MAANDAG 12 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 UIT DE OMGEVING KATWIJK. Werkloosheid. Het getal ingeschreve nen is weer iets dalende. Op heden staan aan het correspondentschap der arbeids bemiddeling ingeschreven als werkzoeken den 867 personen. Hiervan zijn 177 losse arbeiders, 201 landarbeiders, 4 tuinlieden, 182 visschers, 12 stokers, 10 binnenschip pers, 5 varensgezellen, 4 loodgieters, 8 scheepmakers, 3 bloemisten, 4 motordrij vers, 29 venters, 28 opperlieden, 86 grond werkers, 22 timmerlieden, 17 schilders, 13 metselaars, 5 fabrieksarbeiders, 39 kuipers. Geplaatst werden 5 personen en bovendien bij de werkverschaffing 78 personen. Geboren: Diederika Betsy Charlotte, d. van J. v. d. Oever en L. E. v. d. Star. Lydia Maria, d. van P. Guyt en T. C. Blonk Jacoba, d. van W. v. Dijk en M. v. Duyn Dirk, z. van C. v. d. Plas en C. Hoek Klazina, d. van C. v. Beelen en A. v. d. Plas Jacob, z. van J. Zwaan en J. v. Duyn Tine, d. van A. de Groot en M. Verhoeven Jacoba Wilhelmina, d. van C. Zandbergen en L. Verdoes. Getrouwd: C. v. d. Spijk en P. Rijs- dam. Overleden: K. Kuyt 81 j. wede. van M. v. d. Marei Corn. Vreeburg 67 j. echt genoot van M. v. d. Wouw N. v. d. Plas 78 j. wede. van J. v. Duyn L. v. d. Berg 86 j., wede. van F. J. Widerian. LEIMUIDEN Personalia. Voor het examen, uitgaan de van de Eerste Nederlandsche Modevak- schoolvereeniging (E.N.S.A.I.D.), gehouden te 's Gravenhage, slaagden j.l. Vrijdag voor coupeuse onze dorpsgenooten M. J. Bosman en C. Oudshoorn. LISSE. Vrouwenbond-feest. Gisteravond hield onze afdeeling van den R. K. Vrouwen bond, op 't feest van haar Patroonheilige O. L. Vr. van Lourdes, haar jaarfeest in het Patronaatsgebouw. Als gebruikelijk werd dit feest gistermorgen kerkelijk ingezet met om kwart voor achten een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie voor de leden, waaraan bijna alle leden deelna men. Gisteravond, zooals gezegd, vereenig- de men zich in het Patronaatsgebouw om dit feest meer op wereldsche, natuurlijk passende, wijze te vieren. De zaal was best bezet en er heerschte al direct een intieme, gezellige toon. Het mooie vaandel der ver- eeniging prijkte tusschen groen en bloe men, hetgeen aan de zaal een feestelijk aanzien gaf. Met den christelijken groet opende de presidente, mevr. Vreeburg- Heemskerk, de bijeenkomst en heette al len, in 't bijzonder den Zeereerw. heer Pas toor, van harte welkom en wenschte allen een genoegelijken avond. Zij zeide, dat het bestuur voor deze avond het duo Flora en Klaare uit Rotterdam had geëngageerd, om den avond op te luisteren en zij twijfelde er niet aan, of de avond zou in een gezel lige sfeer worden doorgebracht. Zij dankte de leden, welke in de morgen allen ter II. Tafel waren genaderd, waarbij als van zelf veel is gebeden voor het zieleheil der over ledene en levende leden. Hierna kwam het duo voor 't voetlicht, dat allereerst ten gehoore brachten „Kwij nend Nederland", betrekking hebbend op de economische tijdsomstandigheden, direct gevolgd door het lied „Een loflied op de refrein „O! o! wat een gijn" werd meege zongen, hetgeen al direct een uitbundige stemming teweerbracht. De volgende solo zang had tot tekst „Antwoord op een brief van een moeder aan haar kind" en was er een van zeer gevoeligen inhoud. Dit werd gevolgd door het uet „Een loflied op de Meimaand", hetgeen een uitbundig applaus uitlokte. Het ten gehoore brengen