25ste Jaargang WOENSDAG 7 MAART 1934 No 7754 S)e£cki6cJi£Sou/fca/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De schaduwen der politiek. Als de nationaal-socialisten in ons land beweren, dat er onder de politieke par tijen te veel partijdigheid is partijdig heid, eng en bekrompen dan ontkennen w ij dat niet. 't Is echter zoo jammer, dat men daar blijkbaar.den duivel wil uitdrijven met den duivel! Onder de nationaal-socialisten keurt men het politiek partij-gedoe af. Maarmaakt men er zich niet zelf aan schuldig? Een der verschijnselen in ons politiek partij-leven, dat nu weer 'ns ons ernstig ergerlijk en dan weer belacheilijk kinder achtig voorkomt, een der partij-uitwassen is gelegen in het feit, dat men alles in eigen partij volmaakt en in andere partij slecht vindt! Dat komt voor onder alle politieke par tijen. Maar toch zeker niet het minst in de N.S.B. Zekerniet hetminst! Uit alles wat wij veronderstellen: te recht in de politieke partijen aan ver keerds wordt geconstateerd, tracht de N.S.B. politieke munt te slaan: Zoo slécht zijn nu de politieke partijen, in de N.S.B. zou iets dergelijks niet voorkomen!.... Met het oog op dat optreden van de N.SJ3. en naar aanleiding van het geval- Abrahams in Amsterdam, geeft de „Lim burger Koerier" den fascisten een lesje. Nationaal-socialisten en fascisten, aldus het Limburgsoh orgaan, zullen wel trach ten anti-democratische munt te slaan uit deze onpleizierige geschiedenis. Doch zij missen daartoe het recht: Onder een dictatoraal regime zou een dergelijk misbruik wellicht nooit aan het licht zijn gekomen. En bovendien bestaat nu de mogelijkheid, om niet te zeggen: de waarschijnlijkheid, dat het democratisch bestuur van Amsterdam de eigen fout corrigeert en aan het mis bruik een einde maakt. Zoo is het. Ten onrechte willen natio naal-socialisten en fascisten uit alles wat er verkeerds in anderen is, onder de parle mentaire democratie, in de politieke par tijen, politieke munt slaan! Er moet veel verbeterd worden in onze samenleving. Dat moet en dat kan, maar dan moeten degenen, die daaraan willen medewerken, niet lijden aan een zelfinge nomenheid, welke de oogen sluit voor eigen fouten en anderer tekortkomingen onder een vergrootglas zet! Dat zij gezegd aan de nationaal-socialisten en fascisten, maar ook aan de leden van andere partijen en ook tot onszelf! LEIDSCHE STADHUIS-KWESTIE Op het ingezonden stuk van den heer Henri Polak in de „Vooruit", geeft de heer v. Eek, voorzitter van de Leidsche Raads fractie der S.D.A.P. het volgende antwoord: „Na zijn eerste schrijven heb ik Polak geantwoord, dat na deskundige voorlichting en nauwgezette overweging de Leidsche raadsfractie éénparig besloten had het ad vies te volgen der Raadhuis-Advies-Com missie en de aanneming van het plan- BJaauw te bevorderen. Daarop heeft in een tweede schrijven Polak zich bereid ver klaard nog eens met de fractie te komen praten. De fractie achtte dit overbodig, te meer daar reeds bekend was geworden, dat zij haar standpunt had vastgesteld. Ik meen mij te herinneren, dat de wijze, waarop Po- lok terloops aanbood nog eens te komen praten, het niet noodig maakte daarop te antwoorden indien de fractie niet van zijn aanbod wenschte gebruik te maken. Vergis ik mij daarin, dan ben ik bereid Polak mijn verontschuldiging aan te bieden voor on opzettelijk begane onbeleefdheid. Met verbazing en tegelijk met ontstem ming heb ik echter kennis genomen van het feit, dat Polak behoort tot hen, die een poging doen om het raadsbesluit, waarin aan den architect Blaauw is opgedragen een definitief stadhuisplan te ontwerpen, door de regeering te laten vernietigen. Ge lukt die poging, dan wordt daarmede nog niet beslist, dat architect Kropholler de op dracht krijgt om een stadhuisplan te ont werpen, doch wordt een toestand van ver warring en onzekerheid geschapen en aan het Leidsche stadhuis-treurspel wederom een verlengstuk toegevoegd. Ik weet, dat het woordenboek van Polak uitgebreid en bijna