DONDERDAG 8 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VOORBEREIDING VAN DEN OPSTAND IN OOSTENRIJK. Volgend artikel is overgenomen uit de „Tijd". Tot dusver heeft de sociaal-democratische pers in ons land de langdurige en stille voorbereiding van den opstand in Weenen geloochend. Zij zal die loochening moeilijk kunnen volhouden, nu een socialist zelf, Bruno Kalnin, openlijk die voorbereiding heeft erkend. In de „Riga en Letland-kro niek" (jrg. 2, nummer 44) komt hij er rond vooruit, dat de sociaal-democratische partij in Oostenrijk ten volle verantwoordelijk is voor de bloedige gebeurtenissen. Zij had zich daarop voorbereid met duizenden machinegeweren, handgranaten van groo- ter explosieve kracht dan waarover het Oostenrijksche leger beschikte, en den bouw van huizencomplexen in Weenen met strategische doeleinden. De vroegere leider der ontbonden Sport en „Schu>tz"veree<niging, tegenwoordig leider van den Arbeidersbond, Socimaabq, Bruno Kalnin, sprak 15 Februari in het volkshuis voor de Lettische arbeiderssport- beoefenaars over den Weenschen opstand. Voor drie weken was hij in de gelegenheid •bij de leiders van den republikeinschen „Schutzbund" in Weenen volledige inlich tingen over den toestand in Weenen en ït streven der Oostenrijksche sociaal-demo cratie in te winnen. Zijn uiteenzettingen geven juist vertrouwbaarheid en zijn bij zonder geschikt, om van den nu onder drukten opstand in Weenen een duidelijk beeld te geven. „De Oostenrijksche sociaal-democratie, zoo verklaarde Bruno Kalnin heeft zich elf maanden lang met de grootste koelbloe digheid tegen het regime van Dollfuss ver zet. Het was niet haar bedoeling om een beslissing uit te lokken. Maar zij wist pre cies, dat er een dag zou komen, waarop de slag geleverd zou worden. Op het partijcongres in Linz, vóór een drietal weken, werd het verstrekkende be sluit genomen om in vier gevallen de alge- meene staking uit te roepen; namelijk in geval van ontbinding van het eigen be stuur, van verbod der sociaal-democrati sche partij, bij sluiting der mijnwerkers- bonden, en in het geval van grondwetswij ziging zonder parlement. Zondags daarop werd aan de sociaal-democratische partij het besluit der regeering bekend "gegeven om de partij te ontbinden èn het eigen- bestuur van Weenen te verbieden. Den volgenden Maandag werd het teeken tot de algemeene staking gegeven. Er waren eenige uren mee gemoeid, voordat de sta king volledig was. De „Schutzbündler" kwamen op tevoren vastgestelde plaatsen samen en kort daarna stonden 30.000 man onder de wapenen. Zij betrokken hun stel lingen in 20 buitenwijken. In de provincie waren de voorbereidingen spoediger vol voerd; Linz opende den strijd. Twee derden van de gezamenlijke 40.000 Schutzbündler waren met militaire geweren uitgerust, de overigen beschikten over pistolen en handgranaten. Deze handgranaten bezitten een grootere ontploffingskracht dan die" van de militairen. Toen onlangs een vracht auto met handgranaten van den Schutz bund aangehouden werd, verklaarde de minister van oorlog, dait zij moderner wa ren dan die, waarover hij beschikte. Ver der bezat de Schutzbund nog eenige dui zendtallen machinegeweren maar hij mis te artillerie en tanks. Hierin waren de mi litairen de meerderen. Als tegenstanders hadden de Schutzbun- ders te rekenen met 28.000 soldaten, 7000 man der politie, waarvan 5000 in Weenen, 3000 man gendarmerie, en 10.000 heim- wehrlieden in totaal 50.000 man, waarvan in Weenen alleen 30.000. Van den beginne af aan was door den Schutzbund een nauw keurig omlijnd strategisch plan in elkaar gezet. De steunpunten bij den burgeroor log waren de 