van de Ouverture „Willem Teil" was zeer zeker een prachtprestatie op de piano. Na dit kunstig nummer kregen we te hooren „De hoogste prijs in de „Sweepstake", hetgeen een waar succesnummer genoemd kan wor den. Na de pauze kregen wij, na de solo zang „Vrijheid", een mooie Potpourri met zeer bekende refreinen, welken weer door allen werden meegezongen en zeer goed in den smaak vielen, gevolgd door „Reizen en Trekken" wat mede luiden bijval vondt. Als slotnummer kregen we te hooren een lied op „De Oude Friesche Klok". De Zeer- eerwaarde heer Pastoor sprak een slot woord en dankte den beide duettisten voor de mooie wijze, waarop zij den geheelen avond de aanwezigen hebben weten te ver maken. Vervolgens feliciteerde Z.eerw. de leden met haar Patroonfeest. Z.eerw. hoop te, dat de leden een vurig gebed, dagelijks, tot de H. Maagd zouden bidden, opdat we spoedig uit de benarde tijdsomstandighe den mogen worden verlost. Hiermede was den goedgeslaagden avond gesloten en gin gen allen welvoldaan huiswaart. Plotselinge dood. Terwijl de reeds be jaarde heer Buurman, wonende aan den Lisserdijk, gistermorgen op weg was naar de kerk, zakte hij op de Kanaalstraat, ter hoogte van de Kapelstraat, plotseling in elkaar. De direct ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Per zieken auto van den heer Scheepmaker werd het stoffelijk overschot naar de woning ver voerd. Het geval verwekte heel wat consternatie bij de talrijke kerkgangers. Tooneel. Gisteravond gaf de R.K. Tooneelver. „Nut en Genoegen", haar laat ste publieke uitvoering. Oorspronkelijk was dit het plan niet, doch op de vele ver zoeken, welke waren binnengekomen, werd daartoe besloten. Door het veteranengezel- schap werd met groot succes opgevoerd 't mooie tooneelstuk: „Roeping". Vervolgens werd voor gemengd tooneel voor de derde maal opgevoerd „De gerechtigheid Gods", tooneelspel in drie bedrijven. Het applaus GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Donderdagavond j.l. kwam de Raad de zer gemeente voor het eerst in 1934 in openbare vergadering bijeen. Geen der plaatsel. verslaggevers bleek bericht ont vangen te hebben. Voortaan zullen we aan het gemeente-aanplakbord aandacht moe ten schenken, want dat wordt onze kennis gever. Een lastig iets, vooral bij spoedver gaderingen, Enfin, de „bezuinigingspoli- tiek" der gemeente moeten we eerbiedigen. Alvorens burgemeester Geesink de vol tallige vergadering opent, wendt hij zich tot een 19-jarige luistervink en vraagt: „Zeg S., ben je niet in de war? Aan de overkant is de jongelingsvereen. hoor!" Als een der raadsleden den leeftijd van S. noemt, zegt de voorz.: „Daar gaat het niet om, hij is van harte welkom". Na opening met gebed en lezing der no tulen, die ongewijzigd worden goedge keurd, houdt de voorz, zijn toespraak-1934 tot de vaderen. „Niet de straat, maar de senaat regeert". Z. edelachtb. heet allen van harte wel kom. Er is alle reden God te danken, dat Hij ons in het afgeloopen jaar gespaard heeft, aldus spr. Bijzonder wenscht hij den heer Bokkestijn geluk met de wen ding in de ernstige ziekte van zijn vrouw. Spr. dankt de wèthouders, de raadsleden, den gemeente-secretaris en de politie voor de aangename verhouding en samenwer king en hoopt dit ook voor 1934. Een drin gend beroep doet spr. op de vroedschaps leden mede te werken aan een zoo krach tig mogelijke gezagshandhaving en zich niet te storen aan dorpsgekiets. Niet