No. 7757 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang ZATERDAG 10 MAART 1934 Ste £cfd4efie6oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 U GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin toe- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS- BLAD. V Publieke moraliteit. Wie vóór korten tijd een pleidooi voerde voor Overheidsbemoeiing met de publieke zeden, met de publieke moraliteit, in engeren zin hij werd meestal door de meerderheid ofwel bespot of wel aange zien voor 'n onnoozelen utopist: wat hij wil de was niet kwaad, maar 't was immers niet mogelijk, dat de Overheid zich daarmede op eenigszins doeltreffende wijze zou kun nen bemoeien De zeden worden niet ge maakt door de wetten, zoo werd er geora keld. Daarin is kentering gekomen. Wie zich voorheen, in kinderachtige „liberaliteit", schaamde voor de publieke moraliteit op te komen, zal nu gemakke lijker moed kunnen verzamelen, om te zeg gen een meening, die strookt met eisch van Christelijke beginselen en van behoorlijke fatsoensbegrippen. In breedere kringen dan die van „puri teinen" is wakker geworden het besef, dat de taak van de Overheid om zoover mogelijk is, natuurlijk de publie ke moraliteit te beschermen, geen „hobby" is van 'n groep rechtsche „puriteinen"; dat het volksbelang zulks eischt! Maar zeer in 't bijzonder heeft momen teel aller aandacht de publieke moraliteit in breederen zin, met name de rechtvaar digheid in het doen en laten van leidende personen, personen in Overheidsdienst en volksvertegenwoordigers. Daarover maakt de schrijver, van het we- kelijksch hoofdartikel in „De Nieuwe Eeuw" eenige opmerkingen, die wij hier gaarne willen citeeren: Er is een soort van sport ontstaan om corruptie te ontdekken bij leidende perso nen en overheidsinstanties.' Er wordt meer dan naarstig gespeurd naar dubbelverdie- nerij, naar goedbetaalde sinecures, naar het dienen van eigenbaat in crisisinstellingen, naar parasitisme van „bonzen". Den „Marxisten" wordt het zeer kwalijk genomen, dat ze wantrouwen hebben ge zaaid tusschen de volksklassen, dat ze van iederen kapitaalbezitter een „kapitalist" en van iederen werkgever een „uitbuiter" maakten. Maar het schijnt nu tot den po- litieken „bon ton" te hooren, om van per sonen, die in het democratisch staatkundig en maatschappelijk bes.tel iets beteèkenen of beteekend hebben, bij voorbaat aan te nemen, dat ze volksbedriegers en volksop lichters zijn, dat ze één corrupte bende vormen. Slechts een enkeling als de fijne figuur Gerretson verklaart in dat milieu: „Het schimpen op Kamer en Kamerleden schijnt mij niet weinig vulgair...." Voor de rest is het inderdaad koekoek één-zang: Wat is het een zoodje, dat nu aan de macht is, en wat zullen wij braaf zjjn, als we eenmaal de macht hebben! 't Is jammer, dat op deze wijze voor een ernstige, eerlijke worsteling om nieuwe ge dachten en ideeën zoo weinig gelegenheid overblijft. Want van den weeromstuit gaat men natuurlijk aan den anderen kant ook wroeten in 'kleinigheden en persoonlijkhe den, wat van het politieke terrein niet een flonkerend tournooi des geestes, maar een scheldende vischmrakt maakt Nóg een groot nadeel van het stelselma tig bevorderen der corruptie-polemiek is, dat er wantrouwen wordt gewekt ten aan zien van de onthulling en publicatie van werkelijk bestaande misstanden. Dat zal wel weer een politiek relletje zijn! is de eerste gedachte, welke haast automatisch opwelt, als er weer eens iets op de schan- dalenmarkt wordt gebracht. En toch: zelfs wie de bestaande parle mentaire democratie ongerept wil handha ven, zal niet ontkennen, dat er ongerech tigheden voorvallen, van onkiesche onop lettendheden tot regelrechte fraude toe. De poel van onsmakelijkheden, waarin men thans in Frankrijk eindelijk