25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN DINSDAG 27 FEBRUARI 1934 No. 7747 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop: 0.50 Inkomsten der Gemeenten DE PERSONEELE BELASTING. A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. v. De personeele belasting, eertijds geheven ten behoeve van 's Rijks schatkist en waarop de gemeenten en provinciën opcen ten konden leggen, komt thans geheel en uitsluitend ten bate van de gemeenten. Op het belastingbiljet, dat men van den rijks ontvanger krijgt toegezonden, staat zelfs uitdrukkelijk vermeld: „Belasting, geheel ten behoeve van de Gemeente". Doch al komt de opbrengst ten goede aan de ge meenten, de heffing geschiedt naar grond slagen vermeld in de rijkswet. Die grond slagen zijn huurwaarde, meubilair, dienst boden, paarden, motorrijtuigen,* pleizier- vaartuigen en biljarten. De beide eerste grondslagen huurwaar de en meubilair zullen wij vandaag be spreken. Voor de toepassing der belasting op die grondslagen zijn de gemeenten in gedeeld in klassen. Die indeeling geschiedt door den Gemeenteraad. Er zijn negen klas sen. Waartoe die classificatie dient, zullen wij aanstonds zien. De belasting naar den grondslag huur waarde bedraagt 10 pet. dier waarde. Onder huurwaarde wordt verstaan de huur, die een perceel opbrengt. Wordt een perceel niet gehuurd, doch door eigenaar bewoont, dan wordt de huurwaarde bepaald door vergelijking met gehuurde perceelen van dezelfde soort in de gemeente of zoo noodig in een naburige gelijksoortige ge meente. Alvorens echter de huurwaarde met 10 pet. wordt belast, wordt zij met een bepaald bedrag verminderd. Dit bedrag is verschillend naar den aard der klasse, waarin de gemeente is ingedeeld. De ver mindering bedraagt voor de negende klasse 45.en voorts 25.meer voor iedere klasse, dat de gemeente hooger is inge deeld, dus voor de achtste klasse 70, voor de zevende klasse 95.enz. Perceelen met een huurwaarde, die niet meer be draagt dan ƒ5.boven het bedrag der even bedoelde vermindering, worden niet in de belasting aangeslagen. Het is dus van zeer veel belang, in welke klasse de gemeente is ingedeeld. Als b.v. tengevolge van een besluit van den ge meenteraad, een gemeente van de zesde naar de zevende klassé verhuist, brengt de belasting beduidend meer op, want de ver mindering of aftrek wordt dan zooveel klei ner en het bedrag, waarvan 10 pet. wordt geheven, wordt dus zooveel grooter. Boven dien wordt zooals wij straks zullen zien bij overgang naar een lagere klasse de kinderaftrek kleiner, waardoor de belas ting natuurlijk meer opbrengt. De wet laat toe, dat verschillende deelen van één ge meente in verschillende klassen zijn inge deeld. Reden daartoe kan zijn, dat het in het eene gedeelte der gemeente veel duur der wonen is dan in het andere en er dus aanleiding is om den aftrek te vergrooten. Het wil mij echter voorkomen, dat in den tegenwoordigen tijd, nu er allerwegen over vloed van woningen beschikbaar is en dit zeer zeker als men komt in de catego rie van woningen, die iets boven het laagste peil liggen er geen aanleiding is om in verschillende deelen van één gemeente een verschillende classificatie toe te passen. Als niet heel bijzondere omstandigheden aan wezig zijn is dit zeer zeker af te raden, want het komt hierop neer, dat de inwo ners van het eene deel der gemeente meer belasting betalen dan die van het andere deel. In deze streek zijn de gemeenten, krach tens besluit van den Gemeenteraad, aldus ingedeeld: Leiden en Wassenaar 4e klasse. Gedeelte Stompwijk 5e klasse. Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijker hout, Oegstgeest, Sassenheim, Veur, Voor schoten, gedeelte Alphen en gedeelte Stompwijk 6e klasse. Alkemade, Bodegraven, Hazerswoude. Katwijk, Koudekerk, Leiderdorp, Nootdorp, Voorhout, Warmond, Zoeterwoude, Zoeter- meer, Zegwaart, gedeelte Alphen en ge deelte Stompwijk 7e klasse. Ter Aar, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Rijnzaterwoude, Uithoorn, Woubrug- ge en Zevenhoven, 8e klasse. Zooals ik straks vermeldde, bedraagt het Hoe wordt de personeele belasting - geheven? Op deze voor alle be lasting-betalers niet onbelangrijke vraag wordt in dit artikel een ant woord gegeven. Ook geeft de schrijver een overzicht van de clas sificatie, enz. in de gemeenten on zer omgeving. percentage, dat op volgens bovenstaande regelen verminderde huurwaarde wordt ge legd 10 pet. De gemeenteraad is echter be voegd, dit percentage te wijzigen, lager of hooger te stellen. Van deze bevoegdheid hebben slechts twee gemeenten in deze streek gebruik gemaakt en wel Wassenaar en Warmond. In Wassenaar bedraagt het percentage 1417 al naar gelang de huur waarde van het perceel, in Warmond be draagt het 18 pet. Toch is in deze gemeen ten het totale bedrag dat men aan perso neele belasting moet betalen niet hooger veeleer lager dan in andere gemeenten, om dat deze gemeenten zooals wij in een volgend artikel zullen zien geen opcen ten op de personeele belasting heffen. De tweede grondslag van de personeele belasting is, zooals wij straks zagen, mo bilair. Onder mobilair is begrepen de ge- heele stoffeering van een gebouw, met uit zondering van schilderijen. Ook rijtuigen geen motorrijtuigen zijnde worden voor de toepassing der belasting als mobi lair beschouwd, voor zoover zij niet uit sluitend worden gebezigd voor de uitoefe ning van een beroep of bedrijf. De belas ting op het mobilair bedraagt ongeveer 1 y2 pet. van de geschatte waarde, nadat deze geschatte waarde met 100.is ver minderd. Van een waarde aan mobilair van ƒ500.wordt dus ƒ6.aan belasting be taald. Dit is evenwel niet in alle gemeenten al dus. Ook hier kan de gemeenteraad een an der tarief bepalen. Dit is geschied in Was senaar en in Warmond, waar men voor een waarde aan mobilair van 500.respectie velijk 9.60 en 10.80 belasting betaalt Verwoont men in een gemeente der ne gende klasse niet meer dan 80.per jaar, dan behoeft men voor het mobilair geen belasting te betalen, ongeacht de waarde daarvan. Voor elke klasse, die de gemeente hooger is ingedeeld dan de ne gende wordt dit bedrag van 80.met 25.verhoogd. Zoo betaalt men in een gemeente der zesde klasse geen belasting voor mobilair, als men niet meer dan 3. per week verwoont, dit mede in verband met de omstandigheid, dat weekhuur tot jaarhuur wordt herleid door vermenigvul diging met 50. De praktijk leert, dat bij de schatting van het mobilair over 't algemeen zeer billijk wordt te werk gegaan. (Wij hebben er wel 'ns hooren klagen, dat in bepaalde streken van ons land de schatting van mobilair veel hooger is, dan in andere. Drenthe werd toen genoemd als voorbeeld van hooge taxa tie. Red.). De personeele belasting kent voor de grondslagen huurwaarde en mobilair een ruimen kinderaftrek. Voor de meer eenvou^ dige woningen kan die aftrek zelfs 14 pet. voor ieder kind beneden den leeftijd van 20 jaren bedragen. Hier geldt, hoe hoogere huurwaarde hoe lager het percentage dat voor ieder kind wordt afgetrokken; tot dat het bij woningen met zeer hooge huurwaar de geheel vervalt. Ook by den kinderaftrek oefent de clas sificatie der gemeente grooten invloed uit. Is een gemeente ingedeeld in de zesde klasse, dan wordt bij een huur van 5. per week nog het maximum of 14 pet. per kind afgetrokken. Om voor dien aftrek in aanmerking te komen mag men in een ge meente der zevende klasse niet meer dan 4.in een gemeente der achtste klasse niet meer dan 3.per week verwonen. Het zoude te veel plaatsruimte vergen om de tarieven van alle klassen hier op te nemen. Om een juist inzicht van den kin deraftrek te geven, zal ik echter het tarief van ééne klasse vermelden. Is een gemeente in gedeeld indezeven- d e klasse