VRIJDAG 16 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 koold stuk pakpapier gevonden, waarop naam en adres van verdachte stonden. De politie had direct geen verdenking tegen hem en meende, dat wellicht een bezoeker van het café zijner ouders het papier had meegenomen. Toen men ten huize van de ouders een onderzoek instelde, vond men een jas van verdachte, die naar petroleum rook. Eerst toen was verdenking tegen hem gerezen, daar hij overigens gunstig be kend stond en nooit iets met de politie te doen had gehad. In de jas werden ook kran tenuitknipsels gevonden met afbrekende critiek op bestaande toestanden. De administrateur van de Arbeidsbemid deling was op 2 Januari 's morgens om negen uur op kantoor gekomen. Het portaal stond vol rook en de brievenbus was ge deeltelijk verbrand. Verdachte had nooit iets met den dienst te maken gehad en er kon dus bij hem geen reden tot wraak of iets dergelijks bestaan. De nachtwaker Van Venetiën had 's nachts om twee uur licht in het café van verdachte's ouders gezien. Toen verdachte er even later uitkwam, had de nachtwaker hem aangesproken en niets van dronken schap gemerkt. Verdaohte sprak gewoon met hem en vroeg zelfs om een sigaret. Hij kreeg er een en liep door naar het gebouw der Arbeidsbemiddeling. Daar voerde hij wat uit en ging weg, doch ongeveer tege lijkertijd zag Van V. een vlam en een rook wolk. Hij heeft zich overtuigd, dat er geen gevaar bestond en heeft daarna de politie gewaarschuwd. Ook een zuster, die in het Pius-gebouw aan den overkant de wacht had, had een vlam gezien en stappen gehoord. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat verdachte eerst hardnekkig heeft ontkend, niettegenstaande de inspecteur zooveel feiten ontdekte dat de bewijzen zich rond hem opstapelden. Het limonadeflesch- je met petroleum kwam uit het café van zijn ouders, het papier bleek afgescheurd te zijn van tijdschriften, die in het café la gen. De officier bracht hulde aan den in specteur en deelde mede, dat verdachte den dag voor de zitting tenslotte bekend heeft, waarschijnlijk op instignatie van den ver dediger, die den officier daarvoor prees. Het zou verstandig van verdachte geweest zijn. als hij ook de motieven van zijn daad had medegedeeld. Verdachte heeft nooit eerder iets met politie of justitie te maken gehad en daarom vroeg de officier terug verwij zing van de zaak naar de instructie, opdat een voorlichtingsrapport kon worden uit gebracht. De toegevoegde verdediger mr. H. O. DrjeLsma merkte op, dat alle omstandig heden en ook de persoonlijke kenmerken er op wijzen, dat men met een psychopaath te doen heeft. Spr. betreurde het, dat de ge wijzigde Psychopathenwet voor verdachte geen plaatsing in een psychopthenasyl meer toelaat. Toch vroeg hij een psychiatrisch rapport over verdachte. Na raadkamer willigde de rechtbank dit verzoek in en verwees daartoe de zaak terug naar den rechtercommissaris. VRIJGESPROKEN. Op 17 October 1933 werd een voetganger te L s s e aangereden en zoodanig gewond, dat hü aan de gevolgen van de aanrijding i overleed. Voor dit feit stond de dader, een 1 41-jarige bewoner van Overveen, veertien dagen geleden voor de Haarlemsche recht bank terecht en tegen hem werd 500 boete of twintig dagen hechtenis geëischt. Thans is hij door de rechtbank vrijgesproken, daar het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Een bewoner van Aalsmeer had uit een kasboek toebehoor end aan een smid. twee bladzijren gescheurd en verbrand, een en ander in verband met het faillissement van den smid. De bediende, die