VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Er heerscht een lusteloos heid bij de tuinders die ojn. ontstaat door dat men met meer vrees dan ooit, het werk- seizoen tegemoet gaat. Verschillende om standigheden erke daartoe mede. Gezien de uitkomsten van 1933 is er geen of wei nig reden om optimistisch te zijn. Het zou alleen de teelt beperking moeten zijn die de redding moet brengen en in het alge meen ziet men de gunstige uitwerking hier van nog niet in. Men blijkt soms zelfs op dit gebied nog zeer onkundig te zijn wat toch werkelijk als een nalatigheid kan worden aangemerkt. Het bestuur der Tuin- ibouwver. heeft de bij deze vereeniging aan gesloten leden allen thans in het bezit ge steld van een officieele teeltregeling. Hier op is voor allen duidelijk te lezen wat men te laten heeft, 't Is te hopen dat zulks nu z'n nut zal hebben. Wie niet lezen wil moet het later dan maar ondervinden. LISSE. „St. Barbara-ver.". Gisteravond hield de „St. Barbara-ver", afd. Lisse haar 32e jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Sprenger, opende met den chr. groet en verwelkomde de aanwezigen. Hulde bracht de voorz. aan het corps vaste dragers en zeide dat het financieele gedeelte êr wel verzorgd uit ziet. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd. Uit het jaarver slag stippen wij het volgende aan. Er zijn 9 leden en 17 niet-leden grafwaarts gedra gen, terwijl 5 kinderen van de leden zon- der kosten voor ouders grafwaarts zijn ge dragen. De vereeniging bestaat thans uit 450 leden en 70 donateurs. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter blijkt, dat na een inkomsten van 1432.35 een uitgave viel te boeken van 1312.52. Alzoo een voordeelig saldo van 119.73. Het saldo in kas bedroeg 916.10, aangevuld met 119.73, waardoor het to taal bezit der vereeniging gestegen is tot 1035.83. Voor beide uitgebrachte jaarver slagen werd door den voorz. dank ge bracht. Bij monde van den heer A. Bon, werden boeken en bescheiden van den penningmeester in orde bevonden. Aan de orde is bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van le voorz., 2e secr. Ie pen- ningm. en le commissaris, welke bij enkele candidaatstelling werden herkozen. De voorz. feliciteerde de herkozenen en hoop te in hen wederom ijverige bestuursleden te mogen vinden. Hierna sluiting. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeente lijke arbeidersbeurs staan momenteel in geschreven 557 werkzoekende personen. De werkloosheid in deze gemeente is we derom afnemende, hetgeen een gelukkig verschijnsel genoemd mag worden. Geboren: Petronella Jacoba, d. v. J. Overdorp en C. J. S. van Elswijk. Sophia, d. v. E. C. Bakker en E. de Jong. O n d er trouwd: Jacob de Leeuw, 31 jaar, te Hillegom en Jannetje Mastenbroek 21 jaar te Lisse. Getrouwd: J. H. Daudeij te Lisse en T. de Graaf te Haarlemmermeer. Overleden: Johanna.Reurs, 60 jaar, echtg. van S. Meerleveld. Willem Buur man, 80 jaar, wed. van N. Verzijden. Gevestigd: M. W. C. Thijssen uit 's-Gravenhage; G. H. Kroon uit Hillegom. Vertrokken: F. A. van Dooren, naar Leiden; W. van Helden naar Velsen; Th. Dabbelman naar Bergen; C. de Jong en ge zin naar Velsen; P. P. Zonneveld en gezin naar Hillegom; G. E. Gast naar Amster dam; Wed. W. Beijk geb. Weijers en gezin naar Noordwijkerhout. NOORDWIJKERHOUT. Huisbroeitentoonstelling. In café „de Zwaan", alhier vergaderde de commissie uit den R. K. Volksbond welke belast is met de organisatie van een huisbroeitentoon stelling. De voorzitter van de commissie, de heer Joh. v. d. Voet, opende de zeer goed be zochte vergadering. Alle