dan bedraagt de kinderaftrek per kind, kleinkind of pupil on der de 20 jaren: bij een weekhuur van 4.of minder 14% 4.01 t/m. 6 12% 6.01 „ƒ8 10% 8.01 ƒ10 8% ƒ10.01 ƒ12 6% ƒ12.01 ƒ14 4% ƒ14.01 ƒ16 2% m meer dan 16 nihil Perceelen en gedeelte van perceelen, uit sluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder of tot winkel worden voor de toepassing van de belasting op de huurwaarde slechts voor 1/3 bere kend. Hetzelfde geldt voor perceelen, ge legen op badplaatsen, die uitsluitend die nen voor uitspanning of gezellig verkeer en niet dan gedurende een korten tijd van het jaar in exploitatie zijn. Deze gunstige bepaling geldt niet voor restaurants en café's, die het geheele of het grootste ge deelte van het jaar geopend zijn. Zij staan er dus heel wat ongunstiger voor dan de winkels, ofschoon zij toch ook uitsluitend in de uitoefening van een bedrijf gebruikt worden. De wetgever heeft dit blijkbaar als een onbillijkheid gevoeld, vooral in dezen tijd, nu de opcenten die door de gemeenten op de personeele belasting worden gelegd, steeds stijgende zijn, terwijl café's en res taurants hun debiet regelmatig zien terug- loopen. Bij de wet van 28 Juli 1933 St.bl. 388 is dan ook den gemeentebesturen b e- voegdheid gegeven om dezelfde gunst4. ge bepaling, die voor winkels geldt, ook op café's en restaurants van toepassing te ver klaren. Wenscht een gemeenteraad ge zien den zorgelijken toestand der plaatselij ke financiën van deze bevoegdheid geen gebruik te maken, dan laat de wetgever hem nog de vrijheid om café's en restau rants voor 2/3 inplaats van voor 1/3 of vol te belasten. Toen deze wetswijziging was afgekon digd hebben zich de diverse organisaties van café- en restauranthouders gehaast om bij de gemeenteraden er op aan te dringen om de café's en restaurants de personeele belasting te verminderen. Hoe redelijk die verlangens ook waren, toch vrees ik, dat zij lang niet overal het verwachte succes hebben gehad. De slechte positie, waarin in vele gemeenten de financiën verkeeren, zal ook hier wel weerhouden hebben de billijkheid te betrachten. Over de andere grondslagen der perso neele belasting benevens voor de opcen ten, die de diverse gemeenten op de perso neele belasting leggen, hoop ik een volgen den keer te spreken. V Tweeërlei maatstaf. Een jeugdig fabrieksdirecteur in onze residentie zocht zijn heil in de N. S. B. van den heer Mussert. Daarmede niet te vreden, wilde deze novitius, den heer Pan der Jr., ook zijn ondergeschikten tot de nieuwe partij bekeeren. Hij trok de ver schillende afdeelingen van zijn bedrijf rond en noodigde zijn arbeiders uit tot een ver gadering, waar „leider" Mussert zou spre ken. Moge we de roode pers gelooven, dan zou vooral tot de jongeren deze uitnoodi- ging met meer dan gewenschten nadruk zijn geschied. Niet zonder voldoening meldt het soc.- dem. „Volksblad", dat de oudere werkne mers onmiddellijk eenstemmig geweigerd hebben de daarvoor bestemde formulieren (n.l. om plaatsen te reserveeren) te teeke nen. „Twee ongeorganiseerde jongens", zoo voegt het blad hieraan toe, „beroepen zich als goede katholieken op het ker kelijk verbod tot deelname aan de N.S.B. en weigerden eveneens". ....Als goede katholieken! Deze woorden moeten we even vasthou den, merkt de „Utrechtsche Courant" op, waaraan wij het bovenstaande ontleenen. „Als goede Katholieken" Dat nu in den vervolge de sociaal-democratische pers óók schrijve, dat Katholieken zich „als goede Katholieken" niet kunnen aansluiten bij de S. D. A. P.! Ten deze hebben de Bisschop pen een scherp geformuleerd verbod gege- van voor alle Katholieken. Daar daarop wil men in den socialistischen hoek maar liever niet de aandacht vestigen. En, als men er over praat, wordt er onmiddellijk aan toegevoegd, dat de Katholieken zich aan dat verbod niet hebben te storen! De socialistische pers