25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dertigste Nederlandsche Jaarbeurs J De heer Graadt van Roggen had des middags in zijn inleiding op de groote be- teekenis van de internationale oriënteering van de jaarbeurs gewezen, de voorzitter j van den Raad van Beheer van de Kon. Ne derlandsche Jaarbeurs, de heer F. H. Fen- i tener van Vlissingen, tevens president van j de Internationale Kamer van Koophandel, I onderschreef des avonds aan den gemeen- schappelijken maaltijd weliswaar niet het groote optimisme van den seoretaris-gene- j raai, dooh meende toch vertrouwen in de toekomst te kunnen uitspreken. Alle lan- den streven er naar den uitvoer te ver- j grooten, hetgeen dus in strijd is met het beginsel der autarkie. Daardoor zullen de landen spoedig ook de noodzakelijkheid moeten inzien, dat zij, om te kunnen ex- porteeren, ook moeten invoeren. Dit is het groote lichtpunt in de huidige omstandig heden. DINSDAG 13 MAART 1934 No. 7759 S)e tó/cbobe0oii4<Mil DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. ENT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «S verhuur, koop en verkooD: 0.50 DÏT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Twee stroomingen in het liberale kamp. De liberale „Avondpost" heeft een pole miek gevoerd met mr. E. Elias (naar aan leiding van een artikel van laatstgenoemde in de „Groene Amsterdammer"). Wij zullen op die polemiek zelf niet ingaan, doch lich ten er hier een paar opmerkingen uit, die o.L typeerend zijn voor twee stroomin gen in het liberale kamp. Mr. Elias schrijft in de „Avondpost". Een vraag van belang is deze: of het dagblad de plaats moet zijn voor reli- gieuse uitingen als de door U bedoelde. Ik zou mij kunnen voorstellen, dat vele, diep-religieus-geaarden, dit ontkennen. En hierbij teekent de hoofdredacteur van de „Avondpost" het volgende aan: Waarom zou de dagbladpers mét haar geweldige verbreiding en- haar geweldigen invloed deze niet moge aan wenden, om op gepaste en gematig de wijze ook op de eeuwige reli gieuze goederen te wijzen? De speci fiek- kerkelijke en -religieuze organen bereiken nu eenmaal de groote massa niet. De dagbladpers wèl. Ziehier twee stroomingen in het libe rale kamp. De eerste, die van mr. Elias, is die van het oude liberalisme, dat den godsdienst beperkt wil zien tot den binnenkamer, tot het particuliere leven van den enkeling. In het openbare leven spreekt men niet over den Godsdienst terwille van den Godsdienst zelf! Volstrekte neutraliteit! De tweede, die van den hoofdredacteur van de „Avondpost", is die van de libe ralen, die gaan begrijpen, dat men óf in héél zijn leven zonder Godsdienst moet zijn öf in héél zijn leven den Godsdienst moet betrekken. God laat zich niet „afsche pen" met een erkenning in den binnenka mer! Men trekt niet alle consequen ties uit dit standpunt. Maar men aanvaardt het toch. Wij zien in de hier gegeven citaten de twee richtingen naast elkaar staan. De verheerlijking van het ras In het Duitsche Nationaal-Socialisme is weinig zóó onchristelijk en zóó verderfe- lijk, als de verheerlijking van het ras! Slaat deze ras-aanbidding over naar de geestverwanten in Nederland? Wij hebben hier voor ons een brochure van een der N. S. B.-sprekers E. J. Ros kam Hzn., en wij citeeren daaruit;- Pag. 20: „Dat het Nationaal Socialisme ook in ons land krachtig zal doordringen en binnen korten tijd heel ons volk zal om spannen, komt inderdaad, omdat het aan sluit aan en stemt op onzen Germaan- s c h e n Volksaard." Pag. 20: „Het historisch materialisme, dat jarenlang onze wetenschap heeft be- heerscht, voert in zijn consequenties naar het Germanendom, maar het is ver stikt in het pessimisme en op de ingescha pen Germaansche Godsdidee stuit het in zijn doorwerking en loopt het dood." Pag. 20-21: „God is een vreeselijke Ma jesteit. Alles moet voor dien Majesteit sidderen. Dat is de zijde waarop de Germanen voor en na de invoering van het Christen dom den nadruk leggen en waar heel hun zieleleven op is ingesteld. Het negatieve van ons beginsel vindt daarin zijn oorsprong. De idee groeit daar uit voort." 