He straat, maar de senaat regeert, aldus spr. Spr. wil niet als in andere jaren een opsomming geven van wat in 1933 is tot stand gekomen, noch wat de plannen zijn voor dit jaar. Uit den raad hoopt de voorz. voorstellen te mogen vernemen. De financieele positie stemt dankbaar. De belastingen zijn, vergeleken met die der omligende gemeenten, werkelijk laag. Een vaderlijk woord richt spr. tot de jongelui, die zeer zeker in dezen tijd de spaarzaam heid moeten nastreven. Voorts wijst de voorz. het raadscollege op de cultureele taak, die de gemeente te vervullen heeft. Jammer, dat in Nieuw- veen zoo weinig bereikbaar blijkt. Een tuinbouwcursus trok meer belangstelling van buiten dan van uit de gemeente, een wijkzuster is er nóg niet, de oprichting van een eenvoudig leeszaaltje is niet verwezen lijkt enz. Tenslotte wenscht spr. den raad moed en kracht, opdat zij hun taak in de ge meente naar best vermogen zullen kunnen uitvoeren. Tot onze verwondering werd de rede van den burgemeester niet beant woord. Volgen ingekomen stukken. Eerstens goedkeuring van de begrooting 1934 door Ged. Staten. Een adres van eenige landbouworganisa ties'over de waterleiding wordt niet voor gelezen, daar geen der heeren het verlangt De voorz. zegt, dat de boeren het mis heb ben als zij meenen, dat het verlies in het waterleidingbedrijf uitsluitend door hen betaald moet worden. Zij hebben zich van de kook laten brengen door gelanceerde onware praatjes. In hun eerste optreden zijn de boeren ook revolutionair geweest, zoodat hun klachten opzij gelegd worden. In 1934 zal het echter beter gaan met het bedrijf, aldus de voorz. Op een zestal schoolgeldreclames wordt ten deele gunstig beschikt. Mededeeling geschiedt van de verificatie der kasboeken van den gemeenteontvanger, die als steeds in orde bleken te zijn. Betreffende een verzoek om vernietiging van erfpacht besluit de Raad deze te ver- leenen, als adressant A. v. d. V. voor een geschikt persoon zorgt, die de pacht over neemt. De heer De Geus vraagt of de ge meente eigen woningen op dat terrein kan bouwen. De meerderheid is daar sterk te gen, het is te riskant. Wel zijn ze met hem van meening, dat het krotwoningvraagstuk zoodoende een spoedige oplossing zou krij gen. De gemeente laat het echter liever aan het particulier initiatief over. Onderwijszaken. Voorgelezen wordt een schrijven van den burgemeester van Zevenhoven, verband houdende met de opheffing der der Open bare Lagere School dier gemeente. De vroedschap gaat accoord met de ontwerp overeenkomst, waarin Zevenhoven voor iedere leerling uit haar gemeente, die de Openbare School te Nieuwveen zal bezoe ken, 15 per jaar betaalt. De kosten per leerling der Openbare School alhier blijken in 1931 te bedragen 20.19. De verzoeken om voorschot voor 1934 door de Chr. School en de R.K. School worden ingewilligd en wel 11000 voor de eerste en 1500 voor de laatstgenoemde. Z.h.st. wordt besloten den rijksveldwach ter Udo over het 2de halfjaar 1933 een gratificatie te verleenen ad f 30, n.l. f 5 p. maand, voor de politiediensten in het be land der gemeente. De nieuwe gérant van hotel „De houten Lepel". De woning, die den vroegeren gemeente veldwachter huisvesting bood, zal eindelijk weer betrokken worden. De gemeente krijgt dus weer huur van haar eigendom, maar van grooter belang is het, dat het arres tantenlokaal er aan verbonden onder toe zicht staat. Daar een persoon in dienst der gemeente uitsluitend voor huurder in aan merking kan komen, en we zoo goed als zeker geen nieuwe gem.