25ste Jaargang WOENSDAG 28 FEBRUARI 1934 No. 7748 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal tact Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1-1 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekené. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bi» betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Vooraan staan I „Doch het is wel noodig, om zich voort durend te realiseeren, dat de Katholieken in den nieuwen tijd vooraan kunnen en vooraan moeten staan". Dit zinnetje, uit een hoofdartikel van „De Nieuwe Eeuw", omvat een waarheid, zóó geweldig groot, dat wij er moeilijk voldoende aandacht aan kunnen wijden: In dezen nieuwen tijd kunnen en moeten de Katholieken vooraan staan.... Daarvoor is noodig, dat wij, met terzijde stelling van allerlei vormkwesties en vooral van persoonlijke rivaliteiten, een drachtig zijn! Eenheid onder de Katholieken is nu, misschien meer dan ooit te voren, ver- eischt en geboden. Om vooraan te kunnen staan, mogen wij, Katholieken, geen krachten missen en geen kracht verspillen in een onderlinge oneenigheid van ingrijpenden aard. In den laatsten Vastenbrief schrijven de Bisschoppen aan het einde: „Met alle kracht wekken wjj de geloo- vigen op, heden meer dan ooit, de eigen gelederen te versterken en onafgebroken werkzaam te zijn voor het herstel der maatschappij in Christus, dat ons allen zoozeer ter harte gaat. Moge op die wijze het rijk Gods spoedig komen". Ziehier de taak, ons opgelegd: herstel der maatschappij in Christus.... Dat deze taak alleen kan worden vol bracht, als wij de eigen gelederen zoo sterk mogelijk maken, dus: in éénheid op trekken, is zóó duidelijk en vanzelf spre kend, dat het geen bewijs of betoog vraagt! „Met Gods genade is het lot der mensch- heid in onze handen", zegt Pius XI! list een Goddelijk gebod, dat hij den naaste zal liefhebben als zichzelf!.... Wèl weet de Christen, dat hij naar dat gebod moet leven, wèl weet de Christelij ke werkgever, dat dit gebod óók de ver houding tot zijn werknemers moet regelen en omgekeerd. Als wij bij anderen botsingen tusschen theorie en practijk constateeren best, maar, wij herhalen het; wij moeten ons er dan voor hoeden, ons daarbij schuldig te maken aan zelfingenomenheid! Theorie en practijk. Onlangs is door het personeel van de pers der S.D.A.P. de volgende motie aange nomen: Het typografisch en chemigrafisch personeel van de Arbeiderspers, in vergadering bijeen op Dinsdag 30 Ja nuari, in café De Pool, te Amsterdam, gehoord de besprekingen op deze vergadering, protesteert met- klem tegen de wijze, waarop de loonsverlaging is ingevoerd, n.l. zonder voldoende overleg met de Commissie van Medezeggenschap, wat insluit een weigering om deze loons verlaging aan de hand van nadere ge gevens te motiveeren, protesteert tevens tegen den maatre gel, door den raad van commissarissen genomen, waarbij een oud recht, n.l. het verstrekken van een gratis blad aan het personeel wordt geschonden, besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Directie, den Raad van Commissarissen en ter plaatsing aan te bieden in het Grafisch Weekblad en Grafische Pers. Deze motie moeten wij niet vergeten, wanneer de S.D.A.P. voor ons optreedt ais de n i g e partij, die de arbeidersbelan gen behartigt, als de a 11 n betrouwbare democratische partij, die steeds en altijd opkomt voor de rechten van de arbeiders! Deze motie laat ons zien de practijk in een door socialisten beheerd bedrijf! Een practijk, welke spot met zoo vele mooie woorden van socialistische propa ganda en met op alle marktpleinen verkon digde schoone theorieën. Maar laten wij daarbij ons niet schuldig maken aan zelfingenomenheid! Laten wij daarbij ook niet vergeten, dat ook bij ons