ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. IhTERPAROCHIEELE ONS GIRONUMMER? Weet gij dat ook onze St. Joseph-Gezel- len een eigen gironummer heeft? Neen. Wel ik zal 't u zeggen. Ons gironummer is 176553, onthoudt 't nu goed, schrijf 't eens in uw agenda, en wanneer gij kunt denk dan eens om onze Gezellenvereeniging. Wat hebben wij al geen plannen gemaakt in den afgeloopen winter om ons eigen huis eens op te knappen. Een oogenblik hebben allen gedacht, nu gaat 't dan toch eindelijk gebeuren. Maar 't stuitte af op dat vervelende „geen geld". Ja, wij hebben den tijd niet mee, maar toch ondanks dat durf ik een beroep te doen op u allen want 't is zoo hard en hard noodig. Overtuigt u er maar van gij zult 't er mede eens zijn. Op wie ik nu reken? Op de aller eerste plaats op onze eigen menschen. Gezellen, wie heeft er eens iets extra's voor over? De gehuwden, iedere gift hoe klein ook is welkom. Onze ongehuwden Gezellen. Toont eens dat gij weet te offeren, wanneer 't noo dig is. Zijn er misschien onder ons welddoeners, donateurs etc.? Gij zijt toch overtuigd van 't groote nut van onze St. Joseph Gezellen vooral in on zen tijd. De ouders van de Gezellen. Gij zijt er toch bij geintereseeerd, dat ons werk goed slaagt, welnu offert ook gij iets, voor de zoo hoog noodige verbetering van ons huis. Hoe gij kunt helpen? Door uw bijdragen aan ons Kemperman- fonds. Door 't storten van geld op gironummer 176553. Door mij persoonlijk geld te geven voor dit doel. Ons parool moet zijn: „Op zijn minst ge nomen moet de zaal worden opgeknapt". DE VICE-PRAESES. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (45). In den Zendbrief „Quadragesimo Anno" komt toch telkens weer naar voren deze wensch, dat zoowel werkgevers als werk nemer elkander zullen weten te verstaan en te waardeeren. Ongetwijfeld is dat juist het noodzake lijke fundament, waarop een betere maat schappelijke toestand kan en zal rusten. Hetgeen dan ook Pius XI schrijft is, alge meen genomen, een herhaling van het plei dooi dat Leo XHI hield in „Rerum Nova rum". Maarook Paus Leo had daar in Zijn voorlooper en zonder twijfel zijn daarin van bijzondere beteekenis Mgr. von Ketteler en Ad. Kolping. De laatste was immers een tijdgenoot van den sterken socialen Bisschop van Mainz en van Kol ping kan men dan ook verwachten, dat hij de lessen van Mgr. van Ketteler heeft be nut. Daarbij is van niet te onderschatten waarde de ellendige volkstoestand, welke Kolping in Keulen en in andere steden vond. 't Was de tijd, dat het lied van on gebonden vrijheid in de hersens van het volk zat. De band van weldoende naasten liefde was verbroken en het systeem van „halen wat er te halen is" vierde hoogtij. Had dan ook Kolping eenerzijds de theo rie van hoe 't wel moest, aan de andere kant greep de levenspractijk zoo diep in zijn ziel, dat hij niet anders kon dan door ondervinding rijp een systeem te bouwen, waarvan het resultaat goed moest zijn. In zijn program schrijft hij voor, dat baas en knecht den leer van het Christendom als grondslag van hun leven moeten be nutten, maar daarbij leert hij zijn Gezel len, dat de arbeid een roeping is in gods dienstige zin en met eeuwigheidsbeteeke- nis; aan de werkgevers houdt hij voor, dat slechts de sociale rechtvaardigheid met de naastenliefde vrucht kan dragen. Zoo van twee kanten bouwend, had de Gez. Ver. in Duitschland al spoedig een enorme beteekenis voor de verbetering der maatschappelijke toestanden. Ook in ons land is dat te vinden in de groote vereeni- gingen, waar patroons en werklieden in beider belang samenwerken. Nu moeten we ons wachten voor moge lijke overdrijving der resultaten, want toen aan 't eind der vorige eeuw de werk nemers zich in eigen kring opwerkten en evenzoo de werkgevers, toen behield de Kolping's idee waarde in bestaande ver- eenigingen. De groote