DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. 25ste Jaargang WOENSDAG 21 MAART 1934 No. 7766 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentien 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkooD: 0.50 De dood van de Koningin-Moeder heeft allerwege diepe ontroering gewekt. Harte lijke vereering en sympathie spreekt uit de artikelen van heel de Nederlandsche pers. Uit de beschouwingen in de buitenlandsche bladen blijkt hoezeer alle volkeren de Ko ningin-Moeder van Nederland respecteer den. In alle officieele colleges, die gisteren en heden bijeenkwamen of opzettelijk bijeen zijn geroepen is de overleden Vorstin her dacht. Vanmiddag om 5K uur houdt de Ge meenteraad van Leiden een spoedeischende vergadering in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. DE BEGRAFENIS De bijzetting van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder is vastgesteld op Dinsdag 27 Maart. In verband met de regeling van de plech tigheid der bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen de Koningin-Moeder heeft het persbureau Vaz Dias heden een onderhoud gehad met den Commissaris van politie te Delft, den heer H. v. d. V. Uitter- aard konden de mededeelingen nog slechts een vrij voorloopig karakter dragen, omdat de volledige regeling nog niet bekend is. Vast staat evenwel, dat 's morgens om 11 uur de stoet uit den Haag zal vertrekken en verwacht wordt, dat deze tusschen 2 en 3 uur te Delft zal arriveeren. De stoet zal vanaf den Hoornbrug te Rijswijk den Nieuwen Verkeersweg volgen naar Delft cn hier de koninklijken weg" n.l. het Nooid- einde, Oude Delft, Nieuwstraat volgen en zoo de Markt bereiken. De spoorwegen zul len extra treinen inleggen in verband waarmede ook aan het station te Delft uit gebreide maatregelen door de politie zullen worden getroffen. BESPREKING OVER DE BEGRAFENIS. Naar wij vernemen zal hedenmiddag een bespreking plaats hebben tusschen de ver schillende militaire autoriteiten en hof- dignitarissen om verschillende bijzonderhe den betreffende de overbrenging naar Delft en de bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder te regelen. Een plan inzake het militair eerbetoon, dat bij deze gelegenheid zal worden gebracht, is reeds vastgesteld en zal aan H. M. de Ko ningin ter goedkeuring worden voorgelegd. Zoodra H. M. zich met dit ontwerp heeft vereeftiigd, zullen de daartoe aangewezen autoriteiten de uitvoering ter hand nemen. De militaire autoriteit, die met de leiding van dat gedeelte der plechtigheid wordt be last, is de gouverneur der residentie. Naar ons voorts ter oore kwam zullen vertegenwoordigende detachementen van het geheele Nederlandsche Leger aan de plechtigheid op Dinsdag a.s. deelnemen. Ook de zeemacht zal vertegenwoordigd zijn. Voorzoover de troepen der verschillende wapens niet in den stoet mede zullen gaan, zullen zij gebruikt worden voor afzetting van den weg, welke de rouwstoet zal vol gen. SCHRIJVEN VAN HET NED. EPISCOPAAT De Aartsbisschop en de Bis schoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde Geeste lijkheid en Geloovigen Zalig heid in den Heer. De Koningin-Moeder is overleden. Na de verontrustende berichten der laat ste dagen over de ernstige ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin-Moeder op Wier behoud de liefde van ieder recht geaard Nederlander zoo gaarne bleef ho pen brengt ons de vroege morgen de treurige tijding welke Ons met ontroe ring vervult -dat de dood een einde ge maakt heeft aan dit kostbare en gezegende leven. Dankbaar herdenken Wij de heerlijke gave, welke de goede God Ons in deze waardige Vorstin heeft geschonken, Wier veelzijdige gaven van hoofd eii'hart voor een ieder hebben geschitterd, zoo dikwijls Zij zich in Haar leven, zoo rijk aan ver diensten. geplaatst zag voor een nieuwe taak, welke Zij telkens opnieuw met niet te evenaren ijver heeft vervuld. In diepen rouw gedompeld staan wij thans aan Haar sterfbed en van deze Koninklijke Doode gaan onze gedachten het eerst uit naar Onze Geëerbiedigde Landsvorstin en de Le den van Haar Koninklijk Huis die het smartelijkst door dezen dood worden ge troffen. Wij troosten ons met de gedachte, dat Haar werken Haar volgen en Wij bid den, dat de goede God Haar om Haar wer ken reeds moge hebben beloond. Wij wekken Onze Geestelijkheid en ge loovigen op, zich met Ons in gebed te ver eenigen voor Haar eeuwige rust en ter ver krijging van Gods kracht en troost voor de