ZATERDAG 3 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURAN1 EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 770.4 te la Coruna. Laagste barometerst.: 735.1 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Maart: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Ge deeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk wei nig of geen neerslag Kouder des nachts en des ochtends. Zooals reeds gisteren werd verwacht, is de hooge druk in het ZuidWesten zich ver der gaan herstellen. Thans ligt over Zuid- Ierland reeds weer een 765 Isobaar, 't regen- front met een scherpe scheiding tussehen de warme Zuid-Westen winden en de koude re Westen en Noord-Westen winden, ver plaatste zich in Oostelijke richting en pas seerde hedennacht en hedenmorgen, dus eerder dan gisteren verwacht werd, ons land. Het bracht over deze omgeving ge middeld 2 m.m. regen. De neerslag hoeveel heden, welke dit front over Engeland en Frankrijk veroorzaakte, waren iets grooter Hedenmorgen bevonden zich over ons land en Frankrijk nog de warme luchtmassa's (gemiddelde temperatuur stijging in Ne derland sinds gisteren 5 gr. C.) doch over Groot-Brittannië en Ierland is onder in vloed van de koudere Wester- tot Noorder- strooming de temperatuur een weinig ge daald. Intusschen is de kern van de IJsland- sche depressie een weinig Oost-Noord-Oost- waarts getrokken, terwijl haar invloed zich over Scandinavië ptibreidde. Dientengevol ge nam de hooge druk over Zweden en Fin land een weinig af. Verder is de vorst in deze omgeving minder streng geworden. De zware stormen, welke gisteren aan de kust van Zuid-Noorwegen waaiden, zijn bedaard. Thans waait het alleen aan de Iersche kust vrij krachtig. Over de Fran- sche Riviera is het minimum verdwenen. Voor onze omgeving mag opklarend weer met Westelijke winden worden verwacht; des nachts wellicht eenige lichte vorst. De kans op een enkel buitje is niet uitgeslo ten, doch de neerslag hoeveelheid zal de 1 m.m. wel niet overtreffen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 6.11 uur tot Zondagmorgen 6.12 uur; van Zondagnamid dag 6.13 uur tot Maandagmorgen 6.10 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 4 Maart v.m. 4.06 uur nam. 4.21 uur; Maandag 5 Maart v.m. 4.37 uur en nam. 4.53 uur. BIJGELOOF IN ONZEN BESCHAAFDEN TIJD. (EEN BRIEF UIT LONDEN). Reeds meermalen is in de pers de aan dacht gevestigd op de groote geestelijke ontredderin|, waarin het huidige Enge land ten prooi is. Deze ontreddering open baart zich vooral op godsdienstig terrein, niet alleen door het steeds grooter wor dende aantal secten, die'zich van het pro testantisme losrukken, dooh ook in 'n soort onzekerheid, een twijfel, op wijsgeerig en wetenschappelijk gebied. Hieraan zijn zelfs heldere geesten onderhevig; zij gaan zich verliezen in een analyseeren van de natuur en de gedachte. Om dit probleem uitvoerig te behande len werd in de afgeloopen maand een ver gadering gehouden van de „Church As sembly" der Staatskerk, die ons in dé ge legenheid stelde om verschillende grond beginselen van het Anglicanisme te zien uiteengezet. Dit Anglicanisme is de offi- cieéle staatsgodsdienst van Engeland, doch de evolutie, die deze kerk thans door maakt, neemt evenzeer de leiders als de geloovigen in beslag. Thans bestaat er in Engeland een drang naar 'n nieuw soort geheimzinnigen godsdienst, welk streven beschouwd moet worden als een natuur lijke reactie op de geestelijke ontredde ring. Het aantal spiritistienclubs en het aantal „kerken", die speciaal voor spiritistische doeleinden zijn gebouwd, is werkelijk over stelpend. Zij tellen een groote menigte aanhangers, beschikken over een groote massa lectuur en houden regelmatig hun j bijeenkomsten. Zij trachten zelfs nieuwe leden aan te werven door advertenties in de j dagbladen te plaatsen. Natuurlijk zijn er mediums, die een handig gebruik weten te maken van hun psychische