WOENSDAG 21 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DRAMA TE SOMEREN. Zondagmiddag 7 Januari is te Someren een droevig drama geschied waarbij de 37- jarige H. Bollen, door zijn zwager den 33- jarigen L. S. met een revolver werd neer geschoten. Ten huize van Jos. Bollen aan de Vaar- seJstraat, woonden behalve de verslagene en zijn vrouw ook de moeder en de 33- jarige broer van zijn vrouw B. S. Dien middag van den 7en Januari ont stond er vermoedelijk over het inwonen van moeder S. bij Bollen twist. Er werd ge bekvecht en zoo nu en dan met een vuist op tafel geslagen. Ook Hendrik Bollen, broer van Jos. Bollen, was hierbij tegen woordig. Tijdens den twist arriveerde een zekere v. Heugten. Om van het gekijf af te zijn, vroeg J. Bollen zijn vriend om met hem te gaan wandelen. Op het moment, dat ze uit wilden gaan, kwam L. S., die wat te bed had gelegen, in zijn hemdsmouwen opge wonden naar beneden met een revolver in zijn hand. Hij drong zich tusschen de fami lieleden door en schoot van dichtbij H. Bollen pardoes dood. Na het gebeurde ging S. er tusschen uit en verdween in de bosschen. Maandagochtend werd S., die evenals het slaohtoffer gunstig bekend stond, in hechtenis genomen. Gistermiddag is deze zaak voor de Roer- mondsche rechtbank behandeld. Verdachte werd ten laste gelegd dat hij op Januari 1934 te Sommeren, opzettelijk met het oogmerk en voornemen Peter Hen- drikus Bollen van het leven te berooven, althans hem opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toe te brengen op zeer korten af stand uit een met scherpe kogelpatronen geladen revolver een schot op dezen ge lost met het gevolg, dat voornoemde Bollen is geraakt en de linkerlong en de groote lichaamsslagader zijn doorgeschoten, een inwendige verbloeding ontstond tengevolge waarvan hij kort daarna is overleden. Als getuigen in deze zaak worden ge hoornd: P. L. Hulst, arts te Leiden (des kundige), J. H. Bollen, klompenmaker te Someren en Th. van Heugten, landbouwer te Someren. De rechtbank was als volgt samengesteld: mr. J. C. H. Coenegracht, vice-president, mr. H. Diephuis en mr. Jurgens, rechters, griffier mr. P. Geraerdts, ambtenaar van van het O. M., mr. dr. Rieter, officier van justitie. Als verdediger van verdache reed op mr. P. Triefels, advocaat en procureur te Roer-., mond. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. Na voorlezing van de dagvaarding werd begonnen met de getuigenverhooren. Uit de getuigenverhooren werden geen bijzondere gebeurteissen of feiten naar vo ren gehaald. Verdachte L. S. verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad iemand te dooden. Het O.M. eischte in zijn requisitoir vrij spraak tegen verdachte, daar hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. De verdediger mr. P. Triefels van Roer mond zag van verdediging af en vroeg de onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt. Na in raadkamer te zijn geweest heeft de rechtbank de invrijheidstelling van ver dachte gelast. „N.R.Crt." UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert Maandagavond te 7 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. om de huur prijs voor de woning Hooftstraat No. 256 van 6.te verlagen tot 4.— per week. 2. Voorstel van B. en W. in zake vast stelling eener verordening betreffende het agentschap der arbeidsbemiddeling. 3. Voorstel van B. en W., tot het tref fen van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Ter Aar 'voor toelating van kinderen op de openbare lagere scho len, krachtens art. 19 alinea 4 der L.O.