DONDERDAG 8 FEBRUARI 193» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BINNENLAND DE KATHOLIEJE JEUGDORGANISATIE Richtlijnen voor de organisaties voor jonge mannen boven de 17 jaar. Voor alle diocesen. Verschenen is het rapport der commissie tot bespreking der samenwerking van de mannelijke jeugdorganisaties boven de 17 jaar. De richtlijnen in dit rapport neergelegd, worden ter bespreking opgezonden aan de Diocesane Jeugdcommissies, die na bespre king deze kunnen voorstellen aan de di verse dioc. organisaties. De moeilijkheid om in kleinere plaatsen voor iedere standsgroepeering te zorgen voor de vorming en ontwikkeling, aange past aan beroep of stand, en de wensche- lijkheid in het algemeene, maar bijzonder in grootere plaatsen, om eenige samenwer king op een gemeenschappelijk werkter rein voor de jeugdstandsorganisaties wijzen op de noodzakelijkheid om tot eenigen vorm van samenwerking te komen. Het voornaamste doel der organisaties onzer rijpere jeugd is wel, aldus het rap port, naast vorming van eigen jeugdigen in katholieken zin, de bevordering der Ka tholieke Actie: het deelnemen der leeken aan de uitbreiding van Christus' Rijk on der leiding der Kerk. Daarvoor is noodig een diepe vorming onzer rijpere jeugd. De werkzaamheid der Katholieke actie kan men gevoeglijk in drie onderdeelen splitsen: a. de bezielende organisaties van Ka tholieke Actie, waarvan het doel is de be vordering van den echt katholieken geest, die het geheele leven van den katholiek bezielen moet en die hij daadwerkelijk in zijn geheele dagelijksche leven moet too- nen. Hiertoe kunnen gerekend worden: E. K. clubs, Mariacongregatie, H. Familie, Derde Orde, Piusbond, Altaarwacht, enz. b. de hulporganisaties van Katholieke Actie zijn: groepeeringen, die zich een ver maak of ontspanning of kunstuiting ten doel stellen in katholieken geest: zang- en muziekclubs, voetbal- en sportclubs, too- neel- en natuurstudieclubs, enz. c. de hoofdorganisaties van katholieke actie: de vereenigingen, die onder hunne leden vooral de apostolaatsgedachte,.willen bevorderen en als leekenapostelen daad werkelijk mede te werken onder de lei ding der Kerk aan de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde, de jeugdstands organisaties. Terwijl de hoofdorganisaties van katho lieke actie, dus de jeugdstandsorganisaties zelfstandig hun eigen terrein blijven be werken, n.l. vorming en opvoeding der le den tot bovengenoemd doel, zou er echter een samenwerking kunnen zijn tusschen de leden der diverse standsorganisaties, waar het gaat over de bezielende en hulporgani saties. D.w.z. gemeenschappelijk zeker op kleinere plaatsen zouden kunnen zijn gods dienstige clubjes of vereenigingen, sport clubs tooneelclubs, enz. Zoodoende zou er ook samenwerking ontstaan tusschen de sport- en ontspanningsclubs en de jeugd- standosrganisaties, wat beiden ten goede zou komen. Vooral plaatselijk (parochieel) zal het zwaartepunt van eenheid en samenwerking gelegen zijn. Als naam zou kunnen genomen worden: Katholieke Jonge Mannen Centrale K. J. M. C. Deze centrale zou dus in parochie, plaats en diocees kunnen verzorgen de algemee ne godsdienstige vorming, de algemeene acties, en de ontspanning onder allerlei vorm en het organiseeren der rijpere jeugd in de voor ieder passende jeugdstandsor ganisaties. WERKLOOSHEID EN DE STEUNREGELING. Nadere uiteenzetting van minister Slotemaker de Bruine. In het interview, dat de minister van So ciale Zaken, prof. dr. Slotemaker de Brui ne, dezer dagen aan een redacteur van het Nederlandsch Correspondentiebureau toe stond, heeft de bewindsman ook gewezen op