V ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 ZWEMMEN WILLY DEN OUDEN VESTIGT ANDERMAAL NIEUW WERELDRECORD. Thans op de 150 yards vrije slag. Uit Kopenhagem wordt gemeld: De toer van de Nederlandsche zwemmers en zwemsters in het hooge Noorden blijkt een groot succes te zijn. Gisteravond heb ben onze landgenooten in het geheel uit verkochte Kopenhaagsche zwembad op nieuw lauweren geoogst. De ster was onge twijfeld WiLly den Ouden, die er tijdens deze tournee andermaal in geslaagd is een nieuw wereldrecord op haar naam te bren gen, door de 150 yards vrije slag af te leg gen in den tijd van 1 min. 39.5 sec. Het oude wereldrecord stond met 1 min. 40.4 sec. op w-om van de Amerikaansahe zwemster He len Madison. Tweede op dezen afstand werd Jopie Sel- bach in 1 ipin. 43.3 sec. Willy den Ouden legde eveneens beslag op de eerste plaats van het nummer 100 Meter rugzwemmen, in den tijd van 1 min. 24.3 sec. Stan Soheffer plaatste zich tweede op de 200 Meter vrije slag heeren. Onder de aanwezigen bevonden zich de Nederlandsche gezant te Kopenhagen, W. L. F. C. Ridder van Rappard, en de Ned er- landsahe consul. Voorts behoorde tot de 1500 toeschouwers een groep Nederlandsche bollenkweekers, die op het oogenbliik te Kopenhagen verblijf houden. Zij waren zeer enthousiast en waren getooid met Neder landsche vlaggetjes. De gedetailleerde uitslagen luidden als volgt: 150 yards vrije slag dames: 1. Wiliy den Ouden 1 min. 39.5 sec. (nieuw wereldre cord); 2. Jopie Selbach 1 min. 43.3 sec.; 3. en 4. Lily Andersen en Elily Larsen (De nemarken) 1 min. 51.4 sec. 200 Meter vrije slag heeren: 1. Sven Pat- terssen (Zweden) 2 min. 25.7 sec.; 2. Stan Soheffer 2 min. 26.9 sec.; 3. J. Christensen (Denemarken) 2 min. 28.7 sec. 200 Meter schoolslag dames: 1. Fransje Hessels 3 min. 9.4 sec.; 2. Else Jacobsen (Denemarken) 3 min. 10 sec.; 3. Iniger Krach (Denemarken) 3 min. 16.5 see. 100 Meter rugzwemmen dames: 1. Willy den Ouden 1 min. 24.3 sec.; 2. Lily Ander sen (Denemarken) 1 min. 26.8 sec.; 3. Tove Nielsen (Denemarken) 1 min. 28.6 sec. Zondag vinden opnieuw internationale wedstrijden te Kopenhagen plaats, waar aan het Nederlandsche team zal deelnemen. WANDELSPORT „DE ANTILOPEN". 3e Propaganda Serie Wandeltocht. Morgen zal de 3e Propaganda Serie Wan deltocht van bovengenoemde afdeeling der R. K. Athl. en Sportvereeniging „Rood-Wit" worden geloopen over een afstand van 30 K.M. Het aantal deelnemers bedraagt weer meer dan 100 wandelaars uit verschillende plaatsen in het Haarlemsche Bisdom, o.a. thans ook een groep uit Delft. De start en kleedgelegenheid zal wederom zijn in de Roman us zaal, achter de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis, aan de Mare, alwaar de deelnemers om uiterlijk kwart voor een uur worden verwacht. De „Anti lopen", die weer het hoofdpeleton vormen worden verwacht om half één, want deze vertrekken reeds een kwartier eerder. Ook zij, die zioh voor oontróle-diensten beschik baar stellen, worden om half één uur ver wacht. De volledige route luidt als volgt: Mare, Oude Vest, Turfmarkt, Blauw- poortsbrug, Morsdhstraat, Morsohpoort, Morsohweg, Hooge Morschweg, Haagsche Schouw, HaagsChe straatweg langs den Del, Raadhuislaan, Victorialaan, Princes Marielaan, Buurtlaan, Burchtplein, Poort laan, Ridderlaan, Kerklaan, Sohouwweg, Koekoekslaan, Groot Haesebroeksche weg, Kievietslaan, Duinlustweg, Do omweg, Slin gerweg, Meyendelsche