— wet 1920. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Velzenstraat aan den heer D. van der Bijl alhier. 5. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de algemeene politieverordening met een bepaling inzake het vénten. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 12 Februari 1934 tot opheffing van de openbare lagere school te Aarlanderveen. 7. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van een voorschot ingevolge art. 103 der L.O.-wet 1920, voor het jaar 1934 aan de bijz. scholen voor l.o. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de volgende belastingverordeningen: a. vermakelijkheidsbelasting; b. legesver- crdening; c. precarioverordening en d. hondenbelasting. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging in verband met de instelling van het in stituut van erkende installateurs van de verordeningen betreffende de levering van electriciteit, gas en water. 10. Voorstel van B. en W. in zake ver lenging van den geldigheidsduur der ver ordening op het beheer van de water- en liohtbedrijven. De geldigheid van de verordening wordt verlengd tot 1936. 11. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van het tarief op de levering van gas. 12. Benoeming van vier leden der Schattingscommissie als bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. De benoeming geschiedt voor 4 jaren ingaande 1 Mei 1934. Voorgesteld wordt de herbenoeming van de heeren Th. Cocx, A. van Dam en R. Kroon en de benoeming van den heer K. Tolk in de plaats van DE „PELIKAAN-PUZZLE". Heden ontvingen wij ter beoordeeling toegezonden een puzzle die voorstelt een kleurenplaat van de AmsterdamBatavia- route, versierd met de portretten van den Directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, en de dappere mannen, die de roemrijke „Pelikaan Tocht" hebben volbracht. Ook is het Pelikaanvliegtuig in zijn oorspronke lijke kleuren afgebeeld. De puzzle is 90 X 52 c.m. en bestaat uit circa 650 klein segmentvormige stukjes. De legplaats is verpuakt in een stevige kartonnen doos waarop een vliegmachine en twee pelikanen staan, en maakt een voornamen indruk. Het is geheel Nederlandsch Fabrikaat en de heer van Agtmaal uit Baarn verzorgde het technische en fotografische deel en ver kreeg daarvoor de steun der K.L.M. en van het „Pelikaan Comité". Een fraai stuk drukwerk leverde de N.V. van Dooren's Drukkerijen te Vlaar- dingen. Ook het. cartonnage werk ziet er goed verzorgd uit alsook de celephaan ver pakking. De Firma Vroom Dreesman zal deze puzzle in den handel brengen. Een gedeel te der winst zal gestort worden in het „Na tionaal Luchtvaart Fonds". Wij vernemen dat er luxe exemplaren van deze puzzle zijn aangeboden aan ieder lid der Koninklijke Familie. Wij kunnen onzen lezers aanbevelen een dergelijke puzzle, die zeker tot de mooiste in den lande gerekend mag worden, voor de geringe prijs welke de Firma Vroom Dreesman daarvoor denkt te vragen, te koopen. Men kan er zich ook en-famille menig uur leerrijk en aangenaam mee onderhou den. den heer L. Gesman, die niet weer in aan merking wenscht te komen. Gymnastiek. In .de gehouden jaarvergadering van de G. V. „Hou-Vast", te Alphen aan den Rijn, werd tot bestuurs lid in de vacature van mej. M. Hoek geko zen mej. Ini Joha. Uit de jaarverslagen bleek, dat H. V. nog steeds in groei en bloei toeneemt en het afgeloopen jaar met een flink batig saldo kon worden geslo ten. Besloten werd een afdeeling zwemsport voor dames en heeren op te richten, zoo mede deel te nemen aan de gymnastiek- competitie voor dames en heeren, de open luchtdemonstratie te Katwijk op Hemel vaartsdag en adspirantwedstrijden. WOERDEN. Gemeenteraad. Raadsvergadering op Donderdag 22 Maart a.s. des middags 2.30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verlichting onder Snellebrug. 