MAANDAG 19 MAART 19.},. DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 758.8 te München: Laagste barometerst.: 734.3 te Scilly. Verwachting tot den avond van 20 Maart: i L Matige later weer toenemende Zuid- U Oostelijke tot Zuide- lijke wind, zwaar- BBajftSfl bewolkt tot betrok- ■■H| ken met tijdelijke re- Jp»:.' Ji .-52 gen, aanvankelijk -■ zachter. De depressie, die in het einde der vori ge week langzaam door het Westen trok ken, verdwijnen langs de Noorsche kust naar de Poolzee. Op den Oceaan ligt een nieuwe diepe depressie met laagsten baro meterstand onder 725 m.m. en met een se cundaire voor den ingang van het Kanaal en barometerdalingen tot in Noord-Spanje. Over Finland komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. In het Noord- Westen blijft de luchtdruk eveneens rela tief hoog. Terwijl het geheele Westen en Centraal Europa nog onder en polaire kou de strooming liggen en de arctische stroo ming over IJsland aanhoudt nadert een warmere strooming ten Zuiden 48 graden Noorder breedte de kustlanden en heeft reeds hoogere temperaturen in de Golf van Biscaje en Noord-Spanje. Op de grens der warme en koude luchtmassa's, welke op het oogenblik langs de kust van de Golf van Biscaje loopt, valt regen. Dit regen- front zal in West-Europa indringen en vermoedelijk ook in ons land regen bren gen en daarna opklaring met zacht weer. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 6.38 uur tot Dinsdagmorgen 5.36 uur. r===== R.K, VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend elke Donderdagmiddag van 2—5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in lichtingen en ter aanmelding van contribu- eerende leden. Schriftelijke aanvrage adres R.Kr. Vr. v. Kr., Stille Rijn 7, Telet. 8420 SPORT WIELRENNEN DE PARIJSCHE ZESDAAGSCHE. Zoo heftig aLs de strijd op de Parijsche Zesdaagsche tot Zondagavond half elf was, zoo rustig was het daarna. Slechts de pre mies werden fel betwist, vooral een van drie duizend francs over tien ronden, welke gewonnen werd door Coupry. Het klassement onderging echter niet de minste verandering. Ook de sprints van 1 uur lieten den toestand, zooals hij was en alleen de koppels CharlierAerts en Buys- seDeneef verwisselden van plaats in het leidende peleton, dank zij de sprinterscapa- citeiten van Deneef. De sprints van 1 uur werden gewonnen door Guerra, Di Paco, Deneef, Linari, De neef, Pijnenburg, Boucheron, Buysse, Bou- cheron en Pijnenburg. Te twee uur in den naoht zag het klasse ment er als volgt uit: 1. GuerraDi Paco 367 pnt.; 2. Pijnen burgWals 348 pnt.; 3. BroccardoBouche ron 275 pnt.; 4. PelissierLeducq 214 pnt.; 5. BuysseDeneef 202 pnt.; 6. Charlier Aerts 198 pnt. Op een ronde: 7. Ignat—Magne 254 pnt.; 8. LinariPiemontesi 177 pnt.; 9. Choury Fabre 97 pnt. Op zeven ronden: 10. LemoineDay en, 166 pnt. Op negen ronden: 11. CoupryPexquex, 161 p. Op vijftien ronden: 12. Diot (alleen) 71 pnt. Gedurende het verdere verloop van den nacht gebeurde er niets, zoodat deze nacht wel de kalmste was van de Parijsche Zes daagsche. Te zes uur hedenochtend bij het begin van de neutralisatie was de stand nog geheel gelijk aan dien van twee uiar. Na 124 uur waren afgelegd 2981 K.M. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde. Vrijdagavond vergaderde genoemde Maatschappij in hotel Royal onder voorzit terschap van den heer H. de Boer. De op komst was goed. Na opening werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Ingeko men was een schrijven, mededeelende, dat op 20 Maart a.s. in het Botanisch Laborato rium te Leiden, ingang Nonnensteeg, een lezing zal gehouden worden door dr. II. J. Lam, directeur van het rijksherbarium te Leiden, over de Bergtuin Tjibodas en om gevende bosschen toegelicht met lichtbeel den, waar de leden vrijen toegang hebben Het jaarverslag van den penningmees ter gaf aan, dat in het afgeloopen jaai de uitgaven f 128.40 hooger waren dan de in komsten. Deze bedragen resp. ƒ457.66 en 588.06. Waar er nog een kleine reserve was, kan dit tekort hiermede gedekt wor den, doch de reserve is thans geslonken tot ruim 69, zoodat voor het komende jaar wel voorzichtigheid is geboden. De voorzitter dankt den heer Rotteveel voor zijn verslag en zijn vele werkzaam heden in het afgeloopen jaar, voor de afd. verricht, en hoopt, dat hij met een zelfde getrouwheid nog vele jaren het geheer over de afd.