11 L S SO% Korting GEDURENDE DEZE MAAND OOI 00 BEORUrSKLEEDIHG HUMUS - OVERHEIEM DOET HIERMEE UW VOORDEEL 25ste Jaargang ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 No. 7733 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. V Onze onderlinge verhouding Wij wezen er gisteren op, dat wij, Katho lieken, onze eenheid moeten bewaren door als één geschaard te staan rondom het Ker kelijk Gezag, dat wordt gevormd en uit geoefend door den Paus en de Bisschoppen. Zoo en zoo alléén kunnen wij sterk zijn in de volvoering van een taak, die wij als Katholieken gemeenschappelijk moéten vol voeren. Het Kerkelijk Gezag is in de handen van den Paus en de Bisschoppen. Anderen moe ten zich dus niet aanmatigen, waartoe al léén de Gezagsdragers in de Kerk het recht hebben. Anderen komt met name niet toe, om uit te maken wie al dan niet katho liek zijn, wie al dan niet zich Katholiek ge dragen, wie al dan niet op den naam van goed Katholiek aanspraak mogen maken. Maar niet alléén moeten wij ons er voor hoeden, om geloofsgenooten te „veckette- ren" (wat alleen het daartoe bevoegde Leergezag kan doen), maar wij moeten ook in elkander positief zoo veel mogelijk waar- deeren. Daaraan ontbreekt nog al 'ns wat, aan alle kanten; wij mogen hier niet uit sluitend aan anderen denken! Dikwijls komt dat gebrek aan waardee ring voort uit gemis aan kennis. Eén voor beeld daarvan. In het weekblad van de Katholiek-Democratische Partij komt voor een correspondentie uit Leiden, waarboven staat „Karakterloosheid". Van „karakter loosheid" worden beschuldigd alle Katho lieke Raadsleden.... Niets meer en niets minder! En waarom? Omdat zij hebben gestemd voor een verlaging van de subsidie voor Schoolkinder-voeding en -kleeding. Nu weet de schrijver blijkbaar niet (als hij het wel wist, zou zijn beschuldiging werkelijk lage laster zijn) het volgende: le. dat, ook na de subsidieverlaging, Lei den relatief aan de spits der gemeenten staat wat betreft de grootte van de sub sidie aan Schoolkinder-voeding en -klee ding; 2e. dat op voeding en kleeding, naar het bestuur der betrokken vereeniging zélf heeft vastgesteld, duizenden guldens bezui nigd kan en zal worden zonder dat er iets minder kwantitatief of kwalitatief aan de kinderen zal worden: gegeven (door goed- koopere inkoop); 3e. dat ook nog zou kunnenworden be zuinigd door eenige andere te treffen maat regelen welke ook bedoeld bestuur onder de huidige omstandigheden niet ongerecht vaardigd toeschijnen; 4e. dat het bedrag der onder 3 en 4 be doelde bezuinigingen den Raad niet bekend was en dat de R. K. Raadsfractie daarom bij de behandeling der begrooting verklaard heeft, voorloopig voor de door B. en W. voorgestelde bezuiniging te zullen stem men, zich het recht voorbehoudende, daar op later terug te komen, als de verlaagde subsidie feitelijk te veel verlaagd zou blij ken te zijn. De schrijver in „Onze Vaan" zouden wij op onze beurt kunnen beschuldigen van ..karakterloosheid", omdat hij beschuldigt zonder op de hoogte te zijn. Maar wij doen dit liever niet. Wij schrijven zulk 'n manier van doen liever toe aan een ze kere oppervlakkigheid een oppervlak kigheid, die intusschen ernstig botst met den plicht, dien een Katholiek, als hij an deren wil voorlichten, te vervullen heeft, n.L de plicht, om waar te zijn. BINNENLAND Met 1 Yi millioen verhoogd Naar wij vernemen, zal de regeerings- steun aan den tuinbouw over 1933 met 1.500.000 worden verhoogd. VERHOOGING VAN DEN TABAKS ACCIJNS Uitvoeringsbepalingen De minister van Financiën brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: (1) Ingevolge het Koninklijk besluit van 26 Januari 1934 (Staatsblad no. 20) treden de artikelen 1 tot en met 4 van de wet van 29 December 1933 (Staatsblad no. 769) met ingang van 1 Maart 1934 in wer king. (2) Tabaksfabrikaten welke van 1 Maart 1934 af in het vrije verkeer worden ge bracht moeten voorzien zijn van tabaks zegels voor den verhoogden accijns. Inge volge het Koninklijk besluit van 8 Fe bruari 1934 (Staatsblad no. 46) zullen daar voor voor de niet stuksgewijs gezegelde met een accijns van 17)4 percent belaste sigaren en voor sigaretten de thans be staande zegels voorzien van een tweeden ondergrond en van lijnenopdruk worden gebruikt. Voor de stuksgewijs gezegelde sigaren van deze soort is een nieuw zegel ingesteld. Het opcentenzegel voor sigaret ten komt te vervallen. Voor de met een accijns van 12)4 percent belaste sigaren en voor rooktabak, pruimtabak en snuif zullen de thans bestaande zegels zonder meer (dus zonder eenige wijziging) wor den voortgebruikt. (3) Teneinde van de bij fabrikanten en importeurs van de met een accijns van 12 J4 percent belaste sigaren en van rooktabak, pruimtabak en snuif voorhanden zegels den meerderen accijns te kunnen heffen, zijn dezen verplicht van hun voorraad losse en reeds aangebrachte zegels op 1 Maart 1934 aangifte te doen. Voor de aangifte moet gebruik worden gemaakt van een van rijkswege vastgesteld formulier, dat aan belanghebbenden tijdig zal worden toege zonden of uitgereikt. Indien de voor be doelde aangifte in aanmerking komenden op 27 Februarfi 1934 niet in het bezit mochten zijn van een aangifte-formulier zijn zij verplicht een bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor het pand van den tot aangifte verplichte res sorteert, aan te vragen. De aangifte (ook negatief) moet worden ingeleverd ten kantoor van bedoelden ontvanger op 1 Mrt. 1934. Van het wegens meerderen acijns verschuldigde bedrag geeft de ontvanger aan belanghebbende kennis. Indien geen crediet voor den acijns wordt genoten, moet het verschuldigde bedrag uiterlijk 14 April 1934 worden betaald. De aangifte is onder worpen aan de controle van de ambtena ren der accijnzen. (4) Teneinde fabrikanten en importeurs van met een accijns van 17 )4 percent be laste sigaren en sigaretten in de gelegen heid te stellen zich tijdig van zegels voor •den verhoogden accijns te voorzien, wordt bepaald, dat thans reeds aanvragen hier van kunnen worden ingediend. De inleve ring van de zegels volgt terstond of bin nen enkele dagen. (5) Wat de zegels betreft, die voor den verhoogden acijns zonder eenige wijziging blijven gelden, aanvragen hiervan die na 11 Februari 1934 worden ingediend, zullen geacht worden op zegels betrekking te hebben, die moeten dienen voor de ver- accijnzing van na 28 Februari 1934 in het vrije verkeer te brengen tabaksfabrika ten. Voor die aanvragen wordt derhalve de verhoogde accijns berekend. Bij de be rekening van den ingevolge de op 1 Maart 1934 in te leveren aangifte verschuldigden meerderen accijns wordt rekening gehou den met de zegels, waarvoor reeds de ver hoogde acijns is-berekend. Slechts in uit zonderingsgevallen kunnen na 11 Februari 1934 nog aanvragen van zegels ter voldoe ning van den niet verhoogden accijns in behandeling worden genomen. De aan vrager zal den ontvanger aannemelijk heb ben te maken, dat de zegels moeten dienen voor nog vóór 1 Maart 1934 in het vrije verkeer te brengen tabaksfabrikaten. (6) De bestaande formulieren Tabaks accijns nos. 15, 16 en 17 zullen voor de