-veldwachter meer krijgen, hebben B. en W. aan den gem.- werkman Rietdijk het huis verhuurd voor f 3 per week met vrij waterleiding. De voorz. vindt deze oplossing de beste. De nieuwe huurder zal nu toezicht op even- tueele arrestanten kunnen houden. Do heer De Geus vraagt, in hoeverre de gem.-werkman voor de arrestanten verant- woordeijk is. De voorz. zegt, dat R. moet zorgen, dat een logé niet verhongert, of op andere wijze verwaarloosd wordt. Bij on gesteldheid kan de hotelgast den hotelier opbellen; de bel is n.l. aangebracht in de slaapkamer van R. Voor ontvluchting uit de bajes is R. niet aansprakelijk. Eenige vergoeding voor bewaking geniet niet huurder niet. Kosten voor huisvesting draagt de gemeente natuurlijk. Gelukkig behoeft Nieuwveen uiterst zelden onderdak te verleenen. Aannemer in zak en asch. Zoo'n gunning gun je een vijand nog niet. De heer A. J. de Beus van Uithoorn werd door vergeten van een nul in zijn berekening de laagste inschrijver bij de aanbesteding van de Dorpsstraat. De be grooting was 19.000. De meeste inschrij vers berekenden plm. 16.000 rond, en De Beus kwam uit op 10.430. Natuurlijk kwam bij den laatste al gauw de gedachte aan een vergissing boven. En werkelijk, in plaats van 243.000 steenen had hij de prijs van 24.300 steenen berekend, wat een nadeelig verschil van ƒ4.820 voor hem be- teekende. Onmiddellijk wendde hij zich tot, B. en W. en vroeg intrekking van zijn biljet. Dit bleek niet mogelijk, waarop hjj vroeg 4000 er bij te ontvangen, waardoor de uitvoering f 14.430 zou kosten. Dit zou dan uitkomen op een nadeeltje van 820. De aannemers De Groot-Bunschoten uit Leiden waren op een na de laagsten voor 14.721. Wat moesten B. en W. doen? Be sloten werd het gevoelen van den Raad in te winnen. De betrokken aannemer was zelf aanwezig. De voorz. zegt, dat de aannemer wette lijk gebonden is. Daar tegenover staat, dat de gemeente uit moreel oogpunt niet mag profiteeren van een vergissing met zulke noodlottige gevolgen voor den inschrijver, die blijkens informatie het werk toch goed zou afleveren ondanks de financieele strop. Persoonlijk is de voorz. van meening, dat de Leidenaars het nu moeten hebben. Dit beteekent voor de gemeente echter 4000 meer betalen. Tegen deze persoonlijke mee ning zijn allen gekant. Weth. Rijlaarsdam zegt: De Beus een toeslag van 1000 geven., accepteert hij het niet, dan f 1000 boete betalen. De heer De Geus vindt het immoreel zoo grootelijks misbruik te maken van een ver gissing, hij vindt een medestander in den heer Bokkestijn. De heer Groeneweg oppert een toeslag te geven van rond 2000, zijnde 't verschil tusschen de laagste inschrijvers. Tegen stand. Het slot wordt, dat de meerderheid der vroedschap als haar meening geeft, dat de heer De Beus het werk voor 10.430 moet uitvoeren, wordt het goed afgeleverd, dan zal de gemeente een zekere toeslag verlee nen, waarvan de grootte nog niet bepaald wordt. Denkelijk zal het bedrag liggen tus schen de ƒ1000 en ƒ2.200, afgaande op de besprekingen. Tot voorstanders van deze oplossing mogen we rekenen de wethou ders Hoogervorst en Rijlaarsdam en de hee ren Plomp (voorsteller) en Ran. De an deren leggen er zich bij neer. Namens de wethouder brengt de voorz. den heeren dank voor hun meening. Aan B. en W. blijft echter de beslissing, die