DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BLOED-CARNAVAL TE WEENEN 25ste Jaargang WOENSDAG 14 FEBRUARI 1934 No. 7736 3)e£ckiódveSoti/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. De burgemeester eener zakenstad. Een burgemeester, die in zijn ge meente niet toelaat een sportdemon- stratie, welke overal elders wel wordt toegelaten en dan door duizenden en tienduizenden wordt bezocht en geest driftig gewaardeerd een burgemees ter, die zóó optreedt, is tot alles in staat. Dat is er een, die b.v. ook wel in z'n gemeente zou willen voorschrij ven, hoe de menschen moeten gekleed zijn, als zij zich in het openbaar ver- toonen, zoo'n zedelijkheids-propagan dist, die in z'n kortzichtigheid vergeet, dat de menschen van-binnen-uit al dan niet zedelijk zijn en dat ze niet door een veldwachter met 'n proces-verbaal tot hoogere moraliteit kunnen worden „opgevoed". Dat moet zoo'n burge meester zijn, van wie men er, geluk kig, geen dertien in een dozijn., heeft, waar twaalf al meer dan genoeg is; 'n burgemeester van wat men noemt: de fijne gemeente, ergens in een Christe lijk dorp. Neen, dat is nu eens niet zoo! In Rotterdam is een fabrieksgebouw leeggekomen en eenige ondernemende zaken-menschen willen dat verbouwen tot een Rotterdamsch Sportpaleis. Zij hebben daarbij de uitdrukkelijke be doeling om in dat Sportpaleis o.m. wie lerwedstrijden te doen houden. Nu heeft echter die combinatie van za ken-menschen van den burgemeester van Rotterdam mr. P. Droogleever Fortuyn een mededeeling ontvangen, waarbij haar „met nadruk er op wordt gewezen, dat op een eventueel tot den burgemeester te richten verzoek om vergunning tot het houden van een „Zesdaagsche" door deze een gunstige beschikking niet in uitzicht kan wor den gesteld". Het is duidelijk zoo lezen we bij dat bericht in de „Msbd," dat bij handhaving van dit standpunt door den burgemeester niet alleen van het hou den van een „Zesdaagsche" in Rotter dam geen sprake zal zijn, maar dat er ook van de inrichting van dit gebouw tot sportpaleis niets kan komen. Maar hoe kan de burgemeester van Rotterdam, de groote handelsstad, nu zóó'n standpunt innemen? Vindt hij een „zesdaagsche" uit geestelijke, uit moreele overwegingen te veroordee- len? Blijkbaar wel; waarom zou hij an ders daarvoor geen vergunning in uit zicht willen stellen? Maar, burge meester, zaken zijn zaken! Duizenden en duizenden guldens brengt een „zes daagsche" in uw, door de crisis zoo verarmde, gemeente. En, als de men schen niet in Rotterdam naar een „Zes daagsche" kunnen gaan, dan bezoeken ze die immers toch in Amsterdam of Antwerpen, en daar strijken ze dan de centen op! Nogmaals: zaken zijn za ken Er is moed noodig voor een bur gemeester eener groote handelsstad, om openlijk dat beginsel: „zaken zijn zaken" te verloochenen! 't Vereischt durf, om in die kwaliteit als zijn over tuiging uit te spreken, dat geld... stinken kan (en dikwijls stinkt) een overtuiging, die ook bij vele christe nen vaak op ernstige wijze geschon den schijnt te zijn. Misschien kan men van meening zijn, dat aan een „Zesdaagsche" niets im moreels vastzit. Maar men moet res pecteeren, dat een magistraat, die zulk 'n sport-demonstratie wel immoreel vindt, zoolang hij niet van overtuiging verandert, dan ook daartoe niet zijn medewerking wil verleenen al staan er groote sommen gelds voor zijn ge meente en gemeentenaren op het spel! Zulk een magistraat handelt chris telijk, ook al is hij liberaal. Een chris telijke magistraat kan ook liberaal handelen! Honderden dooden als slachtoffers van het socialistisch verzet. DE STRIJD NOG NIET GEHEEL GEËINDIGD. TELKENS LAAIEN DE GEVECHTEN WEER OP. In Floridsdorf, het aan gene zijde van den Donau gelegen Weensche district, wa ren Dinsdagavond om zeven uur nog eenige voor het verkeer naar het Noorden belang rijke punten in handen van de socialisten, o.a. ook de gasfabriek van Leopoldau. Op het oogenblik dat dit telegram werd afge zonden