NEDERLAND BOUWT BRUGGEN. De Rijnbrug te Arnhem. De Waalbrug te Nijmegen. De uitvoering van dit werk, alsmede van het mJreii, van fundecringspuiten als eer ste werken voor d~n aanleg van de brug, werd door den Minister van Waterstaat °PC Ecn aan de N. V. Aannemings-Mij. v/h. Zanen en Verstoep 'te GOUDA, voor de so*n van 124.000. Hierna werd be gonnen met het laken van de fundee ringen vc de beide landhoofden. Het eerst kwam het landhoofd aan de Lent- t sche zijde aan de beurt, waarna met het Dat de moderne techniek met rassche reed zijn, inden men dezen bouw als werk-1 delijk landhoofd en het viaduct, de over-1 zaamheden voor den bouw van de nieuwe Zuidelijk landhoofd te NIJMEGEN een schreden voorgang vindt en dat men steeds verschaf.ing beschouwt, en men das niet brugging van de Marktstraat, welke laat- Wa Lrug nabij Nijmegen. Deze werkzaam- aanvang werd gemaakt. Voor de fundee- op: i:uw pogingen aanwendt haar tot de zoozeer let op het arbeidersaantal dan'ste aan^e.tedi.ig tevens de belangrijkste I heden bestonden in het afbreken van de ring werden eerst honderden betonnen trap der vervolmaking te brengen, wordt wel op de kosten van den bouw en de mag worden genoemd. Het landhoofd van terreinen, waarvan verschillende perceelen palen in den grond gedreven, waarna er wel het duidelijkst bewezen in den heden-1 hcoge loonen. De vrij strenge vorst, wel- deze Rijnbrug komt te staan midden in werden onteigend. Hierna werd in Sep-1 ongeveer 4000 M2 beton werd gestort daagschen btupgenbouw. Vcoral ons kleine ke wij in December en de eerste helft het b.u zencomplex tussch.n Marklstraat temeer van genoemd jaar een aanvang voor elk der landhoofden. Het Zuidelijk landje met zijn rivieren en kanalen kan van Februari j.l. hebben gehad, waren en Rijnkade, zoodat deze perceelen tegen gemaakt met den arbeid voor de z.g. landhoofd te NIJMEGEN is eenige meters hiervan bewijzen. Men denke slechts aan evenwel oorzaak, dat het geheele werk 1 Mei a.s. door de bewoners moeten zijn ont.uimd, waarna met het sloopingswerk een aanvang zal worden genomen. Over den duur van dezen bruggenbouw is er, zooals men zich wellicht nog kan her inneren, in c!e:i zomer van 1932 nog eenige onee..igi.eid ontstaan tusschen Rijksbrug. genbureau en het Cellege van B. en W. te ARNHEM, welke laatsten zich niet kon. den vereenigen met genoemd tijdsbestek, wa rli :nen het we k gereed moest komen. B. en W. van Arnhem wilden aanvanke lijk op een langzamer tempo van den bouw aansporen; men had gedacht, dat de aflevering van het geheele week eerst in 1935 zou kunnen geschieden. Men had dit wsnschelijker geacht, niet alleen in verband met het tempo der door de ge meente uit te voeren werken, maar ook, omdat de financieels lasten, welke uit dezen brugbouw voor de gemeente voor komen, dan naar een later tijdstip zouden kunnen worden verecho ven. Deze mee- ningsverschillen werden later evenwel tot tevredenheid van beide partijen bijgelegd, zoodat men thans alle hens aan dek zet om de oplevering van het werk op den bepaalden datum te doen geschieden. Hebben wij hierboven een beknopt over- zisht gegeven van de werkzaamheden van Rijn nabij een overzicht De Rijnbrug in wording. Wat er nog te zien is van de Lauwergracht, welke thans een geheel ander beeld heeft dan voorheen. de schitterende bruggen, welke in de af- J wekenlang moest blijven stilliggen, waar-den bruggenbouw over den na men opnieuw met bekwamen spoed ARNHEM, thans willen wij e De Waalbrug in wording. Nadat de werkzaamheden met de heimachine zijn voltooid, ziet men op de foto de werklieden bezig met den aanleg voor de beonstortting. „proef.elasling*', hetgeen