20 arbeiderswijken, en daar in als voornaamste strategische punten de groote blokwoningen. Samen moesten de verschillende wijken een groot front vor men, de binnenstad met de regeeringsge- bouwen en kazernes werden -daarmede in gesloten. Onder de soldaten telde de sociaalrdemo- cratie altijd nog verscheiden duizenden partijleden en eenige honderdtallen actieve officieren. Men hoopte, dat men er in sla gen zou, met hun hulp eenige kazernes in te nemen en op deze wijze aan wapens en munitie, artillerie en mijn werpers te ko men. Wanneer het mogelijk geweest zou zijn, het centrum op deze manier van de buitenwereld af te snijden en troepen sa mentrekken uit de provincie te voorkomen, dan zou men mogen verwachten, dat de Regeering de nederlaag zou lijden. Het tweede deel van het strategisch plan der sociaal-democraten had betrekking op de provincie. Door gevechten zou men de troepen verhinderen de regeering in Wee nen te hulp te komen, en ook zou men po gen artillerie te bemachtigen en aldus re serves voor de strijdende artillerie in Wee nen beschikbaar te hebben. Deze strategische opzet is, zooals de Weensche opstand getoond heeft, helaas mislukt. Het aaneengesloten front, gevormd door de buitenwijken, is niet tot stand ge komen. Iedere wijk was gedwongen op zich zelf te strijden, den troepen gelukte het met hulp der artillerie als wiggen tusschen de verschillende districten in te dringen en de verbinding met provincie staande te houden. Voor het geval van een nederlaag was ook voorzien in een plan van terugtrek ken: in het gebergte zou de plaatselijke strijd volgehouden worden, de terugtocht van Weenen zou tot de grens van Tschecho- Slowakije mogelijk gemaakt worden". Bruno Kalnin besluit met de mededee- ling van het feit, dat de Oostenrijksche sociaal-democratie, in tegenstelling met de Duitsche, er de voorkeur aan gegeven had, in open strijd te treden met de oppositie, BUITENLAND BELGIE. KONING LEOPOLD UI VOOR DE RADIO. Dank voor de deelneming, bij den dood zijns vaders betuigd. Koning Leopold heeft gisteren een radio boodschap tot het Belgische volk gericht, waarin hij herinnerde aan de diepe deelne ming, waarmede het overlijden van zijn vader door binnen- en buitenland is ont vangen en welk een groote hulde aan zijn nagedachtenis is gebracht. Tallooze bewij zen van deelneming zijn uit alle hoeken van het land en van de gansche wereld ontvangen, vol waardeering voor den over leden koning. Deze bewijzen van deelneming hebben koningin Elisabeth in staat gesteld het ver driet te dragen en ook Leopold zelf gestaald. Hij ziet daarin het bewijs van de eendracht waarnaar hij steeds heeft gestreefd en die hem bij het uitoefenen van zijn zware taak steeds helder voor oogen zal staan. De rede van den koning duurde slechts enkele minuten en werd in het Fransch en Vlaamsoh gehouden. Na afloop speelde de muziek de Brabangonne. DE REDE VAN DEN PREMIER. Diepe indruk in België. De gisteren gepubliceerde rede van den Belgischen eersten minister, graaf de Bro- queville, in den Senaat, heeft in de Belgi sche pers groote aandacht getrokken. Zijn verklaringen hebben' sensatie verwekt, vooral omdat de premier met een opmer kelijke vrijmoedigheid voor het parlement een opvatting over de ontwikkeling der be trekkingen met Duitschland ten beste heeft gegeven, welke principieel verschilt van de tot dusver algemeen heerschende mee- ning. De te Antwerpen verschijnende „Métro- pole" betoogt, dat de verklaringen van den premier in beginsel stellig in den minister raad zijn vastgelegd. Zelfs wordt beweerd, dat koning Albert nog kort voor zijn dood aan de rede zijn goedkeuring zou hebben