eens gaat roeren, vormt wel het uiterste van cor ruptie, waardoor de publieke opinie zich begrijpelijkerwijze ten zeerste laat opwin den. En aan het andere uiterste vindt men dan cumulatiegevallen, welke formeel en régel zijn, maar toch het natuurlijk recht vaardigheidsgevoel kwetsen. Men kan er ook bij onderbrengen een geval als Abra hams, waarmee zich de pers en het pu blieke gepraat thans zeer intensief bezig houden. Men ontkomt ook niet aan den indruk, dat hier wel met erg zwarte kool geteerd wordt, wat in andere politieke omstandig heden allicht vergoelijking zou vinden. Het merkwaardigste in heel de historie is wel, dat de sociaal-democraten vooraan staan in de rij der aanklagers,, terwijl hun eigen wethouders een paar jaar geleden de zaak maar mee lieten betijen. Doch het is volkomen begrijpelijk, dat nien veel onzuivers ziet in een historie, waarbij eenechtpaar, beiden bestuursle den van een liefdadige vereeniging, salaris voor hun werkzaamheden genieten. Waar bij ook de een voor de zuiverheid der po litieke zeden zijn salaris laat vallen, doch vlak daarna toelaat, dat wat hem ontno men wordt bij het salaris van zijn vrouw wordt gevoegd. Achteraf beschouwd, is het haast onbe grijpelijk, dat de andere bestuursleden der vereeniging toch mannen van standing en naam tot dit alles het initiatief na men. Inmiddels heeft dit geval echter ook be wezen, welk een voorrecht het is, dat de publieke critiek ten aanzien van Over heidspersonen zich nog vrij mag uiten in ons land. Deze vrijheid moge behouden worden, voor zoover ze althans streeft naar het dienen van de waarheid en van de pu blieke moraliteit. De grootste vijand van deze vrijheid is echter het roddelsysteem, dat sommige „bewegingen"' meent noodig te hebben voor hun propaganda, de uit- noodiging aan querulanten om hen „mate riaal" beschikbaar te stellen voor „de pro paganda". In één geval heeft men daarbij nu al zijn vingers gebrand, zoodat er te laat! afstand moest worden genomen tusschen een beroepsschandalenonthuller en „de beweging", maar helaas schijnt die les nog niet voldoende te zijn geweest. V Eenheid op politiek terrein. In een gemeente onzer omgeving komt dezer dagen prof. Veraart spreken voor een aldaar al dan niet reeds bestaande afdeeling van de „Katholiek Democrati sche Partij". Het onderwerp van deze lezing draagt den titel: „Eenheid der Katholieken op politiek terrein". Een van béiden: Prof. Veraart wil betoo- gen, dat die eenheid niet noodig of dat zij wel vereischt is. Het eerste veronder stellen wij niet; ciat zou trouwens in tegen spraak zijn met wat hij meermalen be weerd heeft! Prof. Veraart zal betoogen, dat de een heid der Kabholieken op politiek terrein noodig of zeer gewenscht is.En hij heeft die eenheid verbroken! Ja, maar die een heid kan morgen- hersteld worden, a 1 s de Katholieken zich verëenigen onder leiding van prof. Veraart! Zóó wil de professor de ook door'hem zeer gewenscht geachte eenheid verwezenlijkt zien! Maar zóó is tenslotte iedere dissident, iedere scheur maker (hier niet bedoeld in theologischen zin!) voor de eenheid! EERSTE KAMER Begrootings-arbeid. Gisteren werd de afdeeling Waterstaat der Rijksbegrooting behandeld. Het voor naamste punt dat werd besproken was het verkeer, van welks chaotischen toestand men langzamerhand algemeen overtuigd raakt. De Minister van Waterstaat, de heer Kalff heeft zich tot taak gesteld hierin orde te scheppen. De wetsontwer pen hieromtrent zijn nog niet ingediend, hetgeen vooral den heer Moltmakers (S.D.) teleurgesteld had. Deze spreker stelde ook voor het verkeer te centrali- seeren in een soort Vervoersraad. De Mi nister zeide dat hij juist met het indie nen van het wetsontwerp gewacht had om de verschillende desiderata in de Kamers eerst te hooren en zoodoende