aanvrage van zegels voor den verhoogden accijns worden voortgebruikt, met dien verstande, dat nu er voor den ac cijns op sigaren voortaan twee hef fingspercentages zullen zijn, voor de met een acijns van 17)4 percent belaste sigaren te bezigen zegels een nieuw formu lier Tabaksaccijns no. 15a van geel papier zal worden ingesteld. De verstrekking van dit formulier kan nog niet plaats vinden. In afwachting daarvan moet nog gebruik worden gemaakt van het bestaande formu lier no. 15 waarop duidelijk moet worden vermeld of het betrekking heeft op zegels voor met een accijns van 12 )4 of 17)4 per cent belaste sigaren. (7) Zegels, welke fabrikanten en im porteurs in verband met de verhooging van den accijns niet meer kunnen gebrui ken, moeten, voor zoover zij nog niet gebruikt en onbeschadigd zijn, vóór 1 Maart 1934 met een inventaris franco wor den opgezonden naar de Controle voor den tabaksacijns te Haarlem. Indien de zegels reeds zijn aangebracht moeten zij onder toezicht van ambtenaren der accijnzen wor den vernietigd of onbruikbaar gemaakt vóór den genoemden datum. De accijns- waarde van de opgezonden en de vernietig de of onbruikbaar gemaakte zegels wordt verrekend. (8) Voor sigaren belast met een accijns van 12Yi percent wordt de minimum prijs klasse gesteld op 30 per 1000 stuks; voor de met een accijns van 17)4 percent belaste sigaren op ƒ17.50. Voor sigaretten wordt bedoelde prijsklasse f 7.50. (9) Het aantal prijsklassen voor de met een accijns van 17)4 percent belaste sigaren wordt beperkt gehouden. Voor de niet stuks gewijs gezegelde sigaren zijn de prijsklas sen als volgt: ƒ17.50, ƒ20, ƒ25. ƒ30, 35, 40, ƒ50, ƒ60, ƒ70, 80, /90, 1Ö0. Voor de stuksgewijs gezegelde sigaren worden in de prijsklassen van 17.50, 70, en 90. geen zegels verkrijgbaar gesteld. (10) Voor de prijsklassen, die komen te vervallen, worden geen zegels voor den verhoogden accijns meer afgeleverd. Zoo doende kunnen zegels voor die prijsklassen ook niet begrepen worden in de aangifte voor sigaren, bedoeld in punt (3). Ten aanzien van die zegels moet gehandeld worden als in punt (7) is voorgeschreven. In het vrije verkeer zijnde sigaren en si garetten van lagere prijsklasse dan de nieu we minimum-prijsklassen kunnen uitver kocht worden. BIJ „DE ARBEIDERSPERS". „Medezeggenschap, maar niets in te brengen". In het „Grafisch Weekblad", orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond, lezen we het volgende: Aan de drukkerij van „De Arbeiders pers" botert het den laatsten tijd weer slecht. De jongste loonsverlaging, die over al ontstemming heeft gewekt, was aan deze drukkerij eenigen tijd opgeschort, doch zou dezer dagen van toepassing worden ge bracht. Het technisch personeel, dat al had gehoopt, dat hem ditmaal den beker met alsem zou voorbijgaan, heeft klaarblijke lijk gepoogd, de directie der drukkerij te bewegen, hiervan af te zien, doch heeft bij dit pogen geen succes gehad. Uit on derstaande motie' blijkt, dat men de kop pen bijeen heeft gestoken en een perso- neel-vergadering heeft belegd, waar aan de ontevredenheid uiting is gegeven. Al weer komt hierbij naar voren, dat niet alleen het feit van de loonkorting, doch ook weer het negeeren van den ondernemingsraad, althans van diens tegenvoorstellen, kwaad bloed heeft gezet. Men kent onze meening omtrent deze aangelegenheid. Geenszins zijn wij van oor deel, dat ondernemingen van de arbeiders beweging onder alle omstandigheden hoo- gere loonen moeten betalen dan concurree- rende particulieren doen. Maar evenmin kunnen wij het billijken, dat