deelnemers (een zestigtal) waren aanwezig. Besproken werd om op 23, 24 en 25 Februari een tentoon stelling te organiseeren van de gebroeide bollen. Deze tentoonstelling zal worden ge houden in café „de Zwaan". Kinderen be neden den leeftijd van 14 jaar zullen geen toegang hebben dan onder geleide. Een keuringscommissie bestaande uit vakken ners-patroons zal worden aangezocht om de keuring te verrichten. Een commissie van bijstand, bestaande uit een 10-tal per sonen werd benoemd om de commissie uit den R. K. Volksbond in de vele werkzaam heden, verbonden aan de tentoonstelling, te helpen. Het geheel belooft een mooie tentoonstel ling te w-orden. Iedere deelnemer doet mo menteel zijn best om zoo goed mogelijk met de gebroeide bollen voor den dag te ko men. RIJNSBURG. Tuinbouw. Alles ging deze week weer vlot weg. Voor waschpeen was een zeer goede vraag. Hierdoor liep de prijs op. De beste kwaliteit werd verkocht voor 4.40 tot 5.90 per 100 K.G. Voor uien is min der animo. De prijs heeft neiging om terug te' loopen. Beste kwaliteit voor 1.80 tot 2.10, afwijkend 1.40 tot 1.60 per 100 K.G. Spruiten gaan nog vlug weg. Betaald werd van 15.tot 18.per 100 K.G. Roode kool was goede vraag voor. Ze bracht op van 7.20 tot 8.80 per 100. Gele kool voor 6.80 tot 8.10 per 100. ZILK. Diefstal. Ook van den heer S. werden eenige rijwielbelastingmerken ontvreemd, waaruit wel blijkt dat men het in deze om geving hoofdzakelijk op rijwielplaatjes ge munt schijnt te hebben. Men lette vooral speciaal op deze dure, maar zeer in aftrek zijnde, koperen plaat jes. SASSENHEIM. Biljart Sport. Maandag, Dinsdag en Woensdagavond is wederom onder groote belangstelling in café „De Oude Post" de wedstrijd om „Het Persoonlijk kampioen schap van Sassenheim" voortgezet. De wed strijd is tot dusver zeer spannend, er zijn dan ook voor liefhebbers zeer mooie par tijen te zien. De stand na Woensdagavond luidt als volgt: gesp. gew. carm. pnt. J. Diederiks 4 4 400 8 J. v. Reisen 4 2 367 4 Gr. Zandbergen 3 1 273 2 C. Guldemond 4 3 398 6 H. Schoo 4 3 351 6 A. J. v. d. Wiel 4 1 337 2 G. v. Diest 4 3 380 6 P. Koning 3 1 236 2 Chr. Zandbergen 4 1 321 2 G. Haver 4 2 384 4 R. Haver 3 1 224 2 B. Schreuder 4 1 347 2 Th. v. Velzen 4 3 381 6 J. Hoogervorst 3 0 22 0 A. s. Maandag, Dinsdag en Woensdag, 's avonds 7 uur precies in café „De Oude Post" voortzeLting dezer wedstrijd. Zij nog vermeld dat er aan deze wedstrijd vier prachtige prijzen zijn verbonden. Deze worden gewonnen als volgt: le prijs voor de meest behaalde punten ir. dezen wedstrijd. 2e prijs voor het hoogste gemiddelde in deze wedstrijd. 3e prijs voor de hoogste serie in deze wedstrijd. 4e prijs voor de minste misstooten (poe dels) in deze wedstrijd. Uit het vak. Bij verschillende bloem- boHenfirma's is men reeds begonnen met het losdekken van de bollenvelden. WASSENAAR. Vereeniging van Oud-leerlingen. Door de afdeeling Wassenaar van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen werd Donderdagavond een propaganda- vergadering gehouden in „Het Wapen van Leiden". Door den voorzitter werd deze bijeen komst met een hartelijk welkom geopend, in het bijzonder werd door hem welkom ge- heeten de heer Amen, Bondsvoorzitter, die dezen avond zou spreken over „de Bond en haar werk". Na voorlezing der notulen, die onveran derd werden vastgesteld, volgden eenige mededeelingen en convocaten van zuster verenigingen. Hierop werd het woord gegeven aan den heer Amen, die op aangename wijze uit eenzette, het ontstaan van den bond en hoe zij werkte en waarin hij er op wees, dat alleen door krachtige samenwerking van