DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang VRIJDAG 9 FEBRUARI 193* No.7732 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Rondom het gezag. Eén van de goede dingen, die het fas cisme in zijn program schrijft, is: de onderwerping aan het Gezag. Wij zeggen: één van de goede dingen.., 't Zou een dwaze kortzichtigheid zijn, om alles, wat het fascisme in zijn program voert, te veroordeelen en te verwerpen. En, als de fascisten in ons land beweren, dat de achtereenvolgende regeeringen niet altijd met een kracht, die gewenscht scheen, tegen de gezagsondermijning zijn opgetreden, dan willen w ij dat niet ont kennen. „De fout van vorige jaren was gebrekkige handhaving van het gezag", constateerde de Antirev. Briët- Woensdag avond in de Eerste Kamer. (Wij moeten eerlijkheidshalve hierbij opmerken, dat de tijdsomstandigheden en de tijdgeest die fout verklaren. Ook heeft mr. Briët b.v., als we ons niet vergissen, in vorige jaren nooit op een sterker gezag aangedrongen). Maar wij mogen dan ook verwachten van het fascisme, dat het, waar dan ook, in de practijk het wettige gezag er kent en hoog houdt. Dit kan, natuurlijk, samengaan met een verschil, ook met een diepgaand en prin cipieel verschil, van meening met de ge zagsdragers. Dit kan, natuurlijk, samen gaan met een streven, om op wettige wijze, de gezagsdragers te doen vervangen door andere of den gezagsvorm voor een an deren te doen verwisselen. Dat is ieders goed recht in een parlementaire democra tie, zooals wij die kennen, welk recht o n- geschonden moet blijven! Maar, zoo als gezegd, al degenen, die dit recht voor zich willen b 1 ij v e n opeischen, moeten zich stellen, ook practiseh, op het standpunt van de loyale erkenning van het wettig Gezag. Dit zijn, kort aangege ven, de beginselen van onze politieke vrij heid. De roep om gezag in onzen tijd heeft voor ons, Katholi eken, nog een bij zondere beteekenis. De Katholieken, die niet alleen roepen om gezag, maar inderdaad de nood zakelijkheid inzien van gezag, zijn zoo ge lukkig, op een breed terrein van het leven een sterk gezag te bezitten, in de door God gewilde Kerkelijke Overheid. Het bezit van dat Gezag in dezen moeie- lijken tijd, moeten wij, Katholieken, dage lijks waardeeren. En als wij sterk genoeg zijn, om, waar 't moet, eigen meening ondergeschikt te ma ken aan de voorschriften, aan de uitdruk kelijke wenschen van dat Gezag, dan zullen wij g e z a m e n 1 ij k als Katholieken de roeping kunnen vervullen in het maat schappelijke leven, welke ons is opgelegd. Voor het vervullen van die roeping is eenheid en eensgezindheid voor waarde, en die eenheid en eensgezindheid moet tot grondslag en leiddraad hebben het Kerkelijk Gezag: het Gezag van Paus en Bisschoppen. Om dat Gezag scharen wij, Katholieken, ons als één in alle verscheidenheid. Dat is onze plicht, dat is ook onze kracht en onze roem! EERSTE KAMER Belangrijke rede van Minister Colijn. Van het verhandelde in de avond-verga dering van Woensdag verdient vermelding de bijzonder felle wijze, waarop de heer F o c k V.B.) de N.S.B. te lijf ging. Vol gens den oud-gouverneur-generaal kan men tegen communisten- en fascistenbon den niet streng genoeg zijn. Hij noemde de Nat.-Socialistische beweging van Ir. Mussert een crisiskind en bovendien een na-aping van Duitschland. Ir. Mussert mo ge goed bruggen kunnen bouwen, maar daarom is hij nog geen goed leider. Wij vragen ons af of zijn jongste daden al niet moeten worden' beschouwd als nood schoten, die de fluisteringen, dat de N. S. B. over haar hoogtepunt heen is, moeten overklinken, aldus spr. De voorzitter van het R.