botsingen zijn tusschen theorie en practijk, botsingen in de samenleving, in de onderlinge verhoudingen, in de ver houding b.v. tusschen werkgever en werk nemers. En bij ons kunnen die botsingen tus schen theorie en practijk veel erger zijn, omdat onze theorie zooveel mooier en grooter en verhevene ris, dan die van de niet-christenen! Kent de s o c i a- V In het daglichtI Wantoestanden in het openbare leven, in het democratisch-parlementair leven in 't bijzonder, moeten in het volle licht ge plaatst. De „mantel der liefde" mag nooit ge bruikt worden om te verbergen, wat in het openbaar belang bekend ge maakt móet worden. In het openbaar be lang, omdat anders verkeerde toestanden blijven voortwoekeren, en ook opdat de publiciteit anderen, dan de direct bij die publiciteit betrokkenen, tot leering en schrik strekke! Zoo heeft „De Telegraaf' dezer dagen een o.i. moreel-goede daad gedaan met een eenigszins sensationeele publicatie! „De Telegraaf" heeft aanmerkingn ge maakt op de geste van dr. Abrahams, die als keurend geneesheer van de door hem als wethouder met 26.000 gesubsieerde liefdadigheidsver. Trein 8.28 per paar ƒ2000 trok, welke werden overgeschreven op de vereenigings-secretaresse mevrouw Abrahamsvan der Reijden, die zelf al ƒ3000.genoot. Bij navraag bij het bestuur der vereeni- ging bleek aan de „Tijd", dat de feiten zich inderdaad aldus hadden voorgedragen. De „Tel." schrijft naar aanleiding hier van: „Men is in soc.-democratische kringen terecht verbolgen over dezen misstand, maar men ging eerst tot publicatie over uit ergernis wegens het feit, dat de wethouder zijn steun had gegeven aan het voorstel tot ontslag aan de huwen de ambtenares. Wij hopen, dat de so ciaal-democratie in de toekomst zal meehelpen de ongewenschte toestan den, die vooral onder haar bewind op het stadhuis zijn ontstaan, op te rui men. Naast dubbele baantjes, die ont zettend in aantal toenamen, zag men al te veel benoemingen van familie leden eri partijvrienden. De verbitte ring hierover is algemeen; temeer daar al te vaak lieden zijn gepasseerd, aan wier kwalificatie niet te twijfelen viel en die in deze crisistijden tot werk loosheid zijn gedoemd." Met de strekking van deze „Tel."-be- schouwing zijn we het nu 'ns eens! TWEEDE KAMER De Indische Begrooting. Bij de verdere behandeling der Indische Bergooting stond bij de bespreking Eere- dienst natuurlijk de kwestie-Bali en de toepassing van art. 177 in het middelpunt der belangstelling. De heer Van B o e t z e 1 a e r (C.H.) be greep niet waarom de heer Feber er het vorig jaar niet over had gesproken, toen spr. het onderwerp had aangesneden. Waarom komt de heer Feber nu ineens met zulk een zwaar geschut? Spr. was van meening dat opheffing van art. 177 de Bali-kwestie nog moeilijker zou maken, daar dan onmiddellijk allerlei godsdiensten en secten zich op het missie- en zendings werk zouden werpen. Hierop antwoordde de heer Feber (R.K.) dat het zijn ge woonte was ergens over te spreken als hij dit noodig of wenschelijk achtte. Dit nu was het vorig jaar niet het geval. Boven dien achtte spr. Christendom voor de be volking van Bali al ging dit ook met eenige moeilijkheden gepaard beter dan heidendom, dat zonder moeilijkheden ge paard gaat. 1 De ambtenaar, die de hoofden van Bali had toegesproken, had volgens de heer Cramer (S.D.A.P.) groot gelijk, als hij meende, dat dit bevorderlijk was voor de orde en rust, die door toelating van zen ding en missie misschien zouden worden verstoord. Hiertegenover verklaarde de DE BALANS ACTIE R.-K. STAATSPARTIJ. Op den Kaderdag te Amersfoort zijn heel wat wenschen geuit voor meer activiteit in de R.