ZATEKDAU 17 MAAKT 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BLOEMENWEEK BREESTRAAT TE LEIDÉN Het comité-Bloemenweek Breestraat met het dagelijksch bestuur der L. M. C., ge kiekt ter gelegenheid van de officieele ope ning der Bloemenweek. Dat deze Bloemenweek belangstelling heeft weten te trekken bleek gisteravond overduidelijk, want het was er gezellig druk op de Breestraat en de vele mooie étalages trokken algemeen bewondering. Het Comité voor de Bloemenweek heeft verschillende collectieve attracties bedacht. De voornaamste daarvan is een prijsvraag Bloemen. Je krjjgt zoo'n idee, dat de crisis voort)ij is, En dat we weer laohen en dat het weer Mei is, En dat we ons pakkie weer op kunnen strijken En dat het weer wat op de lente gaat lijken. Na jarenlang slaap nu een raat'lende wekker, Je lacht en je lacht en je voelt je zoo lekker, Je denkt niet aan crisis of donkere tijden De bloemen doen 't somberste harte verblijden* Een heele straat vol en het zijn er zoo vele Narcissen en tulpen en roode en gele, Zij pronken daar openlijk achter de ramen Een eenzame ruiker of vele te samen, Zij staan tusschen taartjes en slagroomgebakjes En prachtige schoenen met heel hooge hakjes. Zij staan tusschen hoeden en strikjes en dassen En tusschen pyama's en sokken en jassen En tusschen serviezen en lijvige boeken, Je kijkt in de Breestraat, je hoeft niet te zoeken. Ze staan tusschen wijnen en fijne likeuren Ze lachen, ze lachen en geuren en geuren En daarom juist hoop ik, dat U met mij meegaat Naar 't geurende, kleurende feest op de Breestraat. En als U daar staat voor de lokkende ruiten Een liedje van leute en vreugde te fluiten, Precies of U dat heel Uw leven gedaan heeft En of er nog nimmer een crisis bestaan heeft, Bedenikt dan dat g" altijd zoo blijde kunt blijven, Omdat er de bloemen de crisis verdrijven. TROUBADOUR. BUITENLAND ONTWAPENING. DUITSCHLAND'S NOTA AAN FRANKRIJK. Recht op defensieve her-bewapening gehandhaafd. De inhoud van het Duitsche antwoord op het Fransche memorandum van 14 Febr. is thans ter kennis gebracht van de Engel sche regeering. De Duitsche nota is in zeer tegemoet komende en verzoenende bewoordingen opgesteld en impliceert de aanvaarding van de meeste belangrijke punten, vervat in de jongste Engelsche en Italiaanscbe voor stellen. De nota neemt drie belangrijke punten der Italiaansche voorstellen over, m.l. ten eerste: de duur der conventie zal zes jaar bedragen; ten tweede: beperking in plaats van vermindering van de bewa pening van Frankrijk en andere zwaar bewapende landen; ten derde: het recht van Duitschland op een directe defensieve herbewapening in de lucht. Overigens sluit de nota zich over het al gemeen aan bij het Britsche plan inzake de zuiver defensieve herbewapening van Duitschland en het jongste voorstel betref fende internationale controle op de Nazi stormtroepen en op soortgelijke formaties in alle andere landen, ten einde te waken tegen de militaire opleiding en uitrusting van deze organisaties. Tegenover den Franschen eisch, dat de Nazi-stormtroepen opgenomen zullen worden in de toekomstige rijksweer, wordt naar verluidt in de Duitsche nota gewezen op de sterkte van de geoefende Fransche reserve, het reserve-materiaal en de Fran sche koloniale troepen. Opnieuw wordt in voor het winkelend publiek. Ieder winke lier heeft een prijs beschikbaar gesteld, die wordt geplaatst in de étalage van een an der deelnemende winkelier, terwijl hij ook hetzelfde voorwerp in zijn eigen étalage plaatst. Het publiek moet uitmaken door welke winkelier het bewuste artikel is be schikbaar gesteld. Een aardige wedstrijd en tegelijk een handige reclame. Aan elke éta lage moet thans door de deelnemers aan de prijsvraag de noodige aandacht worden besteed. de Duitsche nota gewezen op den wensch om een Fransch-Duitsch-Poolsch pact te sluiten. Ook de Duitsche eisch inzake een rijksweer van 300.000 man wordt gehand haafd, tenzij de naburen van Duitschlnad de sterkte van hun huidige legers vermin deren. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Barthou, heeft, naar de „Ma- tin" verklaart, den tekst opgesteld van het Fransche antwoord op het Engelsche me morandum in de Ontwapeningskwestie. Donderdag hoeft de minister-president het antwoord gelezen. De nota zal na goedkeu ring door den tegen Zaterdagmiddag bij eengeroepen ministerraad naar Londen worden gezonden DUITSCHLAND. DE „KULTURKAMPF". Katholieke redacteuren gevangen genomen. Volgens een officieele verklaring van den commissaris van politie zijn in Mem- mingen (Schwaben) de volgende personen gearresteerd. Wilhelm Friesz, directeur van een uitge versmaatschappij, Ferdinand Mayr, hoofd redacteur, Willi Feiner, redacteur en Georg Hering, verslaggever. Al deze journalisten waren verbonden aan de Vereenigde katholieke dagbladen „Memminger Volksblatt" en „Memminger Zeitung" Hun misdaad bestond daarin, dat zij de christelijke beginselen hebben ver dedigd, hetgeen door de S.A-leiders als on- Duitsch werd beschouwd. Vooraanstaande nationaal-socialisten zul len de redactie voortzetten, hetgeen betee- kent dat de gezinnen van de moedige strij ders voor het behoud der christelijke cul tuur voortaan broodeloos zullen zijn. Ook een katholiek priester gearresteerd. Te Munch en is een katholiek priester, pater Georg Raffle, door de politie in be- schermings-arrest gesteld wegens anti-na- tionaal-socialistische uitlatingen. De arrestatie had plaats te Stadl nabij Landsberg, op grond van het feit, dat pa ter Raffle uiting had gegeven aan zijn an tipathie tegenover den nationaal-socialis- tischen staat en zijn symbolen. FRANKRIJK ONTWERP HANDELSVERDRAG MET NEDERLAND GEPARAPHEERD Het ontwerp inzake een FranschNeder- landsche handelsovereenkomst is gisteren middag in het ministerie van handel le Parijs geparapheerd. Het ontwerp bepaalt, dat Frankrijk aan Nederland zijn volledige invoercontingen ten weer zal toestaan in ruil voor een hand having van de Fransche uitvoeren naar Nederland op het peil van 1933. De monetaire en economische stabiliteit van Nederland heeft het Frankrijk moge lijk gemaakt, aan dit accoord, hetwelk stil zwijgend verlengbaar is, een zeker duur zaam karakter te geven. FRANSCHE PENSIOENEN WORDEN GEKORT De „Agence économique et financière" verneemt, dat de minister van Financiën, GermainMartin, tijdens het parlemen taire reces, ter dekking van het nog be staande begrootingsdeficit ten bedrage van drie tot vier milliard francs, bij decreet nog meer bezuinigingen zal invoeren. In de wandelgangen van de Kamer ver luidt, dat de regeering reeds de komende week bezuinigingen zal afkondigen tot een beloop van een milliard en wel door ver hooging van den leeftijd, waarop voorma lige frontstrijders recht krijgen op pen sioen, door vermindering van alle pensioe nen met 10 pet. en door annuleering van de pensioenen, die tot dusver aan her trouwde oorlogsweduwen zijn doorbetaald. BANKKRACH IN DE VENDéE Als gevolg van den krach van de Ban- que Internationale Commerciale te Laro- che-sur-Yon, waarmede een bedrag van verscheiden millioenen francs gemoeid is, zijn de commissarissen dezer instelling ge arresteerd. ITALIË DE CONFERENTIE