BOUW- EN WONINGBUREAU 1 II. P. JANSEN H.P.JANSEN, OUDE SINGEL 20, TEL. 2271 WOENSDAG 14 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NOORDWIJKERHOUT. Hoog bezoek. Dinsdagmiddag bracht Zijne Excellentie de Minister van Staat, jhr. Ruys de Beerenbrouck een niet-offi- cieel bezoek aan het St. Bavo-Gesticht, al hier. Zijne Excellentie nam eenige gebou wen in oogenschouw en sprak Zijn bewon dering uit over de mooie organisatie van het gesticht. Werkloosheid. Bij den agent der ar beidsbemiddeling staan thans als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 283 land arbeiders, 4 opperlieden, 7 timmerlieden, 1 mandenmaker, 1 reiziger, 1 betonwerker, 1 monteur, 1 smid, 1 fabrieksarbeider, 1 schilder, 1 kappersbediende, totaal 302 per sonen. Concours. De officieele data van het muziekconcours, uitgaande van den Bond van Z.-Hollandsche Fanfare- en Harmonie- gezelschappen, welk concours gehouden wordt op de St. Bavo-terreinen, zijn vast gesteld op 10 en 17 Juni a.s. Kostelooze inenting. Op Woensdag 21 Maart a.s. is in de school te Zilk en op Donderdag 22 Maart in de Ned. Herv. School op het dorp, beide dagen te 12 uur gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. Aanmelding moet geschieden vóór of op Zaterdag 17 Maart a.s. tot 12 uur ten ge meentehuize. Ook bij de hoofden van scholen bestaat gelegenheid tot opgave voor deze inenting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is de laatste dagen weer eenige verbetering gekomen in de prijzen. En dit niettegenstaande de aan voer nog vrij belangrijk is. Voor sommige soorten is het zelfs een in 't oog loopende verhooging van prijs. Dat geeft weer eeni- gen moed. Dit neemt niet weg, dat de uit komsten voor dit seizoen voor niemand meer goed te maken is. De volgende prij zen werden betaald per dozijn: Prins van Oostenrijk 0.150.20, La Reine 0.12 0.18, Bartigon ƒ0.190.29, Victoir d'Oli- vierre ƒ0.16—0.23, Murillo ƒ0.15—0.19, Vuurbaak 0.220.25, Couronne d'Or .022 0.26, William Pitt 0.190.24, William Copland 0.140.18, Couleur de Cardinal ƒ0.150.20, Farncombe Sander ƒ0.15 0.18, Generaal de Wet ƒ0.160.22, Witte Valk 0.190.25, Herman Schlegel 0.15 0.19, Gele Prins ƒ0.200.25, Narcissen 0.080.14, Hyacinthen per 100 6.10 7.30. SASSENHEIM. Biljart-sport. Gisterenavond zijn in café „De Oude Post" de laatste partijen ge speeld van den wedstrijd op het persoon lijk kampioenschap van Sassenheim. Voor deze laatste partijen was zeer veel belang stelling. Er was dan ook voor biljartliefheb bers iets goeds te zien. Maandagavond 19 Maart, 's avonds half acht precies, prijs uitreiking in café „De Oude Post", alwaar ter opluistering een partij zal worden ge speeld tegen den Sassenheimschen kam pioen, den heer J. Diederiks, en den heer Chr. v. d. Voort uit Noord wijk aan Zee. Laatsgenoemde behaalde in wedstrijd Lisse- Noordwijk een gemiddelde van 6.89 (cadre). Dit belooft voor leden en toeschouwers een interessante partij te worden. De volledige uitslag van den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap is nog niet bekend. Wel echter kunnen wij de vier voornaamste prijswinnaars vermelden. Die zijn als volgt: Kampioen 1934 de heer J. Diederiks, le prijs, Wisselbeker. 2e prijs de heer G. Haver, hoogste gem., groot bronzen medaille. 