neemt dan de gewe tens-bezwaren der Katholieken.... voor haar verantwoording! ZUIVERING REPRESENTATIEVE LICHAMEN. Installatie van de staatscommissie door den minister van Justitie Moeilijkheden liggen zoowel op staatkundig als op staats rechtelijk en strafrechtelijk terrein ling van een staatscommissie bevorderd, aan welke de opdracht verstrekt is, de noodzakelijkheid en doelmatigheid te on derzoeken van wettelijke en andere voor zieningen met betrekking tot het beklee- den van het lidmaatschap van de vertegen woordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven kennelijk is gericht op verandering der staatsinstellingen met toe passing of bevordering van onwettige mid delen. DE COMMISSIE BEVOEGD TOT CONCRETE VOORSTELLEN. Gistermiddag heeft de minister van jus titie de reeds in ons blad aangekondigde staatscommissie geinstalleerd, aan welke is opgedragen de noodzakelijkheid en doelma tigheid te onderzoeken van wettelijke en andere voorzieningen met betrekking tot het bekleeden van het lidmaatschap van de vertegenwoordigende lichamen door personen, wier staatkundig streven kenne lijk is gericht op verandering der staatsin stellingen met toepassing of bevordering van onwettige middelen. De minister hield daarbij de volgende rede: „Ten aanzien van de politieke meenings- uiting en van de vertegenwoordiging der staatkundige stroomingen huldigt onze Grondwet een stelsel van bijkans onbe perkte vrijheid. Sinds eenigen tijd hebben zich evenwel verschijnselen voorgedaan, die bij de regeering twijfel hebben doen rijzen, of de wijze waarop bepaalde leden van vertegenwoordigende lichamen zoowel in die colleges als daarbuiten van hun poli tieke vrijheid gebruik maken, wel steeds strookt met den aard van de staatkundige taak, die zij geacht moeten worden op zich te hebben genomen en met het aanzien het welk zoowel het betrokken lichaam als in dividueel lid daarvan behoort te genieten en zich waardig te betoonen. Zelfs is het vermoeden niet ongegrond, dat er in de vertegenwoordigende lichamen hier en daar personen zitting hebben, die zich min der ten doel hebben gesteld mede te wer ken tot het welzijn van het nationale ge- meenebest, dan hun lidmaatschap zooveel mogelijk te benutten in den dienst van een politiek streven, dat gerekend moet wor den het Koninkrijk der Nederlanden met zijn wettige instelingen en vrijheden als zoodanig vijandig gezind te zijn. Op grond van een en ander is de regee ring van oorcjeel, dat de plaats, die de zoogenaamde revolutionnaire volksverte genwoordigers in ons staatsbestel inne men, nader behoort te worden bezien, en heeft zij, teneind zich omtrent de moei lijke vragen, welke op dit terrein rijzen, van voorlichting te doen dienen de instel- Waarborg voor critische en veelzijdige behandeling. Dat de regeering u, mijne heeren, bereid heeft gevonden in deze Staatscommissie zitting te nemen, "vervult haar met dank baarheid. Zij houdt zich overtuigd, dat in de samenstelling van de commissie een waarborg ligt voor een critische en veel zijdige behandeling van het te dezen aan de orde gestelde onderwerp. In het bijzon der heeft de regeering ook gewaardeerd, dat u, mr. Kooien, met uw rijpe ervaring in die doornige materie en uw beproefde talenten als leider van beraadslagingen, het voorzitterschap der staatscommissie op zich heeft willen nemen. De arbeid, welke de commissie wacht, de vraagstukken, welke zij in studie zal heb ben te nemen en tot oplossing zal trach ten te brengen, zijn ver van eenvoudig. Zij liggen zoowel op staatkundig als op staats rechtelijk en strafrechtelijk terrein; zij betreffen niet alleen het jus constitutum, doch tevens het jus constituendum. Voor zooveel noodig moge ik intusschen onder uw aandacht brengen, mijne heeren, dat het geenszins de bedoeling is, dat worde getornd aan de historische en grondwette lijke