zeker blij zullen zijn met het advies der anderen. Er moest immers rekening ge houden worden met de contanten der ge meente, met den laagsten inschrijver en zeker ook met diens 24 collega's. Bij de rondvraag komt de boezemkwes tie met de Joh. Stichting op de proppen. Uit de gedachtenwisseling blijkt, dat de burgemeester deze zaak niet heeft opge lost zooals verwacht was en afgesproken. Het ergste is, dat er al kosten gemaakt zijn voor de minst goede oplossing, die door een der leden boutweg krankzinnigenwerk ge noemd wordt. Volgt nu sluiting. GEMEENTERAAD VAN STOMPWIJK (Vervolg). na ieder bedrijf bewees de goede vertol king, welke ieder van zyn rol gaf. De zaal was geheel uitverkocht. Het was een zeer goede slot-avond van de R.K. Tooneelclub, waartoe „The Musickmaker^" tusschen de bedrijven daar veel bijdroegen. LEIDSCHENDAM St. Genesius. Gisteren gaf de R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius" ,onder- 1 afdeeling van den R.K. Volksbond, haar jaarlijksche uitvoering in het Patronaats gebouw. Op plm. 8 uur opende de voorz. van den R.K. Volksbond den avond met den chr. groet en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den geestel. adviseur en do nateurs en begunstigers. Hij dankt allen voor de medewerking, bijzonder ook de donateurs en begunstigers, die St. Gene sius in staat stellen een dergelijke avond te organiseeren, en hij vertrouwt, dat St. Ge nesius steeds op dezen steun zal kunnen en mogen blijven rekenen om zoodoende steeds in staat te zijn, zooals ook dezen avond zeer zeker het geval zal zijn, iets moois en goeds te kunnen geven. Hij ver- verzoekt alle mogelijke stilte, opdat het stuk zoodoende tot zijn recht zal komen. Spr. zet de strekking van het stuk in het kort uiteen en deelt mede, dat gedurende de pauze een verloting zal worden gehou den; tenslotte wenscht hij allen een ge noeglijken avond. Hierna verscheen de tooneelclub voor 't voetlicht. Opgevoerd werd „Pastor Bonus", tooneelspel in 3 bedrijven. Het was een schitterend stuk met een mooie strekking, waarin de diverse rollen, en vooral de Voorstel tot verleenen garantie I.z. te verleenen boomkweekerscrediet aan den heer J. J. Hamers alhier. Wordt z.h.s. aan genomen. De reconstructie van den Stompwijkschen Weg. Gewijzigd voorstel tot reconstructie van den Stomp wijkschen Weg. De voorzitter: B. en W. hebben de vorige vergadering het voorstel teruggenomen, omdat de leden niet voldoende tijd hadden gehad om de zaak te bestudeeren. Intus- schen hebben B. en W. niet stil gezeten; het oorspronkelijke plan van B. en W. om een klinkerweg aan te leggen, hebben zij we derom opgevat, zoodat geen betonweg, doch een klinkerweg zal genomen worden. Ook hebben B. en W. met de diverse patroons geconfereerd inzake prijsopgaaf. De heer de Langen had bezwaren tegen het eerste voorstel, doch B. en W. zijn thans met andere voorstellen gekomen. Het voorstel is goed en er moet nu ook maar met spoed aan worden begonnen. Hij had liever den Stomp wijkschen Weg niet in werkverschaffing uitgevoerd, omdat de arbeider 'dan een lager loon krijgt dan wanneer het particulier initiatief dit doet; hij zal er zich echter niet tegen verzetten en juicht het toe, dat de werkloozen ten minste weer aan het werk kunnen en hoopt, dat het voorstel zal worden aange nomen. Hij vraagt nog enkele inlichtingen en verklaart, dat hij voor de verankering van den weg liever draad- dan haakankers