de vernietiging op zijn geweten had, wilde zoodoende een hoogere vordering zien te krijgen, want een bedrag van 500, dat hij nog te goed meen de te hebben, had hij weer in het boek ge noteerd. De rechtbank veroordeelde hem gisteren tot een gevangenisstraf van 4 maanden (eisch 6 maanden). LAND- EN TUINBOUW VEREENIGING „DE NARCIS". De met Narcissen beplante oppervlakte 82000 R.R. ingekrompen. In „De Nachtgaal" te Lisse heeft plaats gevonden de jaarlijksche algemeene leden vergadering van de Vereeniging „De Nar cis" onder leiding van den voorzitter, den H. Bader. Het speet hem te moeten memoreeren, dat in het afgeloopen jaar nog weinig ver betering in de uitkomsten der Narcissen- teelt bespeuren viel, doch hij meende, dat de ergste depressie voorbij was, en er re den is de verwachting te koesteren, dat het een volgend jaar wel beter zal zijn, mis schien wel zoo dat dan weer van een loo- nende cultuur gesproken kan worden. Na voorlezing der notulen door den se cretaris werden verscheidene ingekomen stuken behandeld, o.m. een schrijven van de Kweekerscentrale over gevaar van be smetting opleverende saneeringsputten door de Narcisvlieg. De kwestie bleek de volle aandacht van het bestuur te hebben. Na onderzoek is reeds advies uitgebracht hoe dit euvel te ondervangen, en is er bij de Centrale op aangedrongen direct maatregelen te tref fen vóór dat de larven, die aan de bui tenkanten der putten zijn aangetroffen zich gaan ontpoppen. Een schrijven van den Bond van Bloem bollenhandelaren waarbij werd medege deeld, dat het invoerrecht op Narcisssen- bloemen bij den invoer in Duitschland on gewijzigd is gebleven en bedraagt 100 R.M. per 100 K.G. Er is over gedacht om het contract ter bestrijding van den handel in afgesneden Narcissenbloemen van den kouden grond buiten werking te stellen. Nu de invoerrechten op Duitschland niet zijn gewijzigd, achtte men het beter om daar niet toe over te gaan. Verder een 'schrijven van het Centraal Bloembollencomité om te bevorderen, dat over de in 19331934 bejlante oppervlakte met. bloembollen, door de leden wordt bij gedragen 1 cent per Roe in het fonds tot steun aan het Wetenschappelijk Onder zoek en Onpers. Reclame. Verzoek van den Bond van Z.-H. Kleine Kweekers om genoemde bijdrage voor de leden niet verplichtend te stellen. Blijkens verslag van de controlecommis sie en het rapport van den accountant is de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester over 1932 in or de bevonden en werd hem voor het ge voerde beheer décharge verleend. De rekening 1933, welke hierna werd behandeld, sloot in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van ƒ45316.98. Aan keuringsgelden en contr'butiën bleek ont vangen te zijn ƒ37201.33, terwijl aan kos ten werden betaald: 24727.97 loonen en verplaatsingskosten, 1449.41 aan druk werk en kantoorbehoeften; 1617.33 aan porti en incassokosten; 1024.93 voor de statistiek enz. Als batig saldo staat vermeld 12785.19. De begrooting gaf ongeveer dezelfde cij fers aan als die der rekening 1933. Alleen de post: keuringsgelden is belangrijk lager gesteld, dit in verband met de inkrimping van de beplante oppervlakte door de sa- neeringsmaatregelen. Deze zijn n.L ge raamd op ƒ20.000. Met aanwending van het batig saldo hoopt men in 1934 te kun nen draaien, zonder tot verhooging der keuringskosten over te gaan. Bezuiniging op de uitgaven werd onder de oogen ge zien, o.a. de post loonen en verplaatsings kosten. Aangezien echter de loonen der contro leurs reeds twee maal zoodanig zijn ver laagd, dat de uiterste grens is