3. Subsidie aanvrage comité ter behartiging van gees telijke en zedelijke belangen van jeugdige werkloozen. 4. Adres verlaging pacht Woerdensch Verlaat. 5. Adres Oudercom missie met adhaesie-betuiging inzake aan stelling kweekeling met akte. 6. Adres om subsidie zweminrichting aan de Nieuwen- dijk. 7. Conversie geldleening. 8. Voorstel bouw schuurtje W. A. Bakestraat. 9. Ver pachting land de Kruif (vóórterrein). 10. Benoeming agent arbeidsbemiddeling. Voorgedragen de heer G. de Boer, ambte naar met steunregeling belast. 11. Verzoek tuingrond voor jeugdige werkloozen. 12. Benoeming stadsbode, alphabetische voor dracht: J. W. M. Appeldoorn, W. P. Bak ker, Joh. Jansen, J. Klein. Personalia. Tot hulpcommies bij de directe belasting is benoemd de heer J. W. Hamerslag, alhier met ingang van 20 Maart a.s. Standplaats Vakens waard. Vragen. Door het gemeenteraadslid, den heer C. F. Snel zijn de volgende schrif telijke vragen gericht aan den voorzitter van den gemeenteraad: 1. Is het waar, dat de winsten uit de gemeentebedrijven over het boekjaar 1933 ƒ45000 of ongeveer dit bedrag zijn ge weest. 2. Als dit zoo is, is u dan niet van oor deel, dat er geen sprake meer is van ma tige winst en dat het noodzakelijk is de ta rieven te verlagen, vooral die tarieven, die op de minst draagkrachtigen het zwaarst drukken. 3. Is het mogelijk inlichtingen te geven voor welk bedrag de diverse meters in to taal op de balans staan per 1 Januari 1934 en welke winsten op dit onderdeel ge maakt zijn. 4. Op welke basis wordt het vastrecht tarief vastgesteld. icpi ik-PUNTEN Oppassen is daar de boodschap I Als het nood g is een signaal geven, en voorrang verleenen aan het verkeer van rechts. En wie van rechts komt, heeft geen vrij- brief doch moet óók opleiten! LEIDSCHE AMBACHTSCHOOL DE JAARVERGADERING. Afscheid van ir. A. M. Touw. Gistermiddag te half drie werd in het ge bouw der Ambachtsschool aan den Haag- weg de algemeene jaarvergadering der Vereeniging gehouden. Als altijd bestond er voor deze vergade ring veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heeren wethouders mr. A. F. L. M. Tepe en mr. A. J. Romijn, benevens den heer Sypkens .secretaris van M. S. G. REDE IR. A. M. TOUW. De voorzitter, ir. A. M. Touw, begon de gebruikelijke openingsrede na het welkomst woord met en herdenking van het over lijden van H. M. de Koning-Moeder, be schermvrouwe der school. Heel het vader land is in rouw gedompeld door Haar ver scheiden, maar bijzonder de Leidsche Am bachtsschool zal dit verlies gevoelen. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan liet de hooge-beschermvrouwe zich bij haar persoonlijk bezoek uitvoerig inlichten over hetgeen de school presteerde. Bij het 50- jarig bestaan schonk zij een belangrijke gift voor het Fonds tot ondersteuning van behoeftige talentvolle leerlingen. Met dankbare herinnering zal de Ver eeniging gedenken wat H. M. de Koningin- Moeder voor de school heeft gedaan. Het afgeloopen jaar was voor de school zeer belangrijk, mede door de herdenking van het vijftigjarig bestaan en de inge bruikname van den nieuwen bijbouw. De