-K. Staatspartij. Het Maandblad ter voorlichting van de partijleden maakt thans eens de balans op van hetgeen er in half jaar tijds werd gedaan in het be lang van het Nederlandsche volk: Bestrijding werkloosheid: werkverschaf fingsplan van 60.000.000 gulden. Bestrijding communisme: verdere door voering van de ministerieele maatregelen t.o.v. revolutionnaire ambtenaren; benoe ming staatscommissie tot onderzoek naar maatregelen t.o.v. het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, die revolution naire althans illegale staatkundige doelstel lingen nastreven; wijziging Reglement van Orde voor de Tweede Kamer. Bestrijding zedelijke ontaarding: de be langrijke circulaire van minister de Wilde over het badleven en de toezeggingen van dezen bewindsman en van minister van Schaik in de Kamers. Bestrijding cumulatie: aankondiging wetsontwerp ter verdere bestrijding van ongewenschte cumulatieverschijnselen. Bestrijding vrouwenarbeid: nu de wet op de huisindustrie is aangenomen kan deze bestrijding ter hand genomen worden (verklaring van minister Slotemaker de Bruïne). Bestrijding opruiing: wetsontwerp hou- .dende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde (237); nieuwe circulaire van minister van Schaik. Bestrijding tewerkstelling vreemde ar beidskrachten: wetsontwerp tot wering van buitenlandsche arbeidskrachten. Bestrijding vrouwenarbeid in overheids dienst: zie de door de Regeering geëischte aanvullingen van ambtenaren- en werk lieden-reglementen. Bestrijding noodtoestand onder de boe ren: volgens begrooting van het Land bouwcrisisfonds wordt aan steun ongeveer 188.000.000 gulden uitgegeven. Bijna de ge- heele landbouw ip al zijn onderdeelen is in de Landbouwcrisiswet gecoördineerd. Bescherming der* industrie: zie onder Krachtiger Handelspolitiek. Middenstandsbelangen: wetsontwerp voor credietverschaffing aan den middenstand heeft het ministerie verlaten. Wetsont werp wijziging winkelsluiting. Vooront werp wet regeling van uitverkoop en op ruiming. Gezagshandhaving in de gemeenten: ambtenarenreglement. Beerta! Zomertijd en platteland: tusschenweg gekozen. Positieve bestrijding Fascisme: men leze wat hier boven staat en wat hieronder volgt! Uitvoering Bedrijfsradenwet: Instelling commissie van advies over inwerkingstel ling van bedrijfsraden. Gunstig advies de zer commissie voor de sigarenbranche en de typografische bedrijven. Krachtiger Handelspolitiek: gewijzigde crisisinvoerwet. Resultaten hiermede be haald met Duitschland, Argentinië; thans onderhandelingen met Frankrijk, België en Italië. Als wapen: mede retorsiewet en clearingwet; Deviezenprotocol met Duitsch land. Centrale invloed en leiding bij de pro paganda: instelling Centrale propaganda- dienst en Commissie van medewerkers voor de propaganda (Propagandaraad). Kern vorming. Propaganda in den winter: uitgebreide voorlichtingsactie. Populair propagandablad: uitwerken van(voorloopig moeten wij nog even zwijgen). Voorts massaverspreiding onzer brochure Houzee of Houvast. Inschakeling jeugd in het partijwerk: (in de kernen welkom). Zoo kunnen wij doorgaan. Wij somden deze daden uit ons hoofd op en zijn over tuigd wel eens iets vergeten te hebben. Zonder ons ook maar een moment te laten bedwelmen .immers veel andere be langrijke dingen moeten ook nog geschie den, gelooven wij toch te mogen consta teeren, dat men bij nalezing van al deze feiten, tot de ov iging moet komen, dat critiek toch o zoo gemakkelijk is. Doen, nadoen is dikwijls reeds veel moei lijker. WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. Met de uitvallen van de socialistische pers tegen de Oostenrijksche regeering wordt van andere onkatholieke zijde niet ingestemd. De liberale Nieuwe Rotter- damsche Courant b.v., die omtrent de verhoudingen in Oostenrijk steeds bij zonder goed is ingelicht, laat