de enorme stijging der Rijksuitgaven voor werkloozensteun, welke in twee jaren van 13 millioen tot 75 millioen zijn opgeloo- pen. Hij verwees ter verklaring hiervan naar onderscheidene oorzaken, o.a. naar misstanden, die bij de toepassing der steun regeling voorkomen. De minister heeft thans aanvullende gegevens verstrekt. „De getallen, die ik genoemd heb", aldus minister Slotemaker de Bruine, „zijn juist, en dat het voorkomen van misstanden een der oorzaken is van de stijging, is zeker mijn overtuiging, maar ik 'had scherper den nadruk moeten leggen op het feit, dat ik slechts van de Rijksuitgaven sprak. Had ik aanstonds tevens de uitgaven der Gemeen ten vermeld, dan zou het ontworpen beeld juister geweest zijn. Rijk en gemeenten samen hebben voor werkverschaffing en steunverleening uitgegeven in: 1931 rond 44 millioen. 1932 103 1933 113 Weder vergelijk ik deze cijfers", zoo ver volgde de minister, „met het werkloozen- percent. Het beeld wordt dan aldus: 1931 44 millioen 15 procent 1932 103 =27 1933 113 28 Ook aldus, gelijk men ziet, zijn de kosten onevenredig gestegen, vergeleken met de werkloosheid; de laatste is verdubbeld, de eersten zijn verdrievoudigd". Burgemeester van Genemuiden. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot burgemeester van Genemuiden J. G. Hamer met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Oud-Vossemeer. DE OVEREENKOMST MET BELGIE. Tegemoetkoming op het stuk der contingenteeringen. Omtrent de besprekingen tusschen Ne derland en België, welke zooals reeds ge meld werd hebben geleid tot de parafee ring van een overeenkomst, vernemen wij uit goede bron, dat de getroffen voorloopi- ge regeling enkele afwijkingen inhoudt van den status quo. Van Nederlandsche zijde betroffen de verlangens voornamelijk aardappelen, vleesch, boter en steenkool, terwijl België meer belangstelling toonde voor den uit voer van industrieele producten. De groote moeilijkheid is echter, dat in België bij de agrarische maatregelen een geheel ander systeem gevolgd wordt dan hier te lande, waardoor de aanpassing zeer bezwaarlijk wordt. De overeenkomst houdt voorts in een verklaring, dat men wederzijds in een geest van welwillendheid elkanders moei lijkheden zou onderzoeken en een oplos sing ervoor zou trachten te vinden. Deze wederzijdsche bereidheid maakte 't echter dan ook niet mogelijk het systeem van onze gewijzigde Crisis-Invoerwet in volle kracht op de Belgische artikelen toe te passen zoodat tijdens de komende be sprekingen reeds eenige tegemoetkomingen zullen gelden op het stuk der contingen teeringen. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den minister van landbouw van België den heer Sap binnenkort naar Den Haag te komen, teneinde persoonlijk met den Minister van Economische Zaken mr. Verschuur, verschillende kwesties nader onder de oogen te zien. „Msb." AMBTENAREN IN DE PROVINCIE UTRECHT EN DE S. N. B. De Utrechtsche correspondent van het „Hbld." meldt: Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Utrecht, onder dagteekening van 6 dezer, een brief geschreven aan den heer C. van Geelkerken, commies ter provin ciale griffie en algemeen secretaris van den N.S.B. In dezen brief deelen zij hem mede, dat zij, met het oog op art. 27 A lid 2 van het Ambtenarenreglement, hebben besloten, ambtenaren, die van een verbo den vereeniging lid zijn en bij dit lid maatschap volharden, uit den dienst der provincie ten ontslaan. In verband daar mee te verzoeken, zij hem vóór 20 Febr. mee te deelen, of hij bij het lidmaatschap van den N.S.B. volhardt. Mocht dit niet het geval zijn, dan verzoeken zij hem