school mag zich in steeds toenemen- den bloei verheugen. Het aantal leerlingen neemt gestadig toe en is zoo groot, dat allen niet geplaatst kunnen worden. Op 1 Jan. 1933 bedroeg het aantal leer lingen 407, op 13 Maart lieten er zich 230 inschrijven, terwijl het schooljaar begon met 486. Het einddiploma. Het einddiploma kon thans worden uitge reikt aan 104 leerlingen. Timmerlieden: A. Bakker, G. de Best, W. J. van den Bosch, P. Dreef, C. J. de Jeu, G. de Jong, J. Jurgens, J. Korbee, W. C. Koreman, H. Maat, M. Meijers, C. J. v. d. Ploeg, F. L. Smit, H. Stikkelorum, A. J. Terruwe, W. van Tongeren, D. de Vink, C. P. v. d. Vooren, W. B. Vooys, Th. J. Vos kuil, A. J. Wesselius, B. H. Wetter, J. C. Wurzer, en W. Zij er veld. Aan 1 leerling kon het diploma niet wor den uitgereikt. Meubelmakers: H. Mens, L. J. H. Poptie, M. Spek en J. P. Verhaar. Schilders: H. Brasker, H. Doove, C. Eikerbout, N. v. Iterson, A. G. Kop, J. v. d. Post en P. Wilschut. Metaalbewerkers: J. A. Beekman, W. van Beelen, F. Betcke, D. G. v. d. Boogaart, C. J. Cramer, H. Daneel, J. M. Duiker, W. M. Dusoswa, P. van Duijn, M. J. van Duyvenbode, J. Geib, C. Goedhart, G. J. Hageman, B..A. van Halderen, C. I. Hansen, P. C. Hendriksen, P. Houweling, J. H. D. Hozee, H. J. Karstens, D. J. Mons- houwer, A. M. Tand, W. J. Wijbenga, C. Dijkdrenth, J. A. Kuijpers, A. de Lange, S. v. Leeuwen, J. Nuyen, j. den Oc, A. Ouds hoorn, Th. H. Peterzen, M. H. J. Popken, D. Schouten, H. van Sprang, W. Stichter, H. J. Teyn, H. M. Tuurenhout, A. v. Va- rick, W. C. B. Veltman, E. A. Th. Vogelen zang, J. G. Vonk, J. J. Witteman en C. van Wijk. Aan 1 leerling kon het diploma niet wor den uitgereikt. Electriciens instrumen t m a- ke r s: M. K. J. Bon, D. van den Bos, A. van Duyvenbode, B. A. van Ees, J. W. Fak kel, R. P. de Geus, H. Gouw, P. J. van Haasteren, A. A. M. v. d. Hoeven, C. v. d. Klaauw, M. L. H. Koeken, W. v. d. Lelie, M. de Meij, J. C. Meijers, W. J. J. Polane, N. Raaphorst, A. S. Schüller, H. M. Seijn, J. Slootweg, J. Spanjaard, L. Tol, J. C. Verschoor, H. C. J. Vorst, J. C. Warmer dam, C. A. v. d. Wilk, W. J. Witteman en A. van Zuilen. Aan 1 leerling kon het diploma niet wor den uitgereikt. Overgangsexamens. Timmerlieden, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 19 leerlingen. J. W. Beijersbergen, J. R. Bouwer, C. Briejer, J. A. A. van Dongen, P. van Dijk, P. de Groot C. Th. v. d. Horst, J. P. van Hoven, Th. J. Ketel, P. Oudshoorn, A. J. M. van de Ruit, C. Smit, Th. Stikvoort, J. de Water, A. de Wolf, H. Zandvliet en J. W. v. d. Linden. Voorwaardelijk: L. W. Dekker en D. Nagtegaal. Van de le naar de 2e klasse: 52 leerlin gen. I. Arnoldus, T. Bax, Th. v. d. Berg, B. van Berkel, K. van Biezen, D. Bol, F. G. Bouhof, C. L. de Bree. A. H. J. Brugman, K. Dantuma, J. Dekker, D. van Delft, I. v. Elk, N. v. d. Eist, J. v. d. Eng, H. J. van Eygen, J. J. van Gaaien, W. C. v. d. Geer, E. Geitenbeek, L. Guijt, J. 't Hart, C. Th. Hillebrand, C. J. Hinderks, J. v. d. Hoeven, W. C. A. de Jong, J. Karstens, J. Klinkha mer, W. J. van Laar, J. Leicher, L. v. d. Marei, P. Mieloo, W. Nievaart, J. P. Noest, D. Noordhoek, H. Outshoorn, K. Ouwer- kerk, S. A. Pierot, P. M. du Prie, J. Rühr- wiem, J. Schrier. R. J. Sirre, L. J. Snoeck, G. N. Stikkelorum, H. Stoeken. G. de Stop pelaar, H. S winkels, G. UI jee, C. Veerman en J. de Wolf. Voorwaardelijk: G. W. Bouhof, K. van Dijk en J. J. de Jong. Niet bevorderd 5 leerlingen. Meubelmakers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 