oud-cursisten en jongeren, het mogelijk is de vakkennis op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Na deze causerie ontspon zich een aange name discussie, waarna de voorzitter den heer Amen hartelijk dankte en den wensch uitsprak, dat deze nog vele jaren zijn krach ten zal kunnen geven in het belang van den Bond. Na de pauze werden tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Rotterdam gekozen de heeren H. Schipper en J. v. d. Korft. Ter tafel werd vervolgens gebracht de beschrijvingsbrief voor die vergadering, welke tot uitvoerige gedachtenwisseling aanleiding gaf en waaruit een rischsnoer voor de afgevaardigden werd geformuleerd. Voor het puntenstelsel behaalden voor Tulp William Pitt 8 punten; William Cop land 8 p. de heer J. van der Kroft; Primula 8 p., Anthurium 10 p., Cyclame 9 p., Spar- mania 9 p., inz. G. Verlind. Door de kascommissie werd hierop ver slag uitgebracht van hare bevindingen. Zij rapporteerde dat alle bescheiden in per fecte orde waren bevonden en voorgesteld werd den penningmeester decharge te ver- leenen. Uit de vragenbus kwam een tweetal vra gen, die op de eerstvolgende vergadering uitvoerig behandeld zullen worden. Na de rondvraag werd deze wederom zeer geani meerde vergadering door den voorzitter ge sloten. ZOETERMEER. De werkloozen zonder tehuis. Het woonhuis en andere gebouwen aan de Vlamingstraat, waar in één dier gebou wen het ontspanningslokaal voor de R. K. werkloozen is gevestigd, is gisteravond ver kocht en in andere handen overgegaan. ZOETERMEER-ZEGWAART. Voetbal. Voor de competitie 4e klasse van den K.N.V.B. speelt D.S.O. I alhier Zondag a.s. op haar terrein tegen B.T.C. I uit Den Haag, voor welke wedstrijd ter plaatse veel belangstelling bestaat. B.T.C. I staat nog ongeslagen aan den kop van haar afdeeling en waar D.S.O. I in de laatste drie wedstrijden zulke fraaie overwiningen wist te behalen, en dus haar inzinking ge heel schijnt te boven te zijn, zou het ons niet verwonderen, als zij de a.s. kampioenen den eersten nederlaag toe zou brengen. In elk geval verwachten wij een fairen strijd. Bouwen. Momenteel heerscht in deze gemeente een groote bouwbedrijvigheid. In de Molenstraat en aan den Broekweg ver rijzen tweemaal 12 huizen voor de woning- bouwvereenigingen. Aan laatstgenoemden weg worden nog een tiental huizen ge bouwd voor particulieren, waardoor het aspect van den Broekweg een geheel an der beeld krijgt. Meerdere gegadigden hebben plannen daar een „home" te stichten. LEIMUIDEN. Een oud-zouaaf. Dezer dagen vierde een der oudste inwo ners van Leimuiden, de heer T. de Horn, zijn 85ste verjaardag. Al is dit nu geen groote bijzonderheid, wel een groote bij zonderheid is 't dat de heer de Horn oud Pauselijk zouaaf is. Hij geniet nog een goede gezondheid en is in 't volle bezit van zijn zintuigen. Zijn geheugen is nog bij zonder goed en hij vertelt nog graag zijn wedervaren gedurende den oorlog tegen de Garribaldisten. Naar aanleiding van de jongste vergadering van oud-zouaven te Hillegom, welke hij ook nog bijwoonde vertelt hij 't volgende: Hij is geboren 18 Januari 1849 te Mij drecht. Toen in 1867 de oorlog van Italië tegen den Pauselijken staat uitbrak, trok hij als zouaaf naar Rome en streed in de rijen der pauselijke troepen tot 12 Sept 1870, toen hij bij Civita Castelano werd gevangen genomen. Hieh had een troepje zouaven van ongeveer 89 man, waartoe ook de Horn behoorde 2 1/2 uur stand gehouden tegen 36000 Garribaldis ten, totdat eindelijk de bevelvoerende lui tenant, 'n Amerikaan, order gaf de witte vlag te hijschen, ten teeken, dat zij zich