eventueele bezwaren ong weg te werken. Wat deze desiderata betreft, deze waren vele. De her Janssen de Limpens (R.K.) kwam na een heele uiteenzetting tot de volgende wenschen: dat het verkeer op de hoofdwegen vóór zou gaan, welke hoofdwegen dan door den omgekeerden driehoek, het internationale teeken, zou den worden aangegeven; dat voor alle an dere wegen „rechts gaat voor" zou gelden; dat een voertuig dat uit een zijweg komt zoo langzaam moet rijden, dat het direct kan stoppen met het oog op van links komend verkeer. Ook de heer Ter Haar (C.H.) vond dat het verkeer cp de hoofd wegen voor moet gaan. Verder moeten volgens dezen spr. de reflectoren op fiet- sens, karren enz. door lichten worden ver vangen. Waarom worden de overwegen niet automatisch bewaakt? Op dit laatste antwoordde de Minister dat dit IA millioen zou kosten, hetgeen te duur is. De loondaling van 4 pet., die in Mei voor het spoorwegpersoneel zal intreden, heeft tot groote ontstemming aanleiding gegeven ,zei de heer Moltmaker (S.D.) Ook moet de Minister niet zoo veel aan de zijde der directie gaan staan als het over de levensvoorwaarden van het perso neel gaat. Dit laatste werd eveneens door den heer N i v a r d (R.K.) aangeroerd. De Minister antwoordde echter, dat de ex ploitatiekosten van de spoorwegen voor 75 pet. uif salaris bestaan. Bovendien ver dient de minst-bezoldigde nog steeds 24 gulden. Den katholieken senator Andriessen die een kort maar krachtig pleidooi hield voor bindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten bij de Rijksdienst, gaf de M i n i s t e r tot antwoord, dat hij hier voor den tijd niet gelegen vond. De Waterstaatsbegrooting werd z. h. st. aangenomen. Bij de behandeling van het wegenfonds hielden de drie senatoren die hierover het woord voerden stuk voor stuk een plei dooi voor het gebruik van klinkerwegen bij den wegenaanleg. De heer Visser (R.K.) wees er op, dat deze wegen even duur, Nederlandsch fabrikaat en veiliger zijn. Hieraan werd door den heer Smeen- ge (V.B.) toegevoegd, dat de schippers ook veel liever steenen vervoeren dan het ma teriaal dat nu voor de wegen wordt ge bruikt. Tenslotte zeide de heer De Jong (R.K.) dat al het materiaal voor beton- en asphaltwegen uit het buitenland komt. De Minister van Waterstaat ant woordde dat een klinkerweg met onder dek wel duurder dan andere wegen is. Bovendien is niet altijd-de ondergrond ge schikt. Toch zal spr. alles doen om het gebruik van deze wegen, ie bevorderen. Ook het Wegenfonds werd z.h.st. aange nomen. De begrooting van het departement van Koloniën, waarbij Curacao en Suriname zijn inbegrepen werd eveneens z.h.s.t aan genomen, nadat Minister Colijn aan Mr. F o c k (V.B.) had "beloofd dat het volgend jaar een Curacaosche begrooting zou wor den ingediend. Hierna ging de Eerste Kamer uiteen. VERORDENENDE BEVOEGDHEID VOOR DEN MIDDENSTANDS- RAAD. In een artikel in de „Maasbode" van gis teravond verlangt imv A. baron v. Wijnber gen van de regeering een daad, die hij nu heel concreet aanduidt. Hij verlangt n.l., dat spoedig aan den Middenstandsraad verordende bevoegdheid wordt verleend. In verband hiermede contateert het oud- Kamerlid (zooals men weet, pas bij de laat ste verkiezing afgetreden), dat 12 jaar ge leden in de Grondwet: werd opgenomen art. 194, luidende: „De wet kan aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen verordende bevoegdheid geven" en dat in de 12 jaar, die sedert zijn verloopen, heel veel is gepraat, maar niets gedaan, om aan de hand van dat artikel maatschappe lijke hervormingen te brengen. En de schrijver schrijft dan verder: „Gelijk men weet, ligt het in het voor nemen der Regeering een wettelijke rege ling tot stand te hrengen betreffende het. uitverkoopen en opruimen in den detail handel. Dit