-kas mag voeren. De verkiezing wegens periodieke aftre ding van de heeren A. Rotteveel en A. R. Overvelde had tot uitslag, dat beiden, resp. met 24 en 23 stemmen .werden herkozen. In de vacature-Grullemans, die om gezond heidsredenen had bedankt, werd gekozen de heer Jo Rakhorst, wien van zijn benoe ming zal worden kennis gegeven. Bij vol doende deelname zal op 4 April a.s. een ex cursie gehouden worden naar de Primavera te Rotterdam; opgave hiervoor kan men alsnog doen bij den heer A. R. Overvelde. Door het bestuur is overwogen om weder te komen tot een bindcursus. Er zijn min stens 12 deelnemers noodig om rijkssubsi die te verkrijgen; enkele gaven zich reeds staande de vergadering op, terwijl de voor zitter vooral de jongeren aanspoorden om aan dezen zoo zeer nuttigen cursus deel te nemen. Ook niet-leden boven 18 jaar kun nen zich hiervoor opgeven bij den secre taris, den heer A. Overvelde. In de April- vergadering zal zoo mogelijk tot oprichting worden overgegaan. Tevens zijn door het bestuur enkele commissies benoemd, welke gedurende geheel 1934 de aan den weg ge- legen of zichtbare tuintjes in Noord wijk en Noordwijk a. Zee zullen keuren wat be treft aanleg en onderhoud. Ieder tuintje zal gekeurd worden, waarbij rekening zal ge houden worden met de omstandigheden, wie en hoe het onderhouden wordt. In het najaar zal weder een Chrysanthen-exposi tie gehouden worden van kleinbloemige soorten. Aan iedere deelnemer zullen 18 stekken worden verstrekt in 3 soorten; deze moeten in zonale potten gekweekt worden, waarvan men er alsdan 15 moet inzenden. Een en ander zal in de April-vergadering nog nader besproken worden. Hierna hield de voorzitter een causerie over „Lentebloeiers" en liet niettegenstaan de het ongure jaargetijde, nog vele planten welke hun schoons in den winter vertoo- nen, de revue passeeren. Wij noteerden daarvan de Jasmenium nudiflora met zijn kleine bloempjes, welke zoo aardig tegen een muur op kunnen groeien, de Hamame- lys, een Japansche plant, welke steeds een bijzonder schoonen indruk op ons maakt; verder onze katjes dragende boomen en heesters. De vroegste bloemen geven wel de Eranthus of Winteraconiet, de Galanthus of Sneeuwklokje, Anemone hepatica of lever bloempje, Crocussen en Chionodoxa. Ook het nietige kan mooi zijn, zooals onze Stel- Jaria medea (vogelmuur). Deze heeft in den zomer 5 meeldraden, thans draagt zij 10 meeldraden en staat thans reeds in vol len bloei. Verder behandelde spr. nog het kleine en groote Hoefblad, welke zonder bladeren bloet en de Saxifraga's welke in de Duinflora voorkomen. Een dankbaar applaus beloonde deze in teressante causerie, welke op de afdeeling vergaderingen zoo zachtjes aan populair znn geworden. In de keuringscommissie voor 1934 wer den gekozen voor bloemen en plante mej. v. d. BergSmit en H. C. v. Wieringen, voor bolgewassen P. Hoogervorst en L. J. v. d. Meer. Hierna volgde nog de verloting en rondvraag, welke geen verdere bespre kingen meer voortbracht, waarna de voorz. onder dank voor de opkomst sloot. VOORHOUT. Algem. Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Voorhout van de algemeene ver- eeniging voor Bloembollencultuur verga derde in café „De Bonte Koe". De voor zitter de heer P. v. Reisen opende de ver gadering en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedge keurd. Hierna bracht de secretaris, de heer C. Zonneveld, een uitstekend verzorgd jaarverslag uit. De afd. telt thans 65 leden. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering, welke gehouden zal worden* op 26 Maart a.s., werden gekozen de hee ren P. v. Reisen en P. v .d. Nouland en als secundi de heeren C. Zonneveld en W. v. d. Laan. Hierna was aan de orde de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering, deze gaf geen aanleiding tot het maken van bijzondere opmerkingen. Voor de in 1935 te houden groote tentoon stelling in Heemstede, waaraan door de afd. Voorhout met een collectieve inzen ding zal worden deelgenomen, werd een tentoonstellingscommissie benoemd uit de heeren, P. v. d. Nouland,' S. v. Reisen, J. Verdegaal, P. Warmerdam en G. M. Prins. De leden zullen t.z.t. door deze com missie bezocht worden, en zij hoopt dat allen willen medewerken, opdat de inzen ding der afd. in alle opzichten een succes mag worden. Na de rondvraag werd nog overgegaan tot het verloten van een aan tal planten. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdagavond ten 7 uur, in het gemeentehuis. Punten van be handeling. 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stuk ken en mededeelingen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het deelnemen in een van Rijkswege aan de kleine zelfstandigen te verleenen crediet. 4. Idem betreffende steunverleening B. over 1934. 5. Idem tot het verleenen van subsidie aan het Bestuur der R.K.H.B.S. te Leiden. 6 .Idem tot het verleenen van te rugwerkende kracht aan het raadsbesluit van 11 September 1933 tot wijziging der plaatselijke jaarwedderegelingen, door na dere omschrijving van het begrip „kinder toelage". 7. Idem inzake de z.g. driejaar lij ksche afrekening van de gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder lager on derwijs over 1928 tot en met 1930, het vaststellen dier vergoeding over 1931 en 1933 en het verleenen van een voorschot daarop over 1934. 8 .Idem tot vaststelling van de gemeentelijke bijdrage in de kos ten van het bijzonder vervolgonderwijs over de jaren 1929 tot en met 1931. 9. Idem tot aanwijzing van een waarnemend hoofd aan de openbare lagere school aan den Burg. Terweeweg. 10. Idem tot het ver leenen van een crediet uit de gemeente kas ten bijdrage van 300.tot toeken ning van een belooning aan een aan de o.L school aan den Burg. Terweeweg tot we deropzegging toe te laten kweekeling, met akte. 11. Idem tot overplaatsing van mej. A. van Konijnenburg als onderwijzeres van de o.l. school a .d. school a. d. Hooge Morschweg naar de o. 1. school a. d. Burg. Terweeweg per 1 April 1934. 12. Idem tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met Voorschoten tot toelating van kinderen uit Oegstgeest op de o.l. school aan den Rijndijk. 13. Idem tot het sluiten van een deposito overeenkomst met het bestuur der Woningbouwvereeni- ging „Buitenlust". 14. Idem tot kwijtschel ding van pacht aan L. Goedhart. 15. Prae- advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van J. J. van der Poel tot verlening van den ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Abtspoel weg no. 7. 16 Voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot uitvaardiging vna een parkeerverbod voor „Beukenhof". 17. Idem tot vaststelling van het kohier voor de verlichtingsbelasting 1934. 18. Idem tot onderhandschen verhuur van de woning Hooge Morschweg no. 39 aan den heer J. van Noord met ingang van 1 April a.s. 19 Idem tot indiening van een bezwaar schrift inzake de grondbelasting. 20. Be- grootingswij zingen. 21 .Schoolgeldreclames. Rondvraag. „Poelmeer." Op uitnoodiging van de Sportafdeeling van „Poelmeer" is gister avond een lezing gehouden in „Het Witte Huis" over Waterpolo, Het doel dezer le zing was, meer bekendheid te geven aan deze watersport, voornamelijk onder de leden van Poelmeer. De heer B. J. Mollenaar trad als spreker op een begon zijn rede met in vlugge trek ken de ontwikkeling van het Waterpolo te schetsen. Het spel vindt zijn bakermat in Engeland, vanwaar het door eenige Ne- derlandsche vereenigingen naar Holand is overgebracht Een groote verbetering in dit spel was het leeren van Australische Cravol. Door eenige Belgische vluchtelin gen werd ten tijden van den wereldoor log te Amsterdam een club opgericht, die ook in onzen bond medespeelde. Deze club heeft onze spelers veel geleerd, zelfs zoo dat wij eenigen tijd de Belgen de baas zijn