VAN DRIE Economisch accoord bereikt Naar „United Press" verneemt is giste ren tusschen Italië, Oostenrijk en Honga rije een economisch accoord tot stand ge komen, dat vandaag zal worden ondertee kend. BOMAANSLAG IN ST. PIETER VOOR DE RECHTBANK Verhoor beklaagden levert weinig bijzonderheden op Voor de speciale rechtbank tot bescher ming van den staat is gisterochtend te Ro me het proces begonnen tegen de plegers van den bomaanslag in de St. Pieterskerk op 25 Juni j.l. Zoals men zich wellicht herinnert, gaf op dien dag tegen twaalf uur een onbekende aan de garderobe, welke zich in het voor portaal der basiliek bevindt en waar foto toestellen, wandelstokken, e.d. in bewaring worden gegeven, een koffertje af, waarin zich een helsche machine bevond die even later ontplofte. Vier Italianen, drie mannen en een dame, werden tengegevolge van deze explosie ge wond. Langen tijd heeft de Italiaansche politie tevergeefs gezocht naar do daders. Ten slotte slaagde de Italiaansche politie erin de hand te leggen op vier Italianen, n.l. Claudio en Renato Ciaca, Bucciglioni en Capasso. Bij het onderzoek is gebleken, dat zij in relatie stonden met een antifascisti sche organisatie in Parijs en dat zij behalve den aanslag in de St. Pieter ook nog een aanslag tegen den Duce beraamd hebben. Het verhoor van de beklaagden leverde niets nieuws op. Claudio Cianca trachtte vooral zijn vader Renatc te ontlasten. Buc ciglioni maakte een hysterischen, minder waardigen indruk en Capasso, die chemi cus is van beroep en de springstof vervaar digd heeft, ontkent dat hij geweten heeft, waarvoor de springstof gebruikt zou wo'- den. De eerste drie beklaagden hebben tijdens het vooronderzoek vergaande bekentenis sen afgelegd, welke zij thans echter nog slechts ten deele staande houden. Cladio Cianca en Bucciglioni gaven toe, den aanslag in de basiliek te hebben uit gevoerd, maar beweerden dat zij de bom met de doodelijke gassen niet voor een be paald doel gebruikt hadden. Zeer duidelijk bleek uit het verhoor, dat zij de opdracht en het geld voor den aan slag in de St. Pieter en voor den beraam den aanslag op Mussolini van de anti-fas cistische centrale in Parijs ontvangen heb ben, waarheen Bucciglioni zich tweemaal begeven had. De eigenlijke opdrachtgever was een broer van Renato Cianca, Alberto. SPANJE. VERWOESTE KERKEN EN KLOOSTERS Een balans over 3 jaar Naar uit Madrid vernomen wordt, heeft men een statistiek samengesteld van de schanddaden welke sedert de vestiging der republiek tegen de Kerk werden bedreven. Het aantal kerken en kloosters, dat door brand werd vernield bedroeg in 1931 al leen reeds 55. In 1932 was dit aantal geste gen tot 106 en in 1933 zelfs tot 156. In de afgeloopen periode heeft men een nog groo- ter aantal branden door tijdig ingrijpen kunnen voorkomen. De verliezen die hier bij werden geleden zijn niet in cijfers uit te drukken. Tegelijk met de kloosters wer den ook meestal de scholen vernietigd. Bij de vernietiging van de vele kerken gingen ook een groot aantal kostbare reliquiën verloren, zooals de overblijfselen van de H. Franciscus Borgia en enkele partikels van het H .Kruis. In de Jezuïetenhuizen werden meer dan 100.000 boeken een prooi der vlammen, waaronder talrijke hand schriften van onschatbare waarde. Onder de verschillende kunstschatten, die vernietigd werden, moeten vooral wor den genoer-" de beroemde Christus van Menga in Malaga en zestien houten beel den van denzelfden kunstenaar, verder beeldhouwwerken van Salcillo, Alfonso, Cano, Ribelta, Vicente, Lopez en Vergara. BUITENL. BERICHTEN PANAMEESCIIE