3e prijs de heer C. Guldemond, hoogste serie, kist sigaren; 4e prijs de heer G. v. Diest, minste poedels, zilv. medaille. Volledige uitslag zal Maandagavond a.s. worden bekend gemaakt. Tachtig jaren. De verjaardag van Wil lem van der Voorn is een feestdag voor hem geworden. Van heinde en verre kwa men de felicitaties, schriftelijk en ook tele grafisch in. Mede deden velen persoonlijk van hun belangstelling blijken. „Bernardus" was tijdens de morgenwan deling van den jubilaris versierd en hem werd een feestmaaltijd bereid. Het is on vergetelijke dag voor hem geworden. „Beekpolder". Dinsdag had in Hotel „Het Bruine Paard" de jaarlijksche verga dering van stemgerechtigde ingelanden plaats. Bij de opening door den heer L. van Leeuwen waren ingelanden, die in totaal 21 stemmen konden uitbrengen. In totaal kunnen worden uitgebracht 55 stemmen. De notulen der vorige vergadering wer den overanderd vastgesteld. Door de Commissie van onderzoek der rekening 1933, met bescheiden werd bij monde van den heer J. van Diest gerappor teerd, dat het een en ander in beste orde is bevonden. De rekening 1933 werd vervolgens na eenige toelichting vastgesteld aan inkom sten op 1739.97 en aan uitgaven op 1085.92, sluitende derhalve met een ba tig saldo van 654.05. De omslag bedroeg over 1933 12.— per H.A. De begrooting voor 1934 werd vervol gens vastgesteld aan inkomsten en uitga ven op 2413.60, met een post „Onvoorzien" groot 599.60. Voor het nazien der rekening 1934 wer den bij acclamatie benoemd de heeren J. van Diest, G. Bergman en G. Dannijs. Nadat een paar ingekomen stukken wer den behandeld, werd na gedane rondvraag, de vergadering door den voorzitter gesloten. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de Tuibnouwvereeni- ging Wassenaar en Omstreken eene leden vergadering. Na opening werden door den secretaris de notulen voorgelezen, die on veranderd weiden vastgesteld. Mededeeling werd voorts gedaan van een ingekomen schrijven van de Commissie van Toezicht, meldende dat de 'eindles van de 2-jarige cursus zal worden gehouden op Donderdag as. Door den voorzitter, den heer J. van den Berg, werden de leden er op attent gemaakt, dat de leden der ver- eeniging indien zij dit wenschen, deze eind- les kunnen bijwonen. De overige ingeko men stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat de feestavond is vastgesteld op 5 April a.s. Hierop werden tot juryleden om het in- gezondene te keuren, benoemd de heeren J. R. Laarman, A. J. van Duivenvoorden eri H. Schipper. Op voorstel van den voorzitter werd hierop besloten om de ingezonden opstel len over het onderwerp „aanleg en onder houd van „borders" heden ter vergadering voor te lezen, dit in de plaats van de te houden lezing door den heer Jansse, die heden verhinderd was. Het voorstel om te vens de vergadering de voor te lezen op stellen te laten bekronen lokte nogal eeni ge bespreking uit en werd niet aangeno men. Door den secretaris werd hierop voorge lezen een ingezonden opstel onder mocto „Lentebloem". Dit opstel maakte èn door uitvoerigheid èn door een zakelijke en be vattelijke uiteenzetting op de vergadering een goeden indruk en werd met applaus beloond. Na de pauze brengt de jury bij monde van den heer van Duivenvoorden verslag uit van de gehouden keuring. Voor prijsvraag luidende de mooist in bloei getrokken heester werden toegekend le prijs P. Zegwaard met 30 punten; 2e prijs C. v. d. S^m met 26 y2 p.; 3e prijs J Sietinga met 26 punten. Voor prijsvraag II: 3 bloeiende Hippa- castrum in pot: 2e prijs met 21 p. A. G. van Tol. Voor het puntenstelsel inzender P. Zeg waard: 1 cyclaam Weisse Dame 10 p.; 1 primula Abconica 9 p.; J. Sietinga 1 Bego nia 9 p.; 1 Zinneraria 7 p.; 1 Cardinales 7 p.; C. van der Salm 3 primula's 10 p.; 1 cyclame rood 8 p.; 1 cyclame 9 p.: 1 cyclame rose 8p.; 1 cyclame lila 10 p.; G. Verlind 1 Begonia Rex 9 p.; 1 Cyclame Weisse Dame 10 