(M VRIJDAG 16 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT 4 VIERDE BLAD PAG. 14 LEIDSCHENDAM. Wit-Gele Kruis. Donderdagavond te 7.30 uur hield het Wit-Gele Kruis te Veur- Leidschendam zijn jaarvergadering in het Patronaat. De voorzitter, de heer Bontje, opende de vergadering met den Chr. groet en heette allen hartelijk welkom.Hij memoreert het 10-jarig bestaan der vereeniging en brengt hulde aan den oprichter, den zeereerw. heer Pastoor Beijsens. Hij brengt dank aan de pioniers van deze mooie en nuttige ver eeniging, die de eerste jaren zooveel moei lijk werk hebben verricht, bijzonder ook aan den heer Van Heiningen z.g., die zoo veel jaren het voorzitterschap bekleedde. Hij hoopt, dat met aller medewerking het Wit-Gele Kruis dusdanig zal kunnen wer ken, dat zooveel mogelijk de Ziekenhuis- verpleging onnoodig zal worden en de pa tiënten thuis kunnen worden verpleegd. Hij dankt allen voor den steun, welke zij steeds mogen ontvangen en de schitterende mede werking bij de gehouden bazar, waardoor deze zoo prachtig is geslaagd. Bij zonderen dank brengt hij aan den "zeereerw. heer Pas toor en Kapelaans voor het vele, wat zij voor de vereeniging doen en aan Burge meester Keijzer, die op voorstel van het Bestuur voor zijn verdiensten tot eere-voor- zitter der vereeniging wordt benoemd, wat met applaus wordt begroet. Hij hoopt, dat het ledental spoedig de 1000 zal hebben bereikt en rekent hierbij op aller medewer king. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank goedgekeurd. De voorzitter heet den Burgemeester, die inmiddels ter vergadering is gekomen, har telijk welkom. Mededeeling wordt gedaan, dat in April een H. Mis zal worden opgedragen voor de levende en overledene leden der ver eeniging. Het jaarverslag van den secretaris en penningmeester, waarvan wij reeds een overzicht gaven, werd onder dank en ap plaus goedgekeurd. Bij monde van den heer de Langen brengt de Commissie tot nazien der Rekening 1932 verslag uit en verklaart alles in de beste orde bevonden te hebben. In de Commissie tot nazien der rekening 1933 worden benoemd de heeren De Heij en Van der Heijden. Bij de Bestuursverkiezing worden de af tredende bestuursleden, Mevr. J. Bleijs en de heer Zandwijk bij acclamatie herkozen. Het voorstel tot wijziging van enkele ar tikelen van het huishoudelijk reglement wordt na enkele besprekingen en toelich tingen goedgekeurd. Bij de rondvraag stelt Burg. Keijzer voor namens de vergadering een telegram van gelukwensoh te zenden aan Pastoor Beij sens, die heden zijn verjaardag viert, welk voorstel onder applaus wordt goedgekeurd. Hierna krijgen wij de vertooning van de film „Achter de wolken schijnt de zon", een zeldzaam spannende en artistieke film, welke voor allen zeer leerzaam was en dan ook vol belangstelling werd gevolgd. Ook enkele kleine films, o.a. de werking van het oog, het hart, enz. waren prachtig en zeer leerzaam, zoodat deze avond voor de aanwe zigen hoogst nuttig en interessant was, waarvoor het bestuur zeer zeker een woord van dank toekomt. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de opkomst en de medewerking, in het bijzonder aan de filmoperateurs, dezen goedgeslaagde en leerzame avond met den Chr. groet. Biljartwedstrijd. Donderdag speelde het le viertal van A.D.O. der St. Josephs- gezellen te Leidschendam een competitie wedstrijd tegen het 2e viertal. Het was een spannende en mooie wed strijd, waarin de jongere broers zeer aardig partij gaven, zoodat er enkele spannende wedstrijden gespeeld werden. Het 2e vier tal bleek echter niet opgewassen tegen de le viertallers. A.D.O. 1 wist dan ook alle 4 partijen te winnen en behaalde in totaal 240 caramboles tegen A.D.O. 2 in totaal 164 caramboles, zoodat met 6 caramboles de wedstrijd door A.D.O. 1 werd gewonnen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Stille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang hield Woensdagavond een algemeene vergadering. De voorzitter opent de vergadering met den Christely- ken