BOOT VERGAAN. De „Oscar Edu", een Panameesche boot van 629 bruto register ton, is gisteren ge durende den storm ten Zuiden van Ierland vergaan. Vijf leden van de bemanning zijn door de Britsche boot „Inverarder" gered en naar Queenstown overgebracht. Zeven anderen zijn vermoedelijk omgekomen. De „Oscar Edu" was in 1918 gebouwd en was op weg van Antwerpen naar Galway. Den llden Maart was de boot uit Vlissingen vertrokken. DEENSCHE VISSCHERSBOOT GEZONKEN. Tydens den storm is 't visschersvaartuig „Metha" uit Freedrickshaven (Denemar ken) in den ingang van de haven van Wiek (Noord-Schotland) gezonken. De geheele bemanning is omgekomen. Ilu/ 7pnnwpnkomen lot rn,t'k*'" U V* fciCIIU «n» CU meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth en Drogisten GROOTE DORPSBRANDEN IN JOEGO- SLAVIë. 80 huizen in asch gelegd. Volgens de „Prawda" is het dorp Jan ja in Bosnië door een vernielenden brand ge teisterd. Aan den brand, die tengevolge van den sterken storm zich snel uitbreidde, zijn tachtig huizen ten offer gevallen. De inwoners moesten het vernielingswerk van het vuur werkeloos aanzien, daar de brandbluschapparaten zich in een zoo slech ten toestand bevonden, dat ze niet gebruikt konden worden. Eerst toen militairen ten tooneele verschenen, kon men systematisch het vuur bestrijden. Vrijdagmorgen woed de de brand nog voort. Het Roode Kruis heeft hulpmiddelen voor de dakloozen georganiseerd. Een rijke huiseigenaar is door den brand tot den be delstaf gebracht. Hij verloor vijf huizen en bovendien 360.000 gouden dinars, die hij in zijn woning verborgen had. Naar de „Prawda" verder meldt, werd het dorp Surtschia bij Belgrado tegelijker tijd op 6 verschillende plaatsen door misda digers in brand gestoken. Dezen wilden den brand voor plunderingen en inbraken be nutten. Een brandweerman werd op den openbaren weg overvallen en gewond. Het gelukte de bevolking echter, den brand te blusschen en de plunderaars op de vlucht te drijven. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Bloembollencultuur. De afd. Hillegom der Alg. Ver. v. Bloembollencultuur hield gisteravond een flink bezochte ledenverga dering in Hotel Sistermans. De vergadering werd geleid door den heer B. Rijnveld, 2e voorzitter. Uit het jaarverslag bleek, dat 3 ledenver gaderingen waren gehouden, die respectie velijk door 5470 en 156 leden werden be zocht. De vereenigir.g telt thans 425 leden en 7 lid-leerlingen, tegen 452 en 13 lid- leerlingen in het vorig jaar. Betreurd werd, dat Hillegom als de grootste afd, der Alg. Ver. thans niet in het Hoofdbestuur is ver tegenwoordigd. Verder wordt gewag ge maakt van het bedanken van den heer W. v. d. Linden, die een welverdiende rust gaat nemen, ofschoon deze buiten het vak staande, veel voor het vak gedaan. Dan wordt nog eeri kort woord gewijd aan de Saneering en een aanbevelend woord gesproken inzake den Tuinbouww in tercur sus, onder leiding van den heer Van der Wal; laten de patroons de jongelui, die door extra studie daar zich in hun vrije uren bekwamen bij het noodig hebben van ar beidskrachten, niet vergeten. Ten laatste wordt in het verslag gewwezen op de groo- te tentoonstelling van 1935, waaraan Hil legom een beduidend aandeel behoort te hebben. Het jaarverslag van den penningmeester werd wegens ziekte van den functionaris aangehouden. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der Hill. Veiling om een bijdrage van ƒ20 voor prijzen der gehou den Ziekzoek-wedstrijd. Wordt met alg. st. verleend. Nog was een Verzoek ingeko men om een kleine bijdrage voor de ge houden Huisbroeitentoonstelling der St. Jo- sephgezellen. Na een korte gedaohtenwis- seling werd daarvoor 5 toegestaan. Nog is ingekomen een motie der afd. Boven- karspel, om alle Regeeringsbemoeiingen in zake het vak te beëindigen. De motie werd met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Ver. werden gekozen de heeren J. Hylkema en D. van Egrnond Jr., secundi de heeren Th. W. C. Jonkheer en P. Goemans Antz. De secretaris der Hill. Beurscommissie leest vervolgens het jaarverslag dier com missie voor, dat met applaus werd begroet. De voorzitter dankt den secretaris der com missie en ook den voorz., den heer K. Velthuijs, voor het vele werk in dezen ver richt en spreekt zijn beste wenschen uit voor het instituut der Beurs. Met algemee- ne stemmen wordt in dit verband beslo ten, de leden van den KI. Kw. Bond, die geen lid zijn van Blc./H.B.G. den toegang tot de Beurs te weigeren. Tot lid der Beurs commissie wordt in de vacature-Biil met alg. st. benoemd de heer L. rvan Til Lzn. Mede wordt met alg. st. besloten weder 25 subsidie aan de Beurscommissie te geven. De Beschrijvingsbrief liep zeer vlot van stapel. Bij de rondvraag werd door een der leden de wijze van stemmen besproken. De heer D. van Esmond bracht dank voor het spontaan medeleven met het Veilinsbestuur inzake bijdrage prijzen. Er zijn 295 deel nemers geweest. 82 diploma's worden uitge reikt, het bezoek belieD ruim 1000. Hierna lezing van den heer J. Schrama over „Nieu we Tiiden, Nieuwe Eischen". Hiervoor werd hartelijk dank gezegd, waarna sluiting. LEIMUIDEN. De steunverleening. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben beslo ten om met ingang van 15 April a.s. de steunverleening aan weridoozen en aan tuinders step te zetten. Vergadering van Kweekers. Door de Kweekersvereeniging Leimuiden werd in het café van den heer J. Sneeboer een jaar vergadering gehouden. In het afgeloopen jaar werd deze vereeniging opgericht om dat men meer tot het besef is gekomen dat men te samen meer bereiken kan als alleen. Een van de resultaten is reeds geweest, dank zij de medewerking van den burge meester der gemeente, dat de kweekers van Aalsmeersche cultures te Leimuiden ook kunnen profiteeren van het z,g. regeerings- crediet. De vergadering werd geopend door den heer J. J. Straathof, die mededeeling doet van de hierboven genoemde resultaten en de kweekers opwekt. De heer Straathof doet verslag over het afgeloopen jaar, ter wijl de heer J. W. de Boer rekening en ver antwoording aflegt. Tot voorzitter van de vereeniging wordt gekozen de heer A. van Wieringen zulks in verband met de vacature ontstaan door het bedanken van den heer C. Sneeboer. Door de benoeming van-den heer A. van Wie- ringen tot voorzitter, ontstond een vacature van Commissaris van Toezicht. Als zooda nig wordt gekozen de heer G. Bergshoff van Rijnzaterwoude. Aan het einde der vergadering werden nog verscheidene vragen door de leden ge steld die door den voorzitter naar genoegen van de vergadering worden beantwoord. De voorzitter sluit daarna de vergadering en wekte de kweekers op in hun eigen be lang, om lid der vereeniging te worden. „Draagt elkanders lasten". Jaarver gadering vain de vereeniging voor nood zakelijke ziekenhuisverpleging „Draagt el kanders lasten" te Leimuiden. In de groote zaal van den heer J. Snee boer hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer P. Riedijk, de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. De notulen van de vorige vergadering worden door den tweeden secretaris, den heer D. L. Hakker, voorgelezen en daarna door de ver gadering