DINSDAG 13 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 SPORT NA HOLLAND—BELGIE. Er is wel groote éénstemmigheid in de beoordeelingen, die geleverd worden naar aanleiding van de éclatante zege die het Oranje-team Zondag j.l. in het stadion te Amsterdam op de Belgen behaalde. Uit den grooten overvloed citeeren we hier een en ander in het kort. Hollandsche persstemmen. De „N. R. Crt." schrijft: Een eeresaluut aan de geheele linie, die het Nederlandsche offensief zoo schitterend heeft geleid. En wat voor spel was het? Van alles eigenlijk; dat was het mooie. De linie bleek in elke tactiek superieur en ze bood de vijandelijke achterhoede stof van velerlei schakeering. Want open spel was er te bewonderen; zoowel de midden spelers als Bakhuys wisten de vleugels tac tisch te voeden en toen eenmaal bleek hoe nuttig Mijnders was en hoe Wels er het oog in had, werden de kwaliteiten dezer heeren aan de lijn op juiste wijze gebruikt. Maar niet alleen 't lange passeeren werd zoo prachtig uitgevoerd en bleek zoo ver nietigend voor de Belgische illusies, ook het korte spel was perfect af en werkte moordend op alle defensieve strategie der gasten. De middelmoot van onze voorhoede vond elkaar en bleef elkaar zoeken en vin den, met kleine passes, vernuftig en geestig soms. Bakhuys en Ven te waren met Mijnders de sterren in deze linie, die als geheel een der beste was, die we ooit in het veld zul len kunnen brengen. En schotvaardig als de heeren waren. Ze schoten uit alle posities, in alle standen, ze gaven den Belgischen doelman longshots, die knalden als oorlogskanonnen van het grootste kaliber; ze gaven helsche schui vers over den grond, hooge, gevaarlijke ballen, ze kopten, dat het een lust was. Schitterende rol onzer voorhoede, schrijft het „Vad.": Zonder aan de prestaties van de andere spelers iets af te doen moet hier toch vol mondig worden erkend, dat het prachtige succes slechts te danken is geweest aan de voorhoede, en het is dus niet te veel gezegd, wanneer wij beweren, dat deze wedstrijd die van den Nederlandschen aanval is ge weest. Welk 'n heerlijk enthousiasme sprak er uit die onstuimige doorbraken van een Wels of Mijnders, welk een juist begrip van de taak der binnenspelers toonden Bakhuys, Vente en Smit, kortom welk een volkomen overeenstemming was er in de samenwerking tusschen dit vijftal spelers, dat in staat is geweest om velen duizenden landgenooten een middag te bereiden, dien zij vermoedelijk niet spoedig zullen verge ten. De „Msbd." oordeelt: De voorhoede was werkelijk uitstekend. Zulk een aanval heeft Nederland in zeer langen tijd niet gehad en we kunnen ons den uitroep van een Belg als John Langenus levendig begrijpen: Dat is weer een elftal met Francken en Thomee en Welcker! Vente en Bakhuys waren de helden van den dag; Vente was het kanon dat onmee- ■doogenloos elke kans benutte. Bakhuys was in den waren zin des woords een aanvals leider, die van de voorhoede 'n geheel maak te en ook zeer productief was. Maar ook 't razend snelle en technisch keurige spel van Mijnders op den linkervleugel verdient zeer bij zonderen lof. Een prachtige greep van de keuze-commissie ook Smit was zijn plaats waard, al zakte hij na de rust iets af. Wels deed als steeds aardige dingen zon der uit te blinken. De voorhoede als ge heel toonde alle beste eigenschappen, die een voorhoede toonen kan: snelheid van handelen, geen moment pingelen, open spel en schieten, zuiver, veel en hard. Nogmaals, 't was een openbaring! „Mit dieser Mannschaft besonders mit, diesem Sturm können Sie auch in Italien Erfolg haben", meende Dr. Bauwens, die Nederland in twee jaren niet zag spelen en verbaasd was over de