volledig is. Ik hoop, dat daarin het woord autonomie, de gemeente lijke zelfregeering, niet ontbreekt. Den Leidschen Raad is reeds door de re geering de vrijheid benomen om zelf te be slissen, of al dan niet de oude gevel zal worden hersteld (Dat is niet juist. Red), moet nu de regeering den Raad ook ver bieden dien architect als bouwmeester voor het stadhuis aan te wijzen, die naar het oor deel van de groote meerderheid van den Raad het beste plan heeft ingeleverd? Niettegenstaande de zoogenaamde afwij king van het plan-Blaauw hebben zoowel de deskundige Raadhuis-Advies-Commissie, als de Commissie van Fabricage, Burge meester en Wethouders en de Raad beslo ten den architect Blaauw te verzoeken een definitief plan te ontwerpen. Er bestaat nu kans, dat binnen niet te langen tijd Leiden in het bezit komt van een stadhuis, dat naar het oorbel van hen, die er over te beslis sen h i, zoowel uit practisch als uit schooi -soogpunt aan billijke eischen voldoet. Ik vertrouw, dat de regeering het verzoek van Polak c.s. zal afwijzen en zich zal stel len op dit standpunt, dat ten slotte Leiden, dat de kosten voor het stadhuis moet beta len, ook het recht heeft uit te maken, wie het stadhuis zal bouwen en welk plan het beste beantwoordt aan het gestelde doel". Wij hebben, waar wij het artikel van den heer Polak hebben overgenomen, ook het antwoord van mr. v. Eek daarop volledig willen geven.' Onze lezers kunnen nu concludeeren. En iedereen zal, dunkt ons, met ons moeten vaststellen, dat de heer v. Eek niet sterk is in zijn verdediging van het standpunt der socialistische fractie, die de aangeboden voorlichting van den heer Polak weigerde, klaarblijkelijk omdat zij wist, dat de heer Polak een standpunt innam, dat haar niet welgevallig was, tot een conclusie kwam, waartoe zij niet wilde komen! En dan te spreken over de„zooge naamde" afwijking van het plan-Blaauw, waar er een afwijking was, zóó belangrijk, dat daardoor, naar het oordeel der Raadhuis-Advies-Commissie zelf, het plan feitelijk de aantrekkelijkheid heeft gekre gen, die het in de waardeering der Commis sie bezat! Maar wij hebben geen lust, daarover nu weer 'ns te gaan uitweiden. Wij kunnen intusschen mededeelen, dat de regeering het verzoek van Polak es. reeds heeft afgewezen. Ook de redactie van „Vooruit" heeft een kantteekening gezet bij het artikel van Po lak, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wat onze qualificaties omtrent den aard der agitatie ten gunste van het plan-Krop holler betreft, kunnen wij slechts verwijzen naar de vele keeren, dat wij den vinger hebben gelegd op onjuiste methodes. Onze gewaardeerde partijgenoot heeft natuurlijk, het volste recht, om het plan-Kropholler beter te vinden dan het plan-Blaauw, en wij zijn ten volle overtuigd, dat hij op gronden van algemeen belang zich bij de actie tegen het plan-Blaauw heeft aange sloten. Ten opzichte van tal van zijn me destanders zijn wij, op grond van de ver schillende door ons gepubliceerde feiten, daarvan allerminst overtuigd. Wij hebben daarom al de handelingen van de Krophol- lerianen, welke niet door den beugel kon den, gesignaleerd in het belang van zuiver heid der politieke zeden. Wanneer Henri Polak in onze plaats geweest was, als wij op de hoogte van de feiten, zou hij niet an ders gedaan hebben". Dat is een staaltje van die ergerlijke of kinderachtige politiek, waarover wij hier boven schreven. Voor Polak neemt de brave redactie haar insinuatie (van gekonkel e.d.) terug, maar niet voor „tal van zijn mede- I standers"! Waarom voor Polak wel? Om dat het een „gewaardeerde partijgenoot" is! Dat is de politiek op z'n breedst! En dan dan durft de redactie van „Vooruit" schrijven, dat zij in de Leidsche Stadhuiskwestie de rol heeft moeten ver vullen, die zij heeft vervuld, „in het belang van zuiverheid der politieke zeden". „In het belang van zuiverheid der poli tieke zeden" heeft die redactie b.v.in haar kolommen een persoonlijk aangewezen voorstander van het