't Gaar hier o.i. bedenkelijk de richting ■-it yan het Duitsche Nationaal Socialisme! Een record aantal deelnemers. Vertrouwen in de toekomst. Nederlandsdhe Jaarbeurs heeft heden haar poorten voor den Neder- landschen handel geopend. Niet alleen om dat het een jub'ileum-j aar beurs is bestaat er dit jaar veel belangstelling voor de jaar beurs, doch ook omdat een record-aantal deelnemers naar Utrecht is gekomen om te trachten koopers te vinden voor hun pro ducten. Deze grootere belangstelling kwam tot uiting bij het bezoek, dat een aantal bin nen- en buitenlandsohe journalisten Maan dagmiddag aan de jaarbeurs heeft gebracht, een traditioneel bezoek, waaraan slechts een enkel bezwaar is verbonden, n.l., dat vele exposanten hun stands nog niet ge reed hebben. De burgemeester van Utrecht, Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de heer F. K. J. Herin ga van het Departement van Economische Zaken en Arbeid, vertegenwoordigers van de Foire de Paris en de Zwitsersche in dustrie en tal van andere autoriteiten waren bij deze pers-ontvangst aanwezig. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, getuigde bij deze ontvangst van het optimisme, dat het Jaar b eurs b es tuur bezielt, ten opzichte van de economisohe verwachtingen voor de toekomst. ,-,Voor strijd, noch tegenspoed gespaard, veroverde de Nederlandsche Jaar beurs zioh een vaste plaats in het zaken leven, won het vertrouwen der zakenwe reld en voelt zich thans gedragen door de waardeering van breede kringen in han del en industrie. De groeiende cijfers van het aantal deelnemers (dat thans 1725 be draagt tegenover het vroeger hoogst be reikte aantal van 1415 in het voorjaar van 1933) en bezoekers, de hechtere organisa tievormen, zooals de groepsvorming en het contact met het vereeniginigsleven, de ver vanging van de houten gebouwtjes door een vast jaarbeursgebouw, de uitbreiding der permanente huisvesting door den bouw van een tweede en derde jaarbeursgebouw, de stijgende cijfers van het aantal vierkan te meters verl^uurde expositie-ruimte, de beterende cijfers van de balans en exploi tatierekening van vereeniging en vennoot schap, de in het buitenland en steeds verder buitenland tot uiting komende grootere belangstelling voor deelneming en bezoek dat alles is waard om bij het pas- seeren van mijlpaal XXX even de aandacht van handeldrijvend Nederland te spannen. Heel dit verleden kan samengevat worden in de dankbare conclusie: het Nederland sche Jaarbeursinstituut ontwikkelt zioh op gezonde basis, evenwichtig en zich aanpas send aan de eischen des tijds, langs lijnen van geleidelijkheid". Met genoegen constateerde de secretaris- genraal, dat er ten opzichte van de Neder landsche jaarbeurs een einde is gekomen aan vroegere onbekendheid, onzekerheid en versnippering. Voor de toekomst zullen er nog verbeteringen moeten komen, o.a. zal een afzonderlijk jaarbeursgebouw moeten worden gesticht voor de inzendingen op het gebied der metaalnijverheid, machine-in dustrie en metaalgieterijen, waarvoor de voorbereidingen reeds worden getroffen. Sprekende over de internationale econo misohe omstandigheden wees de heer Graadt van Roggen er op, dat er teekenen zijn, die onmiskenbaar wijzen op een stroo- ming om het internationale handelsver keer van de knellende banden van oontin- genteeringen en andere handelsbelemme ringen te bevrijden, teekenen, die wijzen op een in de volken levend verlangen naar grootere bewegingsvrijheid, teekenen, die de hoop doen voeden, dat het zakenleven den natuurlijken, vrijen, on bel emmerden weg terug zal vinden, die naar de welvaart voert. In dit verband wees spr. ook op de groo tere belangstelling uit het