gehecht, en dat zij reeds veertien dagen geleden uitgesproken had moeten worden, maar door de gebeurtenissen in verband met koning Alberts overlijden en koning Leopolds troonsbestijging is uitgesteld. De Broqueville, aldus de „Métropole", heeft een nieuwe taal gesproken en zijn rede beteekent een keerpunt in de opvat tingen, die tot dusver nopens het Duitsche vraagstuk heerschten. Men kan aannemen, dat hij zijn verkla ringen heeft afgelegd in overeenstemming met België's nabuurstaten en geallieerden en er valt niet aan te twijfelen, dat zij van internationale beteekenis zijn. Het vraag stuk der ontwapening is in een nieuwe faze van zijn ontwikkeling gekomen. Rede van Hymans in den Senaat. De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken, Hymans, heeft in een gisteren voor den Senaat gehouden rede voorname lijk gesproken over de ontwapening. De algemeene toestand, aldus de minister,' is sedert November j.l. niet verbeterd. In Duitschland is de geest der bevolking over verhit door de nationalistische opwinding. In geval van een mislukking der ontwa peningsconferentie kan men overgaan tot de toepassing van financieele en economi sche dwangmiddelen, om het verdrag van Versailles te doen eerbiedigen. De minis ter wil echter vaststellen, dat dit afzonder lijk door een enkele mogendheid of een kleine geïsoleerde groep van staten onmo gelijk kan geschieden, aangezien daarvoor een gemeenschappelijk solidair optreden van de voornaamste mogendheden nood zakelijk is. Voor het geval een positieve regeling van het ontwapeningsprobleem wordt ver in plaats van het verwijt op zich te laden, roemloos en zonder strijd van de aardop pervlakte verdwenen te zijn. Een leider van den Schutzbund zeide hem vóór drie weken: „Wij weten niet, of we winnen of verliezen zullen, maar wat er ook gebeuren I moge, vechten zullen we!" Misschien wil „Het Volk" deze verkla ringen van een partijgenoot aan de leden I der S. D. A. P. voorleggen! kregen door het sluiten van een internatio nale conventie, moet het politieke stand punt van België vastgesteld worden, want de eind-beslissingen zullen direct de be langen van België raken. Het Belgische standpunt wordt beheerscht door de algemeene beginselen, welke op bewonderenswaardige wijze in de troon rede van koning Leopold zijn uiteengezet,- België zal volgens zijn eer en het recht blij ven medewerken voor de organisatie van den vrede, maar zal er gelijktijdig voor waken, dat zijn onafhankelijkheid en zijn grondgebied geëerbiedigd worden. Hierbij komt nog de politieke richting, welke België aangegeven wordt door zijn geografische ligging, zijn permanente be langen en zijn sympathieën. Het is volko men natuurlijk, dat het land steunt op zijn vrienden Frankrijk en Engeland. De Locarno-pacten versohaffen aan Bel gië de waarborgen van Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië en ons land moet er naar streven, aldus Hymans, die garanties te handhaven en te versterken. Om den vrede te kunnen handhaven, moet men het groote gevaar bezweren, dat het gevolg zou zijn van een herbewapening van Duitschland, welke naar een bewapenings wedstrijd zou leiden. Op dit gevaar heeft de Belgische regeering de aandacht van de andere mogendheden gevestigd. Barthou naar Brussel. Ondanks het feit, dat De Broqueville in zijn fenomenale rede Frankrijk in zijn critiek heeft gespaard, leest iedereen te Brussel duidelijk uit de verklaringen van den premier, dat hij eindelijk wil breken met de vazallenpolitiek, welke België se dert den oorlog heeft gevoerd (aldus schrijft de Brusselsche correspondent van de „Msb."). De Franschgezinde, nationalistische pers