plan-Kropholler laten belasteren, terwijl die laster nooit is teruggenomen!Zóó'n gezedepreek wekt walging op. Wij zeggen er niets meer van. VRIENDEN VAN EGMOND. Geef gul uw gulden! De belangstelling in het grootsche werk van den heropbouw der oude Benedictij ner Abdij te Egmond is steeds groeiende. Teneinde nu iedereen in de gelegenheid te stellen aan die belangstelling door of fervaardigheid practische beteekenis te ge ven ten aanzien van den wederopbouw van het Egmondsche monument en mid delpunt van cultuur, godsdienstig leven en gebedsactie, is door het Comité tot in zameling van gelden voor den bouw van een Benedictijner Klooster te Egmond, van 'welk comité x.Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, eere-voorzitter en het Tweede Kamerlid Dr. L. G. Kortenhorst voorzitter en burge meester J. J. M. Wiegman van Wassenaar penningmeester is, de Vereeniging „Vrien den van Egmond" opgericht. „Kleine geschenken onderhouden de vriendschap". Door een geschenk van één harde gulden per jaar verovert men zich reeds de vriendschap der Benedictij nen, welke vriendschap, uit kleine ge schenken opgebouwd, de paters beantwoor den met hun „Vrienden" deelgenoot te maken in de groote geestelijke gunsten, verworven door de gebeden en goede werken der monniken van Oosterhout (Egmond). Bovendien wordt maandelijks -een H. Mis voor de Vrienden opgedragen. Bij overlijden van een der Vrienden wordt voor zijn zielerust in de Abdij een H. Mis opgedragen. Maar behalve de vele gunsten, die men zich verzekert door zijn lidmaatschap, heeft men bovendien door zijn bijdrage nog de groote zelfvoldoening een steentje bij te dragen tot heropbouw van de groot sche Abdij van Egmond. Burgemeester Wiegman te Wassenaar zal gaarne uw bouwstee.', in ontvangst nemén. BINNENLAND EERSTE KAMER SOCIALE ZAKEN. De Eerste Kamer zette haar begrootings- arbeid voort met Sociale Zaken. In ver loop van eenige korte uren gaven niet minder dan negen afgevaardigden hunne beschouwingen. Het waren de Katholie ken mr. Heerkens Thijssen en Anderies- sen, de sociaal-democraten Danz, Hermans en Rugge, de liberalen van den Bergh en Smeenge, de vrijzinnig-democraat prof. van Embden en de christelijk-historische senator Ter Haar. Wij komen morgen hierop terug. TWEEDE KAMER Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- nisius. In de Maart-aflevering van het „Schild" kondigt de hoofdredacteur, prof. J. P. Ver haar uit Warmond, een interessante brochu- renreeks aan, welker verschijning in breede kringen met voldoening begroet zal wor den. Deze brochuren-reeks welke bin nenkort bij de N.V. Paul Brand's Uitgevers bedrijf te Hilversum zal verschijnen onder den algemeenen titel „Waarheid en Leven" zal de katholieke waarheids- en levens leer op populair-wetenschappelijke wijze klaar en duidelijk uiteenzetten, terwijl ook aan de niet-katholieke levenswijsheid volle aandacht zal worden geschonken. De geheele uitgave zal onder leiding staan van prof. Verhaar, die er voor zal waken, dat in deze brochures niet gepo lemiseerd zal worden. Zij zullen verschijnen in drie series. In de eerste serie welke als ondertitel zal dragen „Katholieke Le venswijsheid" en als kenteeken een blau wen omslag zal hebben zal de geheele Katholieke apologie en godsdienstleer be handeld worden. De tweede serie zal tot titel hebben „Niet-katholieke Levenswijs heid" en kenbaar zijn door een paarsen band. Daarin zullen verschillende (vooral moderne) religieuse stroomingen en sekten worden behandeld. De derde serie, die „Mo dern Apostolaat" getiteld zal zijn, heeft tot onderwerp de belichting van de religieuse waarde van de gepraktiseerde levenswijs heid der Katholieke Kerk in actie. Deze serie zal vooral de zielzorg raken en laten zien, welke vormen van werkdadig apos tolaat er in onzen modernen tijd leven in de aloude Moederkerk. Deze serie heeft een rooden band. De eerste brochures van deze series zullen waarschijnlijk nog deze maand het licht zien. Het is een grootsch opgezet plan, dat