capaciteiten. Zij spelen de hoofdrol in de spiritistische séances, geven persoonlijke raadgevingen en houden zelfs regelmatig spiritistische cursussen. Er is in Londen een medium, die verklaart „bezeten" te zijn van een be schermgeest, die hem in staat stelt om preeken te houden tijdens zijn „trance toestand". Ook werd hij door dezen geest „genoodzaakt" zijn openbaringen op een gramofoonplaat vast te leggen, om ze al dus voor het nageslacht te bewaren. Dezer dagen kwam een karakteristiek geval voor het gerecht. Het betrof een da me, die door Palestina en Arabië trok om propaganda te maken voor de z.g. Pink sterbeweging. Zij was thans naar Enge land gekomen om rechtsstreeksche „god delijke" voorspellingen te doen. De leden van de sekte, waartoe zij behoorde, be weerden, dat zij op bijzondere wijze van den H. Geest de gave der talen en der pro fetie had ontvangen, op dezelfde wijze als de Apostelen op het Pinksterfeest. Onze heldin kwam dus een proeve geven van haar profetie, en tevens eindigde zij met een plechtig: „Aldus spreekt God!" Zij „be zielde" eveneens een dame, die haar, om haar te steunen in haar „zending", vijf duizend pond sterling schonk. De ouders van de milde geefster, die deze som toch wel wat hoog vonden, daagden de „Pro fetes" voor de rechtbank. Een arts oor- oordeelde, dat de milde geefster ontoere kenbaar en onbevoegd was om haar eigen zaken te beheeren, en daar zij tevo ren van niemand advies had ingewonnen, werd haar daad ongeldig verklaard. De Engelsche wet erkent inderdaad geen gif ten voor godsdienstige doeleinden, dan wanneer de gever in het volle bezit van zijn rechten is en de gift schenk met voor weten en goedkeuring van een derde, die zelf geen belang bij de zaak heeft. De Spiritisten en al deze nieuwe sekten houden vaak hun bijeenkomsten in het ge heimzinnige duister, terwijl de aanhangers zich inderdaad dikwijls met de z.g. „zwarte kunst" ophouden. De zwarte kunst wordt werkelijk nog door zeer velen in Engeland beoefend. Het klinkt misschien niet erg geloofwaardig, doch de feiten zijn er om het te bewijzen. Zij vindt vooral haar beoefenaars onder studenten en dames uit den deftigen stand. Zot* bestaat er in Londen een „broeder schap", die zich in het bijzonder bezig houdt met het oproepen van dooden, of schoon men niet weet, of hun werk inder daad ooit met succes werd bekroond. In Chelsea komt sinds enkele jaren op bepaalde tijden een groepje menschen sa men in een huis, waar men dan verschil lende heidensche riten en gebruiken be oefent en zich in het bijzonder toelegt op oude Egyptische practijken: eenieder heeft een bakje koud water voor zich en moet zijn ontblooten rechterarm daarboven hou den, terwijl hun leider of voorganger zijn gebeden prevelt. Op een gegeven oogen- blik moeten allen hun arm in het water dompelen en deze dan rondzwaaien boven hun hoofd, terwijl zij dan heiligheid en voorspoed voor zichzelf en hun geloofsge- nooten afsmeeken. Spoedig vormt zich na tuurlijk een flinke plas water in het mid den van het vertrek, en deze is dan het zinnebeeld van hun saamhoorigheid en eenheid „in het geloof". Dit soort van zwarte kunst is nog heel onschuldig, doch in de sombere vertrekken gaat men ook vaak over tot de z.g. zwarte mis, de vereering van Satan, waarbij dan veel ongerechtigheden geschieden. Zonder er eenig tijdverdrijf of iets der gelijks in te zoeken zijn er tal van men schen, die werkelijk geloof hechten aan die practijken. Het zou dus een dwaasheid zijn te beweren, dat de duivelvereering in onze tijden niet meer bestaat. Velen hechten zich met hart en ziel aan die practijken als aan het eenige geestesgoed, dat zij bezit ten. Het is zoo maar geen waarzeggerij, kaartleggerij of mode, dat men zich toe legt op Oostersche gebruiken en riten. De machtige bescherming en „steun" vooral van de dames uit de „Society" veroorlooft dezen modernen „tooverheksen" zelfs den traditioneelen