Koning Albert van België verongelukt 25ste Jaargang MAANDAG 19 FEBRUARI 1934 No. 7740 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN SLACHTOFFER VAN ZIJN LIEFDEVOOR DE BERGSPORT VOORNAAMSTE NIEUWS. S)e £cki^eli^0oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Vorstenhuis, Wilhelmus en S.D.A.P. De S. D. A. P. staat in een miserabele positie. Dan doet zij revolutionair en dan weer niet. Dan is zij nationaal (in den goe den zin) en dan weer vaderlandsloos. En *t maakt ook heel vaak op belangrijke pun ten van beginsel en van tactiek zulk een groot verschil, of men sociaal-democraat A of sociaal-democraat B. ontmoet. Bij dat al weet men, helaas, niet, wat men aan de S. D. A. P. heeft wat voor de politieke verhoudingen, voor een ge zonde parlementaire democratie zeer moet worden betreurd. En wij wenschen de partij gaarne toe, dat nu toch 'ns eindelijk de mist, waarin zij leeft en zich beweegt, zal optrekken! Als voorbeeld van dat onzekere in de partij kan weer het volgende strekken. Men herinnert zich dat mr. v. Eek on langs in den Leidschen Raad namens héél zijn fractie! heeft verklaard, dat de S. D. A. P. niet wil tegenwoordig zijn bij een officieele plechtigheid, als er kans bestaat, dat daarbij het Wilhelmus zal worden gezongen. En leest nu 'ns, wat daarover in „De So ciaal Democraat" een andere partijgenoot schrijft: Wanneer de krantenverslagen juist zijn en Van Eek inderdaad beweerd, dat het Wilhelmus, gezongen op een officieele bijeenkomst, waartoe de le den van den Raad zijn uitgenoodgid, door hem en de Leidsche raadsfractie als een krenking van hun gevoelens wordt beschouwd, dan is dit niet al leen onjuist ten opzichte van het Wil helmus, maar getuigt dit ook van on juist inzicht zoowel omtrent de plaats van den Nederlandschen sociaal-demo craat in het Nederlandsche volksleven als omtrent de rechten en plichten van het sociaal-democratische raadslid. Het is diens plicht officieele bijeenkomsten bjj te wonen; het is zijn recht te ver langen, dat die bijeenkomsten inder daad officieel zijn, dat wil zeggen niet misbruikt worden voor demonstraties tegen ons of tegen anderen. Maar dat, wanneer aan dien eisch is voldaan, van misbruik sprake zou zijn, wanneer het Wilhelmus wordt gezongen, kan geen Nederl. sociaal-democraat volhouden. Van Eek verklaarde ook weg te blij ven van zulke bijeenkomsten, wan neer hij weet, dat de Koningin er zal ver schijnen. Waarom toch die vrees? Wij zijn in beginsel voorstanders van de democratische republiek, maar is er reden hieraan een motief te ontleenen onzen plicht als vertegenwoordigers in de republieke lichamen te verwaarloo- zen door weg te blijven waar wij aan wezig behooren te zijn? Wij leven in een land, waar niemand gedwongen is, tegen zijn zin een royalistische de monstratie bij te wonen. Maar dat een officieele bijeenkomst een royalisti sche demonstratie zou worden alleen door de aanwezigheid van de Konin gin, is een opvatting, die in wezen min stens zoo royalistisch is, als die van verheerlijkers van het koningschap." Als het standpunt, door mr. Van Eek c.s. ingenomen, zoo in de partij wordt veroor deeld, n.l. als een plichtsverzuim, kan het dan door diezelfde heeren worden kwalijk genomen aan de niet-sociaal-democraten in den Leidschen Raad, als dezen er geen waardeering voor hebben, het niet kunnen respecteeren? 't Is volkomen juist: Wat mr. v. Eek in den Leidschen gemeenteraad heeft be weerd „kan geen Nederlandsch sociaal-de mocraat volhouden"! Hiervan moeten wjj nota nemen. -O— De Kroonprins volgt hem op onder den naam van Leopold NEERGESTORT VAN GROOTE HOOGTE. Koning Albert van België is Zaterdag middag door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Zaterdagmiddag is de Koning, alleen vergezeld door zijn kamerheer, per anto van het kasteel Laeken nabij Brussel ver trokken om een tocht te maken naar het gebergte Marche-les-Dames op eenige kilo meters afstand van Namen. Zooals hij gewoonlijk op dergelijke uit stapjes deed, liet koning Albert zijn kamer heer in de anto en ging tlleen