geduchte vorde ringen. Wel een indruk dit spel maakt op een speler van de roemvolle generatie van vóór den oorlog, leert ons wat de bekende oud- internationaal B. Stom, een der fijnste backs die ooit in het oranje-jersey speelden, van den wedstrijd vertelde. Zulk puik spel had hij niet verwacht en wat hem het meest imponeerde, was de snelheid. Het spel is bij vroeger aanmerkelijk sneller geworden, oordeelde de heer Stom. Het was een forsche faire wedstrijd, goed geleid door Dr. Bauwens, wiens grootste verdienste was, dat zijn leiding zoo weinig opviel. En het voornaamste compliment dat we den Belgen maken kunnen is, dat zij goede verliezers waren.... Het „Hbld." schrijft: De overwinning door ons Nederlandsch elftal behaald is grooter, dan wij ons dat ooit zouden hebben kunnen voorstellen. En we mogen hier wel vastleggen, dat we die overwinning te danken hebben aan een voorhoede, zooals wij in het Stadion maar hoogst zelden, om niet te zeggen heele- maal nog niet, aan het werk hebben gezien. Die voorhoede heeft den wedstrijd ge wonnen, die voorhoede heeft de anderen het geweldige voorbeeld gegeven en door die voorhoede zijn wij door de moeilijke momenten, welke er ongetwijfeld zijn ge weest en die talrijk zouden hebben kun nen worden, heengeholpen. Dat is de groote les, welke wij uit dezen wedstrijd kunnen trekken. Nu eens niet de verdediging, waarvan altijd gezegd wordt, dat wij er zoo goede hebben, want die ver dediging was gisteren in het geheel niet bijzonder; het drietal, dat gisteren speelde maakt bij de vergelijking met wat wij daarachter wel gekend hebben, een be paald pooveren indruk. Trouwens, de cijfers zeggen in dit op zicht ook wel wat! De drie doelpunten te gen, bij een zoo groot overwicht in het veld, als daar gisteren gedemonstreerd is! Maar de voorhoede! Aanvoerder van Heel heeft het zelf ver klaard, dat hij de overwinning toeschrijft aan het middentrio van de voorhoede, om zijn doorzettingsvermogen, om zijn beslo tenheid, om zijn gedurfde en flinke door zetten. Hij doet daarbij de beide buitenspelers bepaald onrecht: wij willen zelf niet in die fout vervallen: de voorhoede als geheel was subliem en heeft als zoodanig de ver dienste van den wedstrijd. De „Sportkroniek" schryft over een op gelost voorhoedeprobleem: 't Meest merkwaardige van deze ontmoe ting, die weder een record belangstelling getrokken had, is wel 't voortreffelijke spel van de Hollandsche voorhoede ge weest. Het is onze stellige overtuiging, dat dit de beste stormlinie is, die Holland ooit in 't veld heeft gebracht. Zij viel door twee dingen op: door uitstekenden spelopbouw en vooral ook door haar phenomenalé af werking van het spel. 't Is een normaal verschijnsel, dat slechts een gedeelte der scoringskansen in doelpunten wordt omge zet; doorgaans is, zelfs bij de beste voet ballers, het percentage niet groot. Welnu, ditmaal zijn nagenoeg alle kansen benut; het goede spel van den Belgischen doelman stond nog meer goals in den weg en feite lijk hebben wij in den geheelen wedstrijd, en wel kort voor 't einde, maar één goede kans zien missen. Daarentegen zijn doel punten gemaakt uit schier onmogelijke po sities en allemaal, letterlijk alle negen, waren ze het resultaat van goed voetbal, waarbij superieure techniek en tactiek de tegenstanders overspeeld hadden. Belgische persstemmen. De Belgische Zondagavondbladen bevat ten reeds uitvoerige commentaren over den wedstrijd, aldus het „Vad.' „Dernière Heure" wijt de débacle voor België grootendeels aan het feit, dat België den toss verloor en daardoor eerst tegen den wind in had te spelen. Toen de stand na rust 42 werd, konden de Belgen nog een sprankje hoop