p..; 1 Anthurium 9 p. Een nieuw lid wordt in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aange nomen. Hierop wordt het 2e voorstel voorgelezen, onder motto „Klaver Vier". Ook het voor lezen van dit opstel werd met aandacht gevolgd en met applaus beloond. De jury zal dan ook geen lichte taak hebben om de beslissing te nemen welk van de twee inge bonden opstellen de hoogste onderscheiding zal moeten verwerven. Op voorstel van den voorzitter zullen Ie heeren C. van Drent, D. A. de Rooy en A. J. van Duyvenvoorden worden aangezocht de jury te vórmen om beide opstellen te beoordeel en. Uit de vragenbus komen een drietal vra gen, luidende wanneer moeten camelia's verpot worden en welke grondsoort verdient daarvoor aanbeveling. Over het verpotten direct na den bloei was ieder het eens, maar het eene advies was bladaarde met scherp zand. turfmolm en mest en het ander was uitsluitend heide grond. De volgende vraag was of er een middel was om de kalk uit het gietwater te verwij deren, opdat de hinderlijke kringen od de planten niet meer voor zullen komen. Hier over wordt in den breede uitgeweid, doch een afdoend middel schijnt hiervoor niet te bestaan. De derde vraag was: Welke soorten witte druiven zijn geschikt om buiten tegen den muur te worden geplant, worden de vruch ten goed rijp en hoe in de smaak. Aangera den worden de soorten Witte van der Laan, of het Pareltje. Nadat de voorzitter op de belangrijke agenda voor de Aorilvergadering heeft ge wezen wordt besloten de excursie naar de „Primavera" te Rotterdam te houden bij voorkeur op Donderdag 29 Maart a.s. Den leden zal hiervan nog nader worden be richt. Nadat voorts nog enkele vragen tijdens de rondvraag werden gesteld werd deze geanimeerde vergadering met een woord van dank door den 2en voorzitter gesloten. ZILK. Retraiteclub „St. Alphonsus Maria de Liguori. Gisteravond had in het paro chiehuis alhier de jaarvergadering der Re traiteclub van bovengenoemde vereeniging, onder groote belangstelling der leden plaats Als te 8 ure de voorzitter, de heer H. v. d. Vossen, de vergadering opent met den chr. groet, gaat spr. in korte trekken het afge- loopen vereenigingsjaar in. vogelvlucht na. In bijzonder herdacht hij het overleden lid P. Spreeuw, wien hij als een trouw lid der vereeniging roemde en wiens heengaan hij betreurde. Op verzoek van den voorz. werd tot intentie van het overleden lid door de vergadering een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. De vergadering werd hierna door den voorz. verrast op een fijn kistje sigaren, daar dit jaar volgens hem een zeer bijzon der jaar was (zijn 25-jarige echtvereeni- ging), hetwelk in dank door de leden werd geaccepteerd. De secretaris, de heer A. de Groot, las vervolgens de notulen voor, welke onder dank, zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, die in deze de functie van den secre taris blijkt waar te nemen, blijkt, dat in het afgeloopen jaer 48 leden de retraite be zochten, waarvan 16 gehuwden, 29 onge huwd en en 3 vrouwelijke personen, dus 29 meer als het vorige jaar. In kas was in 1932 77.68, met een nadee- lig saldo van 15.64. Er bleef echter in kas 62.04. In 1933 is door 68 leden gespaard 322.05. Uitgetrokken werd voor retraitan- ten een bedrag van ƒ220.10. Aldus sluit 1933 met een batig saldo van 101.95. De voorz. dankt den penningmeester voor zijn correcte boekhouding, nadat een com missie, bestaande uit de heeren C. v. d. Vossen en P. Koomen, verslag had uitge- NIEUWE WIJK TE LEIDEN. Het in nevenstaande advertentie gean nonceerde boekwerkje opent een verras senden