is dan ook niet uitgeraasd over deze rede. Van Vlaamsche zijde stemt men er daar entegen volmondig mede in, omdat de Vlaamsche politici zich altijd met klem tegen de Belgische onderdanigheid ten op zichte van Frankrijk hebben verzet. Frankrijk begint zich over deze gewij zigde mentaliteit bezorgd te maken en het zal in den loop dezer week of in begin der volgende week, Barthou naar Brussel zen den, om poolshoogte te komen nemen en te trachten de gebroken potten aaneen te lij men. OOSTENRIJK- RUDOLF HESS TE WEENEN. Onderhandelingen over bijlegging van het nazi-conflict. Volgens een telegram aan de „Tel." uit Weenen vertoeft aldaar sinds Zaterdag de Duitsche rijksminister Hess, die zoo als men weet, plaatsvervanger is van rijks kanselier Hitier. De onderhandelingen, welke hij met Oostenrijksche regeerings- kringen voert, hebben ten doel een einde te maken aan het conflict tusschen de na- tionaal-socialisten en de regeering-Doll- fuss. De komst van Hess is een van de re denen van het uitblijven van verdere ac tie der Oostenrijksche nationaal-socialis- ten. Op het oogenblik houdt Hess vooral contact met de Christelijk-sociale partij leiders. Een moeilijkheid is, dat de Duit- schers blijven eischen, dat de regeering Dollfuss nieuwe verkiezingen zal uitschrij ven welken eisch de regeering niet wenscht in te willigen. Niettemin hebben de onderhandelingen een zoodanig verloop, dat men verwachten mag binnen een of twee weken een posi tief resultaat te bereiken. SPANJE. ALARM-TOESTAND DREIGENDE ALGEMEENE STAKING. Verstoringen van de openbare orde. Het bestuur van de Spaansche socialis tische vakvéreeniging heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin wordt medege deeld, dat de vakvereenigingen niet voor nemens zijn den strijd op te geven of een compromis te sluiten. Alle arbeidersbon den vereenigd in de vakvereenigingen, zul len in sympathie met de stakende bouw arbeiders, metaalbewerkers en drukkers gezellen in staking gaan, als de proteststa king van deze arbeiders niet vóór Vrijdag avond tot inwilliging der eischen heeft geleid. Deze drie groepen arbeiders om vatten 200.000 man. Deze verklaring der vakvereenigingen beteekent, dat de strijd tegen de regee ring geopend is. Als de werkgevers de eischen niet inwilligen, is een algemeene staking der georganiseerde arbeiders Maan dag a.s. te verwachten. Te Madrid zijn op drie plaatsen bom men ontploft, waardoor veel materiale schade werd aangericht. Te Vigo heeft een troep werkloozen on der aanvoering van een matroos verschei den winkels geplunderd. Toen de politie ingreep, werd zij met steenen bekogeld, zoodat van de vuurwapenen gebruik moest worden gemaakt. Een aantal werkloozen werd gewond. Ook te Santander hebben werkloozen- onlusten plaats gehad. Bij een botsing met de politie werden eenige hunner gewond. Als gevolg van deze bedreigingen en van de verstoringen van de openbare orde heeft de regeering gisteravond dan alarm toestand uitgeroepen. POLEN DUITSCH-POOLSCHE TARIEVEN VREDE. Het protocol te Warschau onderteekend. Gistermorgen hebben de Poolsche minis ter van buitenlandsche zaken Beek en de Duitsche gezant te Warschau, von Moltke, een protocol onderteekend, waardoor de finitief een einde wordt gemaakt aan den Duitsch-Poolschen tarieven-oorlog en de basis wordt gelegd vooreen normale ont wikkeling der wederzijdsche handelsbe trekkingen. De overeenkomst zal zoo spoedig moge lijk geratificeerd worden, doch onafhan kelijk hiervan zullen de bepalingen van het protocol reeds met ingang van 15 Maart a.s. toegepast worden. BUITENL. BERICHTEN BENDELEIDER TE CHICAGO VERMOORD. De millionair Pope, leider van