weg, Berkelaan, Prins Frederiklaan, Waldeck Pyrmontlaan, Buurtweg, Sophialaan, Stoeplaan, Schouw- weg, Oud Wassenaarsche weg, de Stoep laan kruisen, Bloemcamplaan, Groot Hoef ijzerlaan, Zijde weg tot Viaduct. Hier rust in café „Bijhorst". Na de rust: Viaduct, HaagsChe Straatweg, Den Del, Haagsche Schouw, de Vink, Haag- weg, Noordeindsplein, Noordeinde, Kort Rapenburg, Princessekade, Turfmarkt, Oude Vest, Mare, Romanuszaal. Hier zullen onmiddellijk na terugkomst van de deelnemers tussohen 5 en 6 uur de herinneringsdiploma's aan de daarvoor in aanmerking komende vereenigingen worden uitgereikt door den Algemeen Sport-Advi- seur Rector H. J. A. M. van der Ven, zoo dat alle Rood-Wit-vrienden op dat uur in de Romanus-zaal welkom zijn. Als de voorteek enen met bedriegen zal ook deze 3e wandeltocht weer evenzeer slagen als de beide vorige en zal het geheel voor de organiseerende vereeniging een succes worden. NJB. Bericht aan de Antilopen". De vereeniging „Graaf Floris II" te 's-Gra-venhage organiseert binnenkort even eens een serie wandeltochten over 20, 30 en 40 K.M. waarvan de eerste wordt geloopen op Zondag 18 Februari a.s. Inlichtingen voor deelname te verkrijgen bij het Secretariaat van „De Antilopen": Cobetatraat 85. BILJARTEN NEDERLANDSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN EERSTE KLAS GROOT BILJART 45/2 Eerste dag. Groote belangstelling Slechte beginpartij Gisteravond zijn in de „ondergrondsche" van café Dubois aan de Ceintuurbaan te Amsterdam de kampioenschappen van Ne derland aangevangen 1934 eerste klas gr. biljart 54/2, welke wedstrijden georgani seerd worden door de biljartvereeniging „Victoria". De inschrijving voor dit tournooi is bui tengemeen belangwekkend, en men mag aannemen dat het verloop zeer spannend zal worden. Deelnemers zijn J. Domme- ring (kampioen 1933), Arnhemsche Biljart Club, J. H. Sweering, B. V., Insulinde Amsterdam, J. Wiemers, Bond van Noor delijke Biljartvereenigingen Dokkum, C. van Vliet, 's Gravenhaagsche Biljartclub Den Haag, P. de Leeuw, H.W.T.E.Y. Am sterdam en L. Gehrels H.E.T.E.Y. Amster dam. Een slecht begin. Om bij achten werd aangevangen met de eerste pa/tij van dit tournooi, Gehrels De Leeuw, twee clubgenooten, die de vuur proef moesten doorstaan. Er werd slechts aan een biljart gespeeld, en beide spelers schenen danig onder den indruk te zijn, dat alle aandacht der toeschouwers op hen gevestigd was. Intusschen, de belangstelling voor dit tournooi is enorm, reeds om 9 uur kon men met bordje buiten hangen: uitver kocht. En het is te verwachten, dat naar mate het tournooi zal vorderen de belang stelling nog zal toenemen. Maar waar zou men die toe,schouwers moeten laten? De Leeuw begon en poedelde. Gehrels was reeds in de eerste beurt op dreef en scoorde 30. Eerst in de 4e beurt presteer de De Leeuw iets goeds, een fraaie 41 volg de en in zijn volgende beurt na een poedel van Gehrels scoorde De Leeuw snel, maar verre van superieur overigens, een 52. Na 5 beurten leidde De Leeuw met 96 caramb. tegen Gehrels 47. Doch daarna ging het mis. De Leeuw, die ons even voor den wedstrijd nog verklaarde, dat hij deze week in een oefenpartij de 400 tegen Geh rels had vol gemaakt in 11 beurten, was nu zoo nerveus, dat er voorloopig niet veel bijzonders meer van zijn queue kwam. Het werd knoeien èn van hem èn van Gehrels. Na 20 beurten was de stand 160 voor De Leeuw en 134 