dergelijke par tijzaken de in dezen tijd zoo veelvuldig voorkomende aanslagen op de loonen maar klakkeloos navolgen. Daarbij dient dan wel de bedrijfstoestand onder het oog te wor den gezien en in een onderneming met me dezeggenschap der arbeiders dienen deze zeer zeker van de onontkoombaarheid van den harden maatregel te worden overtuigd. Dat gaat nog lang niet zoo ver als de eisch: Opening der boeken! Meer zullen wij er vooralsnog maar niet over zeggen; de mo tie kwam eerst op het laatste oogenblik in ons bezit, zoodat de gelegenheid tot breed voeriger commentaar ook zou hebben ont broken. Hier volgt de motie: Het typografisch en chemigrafisch per soneel van de Arbeiderspers, in vergade ring bijeen op Dinsdag 30 Januari, in café De Pool, te A'dam, gehoord de besprekingen op deze verga dering, protesteert met klem tegen de wijze, waarop de loonsverlaging is ingevoerd, n.l. zonder voldoende overleg met de Commis sie van Medezeggenschap, wat insluit, een weigering om deze loonsverlaging aan de hand van nadere gegevens te motiveeren, protesteert tevens tegen den maatregel, door den raad van commissarissen geno men, waarbij een oud recht, n.l. het ver strekken van een gratis blad aan het perso neel, wordt geschonden, besluit deze motie ter kennis te brengen van de Directie, den Raad van Commissa rissen en ter plaatsing aan te bieden in het Grafisch Weekblad en Grafische Pers. CRISIS-BOTERMERK De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend dat, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week' van 11 t.m. 17 Februari de prijs van het crisis-botermerk is vastge steld op 1 per K.G. en die van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter eveneens op 1 per K.G. NACHTELIJKE PREMIERE VAN „DE JANTJES." Eerste product van nieuwe Nederlandsche geluidsfilm-industrie. In den afgeloopen nacht heeft het Am- sterdamsche publiek voor de eerste maal gelegenheid gehad kennis te maken met de eerste Nederlandsche speelfilm, vervaardigd door een bedrijf, dat in dezen crisistijd, nu iedereen naar verruiming van werkgelegen heid zoekt, onlangs aan den buitenkant van Amsterdam is opgericht, nl. de N.V. Cine- tone, die nog slechts kort geleden haar ge luidsfilm-studio's te Duivendrecht heeft geopend. De belangstelling voor de gala-première van „De Jantjes" was zeer groot. Na de pauze kwam de met spanning ver beide hoofdzaak van dezen nacht, de verfil ming van Herman Bouber's schets uit het Amsterdamsche en matrozenleven „De Jantjes". Het experiment van een onderne ming, die, indien zij slaagt, vooral ook on zen Nederlandschen artisten, die zoo zwaar van de crisis te lijden hebben, nieuwe perspectieven kan bieden. Moet men deze film dus eenerzijds bekij- ke met de welwillendheid, waarmede men een experiment van een jonge onderneming behandelt, anderzijds voelt men onwillekeu rig de neiging om juist met het oog op de toekomst alle onderdeelen scherp critisch te keuren. Doen wij dat, dan moet reeds dadelijk geconstateerd worden, dat behou dens enkele zwakke gedeelten, het camera werk van den Hongaar Farkas pnberispe- lijk en wat sommige stads- en havenge zichten betreft, zelfs zeer fraai is. De tweede belangrijke technische kwestie, die van het geluid, is eveneens bevredigend op gelost, behoudens alweer eenige zwakke gedeelten, zooals bijv. de cabaret-scène, waarin het liedje van Louis Davids niet al te fraai tot zijn recht komt. De grootste moeilijkheid leverde natuur lijk het mehsche-materiaal, waarvan de overgroote meerderheid nooit voor de lens had gestaan. Het