massa bleef buiten den invloed van deze idee van samengaan, en ook in onze katholieken kring groeide de strijdverhouding van baas tot knecht. Want we mogen niet ontkennen, de ge zonde samenwerking voorgestaan door de grooie katholieke sociologen was met de strydmethode niet gediend. Een andere vraag, die we volgende maal zullen be zien. is deze, of zij de strijdmethode kon den ontloopen. Want ook dat kostte heel wat offers. Het doel van dit stukje geschiedenis is om aan te toonen, dat Kolping voorstond en aangaf, hetgeen in de Pauselijke En cyclieken wordt voorgehouden. Toen dan ook Rerum Novarum" verscheen behoefde ran ons piogram niets veranderd te wor den en de socials paragraaf beteekende een volkomen gaan in de richting van Paus Leo XI IT. Het behoeft geen betoog, dat Q. A. als het ware belichaamd is in het Kmipings-piogram en daarom mogen wij met fierheid van Kolping getuigen, dat hij een mar. der Voorzienigheid was. Er wordt wel eens ln sommige kringen de opmerking gemaakt: de Gez. Ver. is uit den tijd. Nog onlangs vernamen wij van een vakbondbestuurder zoo'n sprook je. Maar sprookjes zijn goed voor kleine kinderen! Wie ernstig Kolping's program en werk bestudeert en daarbij neemt de laat ste sociale Encycliek Q. A., die zal een heid van gedachten zien. Maar ja, met vooroordeelen moeten we dan niet aankomen. S. M. DE WERKZAME LIEFDE. In de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging, in stad of dorp, wordt vaak den klacht ge hoord, dat de meeste leden niet meewer ken en zich van verschillende acties afzij dig houden. Er blijft slechts een groep ac tieve leden over. Hoe 't komt? Heel dikwijls door verkeer de ideeën over het Kolpingswerk. Ook wel eens door te hooge verwachting van eigen werkkracht. En misschien wel het meest doormenschelijk opzicht. En dan faalt de werkzame liefde. Een verkeerd idee van het Kolpingswerk hebben de Gezellen, die alleen maar ko men voor wat amusement. Wordt hun aandacht gevraagd voor iets beters, wat ook natuurlijk inspanning kost, dan zijn ze vaak „niet thuis", 't Is werkelijk jam mer, dat nog te velen hun Gezellentijd onbenut laten voorbijgaan. En voor ons zelf èn voor de anderen zou zoo veel moois te winnen zijn als we de gaven van geest en hart durfden stellen in diens^van anderen. We moeten ook nooit te hoog mikken. Idealisme is een prachtig ding, maar blijf s.v.p. met je beenen op den grond. Wat al schoone illusies hebben velen der onzen zien verdwijnen, omdat ze geen rekening hielden met dit feit: die om je heen staan zijn ook menschen met een eigen opvat ting. En dan, de ervaring van jaren wer ken is een betere graadmeter dan het ideaal van een maand. En dan nog dat menschelijk opzicht. Warempel, dat is de kwaal der massa. Wat zal die er van zeggen? Zal hij mij niet uit lachen?Ja hoor, 't is toch een ver schrikking als je nu eens deed, waar een ander om lachte. Hoe men zulke menschen als vrienden accespteert en naar hun oor deel luistert, is ons een raadsel. Helpen zij je den hemel in? En daar moet je toch heen! Omgordt u met de wapenrustig Gods, zegt St. Paulus. Jonge kerel doe dat, en werp ver van je weg dat clownspak van „wat zou die er van zeggen".... SEVERUS. DISTRICT LEIDEN. Vrijdag 2 Febr. kwamen de Senioren bij een. Vele punten van actie bleken op het programma te staan. Ingevolge het pas verschenen huish. regl. voor de districten gekozen in enkelvoudige stemming moest een Senior van ons District gekozen worden tot lid van het Centraal-Senioraat. Met algemeene stemmen koos men Steph. Menken, Senior van Leiden. ONS VASTENAVONDFEEST. Op deze plaats willen we nog eens even vastleggen, dat ons feest kerkelijk en hui selijk mooi en in prettige stemming is ge vierd. „De Bibliothecaris" deed het weer best en ons muziek-ensemble wist een fijne afwisseling te geven. Zulk cultureel werk blijven