overgaven. Deze overwinning werd door de Italianen met muziek gevierd en de tenten daar om de gevangenen heen opgeslagen. Den volgenden dag werden deze gevangenen, waaronder 40 Hollan ders en 40 van eene andere nationaliteit op transport gesteld naar Afsoletto waar zij acht dagen krijgsgevangen werden ge houden. Den 20sten September vertrokken de Hollanders van daar en kwamen na 30 uur sporen aan de Zwitsersche grens. Vandaar moesten zij verder en kwamen na een ver- moeienden tocht van 60 uur marcheeren over den St. Gothard over Luzern naar Bazel, vanwaar de reis per boot werd voortgezet tot Keulen. Na een kort opont houd spoorden de 40 Hollandsche zouaven over Aken naar Antwerpen en vandaar naar Rotterdam, waar 't troepje werd ont bonden en ieder naar zijn eigen haard stede terugkeerde. Zoo kwam de Horn weer in goeden welstand te Mijdrecht te rug. Hij trouwde op 34-jarigen leeftijd en is nu bijna voor de tweede maal 40 jaar getrouwd. Als bijzonderheid geldt nog, dat hij nog de eenig overlevende is van de 40 Hollan ders die in 't gebergte bij Civito Castelano werden gevangen genomen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gevestigd: Trijntje van Rijn van 's Gravenhage Jansje Spruitenburg Wed. van C. A. de Jong van Boskoop Adriana de Bruijn van Woubrugge Jan N. Kossen van 's Gravenhage Bastiaan van Bemmel van Woerden Joannes B. de Meijer van Winterswijk Hendrika Wijs man van Hilversum Johanna van Wijn gaarden van Bodegraven Kinderen Van Gent van Ooltgensplaat. Vertrokken: Theunis Bosma naar Baarderadeel Cornelia Th. Schellinger hout naar Woubrugge Jan Doornbos naar Heemstede Anhtonia Dongelmans naar Stompwijk Hendrik Schollaardt naar Delfzijl Cornelis van Ekeren en gezin naar Boskoop Henri L. Meijers naar Lei den Franciscus C. Faber en gezin naar 's Gravenhage Elisabeth Kruck naar Gladbeck (Duitschland) Else H. Schön- steiner naar München (Duitschl) Jansje Broekhuizen Wed. van B. Arends naar Am sterdam Annette C. Drewes naar 's Gra venhage Neeltje van der Ster naar Idaarderadeel. Geboren: Adrianus Theodorus, z. van Th. Dongelmans en J. M. Keijzer Willy "Geertruida, d. van W. te Kolsté en G. M. C.. van Kleef Johannes Gerardus. z. van J. Verkerk en M. Kling Nelly Wouterina, d. van W. de Jong en M. R. Bakker Maria, d. van S. Schellingerhout en B. van Holten Roelof Jan, z. van R. J. Hobé en G. J. van Domselaar Jacob, z. van A. Vis en A. van der Haven Bou- we, z. van B. van Wijk en W. C. Spreij Cornelia, d. van H. ter Wal en P. den Har- tog Jan, z. van L. van Oosterom en C. Slingerland Jan Pieter, z. van F. W. Baerveldt en P. J. de Groot Janny Tine, d. van F. W. Baerveldt en P. J. de Groot. Overleden: L. Hoogendoorn 55 j., echtgenoot van K. M. Casant (overleden te Woerden) G. J. Ho:geboom 61 j., echt genoot van J. Bunnik Cornelia Vrisekoop 17 j. (overleden te Leiden) Catharina Ouwerkerk 69 j. NIEUWKOOP. Ontwikkelingsavond. Op Maandag, 19 Februari des avonds 7 uur .wordt in het Patronaatsgebouw weder de maandelijksche ontwikkelingsavond gehouden van den R. K. Volksbond, toegankelijk ookvoor an deren., Als spreker zal thans optreden een hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" met als onderwerp: de R. K. Arbeidersbe weging en het Nationaal Socialisme. Géboren: Bernadetta Johanna Maria, d. van C. de Koning en M. Blom. Overleden: B. J. M. de Koning 2 d. ZOETERWOUDE (HOOGE RIJNDIJK). Laatste cursusavond. Gisterenavond werd de laatste cursusavond gegeven door den Weled. heer Brouwers vanwege de Jo- sephgezellen en R. K. Volksbond. De be langstelling was ditmaal nog grooter dan op de twee vorige