-K. Werklieden verbond, de heer de B r u y n, bleek ver trouwen te stellen in de Regeering; alleen was hij eenigszins beducht voor het teveel indidenteel behandelen der verschillende vraagstukken. Wij zouden in dit verband de opmerking willen maken, dat het eischen van een algemeen plan in theorie gemakkelijker is, dan in de practijk een zoodanig plan op te stellen. Vooral een tijd als de onze maakt incidenteel ingrij pen veelal: gebiedend noodzakelijk. De heer de Bruyn drong krachtig aan op een regelend en ordenend optreden der Over heid in de chaos, waarin tal van bedrijfs takken momenteel verkeeren. Met name wees de katholieke senator op de chaos in het confectiebedrijf. De encycliek Quadra- gesimo Anno zij leidraad. De heer de Bruyn stelde in dit verband de vraag of de be drijf sr aden wet eigenlijk nu al niet ver ouderd was. Wij herinneren aan het spreek woord, dat het betere dikwijls de vijand van het goede is. Inderdaad is de Bedrijfs- radenwet niet meer dan een eerste stap, maar moet dan ook als zoodanig gewaar deerd worden. Wij voor ons zouden er de voorkeur aan geven, alvorens tot wijziging over te gaan, eerst de practijk der wet eens af tc wachten. De verhouding directe- indirecte belas tingen vormde het tweede onderwerp van den katholieken sperker. Voor hem stond het nog niet zoo vast, dat uit directe be lastingen niet meer te halen zou zijn. Zou de regeering voor de keus worden gesteld: verlaging der steunbedragen of verhooging der directe belastingen, dan hoopte hij, dat de Regeering de noodige middelen dan uit de directe belastingen zal weten te vinden. Dat de heer de Bruyn hiermede een der meest klemmende vraagstukken van onzen tijd heeft aangesneden, is zeker. De druk der indirecte heffingen men denke slechts aan de last van ƒ200 millioen, die de steun van den landbouw aan den con sument kost op de minst draagkrachti- gen is inderdaad ontzettend groot en het is een angstige vraag of deze toestand op den duur kan worden bestendigd. Maar de directe belastingen zijn ook reeds, naar het algemeen oordeel van vrijwel alle des kundigen, tot een maximum opgevoerd. (Intusschen is heden een nieuwe directe belasting als regeeringsvoorstel ingediend. Red.). De heer Briët (A.-R.) merkte naar aan leiding van een uitlating van den heer Al- barda in zijn kerstrede op, dat de S. D. A. P. ons land zal hebben te redden van het fascisme, volkomen terecht op, dat dit op z'n minst genomen moet worden betwijield. Zie het voorbeeld van Duitschland en Ita lië, waar de sociaal-democratie verbluffend weinig ruggegraat heeft getoond tegen den vloed van het opkomende Nat.-Soc. en fas cisme. Dat in de S. D. A. P. nog steeds het revolutionnaire sentiment leeft, wordt wel duidelijk bewezen uit de bereidheid om te zamen met Moskou tegen het fascisme te strijden. De feiten hebben herhaaldelijk bewezen „De Zeven Provinciën" dat in tijden van gevaar de revolutionnaire op vattingen steeds weer naar voren komen. De financieele specialiteit van de V.-D.- fractie, de heer Slingenberg, wees het met één ruk naar beneden brengen van den gulden met klem af, daarbij het voor beeld volgend van den katholieken fractie leider, den heer van Lanschot. Het gelag zou moeten worden betaald door de kleine spaarder, ambtenaren e.d. Wat wij noodig hebben, aldus de vrijzinnig-dem. wethou der van Haarlem, is een krachtige bezuini ging over de geheele linie zonder heilige huisjes te ontzien. Wij onderstreepen gaar ne zijn pleidooi voor het doen uitvoeren van groote werken om de groote moreele ellende van de werkloosheid zooveel moge lijk tegen te gaan. Een heffing inééns van honderd millioen noemde hij in de gege ven omstandigheden volsterkt verwerpe lijk. Deze zou slechts kunnen worden ver dedigd, als wij stonden voor de afsluiting eener crisis-periode, waardoor de zeker heid bestond, dat geen nieuwe lasten zou den behoeven te worden opgelegd. De vergadering werd circa half elf uur verdaagd tot Donderdag elf uur. De minister-president, dr. Colijn, heeft gisteren in een zeer uitvoerige rede de verschillende sprekers reeds van repliek gediend. Zooals gewoonlijk was zijn rede logisch en zakelijk opgebouwd en van een dwingenden