buitenland voor de Nederlandsche jaarbeurs, welke tot uiting komt in een toenemend aantal bui tenlandsohe deelnemers. De buitengewone bezetting van deze voor- jaarsbeurs is bovendien een symptoom van het zich baanbrekend economisch herstel. Aan het slot van zijn rede deelde de heer Graadt van Roggen nog mede dat van 4 tot 7 Juli te U'xeoht zal worden gehouden het congres van de Union des Foires Inter nationales. De deelneming uit binnen- en buitenland. Onder de 1725 deelnemers zyn er 1193 uit Nederland. Onder hen bevindt zich een vaste kern, bestaande uit die deelnemers, die steeds opnieuw naar de jaarbeurs gaan. Dertig maal reeds is er een inzending bij voorbeeld van het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, dat thans met een zeer belangwekkende expositie omtrent den handel van Nederlandsch-Indië is versche nen. Vele andere inzenders hebben op hun stands echter ook de onderscheiding, die het jaarbeursbestuur verleent aan hen, die 25 maal achtereen aan de jaarbeurs hebben deelgenomen; de bronzen plaquette^ Voor de eerste maal is dit jaar een proef genomen met de vorming van een geweste lijke groep, welke groepsvorming ten doel heeft telkenmale een ander gedeelte van Nederland onder de aandacht te brengen van het zakenleven. Begonnen werd met een Zeeuwsch-Vlaamsohe afdeeling, een collectieve inzending van Zeeuwsch-Vlaam- sche fabrikaten en producten, geflankeerd door de kantschool uit Sluis, vreemdelin genverkeer en eenige overheidsdiensten en bedrijven. Dank zij de medewerking van het Rij ksnij verheidslaboratorium te Delft en de Rijksnij verheidsconsulenten is ook het handwerk wederom op de jaarbeurs aanwezig; niet alleen de smedenpatroons, maar ditmaal ook de mandenmakers, ter wijl de Nederlandsche metaalgieterijen eveneens met een collectieve inzending voor den dag komen. Nieuw is ook de speciale afdeeling voor uitvindingen en In tegenstelling met derge lijke instituten op buitenlandsche jaar beurzen heeft het jaarbeursbestuur getraoht een serieuze jaarbeurs voor uitvindingen van eenige be teekenis tot stand te brengen. Daarvoor is samenwerking gezocht met den Bond van Octrooi- en Merkenhouders. Als doel van deze nieuwe afdeeling werd na drukkelijk vastgesteld, dat de uitvinders in staat gesteld zouden worden hun uitvln- dersrechten hetzij geheel, hetzij gedeelte lijk te koop aan te bieden, dus niet het ar tikel zelf en in geen geval als verkoop en detail. Van het buitenland is het aantal Fran- sohe inzendingen het grootst, ni. 178, aan gevuld met 33 inzendingen uit Algiers. Ver der zijn er deelnemers uit Amerika (25), België (68), Duitschland (78), Engeland (28), Italië (3), Noorwegen (1), Oostenrijk (54), Polen (24), Tsjecho Slowakije (4), Zuid-Afrika (1), Zweden (2) en Zwitser land (33). Van de buitenlandsche inzendingen zijn die uit Zwitserland afzonderlijk onderge bracht in een vrijstaand paviljoen. De jaar beurs vervult door deze internationale deel neming haar taak, te getuigen van den wil tot internationale samenwerking en inter nationaal overleg. Dit komt ook tot uiting in eenige officieele buitenlandsche bezoe ken tijdens de jaarsbeurs, zooals van een delegatie Fransohe autoriteiten en zaken- menschen op Vrijdag 16 Maart en van een delegatie Zwitsersche autoriteiten en za- kenmenschen op Dinsdag 20 Maart. Tijdens het bezoek van laatstgenoemde groep bui tenlanders zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht een buitengewone zitting houden, waar te midden van de Zwitsersche gasten en een groot aantal Nederlandsche genoodigden, twee Zwitser sche economen, dr. Lienert uit Zürioh en dr. Masnata ui'. Lausanne voordrachten 1 zullen houden over de Zwitsersch-Neder- I landsche handelsbetrekkingen. De burgemeester van Utrecht, Mr. dr. Ter Pelkwijk en tal van andere sprekers hebben na den president het woord gevoerd en hun beste wenschen voor het slagen van deze jaarbeurs