een ben de misdadigers, is dood in zijn hotelkamer te Chicago aangetroffen. Het lijk was met zes kogels doorboord. BEROOFD EN OP DE RAILS GEWORPEN. Een nieuwe geheimzinnige moord heeft in Frankrijk groot opzien gebaard. Op het baanvak St. Quentin-Parijs heeft men het geheel verminkte lijk van den 44-jarigen handelsagent Gorun Gilles uit Parijs ge vonden. Gilles was op een zakenreis naar Brussel en is vermoedelijk in den nachttrein ver moord en op de rails geworpen. Verschei den treinen moeten over hem heen zijn ge gaan, alvorens de machinist van een goe derentrein het lijk ontdekte. De vrouw van den vermoorde verklaart, dat haar man zich naar Brussel had bege ven, om een vervallende schuld van 60.0U0 fres. te betalen. Noch aan de grens, noch te Brussel heeft men echter in den trein de bagage, den hoed en de jas van Gille gevonden, zoodat men vermoedt, met een roofmoord te doen te hebben. CEMENT EN SPIJKERS VOOR GOUD. Uit Kaapstad wordt vernomen, dat een zending van 930 ounces fijn goud (bijna 29 K.G.) verzonden door de Standard Bank te Bulawayo met het s.s. „Balmoral Castle" haar plaats van bestemming niet heeft be reikt. Toen de passagiersboot Maandag te Southampton arriveerde bleek het goud te zijn vervangen door cement en spijkers. U:t Londen en Southampton kon tot dusver geen bevestiging van dit bericht worden verkregen. Zonderlinge luchtspiegelingen. Officieren van het stoomschip „Bu teshire", komende van Glasgow, hebben gerapporteerd bij hun aankomst in Adelai de aan de kust zonderlinge luchtspiegelin gen te hebben gezien. Zij zagen, toen zij zich op een afstand van 45 mijlen bevon den, reeds den vuurtoren, die in gewone omstandigheden op niet grooter afstand dan 15 mijl waarneembaar is. Ook zagen zij den rook, veroorzaakt door een boschbrand op het Kangeroe-eiland op 30 mijl afstand. Een zeilschip, dat een gunstige bries af wachtte, werd eerst ondersteboven gezien. Later zag men het schip in rechten stand, doch boven water in plaats van er in. Schepen, welke voor anker lagen, namen eveneens vreemde en ongewone vormen aan. Een dezer schepen verloor elke gelij kenis met een stoomboot. Een ander schip leek doorzeefd met groote gaten. De officieren verklaarden bij hun aan komst, nooit tevoren dergelijke wonderlij ke luchtspiegelingen te hebben waargeno men. BINNENLAND ADVIESCOMMISSIE VRACHT- VERDEELING. De minister van Economische Zaken heeft een commissie van advies ingesteld voor de uitvoering van de wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart. welke tot taak heeft het ge ven van adv.es met betrekking tot de uit voering van genoemde wet en het bevor deren van het onderlinge contact tusschen de bevrachtingscommissies. Tot voorzitter dezer commissie is aan gewezen de heer J. Peterson, voorzitter van de Bevrachtingsscommissie te Rotter dam, tct leden de heeren C. P. van Bok- kum, secretaris van de Bevrachtingscom missie te Groningen, A. J. H. van Deur- sen, lid van de Bevrachtingscommissie te Rotterdam, ir. .Van Heyst, voorzitter van de Bevrachtingscommissie te Utrecht, ir. F. 's-Jacob, voorzitter van de Bevrach tingscommissie te Amsterdam, ir. H. A. Marcus, voorzitter van de Bevrachtings commissie te Haarlem. Tot lid en secreta ris de heer S. de Hoo, ambtenaar aan het departement van Economische Zaken. SPOORWEGPERSONEEL. De wijzigingen in de loon- en pensioen regeling. In aansluiting op vroegere berichten meldt men aan de „N. R. Crt." nog uit Utrecht: Zooals bekend is, heeft het loon van het spoorwegpersoneel over 1933 reeds kortin gen ondergaan van 3 pet. en 5 pet., terwijl J Mei a.s. een nieuwe korting van 4 pet. zal worden toegepast. Deze