DONDERDAG 8 FEBRUARI 1934 uE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Doch er is meer. De theorie van het in ternationaal verkeer vraagt zich af, welke gestaltenis van dit verkeer de welvaarts doeleinden der menschheid het beste dient en zij kiest dan voor den vrijhandel. Met deze keuze neemt zij een karakter van we reldburgerschap aan. Slecht lijkt ddt te pas sen in een wereld, waarin landsburger- sohap overweegt Dit is een al oud verwijt tegen deze theorie, niet ouder evenwel dan het verweer hiertegenin, dat, huiselijk ge zegd, hierop neerkomt: de welvaart, die wij aan onze naasten bezorgen, door afnemer van hun producten te willen zijn, wordt ons vergolden met meer afzet van onze pro ducten aan hen. Meer afzet aan weerskan ten; reeds dit is groei, is groot er en anders worden. Het zal verder in een stelsel, waar in de wereldruil vrij wordt gelaten, ook wel geschieden, dat één land een ander ver vangt als afnemer of als leverancier; dan verschiet er iets in het internationale ruil- tafereel; ook dit is verandering. Nationaal verzet tegen een van interna tionalisme doorkrenkt stelsel van handel en verkeer kan voortkomen uit andere dan zuiver economische, ook uit volstrekt on economische overwegingen. Het is een on betwistbaar feit, dat niet alle landen in eenzelfde stadium van economische ont wikkeling verkeeren en dat de tussohen hen bestaande verschillen in menig geval kun nen worden overbrugd door van landswege opzettelijk ter hand genomen ontwikkeling van produotiviteitskiemen, die het gevaar bedreigt, door voorshands doodende mede dinging uit verder ontwikkelde landen te worden verstikt. Op deze gedachte steunde en steunt het stelsel van tijdelijke, opvoe dende industrieele bescherming; de land bouw bleef er buiten. Practisoh heeft ddt argument grootendeeils zijn tijd gehad, nu een honderd jaar terug, toen men inder daad nog van industrieel tegelijk achter lijke èn hoopgevende landen spreken mocht; heden ten dage heeft het in den regel meer zin, te spreken van gevallen van niet hopelooze achterlijkheid in lan den, die in het algemeen zich industrieel reeds hebben ontplooid, hetzij dan onder vrijhandel, hetzij onder bescherming. Voor zulke gevallen wordt ook nu nog wel pro tectie gevraagd en verkregen, maar het be schermend stelsel v: het eind der negen tiende en van de twintigste eeuw bestaat uit dit slag maatregelen sleohts zeer ten deele; het is agrarisch zoowel als industri eel niet zoozeer op groei als wel op behoud, in sterke mate door niet zuiver economische motieven^ gedragen en in beginsel niet als tijdelijk, doch als blijvend bedoeld. Dit opvoedingsargument laat zich in- lasschen in de vrijhandelsleer, wanneer het komt vast te staan, diat het te verwachten voordeel zal opwegen tegen de gemaakte kosten. Nu is het echter geheel geoorloofd, het te wachten voordeel, dat het in den beginne te nemen verlies moet goedmaken, te zoe ken in iets anders dan economisch gewin. En hier beroeren we opnieuw de vraag naar de mate van invloed, die de economie voor zich mag opeischen in het maatschappelijk leven. Voorzooverre niet-economische mo tieven drijven naar daden, welke tevens uitwerking zullen hebben van economischen aard, welke taak is dan bij het voorafgaand overleg nog weggelegd voor de economis ten? In zekeren zin nauwkeurig dezelfde als wanneer het vraagstuk geen andere dan economische aspecten biedt: de taak van voorlichten. Het verschil is nochtans dit, dat de functie van voorlichten hier beter die van bijlichten