l. van de Mark met den Vliet en vandaar naar Bergen op Zoom, dat in open verbin ding moet worden gebracht met de Wester- schelde. Door een doelmatige ontwatering zal de mogelijkheid worden geschapen speciaal voor de landbouwers uit het geheele stroom gebied van Mark en Dintel expansie te vin den voor hun landbouwbedrijf op voorva derlijke gronden, waardoor den huidigen exploitanten, hun kinderen en verder na geslacht, 'n onschatbare dienst wordt bewe zen, Immers, een verdere splitsing der be drijven kan worden voorkomen en uitbrei ding der huidige geringe oppervlakte, wel ke beneden het bedrijfsoptimum ligt, is mogelijk, terwijl daarnaast werkverruiming is gevonden voor de landarbeiders, wier werkloosheidsleed door de uitvoering in werkverschaffing der werken eenigszins is verzacht. De ontwatering van het Markgebied zal als eerste stap naar algeheele ontwater5ng van West-Brabant zijn aan te vatten. Hier toe is opgemaakt het plan voor het kaneal Terheijden's-Heerenhuis; een werk, dat op 2 millioen wordt geraamd. Dit werk is de sleutel voor de doeltreffendheid der an dere werken, welke beoogen: Mark-Vliet verbinding, verbinding Vlie-t- Bergen op Zoom en de open verbinding van Bergen op Zoom met de Westerscheide. Behalve het belang van den West-Bva- bantschen boerenstand noemt de nota nog verschillende andere gunstige perspectie ven, zooals de vestiging van industrieën lanes de georojecteerde kanalen en de doel matige verbinding voor de binnenscheep vaart van Brabants westwal met Oost- Brabant en Limburg. Deze summière uiteenzetting toont vol doende het groote belang, dat een uitge strekt gebied van ons Zuidelijk Nederland heeft bij de uitvoering van de genoemde plannen. Moge de regeering, die anders op het stuk van kanalen, vooral van die welke Antwerpen met den Rijn verbinden, dit deel van Brabant waarlijk niet vergeten heeft men herinnert zich de oppositie daartegen thans meer aandacht schenken aan dit kanalen-plan. TWEEDE KAMER. De avondvergadering van Woensdag werd, zooals reeds gemeld, begonnen met een stemming over het wetsvoorstel tot vereeniging van Enschede en Lonneker, dat, zooals men weet, van verschillende kanten ernstige bestrijding had ondervon den. Toch werd het ontwerp met 49 tegen 21 stemmen aangenomen. Het nu voor de tweede maal gewijzigde ontwerp tot wijziging van de Woningwet vond wederom bestrijding bij den heer Vliegen (S.D.), die weliswaar een ver betering bespeurde, maar het nog steeds niet in orde vond, dat Gedeputeerde Sta ten hier afhankelijk werden gesteld van een inspecteur van Volksgezondheid. Na een kort debat, waarbij de Minister van Sociale Zaken er op wees, dat dezelfde staatsrechtelijke figuur ook bij de Drank- en Vleeschkeuringswet gevonden werd, legde de heer Vliegen zich hier bij neer. Bij de artikelsgewijze behande ling diende de heer Vliegen nog een amendement in tot overleg met de wonir.g- bouworganisaties. Dit werd echter door den minister bestreden, daar dit overleg vanzelfsprekend is. Immers er wordt over leg gepleegd met den Woningraad, waarin de betreffende organisaties zijn vertegen woordigd. Het amendement werd dan ook terugetrokken. De wet kreeg een tijdelijk karakter door een amendement van den heer S m e e n k, dat verdedigd werd door den heer G o s e 1 i n g (R.-K.) en overge nomen door den Minister. Ten slotte wordt het geheele wetsontwerp met 48 te gen 20 stemmen aangenomen. Nu was de beurt aan het kleingoed. Bij een naturalisatie-ontwerpje meende de heer Tilanus (C.-H.) zich te moeten verzetten tegen het feit, dat iemand die 17 jaar geleden was gedeserteerd weer Ne derlander werd. Ja zelfs diende spr. een amendement in, waardoor deze man van de lijst zou worden geschrapt, welk amen dement natuurlijk door den Minister v^n Justitie, den heer v. Schaik, bestreden werd, bij welke bestrijding bleek, dat de deserteur drie jaar had ge diend, toen in een psychischen en physie- ken toestand, die veel verklaart, gedeser teerd was naar een ander land, doch in zijn eigen land inmiddels reeds amnestie had gekregen. Het amendement werd ver worpen, en de man wordt genaturaliseerd. De ontwerpen tot contingentesring van zooileder, drijfriemleder, tuig- en zadel leder, van overleder en ander leder, van electrische stofzuigers, van huishoudelijk glaswerk, van ongesmolten dierlijk vet en boter worden zonder meer aangenomen. Nog eenige kleine ontwerpjes werden z. h.s. aangenomen, waarna de vergadering tegen half twaalf werd gesloten. Op reces tot 17 April. De Voorzitter is voornemens de Ka mer tegen 17 April weer bijeen te roepen. Dan komen o.a. aan de orde de wetsont werpen inzake winkelsluiting, cred ietver- leening