werd een dubbele aanval op deze stelling der sociaal democraten onderno men zoowel van de binnenstad uit als van Neder-Oostenrijksche zijde. Van officieuse zijde wordt medegedeeld, dat de beide groote gemeentelijke gebou wencomplexen in het tiende district in de Wuellenstrasse deels door de troepen be stormd worden deels reeds in handen van de regeeringstroepen zijn gevallen. Om zes uur brak een nieuwe strijd uit om het Arbeiterheim in Ottakring. Naar verluidt hebben de socialisten, die door on- deraardsche gangen in de naburige huizen gevlucht waren, nadat zij vandaar uit het arbeiderstehuis onder vuur genomen had den ,het Heim opnieuw bezet. De staatssecretaris van oorlog heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij de oud-strijders aanspoorde zich als vrijwilli gers aan te melden. De vroeger almachtige referendaris van financiën van den Weenschen gemeenteraad Breitner en „Landsrat" Petznek, de echtge noot van de z.g. Roode prinses, zijn Dins dag gearresteerd. Burgemeester Seitz heeft volgens mede deeling van zijn geneesheer êèn aanval van hartszwakte en niet zooals aanvankelijk gemeld werd, een beroerte gekregen. Omtrent de straatgevechten wordt nog nader gemeld, dat leden van den Schutz- bund zich hebben meester gemaakt van een groot aantal vuilniswagens in het district Meidling. Zij hebben daarop machinege weren in stelling gebraoht. Tevens gebrui ken zij de vuilniswagens als tanks. Een officieel overzicht. Om acht uur Dinsdagavond werd van of- ficieele zijde het volgende overzicht gege ven van den toestand in Weenen en de ove rige bondslanden. De voorstad Floridsdorf is in de avond uren in een kring van twaalf kilometer ge heel van Marxistische elementen gezui verd. Andere communistische nesten zou den Woensdagmorgen worden uitgeroeid, daar men in het nachtelijk uur geen artil lerie meer in stelling wilde brengen we gens de groote gevaren welke dit voor par ticulieren oplevert. In het Weensche district Favoriten zijn in de avonduren vier machinegeweren, hon derd geweren en groote hoeveelheden mu nitie en stalen helmen door de politie buit gemaakt. In Linz is de regeering meester van den toestand. Niettemin werd Dinsdagavond ge meld, dat in eenige trams te Linz vuurge vechten plaats hadden. In Ster is na langdurige gevechten de orde weer hersteld. In Kufstein kon een gisteren uitgebroken opstand door militairen onmiddellijk weder onderdrukt worden. In de overige deelen van Oostenrijk, zou luidt een officieus be richt, heersoht volkomen rust. Van officieele zijde wordt verder mede gedeeld, dat de regeering er in geslaagd is te verhinderen, dat er verbindingen tot stand werden gebracht tusschen verschil lende stellingen der Schutzbunders, zoodat de strijd op verschillende afzonderlijke fronten wordt gevoerd. Tegen den middag hebben de troepen gisteren een groote gedeelte van het Karl Marx Hof bezet. Ook te Simmering zouden de troepen successen hebben geboekt. Te Bruck aan de Mur zijn de rails opge broken, waardoor het spoorwegverkeer stil staat. De Stiermarksche water- electriciteits- werken zijn door de socialisten bezet. Te Graz zullen 24 leden van den Sohutz- bund voor het staindgerecht terecht staan. Hoe er te Steyr gevochten werd. Volgens een bericht uit Steyr zijn daar de gevechten in den loop van den avond iD hevigheid afgenomen. De strijd was over dag zeer ernstig, aangezien de Schutzbund den tegenstand uitstekend had georgani seerd. De bewapening va den Schutzbund zou te Steyr bijna gelijk te stellen zijn ge weest met die van beroepsmilitairen. De manschappen waren uitgerust met kara bijnen, machinale pistolen en handgrana ten en gekleed in goede uniformen. De sterkte dezer troep wordt op 2000 man ge schat. De belangrijkste stelling van den Schutzbund op de z.g. Ennsleiten lag gis termiddag onder zwaar houwitservuur, waardoor 4 buizen werden vernield. Ge steund door mitrailleurvuur zou het bonds- leger tegen vier uur deze stelling