wordt genoemd; en ddt onderscheid kan diep gaan. De bijlichtster zal moeten zeggen: indien gij, landsbestuur, economische overwegin gen ondergeschikt wilt maken aan overwe gingen van andere en uws inziens hoogere orde, ga uw gang, het is uw recht en het kan uw plicht zijn, maar doe het dan al thans met open oogen voor het economisch nadee,l dat gij in den koop neemt. Reeds op de lagere school maakten wy bij de vaderlandsche geschiedenis, als de eerste zee-oorlog met Engeland ons werd verteld, kennis met wat in de schoolboek jes in nauwlijks vertaald engelsch „de acte van navigatie" heette, het stuk engelsohe scheepvaartwetgeving, dat het op de vracht vaart van de Republiek had voorzien en dot deel uitmaakte van het engelsche mercan tilisme. Zelfs Adam Smith, diie het mercantilisme bestreed, prees nochtans deze „acte van navigatie" omdat zij Engeland schepen en bevaren scheepsvolk heeft bezorgd, die het nood binnen de grenzen te zien. Het is thans dat kennelijk zijns inziens het offer, gelegen in een kostbaarder eigen vrachtvaart, ruim schoots door de bate van beter gewaarborg de nationale veiligheid werd vergoed. Wederom leeft heden ten dage de bescher mende scheepvaartpolitiek van vele groote mogendheden, welke voor de kleine zee bouwende volken, die, al wilden ze het, tegen financieel zoo overmachtige mededin ging niet kunnen optornen, uitzichten opent van de grimmigste duisternis, mede uit dit zelfde beginsel. Een geheel ander stuk bescherming is die van het landbouwbedrijf. Doch ook hier ontmoeten we in de historie, onder andere argumenten, het militaire, soms zóó gefat soeneerd, dat men een goed leger beter op het platteland dan in de steden licht, soms zóó, dat een land heeft te zorgen voor zijn eigen voedsel om niet bij onderbroken in ternationaal verkeer aanstonds den hongers nood binnen de grenzen te zien. Het is than niet het oogenblik om de kraoht vam deze argumenten voor die bepaalde gevallen, waarin zij dienst deden, te toetsen; wèl, om in beginsel hun bestaansrecht, naast en zoo noodig tegenover economische staaf- gronden, volmondig te erkennen. Aan de economie, die in haar theorie wel weet heeft van monopolies en van hun goede en kwade eigenschappen, komt zelve een monopolie in het sturen van de mensohelijke samen leving niet toe. Het streven naar autarkie. Eén gegeven, dat de geschiedenis ons op tafel heeft gelegd en dat onmiddellijk ver band houdt met het domineeren van de- fensiecverwegingen in de handelspolitiek, is het streven, land vóór, land, na, naar autarkie. Het beteekent ontwrichting, of, als men wèl, halve stopzetting van het we reld-distributie-apparaat. Niemand loochent dat het stelsel dit inhoudt; oneens is men het alleen over zijn goed of kwaad. Na den oorlog zoo kan men hooren heeft het zwaar geschonden wereld-produc tie-apparaat zich volop weten te herstellen; maken we ons dus niet te spoedig bezorgd! De oorlog heeft bepaalde vormen van na- tuurbeheersching ontegenzeggelijk een op- waartsche vaart gegeven, die ons dagelijks nog met verbazing slaat; en wy behoeven hierbij volstrekt niet in de eerste plaats te denken aan de verniel-techniek; eerder en liever denken we onder mer aan het ge motoriseerde land-, lucht- en waterver keer; maar onwaarschijnlijk is zeker niet, dat zonder deze zeer bijzondere aanleiding de technische ontwikkeling een beeld zou hebben vertoond, niet van kleinere afme ting, wèl van grootere harmonie. Nog in ander opzicht lijdt de stelling van het ruim herwonnen productie-vermogen aan