betoogtrant. De prettige en rustige voordracht maakt het luisteren naar den heer Colijn dan ook steeds tot een genoegen. Systematisch werden de verschillende aangesneden onderwerpen door hem behandeld. Hij begon met het optreden en de samenstelling van het ka binet. De economische en politieke omstan digheden maakten het wenschelijk de ba sis van het kabinet zoo breed mogelijk te leggen. Het wenscht zijn taak te vervul len. volgens zuiver constitutioneel Neder- landsch karakter d.w.z. in hartelijke sa menwerking met de Staten-Generaal. Om de homogeneiteit in den boezem van het i kabinet te bewaren, is het uiteraard nood- j zakelijk, dat de leden afstand doen tij- delijk van wenschen, waarvan de ver- j vulling in normale tijden hun na aan het hart zou hebben gelegen. Wat het karak- j ter van het ministerie betreft, wenscht de heer Colijn vast te houden aan de bena ming „crisis-kabinet". De Kroon gaf hem destijds opdracht een dergelijk kabinet sa men te stellen. Het kabinet hoopt te too- nen, dat het een nationaal kabinet zal zijn. Hierover kan pas bij zijn heengaan wor den geoordeeld. Van belang was het ingaan van den heer Colijn op de vraag van den heer van Lan schot om zijn standpunt uiteen te zetten betreffende een eventueele devaluatie Met den meesten nadruk verwerpt de Re gering een loslaten van den gouden stan daard. Aan beheerschte inflatie gelooft dr. Colijn niet en tegen wettelijke devaluatie bestaan van moreel standpunt nog gewichti ger bezwaren. Welke gegevens heeft men om een nieuwe waarde van den gulden te bepalen. Men zou een slag in de lucht doen. De Regeering verwerpt alle mone taire experimenten. Het is goed, dat dit nogmaals zoo krachtig is gezegd. Men weet nu ten minste, waar men aan toe is, al is men het met standpunt zelf ook niet eens. Wat de Defensie betreft, schijnt het rap- port-Idenburg een voorstel in te houden voor een gewijzigde vredesorganisatie. De Regeering denkt niet aan nationale ont wapening, maar met behoud van de doel stelling onzer weermacht, moet ook op dit terrein naar bezuiniging worden gestreefd. Het beroepspersoneel zal moeten worden vervangen door personeel, dat aan be paalde eischen voldoet, maar toch geen be roepspersoneel is. Het rapport-Idenburg zal dezer dagen aan de Kamerleden worden rondgestuurd. Wat de economische toestand betreft, bereed de heer Colijn zijn bekende stok paardje, dat de crisis een structureel ka rakter draagt. Hij verheugde zich er over, dat dit nu door vrijwel een ieder wordt ingezien. De economische politiek der Regeering moet welhaast een incidenteel karakter dra gen, daar men voortdurend rekening moet houden met handelspolitieke maatregelen van het buitenland. Toch zit er meer lijn in het regeeringsbeleid dan men zou den ken. Overigens is de Regeering van oor deel, dat de ordenende hand van de Over heid ook in de toekomst, wanneer de toe standen zich hersteld hebben, niet zal kun nen worden gemist. Binnenkort zal een beroep op de geldmarkt worden gedaan voor een bedrag van 60 millioen als eer sten termijn voor een grooter bedrag voor het uitvoeren van groote werken. Wij vermelden hieronder het belangrijke deel der rede van minister Colijn, dat han delde over N. S. B. en S. D. A. P. Wij vermelden nog met instemming, dat de Regeering er tegen is, dat een ambte nares, met een ambtenaar gehuwd, in fun- tie blijft. Waarom de N S.B. voor ambtenaren verboden? Waarom de S.D.A.P. niet? Minister Colijn heeft gisteren in de Eer ste Kamer een belangrijk deel van zijn rede gewijd aan de bespreking van de ge- zagshandhaving. Met den heer Briët is hij het eens, dat de S.D.A.P. op dit stuk een groote verant woordelijkheid torst. Zij heeft er toe bij gedragen, de verhoudingen scheef te trek ken. Het begrip gehoorzaamheid kent zij niet, zij heeft er steeds het hare toe bijge dragen het te ondermijnen. Op kritieke mo: menten kent zij haar taak en haar