zwaarbeproefde Koninklijke Familie. Te dien einde bepalen Wij, dat tot op den dag der bijzetting van het stoffelijk over- schot na iedere H Mis door priesters en ge loovigen gezamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten zullen worden gebeden. Gegeven te Utrecht den 20sten Maart 1934. J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Dr. J. H. G. LEMMENS Bisschop van Roermond. MGR. DR. VAN NOORT HERDENKT H.M. DE KONINGIN-MOEDER. Voor de Hoogmis, die ter eere van het H. Sacrament van Mirakel werd opgedragen, heeft de Deken van Amsterdam gisteren ongeveer het volgende gezegd: Het is, natuurlijk, U allen reeds bekend, dat H. M. de Koningin-Moeder dezen mor gen is overleden. Haar leven is een zegen geweest voor ons Vaderland; alle rechtgeaarde Nederlanders vereerden haar en treuren over haar ver lies. Laten wij, Katholieken, bovendien bid den voor de rust harer ziel. Zij was een Ge doopte, die geloofde in den .Christus en op Hem hoopte. Haar leven getuigde, dat dit geloof en dat vertrouwen oprecht waren. Laat ons God bidden, dat Hij omwille der verdiensten van Christus aan hare ziel de eeuwige rust geve. VERGADERING EERSTE KAMER In de vergadering van de Eerste Ka mer, waarbij gisteren vele leden en alle ministers, behalve minister Kalff, die we gens ziekte afwezig was, aanwezig waren, werd door den Voorzitter, den heer De Vös van Steenwijk, een herden kingsrede gehouden voor H. M. de Konin gin-Moeder, nadat de Koninklijke bood schap, waarin door H. M. de Koningin van het droeve gebeuren melding werd ge maakt, was voor gelezen. De rede van den Voorzitter luidde als volgt; Het heeft God almachtig in Zijne aanbid delijke wijsheid en liefde behaagd voor Zich te roepen Hare Majesteit Adelheid, Emma Wilhelmina Therezia, Prinses van Waldeck en Pyrmont, Weduwe van Wijlen Zijne Ma jesteit Willem III, Konmg der Nederlan den. Voor de Majesteit van dit doen Onzes Gods buigen wij diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar is de slag, Vorstenhuis en volk toegebracht, welke beiden in ont róerenden rouw dompelt. Gaat bij dit groot en droevig verlies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit-naar Hare Maje steit de Koningin, aan wie plotseling een teeder liefhebbende Moeder, Leidsvrouw en Raadgeefster van Hare jeugd is ontval len; met de Dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouw aan Wie het onnoemelijk veel heeft te danken. Gedurende meer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als gemalinne van onzen laatsten Oranjevorst, wiens levensavond zij heeft mogen verhelderen, later, toen Haar de Regeeringstaak toeviel, als Koningin- Regentes, en tenslotte als Koningin-Moeder Nederland onschatbare diensten bewezen. Zich van meet af een gevoelende met Haar nieuw Vaderland, heeft Zij, met onbe zweken trouw, onder gansch verschillende omstandigheden en verhoudingen Zich ge heel aan de op Haar rustende, dikwerf uiterst moeilijke taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerwege veel leed ver zachtende. Zulks was weelde voor Haar -hart. De Natie, die Koningin Emma zoo me nigmaal hulde en liefde bood, zal haar nim mer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koninginne, het Vclk van Nederland, nabij met Zijne alleen troos tende genade. Na deze, onder de grootste stilte aanhoor de, rede, stelde de Voorzitter voor in de af- deelingen een commissie te benoemen tot redactie van een adres van rouwbeklag. Hiertoe werd besloten. ADRES ROUWBEKLAG EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft heden het Adres van Rouwbeklag op de Korte Boodschap betreffende het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder vastgesteld, welk adres luidt: Mevrouw! De Eerste Kamer -der Staten-Generaal heeft met dieep ontroering kennis genomen van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majesteit en Haar Huis vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze beproeving Godes heiligen bijstand toe. HERDENKING IN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Hedenmorgen bij den aanvang der col leges aan de Leidsche Universiteit gis tel en werden er in verband met het over lijden van H. M. de Koningin Moeder geen colleges gegeven heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen de Koningin Moeder her dacht met de volgende rede: Rouw vervult ons. Het is ons allen onge twijfeld een behoefte bij het weder aan vangen van onze werkzaamheden na den droeven dag