voor Gehrels. Tot dat moment was het dus eigenlijk derde klas, wat de heeren hadden laten zien. Na 26 beurten passeerde De Leeuw de 200 en kwam op 207, terwijl Gehrels op 182 stond. Het was toen half 10, over de helft oer partij hadden de spelers niet minder dan anderhalf uur noodig gehad. Het wilde bij beide spelers maar niet vlotten en tot hooge series kwam het dan ook niet. Na 30 beurten was de stand geworden 249 voor De Leeuw en 218 voor Gehrels. In de 34ste beurt vond Gehrels blijkbaar zijn tijd gekomen om te laten zien, wat hij kan en hard ging hij op de 100 af, paseerde deze zelfs, doch strandde daarna op 113. De stand was toen gewor den 297 voor De Leeuw en 359 voor Geh rels. Na kleine series en een poedel van Gehrels was de stand na 36 beurten ge worden 329 voor De Leeuw en 384 voor Gehrels. De Leeuw vond dat er nu maar eens een eind aan de partij gemaakt moest worden. Hij speelde schitterend en met 'n serie van 71 maakte hij de 400 vol. Het resultaat was als volgt: De Leeuw 400 37 71 10.81 Gehrels 384 36 113 10.66 Inmiddels was men aan tafel 2 begon nen met de partij Van VlietDommering. Hier vlotte het reeds direct heel wat beter. Nadat Van Vliet den afstoot had gemist maakt de Arnhemmer er 29. Van Vliet gaat daarop in hoog tempo spelen en in de der de beurt weet hij er 89 bij elkaar te bren- ben. Beide spelers maken daarop eenige kleine series doch in de zesde beurt maakt de Arnhemmer er 121. De stand was toen geworden 107 voor Van Vliet en 179 voor Dommering, Na 100 beurten stonden bei de spelers zoowat op gelijken voet. De stand was toen geworden 208 voor Van Vliet en 207 voor Dommering. Als Van Vliet in de 11e beurt 53 gemaakt heeft, antwoordt de Arnhemmer met 65. Van Vliet is iets sterker dan de Arnhemmer en laat af en toe mooie stooten zien. Na 20 beurten is de stand inmiddels gewor den 385 voor Van Vliet en 336 voor Dom mering. Het spel van beide spelers zakt nu af en er wordt danig geknoeid. In de 28ste beurt maakt de Arnhemmer tenslot te nadat de stand was 391 om 379, de par tij uit. Resultaat: Van Vliet 391 28 89 14.10 Dommering 400 28 121 14.28 Te ruim half elf is tenslotte de laatste partij, die tusschen Wiemers en Sweering aangevangen. Bij den Dokkumer wilde het in den beginnen niet al te best lukken en hoewel Sweering geen bijzonder hoo ge series maakte, had hij reeds na den vijfden beurt een flinken voorsprong. De stand was toen 14 voor Wiemers en 89 voor Sweering. Met series van o.a. 31 en 42 wist Wiemers echter weer bij te komen en na 10 beurten was de stand geworden 122 voor Wiemers en 136 voor Sweering. Het spel ging nu eenigen tijd gelijk op en na 15 beurten had Wiemers er 203 tegen Sweeringe 202. In de 18e beurt maakt Sweering een mooie serie van 87 die door Wiemers beantwoord wordt met een van 58 en een van 46. Na 20 beurten is de stand geworden 313 voor Wiemers tegen 291 voor Sweering. Laatstgenoemde heeft nu herhaaldelijk pech en het is afgeloopen met hem. Met een slotserie van 22 maakt de Dokkumer de partij na 26 beurten uit. Voorwaar een mooi succes voor Wiemers die in zoo langen tijd niet meer aan wed strijden heeft deelgenomen. De cijfers waren: Wiemers 400 26 58 15.38 Sweering 325 25 87 13.00 Deze wedstrijden, die eerst om 1 uur des nachts afgeloopen waren, worden heden middag voortgezet. HET GRAALHOEKJE. Eens, lang geleden, is er gezegd: „Daar aan zullen zij U kennen, dat Gij liefde