roeping van de vertegenwoordigende lichamen en hun leden. De Overheid, die haar taak verstaat, schroomt critiek, al moge zij soms scherp zijn, door de vertrou wensmannen des volks op haar beleid ge oefend, niet. Zij erkent die critiek veeleer als een stimuleerend en opbouwend ele ment in het staatsbestuur. Doch wanneer die critiek ontaardt in het dienen van revo lutionnaire oogmerken of het bezigen van revolutionnaire methoden, is zij destruc tief en gevaarlijk voor de regelmatige en DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De enquête inzake de Stavisky-affaire in Frankrijk begonnen. (2e blad). Komt er weer monarchie in Oostenrijk? (2e blad). BINNENLAND. De Crisis-Rundveecentrale over verplich te beperking van den melkveestapel. (1ste blad). Commissie tot onderzoek van maatrege len tegen bepaalde volksvertegenwoordi gers geinstalleerd. (1ste blad). Commissie geinstalleerd welke beoogt het organiseeren van een historische tentoon stelling: „De Abdij van Egmond". (L. en K., 2de blad). Noodlanding in een bloembollenveld te Bennebroek. (Lucfht. 2e blad). gezonde ontwikkeling der staatsinstellin gen en derhalve in een ordelijke staatsge- meenschap niet te dulden. Bedoeling der regeering. Voor het overige kan (het zal u uit de redactie van het K. B. waarbij de commis sie is ingesteld, zijn gebleken) het niet an ders dan overeenkomstig de bedoeling der regeering zijn, dat de commissie haar taak ruim opvat en het aan haar onderzoek on derworpen vraagstuk in zijn volle breedte in studie neemt. De commissie is bevoegd, aan haar advies al zulke concrete voorstel len te verbinden als zij nuttig en oirbaar zal achten. Na het reeds opgemerkte behoef ik wel niet nader in het licht te stellen, dat, al dient uw wegwijzende arbeid uiteraard met de noodige bedachtzaamheid te ge schieden, u niet een louter academisch vraagstuk is voorgelegd, doch integendeel ten probleem, dat voor 's rijks welzijn van dadelijk practisch belang is. De hoop uitsprekende, dat zij er in moge slagen (kan het zijn in eensgezindheid), tot bevredigende uitkomsten te geraken, ver klaar ik uwe commissie geinstalleerd. De voorzitter der commissie, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, beantwoordde de rede. BINNENLAND KJt.O. TEGEN EEN RADIOBELASTING. Zullen duizenden armen hun luidspreker moeten opbergen? In den „Katholieke Radio-Gids" treffen wij een artikel aan, waarin o.a. de volgen de passage voorkomt: „De duizenden en nogmaals duizenden armen, wier eenige afleiding in het tegen woordig toch zoo moeilijke leven de radio is (denk eens aan de bevolking op het platteland), de duizenden werkloozen, die de doodende verveling van het nietsdoen voor een groot deel verdrijven door de ra dio, de duizenden arme zieken, zooals wij ze kennen uit hun brieven vol dankbaar heid om den religieuzen troost dien zij ont vangen, en die met een opofferingsgezind heid, welke aan het onbegrijpelijke grenst hun penninkske offeren om den hun zoo dierbaren omroep in stand te houden wat gaat met die allen gebeuren als de ra diobelasting komt? Of zij zullen hun toestel of radio-aan sluiting gaan afschaffen, of zij zullen de zoo zuinig bij elkaar verzamelde giften niet meer aan den omroep geven. In het eerste geval zal de staat niets trekken, maar al léén heel die thans zoo groote categorie van menschen berooven van wat hun lief is en onontbeerlijk is geworden in hun le ven. In het tweede geval zal bovendien de omroep de dupe worden en minstens niet meer in staat zijn zich te handhaven op het hooge peil, waarop Nederland thans groot mag gaan". NIEUW EERSTE KAMERLID. Door het Centraal Stembureau is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. B. Westerdijk, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, de heer ir. S. L. Louwes, te Zwolle.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1