plaats niet. Revolutionaire uitingen keurt zij af, dochachteraf, als de daad mislukt is. Nog gisteren hebben de Fransche socialis ten aansluiting gezocht bij de communis ten. Uit een en ander volgt, dat de S.D.A.P. op kritieke momenten geen betrouw bare partij is. De N.S.B. is een reactie op de verslapping van het nationaal gevoel, een reactie ook op het gebral van uiterst links. Zij getuigt van afkeer van politieke uitwassen. Maar die beweging is ook uitermate gevaarlijk door haar methoden en beginselen. De regeering heeft haar niet voor amb tenaren willen verbieden voor zij een ob jectieven maatstaf had. Dien kreeg zij door de bekende bijeenkomst, waaruit bleek, dat de leider der N.S.B. bevel gege ven had, dat de leden de burgerwachten niet vrijwilig moesten verlaten. De leider heeft later getracht deze aansporing te rechtvaardigen. Zij, die in die rechtvaardi ging iets zien, getuigen van een gebrekkig inzicht in de hoogheid van een regeerings- voorschrift. Voor hen, die nog mochten twijfelen, gaf de heer Colijn een tweede uitlating als voorbeeld, een uitlating, die in de Ka mer nogal opzien baarde. De heer Colijn las een deel voor van een circulaire van de N.S.B. naar aanleiding van het verbod voor ambtenaren. Daarin staat o.m., dat het nummer van den ambtenaar, die ontslag als lid moet nemen, wordt opengelaten. Daarin worden deze ambtenaren beklaagd als slaven van een regeering, die haar macht ontleent aan een corrupt bonzenstelsel" en verder: „Bedenk dat uw belofte aan ons praeva- leert aan (wat beteekent: hoogere waar de heeft dan) de gehoorzaamheid aan een corrupte regeering". De voorlezing van dezen laatsten zin, veroorzaakte in de Kamer eenige bewe ging. Prof. De Savornin Lohman (die in eerste instantie het verbod van de N. S. B. voor ambtenaren had betreurd) sprong op en liep naar de ministerstafel van den pre mier om hem mede te deelen, dat hij thans geheel overtuigd is. Waarom nu zoo minister Colijn in zijn peroratie wél de N.S.B. verboden voor ambtenaren en niet de S.D.A.P.? Omdat de S.D.A.P. volgens objectieven maat staf hiertoe nog geen aanleiding heeft gegeven. De regeering zal bij voortduring zich blijven stellen op wettelijk standpunt. „Het gezag in het land behoort met kracht te worden gehandhaafd en met sterker middelen naarmate de aanvallers sterker zijn. De regeering zal niet aarzelen toe te slaan wanneer dat noodig blijkt. Maar als ze verplicht wordt te slaan, zal zij raak slaan. Zij hoopt echter, dat dit niet noodig zal zijn". Uitvoering van groote werken. 60 MILLIOEN IN EERSTE TERMIJN Minister Colijn legde gistermiddag in de Eerste Kamer de volgende belangrijke ver klaring af: Binnen niet al te langen tijd zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij 60 millioen zal worden aangevraagd voor uitvoering van groote werken, ter bestrij ding der werkloosheid. Deze 60 millioen zijn de eerste ter mijn van een grooter bedrag. Van de voor genomen werken noemde de minister: Inpoldering van den Noord-Oost-polder in het IJselmeer, versnelling van de ver betering van den vaarweg Amsterdam Boven Rijn, versnelling van de Maas ver betering, aanleg van een nieuwe haven te Terneuzen, scheepvaartverbinding Gronin genIJselmer, verbetering van de veer havens te Hansweert en Walsoorden, de afwatering van de Geldersche Vallei, tal rijke wegverbeterngen en versnelden brug genbouw. Hierbij is speciaal het oog gevestigd op Amsterdam en Rotterdam met resp. 45.000 en 55.000 werkloozen. Echter moet, vóór dat tot de uitvoering van dit plan kan worden overgegaan, een voorwaarde zijn vervuld. De mogelijkheid moet zijn gebleken, dat door overleg met de vakbeweging voor deze werken een la ger loonpeil zal gelden dan de contract- loonen. De regeering vertrouwt op de me dewerking der vakbeweging op dit punt. NIEUWE BELASTINGEN EEN CRISISHEFFING. Extra inkomstenbelasting voor hoogere inkomens, die niet gedaald