het geberg te in. De kamerheer wachtte een uur. Toen de koning toen nog niet teruggekeerd was, ging hij er op uit om inlichtingen in te win nen, Behalve de autoriteiten namen tal van burgers aan het zoeken naar den koning deel. Den geheelen Zaterdagavond duurde het zoeken voort zonder dat men een spoor van den koning vond. Te twee uur 's nachts vond men het lijk van koning Albert aan den voet der 200 m. hooge rotsen. Het was baron Jacques de Dixmude, or- donnance-officier van den koning, die de gruwelijke vondst deed. Aan den voet der rotsen, die zich daar ter plaatse ongeveer 200 meter hoog in de lucht verheffen, tus- schen Namen en Marche-les-Dames, dicht bij den oever van de Maas, werd het deer lijk verminkte lijk van den Belgischen vorst gevonden. Van vrij groote hoogte moet de koning van de rotsen zijn gevallen. Op tal van plaatsen op de rotsen werden bloed sporen gevonden. Het hoofd van den ko ning was nagenoeg geheel versplinterd. Zijn neus werd op een uitstekende punt van een rots gevonden. Onmiddellijk werd het lijk door een boschwacbter en een burger, die bij de vondst aanwezig waren, in een auto neer gelegd, waarin het stoffelijk overschot on middellijk naar Brussel werd overgebracht. Onmiddellijk na het vinden van het lijk werd het gedeelte van den weg Namen Marche-les-Dames tusschen den spoorweg overgang en laatstgenoemd dorp afgezet. Zondagochtend hebben het parket en de burgemeester van Marche-les-Dames zich naar de plaats van de ramp begeven om een onderzoek in te stellen. Onjuist is het bericht van een Brusselsch blad, dat het lijk in de Maas zou zijn gevonden. Het schilderachtigste plekje van het Maasdal. Het „Laatste Nieuws" meldt: De plaats waar het ongeluk met den koning is gebeurd, is een van de schilder achtigste van het Maasdal, op een tiental kilometer van Namen, langs den weg van Namen naar Namèche, op het gehucht „Le bon Vieux Dieu". Rechts van den weg stroomt de Maas. Links verheft zich een woeste rotsketen van waarboven men on getwijfeld als in een diepen afgrond moet neerblikken. De rotsen zijn ruim honderd meter hoog en reiken van Beez tot Marche- les-Dames. Boven, langs den rotswand, is er eveneens een weg, de Chemin.du Point- de-Vue, en die door de toeristen goed ge kend is. Men heeft er een schitterenden aanblik op de Maas, die majestatisch in de richting van Hoei kronkelt. Er zijn geen kalkovens en slechts weinig rotsontginnin gen. De procureur des konings, de heer Ver- haeghen, de onderzoekrechters Philippart en Dumoulin zijn aangekomen. Zij onder zoeken de plaats van het ongeluk, om de juiste toedracht te kunnen ontdekken. Zal men hierin slagen? Het lijk werd gevonden op ongeveer een dertigtal meters van den straatweg Namen Namèche,-op de helling van de rots, en op een honderdtal meter van de rotspunt, van weer hü is neergestort. Wij beklimmen deze steile helling van den rotswand, die langs den Maaskant is begroeid. Er zijn stokjes met vlakjes geplant, die worden bewaakt door gendarmes, die den weg afbakénen, welke door het lichaam bij den val is gevolgd. Geleidelijk geven wij ons rekenschap van den tragischen, geweldigen dood. Het lijk is in zijn val gestuit geworden door een uitspringenden rotssteen op een dertigtal meter van den weg. Hier ziet men nog een gansch bebloede plaats, kleine her- sensgedeelten en haarvlokjes die aan den steen kleven. De reconstructie van het Parket. Het Parket heeft het drama gerecon strueerd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de koning getracht zou heb ben een ronden rots te beklimmen. Hij zou toen gestruikeld zijn over een vastgevroren steen, welke weggerold zou zijn en op het hoofd van den koning zou zijh terecht ge komen. Het lijk van den koning werd in den spleet tusschen twee rotsen gevonden des nachts om twee minuten over tyee. De rots was niet zeer hoog, doch moeilijk te bestijgen. BELGIE VERNEEMT HET TREURIGE NIEUWS. Het land in rouw. Eerst Zondagmorgen werd België opge schrikt door het rampbericht, dat per radio werd medegedeeld en in de kerken werd