laatste korting is het resultaat van het overleg tusschen de directie der Neder - landsche Spoorwegen en den personeelraad, waarbij de minister van waterstaat zich noode heeft neergelegd. Deze had grootere eischen en wilde bovendien de korting eer der zien toegepast. De minister heeft bij zijn goedkeuring ten slotte van dit overleg aanstonds bij de di rectie aangedrongen op een herziening van het reglement dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, gepaard gaande met een verlaging van het gezamenlijk loon van het personeel op 1 Januari 1935. Deze nieuwe wensch van de zijde der re geering is het onderwerp geweest van een schriftelijk en mondeling overleg tusschen directie en personeelraad, dat slechts een voorbereidend karakter had. De perso neelraad heeft daarbij zijn misnoegen over dezen nieuwen aanslag op het loon van het personeel te kennen gegeven, waarna de directie verklaard heeft, dat zij haar hou ding over dezen nieuwen wensch van den minister tot loonsverlaging nog niet be paald heeft en daarover dan ook nog niet met den personeelraad in gedachten wisse ling wil treden. De directie heeft den perso neelraad verzocht, gegevens voor de herzie ning van het reglement dienstvoorwaarden te verzamelen en deze herziening te doen behandelen door een kleine commissie, om trent welker samenstelling zij een voorstel deed. In de laatst gehouden vergadering van den personeelraad is dit voorstel in bespre king geweest, waarbij bleek, dat de voor gestelde samenstelling niet de instemming van den raad had. In deze vergadering zijn mede nog enkele voorstellén behandeld be treffende wijzigingen in de bijlagen van het reglement dienstvoorwaarden, noodig ge worden in verband met de loonsverlaging op 1 Mei a.s. Deze bespreking heeft dus niets te maken met de herziening van het reglement op 1 Januari 1935. Een officieel verslag van deze vergadering verschijnt dan ook niet. Wat de pensioenregeling van het spoor wegpersoneel betreft, heeft de directie, naar aanleiding van een brief van den mi nister van waterstaat, een voorstel tot wij ziging en aanvulling van de Pensioenwet voor het spoorwegpersoneel bij de betrok ken instanties aanhangig gemaakt, welk voorstel beoogt te geraken tot een korting op een gedeelte der thans loopende pen sioenen, in verband met de sedert 1922 toe gepaste loonkortingen. Dit voorstel houdt in de grondslagen, waarop de pensioenen zijn berekend, te verminderen met 19 pet. van hun bedragen, voor zoover betrekking hebbende op de tijdvakken tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924, met 11 pet. van hun bedragen, voor zoover betreft de tijdvakken tusschen 1 Januari 1924 en 1 April 1933, en met 4 pet. van hun bedragen voor zoover betreft de tijdvakken tusschen 1 April 1933 en 1 Mei 1934. DE VERZWEGEN MILLIOENEN. Een grappenmaker zond aan „De Gelder lander" de volgende mededeeling, bedoeld als advertentie: Directe belastingen: afdeeling vergis singen. Wegens het enorm succes blijven al on ze zaken geopend tot 1 Mei a.s. Tot dien datum gegarandeerd .pijnlooze behande ling. Zegt het voort. Hooger Onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend per 17 Sept. a.s. aan G. Scheltema als gewoon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. Het conflict in het maatkleedïngbedrijf. conflict in het maatkleedingbedrijf bij een drietal maatzaken te Amsterdam behoeft eenige verbetering. Niet met de firma Loe- we, doch met de firme Löhle is overeen stemming bereikt, evenals met de N.V. Ga- diel's Kleermakerij. Genoemde firma's zijn, evenals Schulster, ongeorganiseerd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5