daarvan te doen blijken vóór genoemden De daarop betrekking hebbende verkla ring te onderteekenen. In het tegenovergestelde geval schrij ven Ged. Staten zouden wij ons ge noodzaakt zien u eervol ontslag uit den provincialen dienst te verleenen met in gang van 1 Mei 1934. De daarop betrekking hebbende verkla ring, die niet alleen aan den heer Van Geelkerken is toegezonden, maar tot alle ambtenaren en beambten in de provincie Utrecht werd gericht, luidt als volgt: „De ondergeteekende verklaart geen lid te zijn, noch te zullen worden van een der vereenigingen genoemd in den brief van Ged. Staten van 6 Februari 1934, eerste afd. no. 305/354 en belooft tevens aan geen der bedoelde vereenigingen of aan een van haar uitgaande actie op eenigerlei wijze medewerking of steun te verlee nen." De ambtenaar die onverhoopt niet be reid of in staat mocht zijn een zoodanige verklaring ai te leggen, wordt uitgenoo- digd dit eveneens vóór 20 Febr. a.s. aan Ged. Staten mee te deelen onder opgave van de verboden vereeniging waarvan hij Jid is. IR. MUSSERT AANGEKLAAGD WEGENS LASTER. Door Tweede-Kamerlid Duymaer van Twist Naar wij vernemen is tegen ir. A. A. Mus' sert, leider van de Nationaal Socialistische Beweging, een aanklacht wegens laster in gediend door het Tweede Kamerlid gene- raal-majoor b. d. L. F. Duymaer van Twist bij de Utrechtsche arr. rechtbank. Ir. Mus- sert is door deze rechtbank gedagvaard p Dinsdag 27 Februari a.s. „TeL" DE WERKLOOZENKASSEN VAN DE BOUWVAKARBEIDERSBONDEN. De R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" en de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond hebben den minister van sociale zaken in een adres op het volgende gewezen. Nu de besturen van den Alg. Ned. Bouw arbeidersbond en den R. K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" in staat zijn de fi- nancieele uitkomsten hunner werkloozen- kassen over 1933 te overzien, blijkt hun, dat zij met een nadeelig saldo van ruim honderdduizend gulden ieder haar rekening sluiten. Dit nadeelig saldo is uitsluitend een ge volg van de buitengewoon ongunstige De cembermaand, toen ten gevolge van vorst de werkloosheid enorm toenam en dienten gevolge de uitkeeringen belangrijk boven de gemaakte begrooting uitgingen. Onze besturen zouden hun begrooting op 200 pet. subsidie gebaseerd hebbende, een sluitende rekening hebben verkregen, in dien niet bovengenoemde oorzaak een spaak in het wiel had gestoken. Waar dit nu het geval is en het tekort derhalve aan omstandigheden moet worden toegeschreven, waarmede onze besturen re delijkerwijze niet in die mate behoefden te rekenen, daar schijnt het ons alleszins ver dedigbaar, wanneer het rijk dit tekort ge heel voor zijn rekening neemt. Uitgaande van dezen gedachtengang, ver zoeken wij uwe Excellentie dan ook drin gend onze opvatting ernstig te willen over wegen, terwijl, naar wij vertrouwen, het resultaat van die overweging zal zijn, dat metterdaad het boven gesignaleerde tekort wordt overgenomen. BOTER EN KAAS NAAR DUITSCnLAND. Bijzondere regeling voor Februari en Maart De in het Duitsch-Nederlandsche handels verdrag van 15 Maart 1933 ingestelde ge meenschappelijke Duitsch-Nederlandsche commissie tot bevordering der wederzijd sche belangen op zuivelgebied is 6 dezer bijeengekomen om den toestand van den boter- en kaas invoer uit Nederland naar Duitschland te bespreken. Als resultaat van deze besprekingen werd vastgesteld: 1. De voorziening van de Duitsche bo termarkt maakt het, in het belang der bei de partijen, noodzakelijk, dat de Nederland sche exporteurs een gedeelte van het Fe- bruari-contingent, indien mogelijk, eerst in Maart leveren. 