hebt voor elkander". En dat woord is nóg van kracht; dat is niet gesproken voor de menschen, de christenen van de eerste eeu wen, niet voor de volken alleen in Palesti na, maar dat is gesproken voor alle ge slachten en in alle landen voor alle Chris tenen. En vooral in onzen materialisti- schen en gejaagden tijd wordt aan dat woord van Jesus zoo weinig aandacht meer geschonken. En toch, dat was, dat is en dat blijft toch door alle eeuwen heen hét kenteeken van ons christen zijn. En als wij nu eens na denken: „Zal men aan ons gedrag, onze naastenliefde werkelijk kunnen zien, dat wij kinderen Gods zijn? Als wij eerlijk zijn, zullen wij moeten zeggen: „Neen". Als wij meer lief hadden, als wij meer ons eigen „ik" opzij zetten en de kleine liefdedaden beoefenden, zou dan de wereld er niet een beetje anders uit gaan zien? Graalleden, wij, die toch zoo vol zijn van grootsche plannen en idealen, hebben wij vooral en bovenal als ons kenteeken: liefde? Wat geeft het, of je luchtkasteelen bouwt op alles enthousiast ingaat, of je voor alles bent te vinden, maar je doet het koud en zonder de echte toewijding en liefde voor je medemensohen, die toch de eerste ver- eischte is? Wat zei Paulus: Al spraakt gij de talen der engelen, Maar hadt ge de liefde niet, Dan waart gij als bekkens, die bengelen, Dan leekt gij het ruische riet. Laten wij een voorbeeld geven door ons hartelijk medeleven, door de beoefening en de intensieve beleving van Jesus grotste gebod: de Liefde. Geen opgelegde glim lachjes, geen van buiten geleerde vriende- lijkheidjes, maar hartelijkheid, die dan ook regelrecht uit het hart komt. LUCHTVAART COSYNS WEER NAAR DE STRATOSFEER. Gondel spoedig gereed. Ing. Cosyns, die in 1932 een stratosfeer tocht met prof. Piccard heeft gemaakt, zal dit jaar een nieuwe poging ondernemen, om naar hooger sferen te stijgen. Zooals bekend, wilde hij verleden jaar met den Nederlander ir. Jètcques de Bruyn een nieuwe opstijging doen, van welk voorne men echter moest worden afgezien, nadait de gondel bij de proefnemingen in stukken was gevlogen.. Weldra zal de nieuwe gon del gereed komen, die door dezelfde firma is vervaardigd, die ook de beide andere heeft geleverd. Er is echter afgezien van het gebruik van het magnesium-metaal, daar de reacties van dit metaal nog te wei nig bekend zijn. Er zal thans opnieuw alu minium worden gebruikt. De opstijging zal plaats hebben met den ballon T.R.N.S., die ook voor de vorige gondel heeft dienst ge daan. De opstijging zal niet toen doel heb ben het thans bestaande record te verbete ren, maar zal hoofdzakelijk ten doel heb ben, wetenschappelijke opmetingen te doen betreffende cosmisohe stralen in de stra tosfeer. Zij zal plaats hebben nabij de Lesse in de Belgisohe Ardennen. Wie als assistent aan den tocht zal deel nemen, staat nog niet vast. Vermoedelijk zal de opstijging reeds vrij vroeg in het voorjaar geschieden tijdens de eerste mooie dagen van de maand Mei Ook te Moskou wordt een nieuwe vlucht voorbereid. Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, wordt in MosKou ondanks de catastrofe van de „Ossoaviachim" een nieuwe stratosfeer- vlucht voorbereid. De nieuwe ballon be vindt zich reeds in aanbouw in de groote Moskousdhe vliegtuigfabriek. Men zal bij den bouw profijt trekken van alle ervarin gen, welke bij de jongste catastrofe zijn op gedaan. In de eerste plaats zal in de gondel een automatische radiozender werden gemon teerd, welke voorzien zal worden van een parachute. Door dit automatisch werkend toestel zal het ten allen tijde mogelijk zijn, van de aarde af door radiopeilingen de nauwkeurige standplaats van den ballon te bepalen. Verder zullen drie groote parachu tes aan den gondel worden bevestigd, op dat de bemanning hiervan, indien dit noo dig mocht zijn, gebruik zal kunnen maken. Bizondere zorg wordt besteed aan de fa bricage van de verbinding tusschen gondel en ballon. De nieuwe stratosfeervlucht zal onder leiding van den bekenden Russisohen stra- tosfeervlieger, prof. Prokowiew, plaats vin den. Prokowiew hoopt een hoogte te be reiken van ruim dertdg-duizend meter. In officieele Russische kringen wordt met nadruk er op gewezen, dat door de jongste catastrofe het onderzoek van de stratos feer geenszins onderbroken is, integendeel wordt thans het eenmaal begonnen werk met nog grooter energie voortgezet. De nieuwe opstijging zal plaats hebben in het midden van Maart. Men gelooft, dat dan in het distriot Moskou de weersomstan digheden dan bizonder gunstig zullen zijn voor een dergelijke vlucht. De nieuwe stratosfeerballon zal genoemd worden naar de drie bij de jongste vlucht om het leven gekomen stratosfeervaarders, prol Fedassejenko, Wasenko en Oesyskin. BUITENLAND DUITSCHLAND. MAX SKLAREK OVERLEDEN.. Naar eerst thans bekend wordt, is Max Sklarek, de oudste der drie gebroeders, wier naam verbonden is aan het grootste financieele schandaal van de stad Berlijn, Dinsdag j.l. in zijn woning aan de Kur- fürstendamm aan een hartkwaal overle den. Hij is gisteren in alle stilte op het kerkhof Weissensee ter aarde besteld. COMMUNIST TE HAMBURG TERECHTGESTELD. Gistermorgen is op de binnenplaats van de gevangenis te Hamburg de communist Arthur Retzlag terechtgesteld, die door de buitengewone rechtbank wegens moord op den Hitier jongen Blocker ter dood veroor deeld was. Aan zijn drie medeplichtigen, die even eens ter dood veroordeeld waren, is door den rijdsstadhouder gratie verleend op overweging, dat zij het slachtoffer zijn van de gewetenlooze propaganda der commu nistische partij. Hun straf is in levenslan ge tuchthuisstraf gewijzigd. FRANKRIJK HET NIEUWE MINISTERIE- DOUMERGUE. DE OFFICIEELE LIJST. Regeering op zeer breede basis. Het nieuwe Fransche ministerie is thans definitief als volgt samengesteld: President van den ministerraad, zonder portefeuille: Gaston Doumergue. Justitie en vice-president van den minis terraad: Henry Chéron. Buitenlandsche Zaken: Senator L. Bax- thou. Binnenlandsche Zaken: Albert Sarraut. Financiën en Budget: Germain-Martin. Oorlog: Maarschalk Pétain. Marine: Piétri. Luchtvaart: Generaal Denain, chef van den generalen staf der luchtmacht. Onderwijs: Aimé Berthod. Landbouw: Queille. Openb. Werken: Pierre Etienne Flandin. P. T. T.: Mallarmé. Handel: Lamoureux. Koloniën: Senator Laval. Pensioenen: Secretaris-Generaal van de Confédération van oud-strijders: Rivollet. Arbeid: Adrien Marquet .burgemeester van Bordeaux. Scheepvaart: William Bertrand. Volksgezondheid: Louis Marin. Ministers zonder portefeuille: Edouard Herriot en André Tardieu, Verdeeling der partijen in het nieuwe kabinet. In het nieuwe kabinet zitten vier leden, die geen deel uitmaken van het parlement n.l. Doumergue, Pétain, Denain en Rivol let, voorts vier senatoren, twee van de de mocratische linkerzijde, een van de