zwakte. „Produceeren" omvat in het economisch taaleigen meer dan „maken"; het maken alleen bevredigt de behoeften der menschen niet; zij willen beschikbaar heid van het maaksel en deze eischt een zoo fijn mogelijk vertakt en zoo goed mogelijk bewerktuigd verkeers- en verdeelingsappa- raat. Dit toestel nu van uiterste samenge steldheid, waaover het menschdom beschik te,is eerst door den oorlog deels vernield, deels buiten werking gesteld; het is na den oorlog herbouwd, maar deels buiten wer king gelaten; herhaling op grooter schaal van wat reeds in de negentiende eeuw en waarlijk niet als blijk van economische door dachtheid de aandacht had getrokken als bijvoorbeeld twee landen door kostbaren tunnelbouw waren verbonden en dan elk dezer landen aan zijn kant zijn douanen plaatste om het gebruik van deze tunnels te belemmeren. Het productie-apparaat der menschheid is scheef gegroeid; haar voortbrengend ver mogen uit en evrmeerdert zich wel, maar de menschheid zelve trekt hiervan te ge ringe baat. Zij jammert, dat ruim wordt voortge bracht, maar dat zij tegelijkertijd naar het voortbrengsel moet blijven hunkeren, tot hongerens toe. En als ooit terecht is ge klaagd, dan hier, want de hiermee aange wezen fout van onstelmatigheid in onze samenleving is een van de bedenkelijks1 e, die een maatschappij kan vertoonen, en wordt nog verergerd door de omstandig heid, dat de verklaring van dit schromelijk tekort aan nuttig rendement van een machi ne, waaraan technisch vernuft noch kosten gespaard zijn, met wat ik opmerkte zeker niet volledig is gegeven en het er niet naar lijkt, dat iets, zelfs maar zweemend naar een verklaring, algemeen beaamd, noch iets, maar lijkend op een geneesmiddel, dat kans heeft, algemeen te worden aan vaard, in afzienbaren tijd kan worden te gemoet gezien. Uit dit alles is voor het oogenblik bemoe diging niet te putten. De economische wetenschap zie ik als onvoldragen. Maar dit beteekent niet, dat het haar hapert aan levens- en groeikracht Haar korte geschiedenis valt samen met die van een tijdperk in de geschiedenis der menschheid, dat een van ongekend snelle en ongekend grondige veranderingen juist op economisch gebied is geweest Het zou een wonder mogen heeten, indien de pas geboren wetenschap deze ontwikkeling te gelijk had kunnen bijhouden, vermeesteren en leiden. Haar tot grief te maken, dat zij dit wonder niet heeft volbracht, is mis kenning van de grenzen, gesteld aan de vermogens van den menschelijken geest UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Aangereden wielrijder overleden. De wielrijder H., die op den Rijksstraat weg bij de Schans door een auto was aan gereden, is gisteren in het ziekenhuis te Woerden aan de gevolgen overleden. LEIDERDORP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagavond te 6.45 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mede- deelingen en ingekomen stukken. 4. Extra hulp aan werkloozen. 5. Wijziging heffing trouwrechten. 6. Grondaankoop voor straatverbreeding. 7. Overeenkomst inzake aansluiting straatkolken op de rioleering van de Koningstraat 8. Benoeming lid Com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs, vacature-N. Koot 9. Wijziging begroo tingen 1933 en 1934. 10. Voorstel verplaat sing brandspuithuisje. 11. Demping sloot bij den heer M. van der Velden. 12. Ver bouw Raadhuis. 13. Rondvraag. 