3 leerlingen. J. G. J. Rodenburg, D. W. Visch en H. J. v. d. Woerd. Van de le naar de 2e klasse: 7 leerlin gen. H. S. van Iterson, D. de Jong, J. C. van Kempen, W. J. M. Kriek en H. L. v. d. Vos. Voorwaardelijk: C. Vreeken en H. van Zanten. Niet bevorderd 1 leerling. Schilders, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 7 leerlingen. P. J. J. Duindam, J. Klinkhamer, D. Munnik, A. Ramak, F. D. Schoonenberg, I. J. Schoonenberg en G. M. Seijn. Van de le naar de 2e klasse: 9 leerlingen. H. G. J. van Hartevelt, M. Koningen, M. G. Link, A. G. van Maren, J. G L. Otgaar, B. Prins, J. Riethoven en J. M. van Vliet. Voorwaardelijk: M. Broers. Niet bevor derd 1 leerling. Metaalbewerkers, bevorderd van de 2e naar de 3e klasse 77 leerlingen. C. Barthen, J. W. v. d. Berg, A. P. Blok, A. P. Brandhorst, J. van Damme, P. Delver, Th. A. van Duuren, W. van Ek, H. M. Heemskerk, W. Jongejan, B. van Klinken, H. van Leeuwen, K. F. H. Morsman, J. Nuyen, W. M. A. Oppelaar, J. Piket, H. A. Prent, E. van Vreedendaal, W. J. H. Aniba, P. J. Boot, G. H. Heijnes, J. W. de Jong, H. Laman, M. v. d. Meer, J. D. Mol, G. L. Palm, L. A. Plaschaert, W. Reichwein, N. W. Schouten, J. van Sonsbeek, D. Teske, J. van Tongeren, Th. v. d. Veer, L. C. J. A. Volkers, P. G. J. Belt,, D. Braamzeel, C. van Duijn, S. van Gijn, J. T. Haan, P. C. Hekker, A. Hoogeboom, J. G. Janssen, D. P. Kuyvenhoven, F. J. de Laaf, J. Ligtvoet, F. Mak, J. Mes, C. J. Roos, J. C. v. d. Steen, P. v. d. Steen, H. J. Visser, J. A. Willemsen, Q. A. Wijsman, L. de Boer, A. de Bree, C. J. v. d. Burg, J. de la Bye, J. Cival, S. D. Dietz, C. le Febre, C. J. Fuchs, M. W. Galjaard, S. de Groot, Th. W. M. de Grijs, P. Holswilder, S. M. Hurkmans, J. Lina, H. C. Menger, H. Siebrecht, A. Verhoeven, A. W. Visser en J. v. d. Wijn gaard. Voorwaardelijk: M. van Berkel, A. Blok, J. Oldenhove, J. H. Oudshoorn en P. H. Verkerk. Niet bevorderd: 13 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: 106 leer lingen. J. C. van Apeldoorn, W. Arnoldus, A. H. M. Bakker, Th. M. Bakker, F. P. E. van Beek, D. J. van Bemmelen, A. C. Beurse, J. v. d. Blom, J. Boersma, C. v. d. Boon, P. J. Boot, A. van den Bos, A. van Breda, N. F. A. Broeken, B. M. van Brummelen, J. v. d. Burg, W. L. Buts, A. Buutfeld, H. J. du Chateau, S. Collé, F. P. C. Cornelissen, P. Crama, C. du Croix, J. Delfos, C. Th. v. Dorp, J. Dusoswa, C. Th. van Egmond, S. Fuchs, W. J. J. Glasbergen, P. J. Gouw, H. de Graaf, H. Guijt, W. van den Haak, W. de Haas, A. Hakkert, W. A. de Heer, H. He geman, E. C. van Heuzen, L. Heijboer; W. L. Hobijn, L. den Hoed, J. Hollander, C. Houthoff, D. Jasperse, C. E. de Jong, C. J. de Joode, G. Ju, M. Keereweer, J. P. Kemp, G. J. van Kempen, H. A. C. de Koning, C. Koordes, H. J. Koppier, J. W. van Laar, A. D. J. Labordus, L. P. Lammersen, H. J. Larrewijn, J. van Leeuwen, J. van Leeu wen, H. v. d. Lelie, H. Lieftink, J. Limburg, H. Los, S. van Maanen, H. M. Mak, W. Mark W. Ober, H. W. Onderwater, T. H. Overdijk, J. A. Parlevliet, W. A. Prins A. H. Ramak, C. Reichwein, H. de Reus, C. Rhijnsburger, W. Rhijnsburger, J. J. Rijnsburger, L. de Romijn, W. J. van Rooijen, D. Sajtos, T. Schaafstra, G. Schalkers, P. Sjaardema, W. Smit, K. F. v. Venetiën, G. Verbaerschot, P. Verbeek, W. Verloop, J. A. Versluis, B. Verstraten, J. Ververs, J. W. Visch, C. J. v. d. Voort, C. Voorzaat, J. de Wagenaar, C. A. Warmerdam, H. de Water, C. van Wezel, R. Wielinga, P. J. de Wolf en J. van Zeijst. Voorwaardelijk: C. Flippo, A. van Lien- den, P. A. J. de Nobel, A. Spierenburg en A. B. Starkenburg. Niet bevorderd: 7 leerlingen. Electriciens-instrument- makers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 25 leerlingen. C. Baart, A. Breedeveld, C. van Egmond, J. J. Flamman, D. Flippo, E. de Heer, W. J. Hensing, C. K. Hoogeveen, J. N. Kan bier, J. A. Koevoet, C. Koster, G. R. E. Kuijntjes, J. N. C. van Leeuwen, C. J. v. Leeuwen, P. Loovens, A. de Meij, J. de Roo, H. Schoo, B. Schootmeijer. P. G. Spierenburg, J. Taverne, L. van Veggel en B. E. Zondervan. Voorwaardelijk: A. Beij en P. Koeken. Niet bevorderd: 1 leerling. VAKAVONDSCHOOL. Een diploma kon worden uitgereikt aan: I. P. F. Bik, Katwijk aan Zee voor bouw kundig teekenen; 2. N. C. de Haas, Leiden, idem; 3. J. Kikkert, Leiden, idem; 4. P. A. de Lange, Leiden, idem; 5. J. Hes Jr., Lei den, meubelteekenen; 6. P. van Duyvenbo- den, Katwijk aan Zee, stoffeeren; 7. D. Hus, idem, idem; 8. Chr. Kok, Leiden, idem; 9. W. L. v. d. Gugten, Rijnsburg, hout- en marmerschilderen10. A. Rijsdam, Katwijk aan Zee, idem; 11. P. Doeven, Leiden, auto- en motorhersteller; 12. H. J. Heshusius, Leiden, idem; 13. J. P. Lakeman, Voorhout idem; 14. H. H. Omtzigt, Zoeterwoude, id.; 15. C. v. d. Plas, Leiden, idem; 16. A. A. v. Rhijn, Noordwijk aan Zee, idem; 17. H. Valk, Voorschoten, idem; 18. H. van Wee- ren, Leiden, idem; 19. B. Wissekerke, Lei den, idem. Wat er verder geschiedde. Voor den nieuwen cursus hebben zich aangemeld 240 jongelieden, waarvan er 168 voor plaatsing in aanmerking kwamen. De school leed in het afgeloopen jaar een gevoelig verlies door het plotseling ver scheiden van den heer A. Jansen Hendricks, leeraar in het machinebankwerken, die zich een talentvol en bekwaam leeraar heeft getoond en wiens werkzame geest bij allen in herinnering zal blijven voortleven. Eere zij zijn nagedachtenis. De voorz. deed hiermee nog enkele me- dedeelingen over de avondschool voor vol wassenen en de cursussen voor machinis ten. In het bestuur *zal wijziging komen door dat de heer Ph. Rosdorff als bestuurslid - niet herkiesbaar is en spr. zelf wegens ver trek naar elders als voorzitter zal aftreden. Binnenkort zal den raad een lijst met can- didaten worden voorgelegd, ter voorziening in deze vacatures. De heer Touw richt zich dan met eenige woorden van opwekking tot de scheidende leerlingen, die van nu af mer op zich zelf zullen zijn aangewezen. Spr. besloot rpet een enkel woord van lof tot den directeur, den heer Kuijntjes, die gedurende zijn 9-jarige werkzaamheid als zoodanig bewezen heeft, dat het be stuur destijds een uitnemende keuze heeft gedaan. Naast den directeur wordt ook dank ge bracht aan de leeraren. Niet voor niets staat de Leidsche Ambachtsschool zoo goed aangeschreven. Met een persoonlijk woord van dank aan medebestuurderen, directeur en leera ren nam spr. tenslotte afscheid onder den heilwensch, dat de Leidsche Ambachts school tot in verre toekomst moge groeien en bloeien. De directeur, de heer G. E. E. Kuijntjes, dankte den heer Touw voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Hij richt dan een gelukwensch tot de gediplomeerden en geeft hun goede wenken voor de toe komst, hen daarbij opwekkend lid te wor den van de Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool. Namens de leerlingen, die de school ver laten, sprak de heer H. Karstens een woord van dank voor de opleiding en de wijze lessen van directeur en leeraren. Den directeur werden daarop