heeft. De voorz. dankt den heer de Lange voor zijn toezegging en zegt naar de ankers een onderzoek in te stellen. De heer Ten Hoopen: Na de laatste ver gadering is door mij een onderzoek inge steld bij deskundigen. Een betonweg was niet goed geweest en hij is dankbaar, dat B. en W. nu gekomen zijn met een klinker weg. De verbetering van den Stompwijk- schen Weg is hoog noodig en hij hoopt dan ook, dat deze avond zal besloten worden den weg te vernieuwen. De heer Willemse had liever eerst den heer Vink gehoord; hij is na onderzoek tot een ander inzicht gekomen. Hij begrijpt niet, hoe B. en W. zoo gemakkelijk van het eene op het andere plan konden over stappen; het eerste plan was toch niet goed en als de Raad toen had toegestemd, zou 't plan toen zijn aangenomen; het is daarom zaak, dat B. en W. zich niet zoo spoedig aan het advies van een persoon moeten onderwerpen. Hij bespreekt de kosten van den Stomp wijkschen Weg, welke kosten de laatste jaren ontzettend hoog zijn; z.i. is de weg niet goed behandeld, daar hij toch meerdere teer wegen berijdt en deze zijn wel goed. Hij bespreekt eveneens de steen- slagfundeering van den weg en geeft B. en W. in overweging rivierzand in plaats van duinzand te nemen, daar het eerste veel beter is. Het zal nu iets meer kosten, doch dan hebben wij iets goeds en zullen later minder onkosten hebben voor onder houd. Namens de R.K. fractie dient hij een voorstel in, dat ter dekking van de meer dere kosten een heffing (wegenbelasting) zal worden geheven van die menschen, welke van dezen weg profiteeren. Het is dus niet de bedoeling alleen die menschen, die langs den weg wonen te laten betalen, doch ook hen, die uitpad hebben op dezen weg, enz. Als dit voorstel door B. en W. wordt overgenomen, kan hij met het voor stel van B. en W. medegaan. De voorz. zet uiteen, waarom B. en W. met het eerste plan kwamen; B. en W. had den gedacht aan meer werk voor de werk loozen en minder materialen. Hij zet alles breedvoerig uiteen en is het eens, dat de bewoners iets zullen moeten bijdragen. De heer Bloemheuvel is tegen uitvoering in werkverschaffing; het is z.i. productief werk en hij vindt het loon voor de arbei ders minderwaardig en zal dan ook zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer Vink kan na al het gesprokenen met een en ander accoord gaan en hij kan maar niet begrijpen, waarom de heer Bloemheuvel zijn stem niet aan het voor stel kan geven en vindt het verantwoorde lijkheidsgevoel niet groot. Ook hij zou lie ver anders willen, doch het is en kan niet anders. Hij heeft meer respect voor den heer de Lange, die ook niet voor uitvoering in werkverschaffing is, doch zich in het on vermijdelijke schikt. Wij geven toch nog werkverschaffingsloon, wat nog boven den steun uitgaat; het kan nu eenmaal niet an ders door de benarde tijdsomstandigheden. Hij gaat accoord met de heffing van een wegenbelasting. De heer Bloemheuvel antwoordt hierop nog den heer Vink, waarop dj heer Vink van repliek dient. De voorz. sluit hierna de besprekingen en is van meening, dat de zaak nu voldoen de is besproken en toegelicht, waarna het voorstel z.h.st. wordt aangenomen met al leen de heer Bloemheuvel tegen. Goedgekeurd wordt een crediet van ƒ75000 aan te gaan met de Bank van Ne derlandsche Gemeenten en in verband hiermede tot wijziging der gemeentebe- grooting. De voorz. deelt mede, dat de heer de Groot (R.K.) wegens ziekte