WOENSDAG 14 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KERKNIEUWS ADOLF KOLPING. Opening van zijn Zaligverklaringsproces. Naar de „Kölnische Volkszeitung" ver neemt, zal op 21 Maart a.s. door Z. H. Era. kardinaal Schulte, aartsbisschop van Keu len, het Kerkelijk proces voor de zaligver klaring van Adolf Kolping geopend wor den. Dit bericht zal in Duitschland zonder twijfel met groote vreugde worden ontvan gen. want er zal nauwelijks een katholiek priester gevonden kunnen worden, die, vooral na zijn dood, als de „gezellenvader" nauwer met het volk verbonden is ge weest. Ook ver over de grenzen van het Duit- ache rijk, waarheen Kolping's werk, de ge- lellenvereenigingen, zich verbreid hebben, zaJ het bericht over de opening van zijn zaligverklaringsproces met groote vreugde worden begroet. In de gezellenvereenigingen der Duitsch- sprekende buurstaten en in de overige cen trale verbanden van het Kolpingswerü: Nederland, Hongarije, Roemenië, de Ver- eenigde Staten en Zuid-Amerika, welke alle door het presidium-generaal met den hoofdzetel te Keulen verbonden zijn, is ijverig voor de zaligverklaring van Kol ping gebeden. Met des te meer vreugde zal men daarom het bericht begroeten, dat de herder van het diocees, waar Kolping ge werkt heeft, het Kerkelijk zaligverklarings proces opent. „Msbd." BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM Z. H. Exc. de Aartbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Hilversum (H. Joseph) den Zeereerw. heer G. W. Jans seri, tot Leeraar aan het Seminarie Culem- borg den Zeereerw. heer dr. H. B. Vroom, tot pastoor te Benschop den Zeereerw. heer Th. J. Benschop, tot pastoor te Everdingen den Zeereerw. heer W. H. M. Poelman, tot kapelaan te Dieren den weleerw. heer A. E. ten Berge, tot kapelaan te IJsselstein den Weleerw. heer F. J. M. Banning, tot kapelaan te Haaksbergen (H. Pancratius) den Weleerw. heer C. M. Voorbij en tot ka pelaan te Denekamp den Weleerw. heer A. D. Grimmelikhuizen. LETTEREN EN KUNST 70STE VERJAARDAG VAN MEVR. M. EYSDEN—VINK. Heden herdenkt mevr. Maria Eysden Vink haar 70en verjaardag. Maria H. II. Vink werd geboren te Den Haag en door liep de H.B.S. te Rotterdam. Nog geen 15 jaar oud kwam zij aan het tooneel, n.l. bij het gezelschap van van Ollefen, Moor cn Veltman op het Leidsche Plein te Amster dam. Marie Vink, die een groote wilskracht en een vast karakter bezit, kwam met deze twee eigenschappen al spoedig vooruit in de tooneelwereld, waarin het voor velen moeilijk is een weg te banen. Door eigen energie wist zij verschillende moderne ta len machtig te worden en volgde alzoo een schitterende tooneelloopbaan. Haar roem dankt zij evenwel ook voor een niet gering deel aan de ijverige bemoeiingen van haar oom Louis Moor. In 1882 debuteerde zij met van Zuilen in „Ouwe Vrijster". Haar eerste rol van beteekenis was „Fransciska" en „Dochter van Hazeman". Toen Marie Vink voor mevr. de Boer als Ilka in „Inkwartie ring" moest invallen, vertolkte zij deze rol zoo goed, dat van dat oogenblik af haar naam was gemaakt. Met Ilka vierde zij la ter bij de directie le Gras en Haspels, waar zij sinds 1884 was geëngageerd, te Rotter dam triomfen. Het jaar daarvoor was Ma rie Vink nog werkzaam geweest bij de Kon. Ver „Het Ned. Tooneel" afd. Rotterdam. In Jan. 1891 huwde zij met Peter D. van Eys den. Door het vertrek van Jeanne de Groot kreeg zij het emplooi van jeune première. Van 1885 af creëerde zij verschillende rol len, waarvan de bekendste