van gisteren Haar te geden ken, die van ons is heengegaan, onze ge- eerbiedigde Koningin-Moeder. Overal in den lande geschiedt dit op de bij de om standigheden passende wijze, overal ge denkt men daarbij in de eerste plaats, wat H. M. als mensoh en als moeder van onze regeerende Vorstin beteekend heeft. Ook Uwe en mijne gedachten zijn daarop voor namelijk gericht. Daarnaast moge ik in dit oogenblik kort stilstaan bij de beteekenis, die de periode van het Regentschap van H. M. de Koningin-Moeder voor ons rechts wezen en deszelfs ontwikkeling heeft ge had. De periode van Haar Regentschap is wellicht het best te schetsen als eene van voorbereiding van datgene wat de Regee ring van Koningin Wilhelmina moest bren gen, de verwezenlijking van de toen in de lucht hangende denkbeelden der sociale wetgeving en democratie. Op staatsrechte lijk gebied is dit tijdperk gekarakteriseerd door den strijd over de Kieswet. Het is in deze jaren, dat de eerste aanloop naar 't al gemeen kiesrecht wordt gedaan. Het ont werp Tak van Poortvliet, dat hiertoe op den duur waarschijnlijk geleid zou hebben, werd echter verworpen en het denkbeeld van het algemeen kiesrecht moest voor loopig nog plaats maken voor een stelsel van attributief kiesrecht. Toch heeft dit j nieuwe stelsel tengevolge gehad, dat ons I geheele volk zich meer voor 's lands zaak I is gaan interesseeren. j Op het terrein van het privaatrecht waren I het vooral het faillissement en 't burger- I lijk procesrecht, welke in deze jaren van ■het Regentschap verbeterd werden. Wat het eerste aanging was van belang, dat de scheiding tusschen kooplieden en niet- kooplieden op dit stuk van rechtspleging verviel en er geen verschil meer werd ge maakt tusschen eerlijke en niet eerlijke kooplieden, m.a.w. dat het faillissement niet meer werd beschouwd als een maat regel, die den persoon van den gefailleer- den aantast, maar alleen als een middel van inbeslagneming van het vermogen van den debiteur, die niet meer in staat is zijn gel delijke verplichtingen na te komen, ten bate zijner gezamenlijke schuldeischers. De wijziging van het procesrecht, gewoonlijk de wet Hartogh genaamd, bracht betere hand having van 't recht door vereenvoudiging en bespoediging der procedure en door uit breiding der middelen tot bewaring van ieders rechten. Zooals echter Simons destijds reeds zei- de: „Voor verbetering van het burgerlijk j recht had de wetgever der toekomst, wilde hij de rechtsbehoeften der maatschappij naar waarheid bevredigen, nog een omvang rijke taak te vervullen". De beloften in de vorige eeuw op dit gebied gedaan zijn ze ker nog niet alle vervuld. Gij zult mij vergeven, dat ik hierbij niet langer stilsta, maar nog een oogenblik kijk naar wat in den tijd van het regentschap op sociaal en strafrechtelijk gebied zijn eerste begin vond. Ik stip daarbij alweder slechts even aan dat in deze periode Pierson op het gebied der belastingen het beginsel belasting naar draagkracht op den voorgrond wist te bren gen en dat in 1895 de Veiligheidswet tot stand kwam. Maar verreweg het belangrijkste uit deze jaren is ongetwijfeld dat het kind in de belangstellingssfeer van onzen wetgever werd getrokken. Het is toen geweest dat gevoeld is, dat de Staat het recht en de plicht heeft de ouders te verbieden hunne kinderen te verwaarloozen en dat het be lang van de Maatschappij een inbreuk eischte op de ouderlijke macht. Maar niet alleen dat alom in den lande de overtui ging zich baan brak, dat de Staat aan de ouders duidelijk moest maken wat in dezen hun plicht was, men begreep ook dat de Staat zelfs te dien opzichte een taak had. Wij kunnen het ons nu bijna niet meer begrijpen, dat toen jaarlijks ongeveer 3500 kinderen met de gevangenis kennis maak ten. Het is ongetwijfeld één der schoonste bladzijden uit de geschiedenis van de re- geeringsperiode van onze Regentes, dat daarin de voorbereidende stappen zijn ge daan voor onze Kinderwetgeving, die wij thans veertig jaar later als één der meest heilzame deelen van ons burgerlijk en strafrecht beschouwen. Voor ons jongeren is het een heel men- schenleven, dat ons scheidt van deze ja ren van voorbereiding door wat wij thans ten deele verwezenlijkt zien. Nieuwe noo- den der maatschappij zijn sedert dien in overstelpend aantal opgekomen en de idealen, waardoor deze tijd gedragen werd zijn ook niet meer geheel de onze. Tcch vervult ons nog steeds eerbied voor wat in die jaren werd