10% Korting 2 DAGEN NOG MAAR 127^.128^8* Neemt Uw kans waar/t is zuiver gespaard DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 den geheelen invoer van vleesch te centra- liseeren in de Crisis-Rundvee-Centrale. De totstandkoming van een regeling ten behoeve van de veehouderij ondervond herhaaldelijk langdurige vertragingen, waardoor ook telkens de indiening van het onderhavige wetsontwerp werd opgehou den. Thans kan echter binnen korten tijd een regeling op grond der Landbouw-Cri- siswet worden verwacht, ten gevolge waar van een heffing op het ingevoerde vleesch zal geschieden, waardoor een beter geheel wordt verkregen. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant op versch en ge koeld vleesch bedoelde prijscourant heeft vastgesteld: rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 55; paardevleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 40. Gedurende de maand Maart 1934 zal mitsdien het invoerrecht voor de hieroo- ven bedoelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. voor de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalsvleesch, zijnde ƒ11 per 100 K.G. bruto; 12 y, pet. van de waar de, voor het paardevleesch vastgesteld, zijn de 5 per 100 K.G. bruto. wijders pinten bier en koppen koffie aan 't I verwerken. Achter een breed dwarspad een vrij groote schare belangstellenden. Dit maal grooter dan anders, wellicht vanwege het feit, dat de polisjes voor deze trekking alle verkocht waren, j Op het -tooneel de twee groote lotentrom- mels, zonder verkleede meisjes of anderen Sweepstake-opsmuk, alle personen gewoon j in burger, uit 't midden klinkt eentonig en doordringend een notarisstem, terwijl lot nummers en prijzen vinnig op een pen wor den gestoken. De prijzen zitten erg los. Vóór den mid dag zijn de meeste hoofdprijzen al geval len. Een heel verschil met de vorige maal, toen de ton tot de laatste twaalf nummers behoorde en daarbij ook de premie van 30.000 meenam. De 25.000 uit de derde klas opent de ry en kort voor het middaguur komt de 100.000 op nummer 1035. De 50.000 laat nog op zich wachten, maar om kwart voor vier komt ook de hal ve ton te voorschijn. Buiten de premiën staan op het bord dan nog maar twee vak ken open een ƒ50.000 en een ƒ2000. Voort klink de notarisstem tot eindelijk het laatste lot met de 3000 de finish aan kondigt. „Msbd." BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Februari 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Hoogste barometerst.: 770.3 te Thorshaivn. Laagste barometerst.: 747.9 te Lyon. Verwachting tot den avond van 28 Febr.: zwakke tot matige veranderlijke wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog sneeuw of hagel buien, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Een reeks van depressies strekt zich uit van Zuid-Scandinavië tot de Middelland- sche Zee; in Noord-Scandinavië is de baro meter nog snel stijgende, de hooge druk king in het Westen nam af en bij IJsland vormde zich weer een depressie. De koude luchtstroomen hebben zich ver der zuidwaarts uitgebreid, in Ierland kwam matige vorst voor en lichte vorst vertoonde zich hedenmorgen over ons land, België en Frankrijk, terwijl ook in Scandinavië de vorst toenam en in Duitsohland de tempe ratuur tot dicht bij het vriespunt daalde. Op de Britsche Eilanden waaien nog stormachtige noordelijke winden met sneeuwbuien, ook in Frankrijk en Zuid- Scandinavië valt vrij veel sneeuw. Bij ver anderlijken wind in de onderste luchtlagen waait boven ons land een wind van meer dan 100 K.M. per uur uit Zuidwest op 5 K.M. hoogte. De verdere vooruitzichten zijn daardoor onzeker, maar voorloopig blijft koud weer met sneeuwbuien waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 3.