14. Slui ting. NIEUWVEEN. Filmnieuws. Vrijdagavond a.s. te ze ven uur zal in Café Schreuder de oprich tingsvergadering plaats vinden van een plaatselijke Kath. Filmvereeniging. Zij, die zich reeds vroeger als lid opgaven worden verwacht alsook degenen, die dit nog niet deden, maar voor het plan voelen. Betaalt men op dien avond de contributie ad 0.50, dan heeft men tevens vrij toegang tot de filmvoorstelling, die te acht uur op den zelfden avond aanvangt in zaal Schreuder. Voorts hebben vrij entrée de Landstorm leden. Vertoond wordt als hoofdnummer „La Croisade" (De Kruistocht), een anti communistische film in 5 acten. Verder zullen sprekende- en musiceerende films gedraaid worden, hetgeen voor Nieuwveen een noviteit is. NOORDEN. Witlof-teelt Het bestuur van de tuin- dersvereeniging stelt ernstige pogingen in het werk tot het treffen van een regeling, waarbij de tuinders in de gelegenheid wor den gesteld om witlof te kweeken. Witlof, ook wel bitterlof geheeten, is het loof van suikerwortels, die hier speciaal voor ge teeld moeten worden, wat voornamelijk in Zeeland geschiedt. STADSNIEUWS DE LEIDSCHE ACADEMIE VAN 1806 TOT 1815. Hedenmiddag is de tentoonstelling van wetenswaardigheden over de Leidsohe Uni versiteit van 1806 tot 1815 ter gelegenheid van de 359ste stichtingsdag der Leidsche Universiteit op officieele wijze geopend, waarbij dr. P. C. Molhuysen de volgende rede heeft gehouden. Toespraak dr. P. C. Molhuysen. De Fransche tijd heeft ons land veel el lende bezorgd, maar ook veel goeds nage laten. Voor de Leidsohe Universiteit heeft hij weinig opgebouwd, maar heel veel af gebroken, dat reeds langs vergaan was en dringend om verbetering vroeg, en heeft den grondslag gelegd, waarop de nieuwe Universiteit kon worden opgetrokken. Aan de bevoorrechte positie dier Univer siteit heeft hij een einde gemaakt, wat dringend noodig was, want de toestand van 1575 deugde niet meer voor 1795. En al is het toenmaals ook betreurd en wenschten bij de herstelling onzer onafhankelijkheid velen in Leiden tot den ouden toestand te mogen terugkeeren, wij kunnen er ons slechts in verheugen, dat het niet gebeurd is, en dat de herstelde Universiteit zich breed heeft kunnen ontwikkelen. Onze tentoonstelling betreft ditmaal het tweede gedeelte van dien Fransohen tijd: de Universiteit onder het Koninkrijk en het Keizerrijk, een korte maar moeilijke pe riode, doch die juist daarom herdacht mag worden, omdat het tevens een tijd van lou tering is. U vindt hier langs de wand én portretten voor het m eerend eel U allen wel bekend; en dan een keur van documenten en voor werpen, stempels, boeken, platen; herin neringen aan het kruitschip, portretten van hen, die een rol in de geschiedenis der Uni versiteit in die jaren gespeeld hebben. Veel is er voor het oog minder aantrekkelijk, m?ar de catalogus onzer tentoonstelling moet niet enkel als een gids bij het bezoek, maar ook als handleiding bij het bestudee- ren van die jaren beschouwd worden. Hij is het werk van onze secretaresse, Mevrouw Idenburg en ons lid, den heer van der Bij ld, wien alle lof voor de samenstelling toe komt Gedachtig aan het vers van Horatius, dat hetgeen men ziet meer indruk maakt dan dat wat men hoort, zal ik uw aandacht niet langer in beslag nemen. Een woord van dank alleen nog aan de personen, in stellingen en lichamen, die hun kostbaar heden voor onze tentoonstelling hebben willen afstaan; aan het Leidsche Undversi- teitsfonds, dat ons wederom geldelijk steun de, en aan de secretaresse, conservatrice van ons museum, die met onvolprezen ijzer ook ditmaal weer alles heeft bijeengezocht en bijeengebracht en hier zoo keurig heeft ge rangschikt en ten