we vasthouden èn om ons zeiven èn om de sympathie van velen! Jammer alleen, dat er de 2e avond niet meer belangstelling was. ADSPIRANTENCURSUS. Maandag en Woensdag is de vijfde les van onze cursus, die allen moeten meema ken. Bij verzuim der twee laatste lessen zal men niet geinstalleerd kunnen wor den. Tot nu toe ging het goed, dus volhou den! JAARBOEKJES. Nog enkele jaarboekjes zijn bij den huis meester te krijgen a 15 cent. KOLPINGS WANDELCLUB LEIDEN. K. W. C. L. A.s. Zondag 11 Febr. wordt de 3e Pro- paganda-Serie-Wandeltocht gehouden. Deze wandeltocht loopt door het mooiste gedeel te van Leidens omgeving, n.l. door de vil laparken van Wassenaar. We kunnen dus genieten jongens. Degenen die niet behoe ven te voetballen en lid zijn der club worden dus ook verwacht. De vorige marsch waren we met 13 deelnemers, de laatste marsch moeten we echter allemaal precent zijn hoor, als slot van deze bij uit stek prachtige wandeltochten. Zorgen jul lie daar voor. Verder zij nog gemeld, dat nieuwe leden zich ten allen tijde kunnen opgeven bij F. Weber of bij Sam. Breede- veld. Verder geen nieuws. Tot Zondagmid dag dus om half 1 uur aan de zaal. GEZELLEN! Maandag a.s. plechtige diploma-uitrei king aan degenen die geslaagd zijn voor hun wevers-examen. Zooals gij weet wa ren enkele van onze werklooze gezellen bij de firma Zaalberg in de leer. De cur sus is nu ten einde, en Maandag a.s. zul len zij in dienstreden bij de firma Zaal berg. De diploma-uitreiking zal plaats GEMENGDE BERICHTEN BENZINE-ONTPLOFFING TE DEN HAAG Kapperszaak verwoest. Gisterenmiddag omstreeks half vier wer den voorbijgangers in Bleyerburg en Hee renstraat te Den Haag opgeschrikt door een hevige knal, gevolgd door het gerinkel van scherven. In het perceel Bleyenburg 27, waar de heer P. een kapperszaak heeft, bleek een ontploffing te hebben plaats gehad, welke den geheelen inventaris vernielde en de winkelruit aan de straatzijde in gruzele menten sloeg. In de zaak was een der heeren bezig met benzine een waschbak te reinigen. Of nu oververhitting van deze vloeistof heeft plaats gehad door te hard wrijven, dan wel dat er nog een klein vlammetje ergens brandde, is nog niet uitgemaakt de po litie zet het onderzoek voort doch plot seling kwamen de benzinedampen, welke zich door het vertrek verspreid hadden tot ontploffing. Degene, die de waschbak aan het schoonmaken was, kreeg schroeiwon- den aan handen en gelaat, een kapster schroeide armen en haar. Een 19-jarige jongen, die in het Bleyenburg juist op het noodlottige oogenblik passeerde, werd door het wegspringende glas van de bre kende ruit aan een arm gewond. Ook een paard, dat in de buurt was werd getroffen en kreeg een snij wond in den flank. Al len werden in het Militair Hospitaal ver bonden en konden daarna huns weegs gaan. De brandweer kwam op de ontploffing af, doch daar er geen brand was uitge broken, behoefde zij geen dienst te doen. ONDER TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Gisteravond is de 15-jarige David Nabar- ro uit Elsloo te Steenwijk onder de tram naar Oosterwolde geraakt en onmiddellijk gedood. De jongen die in de tram zat had zijn tasch op den weg laten vallen en was toen van den wagen gesprongen om deze op te rapen. Daarop wilde hij weer op de tram springen met genoemd noodlottig ge volg. KIND VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van ds. Emmen te Noordhom na het eten in den tuin van de pastorie gaan spelen. In een onbewaakt oogenblik schijnt het kind in de vijver te zijn gevallen. Toen men het miste vond met het slachtoffertje op het water drijvende. De levensgeesten waren reeds geweken. AAN BLOEDVERGIFTIGING GESTORVEN. In het laatst der vorige week geraakte een zijner handen bekneld tusschen een de 17-jarige Postma te Leeuwarden met machine in de Electro-Blikfabriek aan de Emmakade aldaar, waardoor