zijn die van Madame Sans-Gêne. In 1900 kwam zij aan het Rotterdamsch Tooneel, waarvan haar echtgenoot directeur was. Van haar zijn vooral de volgende rollen bekend: Moeder Gudula in de Vijf Frankforters, Paulette ui de Martelares, Katchen in Alt Heidelberg, Miss Hobbs, Zaza, De eischen der Moraal, Boerencomedie, Levensdal, Mam'selle Tour- billon, De Avonturierster, Demi-Mone en Rabagas. Niet onvermeld mogen verder blijven haar prachtige creatie in Hartle- ben's „Sittlische Forderung". Dat mevr. van EysdenVink een populaire persoonlijk heid was bij het tooneellievend publiek, bleek wel bij haar zilveren jubileum in Maart 1904 en vóórts bij haar gouden too neel jubilé in 1934, in welk jaar zij tevens afscheid nam van het tooneel. Het laatst was zij geëngageerd bij 't Rotterdamsch Tooneel. Bij gelegenheid van het 25-jarig tooneeljubileum van den thans overleden tooneelspeler Rosier Faassen, welbekend bij de oude Amsterdammers, speelde zij ae rol van Madame Sans-Gêne, waarbij haar aan het slot een ware ovatie te beurt viel en niemand, die kon merken, dat haar moeder den vorigen dag overleden was. SPORT VOETBAL WEDSTRIJDEN op HET V.U.C.- TERREIN. Op Woensdag 21 Maart spelen de Roode Duivels tegen de Zwaluwen op het V.U.C.- veld te Den Haag, de Zwluwen op Zondag 25 Maart tegen Admira en op 1 April (len Paaschdag) tegen de Turn und Rasensport- verein Union (Dusseldorp). Vervolgens speelt op Woensdagavond 4 April het H^agsch elftal tegen Bohemians (Iersche Vrijstaat). C. G. W. I—6e R. V. A. Als eerste wedstrijd van het vertegen woordigd elftal van het 6e Regiment Veld- Artillerie alhier zal worden gespeeld te gen C. G. W. I op Vrijdagavond te 4 uur op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel van den N. B. L. O. Het elftal van 6e R. V. A., dat onder lei ding van de wachtmeester Grondel en van Well is samengesteld, zal op de zomer avonden, zooals telke jaren is geschied ver schillende wedstrijden spelen tegen diver se elftallen hier in Leiden of in de omge ving daarvan. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. Nog slechts acht koppels in de baan. Dinsdagmiddag is opnieuw een koppel uitgevallen. De populaire Oskar Tietz zag van verdere deelneming van de strijd af; evenals Pützfeld, die reeds van het begin af niet goed mer kon. In de drie middag klassementen onderscheiden zich in het bij zonder onze landgenooten Jan van Kem penBraspenning. Evenals gisteren won Jan van Kempen ook vandaag zeven sprint.s Funda Siegel vormden een nieuw koppel. Laatstgenoemde kreeg hiermee na Rieger, Prieto en Tietz zijn vierde partner. Na 90 uur warenafgelegd 1947.800 K.M. De stand luidde toen als volgt: Aan de kop: 1. RauschLohmann 223 pnt. Op 1 ronde: 2. Jan van KempenBras penning 353 pnt. Op 2 ronden: 3. Zims Ippen 282 pnt. Op 5 ronden: 4. Van Nevele Slaats 146 pnt. Op 6 ronden: 5. Funda Siegel 242 pnt. Op 13 ronden: 6. Ehmer Korsmeier 173 pnt. Op 17 ronden: 7. Um- benhauerHoffmann 157 pnt. Op 18 ron den: 8. Gebr. Nickel 118 pnt. Op 20 ronden: 9. SmeetsMaczynski 92 pnt. Jan van Kempen geeft op. Ondanks de schitterende prestaties van de deelnemers is de belangstelling voor de 30e Berlijnsche Zesdaagsche nog steeds zeer gering en ook gisteravond was het bezoek aan het Sportpalast weer zeer matig. De schuld hiervan moet o.i. zeer zeker gezocht worden in de hooge entreeprijzen. De sprints voor de beide avondklassemen ten verliepen zeer rustig. De winnaars hier van waren: le avondsklassement: Hoff