zich in zeer waardeerende bewoordingen over het be leid van den Bondskanselier uit en zegt o.a.: „Het zegevierende regime van Dollfuss moet en zal, nu de voorbeelden gesteld zijn, genade voor recht laten gelden. Als de sterkste kan het dat. Tevens moet 't zien hoeden voor de overloopers, die, nu de zaak verloren is, met pak en zak naar den vijand overloopen. Afschuwelijker dan op standelingen, die voor hun zaak voor geen misdaad terugdeinzen, maar dapper den dood onder de oogen zien, zijn de afvalli gen die om eigen voordeel kameleons wor den. Het krachtige eerlijke regime-Dollfuss heeft aan dergelijke schepsels geen behoef te, het is te hopen dat het zich vrij van hen zal weten te houden". UIT DE OMGEVING Minister van Koloniën zich eens met de opmerking van den heer F e b er (R.K.), dat deze ambtenaar zich dan had moeten wenden tot zijn chef, deze des noods tot den G. G. aan wie alleen de competentie toekomt om art. 177 toe te pas sen. OEGSTGEEST. Zwemvereeniging „Poelmeer". On der slechts matige belangstelling hield „Poelmeer" gisteravond haar jaarvergade ring in „Het Witte Huis". Troffen we voorheen zelden of nooit een dameslid aan op deze bijeenkomsten, gis teren was het vrouwelijk element in ver houding tot de opkomst zeer goed verte genwoordigd. Ook de welbespraaktheid der dames op deze vergadering trof ons en was ook wel een der oorzaken, dat de vergadering eerst te halfelf werd gesloten. Bij de opening herdacht dr. Burgerhoff Mulder als voorzitter in een treffende re de het overleden bestuurslid dr. D. Tim mermans. Deze rede werd door alle aanwe zigen staande aanhoord. De secretaris de heer A. v. Ingen Sche- nau las de notulen, die onveranderd wer den vastgesteld en bracht ook een welver zorgd en uitgebreid jaarverslag uit. In dit jaarverslag Werd herinnerd aan den bouw der nieuwe inrichting en de te vredenheid uitgesproken aan den architect den heer A. Kraan, en den aannemer, den heer Mulder. Breedvoerig beschrijft de secretaris de plechtige opening op 13 Mei. Ook wordt in dit verslag dank gebracht aan het harmo niegezelschap „Triumph" voor haar ge waardeerde medewerking. Door de gemeenten Oegstgeest en War mond werd de rattenbestrijding aan de Poelmeer en aangrenzende perceelen ter hand genomen. Gezien het gunstige zwemseizoen zal meer dan de vastgestelde afdracht aan de gemeente Oegstgeest worden voldaan. Het veiplicbl contract tusschen gemeente en bestuur der ereer iging is nog niet getee- kend. Er weidt ge? ;«iht naar een mildere oplossing en heeft het bestuur zich per request tot den Raad gewend om e.a. zoo danig te wijzigen, aat de borgstelling zal I worden verlicht Aan de controle-commis sie wordt hulde gebracht. Door het gemeentebestuur is de heer A. J. Gerrevink toegevoegd als bestuurslid. Eeu bijzonder woord van hulde wordt gebracht aan den heer H. A. van Ingen- Schenau, die ondanks zijn hoogen leeftijd, buitengewone prestaties in 't belang der vereeniging levert. Het ledental is met 400 gestegen en bedraagt 924 De toestand der I inrichting is uitstekend De Zondagsdienst- regeling zal eenige wijziging moeten onder- I gaan. I De volkshaden me gen zich in een steeds drukker bezoek verheugen. Uitgereikt wer- den 2c0 kaarten als gi. jcfend zwemmer aan j 60 riatr.es en t-4 he er en. Het propaganda-zwemfeest slaagde uit stekend. alhoewel aan de ..iganisatie nog vele fouten kleefden, die ir de toekomst zullen wox^en vei „elcrd. De pclo-afdeeJing boekte vele successen en is toegetreden tc-t den K N. Z. B. De inrichting is gear:ene' geweest van 16 Mei tot 30 S-.pl:mber. Het aantal baden bedroeg 4041C. Het aantal abonnementen 321. Er zal wat op gevonden moeten worden om tegen te gaan liet tevee. gebruikmaken van het zwemmen cu abonnement. Plet