en de ontwikkeling van het jaarbeurs instituut in de toekomst uitge sproken. BINNENLAND FRAUDE MET CRISISRUNDEREN. ER WORDT EEN ONDERZOEK INGESTELD. Verklaring van vreemde dingen. Naar de „Msb." verneemt wordt naar aanleiding van hetgeen het Dagblad van Noord-Brabant publiceerde over fraudes met crisusrunderen een onderzoek ingesteld door den Crisisopsporingsdienst onder lei ding van den heer A. H. Sirks. De heer Sirks heeft zich gistermorgen direct met Breda in verbinding gesteld om nadere bijzonderheden. Wanneer door een conservenfabriek vleesch van crisisrundivee zou zijn achter gehouden is dit zeker een zeer ernstige overtreding. Al het vleesoh van de geslach te runderen behoort aan de Crisis Rundvee Centrale en aan niemand anders. Wat betreft de klacht, diat de Crisis Rund vee Centrale op een dergelijke overtreding opmerkzaam gemaakt, niet terstond zou hebben ingegrepen, ook hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. Intusschen is het niet uitgesloten, dat het hier een geval geldt, waarin de Crisis Rundvee Centrale juist op verzoek der Justitie, die de zaak in han den had, niet direct is opgetreden, teneinde het onderzoek niet te belemmeren. Een der gelijk geval toch is onlangs voorgekomen. Dat de gevulde blikken niet alle even zwaar zijn, werd bevestigd. De blikken zijn gemaakt voor een Kilo geconserveerd vleesch, toen het niervet er nog niet in verwerkt werd. Doordat dit thans wel het geval is, zijn de gevulde bussen 20 30 gram liohter geworden. Ook kan het voorkomen, dat een bus niet geheel gevuld is. Wanneer dit wordt ge constateerd, ontvangt de betrokken fabriek van de Crisis Rundvee Centrale een waar schuwing, welke bij niet nakoming daar van door krachtig ingrijpen kan worden gevolgd. Intusschen kan het leveren van niet gc- heel gevulde bussen voor de Crisis Rund vee Centrale geen schade opleveren Als er bij geheel gevulde bussen 100 uit een ze kere partij vleesch gaan, dan komen er bij gedeeltelijk gevulde naar verhouding zoo veel meer uit. Maar de afnemers van het bussenvleesch worden door het niet vol doende vullen der bussen min of meer ge dupeerd. En daarom wordt dan ook tegen dit euvel gewaakt. Dat de fabrieken er voordeel van zouden hebben om het vleesch over zooveel mogelijk blikken te verdee- len, is niet juist. Het slaoht- en conserveer- loon wordit niet per blik doch per K.G. vleesch uitbetaald. Meer blikken te vullen dan strikt noodig is, brengt meer werk mee en zou dus in plaats van een voordeel een nadeel voor de fabrieken beteekenen. Dat het blikkenvleesch niet uitsluitend in handen komt van degenen, voor wie het bestemd is, is natuurlijk mogelijk. De mi nister heeft omtrent-de uitgifte voorschrif ten gegeven, welke door de gemeentebe sturen met meerdere of mindere soepelheid worden toegepast. Ook komt het wel voor, dat gesteunden, die blikkenvleesch ontvan gen, hun bons verkoopen aan anderen, om van het aldus verkregen geld andere in- koopen te doen bijvoorbeeld van goederen, welke zij op dat moment dringender noo dig meenen te hebben. STEUN AAN VERBOUWERS VAN PEULVRUCHTEN. De Landbouw-Crisiscommissie behandel de in haar Maandag gehouden vergadering de eventueele steunmaatregelen, te ver- leenen aan den verbouw van peulvruchten. De Commissie kwam tot de conclusie, dat het gewenscht is, den peulvruchtenoogst 1934 te steunen, met welke conclusie de minister zich heeft vereenigd. Voor erwten en bruine boonen is de vorm, die de steun zal aannemen nog niet vastgelegd. Bij deze exportproducten waar dit probleem veel moeilijker is, dan bij niet of slechts voor een klein deel te exporteeren producten, zal de wijze, waarop de steun zal worden gegegven, nader door een commissie van deskundigen uit landbouw- en exportkrin gen in studie worden genomen. Bij veldboonen zal de steun geschieden op de wijze, waarop de gerstoogst 1933 is gesteund; De uitvoering hiervan zal