mann, O. Nickel, Siegel, Siegel, Slaats en Slaats; 2e avondsklassement: Smeets, Smeets, Korsmeyer, Ippen, O. Nickel eh Umberhauer. Door de Duitsche koppels werd onder aanvoering van RauschLohmann een fei len strijd geleverd tegen onze landgenooten Jan van Kempen en Braspenning. De Duit- sohers slaagden er in onze landgenooten volkomen murw te maken, tenslotte moest zelfs Jan van Kempen wegens hevigen pijn aan het zitvlak opgeven. Braspenning is dus thans reserve. Er zijn dus thans nog slechts 8 koppels in de baan. Na 97 uur rijden waren Dinsdag te mid dernacht in totaal afgelgd 2132.480 K.M. De totaalstand was toen als volgt: 1. RauschLohmann 331 pnt. Op 5 ronden: 2. ZimsIppen 296 pnt.; 3. Van NeveleSlaats 167 pnt. Op 6 ronden: 4. FundaSiegel 326p. Op 15 ronden: 5. EhmerKorsmeyer 188 pnt. Op 18 ronden: 6. UmbenhauerHoff mann 175 pnt.; 7. Gebr. Nickel^ 136 pnt.; 8. MaczynskiSmeets 129 pnt. ZWEMMEN OPGELET... dat Uw schoen maker Bulldog Hakken zet. rubber-hakken ANTI-SLJPP ING GEWELDIG STERK WATERSPORT DE WATERSPORTTENTOONSTELLING. De Hiswa-watersporttentoonstelling, die van 615 April as. te Amsterdam gehou den wordt in de kleine R.A.I.-zaal, zal voor watersportliefhebbers ongetwijfeld zeer in teressant wezen. De tentoonstelling zal uitsluitend gewijd zijn aan de watersport en niet aan wat op vele tentoonstellingen zoo vaak het ge val is allerlei bijkomstige zaken. Zoo zal de bezoeker op deze show niet minder dan 27 complete jachten vinden, motorjachten en zeiljachten. Motorjachten komen er in verschillende maten. Er komen groote, geriefelijke krui sers van meer dan 10 Meter lengte, er ko men snelle, open race- en toerbooten, er komen kleine kruisertjes van 'n 6 of 7 M. lengte, maar alle comfort slaapplaatsen, kookgelegenheid, toilet, ruime kajuit dat de moderne watersportman eischt. Voor de zeilliefhebbers komen er verscheidene compleet opgetuigde zeiljachten! 'n Shar pie, 'n IJselmeerkruiser en enkele Pampus- j achten booten uit de nieuwe klasse zullen er onder zeil in de zaal aanwezig zijn, terwijl natuurlijk de kleinere scheep jes als 12-voets jollen, kano's, vouwbooten, bij tientallen te zien zullen wezen. Het zal een fleurig gezicht zijn, deze voorboden van den zomer bijeen te hebben vooral voor de steeds groeiende schare liefhebbers Van de watersport. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. De wedstrijd voor het kampioenschap van Alphen belooft wel spannend te wor den, temeer wijl de sterkste spelers ree-is verliespunten hebben. Zoo verloor van Oeveren van Verseput en speelden de Knijff en Godthelp tegen elkaar remise. COMPETITIE NJLB. Voor de competitie N.D.B. speelde U.D.C. haar laatsten wedstrijd te Bodegraven te gen T.O.G. en verloor ook thans weer met I 155. A.D.O. behoeft nu nog maar 4 bord- punten te behalen om kampioen te zijn. R. K. SPORTVER. „ROOD-WIT". Het bestuur brengt de senioren onder de aandacht, dat zij allen verwacht worden, hedenavond en volgende avonden, bij het Triduum van de K.J.M.V. NIEUW EUROPEESCH RECORD 100 M. SCHOOLSLAG. Van Else Jacobsen. Na de wedstrijden te Kopenhagen start ten gisteren de Fransohe en Engelsche zwemmers en zwemsters op hun tournee in Aarhus. Else Jacobsen zwom daar de 100 M. schoolslag in 1 min. 25.8 sec. en verbeterde daarmede haar eigen wereldrecord, dat op 1.25.6 stond met 0.2 sec. Deze tijd beteeken- de echter alleen een nieuw Europeesch re cord daar haar wereldrecord onlangs door de Australische zwemster C. Dennis ver beterd was