bereikt, en het corps niet kan worden ingekrompen met meer dan een controleur, omdat de controleurs feitelijk overbelast waren, en nu het werk normaal verdeeld kan worden, is vermindering zonder schade aan de goe de uitvoering der keuring niet te berei ken. Na behandeling werd de begrooting on gewijzigd vastgesteld. Tot leden van de financieele commissie voor de rekening 1933 werden benoemd de heeren C. v. d. Heijden, J. P. de Bruyn en P. v. d. Nouland. Door den secretaris werd een uitgebreid verslag uitgebracht over de werkzaamhe den van het afgeloopen jaar. Hieraan valt te ontleenen, dat het ledental met 123 is vooruitgegaan en thans bedraagt 343. Hier bij werd opgemerkt dat nog vele flinke Narcissenkweekers voor het lidmaatschap in aanmerking komen, maar zich niet heb ben aangemeld, al is de contributie zeer laag n.l. ƒ1.per jaar. Tot het Narcissensnijbloemencontract zijn in 1933 toegetreden 402 contractanten. Slechts 5 personen hebben het contract op gezegd. In totaal staan nu ingeschreven 6423 contractanten. Gevallen van overtre ding zijn niet ter kennis gebracht van het bestuur, zoodat geen boeten zijn opgelegd. In de gezondheidstoestand der Narcis- sencultuur is een verbetering ingetreden. Het aantal te velde afgekeurde partijen is lager geweest dan in 1932, evenals het aan tal afgekeurde manden bij de droge keu ringen. Aan de dienst zijn 21 controleurs werk zaam geweest. Zij hebben keuring verricht bij 4105 aangesloten bedrijven met een gezamelijke oppervlakte van ruim een millioen Rijnl. Roe. Ofschoon reeds eerder nauw verband bestond tusschen de keuringsdienst van „De Narcis" en den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen, is de keurings dienst van „De Narcis" in 1933 definitief als een semi-officieel lichaam erkend ge worden en bindend voorgeschreven voor de exportbollen. In verband met de saneringsmaatrege len heeft „De Narcis" getracht Regee- ringssteun te verkrijgen in den vorm van een crediet. Het resultaat is nihil geweest. Bezwaar tegen de terugbetaling is hiervan wel oor zaak geweest. Door het bestuur is op ver zoek van de Kweekerscentrale een advies commissie voor Narcissen benoemd. Deze bestaat uit de heeren B. Berbee, G. Zand bergen en N. Blokker. Bijzondere aandacht is besteed aan de Economische Conferentie in Amerika ge houden op 25 Oct. 1933. Betreurd wordt, dat deze geen hoopvolle tijding heeft ge bracht, en men blijft doorgaan met Hol- landsche Narcissen van de Amerikaansche markt te weeren. Blijkens het verslag van den administra teur is de beplante oppervlakte met Nar cissen van 1932 op 1933 met 82.000 Roe achteruitgegaan, en bedraagt de vermin dering sedert 1931 dertien procent. De inplant valt het meeste op by de Gele trompetten, Poeticus en Poetsz varië teiten. De Incomparabilis, Leedsii en Barri variëteiten zagen zich tevens sterk vermin derd. Ook uit dit verslag blijkt, dat de ge zondheidstoestand voruitgaande is, maar nog niet het peil van 1929, het allergun stigste jaar, waarbij slechts 0.53 pet. van de beplante oppervlakte voor export werd afgekeurd, is bereikt. Na de uitgebrachte verslagen werd een voorstel behandeld van het bestuur om het keuringsgeld in 1933 te bepalen op 3 cent per Roe. Daarbij werd medegedeeld, ter ter elfder ure het bestuur bericht ont ving, dat het hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst er geen bezwaar tegen maakt om behalve het keuringsgeld ook te heffen 1 cent per Roe voor het fonds tot steun aan het Wetenschappelijk Onderzoek en het bestuur daardoor, mede in verband met het verzoek van het