koesteren, doch daarna kregen zij den genadeslag. Het is moeilijk bij Nederland een uitblin ker te noemen, want alle spelers van de Oranjeploeg waren goed. De voorhoede was heel sterk en het binnentrio heeft prachtig van de kansen gebruik gemaakt. De Belgen waren ditmaal geen Roode Duivels, want zij treuzelden steeds. Het ver band tusschen middenlinie en voorhoede liet veel te wenschen over. Van der Weyer heeft aan de nederlaag niet de minste schuld. Van de voorhoede mag alleen Versyp ge noemd worden. Heel zwak was de Belgische middenlinie „Le Soir" noemt den uitslag juist. De volgende wedstrijd in Antwerpen zal nu van groot belang zijn. Sedert tien jaar heeft Nederland niet zulk een sterke voorhoede in het veld gebracht als ditmaal. Het binnen trio vooral heeft een prachtigen wedstrijd gespeeld. Toch was de middenlinie het sterkste deel van de ploeg. Bij de Belgen was de middenlinie onvol doende en dat was de oorzaak der debacle. Zoo goed als de ploeg in Dublin heeft ge speeld, zoo slecht deed ze het in Amster dam. Het geheele Belgische elftal dient gewijzigd te worden. „Handelsblad van Antwerpen" is van mee ning, dat de Belgische ploeg niet zoo slecht, maar dat het Nederlandsche elftal zoo goed was. Bij België hebben alleen van Ingel- hem, Versyp en Van der Weyer voldaan. „De Schelde" prijst de geheele Neder landsche ploeg en geeft Vente een extra pluim. Het blad noemt hem formidabel. Bo ven allen stak van Heel uit. Een fout acht het blad het, dat er geen enkele speler uit Antwerpen in het elftal gekozen was. „Sportwereld" vond het een kolossalen wedstrijd v?n de Nederlandsche ploeg. Dit elftal was niet te kloppen en het zal in Antwerpen ook winnen!? België kan geen combinatie in het veld brengen, die tegen Nederland kans op succes heeft. Meeningen van anderen. Dr. Gejus van der Meulen: Ik ben voor 100 pet. enthousiast over dit Nederlandsche elftal, Nooit zag ik zoo'n Nederlandsche voorhoede in actie. België was zoo zwak niet, doch de Nederlandsche voorhoede was onweerstaa ibaar. Karei Lotsy: Ik ben enthousiast over de voorhoede. De Belgische middenlinie was echter zóó zwak, dat men zich hoeden moet voor overschatting. De samenwerking in onze achterhoede is nog voor verbetering vatbaar, maar in elk geval hebben de spe lers de vruchten geplukt van hun enthou siaste voorbereiding. Dr. Bauwens: Met dit elftal zult ge ook in Italië bij het wereldkampioenschap een rol kunnen spelen. Ik zag Nederland in twee jaren niet spelen, doch de vooruitgang is merkwaardig. Jack Reynold, de trainer van Ajax: Als de Nederlandsche aanval ditzelfde spel te gen Oostenrijk gespeeld had, dan "had het „Wunderteam" met wel 41 klop gehad. Bij eenzelfde spel behoeft Nederland voor de Ieren niet de minste vrees te koesteren. John Langenus: Het is een geduchte desillusie voor ons, Belgen, maar elk conti nentaal team had gisteren in het Amster- damsche stadion verloren. GYMNASTIEK DIOCESAAN HAARLEMSCHE GYMNASTIEK BOND. Jaarvergadering te Den Haag. Onder voorzitterschap van den heer H. Goris heeft in het gebouw der K.J.C. te 's-Gravenhage de algemeene ledenvergade ring plaats gehad van den D.H.G.B. Na een kort welkomstwoord noemde spr. 1933 een goed jaar voor den Bond. Spr. memoreer de met dankbaarheid de aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. Aengenent bij den bondswedstrijd te Zoeterwoude, waarbij de Bisschop een wisselbeker beschikbaar stel de. Spr. roemde de keurige prestaties van de turners die den D.H.G.B. bij den kern wedstrijd te 's-Hertogenbosoh vertegen woordigden. Nu oo kte Den Haag is be sloten een turnkring op te richten, kan bin nen korten tijd ook in de Residentie een opgewekt tumleven worden tegemoet ge zien. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wij aan, dat ingevolge de Bisschop pelijke bepalingen de dames en meisjes Gymnastiek bij de Graal is ondergebracht. Het verslag bracht dank aan de Graal, die op loyale wijze zioh voor de helft van de Bondsschulden garant stelde en aangezien de heer Olthof kans heeft gezien met prik- kaarten de andere helft bijeen te brengen, is de bond momenteel zonder schuld. De kas sloot met een klein batig saldo. Met algemeene stemmen werd de be grooting tot een bedrag van 526.82 aan inkomsten en uitgaven goedgekeurd. Bij het punt „mededeelingen van het be stuur" werd wat de^nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement betreft, medege deeld, dat in verband met enkele nieuwe bepalingen de Kerkelijke Overheid voor de mannelijke jeugd deze nog eenigen tijd moeten worden uitgesteld. In verband met enkele opmerkingen uit de vergadering deelde Rector Mol mede dat de vrees dat de sportvereemgingen haar zelfstandigheid zullen verliezen in het K.J.C.-verband geheel ongegrond is. Er zal echter meer contact moeter komen tus schen de Sport- en andere R. K. Jeugdver- eenigingen. Dit is de uitdrukkelijke wensch van de kerkelijke overheid. In verband met de reeds doorgevoerde en de nog te bepalen wijzigingen van het mannelijk jeugdwerk, het nieuwe statuut en de daarin vervatte bepalingen omtrent samenstelling van het bestuur en de actie tot ledenvermeerdering welke het bestuur gaat inzetten, stelde het bestuur voor dat de Bond tot nader order geleid zal worden door een Geestelijk adviseur, een voorzitter, secretaris en penningmeester, aangevuld met een technisch gedelegeerde om dan na verloop van tijd door een uitgegroeide en gereorganiseerde D.H.G.B. een volledig be stuur te laten kiezen. De vergadering ging met dit voorstel ac- coord, alleen werd bepaald, dat de techni sche commissie weer uit drie personen zal bestaan en werd dit college aangevuld met den heer Bongaarts uit Rotterdam. In bespreking kwam hierna de verhou ding van de D.H.G.B. tot de vorming van het jeugdwerk in het Haarlemsche Diocees. Het bestuur zette hierbij nog eens de bepa lingen van de Kerkelijke overheid uiteen en zegde toe dat Rector Mol in het officeele orgaan deze zaak in een artikel nog eens zal verduidelijken. Verder vroeg het bestuur sanctie van de algemeene vergadering over een contact met den Sportraad van de Graal aange gaan, waarbij de technische commissie van den D.H.G.B. de oefenstof van de dames turnsters zal samenstellen, de jury benoe men, de examens zal afnemenn voor voor- turnsters, vaardigheidsproeven zal houden en leiders en leidsters zal aanstellen. Na breedvoerige besprekingen, waarbij er op werd gewezen dat alléén Diocesane wed strijden ónder leiding van de T.C. van den Bond zullen staan, nam de vergadering met één stem tegen dit voorstel aan. In verband met de schenking van een Bissohopsbeker door Mgr. Aengenent werd met algemeene stemmen besloten den ouden wisselprijs aan St. Christophorus te Rotterdam te schenken, aangezien deze ver- eeniging den prijs vier van de verplichte vijf maal wist te behalen. Wat betreft den bestaanden dames-wis selprijs werd na ampele besprekingen be sloten deze aan de Graal aan te bieden daarbij bepaald werd dat de verwerking op dezelfde manier zal plaats hebben als deze steeds door de D.H.G.B. is geschied. In de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer Goemans als secretaris werd in diens plaats by enkele candidaat- stelling gekozen de heer J. Kaufinann uit Rotterdam. Besloten werd het nieuwe orgaan var. de Nationale Gmnastiek Federatie „De Katho lieke Turner", een maandblad, als