middenstand, bescherming der openbare orde, verkeersfonds, credieten voor werkverruiming, samenstelling Raad van State, wijziging invoerrechten op kor ten termijn, belasting goederen in de doo- de hand, naasting van locaalspoorwegen en eenige contingentseringen. De vergadering wordt te 11.30 gesloten. INVOER VAN BLOEMBOLLEN IN FRANKRIJK. CONTINGENT VOOR HET TWEEDE KWARTAAL. Blijkens bericht uit Parijs publiceert het „Journal Official" een besluit, waarbij voor het tweede kwartaal van 1934 de invoer in Frankrijk wordt beperkt van bloembollen, boLplanten, hyacinthen enz. Voor bollen in „sluimerenden" toestand is het contingent bepaald op 1500 kwintalen; terwijl planten en bollen in bloei of in knop in het geheel niet mogen worden ingevoerd. DE RADIO-UITZENDING VAN DINSDAG. Dank aan de omroepvereenigingen. vreemde talen zoo door te lezen, dat zij ze behoorlijk begrijpen. Met vreugde begroeten wij deze uitgave, waaraan wij van harte veel succes wen- schen. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de vier groote omroepvereenigingen een schrijven gezon den, waarin Z.E. voor de uitnemende wijze, waarop zij gezamenlijk de radio-reportage vain de plechtigheden ter gelegenheid van de begrafenis van de Koningin-Moeder heb ben doen slagen, en waardoor honderddui zenden luisteraars in den lande, die niet in de gelegenheid zijn geweest, de plechtig heden te aanschouwen, toch in staat zijn gesteld deze op den voet te volgen, hare erkentelijkheid heeft uitgesproken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een nieuw spoor ontdekt in de moord- zaak-Prince? (2de blad). Het Amerikaansclie Congres schuift een veto van president Roosevelt terzijde, wat een ernstige nederlaag voor den president beteekent. (2de blad). BINNENLAND. Invoer van bloembollen In Frankrijk. (lste blad). Wetsontwerp inzake de verkoop door middel van automaten (lste blad). Mededeelingen over Staatsleeningen. (2de blad). Ernstige benzine-cntploffing te Nijmegen maakt drie gewonden. (Gem. Ber. 3de blad). Gedeelte van den buit bij de inbraak te Gemert teruggevonden. (Gem. Ber. 3de blad). Over de verhouding tusschen Ka tholicisme en Socialisme, (lste blad). Een nieuwe drieledige uitgave, on der den titel „Waarheid en Leven"- (lste blad). Paaschgebruiken uit oude tijden. (3de blad). Een literaire cursus. (2de blad). Slechts toegestaan op certificaten. Naar wij vernemen is met ingang van 1 April a.s. een uitvoerverbod vastgesteld voor leder naar België. Deze bepaling om vat plantaardig gelooid leer, chroom gelooid leer, afval van zoolleder, chroom gelooid overleder en verlakt leder. De uitvoer zal -slechts zijn toegestaan op certificaten, welke afgegeven worden door den heer mr. W. P. M. van der Loo te 's-Gravenhage. HET CRISISPLUIMVEEBESLUIT. Sluis' Technische Voorlichtingsdienst te Weesper karspal schrijft ons: Van meerdere zijden vernamen wij, dat er tal van kippenhouders zijn, die veron derstellen, dat door de regeeringsmaatrege- len het houden van kippen aan banden is gelegd. Men meent, dat men niet meer vry is zelf het aantal hoenders te bepalen, dat men wil gaan houden, maar dat de Regee ring dit doen kan. Dit is niet het geval bij de tegenwoordige voorschriften. Het Grisis Pluimveebesluit is wel een regeling, waarbij de totale groote van den hoenderstapel kan worden beïn vloed door niet meer dan een zeker aantal eieren in de broedmachines te laten uit broeden, doch het aantal hoenders, dat ieder mag houden wordt bij dc thans gel dende bepalingen vrijgelaten. Daarnaast beoogt de regeling verbetering, van den pluimveestapel, waarom alleen fokkers, vermeerderaars en kuiikenbroeders onder het besluit vallen. Iedereen, die geen kuikens of broedeieren verkoopt of een broedmachine in zijn bezit heeft, dus iedereen, diq alleen kipperhouder is, valt geheel buiten het genoemde Crisis Pluimveebesluit en mag het aantal kuikens koopen, dat hij wil, zonder dat dit door de regeeringsmaatregelen wordt beinvloed. Het broeden met kloeken valt eveneens geheel buiten bovengenoemd besluit. Ook is men geheel vrij, van wien men zijn kui kens of broedeieren wil betrekken. Alleen moet men zorgen, dat bij ontvangst van i kuikens een geleidebiljet aanwezig is. Dit biljet moet goed bewaard worden, opdat bij eventueele controle door den ambtenaar van de Pluimveecentrale getoond kan wor den dat men zijn kuikens heeft gekocht. Het gebruik maken van een broed machine is alleen geoorloofd, indien deze machine door den eigenaar is opgegeven aan de Pluimveecentrale te Beekbergen en I door deze een machtiging is verleend om i deze machine te gebruiken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1