geweest. Hard ging het echter niet. Neder land ging niet snel vooruit. In de interna tionale ontmoetingen bleek men niet opge wassen tegen het eerste klasse spel der Hongaren, Belgen en de later opkomende Duitschers.. Het kwam zelfs zoo ver, dat wij zoo goed als geheel van internationale ontmoetingen uitgesloten werden. Thans echter heeft men ons weer in deze ont moetingen opgenomen. Spr. gaf hierna een overzicht van de voordeelen dezer sport. Met waterpolo is het onmogelijk, dat men kwetsures kan oploopen, en wat de hoofdzaak is, water polo geeft een ontwikkeling van het ge heele lichaam in tegenstelling met andere takken van sport. Een belangrijke factor noemt spr. de hersens. Ook deze spelen bij een wedstrijd een belangrijke, zoo niet de belangrijkste rol. Tot slot gaf spr. nog een duidelijke uit eenzetting der diverse spelregels w.o. de taak der scheidsrechters lijnrechters en tijdopnemers, afmetingen van speelveld etc. Na afloop dezer lezing gaf de heer Moo- lenaar gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door enkele leden werd gebruik gemaakt. Na de beantwoording bracht spr. ons een film van een estafette wedstrijd en een interesante film over de Trawl-vis- scherij. Met aandacht werden beide films gevolgd. Aan het einde sprak de heer Moolenaar een kort slotwoord. LEIDDSCHENDAM. Volksbond. Vrijdag a.s. houdt de R.K. Volksbond te Leidschendam hare maande- lij ksche Ledenvergadering in het Patro- naats, des avonds te 7.45 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Strijdlied. 3. Als spreker zal optreden de heer Haver, be stuurslid H.L.. 6. Beantwoording vragen- bus. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Groote op komst wordt verwacht, vooral van hen, die de werklooze-retraite hebben medege maakt. Aanhouding. Alhier werd door de re cherche vanuit Amsterdam de 24-jarige B. P. aangehouden en medegenomen naar Amsterdam, daar hij verdacht werd in ver- eeniging diefstal te hebben gepleegd van een motorrijwiel en andere onderdeelen. Ziekenhuisverpleging. Vrijdagavond te 7.45 houdt de R.K. Vereeniging voor Zie kenhuisverpleging te Veur-Leidschendam haar Jaarvergadering in het Patronaat. Agenda: 1. Opening. 2 Notulen. 3. Mede deelingen. 4. Jaarverslag secretaris-pen ning. 5. Verslag Verificatie-Commissie. 6. Benoeming Verificatie-Commissie. 7. Be stuursverkiezing. 8. Voorstel inzake ver goeding Röntgenfoto en diathermiebehan- deling. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. SASSENHEIM Bloembollencultuur. De afdeeling Sas- senheim van de Alg. vereeniging v. Bloem- bollensultuur, vergaderde in het Bruine Paard. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer G. Vlasveld, die in zijn openingswoord bijzonder de aanwezige da mes een welkomstwoord toesprak en te vens een woord van welkom richtte aan burgemeester en weth. Warnaar, en den heer H. J .Voors, uit Haarlem, die zoo be reidwillig was op dezen avond voor de afd. Sassenheim iets te vertellen over de a.s. Internationale Tentoonstelling „Flora" te houden in 1935 in Heemstede. De notulen werden onveranderd vastge steld. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo is van 435.07. De boeken werden gecontro leerd en in goed orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. Bader, die aftredend was, met algemeene stem ming herkozen. Hierna verkreeg de heer H. J. Voors het woord om een en ander te vertellen van de voorbereiding der tentoonstelling. Spr. wekte op, om ertoe bij te dragen, dat deze tentoonstelling een succes zal worden. Zelfs in Amerika bestaat animo voor deel neming aan „Flora". Er zullen verschillen de gezelschappen deze tentoonstelling be zoeken. De voorz. dankte den heer Voors voor zijn uiteenzetting, waarna de film „Van bol tot bloem", werd vertoond. Burge meester Gouverneur bracht tenslotte den dank van de vergadering over voor het organiseeren van dezen mooien avond. De burgemeester sprak den wensch uit, dat 't bloembollenvak op steeds hooger peil mag komen, en dat spoedig de betere tijden van voorheen weer mogen