vastgesteld. Het woord is daarna aan den penning meester. Het blijkt dat de vereeniging on geveer 472 in het afgeloopen jaar vooruit gegaan is, terwijl de vereeniging een spaar bankboekje heeft van ongeveer 2000. De heeren Scholte, Vissers en Ruij terman zien de rekening na en bevinden deze in volmaakte orde. De secretaris deelt mede dat in het af geloopen jaar 30 leden in het ziekenhuis te Leiden voor rekening der vereeniging zijn verpleegd geworden. Hij wijst er op, dat er tegenwoordig te Leimuiden bij de firma Maarse en Kroon een ziekenauto te verkrijgen is.. Besloten wordt om de contributie per gezin 0.25 te verhoogen om het mogelijk te maken, dat de leden op kosten der ver eeniging naar een ziekenhuis kunnen wor den gebracht per ziekenauto, als zulks vol gens medisch advies noodig is. Tot bestuursleden worden herbenoemd de heeren P. de Jeu en A. van Loon. Beide heeren nemen hunne herbenoeming aan. Bij de rondvraag worden nog enkele ge vallen besproken waarin het reglement niet voorziet. Beslot en-«wordt om het bestuur te machtigen naar bevindt van zaken te han delen. Naar voren wordt nog gebracht om er by het Acad. Ziekenhuis op aan te drin gen om de verpleegkosten in verband met de tijdsomstandigheden te verlagen. Het bestuur besluit via de federatie stappen in deze richting te doen. De Voorzitter sluit daarna deze prettige vergadering. LISSE. Hanze. Gisteravond hield bovenge noemde afd. haar ledenvergadering in de groot zaal van Hotel Restaurant „De Nach tegaal". De opkomst viel tegen. De voorzitter, de heer F. C. J. v. d. Eer den, opende met den Chr. groet en verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder den Geest. Adviseur. De notulen werden na voorlezing onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat i.z. het afsluiten van advertenties in de Ver. Paroohieele bladen, een schrijven is binnengekomen van de controle-commissie, dat tot nader order geadverteerd kan worden a 7 ets. per regel, waarmede de Hanze, afd. Lisse, accoord ge gaan is. Tevens werd medegedeeld, dat een propagandaclub is opgericht met een vol ledig bestuur. Tot vaandrig werd benoemd de heer Jo. v. Zeist. Hierna hield de weleerw. heer kap. Sohotte een zeer interessante lezing over de grondbeginselen der Maatschappijleer. Een dankbaar applaus oogstte zijneerw. voor zijn duidelijke uiteenzetting van het bedrijfsleven. De voorzitter dankte den gees tel. adviseur. Van de rondvraag werd door verschillen den gebruik gemaakt. Hierna sluiting met gebed. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Alhoewel we nog eenige dagen van de Paaschweek af zijn, schijnt het of zulks reeds invloed heeft op de prijzen. Want tegen verwachting in gaat het werkelijk heel goed. Voor sommige soorten worden zelfs weer loonende prijzen betaald. We noteerden voor tulpen per do zijn: Couronne d'or f 0.240.28, Witte Valk f 0.16—0.22, Flamingo f 0.14—0.19, La Rei ne f 0.13—0.17, Gele Prins f 0.21—0.26, Cra- moisie Brillant f0.130.18, William Cop land f 0.21—0.25, Azalea f0.150.20, Vic- toir d'Oliviere f 0.180.24, Couleur de Car dinal f 0.18—0.24, Generaal de Wet f 0.17— 0.20, Vuurbaak f0.220.27, Progression f 0.17—0.21, Properity f 0.12—0.15, Proff. Rauwenhoff f 0.190.26, Electra f 0.21 0.24, William Pitt f 0.22—0.27, Narcissen f 0.110.16, Hyacinthen per 100 f 2.403.60, Anemonen f0.340.37. RIJNZATERWOUDE. De steunverleening. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben beslo ten om met ingang van 1 April a.s. d< steunverleening aan werklooze arbeiden stop te zetten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9