groet, en heet de leden en in 't bijzon der den hoogeerw. heer deken van harte welkom. Na een gloedvolle rede van den voor zitter, werd door de aanwezigen het Mi rakellied staande gezongen. Op verzoek van den voorz., las, bij afwezigheid van den secr. door ongesteldheid, de penning meester de notulen voor, welke onveran derd met een woord van dank werden goedgekeurd. Bij de nu plaats hebbende bestuursverkiezing bleek geen tegencandi- daat te zijn ingeleverd, zoodat het aftre dende bestuurslid, de heer J. J. M. v. d. Bosch, zonder stemming als zoodanig was herkozen. De heer v. d. Bosch verklaarde zich be reid de bestuursfunctie weder te aanvaar den en sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vetrouwen. Vervolgens deelde de voorzitter aangaan de de reis o.a. mede, dat de tocht in Am sterdam vanaf de kerk naar de boot met auto's zal geschieden. Ook maakte de voor zitter bekend, dct Zaterdag 17 Maart in de St. Josephzaal reisbiljetten verkrijgbaar zijn voor werklooze leden van 5 tot 6 uur, en voor de andere leden en deelnemers van 6 tot 7 uur. Voor de rondvraag meld den zich twee aanwezigen aan, die door den voorzitter op bevredigende wijze wer den beantwoord. Na een opwekkende toe spraak van den hoogeerw. heer deken sloot de voorzitter de vergadering met den chr. groet. In den modder. Ooor den wind is gis- HET WEER OP ZONDAG. WAARSCHIJNLIJK OP ZONDAG VOOR KORTEN TIJD BETER WEER. De verwachting van de vorige week, dat het weer iets zachter maar daarna waar schijnlijk weer spoedig opnieuw koud zou worden, is wel zoo uitgekomen, terwijl de toen pas ten Westen van Ierland versche nen depressie, zooals werd aangegeven, in derdaad in Zuidoostelijke richting optrok. Daarna heeft het weer zich in zeer actieve richting ontwikkeld en is het gaandeweg in kwaliteit achteruit gegaan. Daarbij deed het eenigszins vreemde geval zich voor, dat Maartsche hagelbuien niet uit het Noordwesten maar uit een Zuidelijke rich ting opkwamen. Dit geval is echter wel te verklaren. Er trok namelijk een zeer kleine depressiekern voorbij, zoodat de windba- nen sterk gekromd waren, d.w.z. dat een Noordwestelijke luchtstroom binnen een klein gebied zoo sterk omboog, dat hij als Zuidwesten wind in ons land kwam en dus echte Noord westerbuien met zich mee voerde. Voor de verdere vooruitzichten moeten wij nu weer rekening houden met het feit, dat de activiteit in verband met het ver gevorderde winterseizoen hoogstwaar schijnlijk nog verder zal toenemen. Dit be duidt in het algemeen grootere verande ringen in de windrichting en de tempera tuur en toenemende buiigheid van het weer. Ook nu kunnen zich verrassende weers- toestanden ontwikkelen, waarbij zoowel het weer korten tijd lenteachtig mooi en daarna ruw en buiig kan zijn. Donderdag liet het zich aanzien, dat de toen over de Iersche Zee liggende depres siekern Oostwaarts zou trekken, waarvan hier te lande het gevolg zou zijn, dat het weer bij sterken tot stormachtigen Zuid westelijken wind Vrijdag koud en buiig zou zijn, omdat aan de Westzijde van deze depressie een zeer koude Noordelijke lucht stroom woei, die gaandeweg Oostwaarts zou voortdringen. Daar echter over den Atlantischen Oceaan weer een nieuwe de pressie nadert kan niet verwacht worden, dat het koude, afbuiende weer lang zal du ren. Waarschijnlijk zal het verloop het vol gende zijn: Vrijdag en Zaterdag verder afbuiend weer met. afnemenden Westelijken wind en gaandeweg beter weer waarna de barome ter weer bij terugloopenden wind opnieuw zal gaan dalen en het weer regenachtig zal worden en de temperatuur zal stijgen. Er is dus een groote kans, dat de over gang van het afbuiende op het zachtere weer juist op Zondag zal vallen. In over eenstemming met het bovenstaande zal men op snelle veranderingen moeten reke nen. termiddag een luxe-auto aan den Gouw- sluischen weg nabij het Rietveldsche pad in de sloot geraakt. De bestuurder, die even was uitgestapt, had blijkbaar de rem men van den wagen niet voldoende aan gezet. Door een