gepresteerd. Wij wislen ook allen uit geschrift of mondelinge overlevering, dat de Regentes in dien tijd politieke moeilijkheden heeft weten te voorkomen of te verhelpen" en, zooals Brugmans het heeft gezegd, „in breeae kringen van ons volksleven weer toenade ring wist te kweeken tot het koninklijk Huis, een toenadering die weldra tot sym pathie en liefde werd." Het is ons allen ongetwijfeld een be hoefte deze gevoelens van sympathie en warme vereering hier nog eenmaal uit te spreken en ik verzoek u in een oogenblik van stilte Haar te herdenken, die van ons is heengegaan. Herdenking prof. mr. A. J. Blok. Ook hierna kan ik echter niet overgaan tot onze gewone werkzaamheden alvorens ik nog een doode heb herdacht. Ik sprak u 'zoo even van de' gevoelens van warme aanhankelijkheid en sympathie, die ons aan ons Vorstenhuis binden. Voor onze faculteit zijn die waarschijn lijk wel nimmer op schooner en treffender wijze vertolkt dan in 1925 toen mijn hoog- i geschatte ambtsvoorganger als rector-' magnificus het voorrecht genoot aan H. M. de Koningin het eeredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uit te reiken. Het stemt ons tot groote droefheid, dat wij op dit I oogenblik ook hem moeten herdenken. Den meesten uwer is het ongetwijfeld i vergaan zooals mij, dat gij prof. Blok niet als docent hebt gekend. Maar voor U is zijn naam onafscheidelijk verbonden aan i de studie van het Strafprocesrecht, waar- i ever hij samen met Besier het groote i standaardwerk heeft geschreven. Behalve i j dat heeft hij echter groote verdiensten ge- had, doordat hij voortdurend getracht i heeft om naast de theoretische scholing j die hij 'aan zijn studenten gaf, hen ook 1 met de practijk van het strafrecht en van DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLA DEN W. O. LENTENUMMER. GRATIS Zij, die zich per 1 April a.s. wenschen te abonneeren op „DE LEIDSCHE COU RANT", ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. BUITENLAND. Engeland gaat met Frankrijk onderhan delen over de Fransche eïschen van meer dere veiligheidsgarantie. (2de blad). De Katholieke geestelijkheid van Essen protesteert tegen de uitlatingen van den na- tionaal-socialistischen jeugdleider Baldur von Schirach. (2de blad). Ontploffingsramp in Joego-Slavië. 50 doo- den? (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. De bijzetting van het stoffelijk overschot van Koningin Emma is op a.s. Dinsdag bepaald. Te Hardinxveld heeft een man in een vlaag van waanzin zijn vrouw gedood. (Gem. Ber. 3de blad). Nieuwe arrestaties inzake den roofover val te Marialieide. (Gem. Ber. 3de blad). Hollander bij een bergtocht in Zwitser land verongelukt. (Gem. Ber. 3de blad). Autobus tusschen Doesburg en Dieren van een dijk gestort. De inzittenden wer den gewond. (Laatste Berichten). Er is een commissie ingesteld voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Italië. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Alle voor Zaterdag en Zondag vastge stelde wedstrijden zijn afgelast. (3de en lste blad). Onze Lenteprijsvraag. (Lentenummer pag. 5). ONZE PRIJSVRAAG. Wij maken onze lezers, die deelnemen aan onze prijsvraag, er op attent, dat in de volg orde der van 1 tot 75 genummerde adver tenties eeniige nummers ontbreken. Men gelieve daarmee rekening te houden. De ontbrekende nummers zijn: 2, 11, 15, 24, 41, 47 en 56. de misdaadbestrijding in aanraking te brengen. Hij nam hen mee naar terecht zittingen en gestichten en dat heeft onge twijfeld er toe bijgedragen, dat menigeen die thans in magistratuur of advocacie werkzaam is met grooter begrip voor de oorzaken van de misdaad en voor de moei lijkheid harer bestrijding zulks doet, dan anders het geval zou zijn geweest. Moge ik hier volstaan met te zeggen, dat wij zijn nagedachtenis in hooge eere zullen houden. Naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder zijn gisteren ten teeken van rouw aan de Leidsche Uni versiteit geen colleges gehouden. Op den dag der bijzetting zal de Uni versiteit gesloten zijn. Voorzitter en secretaris van het College van Curatoren der Universiteit hebben gis teren in de registers van deelneming in het sterfhuis en ten paleize in het Noord einde geteekend, terwijl zoowel het Col lege van Curatoren als de Academische Se naat brieven van rouwbeklag aan H. M. de Koningin hebben gezonden. Van alle academische gebouwen wordt halfstok gevlagd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1