buitenland toont, hoe zeer een film-acteur op den duur op de camera ingespeeld moet raken, hoe het filmspel een langdurige routine en een „feeling" voor de speciale eischen die camera en microfoon stellen, eischt. Vele Nederlandsche artisten die in „De Jantjes" op het witte doek ver schijnen en de geheele rolbezetting is vrijwel Nederlandsch ziet men het ge brek aan routine bij wijlen nog aan, en waar men het niet ziet, hoort men het nog al te dikwijls, wat echter ook gedeeltelijk aan de niet altijd gelukkige dialoog te wij ten is. Resumeerend kunnen we zeggen dat deze eerste Nederlandsche geluids-speelfilm nog verre van volmaakt is, maar dat niettemin het experiment als geslaagd kan worden beschouwd en kan worden voortgezet met de verwachting, dat volgende producten beter worden. CREDIETVERLEENING AAN DEN MIDDENSTAND Wetsontwerp heeft het departement van financiën verlaten Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Boon, betreffende het tijdstip van indiening van een wetsontwerp, regelende credietverleening aan den middenstand, heeft minister Oud, minister van finan ciën, geantwoord, dat bedoeld wetsontwerp het departement van financiën verlaten heeft. DESTRUCTIEVRAAGSTUK Commissie van advies ingesteld Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is ingesteld een commis sie van advies inzake het destructievraag- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het nieuwe ministerie-Doumergue thans gevormd. Nog botsingen met communisten te Parijs. (2de blad). Balkan-pact te Athene geteekend. (4e blad). BINNENLAND. Credietverleening aan den Middenstand (le blad). Verhooging steun Tuinbouw. (1ste blad). Verhooging van den tabaksaccijns (le blad). De dijkdoorbraak op Texel blijkt ernstige gevolgen te kunnen hebben. (Laatste Ber.) De roofmoord te Tegelen. (Gem. Berich ten, 2de blad). Benzine-ontploffing in een kapsalon te Den Haag. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Willy den Ouden verbetert andermaal een wereldrecord. (4de blad). De Zesdaagsche te Antwerpen. (4de en lste blad). De Ned. biljartkampiooenschappen te Amsterdam. (4de blad). stuk, die mede ten doel heeft door het ge ven van adviezen aan gemeenten en van Gedeputeerde Staten der provinciën te be vorderen, dat de destructie van vee en vleesch in het geheele land op economische wijze en organisatorisch juist wordt uitge voerd. Benoemd is: tot voorzitter: Mr. L. Lie- laert Peerbolt, Directeur-Generaal van de Volksgezondheid; tot leden: Prof. Dr. W. C. L. E. Berger, veterinair Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid; de heer Mr. Ch. P. M. Kolfschoten, burgemeester van Edam, voorzitter van de Federatie van Overheids-destructoren, de heer W. R. Drost, Burgemeester van Kwadijk en Mid- delie, secretaris van de Federatie van Over heids-destructoren. N. S. B. ONTKENT Telegram aan dr. Colijn De algemeene secretaris van de N.S.B., de heer Van Geelkerken te Utrecht, heeft gisteren het volgende telegram gezonden aan minister dr. H. Colijn: „Verklaar eerbiedig bij ontstentenis Mussert, circulaire waarin bewoordingen „Ambtenaren slaven corrupte regeering dan wel, dat N.S.B. belofte praevaleert aan gehoorzaamheid aan corrupte regeering", nimmer door hoofdleiding uitgegeven of gesanctioneerd. „Verzoekt inzage of afschrift geïncrimi neerd stuk ter opsporing herkomst. „Uitingen als bovenbedoeld zijn in fla- rganten strijd met onze beginselen, die der gelijk illoyaal optreden niet toestaan". HAARLEMMERSTRAAT 130-136 -i- LEIDEN

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1