kraanwagen werd het voer tuig onder groote belangstelling uit de modder getrokken. BODEGRAVEN. Bouwen. Door B. en W. is vergunning verleend aan F. Boer tot den bouw van een klompenmakerswerkplaats; aan A. A. C. van den Oifdenrijn tot den bouw van een winkelhuis en 5 woonhuizen aan de Emmakade; en aan Gebrs. Haring tot den bouw van een woonhuis aan de Noordzijde. Rectificatie. In het laatst geplaatst verslag van de jaarvergadering der R.K. Kiesvereeniging schuilt een klein mis verstand. Bij de gehouden bespreking der gemeentepolitiek, werd besproken van het Burgerlijk Armbestuur. Men leze aldus: een voorstel om het Burg. Armbestuur, hetwelk thans in handen is bij B. en W. onder te brengen onder den geheelen ge meenteraad, werd helaas verworpen. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van G. J. Twaalfhoven en G. H. van Vliet, Willem Marius, zoon van H. M. Verweij en A. van Steenis Willem, zoon van J. van der Vlist en J. Goedhart. Overleden: Joh. Reneman 53 jaar man G. de Ruijter 27 jaar man te Utrecht. Ondertrouwd: J. Zwanenburg 30 jaar en J. Both 20 jaar. Gevestigd: M. Slappendel boeren knecht van Lange Ruige Weide H. Pröll, dienstbode van Zwammerdam. Vertrokken: H. van Dommelen, bak- kersaknecht naar Waddinxveen. KERKNIEUWS Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag géén audiëntie verleenen. - JA. Kan ik n niet eens thuis komen bedanken, omdat u me zoo fijn vrij gepleit hebt? Dat is goed, Jan met de Handjes; maar dan liefst vóór zonsondergang. i .(Hummel), BINNENLAND MINISTER OUD OVER CONVERSIE VAN LEENINGEN. Denkbeeld eener premieleening van de hand gewezen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp inzake het aangaan van geldleenin- gen ten laste van het Rijk verklaart de minister van Financiën het vertrouwen van vele leden te deelen, dat het volk zal wil len medewerken tot het slagen van de po ging, om tot verlaging van den op het Rijk drukkenden rentelast te geraken. Dat ten aanzien van de beoogde rente verlaging desnoods het wapen eener ge dwongen leening zou kunnen worden ge hanteerd, kan de minister niet toestem men. Met de andere leden, hier aan het woord, is hij integendeel van meening, dat, hoe wenscshelijk voor het Rijk de voor genomen verlichting van leeningslasten moge zijne, elke dwang daarbij moet wor den vermeden. Niet door dwangmiddelen doch door nauwlettende zorg voor een gezond finan cieel beheer dient het staatscrediet in stand te worden gehouden en bevorderd. Het denkbeeld, de nieuw uit te geven leening of leeningen te stellen in trust- verband, is kwalijk met het karakter van staatsleeningen in overeenstemming te achten Ook het denkbeeld eener premieleening moet de Minister afwijzen. Deze vorm van schulduitgifte ontmoet velerlei bezwaren van principieelen en practischen aard. Slechts met schade voor ons staatscrediet en declasseering der staatsschuld zou de uitgifte van een premieleening kunnen plaats vinden. Naar aanleiding van de vraag of het mo gelijk is, deze gelegenheid aan te grijpen om tevens te komen tot verdere conversie van Indische leeningen, wordt opgemerkt, dat het juister voorkomt, Nederlandsche en Indische leeningen niet in dezelfde operatie te betrekken. Het spreekt intus- schen van zelf, dat de aandacht der regee ring op een verdere verlaging van de ren telast der Indische schuld gevestigd blijft. Zij hoopt, na de conversie der Nederland sche schuld ook de Indische leeningen op een lagere rentebasis te kunnen brengen. Vrijstelling van couponbelasting der nieuwe schuld ligt inderdaad in het voor nemen. Dit is reeds hierom gewenscht, wijl een aanmerkelijk bedrag 4 1/2 en 5 pet. schuld, n.L de 4 1/2 pet. leening 1928 en de 5 pet. leening 1932 II thans reeds van deze belasting zijn vrijgesteld. De minister aoht het voor het slagen der uitgifte weinig bevorderlijk, aan hou ders dezer leeningen, naast verlaging der rente, ook opheffing der thans genoten vrijstelling in uitzicht te stellen. DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN OP HUIZE