zijn. Zij, wier inkomen, vergeleken met hun inkomen in het belastingjaar 1931'32 niet is gedaald, of minder dan 10 pCt. is gedaald, zullen volgens een heden ingediend wets ontwerp crisisinkomstenbelasting moeten betalen. De berekening geschiedt als volgt: van het belastbaar inkomen over 1931'32 wordt negentiende genomen en vergelij kingsinkomen genoemd. Overtreft het be lastbaar inkomen op dit oogenblik het ver gelijkingsinkomen, dan moet van het ver schil 10 pCt. extra crisis-inkomstenbelasting worden betaald. Voorbeeld: iemand had in 1931'32 een belastbaar inkomen van ƒ5000.Dit be drag is sedertdien niet veranderd. Het ver gelijkingsinkomen is ƒ4500.Van de 500.waarmee het tegenwoordig inko men dit bedrag overtreft, moet 10 pCt. of 50.extra worden betaald. Zij, die in 1933'32 minder dan ƒ3000. belastbaar inkomen hadden, dus thans min- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Doumergue ondervindt moeilijkheden met de Fransche partijen. (2de blad). De toestand in Parijs blad). Noodweer in Duitschland en Denemar ken. (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp tot heffing van een cri sisinkomstenbelasting. (1ste blad). Een wetsontwerp, inzake heffing van be lastingen van besloten vennootschappen en vereenigingen en haar aandeelhouders of leden (1ste blad). Rede van Minister Colijn in de Eerste Kamer over het regeeringsprogram. (lstè blad). Overval op alleenwonende vrouw te Te- gelen, die ernstige verwondingen heeft op- geloopen. Zij verklaarde gevallen te zijn. (lste blad). Land door de zee veroverd op Texel. (Gem. Ber. 3de blad). Verduistering ten nadeele van het arm bestuur te Tegelen. (Gem. Ber. 3de blad). der dan 2700.zijn van de extra crisis heffing vrijgesteld. De crisisinkomstenbelasting zal worden geheven gedurende vijf achtereenvolgende jaren, te beginnen met het belastingjaar 1934—'35. HEFFING OP DE WINST VAN Z. G. BESLOTEN VENNOOTSCHAPPEN. Belastingontduiking op groote schaal vindt plaats door overmatige reserveering van winst in zoogenaamde besloten naam- looze vennootschappen. De bedragen, die anders zouden worden getroffen door in komstenbelasting, gemeentefondsbelasting, en dividend- en tantièmebelasting, worden daardoor aan de werking dier wetten ont trokken. Om aan dit euvel paal en perk te stellen is thans ingediend een wetsontwerp tot heffing van belasting op winsten van zoo genaamde besloten vennootschappen. Hier bij wordt niet de uitgedeelde winst als richtsnoer genomen, zooals bij de divi dend- en tantièmebelasting, maar de g e- maakte winst, terwijl de aandeelhouders persoonlijk worden aangesproken voor het deel van de winst, welke hun naar bere kening toekomt. Van dit winstaandeel uitgekeerd of nietzal inkomstenbelasting en gemeentefondsbelasting moeten worden betaald. Dividend- en tantièmebelasting be hoeft daarvan dan niet meer te worden be taald. De regeering schat de opbrengst van 1934 1935 op 12 millioen gulden, waarvan tweederde ten bate van het dienstjaar 1934 zal komen. Behalve naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aan- deelen kunnen ook coöperatieve vereeni gingen, als „besloten" vennootschap in aanmerking worden gebracht. Dit is wen schelijk, om belasting-ontduiking langs de zen weg te voorkomen. Dat coöperatieve vereenigingen inderdaad als „besloten" zullen worden aangewezen, is nauwelijks fe verwachten. STADSNIEUWS DE ST. PETRUSKERK. Naair wij vernemen, is nu definitief als de plaats voor de nieuwe St. Petruskerk door het Kerkbestuur gekozen een terrein aan de overzijde van de Lammescihansweg tegenover de Pieter de la Courtstraat dus iets verder, dan oorspronkelijk de be doeling was. Gouden doctoraat. Den llden Februari zal het 50-jaar gele- j den zijn, dat mr. H. A. Mees, thans te Rot terdam, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot dootor in de rechtsgeleerd heid.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1