2. In verband met de verhouding op de Duitsche botermarkt wordt voor Neder landsche boter een prijs van 112 per 100 Kg. vastgesteld. Deze prijs is groothandel- prijs, vrij Duitsche grens. 3. De Duitsche kaasmarkt biedt de mo gelijkheid het contingent der kaasinvoer uit Nederland hooger te stellen dan het voor Februari vastgestelde gemiddelde con tingent bedraagt. Er zal derhalve voor de maand Februari een bepaald gedeelte der voor Maart geldende Uebernahme-Scheine voor Nederlandsche kaas worden uitgege ven. De Nederlandsche importeurs worden verzocht, van deze vervroegde mogelijkheid van kaasinvoer gebruik te maken. De voor tijdig uitgegeven Uebernahme-Scheine be houden ook voor de maand Maart haar geldigheid. „Tel." VERLAGING LOODSGELDEN MET 20 pCt. Regeeringsmaatregelen ten bate van de scheepvaart. Bij de Staten Generaal is thans ingediend het in ons blad reeds aangekondigde wets ontwerp tot nadere wijziging der wet van 20 Augustus 1859, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen. UITBREIDINGSPLAN VAN DEN HAAG. Opdracht aan den heer Dudok te Hilversum Op 15 December j.L besloot de raad, het voorstel van B. en W., om den heer W. M. Dudok, te Hilversum, te benoemen tot ste- debouwkundige alhier, aan te houden. Na dere besprekingen hebben er, naar B. en W. thans aan den raad schrijven, toe geleid, dat de heer Dudok zich bereid verklaarde, een uitbreidingsplan te ontwerpen voor den Escamppolder, den Maepolder, en Ocken- burgh in het Zuidwesten der gemeente. De bijzonderheden omtrent het verstrekken van deze opdracht zijn vertrouwlijk aan den raad medegedeeld. B. en W. vragen machtiging, een overeenkomst in bovenbe doelden zin met den heer Dudok aan te gaan. NIEUWE LICHTSEINEN BIJ DE NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. Hft Weekblad van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel verneemt, dat binnenkort bij de spoorwe gen een gewijzigd seinreglement zal ver schijnen, waarbij de tot nu toe gevolgde lichtkleuren voor „veilig" en „langzaam rij den" zullen vervallen en andere kleuren daarvoor in de plaats zullen worden ge steld. Het ligt in de bedoeling op den lang- sten dag van dit jaar tot invoering van de nieuwe lichtseinen over te gaan. Het witte licht voor „veilig" zal worden vervangen door groen licht en het groene licht voor „langzaam rijden" door geel licht. Volgens deskundigen dient bij voldoende lichtsterkte en goede glazen alleszins de voorkeur te worden gegeven aan groen licht. Bovendien zal deze kleur, volgens den zegsman van Het Weekblad de minste aan leiding geven tot verwarring en de waar nemer zal met minder kans op vergissen op groen licht reageeren. De meeste ma chinisten hebben aan groen licht het beste houvast. De nieuwe lichtseinen zullen niet, zooals eerst het voornemen was, op een bepaald baanvak in dienst worden gesteld, maar op 21 Juni a.s. over de geheele linie. VERDWAASDE MENTALITEIT. Voorstel tot ontwerp van een standbeeld voor v. d. Lubbe! In de laatste vergadering van de Arbei ders Film Liga te Eindhoven is, naar „Het Volk" mededeelt een voorstel ingediend om aan een architect opdracht te geven een ontwerp te maken voor een standbeeld van v. d. Lubbe. Commentaar overbodig. BOYCOT DUITSCHE WAREN. Raadsbesluit der gemeente Zaandam vernietigd. In de raadsvergadering der gemeente - Zaandam is medegedeeld, dat bericht van de regeering is ingekomen, dat het raadsbe sluit inzake boycot van Duitsche waren door haar is vernietigd. RAADSLID-WERKLOOZE. De heer W. H. D., lid van den raad van de gemeente Didam, was bij besluit van dien raad