radi cale democratische unie en een onafhan kelijke, en twaalf Kamerleden n.l. vijf ra dicaal-socialisten, één neo-socialist, twee leden van de radicale linkerzijde, twee links-republikeinen, een van het republei- keinsche centrum en een van de republi- keinsche federatie. Het nieuwe ministerie zal zich Donder dag aan de Kamer voorstellen. Proclamatie van Doumergue. Gisteravond is in geheel Parijs de vol gende proclamatie van Doumergue aan geplakt: „Burgers! Ik ben opgeroepen, om een regeering van Godsvrede, kalmeering en rechtvaardigheid te vormen. Die regeering is thans samengesteld. Namens haar noodig ik u uit ook uwerzijds uw plicht te doen en af te zien van elke agitatie, door boven alles het belang van de Fransche republiek te plaatsen". Wordt Chiappe herbenoemd? Op de prefectuur van politie te Parijs bereidt men zich voor op een geestdrifti ge ontvangst van Chiappe, wiens herbenoe ming elk oogenblik verwacht wordt. NOG BLOEDIGE GEVECHTEN. Communisten pogen St. Josephkerk in brand te steken. De communisten hadden zich gister avond te Parijs willen concentreeren op de Place de la République, die zij echter niet konden bereiken. Zij werden in twee gedeelten teruggesla gen. Een deel trok terug in de richting Lan- cry, het andere in de richting van den bou levard Voltaire. De gewapende macht probeerde de stra ten af te sluiten en de mannen op te van gen. Dezen verdeelden zich echter in verschil lende groepen. Aan den Noordkant van de Place de la République bij de Gare de l'Est had een zeer bloedige botsing plaats, doordat de communisten opdrongen, van hun revol vers gebruik makend. Hierbij werd een agent .gedood. Ook bij de Gare du Nord en op de bou levards Strassbourg en Magenta hadden ernstige botsingen plaats, waarbij een in specteur levensgevaarlijk gewond werd. Het aantal gewonden aan weerszijden was zeer groot. Omstreeks elf uur was men aan den Noordkant den toestand meester. Aan den Zuidkant barricadeerden zich de communisten op den boulevard Richard le Noir met behulp van auto's, banken en allerlei voertuigen, die omgeworpen en op elkaar gestapeld werden. Verschillende barricades werden door de politie stormenderhand genomen. In den FoubourgSt. Antoine werd uit de huizen op de politie geschoten. Een auto met politieversterkingen werd eveneens beschoten en een inspecteur door een schot in het hoofd gedood. Verderop probeerden de communisten de St. Josephkerk in de Faubourg-St Antoi ne in brand te steken, doch de gardes kon den met eenige charges de woestelingen verdrijven en dem brand blusschen. GRIEKENLAND BALKAN-PACT GETEEKEND. Plechtigheid te Athene. De ministère van Buitenlandsche Zaken van Griekenland, Joegoslavië, Roemenië en Turkije (Maximos. Jeftitsj, Titulescu en Tewfik Roezjdi) hebben gistermorgen tien uur te Athene het Balkanpact geteekend. Dit pact behelst, dat de vier betrokken landen eikaars politieken en territorialen status quo garandeeren en zich verplichten tot solidariteit in alle economische en han delspolitieke kwesties, welke van belang zijn voor de vier landen. Aan Bulgarije, dat niet tot de onderteekenaars behoort, wordt de mogelijkheid gelaten te allen tijde tot het pact toe te treden. BUITENL. BERICHTEN SCHIPBREUK VAN BRITS CHEN WALVISCHVAARDER. De bemanning verdronken. Medegedeeld wordt, dat de Britsche walvischvaarder „Shoma", een boot van 341 ton, Woensdag schipbreuk heeft geleden bij Zuid-Georg.