officieel orgaan aan te nemen. Het aantal districten door de K.J.C. en het bisdom Haarlem bepaald werd in een zestaf kringen ondergebracht. Het bestuur zal nog nadere besprekingen houden met de kringbesturen, teneinde vast te stellen welke districten samengevoegd worden. De bestaande contributie bleef gehand haafd. De vergadering hechtte vervolgens haar goedkeuring aan de keurtraining, ter vor ming van een keurkorps dat den Bond op den volgenden Kerndag kan vertegenwoor digen. De bondswedstrijden in 1934 zullen ge organiseerd worden door Jong Levtn te Amsterdam. „Msb." LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. LICH. OPVOEDING NEDERLANDSCHE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Jaarlijksche Algemeene Vergadering. In een der zalen van „In den Vergulden Turk" is gisteravond de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de afdee- ling Leiden van den Ned. Bond voor Li chamelijke Opvoeding. In zijn openings woord herdacht dc voorzitter, de heer H. van Slooten Jr., het overleden bestuurslid, dr. W. A. Muyzert, in wien de vereeniging een trouw en ijverig lid heeft verloren. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ook het verslag van den secretaris, den heer G. G. Colin, dat de leden reeds was toegezonden, werd goedgekeurd. Wij heb ben de voornaamste bijzonderheden van dit verslag reeds vermeld. De secretaris, aa.i ien de voorzitter har telijk dank bracht voor zijn veelomvattend en accuraat werk, gaf ook een financietel verslag. Er is een saldo van f 565.05. Uit het schriftelijk rapport van de kas- commissie bleek, daf boeken en bescheiden van den petnningmeester in orde waren bevonden. De penningmeester werd voor zijn beheer gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. G. Colin hérkozen. In de vacature ont staan door het overlijden van dr. Muyzert werd gekozen dr. G. A. de Jager. De leden der kascommissie werden herbenoemd. Bij de rondvraag kwam ter sprake het feit, dat het sportterrein aan de Kanaal- weg door de gemeente te koop wordt aange- bodetn. Het bestuur zal zooveel mogelijk zorg dragen, dat de vereteniging bij een eventueele verkoop, daarvan zoo weinig mogelijk hinder zal ondervinden. De slechts zeer matig bezochte vergade ring werd daarna gesloten WANDELSPORT 3)0 K.M. AFSTANDSMARSCH „ALPHIA." Door de A. V. en A. V. „Alphia" afd. Wandelsport, is op 2en Paaschdag (Maan dag 2 April a.s.) een 30 k.m. afstandsmarsch georganiseerd. De deelname is voor ieder vrij, zoowel dames, heeren, vereenigingen, militairen, politiekorpsen, enz. al of niet aangesloten bij de K. N. A. U. De marsch is bedoeld als propaganda voor de K. N. A. U. atfd. Wandelsport. Aan ieder die deze marsch binnen 5*4 uur volbrengt, zal een speciatal voor deze marsch vervaardigd bronzen „Alphia"-kruis worden uitgereikt. Het tempo zal tot aan Koudekerk door een peleton van „Alphia" worden aangegeven. Na Koudekerk mag het peleton worden ge passeerd. Voorts zijn vereenigingsprijzen voor oudste en jongste deelnemer, grootste militaire of damesgroep, enz. beschikbaar gesteld. Het parcours is zoo gekozen dat de deelnemers volop kunnen genieten van de mooie omgeving van de Rijnstreek. Inschrij ving kan geschieden bij den heer G. Tho- masse te Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 21, terwijl dit bovendien tot aan de start nog mogelijk is. De start vindt plaats Wil- helminastraat (vermoedelijk vanaf het voormalige kantoorgebouw van het Tegel huis); om 1 uur, terwijl het parcours is vastgesteld als volgt: Startplaats; Alphen- sche brug, v. Mandersloostraat, Hoofstraat, Oudshoornscheweg, Gnephoek, Koudekerk, linksaf brug, rechtsaf naar Gemeenteweg naar Hazerswoude (Dorp), Zijde naar Bos koop, alwaar gerust zal worden bij hotel „Neuf"; vervolgens Boskoop over de brug rechtuit naar het Goudscherijpad, Rijks straatweg, Zwammerdam, de brug over en langs Lage Zijde, terug naar Alphensche brug, rechtsaf naar eindpunt. WIELRENNEN DE BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE. Gistermiddag had de strijd, welke slechts door weinigen werd bijgewoond, een kalm karakter. Er vielen een paar uitlooppogin gen te noteeren, die UmbenhauerHoff mann en Tietz-Siegel een ronde winst brachten. Na 'de klassementsprints werden PatzackNegd, die niet minder dan 44 ron den achterstand hadden, uit de baan geno men. Tijdens de sprints lieten vooral Jan van KempenBraspenning zich gelden. Jan van Kempen wist niet minrer dan zeven ge wonnen sprints in de wacht te sleepen. Ook de derde avond van den 30e Berlijn- schen Zesdaagsche was het bezoek weer zeer matig. Na de eerste avond-klassement sprints werd een jacht ingezet die tot mid dernacht aanhield, waarbij bijna alle kop pels ronden wisten te nemen. Het werd een feilen strijd om de leiding in het totaal klassement tusschen van KempenBras- penninx en Rausch-Lohmann die in het voordeel van laatstgenoemden beslist werd. De Duitsch ers kwamen met een ronde voorsprong alleen aan den kop. Maandag avond te middernacht, na 73 uren waren in totaal afgelegd 1665.485 km.m De dagstand was toen als volgt: 1. RauschLohmann 87 punten. Op 1 ronde: 2. ZimsIppen 67 punten. Op 2 ronden: 3. EhmerKorsmeyer 61 punten; 4. FundaPuetzfeld 59 punten; 5. Van NeveleSlaats 56 punten. Op 3 ronden: 6. Van KempenBraspen ning 105 punten. Op 4 ronden: 7. UmbenhauerHoffmann 51 punten; 8. TietzSiegel 45 punten. Op 5 ronden: 9. Gebr. Nickel 22 punten. Op 7 ronden: 10. MaczynskiSmeets 34 punten. Het totaalklassement na den derden dag was: 1. RauschLohmann 197 punten. Op 1 ronde: 2. Van KempenBraspenning 263 punten. Op 2 ronden: 3. Zims—Ippen 256 punten. Op 3 ronden: Van NeveleSlaats 118 punten. Op 5 ronden: 5. FundaPuetzfeld 186 p. Op 13 ronden: 6. EhmerKorsmeyer MINISTER MARCHANT VRAAGT STL UN DER VOETBALLERS TER WILLE VAN DE KUNST. Zondagavond, na afloop van Holland België, heeft het gebruikelijk banket plaats gehad, waaraan de spelers van beide lan den aanzaten. Minister Marchant, dien de voorzitter van den K.N.V.B. in zijn openingswoord tot het „blijvend gedeelte" rekende, heeft daarbij een rede gehouden, waarvan we in de „Sportkroniek" het volgend verslag vinden. Mr. Marchant, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensahappen, bracht dank aan het bestuur van den K.N.V.B. voor de voortreffelijke wijze, waarop Z.Exc. als vertegenwoordiger der Regeering ontvan gen was. Een minister moet nu eenmaal van alles verstand hebben, behalve van voetbal. Als politicus was spreker echter by den wedstrijd getroffen door het gezonde verstand van de voetballers, die op het be slissend oogenblik aan een ander weten over te laten, wat zij toch eigenlijk zoo graag zelf zouden willen doen. Daarom is de overwinning aan de partij, waarvan de leden zich weten te subordineeren. Als dat ook in de politiek gebeurde, zou het minis tersleven heel wat gemakkelijker zijn. Er zijn er, die zoo garag zelf zouden willen re- geeren en daarom denken, dat ze het ook beter zouden kunnen dan zij, die het be wind voeren. Als ze meer naar voetbal kijken, ziullen ze zien, dat hun methode precies goed is om te verliezen. Ook in ander opzicht kan voetbal thans als voorbeeld strekken, n.l. doordat alle spelers van beide partijen zich zonder ver zet of gemok onderwerpen aan het gezag des scheidsrechters. Als bij internationale gesohillen de naties zoo verstandig waren, hoe gelukkig zouden de volken dan zijn! De voorzitter heeft spreker geschaard tot het „blijvend gedeelte", wat de minister waardeert, al zou het meer indruk op hem maken, als de Staten-Generaal hem aldus kwalificeerden. Maar wellicht zullen zij de uitspraak van den K.N.V.B.