geschorst in zijn functie, uit hoof de van het feit, dat hij steun genoot uit de gemeentekas, hetgeen den raad op grond van art. 26 der Gemeentewet niet vereenig- baar achtte met de uitoefening van de func tie van raadslid. Ged. Staten van Gelderland hebben dit raadsbesluit opgeheven, uit overweging, dat hier geen sprake is van het „deelneming aan pacht van gemeentegoederen of in komsten" waarvan art. 26 spreekt. Bij Kon. besluit is thans het, door den raad van Didam tegen voormeld besluit van Ged. Staten ingestelde, geroep ongegrond verklaard. R. K. HOTELPERSONEEL. Bondsvergadering te 's-Hertogenbosch. Dinsdag hield te 's-Hertogenbosch de Ne- derL R. K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant-geëmployeerden St. Antonius zijn jaarlijksche bondsraadsvergadering. Te 9 uur droeg pastoor Koelman van Utrecht, bonds adviseur, in de parochiekerk van St. Leonardus een H. Misoffer op, bij gewoond door vele leden. Na het Misoffer wijdde de bondsadviseur het vaandel der Bossche afdeeling, daar de afdeedingsadvi- seur, kapelaan v. d. Ven, wegens ongesteld heid buitenslands vertoefde. Te 10 uur ving in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging de vergade ring aan onder presidium van den heer Th. v. d. Wiilik uit Rotterdam. De bondsadviseur wees op de beteekends van het vaandel, symbool van eenheid en middelpunt van de organisatie. De voorzitter van de afdeeliing Den Bosch, de heer H. Tiebosch, sprak een begroetings woord. Nog werd mededeeling gedaan van de ontvangst van een schrijven van den mi nister, houdende mededeeling, dat de werk- Loozenuitkeering voor hen, die deelnemen aan een retraite, in de toekomst niet meer zal worden ingehouden. Bij de algemeene beschouwingen spoorde de afdeeling Leiden aan tot actie tegen de tewerkstelling van buitenlandsc'ne krach ten. Het percentage buitenlanders was in het afgeloopen seizoen zelfs 75 pet. De vice-voorziitter, de heer J. van Bijster veld, Den Haag, wees op de actie tegen de buiterüandsohe krachten door het hoofd bestuur gevoerd. Hij wees op de successen in Palace Hotel en Kurhaus te Sohevenin- gen voor het nieuwe seizoen. Overleg met arbeidsbeurzen door de af- deelingen en tijdige melding is voorts een deugdelijk middel, om tot het doel te ge raken. De regeling der werkloozenuitkeering werd nog besproken, waarop het gezel schap zich begaf naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur de congressisten offi cieel ontving. Ontvangst ten stadhuize. In de raadszaal waren ter begroeting aan wezig burgemeester mr. F. J. van Lanschot, wethouders Krijgsman en Houtman, de ge meentesecretaris de heer mr. v. d. Marck en verschillende raadsleden. De burgemeester wees in zijn begroe tingswoord er op, hoe Felix Timmermans in zijn nieuwe boek „Pijp en Toebak" getuigt van zijn bijzondere liefde voor St. Anto nius, den heilige, die overal raad op weet. St. Antonius weet ook wel raad met wat men noemt de crisis, die zich bijzonder sterk doet gevoelen in heit restaurantbe drijf. Dat „St. Antonius" naar Den Bosch komt, verheugde spr., want het bewijst, dat de dames en heeren niet voor htm verdriet komen. Dat heeft nog nooit iemand gedaan, behalve dan degenen, die vroeger naar Den Bosch kwamen, om te worden opgehangen. Den Bosoh stelt de komst van de restau rant-geëmployeerden op hoogen prijs. Want de invloed van de kellners op het pu bliek is zeer groot. Daarom zou spr. graag hebben, dat dit bezoek den bezoekers wat leerde, wat meegaf, want: dat komt er in honderd, in duizend woorden weer uit en daar heeft Den Bosoh voordeel van. Het uitdragen van de sympathie voor de stad is van