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 6.03 uur tot Woensdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER Te Katwijk op Woensdag 28 Febr. vm. 2.08 uur en n.m. 2.33 uur. SPOORLIJN GOUDA—ALPHEN. OPHEFFING VAN AUTOBUS DIENSTEN. In verband met de eerstdaagsche opening van de spoorlijn GoudaBoskoopAlphen hebben de Nederlandsche Spoorwegen aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het verzoek gericht om een aantal autobus diensten in deze streek te laten vervallen. Dit zijn diensten, die hun werkzaamheid uitstrekken van Aalsmeer tot en met Rot terdam. Gedeputeerde Staten hebben het advies gevraagd van de gemeentebesturen uit dit gebied. De Nederlandschen Bond van Autobus dienst Ondernemers heeft naar aanleiding hiervan een openbare vergadering uitge schreven op Vrijdag 2 Maart a.s. te GouJa in de groote zaal van de Sociëteit „Reünie" Oosthaven 8, des namiddags te twee uur, teneinde deze zaak te bespreken. Uitgenoodigd zijn de belanghebbende ge meentebesturen, en autobusdienstondeme- mers en hun personeel, alsmede diverse vereenigingen, welke bij het in stand hou den van de diensten belang hebben. Als spreker treedt op de heer N. Kraak Stee- mann, met het onderwerp „Nieuwe Strijd". VERDWIJNT STATION VOORBURG? Reeds jarenlang zijn de veranderingen van het spoorwegstation te Voorburg in bespreking. Thans is er een nieuw plan aanhangig, waarover met het Voorburgsche gemeentebestuur overleg wordt gepleegd. In dit plan wordt het Haagsche stations emplacement doorgetrokken tot Voorburg. Het tegenwoordige station Voorburg zou komen te vervallen. De baan zou ter plaat se 2 y, meter hooger komen te liggen. Een verbinding met de toekomstige Binckhorsthaven is in het plan opgeno men. „Volk". Nationaal Hanzebureau. Mr. van Hellenberg Hubar, burgemees ter van Rijswijk, heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als direc teur-van het Nationaal Hanzebureau, doch blijft als adviseur aan deze instelling van den R. K. Middenstandsbond verboden. AANVAL OP PROF. BERGER. Onjuiste beweringen door minister afgekeurd. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft vragen gesteld in verband met in een ver gadering van de N. S. B. op 18 Januari 1934 jegens den hoofdinspecteur van de Volks gezondheid prof. dr. Berger geuite beschul digingen. Deze hoofdambtenaar zou ten gerieve van den heer van Zwanenberg te Oss, het hoofd van den keuringsdienst te Delft be ïnvloed hebben, zijn wettelijke verplichtin gen met betrekking tot de uitvoering van de Vleeschkeuringswet, na te laten, aldus deze beschuldiging. Minister Slotemaker de Bruine heeft de vragen thans beantwoord. De minister is in het bezit van een af schrift van de in tegenwoordigheid van twee getuigen aan voornoemden hoofdin specteur op 26 Jan. 1934 door het hoofd van den gemeentelijken vleeschkeuringsdienst van Delft afgelegde verklaring, blijkens welke die beschuldiging volstrekt on waar is. Die verklaring luidt als volgt: „Ondergeteekende, dr. M. Verkerk, hoofd van den gemeentelijken vleeschkeurings dienst te Delft, verklaart, dat het absoluut in strijd met de waarheid is, dat de veteri nair hoofdinspecteur van de volksgezond heid, belast met het toezicht op de nale ving van de Vleeschkeuringswet, hem in zake een aangelegenheid van ondeugdelijk vleesch of een den natuurlijken dood ge storven koe zou belemmerd hebben zijn verplichtingen te dien aanzien uit te voe- Met betrekking tot een geval, waarop volgens een verslag in het „Dagblad van Rotterdam" een zekere H. Roelofsen, spre kende voor de Nationaal Socialistische Be weging, doelt, verklaart ondergeteekende nadrukkelijk, dat prof. dr. Berger zich in deze aangelegenheid niet tot hem gewend heeft, middellijk noch onmiddellijk, der halve hem ook niet de woorden heeft toe gevoegd: „mond dicht of er uit", noch eeni- ge andere uitdrukking van deze tendenz." De minister heeft, gelijk na het voren staande vanzelf spreekt, geen enkele aan leiding tot het nemen van maatregelen en aanzien van dezen hoofdambtenaar. Wel keurt hij ten strengste af, date dergelij ke beweringen worden geuit en verspreid. De stukken zijn in handen van den mi nister van Justitie. Door de hierboven be antwoorde vragen heeft de minister de ge legenheid gekregen, „dezen verdisntelijken en onkreukbaren hoofdambtenaar recht te laten wedervaren. Dit was hem te meer welkom, omdat later nog weer een nieu we beschuldiging van dezelfde zijde tegen den heer Berger is geuit, die even onwaar is gebleken." INKRIMPING VEESTAPEL. Slechts door vrijwillige levering zou verplichte beperking niet noodig