vier vingers werden afgeknepen. De knaap werd in het St. Bonifacius-hospitaal opgenomen, waar hij aan de gevolgen van dit ongeval is overleden, waarschijnlijk doordat bloed vergiftiging is opgetreden. DE ROOFMOORD TE TEGELEN. De aangehoudene bekent. Omtrent den overval op een oude vrouw te Tegelen vernemen wij nader, dat de verdachte tegenover den inspecteur van politie een volledige bekentenis heeft af gelegd. V. verklaarde het slachtoffer met een hamer de wonden te hebben toegebracht. Diefstal was de drijfveer tot zijn daad. Na het plegen van het misdrijf heeft V. een handtaschje meegenomen, waarin een portemonnaie met slechts ƒ1.60 aan klein geld. De jongeman is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Wat de houding van het slachtoffers aan gaat, die nog steeds om de waarheid bleef draaien, wordt aangenomen, dat zij haar aanvaller, om wille van zijn ouders, met wie zij goed bevriend is, wil sparen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN Goede vangst voor de politie Gisterenmorgen werd de aandacht van een patrouille marechaussees in de Dorp straat te Sprundel getrokken door twee auto's, waarvan de eerst a een Belgisch nummer droeg, terwijl de tweede een Hol- landsche wagen was, die kennelijk den eersten volgde. Vermoedende met smokkelauto's te doen te hebben sommeerden de marechaus sees de wagens te stoppen. In plaats hier aan te voldoen werd vol gas gegeven en doorgereden. Met een gerequireerde auto zette de marechaussee de achtervolging in. Eerst in Oudenbosch gelukte het den Hol- landschen wagen in te halen door eenige welgemikte karabijnschoten door de mo torkap af te geven. De Hollandsche smok kelauto stopte hierop. Deze bleek geladen te zijn met 1200 K.G. Belgische suiker, die hebben 's avonds te half negen. De heer Zaalberg zal zelf de diploma's uitreiken. Verder zullen bij de plechtigheid tegen woordig zijn de heer Schrandt, directeur der N.V. firma Zaalberg en de meester knecht de heer Stoute, die onze gezellen onderricht heeft gegeven in 't weven. Wij noodigen langs dezen weg uit omdat de tijd ons ontbreekt de heeren van den Raad van Bestuur, de gehuwde gezel len en de ongehuwde gezellen. frauduleus ons land werd binnengevoerd. Auto en smokelwaren werden in beslag genomen. De wagen was eigendom van zekeren v. d. H., uit Oud-Beijerland. De Belgische wagen, die aanmerkelijk snel ler was, wist te ontkomen. STROOPER AANGEHOUDEN. Hij schoot op de veldwachters. Toen Donderdagmorgen de Rijksveld wachters Van der Leegte uit Bergen en Mol uit Bergen aan Zee in de duinen aan het surveilleeren waren ontdekten zij een tweetal stroopers. Aan hun sommatie te blijven staan, gaven dezen geen gevolg. De stroopers gingen op de vlucht, achter na gezet door een hond van den veldwach- ter MoL Door een schot uit een pistool te I lossen, wist een der stroopers dezen hond van zich af te houden. Daarop sommeerden de politiemannen de stroopers met hun I vuurwapens te bbjven staan; waarna de i strooper een schot op de veldwachters loste. Dit trof echter geen doel. Toen de po- litiehond voor de tweede maal trachtte de stroopers tot staan te brengen, werd het dier in een der pooten getroffen, door een schot van den sttooper. De stroopers wis ten te ontkomen. Zij waren evenwel door de politiemannen herkend, als de gebroe ders J. en C. Dekker, in Egmond aan Zee bekend als de „kneutjes" en broers van den strooper, die een paar jaar geleden in de duinen onder Egmond door een jacht- I opziener werd aangeschoten, aan de ge- 1 volgen waarvan hij overleed. De stroopers werden in hun woning ge arresteerd, waar tevens een aantal duin konijnen werd aangetroffen, die in beslag werden genomen. Voor den Burgemeester van Bergen ge leid, bekende J. Dekker het vuurwapen gebruikt te hebben. Dit werd op zijn aan wijzing in de duinen tusschen Egmond en