veel belang voor haar inwoners en speciaal de café- en hotelbedienden zul len dat wel weten. De vice-voorzitter, de heer Bijsterveld te 's-Gravenhage, schilderde de roemrijke his torie van Den Bosch als godsdienstige en kunstlievende stad en wees er dan op, hoe deze tradities nog in eere worden gehouden. Blijk daarvan is het prachtige vaandel, door een Bosch' kunstenaar, den heer v. d. Krocht, ontwórpen en gemaakt. De heer Bijsterveld sprak er zijn verheu genis over uit, dat thans ook de katholieke patroons in deze stad een organisatie heb ben, die de mogelijkheid van samenwer king weer te grooter maakt. Hij eindigde met het uitspreken van de beste wenschen voor den groei en de toe komst van Den Bosch. Na het uitwisselen dezer toespraken bood het gemeentebestuur de eerewijn aan en onder persoonlijke voorlichting van den burgemeester bezichtigden d.2 bezoekers het aloude stadhuis. In den raadskelder werd de koffiemaal tijd gebruikt, waarna te 2 uur de verga- dfering werd voortgezet. Jaarverslagen en begrootimg werden goedgekeurd. Voor 1934 benoemde de vergadering als de controlecommissie de afdeeling Leiden De redaoteur van het vakblad, de heer Chr. Kempes te Haarlemmermeer, bracht eveneens zijn jaarverslag uit. Hij bracht daarin dank aan de medewerkers. De voor zitter bracht hem namens den boidsraad hartelijk dank voor het verrichte werk. De bondsadministrateur, de heer Koele- mij, deed eenige mededeeling en over de vorming van de strijdkas, die in voorberei ding is. Het bondsbestuur hoopt deze aan gelegenheid zoo spoedig mogelijk tot een goed eind te brengen. Ook vrouwelijke leden. Het voorstel-Arnhem tot een zoodanige wijziging der statuten, dat er een duidelijke omschrijving komt voor het aannemen van vrouwelijke leden, lokte uitvoerige bespre king uit. Arnhem wees er op, dat sinds 1911, van welk jaar de statuten dateeren, er veel ver anderd is ten aanzien van het vrouwelijk personeel. Vroeger dacht men alleen aan linnen- en kamermeisjes, thans dringt het instituut van kellnerinnen en serveuses steeds meer door. Het is een gevaar voor de meisjes zelf en zij vergrooten de werkloos heid onder de mannelijke kellners. De adviseur, pastoor Koelman, wees er met nadruk op, dat er nu eenmaal vrouwe lijk personeel is, en dat men ze niet weg- krijgt dobr het uit de organisatie te weren. Goede organisatie kan voor de meisjes een tegenwicht zijn tegen de gevaren, die haar bij haar werk dreigen. Het is uit ethisch eh uit practisch oogpunt gewenscht, dat het vrouwelijke personeel zich thuis voelt in deze organisatie en de organisatie dient zich haar aan te trekken. De aangelegenheid is verder nog uitvoe rig besproken en de vergadering besloot ten slotte het vrouwelijk bedieningsperso neel toe te laten en te trachten de misstan den ten aanzien van dat personeel zooveel mogelijk te corrigeeren. Andere voorstellen. Naar aanleiding van het voorsteJ-Den Haag het hoofdbestuur te verzoeken meer activiteit te betrachten t.o.v. het weren van vreemde werkkrachten, nam de vergade ring een motie aan, waarin den minister verzocht wordt maatregelen te nemen tot ehet weren van buitenlandsche werkkrach ten. Op voorstel van Haarlem besloot de ver gadering leden, die in September werkloos zijn geworden en geen steun ontvangen van welke instelling ook, verminderde contri butie te laten betalen. Een speciale commissie zal eenige opmer kingen van de afd Leiden over het or gaan onderzoeken. De vergadering verwierp op advies van het hoofdbestuur een voorstel-Utrecht, dat beoogde, opheffing van de periodieke uit- keering bij werkloosheid (dus uitkeering gedurende