afgekondigd. Over het geheele land luidden de klokken ten teeken van rouw. Extra edities der bladen werden uit han den der verkoopers gerukt. Van alle openbare gebouwen en van de meeste particuliere huizen werd de vlag halfstok geheschen. Alle schouwburgen in den lande zijn gesloten tot een dag na de begrafenis. De wedrennen van Stockel en alle voetbalwedstrijden die gisteren zouden plaats hebben, zijn afgelast. Te Namen heeft de Bisschop van Namen Mgr. Heylen, gisterenochtend in de kerk het overlijden van den Koning medegedeeld Het „Te Deum" dat ter gelegenheid van de verjaring van de kroning van den Paus zou plaats hebben, is afgelast. Het klaroen geschal in de kazernes is tot een dag na de begrafenis van den Koning, verboden. De Koningin voorzichtig ingelicht. De Koningin werd op voorzichtige wijze in kennis gesteeld van het fatale nieuws. Eerst werd haar medegedeeld, dat den Ko ning een ongeval was overkomen. Zondag ochtend te zes uur was zij echter op de hoogte van het gebeurde. De ministerraad bijeen. Zoodra het ongeluk bekend was, is de Ministerraad in buitengewone zitting bij eengekomen. Het officieel constateeren van het overlij den van Koning Albert geschiedde Zondag middag op het kasteel Laeken. Proclamatie der Regeering. De Belgische regeering heeft de volgen de door alle ministers onderteekende pro clamatie tot de bevolking uitgevaardigd: De Koning is dood. Bij den aanvang van zijn 25e regeerings- jaar, op het oogenblik, dat hij het minst kon worden gemist door het vaderland, dat hij heeft gered en dat hem omringde met een verdubbelde genegenheid en eerbied en meer dan ooit rekende op zijn kalme en heldere wijsheid, te midden van de geva ren van het oogenblik, kon 'n vreeselijk on geluk België berooven van een staatshoofd, waarop het trotsch was. De droefheid der natie zal groot zijn. Haar eerste gedachte zal een gedachte zijn van onbegrensde dankbaarheid jegens den koning, die, waardig opvolger van zijn grootvader en van zijn oom, alle krachten van zijn hooge intelligentie en alle bronnen van zijn groot hart heeft gewijd aan den dienst van België. Het land heeft een gids verloren, een steun, een onvergelijkelijk dienaar, die, in vrede en oorlog alleen gedacht, gewerkt en geleefd heeft voor het land. De dankbaar heid van zijn volk omringt zijn stoffelijk overschot en bereidt zijh naam een aurool. Albert I was een staatsman en soldaat. België zendt H M. den Koningin, de hulde zyner diepe bedroefdheid als de eenige ver zachting voor haar droefheid. Het stelt zijn hoop op den prins erfge naam der drie groote koningen, die het va derland gesticht, vergroot en gewaarborgd hebben; hij zal met de hulp der Voorzie nigheid van werk van zijn doorluchtigen vader willen voortzetten en de taak tot een goed einde brengen, die deze zoo prach tig vervolgd heeft in de erlijke uitoefening zijner rechten en plichten volgens de grond wettelijke prerogatieven. Donderdag begrafenis. In den ministerraad, werd bovendien be sloten, dat de uitvaartplechtigheden van den overleden koning zullen plaats hebben volgens het vastgestelde protocol, dat ook heeft gediend bij de begrafenis van Leo pold II. De begrafenis is vastgesteld op Donder dag as. De oud-strijders zullen met bun vlaggen een haag vormen langs den weg, welke de stoet zal volgen. Aan het graf van den Onbekende Soldaat zal de lijkstatie stil houden en één minuut volledige stilte in acht nemen. Het stoffelijk overschot van den vorst zal op een affuit van een kanon worden ver voerd. Alle vaandels en standaarden der regimenten, ook die der ontbonden regi menten, welke in het Legermuseum zijn on dergebracht, zullen worden meegevoerd in den lijkstoet. Verdere bijzonderheden over de indeeling en samenstelling van den stoet zullen later worden medegedeeld. Inhuldiging van den nieuwen vorst. Ook werd in den ministerraad vastgesteld dat de inhuldiging van den nieuwe vorst, Koning Leopold III Vrijdag as. zal plaats vinden. Kroonprins Leopold is geboren op 3 November 1901. Tot zijn eedaflegging zal het uitvoerend bewind