de eerste stap langer dsn het Noordelijk te LENT, daar was voor de tot-tsnlkoming van de brug. aan de draagkracht van dit deel groolere geloopen jaren voor het verkeer werden opengesteld, zooals de brug over de Maas J aan den arbeid ging. Begin der vorige geven van den bouw der monumental te MAASTRICHT, de brug bij het Kei- J maand kon men dan ook weer voortgaan brugoverspanning over de Waal nabij zersveer, de Merwedebrug te MUI DEN,met het te lonsiorten voor de fundamenten Nijmegen. de Waal'; rug te ZALTBOMMEL, enz. der brugpijlers, waarna de eerste aanbe-1 Zooals men weet, vormt de brug over Deze proef belasting dient tot het verkrij- eiechen worden gesteld. Geheel volgens Ei.snen afzienbaren tijd zal Nederland stading (Juli 1933) als voleind kan wor- de Waal nabij NIJMEGEN een overspan. gen van gegevens omtrent de vereischte de berekeningen kwam dit werk één dag weer twee prachtige bruggen rijker zijn den beschouwd. Op 7 Maart j.l. vond ning tusschen genoemde stad en LENT, zwaarte der fundeering voor het land- voor Kerstmis 1932 gere Het wachten en wel de brug over den Rijn nabij de tweede aanbesteding plaats en wel die t Volgens contract moeien de werkzaamhe- hoofd aan de Lent.ciie zijde. Deze werk- was toen op de gunning van den afbouw ARNHEM en de brug over de Waal nabij L-:j- £,~- NIJMEGEN. Omtrent den bouw dezer twee voor beelden der moderne techniek willen wij thans het een en ander, zij het dan slechts in beknopten zin, vertellen. De aanbesteding, gunning, materiaal levering, enz- wordt in ons land, tenminste wanneer het Rijksgrondgehied betreft, ver zorgd en geleid door het Rijksbruggen- bureau. Dit bureau belastte zich omstreeks Juli 1932 met de aanbesteding van den bouw van een brug over den Rijn nabij ARNHEM. De aanbesteding dezer mach tige brug, welke bestaat uit een land hoofd aan beide zijden en vijf pijlers aan de Zuidzijde, alsmede drie pijlers, waar van één op den Zuidelijken oever en twee in de rivier, geschiedde evenwel in gedeelten, daar het materiaal en de werk zaamheden, zooals bij den bouw van ieder grootsch werk, door verscheidene firma's moest worden aangenomen. Bij de aan neming van dit machtig bouwwerk werd door den Rijksbruggenbouw den wensch te kennen gegeven de brug einde 1934 gereed te zien, hetgeen, gezien de om vangrijke arbeid, geen ruim tijdsbestek kan worden genoemd. Men stelde aldus vast, dat de oplevering van het geheele werkin December a.s. kon geschieden. iThans rees evenwel de vraag, of de ge meente ARNHEM dezen snellen gang wel zou kunnen bijhouden met haar eigen werkzaamheden, daar ook de gemeente een belangrijk aandeel in den arbeid had, zooals de inpoldering van Malburgen en de slooping van ettelijke huizen, welke een sta.in-den-weg voor de bruggenhoofden vormden. En djt alles moest geschieden met de grootst mogelijke bezuiniging in een crisistijd als deze, waarin het Rijk ieder jaar opnieuw te kampen heeft met belangrijke tekorten. Deskundigen waren voor den opbouw en het Zuidelijk land hoofd en van ee.i vijftal pijlers op de gereed gekomen fundamenten en voorts voor den bouw van eenige pijlers op den Zuidelijken oever en in den Rijn zelf. Wanneer ook dit werk voltooid zal zijn, lijk hebben de werkzaamheden door op- echter van meening, dat het werk wel j vindt onmiddellijk de derde aanbesteding gang en vorst ook hier te lijden gehad, degelijk in December a.s. zou kunnen ge-1 plaats, n.l. voor den bouw van het Noor- doch tot nu toe is de arbeid nog geheel volgens contractregelingen kunnen verloo- pen. Over den aanleg van deze brug is heel wat te doen geweest. De besprekin gen tucschen het Rijk, de Provincie en de