avonden. Kapelaan Ruhe opende de bijeenkomst met een woord van welkom en verheugde zich over de groote belangstelling. Het ver wonderde hem niet, omdah waar de geheele cursus was voorgesteld als een diner, he denavond het dessert zou worden opge diend. Tot zijn spijt moest Zijneerw. mede- deelen, dat de belangstelling op den ver leden Zondag gehouden uitvoering der St. Joseph gezellen-vereeniging zeer gering was geweest. Hij hoopte dat dit in 't ver volg beter zou worden. Hierna was het woord aan den heer Th. Brouwers, die in korte trekken herinnerde aan het behandelde op de vorige avond den, het liberalistische tijdperk, het ont staan van de R. K. Staatspartij, de school strijd, het verschijnen van de Encycliek „Rerum Novarum". Reeds vroeger, maar vooral nu zullen de jongere door ontwik keling het kaf van het koren moeten schei den. Het verzet tegen he liberalisme kwam ook van de (rose) de vrijzinnig-democro- tie tot het bloedroode Moskou. De strijd in een sfeer van wantrouwen tusschen werk gevers en werknemers heeft over het al gemeen tot weinig goeds geleid. De groote uitbreiding der techniek bracht een ont zaggelijke overvloed en juist toen allen hun heilstaat zagen naderen toen stortten alle illusies in elkaar. De mensch in zijn hoog moed had gebouwd maar zonder God, en nu vraagt men om vernieuwing en een bé tere economischen opbouw. Spr. toont aan hoe het in Italië ging, waardoor het mogelijk was om in zoo'n korten tijd tot het fascisme te komen. Het is met „isme" net als met verdoo- vingsmiddelen, bij de een werkt het kalm en bij de andere onstuimig. Na een korte pauze gaf spr. een stukje geschiedenis over Duitschland, het ont staan van het keizerrijk, over Bismarck, het ontstaan van de sociale wetten en het blij ven bestaan van den klassenstrijd, het groo te terrein voor de communistische cellen- bouw. Dit alles heeft er toe medegewerkt aan het ontstaan van het Nat. Socialisme. De groepsleiders hebben er toe te zien, dat alles gericht is op de fascistische staatsge- dachte. Dit kan niemand voorkomen, al les moet gelijkgeschakeld worden, het moet worden de alles beheerschende Staat. Laten wij ons toch laten leiden door de geschiedenis. Nooit is in Duitschland een volksvertegenwoordiging geweest als bij ons. Mussolini en Hitier mogen met de beste bedoelingen bezield zijn, maar wij zien ook hun daden. Wat wij verlangen is een sterk vooruit ziend gezag en wij hebben een grondige hoop op veranderingen. Laten wij vasthou den aan onze principes en zoo noodig de offers brengen, welke noodig zijn. Een daverend applaus volgde op deze re de. Kapelaan Ruhé dankte den heer Brou wers en was overtuigd, dat alle met ple zier hadden geluisterd en hoopte, dat hij in de toekomst nog meerdere malen op hem zal mogen rekenen. De heer Stadhouder vraagt, of het voor de jongelui goed zou zijn voor aankwee king van Vaderlandsliefde, dat zij zich zouden aansluiten bij de Burgerwachten. De heer Br. antwoordde, dat hijzelf sinds 3 maanden lid der B.W. was, wel een bewijs, dat hij zich met deze meening kon ver eenigen. Nadat nog enkele vragen naar ge noegen waren beantwoord werd deze wel geslaagde avond op de gebruikelijke wijze gesloten. VOORBODEN VAN DE LENTE. Terwijl uit de Vereenigde Staten eenige dagen geleden berichten kwamen over den inval van strenge koude ontwikkelde zich in West-Europa een bijzondere lente-achtige weerstoestand. Het samengaan van twee zoo sterk uit- - eenloopende verschijnselen schijnt vreemd. In werkelijkheid ligt daarin geen tegen spraak. De inval van de strenge koude in de Vereenigde Staten is van