slotte aan U Mr. J. Lim burg, die ons de eer hebt willen aandoen, deze tentoonstelling namens curatoren te openen. De heer Limburg nam hierna het woord waarbij hij woorden van dank sprak voor allen, die tot de inrichting van deze ten toonstelling hebben bijgedragen. Spreker verklaarde de tentoonstelling ten slotte voor geopend. Deze werd hierna bezichtigd. De tentoonstelling is voorloopig tot 24 Maart geopend op werkdagen van 1012.30 en van 2—5 uur. KATH. JONGENS CENTRALE. Jeugdleiders-Recollectie. De deelnemers aan de Recollectie op Vrijdag a.s. in de Kapel van de R.-K. H. B. S. worden er allerdringendst aan her innert toch vooral hun Jeugdbundel mede te brengen. De Recollectie vangt aan te 8.15 uur. LAATSTE BERICHTEN J. B. WESTERDIJK OVERLEDEN. In den ouderdom van 74 jaar is gisteren te Uithuizermeeden na een langdurige ziea- te overleden het Eerste Kamerlid de heer J. B. Westerdijk. De begrafenis vindt plaats Maandagmiddag te Uitauizermeeden. VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOÓP. Gisteravond te half acht kwam op den Rijksstraatweg te Rheden een auto uit de richting De Steeg, bestuurd door J. F. van A. met een wielrijder in aanraking, die den 16-jarigen E. Schuur op den bagage drager vervoerde. S. kwam onder de auto terecht en is in zwaar gewonden toestand naar het zie kenhuis te Velp vervoerd, waar hij heden nacht is overleden. Het lijk, de auto en het rijwiel zijn in be slag genomen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johannes Cornells z. van H. H. de Graaf en J. W. Stolwijk Jan z v. G. Haarland en A. Blok Arie z. van J. J. Abspoel en E. Korpershoek An dries z. v. D. Broekhuizen en J. Boender. Ondertrouwd: A. Wijtkamp jm. 28 j. en J. v. d. Klis jd. 29 j. Overleden: P. Snoeker m. 44 j. N. Overdevest wdr. 79 j. L. D. Koore man z. 12 j. L Taverne m. 75 j. 4e Weldadigheidsverloting Kinderfonds P.T.T. Het Kinderfonds P.T.T. bereidt zijn 4e verloting voor, welke in de tweede helft der volgende maand zal worden gehouden. Deze loterij, waarvan tot dusver telken jare alle loten grif werden geplaatst, is een periodieke bekende geworden, zoowel bij het P.T.T.-personeel, als ook zelfs bij par ticulieren. De loten zyn goedkoop, de prij zen waardevol en practisch. Wie eens een lot had gehad, speelde ook de volgende keeren mee en beveelt de kansen aan by vrienden en kennissen. Hoofdprijzen: luxe-auto, ameublement, schitterende dames-sieraden, gouden en zilveren horloges, rijwielen, etsen enz. Lo ten ad slechts 0.50 verkrijgbaar by het Be stuur van het Kinderfonds P.T.T. den Haag, (prk. 133870), bij plaatselijke corresponden ten (P.T.T.-ambtenaren) eh bij den Di recteur van het Hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage (postrekening 211). De netto-opbrengst komt geheel ten goe de aan verpleging van kinderen van P.T.T - personeel van alle gezindten in sanatoria, ziekenhuis, bosch- of zeekoloniehuizen. TELEGRAMMEN DE CRISIS IN FRANKRIJK. Tannacht weer 200 gewonden en 300 arrestaties te Parijs. PARUS, 8 Febr. (V. D.). De buiten gewone ordedienst der politie is vannacht te 2 uur ingetrokken. Bij de onlusten in den afgeloopen nacht is ook de directeur der stedelijke politie Marchant, ernstig ge wond, terwijl ook een redacteur van de „Intransigeant" zwaar gewond moest wor den weggedragen. In totaal werden 300 personen gearres teerd. Het café Weber bij de Mr.deleine was wederom als ambulance ingericht. In totaal werden volgens de Paryscne biacien ongeveer 200 personen gewond. Volgens officieele mededeelingen