gemeente betref.'ende de overbrugging van de Waal nabij NIJMEGEN namen reeds in 1929 een aanvang. Het grootste struikelblok bij de onderhandelingen vorm de het bedrag der schadeloosstelling aan de gemeente NIJMEGEN betreffende de derving van de inkomsten van het veer- recht bij den bouw eener brug over de Waal. De gemeente had kelijk als bacis der onderhandelingen een schade loosstelling van 1.030.000 gulden gesteld, tegen welk bedrag het Rijk bezwaren maakte. Na langdurige onderhandelingen kwamen de partijen tenslotte dot een over eenkomst. De kosten van den brugge- bouw werden geraamd op 7.000.000 gld. waarvan 80 voor rekening van het Rijk komt en 20 voor rekening der Provin cie Gelderland en de gemeente NIJME GEN. De brug, welk. een lengte van 620 M. en een breedte van 20 M. zal berei ken, wordt gebouwd onder leiding van den hoofdingenieur van den' Rijkswater staat, Ir. W. Harmscn. In begin April 1931 werd van de zijde van den Rijks- De Rijnbrug in wordingDe betonhelh'ng voor den brugopgang in aanbouw. waterstaat begonnen met de eerste werk- van de beide landhoofden en de vervaar diging van de vier pijlers in de rivier voor de verdere voltooiing van de brug. De aanbesteding van dit werk werd den 29en November '32 gehouden; einde De cember kwam van het Ministerie van Wa terstaat het bericht, dat de uitvoering was: opgedragen aan de N.V- J. P. Broekhoven en Zn. te Nijmegen, voor de som van f 1.098.600. Dit was nog beneden de ra ming, waarbij de kosten van dit deel der werkzaamheden waren geraamd op f 1.355-000. Volgens contract moest dit werk den 15en Januari 1933 aanvangen, terwijl het op 1 Maart "1935 moet zijn voltocid. Deze werkzaamheden nemen dus ongeveer twee jaar in beslag. Deze brug over de Waal wordt in het geheel door vier pijlers gedragen, waarvan één aan de Lentsche zijde, op de plaats, waar vroeger het oude dijklichaam lag, vast in de rivier, terwijl de vierde pijler aan Nijmeegscke zijde verrijst. De pijler aan de Lentrche zijde kon reeds in October j.l. worden opgeleverd, terwijl de daarop volgende nog deze maand gereed zal moe ten zijn. Dan volgt de pijler op den Nij- meegsc'.en oever, welke op 15 September a.s. voltooid moet zijn, terwijl 1 Jan. 1935 de laatste pijler in de rivier klaar moet zijn. De onderbouw van de brug neemt nog den grootsten tijd in beslag; dit werk duurt n.l. drie jaar. Hoewel waarschijn lijk niet vóór het voorjaar van 1935 met den bovenbouw van de brug kan worden begonnen, is reeds aan het t in van het vorig jaar aan „Werkspoor" te AMSTER DAM opdracht gegeven in samenwerking den aan deze brug op 1 Maart 1935 be-1 zaamheden werden uitgevoerd door de met eenige brugbouwfabrieken, den bo- eindigd zijn, doch indien de arbeid een Holl. B-ton Mij. te DEN HA'.3, welke venbeuw samen te stellen. Deze opdracht gunstig verloop zal hebben, komt men met'maatschappij cok de nieuwe brug ovei betrof de levering van vier overspanningen, den bovenbouw aan Lentsche zijde reeds de Maas te MAASTRICHT tot stand n.l. twee va** meter en twee van 95 in den loop van dit jaar gereed. Natuur- De Waalbrug in wording. De werkzaamheden aan deze massa1e brug vorderen s-el, zoodat binnen afzienbaren tijd een groote verkeersverbetering tot stand zal komen. De Waalbrug in word'ng. Een overzicht van de werkzaamheden aan Nij- meegsche rijde. bracht. Eerst toen men 'omtrent de te bezigen fundeering zekerheid had gekre gen, werd een aanvang gemaakt met de omlegging van den Waaldijk bij LENT. meter lengte. Over de midden-overspan ning ter lengte van 244.10 :ter is tot heden toe nog geen beslissing genomen,

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5