kijk op den nieuwen wijk, die te Leiden aan den Lammenschansweg (z.g.n. Zuiderzicht) is geprojecteerd. Het laat zien de verschillende mogelijk heden voor verschillende beurzen, om zich daar een aangename en moderne woning te kiezen. Het boekje is gratis te verkrijgen aan het Bouw- en Woningbureau H. P. Jansen, Oude Singel 20, Leiden, waar men ook alle gewenschte inlichtingen kan verkrijgen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat er niet veel gegadigden zouden zijn! bracht omtrent diens beleid. Ook bracht de voorz. dank aan de commissieleden voor hunne bereidwilligheid. Spreker memoreer de, dat 1933 voor de vereeniging een zeer gunstig jaar genoemd kan worden, gezien het steeds grooter wordend aantal leden hetwelk aan de retraite deelneemt. Spr. spoorde de leden aan, zóó voort te gaan. Ook beval hij de spaarkas in het bijzonder aan, daar het sparen zéér is vergemakkelijkt en zich thans reeds 68 leden opgaven als spaarders van de ruim 100 leden, welk aan tal zeer mooi genoemd kan worden. Hij dankte ook het bestuur, dat zich voor dat doel beschikbaar stelde en de spaargelden bij de leden ophaalt. De Pastoor der pa rochie, de Z.eerw. de Kok, komt dan de vergadering bezoeken. Wegens periodiek aftreden der bestuurs leden, de heeren Jac. Nederst.igt Jzn. on Th. van Kampen, moest een herkiezing plaats hebben. Op voorstel van den heer Granneman, werden genoemde heeren bij acclamatie herkozen en namen zij hun be noeming aan. De voorz. dankte de leden voor het ver trouwen in hun bestuur gesteld en hoopte, dat zij op dezen voet mochten voortgaan. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat zij, die thans een vrijkaart voor de re traite wonnen bij de verloting, voor 5 jaar hierop geen aanspraak mochten maken. Hij hoopte echter, dat zulks voor die leden geen aanleiding zal zijn de vergadering niet meer te bezoeken, daar dit besluit ten doel had alle leden een kansje voor een vrij kaart te geven. Bij punt 7 der agenda: verloting vrijkaar ten voor de a.s. retraites, waren de geluk kige winnaars Jac. Nederstigt en C. C. v. d. Vossen, die door den voorz. werden ge feliciteerd en die de hoop uitsprak, dat zij van hun vrijkaart goed gebruik zouden ma ken. Bij de rondvraag vroeg de heer Granne man, of het geoorloofd was ook een ander dan de winnaar gebruik te laten maken van den vrijkaart, waarop de voorz. afwij zend beschikte, daar men zich in een der gelijk geval tot het bestuur moet wenden. Dan verkreeg de Zeereerw. heer Pastoor het woord, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst der leden en vroeg, indien de leden ter retraite gaan, hem hiervan in kennis te willen stellen, zoodat hij bij het Sluitingslof tegenwoordig kan zijn, hetgeen de voorz. op prijs stelde en toezegde. De Pastoor zeide uit goede bron vernomen te hebben, dat Zondagmiddag j.l. veel pa rochianen uit de in de kerk te houden lij densmeditatie zijn weggebleven om thuis naar de radio te kunnen luisteren in ver band met de te soelen internationale voet balwedstrijd HollandBelgië. Z.eerw. sprak er zijn spijt over uit, dat tot op heden geen maatregelen konden worden geno men. dat ook de R. K. voetballers alhier Zondagsmiddags de meditaties bij kunnen wonen. Hij hoopte, dat in de toekomst zulks niet meer voor zal doen, daar toch vooral het volgen van het lijden van O. L. Heer van een grooter belang is dan het bijwo nen van of meespelen in een voetbalwed strijd. Z.eerw. hoopte, dat zijne woorden een ieder ter oore mochten komen, daar hij over dit onderwerp niet genoeg zijn spijt kon uitdrukken. De voorz. dankte