zijn. Zooals in een vorige mededeeling van de Crisis-Rundveecentrale is te kennen gege ven, was 1 Februari van dit jaar door vrij willige levering van runderen aan de Cri sis Rundveecentrale een voldoend aantal geleverd om voorloopig de vrijwillige leve ring nog te kunnen laten voortduren. Over de maand Februari is echter een afname in de aanbieding van dieren inge treden, welke verder gaat dan met het oog op de gemaakte berekeningen toelaatbaar is. Zou dus Maart niet zoodanig zijn, dat het thans bestaande tekort zal blijken te worden aangevuld, dan zal ernstig moeten worden rekening gehouden met de noodza kelijkheid spoedig een verplichte beper king van den volwassen melkveestapel voor te bereiden. Het is in het belang der veehouders, dat een verplichte beperking niet noodig zal zijn, zoodat ieder veehouder er ten ernstig ste naar zal dienen te streven, er toe mede te werken, dat langs den weg van vrijwil lige levering een voldoende inkrimping van den veestapel wordt bereikt. Doch niet uitsluitend teneinde de aantal sterkte van den melkveestapel te vermin deren. Men mag niet uit het oog verliezen dat de bedoeling, welke bij deze inkrim ping voorzit, is, tot een geringere melk productie te geraken, en aan het bereiken van het doel wordt afbreuk gedaan door die veehouders, die, teneinde van hunnen in aantal verminderden veestapel een zelfde melkopbrengst als voorheen te krijgen öf ter opheffing van de gevolgen der beper king van den jongen aanfok bij toepas sing van de teeltregeling, oudere koeien, welke zij onder normale omstandigheden uit het bedrijf zouden afvoeren, wederom laten dekken om ze een of meer jaren lan ger te melken dan als regel het geval zou zijn. Het ligt voor de hand, dat een zoodanige handelwijze de productie van melk niet ver mindert en regelrecht ingaat tegen de be doeling, welke met de melkveestapelbeper- king wordt beoogd. Ook hieruit zou dus de noodzakelijkheid geboren kunnen worden, dat de Crisis Rundveecentrale tot het instellen van een verplichte beperking van den melkveesta pel per bedrijf zou moeten overgaan. CONTINGENTEERING VLEESCHINVOER Binnenkort crisis-heffing op ingevoerd vleesch. Een wetsontwerp is ingediend tot rege ling van den invoer van vleesch en van le vende schapen en slachtpaarden. Op dezelf de wijze als destijds de contingenteering van den invoer van ongesmolten dierlijk vet, moet de onderhavige contingehteering gemotiveerd worden door de zekerheid, dat op een vrijwel nauwkeurig oogenblik een overmatige invoer zou hebben bestaan. In dit licht moet ook worden bezien de uit breiding van deze contingenteering met slachtpaarden en levende schapen. De minister zet in de toelichting tot dit wetsontwerp uiteen de noodzakelijkheid. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen hedenochtend elf uur in buiten gewone zitting bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, in het gebouw van de Eerste Kamer. De voorzitter spreekt, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van mr. W. H. M. Werker, waarbij deze wegens ver trek uit de provincie Zuid-Holland zijn ont slag neemt als lid van de Prov. Staten, woorden van waardeering voor den arbeid van den heer Werker als zoodanig en zegt, diens uittreden als een verlies voor de pro vincie te beschouwen. Sinds 1927 was mr. Werker lid van deze Staten, zijn woord had gezag, dat wortelde in diens positie en kennis van bestuursaangelegenheden. Na mens alle leden wenscht spr. den heer Wer ker het beste in diens nieuwen werkkring. (Applaus). Het voorstel van Ged. Staten, om gebruik te maken van de bevoegdheid tot verhaal van couponbelasting wordt z.h.s. goedge keurd. De voorstellen van Ged. Staten tot wij ziging van het Statenbesluit van 14 Decem ber 1933, strekkende tot wijziging van het ambtenarenreglement en dat tot herzie ning van de salarisregeling voor het pro vinciaal personeel worden in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren Jansen. Manenschijn, van Voorst tot Voorst, van Eesteren, Ter Laan, Kersten, Schilt- huis en L. de Visser. De voorzitter verzoekt de commissie, het daarheen te leiden, dat Ged. Staten in staat worden gesteld tijdig voor de volgende ver gadering, welke over 14 dagen zal worden gehouden, het verslag der commissie te be antwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 13 Maart a.s. DE MOEILIJKHEDEN IN HET KLEEDINGBEDRIJF. Maandagochtend hebben de vier samen werkende organisaties van arbeiders in de kleedingindustrie vergaderd. Men besloot gezamenlijk een brief tot den werkgeversbond te richten, waarin de voorstellen der patroons werden afgewe zen. Tevens verklaarde men zich bereid, dit standpunt alsnog nader mondeling toe le lichten. INVOER VAN KATOENEN MANUFACTUREN. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van bedrukte, geverf de, bontgeweven, gebleekte en ongebleekte katoenen manufacturen. De minister zet in de toelichting uiteen, dat de moeilijke positie der Ned. katoen industrie nog nader geaccentueerd werd door de sterk toenemende moeilijkheden, welke aan onzen export in den weg worden gelegd. Hierin werd aanleiding gevonden om tot een verlaging van de percentages voor gebleekte en ongebleekte manufactu ren over te gaan. Lolisico trekt. Lotisico trok gisteren voor de vijfde maal in het gebouw van „De Vereeniging'1 aan de Willemstraat te 's-Gravenhage. Zaal en tooneel leverden weer het ge wone aspect. De zaal: rijen tafeltjes met hoofdagenten en agenten, voor zoover de sterke sexe betreft zwaar aan 't rooken, Belasting op het vervoer naar België. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Ne derland, meldt ons: Ingevolge onlangs plaatsgevonden wets wijziging wordt met ingang van 1 Maart a.s. het vervoer naar België van goederen en het gezamenlijk vervoer van personen (autobus-autocar) aan nieuwe bepalingen onderworpen. Aan belasting moet worden betaald 2% pet. over het transporttarief op Belgisch grondgebied. De verrekening van deze be lasting vindt plaats door den, door iederen buitenlandschen ondernemer in België aan te wijzen verantwoordelijken vertegen woordiger. Deze vertegenwoordiger moet namens den Minister erkend worden door den Directeur van het Zegel, of bij ont stentenis van dezen, door den Directeur der Registratie van het Ambtsgebied, waar de vertegenwoordiger gevestigd is. 't Niet nakomen van de voorschriften wordt met een boete van frs. 500.gestraft. Indien men na 1 Maart a.s. bij binnen komen in België de verbintenis op formaat papier, volgens voorgeschreven tekst, met zulk een vertegenwoordiger niet kan too- nen, dient men frs. 100.frs. 500.— als waarborg te deponeeren, welke depót of I gedeelte daarvan, slechts wordt geresti tueerd, nadat men aan zijn verplichtingen inzake het doen erkennen van een verte genwoordiger, heeft voldaan. Een uittreksel van de wettelijke voor schriften, voor zoover deze voor de buiten- landsche ondernemers van belang zijn, wordt op aanvraag door de A.N.W.B.-bu- reaux te Amsterdam, Arnhem en 's-Gra venhage gratis verstrekt. J. L. B. Gribling. Te Delft is Maandag na een langdurige en ongeneeslijke ziekte in het St. Hippoly- tusziekenhuis op den leeftijd van 57 (jaar overleden de R. K. Arts J. L. B. Gribling. De overledene was voorzitter van het Wit- Gele Kruis in het diocees Haarlem; oud- voorzitter van de R. K. Artsenvereeniging. Ook was hij prefect van de Mannenafdee- ling der Derde Orde in de St. Jozefparo chie. „Msbd." Jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot. t In het diakonessenhuis Bronovo té Den Haag is op 83-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot. In 1878 promoveerde de thans ontslapene aan de universiteit te Leiden tot doctor in het Romeinsch en hedendaagsch recht op een proefschrift over inkwartiering. Van 1898 tot 1919 had hij zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 1909 tot 1919 in den gemeenteraad van 's Gravenhage. Hij was aangesloten by de Anti-Revolutionnaire Partij. STADSNIEUWS Belastingdienst. Bij Koninklijk besluit is de heer P. C. Labrijn, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe be lastingen, alhier, 1ste afdeeling, benoemd tot ontvanger der directe belastingen te 's Gravenhage, 3de kantoor. Gemeentelijke Aankondigingen. Openbare Bewaarschool aan het Elisabethshof. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. dat de tijdelijk in het gebouw aan de Oude Vest, hoek v. d. Werfstraat onderge brachte openbare bewaarschool aan het Elisabethshof op 1, 2 en 3 Maart as. wordt overgebracht naar het gebouw aan het Eli sabethshof; 2o. dat aan de leerlingen van die bewaar school, in verband met den overgang van die school, vrijaf zal worden gegeven op 1, 2 en 3 Maart as.; 3o. dat voor ouders van leerlingen en ver dere belangstellenden op Zaterdag 3 Maart a-s., des namiddags te 2.30 uur, gelegenheid bestaat tot bezichtiging van de geheel ver bouwde bewaarschool aan het Elisabeths hof. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Februari 1934. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. Automobielhandel Vreeken en Sohudel en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Papenstraat No. 4, kadastraal bekend Sec tie G. No. 459; b. H. Hoppenbrouwer en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een limonadefabriek in het perceel Apothe- kersdijk No. 12, kadastraal bekend Sectie H. No. 3340; c. D. van Tongeren en recht verkrijgenden tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Hoogewoerd No. 53, kadastraal bekend Sectie D. No. 899; d. G. Filippo en recht verkrijgenden tot het oprichten van een in richting voor het bewerken en rooken van vleesch in het perceel Haarlemmerstraat No. 252, kadastraal bekend Sectie H. No. 3486; e. de N.V. Nederlandsche Electrolasdh Maatschappij en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een lasscherij op het perceel Zoeterwoudsche weg, kadastraal bekend Sectie O. No. 1316 (ged.); f. J. Pet en recht verkrijgenden tot het oprichten van een in richting van het bewerken, rooken en ko ken van vleeschwaren in het perceel Jan- vossensteeg No. 30, kadastraal Sectie H. No. 1239. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Februari 1934. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Bijeenkomst Kern Leiden. Zita- vereeniging, Pieterskerkkoorsteeg 8.30 uur. Woensdag. Spoedeischende ledenvergaier- ring R. K. Bond van Houtbewer ker en Meubelm. Behangers en aan ver w. vakgen., Bondsgebouw, Steenschuur 15, 8 uur. Donderdag. R. K. Kiesvereen. „Den Burcht" 8.15 uur. Donderdag. Ledenvergadering Ver. „Konin ginnedag", „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Fe bruari tot en met Zondag 4 Maart a.s. waargenomen door apotheek M. Boek wijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. PROF. DR. W. J. DE HAAS ONDERSCHEIDEN. Benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De secretaris-generaal van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft gistermiddag, vergezeld van den president-curator, een bezoek ge bracht aan prof. dr. W. J. de Haas in het Kamerlingh Onnes Laboratorium, teneinde deze er mede in kennis te stellen dat hij, uit hoofde van de belangrijke door bem bereikte wetenschappelijke resultaten, door H. M. de Koningin is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat". Gisteravond is ter inleiding van de ten toonstelling, welke de Vereeniging „Neder landsche Fabrikaat" organiseert in „den Burcht", een gratis filmavond gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De technische leider van „Nederlandsch Fabrikaat", de heer Beets, sprak een woord ter inleiding, waarin hij er op wees, dat de Nederlandsche industrie ons vertrouwen noodig heeft en dat vertrouwen ook in alle opzichten verdient. Het koopen van Ned. fabrikaat is daarom ook van zoo groot be lang, omdat daardoor de werkloosheid, die het rijk en de gemeenten elk jaar ongeveer driehonderd millioen gulden kost, wordt bestreden. Het devies van ieder blijve: Koop toch in den vreemde niet, wat het eigen land u biedt. Daarna werden verschillende films van Ned. industrieën vertoond, waaruit duide lijk bleek op welk hoog peil de Ned. in dustrie staat Ter afwisseling werden eenige teeken filmpjes vertoondd, terwijl aan het eind van den avond als bijzondere attractie en kele artikelen, door deelnemers aan de ten toonstelling daarvoor beschikbaar gesteld, werden verloot. De wethouder van financiën, de heer T. S. Goslinga, is verhinderd morgen spreek uur te houden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2