is nu toch stellig een object ter verordening door den middenstand zelf". (Wij sluiten ons van ganscher harte bij deze opinie aan aldus voegt de redactie van de „Msbd." hieraan toe. Zelden heb ben wij zóó scherp gevoeld, dat wij op den verkeerden weg zijn met haast verbijste rend verregaande rechtstreeksche staatsbemoeiing, dan toen wij vernamen, dat de regeering zich direct zelfs met der gelijke zaken als uitverkoop en opruiming wil, en misschien ook moet gaan bemoeien. Dat zijn toch werkelijk aangelegenheden, die door de belanghebbenden zelf, met Je noodige sanctie van overheidswege dienen te worden geregeld). En de heer Van Wijnbergen besluit: „En hoezeer we dan ook de voorgeno men regeling toejuichen, wijl we van de noodzakelijkheid zijn overtuigd gaarne zouden we in eenig uitstel berusten, indien we wisten, dat met het geven van veror denende bevoegdheid aan den Midden standsraad spoed zou worden betracht. Dan toch zoude de regeling betreffende het uit verkoopen en opruimen door dat college kunnen worden tot* stand gebracht en zou de afgezien nog van andere voordeelen de kans veel geringer zijn, dat, de re geling er eenmaal zijnde, deze een lot zou Drie kinderen op trottoir door auto-truck aangereden EEN MEISJE GEDOOD, TWEE ERNSTIG GEWOND Gisteravond te omstreeks zes uur is de 24-jarige chauffeur N(agel), die in dienst is bij den carrosseriemaker Janssens te Dongen, met een „truck" in vrij groote snelheid den Heuvel afgereden en op het trottoir terecht gekomen, waar drie kinde ren van den leerlooier Looijmans aan het spelen waren. Het jongste kind, een meisje van vier jaren, werd dood opgenomen, ter wijl de beide andere kinderen, een broertje en een zusje van 8 en 12 jaren, zeer ernstig gewond werden overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Dongen. De voorgevel van een woonhuis is totaal vernield. Het huis moet worden gestut, terwijl het waarschijn lijk zal moeten worden ontruimd, aange zien ernstig gevaar bestaat dat de gevel zal instorten. De burgemeester van Don gen, de heer K. L. J. Wouters, was terstond ter plaatse. Het parket is gewaarschuwd. De wagen is vrijwel onbeschadigd, doch de botsing met het huis was zoo hevig, dat een naaimachine, welke voor het raam stond, later in de achterkamer is terugge vonden. De chauffeur, die door het ontzettende ongeluk geheel overstuur is, heeft ver klaard, dat de wagen begon te slippen, toen hij den heuvel afreed, waarbij zijn voet van den rem op den gaspedaal moet zijn terecht gekomen, met het noodlottige gevolg, dat de reeds tamelijk groote snelheid aanzien lijk werd vergroot. De deernis met de familie Looijmans is zeer groot. hebben te ondergaan, als met de Winkel sluitingswet het geval is geweest en nog is. Zoowel den middenstand, .met name de drie nationale Bonden die den Raad in het leven riepen, als de Regeering zouden wij met nadruk willen vragen niet langer te wachten met te bevorderen, dat de uitvoe ring, die aan artikel 194 der Grondwet kan worden gegeven, dan ook plaats hebbe, n.l. het geven van verordende bevoegdheid aan den Middenstandsraad". BINNENLAND „KOMENDE STAVISKY- EN DREYFUS- ZAKEN". In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Polak heeft minister Van Schaik het volgende geantwoord: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de heer Mussert met de Dreyfus-zaak 'bedoelt het ontslag uit Overheidsdienst van den heer Geelkerken, den graaf de Mar- chant d'Ansembourg en hem zelf. Immers is, volgens den heer Mussert, de beschuldi ging van revolutionnaire gezindheid voor de volle honderd procent onwaar en dus even onwaar als de beschuldiging van land verraad, waarop kapitein Dreyfus uit het leger verwijderd is. -Met~de Stavisky-affaire wordt op een lijn gesteld de loopende kwestie van de fraude