namens 4e leerlingen bloemen aangeboden. HET AFSCHEID VAN DEN VOORZITTER. Toespraak L. v. d. Laan. Als ondervoorzitter der Vereeniging sprak de heer L. v. d. Laan een woord van afscheid tot den heer Touw. Deze wees erop, dat de heer Touw in 1890 reeds belangstelling voor 't ambachts- onderwijs toonde. Toch duurde het nog tot 1906 eer hij als bestuurscandidaat werd beschouwd, maar in 1909 werd hij geko zen. Dit was voldoende om te ondervinden van welke beteekenis zijn werk voor het ambachtsonderwijs was. Toen in 1918 de voorzitterszetel open kwam was de heer Touw de aangewezen man om dien te bezetten en hij is voorzit ter gebleven tot heden, dat is 16 jaar lang. Hoe die leiding is geweest, blijkt wel het best uit den bloei der school en hare uit breiding. Het aantal leeraren bestond in 1918 uit directeur en 11 leeraren. Thans uit directeur en 29 leeraren voor de dag school en verschillende voor de avondcur sussen. Bezochten in het jaar 1918 circa 200 leerlingen de school, thans wordt aan 823 leerlingen op dag- en avondschool on derricht gegeven. Spr. schetst dan in treffende woorden, hoe de heer Touw met geheel zijn persoon aan de Ambachtschool hing en hoe hij de belangen der school wist te behartigen. Spr. stelde daarop voor den heer Touw tot eere-voorzitter te benoemen, welk voor stel met applaus werd goedgekeurd. Slechts aan twee zeer verdienstelijke mannen heeft de vereeniging het eerelid maatschap aangeboden, nl. aan prof. dr. J. M. van Bemmelen en aan den heer J. A. van Dijk, die beiden eveneens voorzitter zijn geweest. De heer Touw werd dus de eerste eere-voorzitter. Toespraak Mr. Tepe. De wethouder van Onderwijs, mr. A. Tepe, spreekt dan een woord van afscheid namens B. en W. Spr. wilde dit woord van afscheid beperken tot een woord van lof en dank. De cijfers hierover spreken over duidelijk en de resultaten van het onder wijs zijn overvloedig. Als het waar is, dat men aan de vruchten den boom kent, dan zou spreker willen zeggen, dat deze boom bijna te overvloedige vruchten draagt. De uitbreidingen aan de school blijken nog immer te klein, want telkens moeten ge schikte nieuwe leerlingen worden afge wezen. Voor al hetgeen de heer Touw gedaan heeft voor den bloei van de Ambachts school en derhalve voor de gemeente, zegt spr. hartelijk dank. Namens het bestuur der Vereeniging „Mathesis Scientiarum Genitrix" sprak de heer mr. Sypkens een woord van dank voor al hetgeen de heer Touw heeft verricht. Aan het slot der vergadering sprak de heer de Geus namens de ouders een woord van dank tot directeur en leeraren voor het geen zij voor de jongens hebben gedaan. Dankwoord ir. Touw. Daarna sprak de heer Touw een woord van dank, in het bijzonder voor hetgeen de heer v. d. Laan tot hem gezegd had. Voor zijn benoeming tot eere-voorzitter is spreker zeer erkentelijk. Dat spr. iets gedaan heeft voor de school moge waar zijn, maar wanneer iemand lief de heeft voor 'n taak, dan is deze niet zwaar. De school zoomin als de stad Lei- dan zal spr. ooit vergeten en hij geeft de verzekering, dat hij nog wel eens terug zal komen. Daarom eindigt spreker met een „tot weerziens!" Hiermede was de bijeenkomst ten einde en werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling van werkstuk ken te bezichtigen. Hieronder bevindt zich een door de leerlingen vervaardigde bank, welke ter herinnering aan wijlen den heer B. F. Krantz, een plaats zal krijgen in den Leidsche Hout.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7