en deze het op 1 min. 24.6 ge bracht had. De Fransche recordhouder Jean Taris won de 400 M. vrije slag met gemak in den tijd van 5 min. 2.6 sec. voor den Deen Joer- gen Joergensen, die met een tijd van 5 min. 16.7 sec. een nieuw Deensch record vestig de. De 100 M. vrije slag werd door den En- gelschman Sutton gewonnen in 1 min. 2.3 sec. J. Jensen werd eerste op de 400 M. school slag met een tijd van 5 min. 57.2 sec. De Engelsche Valerie Davis won de 100 M. rugslag in 1 min. 22.4 sec. Op de 100 M. vrije slag die zij in 1 min. 16.6 sec. zwom moest zij de meerdere er kennen in de Deensohe Ella Larsen, die een tijd maakt* van 1 min. 15.9 sec. LUCHTVAART EERSTE NEDERLANDSCHE SLEEPVLUCHT. Op 12 dezer heeft op Schiphol de eerste Nederlandsohe sleepvluoht plaats gehad, waarbij een Tiger Moth-sportvliegtuig der N. L. S. een Brunau Baby zweefvliegtuig heeft opgesleept in de lucht.. De Tiger werd bestuurd door den instructeur Sluy- ter en de Baby door den zwever van Neijenhoff. De proef slaagde volkomen en heeft aan getoond, dat deze in Duitschland alge meen gebruikte methode ook voor onze Nederlandsche zwevers mogelijk is. RECHTZAKEN NOTARIS TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. Uitspraakdoende in de strafzaak tegen den 60-jarigen notaris G. A. le J. te Maars- sen, die zich wegens valschheid in geschrif te en verduistering voor de Utreohtsche rechtbank te verantwoorden heeft gehad, veroordeelde de rechtbank hem tot een ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van justitie had tegen verdach te twee jaar en zes maanden geëischt. Het betreft hier het financieele schandaal dat in October van het vorige jaar in het dorp Maarssen zooveel verbittering heeft ge wekt. Men ging met bedragen, soms hooger dan 10.000, soms met slechts enkele hon derden guldens naar den notaris, die raad verschafte en bij wien men terecht kon met het geld. Plotseling kwam het ontstel lende bericht dat de notaris in arrest was gesteld. Knoeierijen met hypotheekacten kwamen aan het licht en spaarduiten van vele inwoners bleken verdwenen. Op last van den officier van justitie te Utrecht werd notaris le J. toen in hechtenis geno men. GEWEZEN ADVOCAAT STAAT TERECHT. De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de strafzaak tegen den 42-jarigen mr. W. A. V., advocaat te Utrecht, die zich veer tien dagen geleden te verantwoorden had wegens verduistering van geld, gepleegd als curator in de faillissement te Arnhem en veroordeelde "den verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tijd van acht maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met de bijzondere bepaling dat verdachte zich zal stellen onder leiding van de Prot. reclasseeringsvereeniging. De rechtbank hield rekening met de omstandig heden, waarin verdachte het misdrijf had gepleegd. De rechtbank te Arnhem had, zooals men zich herinneren zal, mr. V. tot curator in een faillissement benoemd. De beide eerste uitdeelingslijsten werden goed gekeurd en de betaling daarvan had nor maal plaats. Een bedrag van ruim 300 echter volgens de derde uitdeelingslijst had verdachte nimmer afgedragen. In het najaar van 1932 werd hij ten slotte zelf failliet verklaard. Toen zijn verduiste ring aan het licht kwam heeft men hem in voorloopige hechtenis genomen. De officier van justitie had bij behandeling van deze strafzaak tegen verdachte een gevangenis straf geëischt voor den tijd van een jaar met aftrek van preventieve hechtenis. HAAGSCHE