Bergen gevonden. J. Dekker is in verze kerde bwaring gesteld. Gistermiddag is hij door den Officier van Justitie te Alkmaar verhoord. INBRAKEN TE OSS Weer vier verdachten overgebracht Gistermorgen zijn uit Oss wederom een viertal verdachten zwaar geboeid naar het huis van bewaring te 's Bosch overgebracht Twee der verdachten, de gebr. v. Beine, die reeds ontelbare malen met de justitie in aanraking zijn geweest, liepen zingen de gemoedelijk over de straat. Er zijn nu reeds 7 verdachten opgebor gen, meerdere aanhoudingen worden nog verwacht. DE VERDUISTERING TE TEGELEN De dader heeft bekend De ambtenaar ter secretarie W. R. te Te- gelen heeft bekend, het gemeentelijk arm bestuur te Tegelen voor eenige duizenden guldens benadeeld te hebben. R. is naar de strafgevangnis te Roermond overge bracht. DIEFSTAL TE ROTTERDAM OPGEHELDERD In den nacht van 27 op 28 Januari is in gebroken bij de firma T. den Hartogh, Electrische Brood-, Banket- en Koekbak- kerij, Bergweg 42, Rotterdam. Er werd 8.200 gestolen. De inbraak werd op Zon dagmorgen 28 Januari ontdekt door een der firmanten. De politie stelde een onder zoek in en kwam tot de conclusie, dat de inbrekers zich hadden laten insluiten en door forceering van enkele binnendeuren in het kantoor waren gekomen, waar de brandkast op een vakkundige wijze was geforceerd. Het gestolene bestond in hoofd zaak uit bankbiljetten en verder wat zil ver en kleingeld. Bij het onderzoek vond men voorts een Knoop van een overjas. Deze knoop werd gevonden op een plek, welke deed vermoeden dat de knoop was afgerukt van de jas bij het klimmen door een raam. Aan den knoop zat nog een klein stukje stof. Het onderzoek leidde in de richting van een 35-jarigen A. H. van wien men wist, dat hij veel omging met den 36-jarigen F. F. de K., beiden wonende te Rotterdam. In hun huizen werd een huiszoeking ver richt. Bij H., die thuis werd aangetroffen, werd niets gevonden. De man, die ontken de, werd nochtans aangehouden, Bij de K. werd op den zolder onder een kist 1000 gevonden. Toen de K. even later thuis kwam, werd hij gearresteerd. Op hem vond men nog ƒ3005. Beide mannen werden ingesloten. Aan den overjas van H. werden zes nieuwe knoopen ontdekt. Een nader on derzoek wees uit, dat onder een van deze knoopen een klein gaatje was en in dat gaatje paste precies het stukje stof, dat aan den in de bakkerij gevonden knoop zat. H. kon niet anders doen dan een be kentenis afleggen. Op Zondagmorgen had hij bij de K. het geld gebracht. H. is ingesloten, verdacht van de in braak, de K. verdacht van heling. De po litie heeft thans dus bijna de helft van het gestolen geld opgespoord. Het onderzoek naar de rest wordt nog voortgezet. WETHOUDER-HULPOFFICIER VAN JUSTITIE ALS WETSOVERTREDER Tegen den slager-wethouder J. van der H. te Ameide is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de crisis-zuivel- wet en wegens het belemmeren in de rechtmatige uitoefening van hun functie van vier ambtenaren. Door afwezigheid van den waarnemend burgemeester van Ameide was de heer v. d. H. zelf hulp-officier van Justitie. DROEVIG EINDE VAN EEN KUDDE Grootste deel wordt afgemaakt De kudde van den zwervenden schaap herder, welke op een weide in Marlot te 's Gravenhage, een zielig bestaan leidde, bezocht als ze werd door het besmettelij ke rotkreupel, zal vermoedelijk heden op het Haagsche abattoir worden afgemaakt; Toen de eigenaar van het weiland bij Marlot den schaapherder mededeelde, dat zijn kudde vertrekken moest en deze hier aan gevolg gaf door in de richting Wasse naar verder te trekken, kwam de Haag sche politie proces-verbaal opmaken, aan gezien het verboden is met vee, waaronder een besmettelijke ziekte heerscht zich te verplaatsen. Van de ruim 200 schapen zijn er 175 naar het Haagsche abattoir ver voerd, waar ze heden zullen worden afge maakt. De schaapherder