als lid van den Raad heeft bedankt en dat als opvolger in diens plaats door hem is benoemd ver klaard de heer W. P. v. d. Meer. Als op volger voor den heer Van Dam (C.H.), die de gemeente heeft verlaten, is door hem benoemd verklaard de heer P. van Elswijk. Hierna sluiting. hoofdrollen in goede handen waren en werkelijk keurig werden gespeeld, zoodat de aanwezigen zeker hebben kunnen ge nieten en allen o.i. zeer voldaan zijn huis waarts gekeerd. De spelers hadden telkens een verdiend en dankbaar applaus te ac cepteeren. Vermeld zij nog, dat de avond op aange name wijze met radiomuziek werd opge luisterd. Het was een mooie avond, waarop St. Genesius met genoegen kan terugzien. NOORDWIJKERHOUT. Pastoor H. A. J. M. Quant. Zondag middag is de Zeerèerw. heer H. A. J. M. Quant, Pastoor van de St. Joseph-parochie te Noordwijkerhout, van de laatste H.H. Sa cramenten voorzien. Z.eerw. is lijdende aan longontsteking. Ofschoon onmiddel lijk stervensgevaar niet aanwezig wordt geacht, kan toch op voorschrift van den behandelenden geneesheer geen bezoek bij den zieke woTden gebracht. „Muzikale wandeling". Ten bate der kas hield de R.K. Muziek-Vereen. „St. Jean ne d'Arc" een winterkermis in Hotel Gou- wenberg. Zaterdagmiddag werden de fees telijkheden geopend met een muzikale wan deling door het dorp. Zondagmiddag werd een speciaal concert gegeven en het was toen den geheelen dag volop feest. HOOGMADE. Uitvoering. Vrijdagavond is door de Tooneelvereeniging „Adolf Kolping", onder- afdeeling van de Joseph's Gezellen Ver- eeniging uit Voorhout een uitvoering ge geven in de zaal van den heer J. Witteman. De avond is schitterend geslaagd. Door een der leden werd de aanwezigen het welkom toegeroepen en een korte mede deeling gedaan aangaande het op te voeren stuk. Hierna werd begonnen met het tooneel spel „Heb ik mijn kind gedood?" in drie bedrijven. Een stuk uit den tegenwoordi- gen tijd en dat te zien geeft hoe de mensoh is als hij zich aan drank en spel overgeeft. Het stuk werd prachtig weergegeven en alle spelers waren in hun rol vast, geen enkele uitgezonderd. In een buitengewone aandacht en stilte werd dit roerend spel aanhoord. Na de pauze werd opgevoerd „De Proef", kluchtspel in één bedrijf, wat danig de laohspieren in beweging bracht. De grimeering door den heer P. v. d. Pijl uit Leiden was af, zooals we dat steeds van deze firma gewoon zijn. In de pauzen zorgde de pianist voor af wisseling, wat het gezellig samenzijn zeer verhoogde. Na een hartelijk woord van dank en met den wensch deze vereeniging uit Voorhout nog meerdere malen hier te zien, werd de avond gesloten. VAN ROMMELZAK EN KOBBELTJE. 159. Het water vloog hem om de ooren en in zijn oogen, en Jan draaide en draaide maar. 't Leek wel of er plotseling een ge weldige wind op kwam zetten. De koksmaat werd steeds meer aohteruit geduwd. Plot seling werd hij door de wind opgenomen en neergegooid in Hobbeltjes verblijfplaats, gelukkig op het dikke stroo. 160. Toen hield Jan op en keek eens naar den bibberenden koksmaat, die ver suft op het stroo zat rond te kijken. Toen gaf hij de zwabber maar weer terug aan den matroos, van wien hij hem gekregen had. Zoo vriendje, je zult wel wat van dat water in je mond gekregen hebben. Dat smaakte je niet hè? Nu, mij smaakte die watersoep vanmiddag ook niet. Ik houd niet van soep van „lik af en leg neer".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10