worden opgedragen aan de Graancentrale. Het ligt in de bedoeling voor veldboonen een prijs te bereiken, die otmstreeks 9 gulden per 100 kg. zal bedragen. HET CONFLICT IN HET MAAT- CONFECTIE-BEDRIJF. Overeenstemming bleek niet mogelijk. In verband met de Zaterdag j.l. tusschen partijen in het maatkleedingbedrijf bereik te overeenstemming, waarbij de aangekon digde loonsverlaging van 10 pCt. is terug gebracht op 3 pCt., terwijl tegelijkertijd de VOORNAAMSTE NIEUWS- BUITENLAND. Een waarschuwing van kardinaal Schulte tegen de nieuwe religieuze stroomingen in Duitschland. (2de blad). De „Schutzhaft" door Göring geregeld. (2de blad). De toestand in Spanje. (2de blad). De ondergang van een Japanschen tor pedojager heeft 106 slachtoffers geëischt. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Opening Jaarbeurs te Utrecht. (1ste blad) Een onderzoek naar de fraude met crisis rundvee. (1ste blad). Steun aan verbouwers van peulvruchten. (lste blad). Het conflict in het confectiebedrijf nog onopgelost, (lste blad). Vergadering Prov. Staten van Zuid-Hol land. (lste blad). Mislukte overval op het agentschap der Ned. Bank te Eindhoven. De dader he dennacht in Wassenaar gearresteerd. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Overtreding van de Loterijwet te Rot terdam. (Gem. Ber. 3de blad). Weer verschillende boeröerijbranden. (Gem. Ber. 3de blad). vakvereenigingen de verplichting op zich hebben genomen, om in het maatconfectie- bedrijf geen „crisiscostuums" te zullen aan vaarden, hebben de patroons in het maat- confectiebedrijf, zooals gisteren bij de on der leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. Aalberse voor de derde maal gehouden bespreking tusschen partijen in het drei gende conflict in dit bedrijf bleek, zich op het standpunt gesteld, dat daardoor over de hoofdzaak in dit bedrijf geen overeen stemming kon worden bereikt. Uit deze mededeeling trok de rijksbemid delaar de conclusie, dat verder onderhande len geen nut zou opleveren, waarna de con ferentie werd beëindigd. INVOERBEPERKING KOUSEN EN SOKKEN. Eigen industrie door invoerbeperking belangrijk ten goede beïnvloed. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp, houdende regeling van den invoer van kousen en sokken. In de toelich ting merkt de minister van Economische Zaken o.a. op, dat een regelmatig onder zoek, naar de gevolgen van deze invoerbe perking ingesteld, aantoont, dat de werkge legenheid in den bij den onderhavigen maatregel betrokken bedrijfstak belangrijk ten goede werd beïnvloed. Thans is gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het per centage te verlagen en daarnaast de vrij heid te behouden, met verschillende landen omtrent aanvullende contingenten te on derhandelen. Ofschoon alle onderhandelin gen nog niet geëindigd zijn, laat het zich aanzien, dat het karakter van de invoerbe perking in dit jaar niet belangrijk zal afwij- I ken van de wijze, waarop de crisis-invoer- j wet in het afgeloopen tijdvak werd toege past. CONTINGENTEERING INVOER VAN VEEKOEKEN. Situatie werd onhoudbaar. Bij de Staten-Generaal is thans ingediend een wetsontwerp tot regeling van den in voer van veekoeken. De memorie van toe lichting zet uiteen, dat Nederland vrijwel het eenige onbeschermde gebied ter wereld was aangaande den invoer van veekoeken. Een dringend aanbod richtte zich dan ook Lot de Nederlandsche markt en riep hier te lande een onhoudbare situatie in het leven. Dit werd nog geaccentueerd door de om standigheid, dat Nederlandsche veekoeken practiseh niet meer konden worden uitge voerd. De totale invoer voor het voederseizoen 19'*334 'oesc' ikbaar kan geschat worden op 248.189 ton. De invoer gedurende het tijdvak 1 Augustus30 October 1933 be- i droeg n.l. 134.074 ton, terwijl het contingent voor het tijdvak 1 Nov.30 April op 109.115 ton is vastgesteld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1