zal een vergoe ding per schaap krijgen in overleg met den veeartsenijkundigen dienst. „Tel." EEN RUMOERIGE VERGADERING. Voor gisteravond had de N.S.B. aan den overkant van het IJ te Amsterdam een ver gadering belegd. Het Comité van Verweer tegen het Fascisme had zijn aanhangers op geroepen deze vergadering te boycotten. Inderdaad hadden zich een vrij groot aan tal anti-fascisten verzameld, zoowel buiten het Tolhuis als daarbinnen. Het gevolg was dan ook, dat moeilijkheden zich spoe dig voordeden. Een zestal ruiten van het Tolhuis werd vernield en binnen de ver gadering was de toestand al spoedig van dien aard, dat de politie, die met een der tigtal manschappen te voet en per rijwiel, versterkt door een afdeeling ruiters voor de handhaving van de orde zorg droeg, het noodig oordeelde tot ontruiming over te gaan. Demonstranten, die op de de Ruy- terkade hun politieke gevoelens al te ken baar maakten, werden door de politie met zachte hand verwijderd. Een merkwaardig incident deed zich nog voor, toen de afdeeling ruiters, die zich naar den overkant van het IJ wilde bege ven, de veerpont naderde. Op slechts en kele meters gekomen zijnde zagen zij plot seling tot hun groote verbazing, hoe per soneel van den pont in groote haast de klep ophaalde en wegvoer, hoewel het vol gens ooggetuigen vaststaat, dat de ruiters door hen wel varen opgemerkt en, juist door het overhaast vertrek gevaar niet uit gesloten was voor te water rijden van een of meer paarden. Een bevreemdende hou ding. COMMUNISTISCH DOKTER GEARRESTEERD. Een paar jaar geleden werd door de ju stitie te Amsterdam een bevel uitgevaar digd tot aanhouding van dr. Koch wegens een zedendelict. Dr. Koch die deze loop van zaken had zien aankomen had nog juist bijtijds zijn practijk verkocht en ver dween uit ons land. Als communist zocht hij toevlucht in Sovjet-Rusland. Nu echter is hij te A'dam weergekeerd en aangehouden door de zedenpolitie. Deze heeft hem ter beschikking gesteld van de justitie. KERKNIEUWS EEN MASSALE BEKEERINGS- BEWEGING In de Missie van Koebango Het Februari-nummer van „De Bode v. d. H. Geest" komt met het volgende be richt: Het Noorden van de Prefectuur Koeban go in Pordtugeesch Angolo, (West-Afrika) was tot nog toe geheel onbewerkt geble ven. Tientallen jaren heeft men gewerkt onder de Zuidelijke stammen met slechts middelmatig succes. Na de opening van twee posten in het Noorden, heeft ieder dier twee missies binnen de tien jaar meer dan 50.000 christenen gedoopt. De Aposto lische Prefect, Mgr. Keiling, heeft zich nu verplicht gezien, drie nieuwe posten van deze missies af te scheiden. Een ervan telt nu al dalelijk 12.000 christenen en 4.500 catechumenen (er staat nog maar één Pa ter voor); een andere ziet vijf Protestant- sche missies tegenover zich, maar heeft nu al 5.000 christenen; de derde heeft 5.000 christenen en zeker evenveel katechu- menen. Op twee andere plaatsen heeft de bevol king reeds een kapel en een woonhuis voor den Pater gebouwddie nog ko men moet; het aantal christenen bedraagt daar al zeker 15.000. In een ander bericht van genoemd or gaan wordt medegedeeld, dat de paters Benedictijnenn van Elisabethville, een prachtige missie in Belgisch Congo, zich tot hulp bereid hebben verklaard voor de missie Koebango. In het Oostelijke ach terland zullen zij twee missies gaan be zetten, waarvoor in langen tijd zeker nog geen personeel beschikbaar zou zijn uit de rangen der Congregatie. Te Mossiko heeft mgr. Keiling de voor malige residentie van den gouverneur en te Zambesië de bezitting van een rijken Engelschman aangekocht; nog dit jaar zul len die twee nieuwe missies door deze pa ters betrokken worden. Na Kameroen is Koebango thans de tweede missie, die op deze wijze hulp gaat ontvangen van de paters benedictijnen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6