het geheele jaar). De volgende bondsraadvergadering zal te Amersfoort worden gehouden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature-de Munk als secretaris gekozen werd de heer J. F. Bijsterveld. In de drie overige vacatures werden gekozen de heeren B. Reinink, H. J. Uyiinghs (aftre dend) en J. van Vlaardingen. Op voorstel van het bestuur besloten de afgevaardigden hun afdeelingen te verzoe ken mede te werken aan een spaarfonds, dat tot doel heeft, het aanbieden van een altaarstuk aan den Geestelijk Adviseur bij gelegenheid van het zilveren jubüeum van den bond, dat volgend jaar wordt gevierd. Daarna vereenigden zich de afgevaardig den aan een gemeenschappelijken maaltijd. De regeling van den arbeidstijd in de zuivelindustrie. Onder leiding van den directeur-generaal van den arbeid is dezer dagen een bespre king gehouden over de werktijdenregeling voor het zuivelbedrijf voor het tijdvak 1 Maart 1934/35. Aan de besprekingen namen deel vertegenwoordigers van de coöp. en particuliere zuivelindustrie en van de drie arbeidersorganisaties in het landbouw- en zuivelbedrijf. Van arbeiderszijde werd opheffing van de thans geldende overgangsbepalingen be pleit en wel de volledige invoering der ge middelde 48-urige werkweek. De werkge versvertegenwoordigers wenschten handha ving van de thans geldende werktijdenre gelingen. BUITENL. BERICHTEN NIEUWE AARDSCHOKKEN IN ALBANIë. Volgens een bericht uit Durazzo zijn Dins dag in Albanië nieuwe aardschokken waar genomen. Te Durazzo is veel schade aan gericht. Tien huizen zijn ingestort, terwijl er 120 onbewoonbaar zijn geworden. De be volking vertoeft onder den blooten hemel. De regeering heeft tenten beschikbaar ge steld en laat ook levensmiddelen uitdee- len. DE SNEEUWLAWINES IN ITALIë. Tot dusver 19 dooden geborgen. Twee reddingsploegen zijn er in geslaagd van uit Camerino het zoo zwaar door lawi nes getroffen Bolognola te bereiken. De mannen hebben zich dagenlang door een sneeuwlaag van drie meter hoogte moeten heenwerken, waarbij zij herhaaldelijk door lawines werden bedreigd. Op een gegeven oogenblik stortte vlak achter de redders een groote massa sneeuw neer, waardoor de electrische geleiding over een afstand van drie kilometer wei'd vernield. Bij aankomst der reddingsploegen in het dorp bleek de toestand inderdaad zoo erns tig te zijn als de twee skiloopers, die de eerste berichten hadden overgebracht, had den gemeld. Er waren reeds negentien dooden, meest vrouwen en kinderen, onder de puinhoopen vandaan gehaald. Vier ge wonden konden in veiligheid worden ge bracht. Daar het nog altijd sneeuwt, is de helft van de bevolking van het dorp, waar van de huizen ver uitelkaar liggen, uit vrees voor nog meer lawines, te voet naar Fiastra gevlucht. Ook in andere deelen van de Apennijnen ligt de sneeuw buitengewoon hoog. In Um- brië zijn de bovengrondsche leidingen op vele plaatsen verbroken. Aan de Oostkust is een groote lawine terechtgekomen op den spoorweg naar Campo di Giove. In de bergen ten oosten van Florence ligt de sneeuw eveneens drie meter hoog. Verder naar het zuiden woeden stormen, welke" met zwaren regenval gepaard gaan. In de nabijheid van Potenzi zijn twee hui zen ingestort, waarhij twee personen zijn gewond. Een eigenaardig natuurverschijnsel is opgemerkt bij de golf van Catanzaro. Bij een hevigen zuidenwind kleurde de hemel plotseling lichtgeel en even later daalde een geelgekleurde regen neer. Men ver moedt, dat deze gele kleur veroorzaakt is door zand uit de Lybische woestijn, dat door den storen over zee werd meegevoerd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9