hebben bezet, waarbij een derde deel der Schutz- bundafdeelingen zich zouden hebben over gegeven. De rest trok zich terug. Onder de gearresteerden bevindt zich de burgemees ter, het gemeenteraadslid Sichelreder, die het bevel heeft gevoerd. Aangezien het ziekenhuis in handen is van den Schutz bund moest in de stad 'n soort reservehospi taal worden ingericht. Tot de dooden be hoort een directeur der Steyr-fabrieken, Wille Herbst, die Maandagmiddag in een auto werd doodgeschoten, een vrouw die een buikschot opliep, terwijl van regee- ringszijde wordt medegedeeld, dat er boven dien 10 gewonden zijn. De Schutzbund zou 200 gewonden hebben, waarvan 80 zwaar gewonden. Des avonds trokken versterkingen van de Heimwehr onder leiding van Starhem berg de onbezette deelen van Steyr bin- De doodencijfers. Omtrent de verliezen aan menschenle- vens, die bij de gevechten van Maandag te betreuren zijn, wordt in een officieele op gaaf medegedeeld, dat aan de zijde der re- geeringsstrijdkrachten 30 man gedood zijn, terwijl het aantal gedoode burgers 240 be draagt. Te Weenen vielen 33, te Linz 67 burgers. Bij de gevechten van gisteren zijn in Ottakring 34 personen gedood. Te Graz zijn 600 personen gearresteerd. Het aantal dooden te Graz bedraagt ruim 70. Daar deze getallen slechts de gevallenen van Maandag opgeven, is het duidelijk, dat de eindcijfers veel-hooger zullen zijn. Volgens SLinmige schattingen zou het totaal dooden zeker 2000 bedragen; andere berichten zijn if ts minder sensationeel en spreken van ongeveer 500 dooden. In het algemeene ziekenhuis te Weenen zouden negen-en-tachtig dooden zijn opge baard, waaronder zeven-en-twintig vrou wen. Een van de bewoners van het Karl Marx Hof in de Heiligenstrasse verklaarde, dat hij, toen hij met vrouw en kind het Karl Marx Hof verliet, over de lijken struikelde. De Nederlanders ongedeerd. In verband met de onlusten te Weenen, meldt de Nederlandsche gezant aldaar, dat blijkens officieele inlichtingen de Neder landers ongedeerd zijn. Geen wapenstilstand tusschen Heimwehren en N.S.D.A.P. De landsleiding der Oostenrijksdhe N.S. D.A.P. deelt het volgende mede: De in Oostenrijk klaarblijkelijk systema tisch in omloop gebracht geruchten, vol gens welke tusschen de Heimwehren en de N.S.D.A.P. onderhandelingen over een wa penstilstand gevoerd zouden worden, be antwoorden in geen enkel opzicht aan de feiten. De strijd van de N.S.D.A.P. tegen het systeem Dollfuss wordt zonder compro mis voortgezet. Verklaring van minister Schmitz. De nieuwbenoemde bondscommissaris voor Weenen, minister Schmitz, verklaarde Dinsdag tegenover vertegenwoordigers der bi itenlamdsche pers, dat de bloedige inci denten te Linz geenszins de eenige oorzaak zijn van de afzetting van den sociaal-demo- cratisohen gemeenteraad van Weenen en van de benoeming van een bizonderen bondscommissaris. De regeëring heeft reeds langen tijd dergelijke plannen gekoesterd. De gebeurtenissen van Maandag waren slechts de onmiddellijke aanleiding tot de uitvoering van deze plannen. De aan den staat vijandige sociaal-democratie had in Weenen een met het nationale belang strij dige heerschappij gevestigd, welke thans gebroken moest worden. „Boodschap" van Engelsche socialisten. De onafhankelijke arbeiderspartij, welke zooals men weet den linkervleugel van de Engelsche labour-partij vormt, heeft een „boodschap aan de socialisten van Oosten rijk, Frankrijk en Spanje" gezonden, waar in „aan de Oostenrijksche kameraden de solidariteit der Engelsche socialisten verze kerd wordt". Verder worden de Fransche socialisten gefeliciteerd met hun demon straties tegen het fascisme en de Spaansche socialisten met hun revolutionnaire actie. Vluchtelingen naar Tsjecho-Slowakije. De middagbladen melden, dat te Bratis lava (Pressburg) over de Tsjecho-Slowaak- sche grens groote groepen vluohtelingen uit Weenen arriveeren. Aangezien de trams tengevolge van de staking niet rijden, ge bruiken de