werden tien po litieagenten gewond. Bijzetting van de slachtoffers op kosten van de stad Parijs. PARIJS, 8 Febr. (V. D.). Het gemeen tebestuur van Parijs heeft besloten de bij de onlusten om het leven gekomen perso nen op kosten van de stad Parys te doen bijzetten. Een oproep van den Franschen Iroon-pretendent. De in België gevestigde pretendent voor de troon van Frankrijk uit het Huis Bour bon, de hertog Jean de Guise, publiceert in de „Action Frangaise" den volgenden oproep aan het Fransche volk: „Thans ziet ge, waarheen zestig jaar re- publikeinsche heerschappij en party be leid u hebben gevoerd. Franschen aller partijen en aller standen! Het uur is ge komen om het monarchistisch beginsel te aanvaarden, waarop de grootheid van Frankrijk berust en eeuwen lang geduurd heeft. Slechts dit beginsel kan den vrede, de orde, de gerechtigheid en de continuï teit van het gezag waarborgen! Gegeven in ballingschap, den 7den Fe bruari 1934". Doumergue te Parijs aangekomen. PARUS, 8 Febr. (V. D.). De met de regeeringsvorm belaste oud-president der republiek, Gaston Doumergue is hedenmor gen uit Toulon te Parijs aangekomen, waar hij door een groote menschenmenigte met gejuich werd verwelkomd. Doumergue heeft zich onmiddellijk naar het Elysée begeven voor een bespreking met presi dent Lebrun. EEN MEXICAANSCH BURGEMEESTER VERMOORD. PARIJS, 8 Febr. (V. D.). Uit Mexico wordt gemeld, dat de burgemeester van Guadalajara en drie zyner vrienden door bandieten in een hinderlaag zijn gelokt en vermoord. De misdaad, die groote opwin ding veroorzaakte, zou politieke drijfvee- ren hebben. BOMAANSLAGEN IN SPANJE. MADRID, 8 Febr. (V. D.). Te Barce lona ontplofte gisteravond laat in het cen trum der stad op straat een bom, waardoor een voorbijganger werd gedood. Te Tarrasa ontplofte een bom in het huis van den voorzitter der fabrikantenvereeni- ging, waardoor een dienstbode ernstig werd gewond. HUISZOEKING IN DE SOCIAAL-DEMO CRATISCHE PARTIJGEBOUWEN. WEENEN, 8 Februari. (VJ3.). In opdracht van justitie heeft de politie hedenmorgen een huiszoeking verricht In de gebouwen der Oostenryksche sociaal-de mocratische partij, waarin ook de redacties van de „Arbeiter-Zeitung" en ret „Kleine Blatt" zijn gevestigd. Tijdens de huiszoeking werd het gebouw bezet door een sterke politie-afdeeling met stalen helm en bajonet op de karabijn. De sociaal-democratische bladen zijn vanmorgen nog gewoon verschenen. BIOSCOPEN. Luxor: Volwassenen. Roxy: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Febr. Groentenveiling. Per 100 stuks: roodekool f 1.207.80, savoye- kool f 1.506.40, groenekool f 0.703.60, prei f 0.801.90, selderie f 5.406.20, knol- selderie f 5.40—6.20, knolselderie f 1.00 3.40, per 100 kg.: kroten gek. f 36, wit loof f 68, boerenkool f 4.506.80, spina zie f 2634, uien f 1.002.50, wortelen f 1.206.20, spruiten I f 1218, spruiten H f 712, andijvie f 0.911.38 per kist. Melkveiling. Week van 11 tot en met 17 Febr. Consumptiemelk le klas f 6.75, 2e klas f 6.50, 3e klas f 6.25, industriemelk van f 5.10—5.50. VOORSCHOTEN, 7 Febr. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren f 3.203.80, een deneieren f 3.60 per 100 stuks, konijnen 80 cent en kippen 40 cent per stuk. NIEUWKOOP, 7 Febr. Eierenveiling. Op de eierenveiling alhier werden deze week aangevoerd 4164 eieren. De pry zen bedroegen: f 2.603.20 per 100 stuks. LOOSDUINEN, 7 Febr. Melkveiling. Op de heden gehouden melkveiling werd van 145 aanvoerder verkocht om in de week van 12 tot 19 Febr. dagelijks te leveren 22500 litetr melk. Pry's af boerderij f 6.75 en melk voor industrie f 5.205.30 per 100 liter. BOSKOOP, 7 Febr. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Claudius Per- net f 0.701.50, Butterfly 4080 cent, Ro- salandia 80 cent, Aug. Noack f 1.00, Phoe be 60 cent, Briarcliff f 1.301.90, Cerasus Hisakura f 2.503.40, seringen 4080 cent Prunus triloba 60110 cent, RhocL Praecox per stuk 1824 cent, Funkia per stuk 10 cent. STOMP WIJK, 7 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd 3872 stuks. Prijzen: kippen eieren f 3.004.40 en henneneieren f 2.80 2.90 per 100 stuks. ZOETERMEERZEGWAART, 7 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd 5000 stuks. Prij zen: kippeneieren f 2.503.40 en eenden eieren f 2.702.90 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 7 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 11582 stuks. Prijzen: kippeneieren wit f 2.602.90, bruin f 2.803.40, eenden eieren f 3.003.20 per 100 stuks. VEURL'DAM, 7 Febr. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aangevoerd: 9873 kip peneieren f 2.603.50 per 100 stuks, kippen f 0.701.50 en konynen f 0.501.85 per stuk. GOUDA, 8 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 1384 stuks, waarvan 73 slachtvar- kens. vette van 17.518.5 cent en Londen- sche 13—14 cent per pond, levend met 2 pet, korting: 6630 magere varkens f 1422, 463 biggen f 5.007.50 per stuk; 8 runderen f 150225, 203 nuchtere kalveren f 48, 7 bokken en geiten f 26 per stuk, Handel redelijk. 275 crisisrunderen. Kaas. Aanvoer 97 partijen, le kwal. met rijksmerk f 2527.50, 2e kwaL f 2224. Handel matig. Boter. Aanvoer 699 ponden. Goeboter 8595 cent en weiboter 8085 cent, per pond. Handel matig. Eieren. Aanvoer 72.900 stuks, kippen eieren f 23 en eendeneieren f 3.per 100 stuks. Handel matig. WISSELNOTKER1NGEN (AMSTERDAM) ÉNiet officieel). Berlijn 58.85 Londen 7.633/, New York ].523/4 Parys 9 787/8 Brussel 34 641/., Zwitserland 48 08 Milaan 13 05 Madrid 20 15 Oslo 38 £71'2 Kopenhagen 34 12l/o Stockholm 39 40 Weenen Praag 7.371/2 Boedapest Prolongatie 1 BEURSO VERZICHT van gisteren. De wisselmarkt had heden een rustig voorkomen. Toch waren de koersfluctuaties zeer interessant. De belangrijkste gebeur tenis was de scherpe daling van de Fransche franc tot pl.m. 9.76 zoodat aan de goud- transporten naar Frankrijk een einde is ge komen. De oorzaak van deze reactie waren natuurlijk de ernstige woelingen in de Fransche hoofdstad, welke aanleiding ga ven tot kapitaalvlucht. Onder invloed hier van waren ponden vast, dollars bleven eenigszins by de stijging van het pond ach ter. De bankstaat van de NederL Bank heeft allerwegen een goeden indruk ge maakt. De stemming op de Amsterdam- sche fondsenmarkt was heden zeer luste loos. Van de Industrieelen waren Philips enkele pets. lager. Unilevers lagen gedrukt. Daarentegen waren Kunstzijde-aandeelen vast. Aku's liepen 1 pet. op. Oliewaarden bleven op peil, terwijl Suikers van aan bod te lijden hadden. H.VA's openden 1 pet. hooger, doch sloten iets beneden het vorig niveau. Rubbers trokken iets aan on der invloed van de vaste houding van de productenmarkt. Tabakken waren eenigs zins onregelmatig doch de koersverschillen bleven beperkt. Scheepv. waren nauwelijks prijshoudend. Amrikanen bleven op peiL Duitsche obligaties verkeerden in reactie. Youngleening daalde pl.m. 1 pet Neder- landsche Staatsfondsen waren prijshou dend, alleen de 4 pet leeningen neigden eenigszins tot reactie.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3