worden waargeno men door de ministers. Prins Leopold, als Leopold III, thans ko ning van België, die in Zwitserland ver toeft, is Zondagavond in Brussel aangeko men, begroet door de leden der regeering. Prins Karei, die in Ostende vertoefde, is reeds Zondagmiddag op het kasteel te Laeken gearriveerd. Zondagmiddag kondigde een salvo van 101 kanonschoten, die elk cinder met 30 se conden opvolgden, den dood des konings aan. Aan Prinses Marie José, die zich te Na pels bevindt, werd gistermorgen de droeve tijding medegedeeld. De overbrenging van het stoffelijk overschot. De overbrenging van het stoffelijk over schot van Laeken naar Brussel zal worden toevertrouwd aan de Vereenigimg van oud- BUITENLAND. Tragische dood van koning Albert van België. (1ste blad). Hitier heeft verklaard, dat de uitspraak van de rechtbank inzake de drie Bulgaren wordt uitgevoerd. (4de blad). En verklaring van Engeland, Frankrijk en Italië inzake Oostenrijks onafhankelijk heid. (4de blad). Opnieuw een schietpartij!je te Weenen. (4de blad). BINNENLAND. op leger en vloot. (4de blad), op leger en vloot. (1ste blad). Instelling van een Crisis-Arbitrage-Com missie. (Laatste Berichten). Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voorstellen ingediend tot herzie ning van de salarisregeling voor het pro vinciaal personeel. (4de blad). Aan de erkende bewerkers van matriet zal voor het snijden en schoonmaken van de rietgorzen steun worden verleend uit het Landbouw-Crisisfonds. (4de blad). Tegen het volgend jaar is een algeheel verbouwverbod te wachten voor aardappe len, die vatbaar zijn voor wratziekte. (4de blad). Historisch kerkje te Muiderberg uit het jaar 1316 door brand verwoest. (Gem. Ber., 3de blad). Branden te Oss en Uden. (Gem. Ber^ 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. v. Belle wint het wereldkampioenschap biljarten cadre 45/2. (2de blad). De districtswedstrijden van den K. N. V. B. (2de blad). De voetbalcompetities brengen thans be slissingen. (2de blad). strijders en zal heden geschieden tegen het invallen van den avond. Het lijk van den koning is geplaatst in de koninklijke slaapkamer, die uitzioht geeft op het park van het kasteel. De koning ligt te bed, het hoofd in verband, in khaki-uni form, het groot-kruis der Leopoldsorde op de barst. Drie Aides de Champ, de hoofd aalmoezenier, en twee religieuzen houden de wacht bij het lijk. ROUWBEKLAG. Reeds in den loop van Zondagochtend werden uit alle deelen van de wereld deel- nemingsbetuigingen ontvangen. Koningin Wilhelm in a en de Nederlandsche regeering behoorden tot de eersten, die van hun deel neming getuigden. De President der Fran- sche Republiek, de Koning van Engeland, de Duitsche regeering, de President der Vereenigde Staten en vele andere staats hoofden en regeer ingen hebben reeds Zon dagmorgen hun condoléance betuigd. Doumergue, minister-president van Frankrijk begeeft zioh heden met de minis ters Herriot en Tardieu naar Brussel om het stoffelijk overschot te begroeten. Presi dent Lebrun van Frankrijk zal persoonlijk de begrafenisplechtigheid bijwonen. Hij zal vergezeld zijn van de ministers Barthou en Piétri. H.M. Koningin Wilhelmina zal zioh bij de teraardebestelling van Koning Albert van België, laten vertegenwoordigen door Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden met gevolg. Voor het Koninklijk Paleis te Brussel was gisteren een ontzaglijke menigte verzameld. I tientallen auto's reden den geheelen dag af en aan. I Gisterochtend om kwart voor elf arri- I veerden de verschillende ministers voor de ambtswoning van den minister-president. In het Koninklijk Paleis lag een register ter teekening, waarvan door velen, die hun rouwbeklag kwamen aanbieden, gebruik werd gemaakt. De klokken van de torens van Antwerpen zullen tot aan de begrafenis drie uur per dag luiden, nJ. van aoht tot negen, van twaalf tot één en van zeven tot acht uur. Het klokkespel zal verder buiten werking worden gesteld. De muziekuitzendingen van den Belgi-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1