ë en geheel uit elkaar is ge slagen. De bemanning is verdronken. STEENKOOLDIEFSTALLEN UIT RUSSISCHE TREINEN. Militaire discipline ingevoerd. Gedurende de laatste maanden is in Rus land het aantal diefstallen van steenkool, welke per trein wordt vervoerd, sterk toe genomen. Zelden bereiken treinen met ko len, welke voor verafgelegen plaatsen be stemd zijn, de plaats van bestemming, zon der dat een gedeelte der lading is ont vreemd. Volgens de Moskouschen „Praw- da" is in de laatste paar maanden bijna de helft van de naar het industriegebied Magnitogorsk gezonden steenkool onder weg gestolen. De Russische autoriteiten hebben thans krachtige maatregelen geno men om aan dezen wantoestand een einde te maken. Zij hebben bij de spoorwegen den noodtoestand afgekondigd en militai re discipline ingevoerd. MISSIONARISSEN IN CHINEESCHE GEVANGENSCHAP. Op het oogenblik bevinden zich nog vijf katholieke missionarissen in handen van Chineesche bandieten, n.l. pater Avito, een Spaansch Jesuiet uit de missie van Anhwei die sedert Mei 1930 werd gevangen geno men; vervolgens pater von Arx, een Laza rist van Zwitsersche nationaliteit die werk zaam was in de missie van Kiangsi door roovers overvallen werd en vermist; pater Etaban, eveneens een Spaansche Jesuiet, uit de missie van Anhwei, die in Decem ber 1931 gevangen werd' genomen; verder pater Paly, een Zwitsersch Dominicaan, die in Foekien in Augustus 1933 gevanke lijk werd weggevoerd, en ten slotte pater Anselmo van de Italiaansche provincie der Lazaristen, die in Kiangsi door roovers overvallen werd en sedert December 1933 gevangen gehouden wordt. Sedert het einde van 1933 heeft men van pater Avito niets meer vernomen. De laatste berichten omtrent pater von Arx dateeren reeds van einde 1932, zoodat men er gerust op kan rekenen, dat hij niet meer tot de levenden behoort. Sinds Mei 1933 werd er ook van pater Etaban geen bericht meer ontvangen. Van pater Anselmus werd sedert zijn ge vangenneming niets meer vernomen. Vol gens loopende geruchten zou pater Paly zijn overleden, maar van deze berichten kan geen bevestiging worden ontvangen. MEISJE STICHT BRAND IN SANATORIUM. In de afdeeling voor meisjes van het Ma ria-sanatorium te Ursberg, in Beieren, is gisterochtend in de vroegte een brand uit gebroken, die snel om zich heengreep. Het middengedeelte van de kapel werd een prooi der vlammen. Alle kinderen konden worden gered. Bij dezen brand is de brandweer, die uit zusters van het klooster zelf is ge vormd, voor de eerste maal handelen op getreden. Later verschenen ook 5 motor spuiten uit Tannhausen ter plaatse. Gebleken, is dat men met brandstichting te doen heeft gehad. Een kreupel meisje van 31 jaar, dat echter in geestelijk op zicht normaal is, heeft reeds bekend, zich aan deze daad te hebben schuldig ge maakt. Welke haar motieven zijn geweest, is nog niet bekend. VIJF NEGERS IN ALABAMA TERECHTGESTELD. Vier hunner bleven onschuld betuigen. Vijf wegens moord ter dood veroordeel de negers zijn gisteren te Montgomrey Ala bama met telkens zeven minuten tusschen- ruimte terechtgesteld. Zij hadden hun laat- sten dag geluisterd naar voorlezingen uit den Bijbel door een neger-dominé, die voor hen zong toen zij naar den electri- schen stoel werden geleid. Vier der ver oordeelde negers hielden tot het laatste toe hun onschuld staande.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14