RECHTBANK. De Leidsche Kantonrechter heeft den ar beider C. B., te K a t w ij k aan Zee die op 29 Augustus op de Prins Hendrikkade aldaar met zijn rijwiel tegen den 15-jarigen de V. opbotste, waardoor diens rijwiel en kleeren werden beschadigd, veroordeeld tot 10.subs. 10 dagen en tot betaling van 4.90 schadevergoeding. B. was links van den weg op zijn rijwiel gestapt en had, naar hij beweerde, den jongen niet zien aankomen, omdat de weg ter plaats met een bocht loopt. Bovendien kon hij niet naar den rechterkant komen, omdat er op dat moment juist een wagen passeerde. Het O.M. vroeg na getuigenverhoor be vestiging van het vonnis. Uitspraak 27 Maart a.s. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Raiffeisenbank. Gisteravond hield deze finantieele instelling haar jaarvergadering in Flora. De opkomst der leden was best. De voorzitter van het Bestuur, de heer Th. Jonkheer, opent met een woord van hartelijk welkom en vertrouwt dat de be sprekingen zakelijk en vruchtbaar zullen zijn. Spr. herdenkt de heeren J. Verbruggen Sr., H. Zandbergen en W. M. Lommerse, die ons in het afgeloopen boekjaar door den dood zijn ontvallen. De overledenen waren gedurende een lange reeks van jaren trou we leden. Mogen zij ruste in vrede. De door het bestuur voorgestelde winst- verdeeling wordt door de vergadering aan genomen. Op advies der finantieele commissie wor den rekening en balans goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot Bestuurs verkiezing. Een nieww Bestuurslid moet gekozen worden wegens bedanken van den heer Th. Jonkheer, die gedurende 30 jaar de functie van voorzitter van het bestuur met eere heeft bekleed. In deze vacature wordt met groote meerderheid gekozen de heer J. R. A. van Lierop Pz„ terwijl de heeren F. C. Lommerse en C. Kramer Lzn., die periodiek aftraden, werden herkozen. Aan het eind der vergadering deelt de voorzitter van den Raad van Toezicht mede, dat Bestuur en Raad van Toezicht voorstel len, den heer Th. Jonkheer te benoemen tot eere-voorzitter en waarnemend kassier, hetgeen met applaus wordt aangenomen. De heer J. B. Meskers spreekt namens de vergadering eenige woorden van dank tot den scheidenden voorzitter, waarna de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten wordt. KATWIJK. Vechtende minnaars. Op den Nieuwen Commandeurslaan kregen twee woonwa genbewoners twist. Deze liep zoo hoog, dat 'men weldra tot handtastelijkheden over- ging. De oudste, een man van 67 jaar moest voor den jongere van 37 het onderspit del ven. De oudste wist echter zijn mes te trek ken en stad zijn familielid daarmede in den hals. De politie, die intusschen gewaar schuwd was, nam de vechtersbazen mee naar het voormalig gemeentehuis. De ge wonde werd door dr. Hueting verbonden. Bij nader onderzoek bleek, dat minnenijd jie aanleiding tot de vechtpartij was ge weest. Gevestigd: C. J. Droppert, Zeehospi tium. J. A. Schrijver, Huize Callao. A. G. Pit, Zeehospitium. A. F. Nijskens, Missie-College. H. H. Willems, Missie- College. Vertrokken: J. Kaay naar Amster dam. J. B. Jansen van Utrecht. F. A. van Dok naar Wijdenes N.