beide gebeurte nissen wel de meest belangwekkende, niet alleen omdat de temperatuur zoo laag daal de al in vele jaren niet het geval was maar ook omdat het verschijnsel iets te maken heeft met de komst van de lente. Dit schijnt heel vreemd maar is als volgt te verklaren. Een koude golf is op het Noordelijk Halfrond altijd een gevolg van het uitbre ken van een zeer koude luchtmassa uit het Noordpoolgebied. Hoe meer de lente nadert hoe veelvuldiger deze invasies van koude lucht worden totdat laat in de lente daar aan een einde komt. Wanneer de eerste af stroomingen van koude lucht uit het Noord poolgebied beginnen is dat een teeken, dat in dat gebied een overschot van lucht aan wezig is, dat daar niet langer blijven kan. De oorzaak kan zijn, dat de luchtmassa in dat gebied door stijging van <\e tempera tuur uitzet, waardoor een zeker overschot ontstaat, dat uitgedreven wordt. Om streeks dezen tijd van het jaar begint de temperatuur in het Noordpoolgebied in derdaad te stijgen, al-is het ditmaal nog wel wat vroeg in het jaar. Maar juist het feit, dat de sterke afstrooming van zeer koude lucht uit het Noorden zoo vroeg be gint kan in zekeren zin als het eerste voor- jaarsteeken worden beschouwd al is het resultaat, dat het overstroomde gebied sterk wordt afgekoeld. Dat is natuurlijk het gevolg van het feit. dat de normale temperatuur der Zuidelijker streken zoo veel hooger is dan de temperatuur in het poolgebied. Wij kunnen dus aannemen, dat in het hooge Noorden de winter over het midden heen is en dat het tijdperk der invasies van koude lucht nu aangebroken is. Maar dan is het toch wel merkwaardig, dat wij hier zulk een ongewoon zacht weer heb ben. Doch dit is alweer niet wonderlijk als wij in aanmerking nemen, dat de af strooming van de koude poollucht naar het Zuiden nooit overal tegelijk plaats heeft. De algemeene luchtcirculatie tusschen de stilte-gordel op 30 graden N. Br. en de Noordpool gaat steeds door en de toestroo- ming van warme sub-tropische lucht naar het Noorden moet dus eveneens doorgaan en dan hangt het er maar vanaf welken weg deze luchtstroom volgt waar het zacht weer zal zijn. In den laatsten tijd trekt deze luchtstroom langs Europa's Westkust en in verband daarmede kwamen de laatste dagen op IJsland vrij hooge temperaturen voor. Dat het weer nu hier te lande de laatste dagen buitengewoon zacht en lenteachtig is, wordt mede daardoor veroorzaakt, dat wij midden in een gebied van windstilte zitten en dat de lucht, welke hier door den zwak ken wind wordt aangevoerd, afkomstig is uit den warmen circulatiestroom. Zoo wijzen dus de verschillende ver schijnselen op een kentering in den winter en de eerste voorboden van de naderende lente. Er waren vandaag twee menschen in den winkel. Dat is twee meer dan gisteren, mande zaken levendigen wat op. Zeg dat wel... 't wa ren de huisbaas en de deurwaarder. (Marius) VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. _ta 167. Hij werd letterlijk bestormd door de menschen, die allemaal wilden weten wat er was gebeurd. De kapitein maande iedereen om heel rustig te zijn. Er was niets gevaarlijks gebeurd en alles zou wel weer in orde komen. Wat was er gebeurd? .68. Op onverklaarbare wijze was het schip op een zandbank geloopen. Ieder kon gerust weer naar zijn hut gaan. Er moest alleen gewacht worden op gunstiger water stand. Als er vloed kwam zou alles weer in orde komen. Toen de menschen zoo gerust gesteld werden, trokken de meesten zich weer in hun hut terug, ofschoon er van sla pen niet veel meer kwam.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10