Z.eerw. voor het door hom gesprokene en hoopte, dat onder de leden een en ander van invloed mag zijn, daar hij ook zulks ten zeerste betreurde. Onder dank voor de goede opkomst sloot de voorz. de vergadering met den chr. groet. Goede verbinding. In aansluiting aan het bericht van gisteren over een conces sie-aanvrage voor een autobus-dienst op Hillegom, verzoekt men ons mede te deelen, dat: „er een heel voordeélige verbinding is ZilkHillegom, aangezien in Zilk en in Hillegom steeds goedkoope taxi's gereed staan." De inzender van dit aanvullend be richt concludeert dat er geen bus-dienst noodig is. Het Salomons-oordeel is nu aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. LISSE. Kringvergadering Overheidspersoneel „St. Paulus." Gisteravond werd in het Bondsgebouw alhier, op uitnoodiging van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" een vergadering gehouden, waarop, behalve de afdeeling Lisse mede waren genoodigd en verschenen de afdeelingen Sassenheim, Voorhout en Hillegom een z. g. Kringver gadering alzoo. De voorzitter van het Hoofdbestuur, de heer L. F. Guit te Den Haag, zou een spreekbeurt vervullen. On der het gehoor waren ook eenige dames. De vergadering stond onder leiding van den heer A. Augustinus alhier, die met den Christelijken Groet opende en er op wees, dat het hard noodig is dat we in dezen tijd pal blijven staan en trouw blijven aan onze organisatie, opdatde mannen in overheidsdienst een krachtig stootblok mo gen zijn waartegen alle gevaarlijke stroo mingen te pletter loopen. Hij deelde voorts mede, dat de Bonds voorzitter als onderwerp had gekozen: „De De nieuwe stadswijk nabij den Lammenschansweg, gezien vanaf de Thorbeckestraat OUDE SINGEL 20 - TEL. 2271 - LEIDEN Op aanvrage gratis verkrijgbaar een boekwerkje, waarin het geheele bouwcomplex rondom de nieuwe St. Petruskerk, nabij de Lammeschans- weg in teekening is gebracht en omschreven. Vele woningen zijn reeds verkocht, terwijl over meerdere woningen de onderhandelingen loo pende zijn. 2917 Bij spoedige aankoop GEEN OVERDRACHTSKOSTEN. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ. roep van ons verleden onze arbeid van heden en St. Paulus in de toekomst". De heer Guit zette allereerst uiteen wat de bedoeling is van deze kringvergadering. Het gevaar dreigt, dat omtrent de taak der R. K. arbeidersbeweging verkeerde indruk ken worden gevestigd. Er is in ons land een zee van leed, een zee van zorg. Het over heidspersoneel maakt daarop een gunstige uitzondering, al hebben we dan ook in de loonkorting moeten deelen. Maar wij heb- bven allen wel broers of zusters, ouders misschien nog wel, welke soms zeer hard onder den economischen druk hebben te lijden, 't Is geen wonder, dat er bij zoo'n groote werkloosheid, bij zoo'n grooten ar moede, velen zijn wien het niet meer „sche len" kan, hoe het er ten slotte in de maat schappij ï.aar toe gaat. Waar de werkelooze arbeider ziet hoe moeder de vrouw dagelijks bij herhaling onmogelijk weet hoe ze het moet gooien en smijten, kunnen we het begrijpen dat er gekankerd wordt. Wij, St. Paulusmannen, die daar niet zoo onder te lijden hebben, moeten onze medearbei ders helpen en vooral door ons gebed. Spr. wes op het opkomend Fascisme en Natio naal Socialisme en hoe daardoor verwar ring in ons land ontstaat. Laten we ons niet in hun strikken laten vangn, ook al wil men van die zijde voortdurend beweren, dat le volle godsdienstvrijheid gewaar borgd is. Laten we onze oogen richten op Duitschland! Gelukkig hebben we in ons land een krachtige R. K. Arbeidersbeweging. Laten wij niet