C. B. C. zijn voorstel wenscht te wijzigen in 4 cent per R. R. De heer P. v. d. Nouland betoogde, dat elke cent per R. R. meer beteekent, sohuld- vergrooting voor den kweeker, dat allen zeer sympathiek staan tegenover het We tenschappelijk Onderzoek en gaarne hun bijdrage er aan verleenen, dat de wil dus wel goed is, maar. het geld ontbreekt. Hij betwijfeldebovendien of de gelden wel geheel hiervoor gebruikt worden en niet een gedeelte voor Onpersoonlijke Re clame aangewend zou worden. Volgens hem behoeft het geen 1 cent per Roe te zijn. De heer J. Valkering en Pr. Dr. E. v. Slogteren zetten uiteen op welk bedrag de bijdrage geschat wordt als over alle Roeden bloembollen die er zijn betaeld wordt, en 1 cent niet te veel is. Dat het Wetenschappelijk Onderzoek on misbaar is voor het vak en zonder steun van alle kweekers niet in stand te hou den is. Bovendien geeft het Rijk nog een, zij het een sterk verminderde subsidie, maar zoodra het vak zelf ophoudt met ei in bij te dragen is te verwachten dat het vanwege de Regeering beschikbaar gestelde bedrag ook komt te vervallen. De heer Philippo prijst de zuinigheid, doch betoogde, dat het Wetenschappelijk Onderzoek en Onpersoonlijke Reclame, on tegenzeggelijk van groot nut is geweest voor het vak, maar men al te ver gaat als men voor dit doel niet eens 1 cent per Roe kan afstaan. Na stemming wordt het 4 stemmen te gen, het voorstel van het bestuur aangeno men, met dien verstande, dat de bijdrage uitsluitend aan het W. O. ten goede zal komen. De reglementswijziging (Art. 8 en 9), voorstellend de mogelijkheid te openen om de warmwaterbehandeling ook verplich tend te stellen voor Narcissenbollen die bij de droge keuring voor export worden afgekeurd, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het aftre den van de heeren H. B^der, Ant. Nijssen en in de bestaande, wegens het niet aan nemen der benoeming door den heer Zand bergen, werden gekozen C. Clemens Hzn., Lisserbroek, P. v. d. Nouland te Voorhout, N. Blokker te Limmen. Bij de rondvraag werd door den heer F. Boot een woord van dank gericht tot den scheidende voorzitter en den heer Ant. Nijssen voor hetgeen zij voor de vereeniging hebben gedaan. Door den 'heer P. Warmerdam Czn. werd ge vraagd of er ter voorkoming van kosten voor den aanvoerder van Texelsche bollen en teleurstelling van den kooper, wegens het afkeuren van partijen door den Plan- tenz Dienst, een regeling getroffen zou kunnen worden, dat de bollen vóór zij Te>eJ verlaten, nog eens droog geïnspec teerd worden. De secretaris lichtte toe, dat het niet vermelden der rapportnummers en hoe de partij te veld bevonden is, veelal oorzaak zijn en ook voorkomen van vlieg, hetwelk zich in die streek meer voordoet dan hier. De vergadering werd hierna gesloten. UIT DE OMGEVING LISSE. ..Ingebruikname. Naar wij vernemen zal op Donderdag 22 Maart a.s., des avonds om 8 uur, op officieele wijze het nieuw ge bouwde kerkgebouw van de Gereformeer de Kerk in gebruik worden genomen. Bouwvergunningen. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben aan de N.V. L. van Grieken en Zonen, alhier, vergunning ver leend tot het plaatsen van een steenen hek werk voor de gebouwen van genoemde N V. plaatselijk gemerkt Heereweg no. 347a, als mede aan de Wed. J. J. Loogman, te Haar lemmermeer tot het bouwen van een twee tal schuurtjes op de perceelen plaatselijk gemerkt Derde Poellaan nos. 73 en 75. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeen telijke arbeidsbeurs staan ingeschreven 502 werkzoekende personen, waarvan 432 land arbeiders en 70 de overige vakken. Het aantal werkloozen in deze gemeente loopt langzaam terug. Geboren: Jan, z. van A. Koppenaal en T. J. Oeverweel Geertruida Elizabeth, d. van F. Verdijk en C. Halfschepel Cor nelia Johanna, d. van Th. F. Duivenvoor de en M. C. Doeswijk Neeltje, d. van S. van Voors en C. van Blitterswijk Ma rianne Jozef ine, d. van A. de Lange en M. Salman. Overleden: Thomas Visser 2 j. Gevestigd: J. de Leeuw uit Hillegom Wed. K. Teeuw geb. Hassing uit Hille gom. Vertrokken: N. J. F. de Mooij naar Delft P. M. Rijnders naar Lichtenvoorde G. en C. J. Vlugt naar 's Gravenhage. NOORDWIJKERHOUT. Middenstandsvereeniging. In café „De Zwaan", alhier, vergaderde de R. K. Mid denstandsvereeniging. De voorzitter open de de vergadering met den christelijken groet, heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer J. Mol, die dezen avond was uitgenoodigd om de kwes tie of een filiaalhouder al of niet' lid van de Vereeniging kan zijn te bespreken. De notulen van de vorige vergadering werden hierna gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat er 20 Maart a.s. te Hillegom een ver gadering plaats heeft, waar als sprekers zullen optreden de heeren H. E. van den Brule te Rotterdam en J. S. M. Erftemeijer uit Amsterdam. De voorzitter sprak de hoop uit, dat veel middenstanders uit Noord wij kerhout naar Hillegom zullen gaan op dien avond. Men kan zich opgeven bij den heer P. P. v. Denzen, Havenstraat 32, om met een autobus erheen te gaan. De kosten bedragen pl.m. 40 a 50 cent per per soon. Alleen bij voldoende deelname zal er een bus rijden. Hierna nam de heer Mol het woord over de kwestie of iemand die filiaalhouder is, lid van de vereeniging kan zijn. De verga dering verlangde stemming over deze kwestie. De heer Mol wees vóór de stem ming op den ernst waarmede gestemd moest worden. Na gehouden stemming bleek, dat de meerderheid ervoor was, dat een filiaal houder geen lid kan zijn, en dat iemand, die thans lid is èn filiaalhouder ophoudt lid te zijn. Tot gevolg had deze stemming, dat door één lid bedankt werd. Hierna bracht de heer J. Schouten ver slag uit van de controleering van kas en boeken van den penningmeester. Alles was in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn goed beheer en den heer Schouten voor het werk dat hij heeft gehad met de controleering. De heer Buschman besprak vervolgens de mogelijkheid om ook voor de midden standers een doktersfonds op te richten. De vergadering voelde wel voor een dergelijk fonds. De voorzitter zeide met den plaat selijken dokter er eens over te zullen spre ken. Daar verder niets meer aan de orde was sloot de voorzitter de vergadering met den christelijken groet, nadat hij dank had gebracht aan den heer Mol voor zijn uit eenzetting en aan de leden voor hun goede opkomst. 215. Op het dek verkeerde men nog steeds in de grootste ongerustheid. En toen dan ook het bevel gegeven werd om op te ha len, stond ieder in de grootste spanning naar de zee te turen. De lier werd voor zichtig opgewonden. Ja hoor, dat ging goed. SASSENHEIM. Hanze. De plaatselijke middenstands vereeniging de Hanze, zal Maandag 19 Maart des avonds half negen een propagan- davergadering houden in het K. S. A.