-voorzitter vol gen. Als Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ziet spreker in de voetbal sport een aangelegenheid, die tot aille drie afdeelingen van zijn departement behoort: tot onderwijs, omdat voetbal is middel voor lichamelijke opvoeding, tot kunst omdat het spel tot groote kunstvaardigheid uitge groeid is, tot wetenschap, omdat weten schappelijke voorbereiding noodig is voor hen, die de lichamelijke opvoeding prac- tisch moeten leiden. Als het nu met alle takken, waarover de zorg van sprekers de partement zich uitstrekt, zoo goed ging als met de voetbalsport, dan zou de regeerings- zorg spreker minder zwarigheid geven. Maar andere takken baren veel zorg, b.v. de kunst: Mengelberg's beroemde Concert gebouw-Orkest wordt in zijn bestaan be dreigd ten gevolge van den ongunst der tijden. Bruno Walter, de Dui/tsche dirigent die alle orkesten ter wereld kent, heeft aan spreker gezegd, dat het Concertgebouw- Orkest „einzig dasteht in der Welt". Deze kunstinstelling van de eerste orde, die het peil van oné nationaal muziekleven zoo ont zaglijk naar boven gebracht heeft, verkeert nu in nood! De regeering wil helpen, maar ook de toestand van 's Lands financiën is uiterst moeilijk en de belastingdruk moet reeds zoo worden verzwaard om het tekort van 190 millioen gulden te bestrijden, dat zy de uiterste zuinigheid in acht nemen moet en ook met den besten wil niet in staat is overal hulp te verleenen waar zij die zoo gaarne verleenen zou. Maar nu is den Minister hedenmiddag in het overvolle stadion opnieuw gebleken, dat voetbal nog altijd in staat is de beur zen der Nederlandsche staatsburgers open te krijgen. De Minister doet daarom met den groot sten aandrang een beroep op den Konink lijken Nederlandschen Voetbalbond om fi- nancieelen steun'te verleenen ten einde het mogelijk te maken het Concertgebouw-Or kest te handhaven op het hooge peil, dat Nederland ook op kunstgebied een eerste plaats tusschen de volken doet innemen. (Applaus). De heer Lotsy antwoordde hierop, dat het beroep van den Minister van O. K. en W., om door den K.N.V.B. steun te doen ver leenen aan het Concertgebouw-Orkest, zijn volle sympathie had, in het vertrouwen, dat de regeering dan ook een open oog zal blij ken te hebben voor de sport, die van de grootste beteekenis is voor de lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk. 123 punten. Op 15 ronden: 7. TietzSiegel 109 punten Op 17 ronden: 8. UmbenhauerHofmann 115 punten. Op 18 ronden: 9. Gebr. Nickel 79 pnt. 10. MaczynskiSmeets 58 punten. SCHAKEN MISS MENCHIK TEGEN DR. M. EUWE. Op 19 Maart a.s. zal te Hilversum een partij gespeeld worden tusschen de wereld kampioene Miss. Vera Menchik en den Ne derlandschen kampioen Dr. M. Euwe. De partij, die te 19.30 aanvangt en vol gens het gebruikelijke tempo van 36 zetten in twee uur gespeeld wordt, zal gedeelte lijk per radio uitgezonden worden in het door de VARA te verzorgen Algemeene Programma. Voor deze partij bestaat in schakerskrin gen buitengewone belangstelling, omdat het Miss Menchik reeds tweemaal gelukt is den Nederlandsche kampioen uit den zadel te lichten. Iedereen is benieuwd of Dr. Euwe ditmaal revanche zal nemen, of Miss Menchik voor een „driemaal is scheeps recht" zal zorgen. De mededeelingen over deze partij vin den per radio plaats om 21.25, 22.15 en tusschen 23 en 24 uur.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12