aanbreken. Hierna sluiting. STADSNIEUWS KATH. JONGENS CENTRALE. Het Wardinstituut organiseert in de Paaschvacantie van Woensdag 47 April een cursus voor Zang, Blokfluitspel en Volksdans in Huize „Katwijk" Raam weg, Den Haag. De lessen woixlen gegeven door prof. dr. Gofferje: theorie en practijk v. h. Blokflui- tenspel, mej. Renses, contradansen, en de heeren H. Wijnmalen Morris en zwaard dansen en J. Lennards: Zang. De deelnemer worden verzocht het Lib er tenspel worden in twee afdeelingen ge- splitsgt A beginnenden en B gevorderden. Het cursusgeld bedraagt 8.50. Er kan gezorgd worden voor pensioen tegen 11. De deelnemers worden verzocht Liber Usualis mede te brengen en voor de volks danslessen gymnastiek- of tennisschoenen. Er zal voor gezorgd worden, dat een ruime keuze blokfuiten aanwezig is. Over de beteekenis van de blokfluit in het werk van de vrije jeugdvorming kun nen de jeugdleiders lezen in de „KathoL Jeugdleider" van Maart blz. 122. Tot 24 Maart as. bestaat er voor jeugd leiders gelegenheid zich voor deelname ou te geven aan het Centraal Bureau van de K. J. C. Laan Copes van Cattenburch 127 Den Haag. Men vermelde er bij of pen sion verlangd wordt of niet. TRIDUUM VAN DE KJ.M.V. De K.J.M.V. heeft zich in de afgeloopen week van haar schoonste zijde laten zien. Kon men in dit winterseizoen constatee- ren, dat de bijeenkomsten van de K.J.M.V. steeds beter bezocht worden, het triduum, dat l.L Woensdag, Donderdag en Vrijdag in de kapel van de „Voorzienigheid" gehou den werd, heeft, zooals het ook moet, het gloriepunt gevormd. Het triduum is schitterend geslaagd door een massale opkomst der leden, en het ernstige en pakkende woord van Pater W. Heijmeijer S.J., die het triduum geleid heeft, zal zeker de K.J.M.V.-ërs een flinken stap nader gebracht hebben tot hun ideaal: „man van karakter en Katholiek van de daad". Zondagmorgen had in de kapel van het weeshuis op de St. Jacobsgracht de alge meene H. Communie plaats. Bna de volle 100 pet. van de leden knielden aan de H. Tafel om, door Jezus gesterkt, de voorne mens welke zij in deze dagen gemaakt had den ook in de toekomst in daden te kunnen omzetten. De gezangen gedurende het triduum wer den uitgevoerd door het K.J.M.V.-Kleinkoor onder leiding van den heer A. S. Castelein. Zondagmorgen zang dit koor een 2-stemmi- ge Mis van Perosi, welke speciaal voor deze gelegenheid was ingestudeerd. De K.J.M.V. kan voorzeker met trots en voldoening op deze dagen terugzien. Onderscheiding prof. van Itallie. Prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar in de vergiftleer aan de universiteit alhier, is door de Fransche regeering benoemd tot officier in de Orde van het Legioen van Eer. Hedenmorgen te omstreeks half tien is brand ontstaan ten huize van den schoen maker J. Nobel, Hooigracht 4. De vrouw des huizes, die ziek te bed lag, bemerkte, plotseling, dat het behang bij de kachel in brand stond. Haar man was niet thuis, zoodat de vrouw niet beter wist te doen, dan het huis te verlaten en bij de fa. Splin ter politie en brandweer te waarschuwen. De politie bluschte het vuur met 'n mi nima*. AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Zita- Vereeniging, jaarvergadering te 8.15 uur. Donderdag, Derde cursusavond R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman", inleider Kap. Dorbeck, over Rechtvaardig arbeidsloon, Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag Jaarvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. A. R. K. A. Jaarvergadering „Den Burcht", 8.15 uur. Vrijdag, R.