- gebouw. Op dezen avond zal als spreker op treden de zeereerw. hooggeleerde heer Prof. A. Cleophas van Warmond. Belang hebbende middenstanders worden gaarne verwacht. Mottigerpolder. De jaarlijksche Inge landenvergadering van dén Mottigerpolder werd Donderdagmorgen in het hotel „Het Bruine Paard" te Sassenheim gehouden. De vergadering werd geopend door den heer J. W. Marbus, voorzitter, die de aanwezigen welkom heette. Aanwezig waren Ingelan den, die in totaal 27 stemmen konden uit brengen. Het maximum aantal stemmen, dat kan worden uitgebracht bedraagt 55, zoodat de opkomst, zooals de voorzitter reeds bij de opening zeide, zeer bevredi- endg mocht heeten. De notulen van de op 23 Maart 1933 gehouden vergadering wer den door den secretaris voorgelezen, waar na deze ongewijzigd weiden vastgesteld. Vervolgens werden de rekening over 1933 en de begrooting voor 1934 vastgesteld, na dat door de Commissie voor het nazien van de rekening over 1933 (bedoeld bij art. 136 van het Algemeen Polderreglement voor de Provincie Zuid-Holland) rapport was uitgebracht over hare gehouden controle. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. Versluijs, J. Nijssen en W. v. d. Vlugt, deelde mede, dat alles in goede orde was bevonden en zij zich geheel kon vereen.- gen met de ontworpen rekening over 1933. Voor het nazien van de stukken over 1934 werd dezelfde Commissie benoemd en als plaatsvervangende leden de heeren L. P. Zonneveld, C. W. Prins Gzn. en J. Verde- gaal. De rekening over 1933 werd vastge steld na bespreking van diverse posten aan inkomsten op 2510.62 en aan uitgaven op 2266.79 zoodat het batig saldo bedroeg f243.82'/j. De omslag bedroeg over 1933 11.per H.A., makende over de grootte I van den polder, zijnde 91.09.46 H.A., 1002.04. Bij de uitgaven kwamen o.a. voor: electriciteitsverbruik f277.95 (642 K.W.U.) tegen in 1932 f289.56 (1046 K.W.U.)rente en aflossing van leeningen 365.41. De be grooting werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op 2292.26)4, inbegrepen het batig saldo ad 78.76V2. De omslag werd voor 1934 geraamd op 11.per H.A. Door het Stembureau, bestaande uit de heeren B. Beider, J. Verdegaal en J. van Diest, werd medegedeeld, dat bij de plaats gehad hebbende verkiezing voor Poldermeester was gekozen met nagenoeg alle uitgebrach te stemmen, de heer Mare. v. d. Vlugt, die aan de beurt van aftreding was. Besloten werd vervolgens de polderlas- ten, te beginnen met het jaar 1934 in twee termijnen te doen betalen. De aanslagbiljet ten zullen dan in den vervolge ongeveer in de maand Augustus aan de Ingelanden worden uitgereikt. Hierna werd de vergadering, na een woord van dank voor de goede opkomst en voor het aangename verloop door den voor zitter gesloten. Dr. Teunissen. Naar wij vernemen heeft Dr. J. H. Teunissen zyn practijk overgedaan, en is voornemens de ge meente te verlaten en zich metterwoon te Den Haag te gaan vestigen. Veel animo. Voor de vacante betrek king van gemeente-opzichter alhier, heb ben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. Geboren: Apolonia Maria Geertruida, d. van J. Wiering en A. C. van der Poel. Getrouwd: F .H. Geursen 27 j. en J, M. C. Aangeenbrug 25 j. Vertrokken: H. Oudshoorn naar Rijswijk E. Teek ensnaar Den Haag M. van Tol naar Den Haag J. F. van Andel en gezin naar Den Haag C. M. H. Stokhof de Jong naar Amsterdam N. J. Pijper naar Leidschendam Th. R. van Gameren en gezm naar Stomp wijk M. Tukker naar Wassenaar F. H. Geursen en echtgen. naar Den Haag G. van Eg- mond naar Oegstgeest D. J. Ciggaar naar Oegstgeest. 216. Maar wat kwam daar nu plotseling boven de waterspiegel uit? Geen duiker, maar een afschuwelijk zeemonster. Van schrik sloeg de kapitein achterover op het dek. Zooiets vreeselijks had hij nog nooit meegemaakt. Eerst Jan weg. en nu ook nog Kees Plonzelman, die altijd zijn beste vriend was geweest.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10