aan het gekanker meedoen. Een vraag. Hoe zou het gaan in ons land als ge de katholieke arbeidersbeweging eens weg denkt? Men spreekt zoo gemakkelijk in deze benarden tijd van maar te bedanken voor het lidmaatschap. Een zeer lichtvaar dige bewering en een zeer gevaarlijke. Spr. wees er op, wat de Roomsche Arbeidersbe weging sinds haar bestaan heeft opge bouwd. Monumenten hebben we opgetrok ken. Spreker deed uitkomen, dat de Ka tholieken, welke lid zijn van een socialis tische organisatie, vijanden zijn van de Roomsche Kerk. Men moet de arbeiders beweging niet beschouwen alleen als het middel om de stoffelijke belangen te be hartigen. De taak van de arbeidersbewe ging is veel grootscher, veel belangrijker, veel omvattender, hetgeen spreker zeer duidelijk deed uitkomen. Spreker ging in details na, wat de taak der arbeidersbewe ging op maatschappelijk terrein is. Wij als leden van St. Paulus hebben mede te wer ken zooveel duizenden in den lande uit den poel van ellende te helpen oprichten. De sociale wetten, welke onder Aalberse en Ruys zjjn tot stand gekomen, zijn mede de vrucht van het werken van de R. K. Ar beidersbeweging. De jonge arbeiders van onzen tijd hebben we er op te wijzen, dat ze hun tijd moeten begrijpen, hun tijd moe ten benutten zich sociaal te ontwikkelen, willen ze straks niet, zooals onze ouders en velen van ons, weer van meet af begin nen. Spreker deed uitkomen, hoe noodig het Georganiseerd Overleg is. Weten wij wel hoe ver onze ideeën al in de maatschappij zijn doorgevoerd. Hoe ver zijn wij gevor derd in alles, wat de achtereenvolgende Pausen in hun encyclieken op maatschap pelijk terrein ons hebben voorgehouden om langs geordenden weg te bereiken. Wij staan nog pas aan 't begin. Daarom hebben we de arbeidersbeweging op peil te houden, willen we niet, dat alles in een minimum van tijd wordt afgebroken. Spr. gaf antwoord op de vraag, of de arbeiders ook schuld hebben aan de chaos waarin we gekomen zijn en bevestigde die. Daar zijn er immers nog zoo velen welke niet luiste ren naar de roepstem uit Rome en door hun negatieve houding de reactie in de hand wetrken. De groote vraag van onzen tijd is, nu de Roomsche Kerk van alle zijden aan gevallen wordt, welke taak heeft de R. K. Arbeidersbeweging op dit terrein. De tijd is misschien niet ver meer, dat onze beweging een der pijlers is, waarop de Katholieke Kerk steunt! De katholieke arbeidersbeweging en de katholieke Pers hebben in dezen tijd een geweldige taak te vervullen om zielen te redden. Is de tijd niet gekomen, dat ook St. Pau lus een paar wakkere mannen uit haar mid den kiest als vurige propagandisten om te trachten de laatste katholieke man in den katholieken bond te brengen? Sterk, een krachtig bolwera moeten we maken van on ze organisatie om daardoor de katholieke zaak te behouden en krachtiger te maken. Spreker besloot zijn kernachtige rede met een krachtige aansporing om de Roomsche arbeidersbekeging te versterken. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn kernachtige rede. Bij de rond vraag antwoordde spreker op een vraag inzake steun- en loonsverlaging, dat de Re geering, Prov. en Gedep. Staten en Ge meentebesturen een ontzettend moeilijke, zware en ondankbare tijd hebben te ver vullen. Na het dankwoord aan den spreker sloot de voorzitter met den Christelijken groet de vergadering. Is dat de trein van tien uor die daar gaat? Maar dan is hü 11 mi nuten 12*/» sec. te vroeg vertrokken. Stel n niet zoo aan meneer, 't i? de trein van gister. .(Merle Ëlanc)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7