komt voor, dat abormmerthouders drie maal per dag zwemmen. Zulks is nooit de bedoeling geweest. Het personeel heeft ook uitstekend vol- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De onderhandelingen tusschen DuitscL land en de H. Stoel worden pas midden Maart hervat (2de blad). Edens pelgrimsreis zou ook te Rome re sultaat hebben opgeleverd (2de blad). Dimitrof, Popef en Tanef te Moskou met enthousiasme ontvangen (2de blad). BINNENLAND. Gunstige wijziging in de bepalingen be treffende den invoer van Nederland in Italië en in België. (2de blad en Laatste Berichten). Nieuw collectief contract in het bloem- bolyenbedrijf (2de blad): daan, terwijl voc.rts het verslag nog een passage wijdt aan wijlen dr. Timmermans. Den secretaris werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor het keurige verslag, dat door de vergadering met ap plaus werd onderstreept. Uit het financieel verslag stippen we aan, dat aan de gemeente zal worden afgedra gen 2674. De begrooting 1934 geeft aan 6289. De afdracht aan het gemeentebestuur werd begroot op f 3514. De kascommissie heeft boeken en bescheiden bij de beide penning meesters nagezien en in orde bevonden. Onder dankzegging voor het beheer worden beiden gedéchargeerd. In de kas commissie 1934 worden benoemd de hee- ren J. M. Pos en B. J. Moolenaar. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. Borgerhoff Mulder en Ed. de Bruin, werden herbenoemd. In de vacature van dr. Timmermans werd aangewezen dr. F. Hugenholtz. Besloten wordt het bestuur met twee le den uit te breiden en werden hierin geko zen mevr. J. Blokv. d. Schalk en de heer J. Witmans. De commissie van toezicht bestaande uit Mevr. Schmidt, mej. A. M. de Vries, Zuster v. Ditzhuysen en de heeren J. W. v. d. Post en Alb. Koelman, werd herbenoemd. Bij de rondvraag werden verschillende verlangens en wenschen naar voren ge bracht, waaraan ten deele werd voldaan, of welke door het bestuur in overweging werden genomen. Hierna volgde sluiting. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE (Dorp). Geitenfokvereeniging „Zorg en Vlijt" Maandagavond hield deze vereeniging naar jaarvergadering in het Patronaatsge bouw aan den Schenkelweg. Na opening door den voorz., den heer P. W. Beyers- bergen, en het lezen der notulen door den secretaris, bracht de assistent rijksveeteelt- consulent, de heer A. de Jong Sz., uit Den Haag, rapport uit over de door hem ge houden stalkeuring. Deze begon met een uiteenzetting over de waarde der geiten melk. Met melkstaten van geiten liet hij duidelijk uitkomen, dat geitenmelk in vet gehalte ver boven koemelk stond. Gekomen aan het punt van de stalkeu ring, zeide spreker uiterst tevreden te zijn over de stallen in Zoeterwoude, maar het neemt niet weg, dat er nog vele verbete ringen aangebracht kunnen worden. Door eenige bestuursleden .waren op eigen kos ten een viertal prijzen beschikbaar gesteld 'voor de beste stallen; welke gewonnen werden: le pr. de heer W. de Elzen, 2e pr. A. Westhof, 3e pr. H. Vogelaar, 4e pr. de heer W. Vink. Daarna werd het jaarver slag uitgebracht, waaruit vernomen werd, dat de vereeniging weder iets vooruitgaat Het financieel verslag gaf aan inkom sten 97.58, uitgaven ƒ91.95, saldo ƒ63, Voor het nazien der boeken werden aange wezen de heeren H. Vogelaar en C. Rotte veel. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren P. W. Beyersbergen en G. v. d- Lubben bij acclamatie herkozen. Naar de lammeren was de hoogste inschrijver de heer W. v. d. Hoeven voor den prijs van 10 cent per stuk. Het verslag der eieren- veiling gaf aan inkomsten 1926.10, aan uitgaven 1929.63, alzoo een tekort van 3.53. Hierna sluiting met den chr. groet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1