bezem achterwegen te la ten en dit voertuig te verwisselen voor een snelle luxe auto op hun tochten door de villawijken. Ook in Frankrijk werd de duivelskunst ten tijde van de Commune veelvuldig be oefend, zelfs zoozeer, dat de wet van 1775 die haar verbood, werd afgeschaft. Deze verschijnselen zijn wel een treurig kenteeken voor het feit, dat wie de ge openbaarde waarheid afwijzen, in hun zie- ledorst naar het bvoennatuurlijke op de el lendigste dwaalwegen terecht komen. STADSNIEUWS IN DEN BAN VAN JAVA'S VULKANEN Voordracht dr. W. van Bemmelen Gisteravond heeft voor de Ned. Mij. van Letterkunde alhier, dr. W. van Bemmelen gesproken over: „In den ban van Java's vulkanen". In de literatuur staan twee elementen op den voorgrond, dat zijn handeling en omgeving. Terwijl de handeling bijna im mer die van levende wezens is (men schen. bovennatuurlijke wezens of dieren) verschilt de omgeving sterk, naarmate zij kunstmatig is, of die der vrije natuur. Zal de schrijver iets werkelijk-- waars i goeds leveren, zoo zal hij zoodanig ver trouwd met de gekozen handeling en om geving dienen te zijn, dat hij in zijn ver beelding kan doorleven. Deze eenvoudige waarheden verklaren misschien, waarom in ons land, dat arm is aan verscheidenheid van gebeurtenis sen en vrije natuur, ook de literatuur aan verscheidenheid in onderwerpen niet rijk is. Uitgesproken is de armoede van ons land aan verscheidenheid in vrije natuur; temeer moet daarom toegejuicht worden de opleving in het bezoek aan de schoone resten, die wij nog bezitten. Wij ontberen VAN ONZE ADVERTEERDERS GLASHANDEL W. VAN DAM EN CO. 'n Bescheiden zaak van groote innerlijke kracht, zoo mogen we noemen den glas- handel der fa. W. van Dam en Co. Deze bekende zaak is thans verplaatst van het Noordeinde naar den Oude Singel in de fabrieken der vroegere dekenfabrieken der fa. Zuurdeeg: Deze verandering is van groote beteeke- nis in de eerste plaats voor het verkeer in het Noordeinde, waar de vrachtauto's der firma noodgedwongen meermalen ver keersopstoppingen veroorzaakte^. In de tweede plaats voor de firma zelf, die nu haar kantoren, werkplaatsen en opslag ruimten aan Noordeinde, Rembrandtstraat en Witte Singel kan vereenigen in de eene groote zaak aan Oude Singel, Zandstraat en Baatstraat. Ontzaggelijke ruimten staan de firma nu ter beschikking, met zolderverdiepingen tot een gezamenlijke ruimte van 4000 M2. De zaak is nu temeer prachtig gelegen, in de eerste plaats door gunstige ligging aan het groote vaarwater, in de tweede plaats omdat de vrachtauto's nu in drie straten kunnen lossen niet alleen, maar ook de fabriek kunnen binnenrijden tot de gewenschte afdeelingen bereikt zijn. De tegenwoordige firmant, de heer D. C. de Jong, die reeds 27 jaar in de zaak is, heeft hiermede voor de vierde maal uit breiding aan de zaak gegeven en, gezien de ruimte, zal dit wel de laatste zijn, maar hier is dan ook volop gelegenheid tot ver sterking der innerlijke kracht, waarvan we in den aanhef spraken. Menschen, die het weten kunnen en het geheele land berei zen, verklaren, dat dit de best ingerichte zaak van het land genoemd mag worden. De firma v. Dam wenschen we met deze prachtige zaak veel voorspoed. echter het gebergte en de zee kan dat ge mis niet vergoeden. Maar de Nederlander is een reiziger! Edoch vertoeft hij meestal niet lang ge noeg in de bergen om hun natuur voldoen de doorleefd te hebben. Maar-in de tropische gewesten leeft hij vaak lang genoeg om die eigenaardige vertrouwdheid te krijgen! Inderdaad zien we hier in de literaire productie hande ling en omgeving in nieuwe vormen op treden. Zelden zijn het de ras-schrijvers, die naar de koloniën verhuizen en uit de blijvende Nederlandsche bevolking kwa men maar zeer weinig schrijvers naar vo ren. Meestal waren het menschen met gansch andere bezigheden, die allengs tot schrijven kwamen en doorgaans ook be paalde zich de handeling "tot het eigen be zoek aan de vrije natuur. Daardoor trad juist op den voorgrond de inwerking der omgeving op den schrijver, en belangwek kend is het ha te gaan welke vormen, die inwerking vermag aan to nemen. Zoo rijk echter is de tropische natuur, dat ter be perking uit haar een keus moet gedaan worden. Spreker vestigde op het vul kaanlandschap, opdat hij uit eigen onder vinding zou kunnen spreken, en met beel den zijn woorden zou kunnen toelichten. Machtig is de indruk, die de hooge vul kaan maakt, solitair, als hij oprijst uit het lage land, gelijk een Tjeremé, een Larvee. Beheerscher is hij van het wel en wee van dit land, dat hij het aanzijn schonk. Merkwaardig is de reeks van tegenstel lingen in omgeving, die zij den bestijger aanbiedt, Beneden de vruchtbare velden, daarna het oerwoud, met hun vredige watervlakten, die glimlachend vreeselijke geheimen bewaren, daarna het oerwoud, dat allengs uitdunt tot de laatste voorpost in de regionen, waar de stille strijd woedt met de giftige dampen der kratervelden, die zelf in de hoogste gordels de naakt heid van grimmig gesteente blootleggen. Tenslotte, als de verbijsterendste der te genstellingen, de kraterput. Tot ontraadseling prikkelend zijn de geometrische vormen die de vulkaan ver toont. Zeer sterk in zijn boeiing is hij, om dat hij een levende berg is en in zijn flan ken en wanden laat aflezen het bewogen leven, dat 't zijne was gedurende aeonen- duur. Jeugd, mannelijke leeftijd, ouder dom zien we verpersoonlijkt in de vele vulkanen van Java en haar eilandburen en alles, wat wij kennen van een mensche- lijken levensgang, vinden wij terug in oeze levende bergen. Ook de dood en de uiteindelijke vernietiging. Allermachtigst van indruk is de uitbarstende vulkaan, en de schrikbarelijke taferelen der ver nieling. Heel de gamma van schoonheid tot verschrikkelijkheid boden de lahars van den Kloet, onmiddellijk na zijn laat ste uitbarsting. Tenslotte: hoe is te over treffen de geheimzinnige schoonheid van kratermeren als die van Kloet, Idjen of Rindjani? Eindeloos van verscheidenheid zijn hier de indrukken op hem, die dit alles aanschouwt. Retraite-Vereeniging „St. Clemens". Bovengenoemde vereeniging, welke een jaar' bestaat, ging j.L Zaterdag 24 Febr., met een vijftigtal leden naar Noordwijker- hout, tot het houden eener Retraite. Zij kwamen Dinsdag j.L opgewekt terug. „Het waren weer zeer mooie en schoone dagen voor ons", dat zei iedere deelnemer en nu I hoopt het bestuur weer vele nieuwe spaar- j ders te kunnen inschrijven (ook de oude spaarders moeten zich weer opgeven) en dat het volgend jaar er nog veel meer deel nemers zullen zijn. Tevens wordt ieder belangstellende be- I leefd uitgenoodigd om Donderdag 8 Maart, 's avonds 8 uur, de vergadering bij te wo- nen, welke gehouden wordt in het Bonds- j gebouw, Steenschuur 15, waar voor ieder gelegenheid bestaat om vragen te stellen. Dus alle leden en belangstellenden Don derdag a.s. naar de vergadering van boven genoemde vereeniging. I VER. „HET LEIDSCHE DIERENASYL". Jaarlijksche ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gis teravond onder voorzitterschap van dr. Borgerhoff Mulder in een der zalen van het Nutsgebouw haar jaarlyksche leden vergadering. Na opening en goedkeuring der notulen, bracht de secretaresse mevr. J. C. van PoelgeestBrand, het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: Hoewel de crisis onveranderd voort duurde en daardoor ook de zorgen voor het asylbestuur niet van de lucht waren, behoeft ons verslag ten slotte toch niet in mineur gesteld te worden. Integendeel; het asyl groeit tegen de verdrukking in. Worden er steeds meer dieren geholpen, het asyl past zich daarbij aan en is er dien tengevolge steeds meer te doen, om de fondsen daarvoor bijeen te krijgen, de Leidsche dierenvrienden helpen trouw en krachtig mee om hierin te voorzien. Er werden in dit jaar verpleegd: 77 honden