DOORN. De aankoopen voor Huize Doorn moeten zooveel moge lijk in Duitschland geschieden. Het Persbureau Vaz Dias meldt: In aansluiting aan hetgeen wij hebben gemeld omtrent de financieele moeiLykhe- den op Huize Doorn kunnen wij nog het volgende mededeelen: De geruchten, dat in verband met deze moeilijkheden een familieraad op Huize Doorn zou worden gehouden, schijnen in derdaad voor het oogenblik althans onjuist te zijn. Reeds in ons eerste bericht omtrent deze aangelegenheid hebben wij gemeld, dat geen bevestiging was te ver krijgen van het gerucht van dezen familie raad. De berichten, waarin namen van fa milieleden en anderen, die bij dezen fami lieraad tegenwoordig zouden zijn (geweest) worden genoemd, zijn niet in overeenstem ming met de feiten. Op Huize Doorn wordt echter volledig erkend en het dementie van de General Verwaltung van het Pruisische Konings huis te Berlijn bevatte hieromtrent ook geen enkele tegenspraak dat er finan cieele moeilijkheden zijn tengevolge van de maatregelen der tegenwoordige Duitsche regeering. „Binnen afzienbaren tijd zijn geen ingrijpende veranderingen te ver wachten" aldus werd Donderdag op Hui ze Doorn verklaard. „Wat er echter in de toekomst zal gebeuren, hangt voor een groot deel van den financieelen toestand in Duitschland af". Intusschen hebben de financieele maat regelen der autoriteiten in Duitschland reeds gevolgen gehad, die men op den duur in de gemeente Doorn zeker zal voelen. Voor het overmaken van gelden uit Duitsch land naar Huize Doorn is de eisch gesteld, dat zooveel mogelijk in Duitschland moet worden gekocht. Daarnaast zijn geduren de den laatsten tijd reeds tal van bezuini gingen op Huize'Doorn ingevoerd. Wat de inkoopen in Duitschland betreft, alle artikelen, welke in eenige belangrijke hoeveelheden op Huize Doorn benoodigd zijn en die uit Duitschland kunnen worden verkregen, komen gedurende den laatsten tijd van daar. Op geregelde tijden gaan le den van- het personeel naar Duitschland meestal per auto en keeren dan met vol geladen wagens uit Keulen en andere Duit sche steden naar Doorn terug. Dit betreft niet alleen kleedingstukken, enz. doch ook kruidenierswaren en andere consumptie artikelen. Zelfs is het waarschijnlijk, dat binnenkort uit te voeren schilderwerk op Huize Doorn door Duitsche ambachtslieden moet worden verricht. De bezuinigingen hebben in de eerste plaats betrekking op verlaging van salaris sen en loonen het personeel op Huize Doorn, dat ongeveer 60 leden telt. Voor een aantal leden van het personeel zijn in de gemeente Doorn woningen gehuurd; eeni- gen tijd geleden moesten de huren dezer woningen worden verlaagd. Tenslotte heeft men in Doorn opgemerkt dit in verband met de geruchten omtrent een mogelijken terugkeer van den ex-kei zer naar Duitschland dat Prinses Hermi ne sinds het aan het. bewindkomen van Hitier minder naar haar geboorteland reist. Het laatst is zij in November voor de des tijds gehouden verkiezing naar Duitschland geweest. Dit houdt zeker verband met het standpunt van de tegenwoordige Duitsche regeering tegenover de monarchistische be weging. NIEUWE TRAMVERBINGING DEN HAAG —VOORBURG. Officieel geopend. Gistermiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de nieuwe tramverbin ding Den HaagRijswijkVoorburg. Naar men zich zal herinneren was deze lijn wel ke een aftakking is van de intercommu nale verbinding Den HaagDelft, aanvan kelijk doorgetrokken tot de Geestbrug. Na de vernieuwing van deze brug reed de tram door tot aan de Laan van Midden burg op Voorburgs grondgebied. Thans is de vertakking voltooid en rijdt de tram over de Prinses Mariannelaan, Laan van Middenburg naar het Westeinde (V.) waar bij den spoorwegovergang het eindpunt is. De terugrit heeft plaats langs de Prinses Mariannelaan. Voor den officieelen openingsrit was veel belangstelling. HET MAATCONFECTIEBEDRIJF. Overeenstemming. Men deelt ons namens de samenwerken de bonden in de kleedingindustrie mede: De Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Heerenkleedingbedrijf deelde schriftelijk aan de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie mede, dat zij de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst aanvaardt waarbij de loonsverla ging, evenals in het maatbedrijf op twee cent per uur zal worden gesteld. Overi gens blijft de C. A. O. ongewijzigd. Het nieuwe uurloon geldt voor het werk, dat van Zaterdag 17 Maart af zal worden uit gegeven. HERBENOEMING VAN BURGEMEESTERS OP GEVORDERDEN LEEFTIJD. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft aan de burge meesters een aanschrijving gerioht, dat door de tijdsomstandigheden niet alleen, doch ook en niet in het minst de in de laatste jaren heerschende werkloosheid het voor vele jongt mtelltclueelen niet mogelijk maakt een passende véïKkring te vinden. De enorme toeneming van het aan tal sollicanten voor het burgemeesters ambt wijst onder meer hierop en maakt het noodzakelijk dat voor de herbenoeming van burgemeesters van gevorderden leef tijd een nieuwe gedragslijn wordt gevolgd, namelijk dat een burgemeester in het jaar, waarin hij den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt uit zijn ambt wordt ontheven. Slechts in zeer bijzondere gevallen, wan neer het gemeentebelang zou meebrengen, dat een 65-jarige burgemeester nog eenigen tijd in zijn ambt wordt gehandhaafd, kan van de algemeene regeling worden afgewe ken. GROOTSTE SNELHEID TOEGELATEN VOOR TRAMWEGEN. Blijkens de „Staatscourant" heeft de mi nister van waterstaat voor een aantal tram wegen de grootste toegelaten snelheid van vervoer vastgesteld. Voor de Westlandsohe Stoomtramweg M-. bedraagt deze maximum-snelheid in K.M. per uur: van Loosduinen over Poel dijk naar Naaldwijk 35; van Poeldijk over 's-Gravenzande naar Hoek van Holland 35; van Naaldwijk naar Maassluis 35; van Maaslandschendam naar Delft 35. Voor het Gem. Bedrijf Haagsche Tram weg Mij. van 's-Gravenhage over Rijs wijk naar Delft 45; van Rijswijk naar Voorburg 45; van 's-Gravenhage over Was senaar naar Leiden 45; en voor de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg M.: van Haarlem naar Leiden 60; van Leiden naar Katwijk en van Rijnsburg naar Noordwijk. 35; van 's-Gravenhage naar Schevening'en 40; van 's-Gravenhage over Voorburg naar Leiden 45; van Haar lem langs de Kleverlaan naar Bloemen- daal 35; van Haarlem langs den Juliana- weg naar O verveen 35; van Haarlem naar Zandvoort 40 en van Haarlem naar Am sterdam 60. Jhr. mr. W. M. de Brauw Utrechts commissaris? Naar wij vernemen heeft de heer D. Kooi- van jhr. mr. W. M. de Brauw, advocaat in Den Haag, en deken van de orde van ad vocaten cldaar, tot commissaris van de ko ningin in de provincie Utrecht als opvol ger van dr. H. Th. 's Jacob, waarschijnlijk. Er worden thans onderhandelingen met jhr. mr. De Brauw gevoerd. „Volk". De heer Kooiman treedt af als Gedeputeerde van Noord-Holland. Naar wij vernemen heeft de eer D. Kooi man met ingang van 1 April a.s. ontslag genomen als lid van Gc-d. Staten van Noord-,Holland. De heer Kooiman is onge veer tien jaar geleden mr. Slingenberg, die toen een benoeming tot wethouder van Haarlem aanvaardde, als Gedeputeerde op gevolgd. Thans is het, naar wij vernemen, de be doeling, dat mr. Slingenberg weer de op volger van den heei Kooiman zal worden. In de vergader irg van dc Prov. Staten van 10 April, waarin in de vacature-Kooiman zal worden voorzien, zal althans door de vr(jz. dem. fractie mr. Slingenberg wor den candidaat gesteld; en he' is niet waar schijnlijk, dat in het laatste jaar van de zittingsperiode van den heer Kooiman een andere candidaat zal worden gesteld. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met 21 tegen 18 stem men de voordracht van B. en W. om het aantal wethouders ojo vijf te bepalen, ver worpen. Het aantal wethouders blijft dus zes. Naar wij vernemen is gisterenavond te Amsterdam in zijn woning overleden de heer G. H. Koopman, directeur van de N.V. Amsterdamsche Groote Schouwburg. De heer Koopman was eenige dagen ge leden in zijn badkamer ernstig gevallen en buiten bewustzijn gehaakt. Zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, is hij gis terenavond overleden. LAND- EN TUINBOUW Steun aan fabrieksaardappelen. De Regeeringscommi ssaris voor de steun- verleening aan de fabrieksaardappelteelt maakt in aansluiting -op zijn vorige des betreffende medededeeling alsnog be kend: 1. dat exploitanten van geheel nieuwe bedrijven op nieuw ontgonnen dalgronden zich voor den verboüw van fabrieksaard appelen rechtstreeks, doch vóór 20 Maart a.s. tot hem kunnen wenden, onder opga ve van zooveel mogelijk inlichtingen om trent het bedrijf en den verlangden uit- poot. 2. Zy, die een uitpootvergunning krij gen voor den verbouw van fabrieksaard appelen, mogen geen andere aardappelen op hun bedrijf verboviwen dan in deze uit pootvergunning zijn aangewezen. Het heb- men van een uitpootvergunning voor con sumptieaardappelen cm één voor fabrieks aardappelen op één bedrijf is dus niet toe gestaan. 3. De verbouwer van fabrieksaardappe len is ook gehouden aan het voorschrift, waarbij de verbouw van de volgende vroe ge aardappelsoorten: Eersteling, Ideaal, Ninetyfold en Wild Dus afgezien van den verbouw in 1929, is beperkt tot 65 pet. van 1933. STOOMVAARTBERiCHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. TAJANDOEN (thuisr.) vertr. 13 Maart van Singapore. KON. NED. STOOMB. MIJ. ALMELO arr.-14 Maart 's nachts 12 uur van Vancouver te Londen. BAARN vertr. 14 Maart 6 uur van Ham burg naar Antwerpen. BENNEKOM (thuisr.) arr. 13 Maart te Panama. BODEGRAVEN (thuisr.) arr. 15 Maart 's middags 12 uur te Londen. CERES vertr. 15 Maart van Malta naar Patras. COLOMBIA (uitr.) pass. 15 Maart de Azoren. GANYMEDES arr. 15 Maart van Varna te Constanza. IRENE vertr. 14 Maart van Catania naar Messina v. o. IRIS Amsterdam naar Cristobal, 12 Maart 180 mijl W. v. Vigo. ORION vertr. 15 Maart van Genua naar Alexandrië. TRAJANUS arr. 15 Maart van Alexan drië te Jaffa. VULCANUS arr. 15 Maart van Tarra gona te Venaroz. KON FAKETV. MïïJ. HOUTMAN arr. 13 Maart van Kaapstad te Tamatave. LE MAIRE arr. 14 Maart van Beira te Zanzibar. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. LOCHKATRINE, Rotterdam naar de Pacifickust vertr. 12 Maart van Champerico NARENTA arr. 15 Maart van Vancouver 1. v. Londen te Hoek van Holland. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wilt u zoo goed zijn in 't kort artt. 38, 85 en 198 van de Hooger Onder wijswet te beantwoorden. Kimt u mij ook zeggen 't adres van 't Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. A n t w o o r do Art. 38 der H. Onder wijswet luidt: „Er kunnen aan de Techni sche Hoogeschool beurzen van Rijkswege worden verleend, ieder ten bedrage van niet meer dan 800.ter ondersteuning van onvermogende studenten van buiten gewonen aanleg. Telken jare wordt een be drag van Rijkswege beschikbaar gesteld, ten einde daaruit artn een of meer gedi plomeerden, die den doctoralen graad wen- schen te verwervengelden voor het onder nemen van een buitenlandsche studiereis te doen verstrekken Art. 85 bepaald hetzelfde voor elke uni versiteit. Art. 198 luidt: Aan ten hoogste tien on vermogende studenten van buitengewonen aanleg kan bij elke (erkende) bijzondere universiteit een beurs van niet meej; dan ƒ800.uit 's Rijks: kas worden verleend. Het departement van O. K. en W. is ge vestigd: Bezuiden'nout 30, 's-Gravenhage. Vraag: Als m>en onderwijzeres op een Fröbelschool wil worden moet men dan een Mulo-examen hebben afgelegd. Tot wien moet ik mij voor verdere inlichtingen wenden? Antwoord: Om toegelaten te wor den tot een oplei-dingsinrichting voor be waarschoolonder-wij zeres is Mulo-diploma niet noodzakelijk. Inlichtingen kunt u krij gen bij de eerw. Zusters, Willibrordusge- sticht, opleiding bewaarschoolonderwijze res Oude Molsti aat, Den Haag. Voor een neutrale opleidii ïg kunt u zich wenden tot Kweekschool voor bewaarschoolonderwij zeressen, Rapen burg 131, Leiden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14