wij een volkomen succes toewensohen. Vervolgens treffen wij in deze afleve ring aan een artikel van pater J. Th. Ros- mulder S.J. over de wilsvrijheid der men- schen, een moeilijk onderwerp, klaar en logisch behandeld. Verder het vervolg van de serie „De be keering van Arnold Lunn" door H. Reijnen uit Rolduc, en een beschouwing van prof. P. C. J. Stammeijer van Warmond over „Onze broederschap in Christus". In de rubriek „Op den Uitkijk" wordt o.a. een zeer leerzame uiteenzetting aangehaald van den Weensohen professor dr. Jos. Eber- le in „Schonere Zukunft" over het Duit- sche Protestantisme en het Nationaal Socia lisme. Ook de Protestantsche Kerk maakt een ernstigen tijd mee in het huidige Duitschland. Ontstellend iiï al z'n kortheid is een mededeeling, dat er in Moskou ongeveer 20.000 Katholieken zijn, die met z'n allen de beschikking hadden over slechts drie kerken en een kapel, welke hun thans zijn ontnomen. Er is één R. K. bisschop, mgr. Never, een Franschman, die onder bescher- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS. - Geen behoefte aan een Staatsbank. Nadat de nieuwe katholieke afgevaardig de, de heer Stumpel, als opvolger van den wegens zijn benoeming tot burgemeester van Rijswijk, uit de Kamer vertrokken middenstandsspecialist, Mr. van Hellen- berg Hubar, op de gebruikelijke wijze door president Ruys de Beerenbrouck geïnstal leerd was, heeft de Kamer met 58 tegen 19 stemmen de motie-van der Waerden ver worpen, welke aanstuurde op eern van Staatswege te beheeren Centrale Circula tiebank. De voorsteller van de motie zag bij deze stemming alleen zijn fractiegenooten naast zich staan. Ir. Bongaerts heeft het tegenstem men van de katholieke fractie gemotiveerd met de verklaring, dat de wenschen, die men daar op het gebied van het bankwezen koestert, betrekking hebben op voorwaar den en bepalingen, die eventueel aan het octrooi kunnen worden verbonden, als dit in 1937 moet worden vernieuwd. Behoefte, om zich reeds thans voor een Staatsbank uit te spreken, had men dus in de katho lieke fractie allerminst. De begrooting van het Zuiderzeefonds, die ditmaal tengevolge van het laat inzen den der Memorie van Antwoord niet vóór Kerstmis kon klaar komen, brengt altijd twee soorten onderwerpen. Groote vraag stukken, waaronder natuurlijk de al of niet voortzetting van het inpolderingswerk nummer één staat, wisselen af met tal van détailskwesties, welke de practijk van de Zuiderzeesteunwet in de wereld roept. „GEEN SABOTAGE VAN GEZAG". Minister Marchant over den oproep van het Comité van professoren en studenten. Eenigen tijd geleden heeft het Eerste Kamerlid jonkheer Van Citters der regee ring schriftelijk vragen gesteld naar aan leiding van den oproep van het comité van professoren en studenten, waarin de onder teekenaars verklaren, dat zij nimmer hun wetenschappelijke bekwaamheden op eeni- gerlei wijze bewust in dienst willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbereiding, welk pogen naar de meening van den heer Van Citters feitelijk neerkomt op „sabotage van het gezag". Minister Marchant, antwoordende, deelt in de eerste plaats mee, dat hem inmiddels een schrijven bereikte van vier der docen ten de hoogleeraren Van Emden, Fokker, Bering en Tinbergen waarin deze mee- deelen, dat zij in die oproeping niet heb ben aangespoord tot eenige onwettige daad en dat dit er h.i. redelijkerwijze ook onmo gelijk uit gelezen kan worden. (Wij publi ceerden dezen brief reeds eerder. Red.). De hóogleeraren Van den Bergh van Ey- singa en Van Holk, hebben nader bericht, met den inhoud van dit schrijven accoord te gaan. Minister Marchant vervolgt dan, dat van de onderteekenaren van het eerste rond schrijven alleen professor Van Holk rijks ambtenaar is, en wel te Leiden. De hoögleeraren Van den Berg, van Ey- singa en Van Mourik Broekman doceer en te Utrecht vanwege het Haagsch Genoot schap tot Verdediging van den Christelij- ken Godsdienst. De minister kan zich voorstellen, dat deze hoogleeraren, uit den aard der zaak in de eerste plaats denkende aan hun eigen leer vakken, zich niet ten volle hebben gereali seerd, welke consequenties kunnen zijn ver- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. België's premier over Duitschlands be wapening. (2de blad). Scherpe critiek van de „Osservatore Ro mano" op de nationaal-socialistische jeugd- politiek. (2de blad). Spaansche socialisten dreigen met bur geroorlog indien er een rechtsch bewind mocht komen. (2de blad). Ernstig spoorwegongeluk bij Moskou. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. De bepaling van den Zomertijd. (1ste blad). Belangrijke arrestatie in verband met oplichting van de Varkens-Centrale (1ste blad). ming staat van het Fransche gezantschap. Bovendien er er één katholiek geünieerd priester van den Oosterschen ritus, die zwaar ziek ligt. De zielzorg over de Katho lieken van Moskou is dus totaal kapot ge slagen. Tenslotte wordt de Maart-aflevering van het Schild gecompleteerd door de Vragen- bus, Boekbespreking en Correspondentie. bonden aan de verklaring, wat men zijn wetenschappelijke bekwaamheden nimmer op eenigerlei wijze bewust in dienst zal willen stellen van oorlog of oorlogsvoorbe reiding. De minister erkent ook, dat, als men den verderen inhoud van de verklaring onder geschikt acht aan de woorden „nimmer op eenigerlei wijze bewust in dienst te willen stellen", en daarbij den nadruk legt op het woord „willen", door deze verklaring niet is uitgesloten dat men eventueel onvoor waardelijk en ten volle zijn plicht zal doen, indien het daartoe bevoegd gezag een op dracht geeft tot werkzaamheden, die, vrij willig ondernomen, door de verklaring zou den zijn buitengesloten. Hierbij moet niet alleen aan het vervullen van den militie plicht worden gedacht maar ook aan ambte lijk verstrekte opdrachten. Daar het nader schrijven de beteekenis der verklaring in dezen zin onderstreept, bestaat er voor den minister geen aanlei ding om van misbruik der ambtelijke po sitie of sabotage van het gezag te spreken. Veeleer zou hij willen zeg-gen, dat de on derteekenaars van de oproeping zich heb ben laten verleiden tot een daad van idea lisme, waarvan zij bij doordenken hadden moeten beseffen, dat zij geen reëele betee kenis kan hebben, en een indruk kon maken op derden, dien zij niet hebben gewenscht. Door een duidelijker omschrijving van de gewenschte handhaving der gehoorzaam heid aan het gezag zou de beperkte reëele beteekenis van de verklaring meer in het oog zijn gevallen. Uit het bovenstaande volgt, dat de mi nister geen aanleiding kan vinden, om het initiatief te nemen tot een disciplinair op treden tegen den eenigen onderteekenaar van dien oproep, die rijksambtenaar is. Deze heeft intusschen zich schriftelijk te zijner verantwoording tot den president van curatoren der Leidsohe universiteit ge richt. Aan curatoren is in eersten aanleg overgelaten te beslissen in hoeverre in dit geval artikel 107 der Hooger Onderwijswet van toepassing is. ZOMERTIJD. Van 15 Mei tot 7 October. De „Staatscourant" van Dinsdagavond bevat een Koninklijk Besluit, waarbij wordt bepaald dat in 1934 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, be doeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindigen den zevenden October. DE STILLE OMGANG. Alleen reeds van buiten Amsterdam worden dit jaar 42.000 deelnemers verwacht. Zooals bekend wordt dit jaar de Stille Omgang gehouden op 11 en 18 Maart. Volgens de officieele opgave bedraagt het aantal deelnemers van buiten den eersten nacht ongeveer 22.000, den tweeden nacht bijna 20.000. Daarbij komen dan nog tienduizenden Amsterdammers. Van de groote groepen staat Utrecht dit maal bovenaan met 2600 deelnemers. Dan volgt Nijmegen, Venlo en Omstreken met 2200, Leiden met 2000, den Haag met 1900, Rotterdam 1600, Haarlem 1600, Arnhem en Omstreken 1400, de Rijwielbond Noord- Holland met 1400, 't Gooi 1200, Groningen 1200, Friesland 1100.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1