kostgangers met 454 verpleeg- dagen opbrengst 336.38; 237 honden zwer vers met 18577 verpleegdagen opbrengst 361.20; 62 katten kostgangers met 1131 verpleegdagen opbrengst ƒ317.94; 275 kat ten zwervers met 15211 verpleegdagen op brengst 17.25; 651 dieren fook nog 3 paarden) met 35464 verpleegdagen op brengst ƒ1188.77. Het aantal dieren en verpleegdagen dus ver omhoog en de opbrengst omlaag. Wat de leden betreft, werden de bedank jes door nieuwe werving weer aangevuld, zoodat we over 1933 281 contribuanten tel den. Als we niet achteruit zullen gaan, moeten we opnieuw aan den gang, want bij de jaarwisseling zijn er weer verschil lende afzeggingen binnegekomen. Toch zijn de asylleden over het algemeen zeer trouw aan onze zaak, als we een vergelij king met andere vereenigingen maken; dit is waarschijnlijk het gevolg van het le vende contact, dat het asyl biedt voor de leden, die allen op hun beurt met het werk zelf in aanraking komen. Van 4 tot 7 April werd de jaarlijksche bazar gehouden, die bijna 1000 opbracht en ons bovendien een buitenkans bezorgde in den vorm van een gift van 1000 te verdeelen onder de afdeeling, het asyl en Nationale Dierenzorg. Van 14 tot 19 Aug. hadden wij een ba-- zar in Katwijk, die ons 335 voordeel gaf en in het winterseizoen werden weer de St. Nicolaas- en Kerstdoosjes rondge bracht, waarvan de recette in 1934 bin nenkwam en op dat jaar wordt verant woord. De groene busjes (voor kantoor, wo ning en winkel) brachten 130 op. Dr. Commandeur bleef gedurende het verslagjaar in prettige samenwerking zijn zorgen aan de asyldieren wijden. Asylpersoneel en helpsters bleven op hun post. en spanden alle krachten in, om het voor de dieren goed te maken. De samenwerking met de politie is uit stekend: de voorkeur om de dieren naar het asyl te brengen in plaats van naar de gasklok is tot ons genoegen wel zeer sterk merkbaar. Ook met omliggende gemeenten onderhielden wij geregeld contact. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Aan dat van den penningmeester, den heer H. van Poelgeest, zy ontleend, dat de ontvangsten en uitgaven bedroegen 5700. De voornaamste inkomsten waren: con tributies 1000, opbrengst dieren 1200, giften, legaten enz. 3400. Uitgaven loonen 1250, voeding, enz. ƒ4000; onkosten stroo, water, enz. ƒ300, dokter 150. Ook dit verslag werd onder dank goed gekeurd en de penningmeester op advies van de kascommissie gedéchargeerd voor zijn rechtig gevoerd beheer. Tot leden der kascommissie 1934 werden benoemd de heeren Moens en mr. F. J. J. Trapman en als plaatsvervanger notaris A. J. C. van der Heyden. Ten slotte werden de voorbereidende maatregelen voor den jaarlijkschen bazaar besproken, welke van 20 tot en met 23 Maart zal worden gehouden. BLOEMENWEEK BREESTRAAT. In een gisteravond gehouden vergadering, in een der bovenzalen van den Vergulden Turk, werden de voorloopige plannen be sproken voor een te organiseeren Bloemen- week voor de Breestraat. Hiertoe zullen alle winkeliers en zakenlieden zonder win kelbedrijf, naar de Voorloopige Commissie hoopt, medewerken. De heer Westen gaf een uitvoerige uiteenzetting. De heer van Kloeten leidde de vergadering en het groot aantal aanwezigen gaf van enthousiasme blijk. Ongetwijfeld zal deze voor eind van Maart (1923) te houden Bloemenweek, waarover nadere inlichtingen het publiek zullen bereiken, het aspect van de Bree straat tijdelijk zeer verfraaien. De bedoe ling is, de artikelen in de étalages door bloemen-versiering beter tot haar recht te laten komen en er in bijzondere mate de aandacht op te vestigen. De opperwachtmeester-instructeur O. Kampman van het 6e Regiment Veld-Ar- tillerie alhier is heden teruggekeerd van zijn detacheering te Delft tot het volgen van een cursus voor magazijn-beheerder der Artillerie. Geslaagd te Utrecht voor het diploma Steno, de heer Fr. Schimmel, leerling van de Pontschool, Breestraat, alhier. Gemeentelijke Aankondigingen. Lijst van instellingen van weldadigheid. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeen kennis, dat door hen op 22 Februari 1934 op de lijst van instellingen van weldadigheid, opgemaakt ingevolge artikel 3 van de Armenwet, is ingeschreven de Vereeniging Liefdewerk voor Kinderbescherming, onderafdeeling der St. Vincentiusvereeniging, welke in stelling is gerangschikt onder die bedoeld sub 3 van artikel 2 der genoemde wet. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Maart 1934. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de Vereeniging voor Misvormden, om vergunning tot het uit breiden van de inrichting voor het vervaar digen van orthopaedische instrumenten in het perceel Meezenstraat No. 2, is verdaagd. B. en W. van Leiden, gezien het verzoek van: a. P. van Haasteren om vergunning tot het oprichten van een zuivelinrichting in het perceel Clarasteeg No. 30; b. C. J. van Velzen om vergunning tot het oprich ten van een broodbakkerij in het perceel Rijndijkstraat No. 4; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeen te ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Za terdag, den 17en Maart 1934, des voormid- dags te half elf uren in het perceel Bree straat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA Woensdag. Laatste Sociale Cursusavond. Spreker kap. Dorbeck, Bondsge- bouw, 8 uur. De Zondagsdienst der doktoren te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Bertei, tel. 3302. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Fe bruari tot en met Zondag 4 Maart a.s. waargenomen door apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. Handelsregister K. v. K. t Nieuwe inschrijving. 6354. Ge broeders Doornbosch Co., Sassenheim, Vaartkade 9, bloembollenkweekerij'en ex port. Beh. Venn.: H. Doornbosch, Sassen heim. Aant. venn. b. wijze v. geldsch.: één. De Gemeenteraad vergadert Maandag 19 Maart a.s. in de benedenzaal van het ge bouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. BIOSCOPEN. Roxy. Deze week wordt als hoofdfilm vertoond „Trader Horn", waarin de Afrikaansche wildernis in beeld is gebracht, zooals men die zelden in een film te zien krijgt. Men aanschouwt de wilde dieren, zooals nijl paarden, hyena's, krokodillen, giraffen, leeuwen, doch niet alleen dat men ze ziet, men hoort de verschillende geluiden waar door de stilte der wildernis wordt ver stoord. Het romantische verhaal wat door de film is heengeweven vormt niet de hoofdzaak, doch de prachtige scènes van de natuur- en dierenwereld houden de aandacht het meest gespannen. Men ziet een leeuw die een middaghapje" vangt, wat door verschillende andere leeuwen wordt benijd, waardoor een onderlinge strijd begint. De gevaarlijke avonturen die de expeditie beleeft, houdt de spanning er van het begin tot het einde in. Nu efens heeft men gevaar te duchten van wilde volksstammen dan weer van de zijde der wilde dieren. Deze film, die ongeveer '2 jaar geleden ook reeds hier ter stede is vertoond, zal ook nu weer de noodige belangstelling trekken. Voor de pauze worden nog ver toond een journaal, teekenfilm en een geestige 2 acter „Papa wil trouwen". Een programma voor volwassenen. Casino. De film „M", die deze week in Casino loopt, behandelt het thema van den patho- logischen kindermoord. In verschillende landen is ze verboden en ook ons blad sprak er indertijd een afkeurend oordeel over uit. Na de film nog eens critisch in oogenschouw genomen te hebben, kunnen we niet anders doen dan ze opnieuw af wijzen. Trianon. Luchtig amusement is goed en aan te bevelen, maar dan bedoelen wij niet „luch tig in den zin van lichtzinnigheid, waar mede de eerste film, welke deze week in Trianon wordt vertoond, gekenmerkt is. Deze film „De heeren van Maxim" is uit- ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" Zware Pruimtabak. 7 cent per y2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2