met voor export bestemde baconvarkens. Voorts heeft de heer Mussert den indruk, dat deze fraude niet op zich zelf staat. Nu de Nederlandsche Dreyfus- en Stavis- ky-zaken door het hierboven medegedeel de tot haar juiste proporties teruggebraent zijn, moge de ondergeteekende zich ontsla gen rekenenen van de verplichting tot ver dere beantwoording van de eerste vijf vra gen. Wat de laatste vraag betreft, zij op gemerkt, dat, ofschoon ondergeteekende van oordeel is, dat men verstandig doet den inhoud van onjuiste en eenzijdige berich ten niet te overschatten, hij toch erkent, dat zoodanige berichgeving onder bepaalde om standigheden noodeloos onrust onder de bevolking kan wekken. Hij overweegt dan ook, voor zoover het gestelde niet reeds onder de strafwet valt, de mogelijkheid en wenschelijkheid een verdere voorziening ter beteugeling van dit euvel te treffen. AMSTERDAM—HAARLEM Wegverbetering aanbesteed. Gistermorgen heeft de Rijkswaterstaat te Haarlem aènbesteed het maken van een asfaltverharding op den rijksweg no. 5 Amsterdam-Haarlem onder de gemeente Amsterdam met bijkomende werken. Ra ming 279.000. Laagste inschrijf ster N.V. Bithumenweg te Utrecht voor ƒ214.214. „Hbld." VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Ontwapeningsstukken gepubliceerd. (3e blad). De Joden in Duitschland krijgen een ïiieuwe rechtsregeling. (3e blad). Lerroux treedt scherp tegen de extremis ten op. (3de blad). BINNENLAND. De invoering eener gewijzigde spelling. (lste blad). Overeenstemming in het meubelbedrijf. (lste blad). Veilingsbestuur te Aalsmeer heeft bemid delingsvoorstel afgewezen, (lste blad). Benoemingen paters Franciscanen. (Kerk nieuws, 4de blad). Te Dongen reed een auto-truck op een trottoir drie kinderen aan; een ervan op slag gedood. (Ie blad). Bij 'n auto-ongeval onder Ossendrecht werden de vier inzittenden gewond. (Laat ste Ber.). NAAR DE PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU. Populaire reizen voor de lezers van „De Leidsche Courant." Zooals bekend is, zullen dit jaar, het 300ste gedenkjaar van de Passie spelen te Oberammergau, wederom de beroemde Passiespelen in het Beiersche dorp Oberammergau wor den vertoond. Op Pinksteren zal de eerste vertoo ning plaats hebben en reeds dan wil len wij onze lezers in de gelegenheid stellen deze eerste opvoering bij te wonen. Natuurlijk zal deze gelegenheid worden aangegrepen om een mooie reis te maken door Zuid-Duitschland en Tirol en bezoeken worden ge bracht aan München, Garmisch P irtenkirchen en de in deze omgeving gelegen oude Koningsloten, terwijl op de terugreis Mainz zal worden aan gedaan. Deze reis, die hopenlijk nog door andere zal worden gevolgd, zal Vrij dag 18 Mei vertrekken. En nu reeds kunnen wij mededeelen, dat deze reis, alles inbegrepen, waarbij ook toegang tot het Passie-theater, slechts zal kosten: Ille klasse 75. He klasse 87.50 De reis zal 8 dagen duren. Rekening houdend met de moge lijkheid, dat de data dezer eerste reis niet iederen gelegen komen, willen wij toch alle lezers en lezeressen, die dezen zomer het Passiespel te Ober ammergau wenschen te gaan zien, in de gelegenheid daartoe stellen. Zij behoeven daartoe, indien zij de reis van 18 Mei niet kunnen meema ken, ons slechts op te geven, op welke data zij de reis gaarne zouden wenschen te maken, waardoor wij in staat zullen zijn groepen te vo. nen, die zooveel mogelijk op de door hea gestelde tijden, later de reis naar Oberammergau zullen kunnen ma ken. Het uitgebreide reisprogramma zullen wij een dezer dagen publicee- ren, terwijl alle inlichtingen aan ons bureau verkrijgbaar zijn. Het inschrijfgeld voor administra tiekosten bedraagt 2.50, dat los van de reissom bij inschrijving moet v-or- den voldaan. DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1