vluchtelingen alle mogelijke vervoermiddelen. Gistermorgen kon men nog met auto's Weenen verlaten. Het valt te betwijfelen of dit thans nog mogelijk is. DE TOESTAND HEDENMORGEN. De strijd nadert het einde. Officieel werd tegen de middaguren mee gedeeld, dat het laatste strijdgebied, waar een groote sector nog in het bezit was van de Schutzbunders, n.l. de stellingen te Flo ridsdorf, zijn ontruimd en zich geheel in handen der regeeringstroepen bevinden. De Schutzbunders te Floridsdorf hebben de witte vlag geheschen en zich overgegeven. De gevechten bij de Philadelphia-brug wa ren tegen den middag eveneens geëindigd en ook op andere punten trekken de Schutz bunders terug. Op enkele arbeidershuizen is reeds de witte vlag geheschen. Bij de be zetting werden groote hoeveelheden wa pens en munitie gevonden. Aangezien zich in het 12e district een groot aantal Schutz bunders overgaf en niet voldoende politie- troepen beschikbaar waren om het trans port der gevangenen te begeleiden, zijn zij in een gebouw in de omgeving opgesloten. De troepen hebben alle ontruimde socia listische gemeentehuizen systematisch on derzocht, waarbij bleek, dat zij sedert jaren door de socialistische gemeentebesturen als strategische steunpunten voor een even- tueele burgeroorlog waren ingericht. Ook de gasfabriek Leopolds au aan de grens van Floridsdorf is in handen der regeerings troepen gevallen. Te Judenihof trachtten de Schutzbunders zich in te graven. Het politiebureau te Flo ridsdorf, dat sedert het begin van den op stand in de vuurlinie heeft gelegen tusschen regeerings- en Sohutzbundtroepen is heden morgen voor het eerst ontzet, zoodat de be zetting eindelijk het gebouw kan verlaten. Te Floridsdorf is het lijk gevonden van den gisteren gedooden d'striets-hoofdman Frie- diich. In het complex Schlingerhof, dat door de regeeringstroepen met granaten werd beschoten, zijn reeds 50 dooden ge vonden. Te Meidling hebben de Schutz bunders den Wiener Berg bezet. EERSTE KAMER De autonomie der gemeenten. Bij den aanvang der vergadering wijdde de voorzitter enkele sobere woorden aan de nagedachtenis van den heer Wester- d ij k, die veertien jaar als lid der vrijzin nig-democratische fractie op waardige wij ze. zijn senatorschap heeft waargenomen. Dé overledene genoot op agrarisch terrein vooral een groote autoriteit. Minister De Wilde sloot zich namens de Regeering bij deze woorden aan.. Er ontstond eenig geharrewar tusschen de heeren Briët en Moltmaker. De laatste zou zich op een reis naar Indië minder nationaal hebben gedragen. Na een vrij duistere discussie werd de vrede ge- teekend, waarna Hoofdstuk II (Hooge Col leges van Staat) z.h.s. werd aangenomen. Ditzelfde was het geval met de Begrooting voor het Tiendfonds, het Gemeentefonds en die voor het Staatsmuntbedrijf. Hierna was aan de orde de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Mr. Men dels (S. D. A. P.) had bezwaar te gen de houding door Minister De Wilde aangenomen tegenover verschillende bur gemeesters. De burgemeester van Gelder- malsen met name moest het bij den rooden senator ontgelden, daar deze zooveel mo gelijk het houden van openbare vergade ringen in zijn gemeente onmogelijk maakt. De Minister had hem in zijn schriftelijke memorie groot gelijk gegeven. Mr. Men- dels sprak van een ongehoorde aantasting van het grondwettige recht van vereeni- ging van vergadering. Hij waarschuwde de Regeering niet te ver te gaan met de aan tasting van vrijheidsrechten. Ook prof. Kranenburg (V.D.) had staatsrechterlijke bezwaren tegen het op treden van Minister de Wilde. Het betrof hier zijn circulaire aan Ged. Staten in- j zake het toezicht op de gemeentefinanciën. Het goedkeuringsrecht van genoemd col lege t.a.v. de gemeentebegrooting had tot nu toe de bedoeling te voorkomen, dat het vermogen der gemeente zou worden aan getast. Waneer nu Ged. Staten andere cri teria zullen moeten gaan toepassen, dreigt het gevaar, dat de goede orde leelijk zal i worden verstoord. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De bloedige carnavalsdagen in Oosten rijk. Honderden dooden. De strijd nog niet geheel geëindigd (le blad). Protest van kardinaal Faulhaber tegen de schending van de zedewet door de Duitsche regeering (2de blad). LEIDEN. DE ST. PETRUSKERK-PLANNEN VOOR EEN NIEUWE WIJK. (2de blad). De hoogleeraar in het Staatsrecht hoopte op een geruststelling van den Minister. Nadat de heer Hermans (S. D. A. P.) de maatregelen der regeering tot het voor komen van insluipen van fascistische ele menten in de burgerwachten had toege juicht, doch tevens op grootere nauwkeu righeid ten deze had aangedrongen, ont spon zich een interessant debat, tusschen minister de Wilde en prof. Kranen burg (V.D.) over de autonomie der ge meenten. De minister betoogde, dat niet hij het is, die de autonomie der gemeen ten in gevaar brengt, doch dat dit ge schiedt van de zijde der sociaal-democra ten. Doordat de sociaal-democraten hier in Nederland nog nimmer in de regeering hebben zitting gehad, wel daarentegen in tal van gemeentebesturen, zijn zij er op uit zooveel mogelijk verantwoordelijkheid van de gemeenten af te wentelen en op de centrale regeering te schuiven. Daarin schuilt hun liefde voor de autonomie der gemeente. Inderdaad echter is het hun be stuur, dat het ingrijpen van het centrale gezag noodig heeft gemaakt. De gemeenten toch hebben in 1932 gewerkt met een te kort van 54 millioen gulden en over 1933 is dit tekort nog veel grooter. De regee ring grijpt niet naar de autonomie, zij wendt weliswaar ongewone maatregelen aan, doch dit is in ongewone tijden onver mijdelijk en prof. Kranenburg zal niet kunnen aantoonen, dat deze maatregelen met grondwet of wet in strijd zijn. Zij zijn in tegendeel noodzakelijk om het groote goed der gemeentelijke autonomie der deze moeilijke tijden heen te helpen. Nadat de minister den heer Hermans had gerust gesteld met de verzekering, dat op het insluipen van fascistische elementen in de burgerwachten scherp toezicht wordt gehouden, repliceert de heer Kranen burg en verklaarde dat tusschen hem en den minister toenadering viel vast te stel len. Hiermede werden de debatten geslo ten en werd hoofdstuk V der begrooting z.h.st. aangenomen. TWEEDL KAMER Verkeerswettegen lintbebouwing Het eerste werk na een recès is altijd het trekken der afdeelingen, hetgeen ook nu weer geschiedde. Nadat de nieuwe af deelingen zich even hadden teruggetrox- ken om hun voorzitter te kiezen, kwam het verzoek van den heer Schouten (A. R.) aan de orde, die den minister vragen wilde stellen over de overplaatsing van de N.V. K.E.M.A. van Arnhem naar Delft en hoe dit werd bevorderd door de Regee ring, daar genoemd bedrijf het niet wen- schelijk achtte. Men besloot deze interpel latie op een nader te bepalen dag te hou den. Een ontwerp tot regeling van den invoer van niet-houtvormende siergewassen wordt z. h. st. aangenomen. De N. V. Waterleidingsmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" had een renteloos voorschot bij de Regeering aangevraagd. Vraag was nu of het wel noodig was deze maatschappij op te richten en dus om dit renteloos voorschot te geven. De heeren Van Dis (S.G.), Duymaer van Twist (A.R.) en Tilanus (C.H.) had den eenige bezwaren, en meenden zelfs, dat er sprake was van verzet der bevolking, vooral wegens de gedwongen aansluiting. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruïne, toonde echter met de stemmingscijfers uit de Provinciale Staten van Zeeland en der resp. gemeenteraden aan, dat dit niet waar kon zijn, en in ieder geval slechts een zeer gering gedeelte der bevolking betrof. Ge dwongen aansluiting wordt slechts toege past, indien dit volstrekt noodzakelijk zou blijken. Het ontwerp werd dan ook met 76 tegen 8 stemmen aangenomen. Een groot bezwaar voor het moder- verkeer is de lintbebouwing, die overal

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1