-H. C. P. van Schie naar Haarlem. C. H. van der Staak naar Amsterdam. J. Verkerk naar Hil versum. F. J. Otto naar Leiden. G. E. M. Gundreman naar Leiden. J. H. van Urk naar LEIMUIDEN. Brand op schip. Een begin van brand ontstond in het vooronderlogies van een vrachtschip liggende aan de werf van Bok en Meijer aan de Oude-Wetering alhier. Het vooronder dat als slaapplaats dient, wordt tevens gebruikt als motorkamer voor het lossen van vracht uit het schip. Ver moedelijk zijn door die motor benzinedam pen ontstaan. Daar de kinderen van den schipper nog niet ter ruste waren, heeft deze brand geen groote onheilen gesticht. Het beddegoed is geheel verbrand, teiwijl het vooronder waterschade heeft. Door het flinke optreden van den schipper en met behulp van het werfpersoneel kon de brand met emmers water gebluscht worden. De schipper werd echter door de uitslaande vlammen ernstig aan het gelaat gewond, welke wonden door dr. Bijl van Oude-We tering werden verbonden. Werkloozen. Het aantal werkloozen in geschreven bij het agentschap der Arbeids bemiddeling bedraagt slechts 13. Bruggeld. Bij Kon. Besluit dd. 3 Maart No. 26 zijn goedgekeurd de bruggeldhef fingen voor Leimuiden en Bilderdam. Zooals bekend zal 1 April a.s. het tarief der tol te Leimuiden belangrijk worden ver laagd. Geboren: Theodorus Antonius Lam- bertus, z. van B. J. Verhaar en A. W. van Dam. Ondertrouwd: J. A. Vissers te Lei muiden en H. van Niewenhuijzen te Haar- lemmerliede. OEGSTGEEST. Neutr. Coöp. Boerenleenbank. De voor zitter, de .heer Joh. Uittenbogaai <3 opende de vergadering met een inleiding waarin hij een terugblik wierp op het afgeloopen jaar, waarin de crisis zoo velen in de ge meente heeft getroffen. Hij schetste daarbij de vele moeilijkheden door het bestuur te overwinnen en de groote verantwoordelijk heid. Onder dank aan den secretaris, den heer P. Oudshoorn, werden de notulen goedge keurd. Door den kassier, den heer M. v. d. Heul werd het jaarverslag uitgebracht. De aangeboden rekening en balans over 1933 werden goedgekeurd. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met 575.155.11. De balans aan bezittingen en schulden met 233.594.901/2. Aan het reser vefonds werd de winst 1933, groot 1614.94 toegevoegd, waardoor dit fonds is gestegen tot 4839.63. Herkozen werd als bestuurslid de heer P. Oudshoorn en als lid van den Raad van Toezicht de heer Abr. Uittenbogaard. Van de ledenlijst werden 2 leden afgevoerd. De heer B. J. v. d. Meene hield daarna een inleiding over „De taak van de Neutr. Coüp. Boerenleenbank". OUDE-WETERING. B.V.L. De plaatselijke commissie van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Oude en Nieuwe Wetering is voornemens op Woens dag 21 Maart a.s. een propaganda-avond te organiseeren in hotel Van den Bosch te Oude Wetering. De heer Burgemeester van Alkemade en de zeereerw. heer Pastoor P. J. Aarts zullen tevens respectievelijk als eere-voorzitter en als lid van genoemde commissie worden geïnstalleerd. De propagandarede zal worden uitgespro ken door Ds. P. Nomes van 's-Gravenhage, terwijl de wisselbeker en andere prijzen zullen worden uitgereikt door den heer commandant van Zuid-Holland West. Het programma zal worden afgewisseld door muziek en filmvoorstelling. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 211. Maar evenals Kees, schrokken pok de vissêhen van die wonderlijke verschij ning. Ze stoven eerst uit elkaar, tot groote vreugde van Kees, maar van den schrik was hij heelemaal vergeten, waarvoor hij naar beneden was gegaan. En terwijl hij hier over even aan het nadenken was 212. Kwam daar plotseling de grootste visch op hem af. Die wilde toch eigenlijk wel eens kennis maken met het wonderlij ke zeemonster, dat daar zoo hard naar be neden kwam zakken Maar daar was onze Kees niet erg op gesteid.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10