-K. Handelsreizigersver. afd. Leiden, ledenvergadering in „Den Burcht", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Diemen, Mare 110, Tel. 406. JUBILARISSEN BIJ DE DERDE ORDE. Gisteravond was het groot feest in de Hartebrugskerk. Eén lid herdacht het feit, dat zij vóór 50 jaar en 19 leden, dat zij vóór 25 jaar toetraden tot de 3de Orde van St Franciscus. Nadat de plechtigheid geopend was met den lofzang: „Veni Creator", hield de zeereerw. heer Pater Directeur vanaf het Priesterkoor een toespraak tot de gouden jubilaresse, mej. wed. Ouwerkerk Verhoogt, waarin de pater haar geluk wenschte met het feit, dat God haar in het leven had gelaten, om dit gouden feest te vieren. De eerw. pater noemde haar een voorbeeld voor allen. Immers op 20-jari- gen leeftijd trotseerde zij alle vooroordee- len, die in dien tijd bestonden, en trad toe tot de Derde Orde. Zij was al die jaren tertiarisse met hart en ziel, woonde trouw alle vergaderingen bij, terwijl al hare kin deren eveneens tot de Derde Orde toetra den. Na de toespraak werden het gouden en de zilveren kruisen, die zouden worden uitgereikt, gewijd. Daarna werd de gouden feestelinge naar het priesterkoor geleid, waar zij hare professie hernieuwde, en waar het gouden kruis haar op de borst werd gespeld, waarna zij den zegen ont ving. Vervolgens kwamen de zilveren jubila rissen en jubilaressen naar het altaar. Pa ter Directeur richtte ook tot hen het woord, waarna hen door de Prefecte een zilveren kruis werd opgespeld. Na het zingen van den lofzang „Te Deum" werd het Lof op de gewone wijze voortgezet, 't Was een mooie plechtigheid, die velen lang in de herinnering zal blijven. R. K. ESPERANTOCLUB. H. Mis met Esperantopreek in de kapel der R. K. H.B.S. Het was Zondag een zeer mooie morgen voor de R. K. Esperantoclub alhier. Om half tien droeg de bekende Esperanto-leeraar, de Roemeensche priester Andreo Cseh, een H. Mis op in de mooie kapel van de R. K. H.B.S., hiervoor welwillend afgestaan door den Zeereerwaarden Pater Directeur, en hield onder deze H. Mis een predikatie in het Esperanto, die een opwekking inhield voor de R. K. Esperantobeweging te blijven ijveren. Onder de H. Mis reikte de G. A., pater van Genuchten, de H. Communie uit, aan bijna alle Katholieken welke aanwezig waren o.a. een aantal derHaagsche, Delftsche en Haarlemsche afdeelingen van den R. K. Esp. Bond in Nederland. Ook wa ren er verschillende niet-Esperantisten aanwezig en ook niet-Kath. Esperantisten gaven blijk van belangstelling. Een jongenskoortje onder de zeer be kwame leiding van den heer Braun voerde op zeer mooie wijze eenige Esperanto- en Gregoriaansche liederen uit. Na de H. Mis verzamelde zich een 70-tal personen aan een gemeenschappelijk ontbijt, waarmede aanzaten Pastro Cseh en de G. A. en de heer Braun. De voorzitter, de heer F. van der Meijden, opende met een welkomst woord en na gebeden te hebben wenschte hij alle aanwezigen een smakelijk ontbijt. Onder gezellig eten en praten, was het spoedig tijd om te vertrekken. De voorzit ter bracht een woord van dank aan Pastro Cseh, den G. A., den Zeereerw. Pater Di recteur, den heer Braun en allen, die me degewerkt hadden aan het welslagen van deze schoone morgen. Hierna hield Pastro Cseh nog een korte rede. Spr. wilde vooral de geestelijken aan sporen de Esperanto-beweging daadwerke lijk te steunen. Spr. zeide, dat in zijn land al zijn leeraren geestelijken waren en geen wonder, aldus spr., Onze Goddelijke Mees ter zeide Zelf: Gaat en onderwijst alle vol ken en leert hun onderhouden alles wat Ik u bevolen heb. Iedere taal moet daaraan dienstbaar z^n, ook Esperanto. Spr. zei de: één Kerk, één Geloof en één taal voor allen en hij zeide te hopen, dat in de toe komst in iedere groote stad iederen Zondag een H. Mis met Esperanto-preek zal wor den opgedragen opdat aldus in een voor ieder te begrijpen taal de Godsdienst zal worden verkondigd. Tevens hoopte de Eerw. spr., dat de R. K. Esperantoclub al haar best zal doen om dit te verwezenlijken. Hierop volgde een hartelijk applaus. Na een tot weerziens sloot de voorzitter deze zeer schoone morgen. Vele Esperantisten van buiten de stad maakten hierna met eenige leden der Leid- sche club een wandeling om en in de stad. Zij, die inlichtingen wenschen omtrent Esperanto, kunnen zich wenden tot de hier na volgende adressen: F. J. v. d. Meijden, de Genestetstraat 92; Mej. Bernard, secr.esse Vree wijkstraat 27; J. v. d. Weijden, Morsch weg 53; mej. J. C. Catijn, Lage Morsch weg 19.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2