25ste Jaargang MAANDAG 5 FEBRUARI 1934 No. 7728 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. 3)e Ceid&eh^Soii/fca/fit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonritletaling: a Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Sü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ca verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Minister Slotemaker over de werkloosheid. „Wij kunnen zeggen, dat een derde deel van onze arbeiders werkloos is. Bovendien is dit nog maar een gemiddelde. Er zijn tijden in het jaar, waarin die toestand nog veel ernstiger is. In 1929 schommelde het aantal werkloo- zen, verzekerd bij de werkloosheidskassen, tusschen 19.2 en 2.4. In 1933 tusschen 39.7 en 23.6. Dit beteekent, dat de werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat dragen. Thans is het reeds zoo, dat in een on gunstige week meer dan 40 pet. werkloos is. In de gunstigste week is dit toch nog altijd een vierde deel. Men kan vaststellen, dat de toestand ernstiger is dan uit deze cijfers blijkt. Het gaat hier niet alleen om de loon arbeiders, waarop deze cijfers betrekking hebben, maar daarnaast moet men denken aan de z.g. zelfstandigen, de" middenstan ders, de technici en zeker niet te vergeten de intellectueelen. Deze allen worden niet slechts gedrukt door de financieele gevol gen, maar evenzeer door de moreele gevol gen van het feit, dat men niet werken kan en geen perspectieven ziet". Deze sombere uiteenzetting van den stand van zaken gaf de minister van So ciale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, aan een redacteur van het Neder lands ch Correspendentiebureau voor Dag bladen, die een onderhoud met dezen be windsman had over den-huidigen stand van de werkloosheid en de perspectieven die de minister in dezen ziet. De minister deelde verder mede, dat, naar ruime schatting, het aantal arbeiders, dat tegen werkloosheid verzekerd is, wis selt van een derde tot een vierde van het totaal aantal arbeiders. De minister sprak tusschen al die don kere en droeve cijfers en statistische gege vens als zijn wat verlichtende overtuiging uit, dat wij het dieptepunt van de werk loosheid hebben bereikt. Maar: hoe lang zullen we nog in .dat dieptepunt blijven vastzitten? Verbazingwekkend was de mededeeling van den minister, dat, terwijl in de jaren 19311933 de werkloosheid verdubbeld is, de steunbedragen bijna zijn verzesvoudigd. De minister zelf wist daarvoor niet een voldoende verklaring te vinden. De Rijksdienst is bezig, aldus verklaarde hij, om de oorzaak daarvan op te sporen. De minister kwam er met klem tegen op, dat men in bepaalde kringen den in druk wekt, alsof men als men maar zelf aan het bewind was! in staat zou zijn, binnenkort den geesel der werkloosheid voor jong en oud weg te nemen. En hij verklaarde: „Wie ons volk liefheeft en over een middel beschikt om dit uit den nood der werkloosheid te verlossen, doet weinig minder dan een misdaad door dat middel niet concreet aan te geven. Ik voor mij meen, dat de belofte tot opheffing van den nood door geen verantwoordelijk man ban worden gegeven en door niemand, die nadenkt, kan worden geloofd". Ten slotte wees de minister er op, dat de werkloosheid moet worden bestreden door behoud van de werkgelegenheid en door werkverruiming. De regeering is daar van overtuigd en zal er naar handelen. Dat ook gemeentebesturen zooveel als maar mogelijk is door werkverruiming daadwerkelijk de werkloosheid bestrijden! Een organisatie voor ongeorganiseerden, 't Is geenmop. Neen wij lezen in de „Vooruit" van Zaterdagavond: „In een Vrijdagavond gehouden verga- der:ng van den Leidschen Bestuurders Bond is een voorstel ter tafel gekomen tot oprichting van een vereeniging voor onge organiseerde werkloozen. Voor de inleiding van dit onderwerp was voor het N.V.V. Albers aanwezig, die zeide, dat sinds enkele maanden deze organisatie van werkloozen bestaat, gegroeid uit den nood der omstandigheden". Wij organiseeren ons tè veel, wordt be weerd. En wij willen deze bewering niet tegenspreken. Maar nu moet er nog een organisatie bij van menschen die met elkaar gemeen hebben, dat ze werkloos zijn en dat zeongeorganiseerd zijn! Dus: een organisatie van ongeorganiseer den! Op de bedoelde vergadering van j.l. Vrij dag werd o.m. medegedeeld, dat „de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat men bij de organisatie kan stempelen en de steun- uitkeering ook via deze organisatie plaats heeft". Wij achten die mogelijkheid wèl uitge sloten. Zooals men weet, ontvangt een werklooze aangesloten bij een vakbond met werkloo- zenkas zijn „steun" door middel van zijn Organisatie, terwijl hij ook bij zijn orga nisatie „Stempelt". Als hij uit zijn werk- loozenkas is „uitgetrokken", met de zeker heid of mogelijkheid binnen eenigen tijd weer opnieuw te zullen gaan trekken, blijft hij voor zijn „steun" enz. bij de orga nisatie. (Zoo is het nu in Leiden geregeld; tot voor korten tijd ging zulk een „uitge trokken" werklooze over naar Maatschap pelijk Hulpbetoon). Degenen, die wegens het bereiken van een bepaalden leeftijd niet meer onder hun werkloozenkas vallen, werden echter tot nu toe (wij schrijven hier over Leiden) verwezen naar M. H. (Maatschappelijk Hulpbetoon). Op verzoek van de afd. Leiden van den N. R. K. Volks bond is dezer dagen hierin wijziging ge bracht en is besloten, dat ook dezen by hun organisatie hun „steun" kunnen blijven ontvangen. Er wordt, inderdaad, zooveel als mogelijk is, gedaan, om den werkloozen arbeider den gang naar een instelling van Armenzorg te besparen, 't Is te hopen, dat men deze methode zal kunnen en mo gen blijven volgenMaar als men gaat overdrijven maakt men de mogelijkheid zeer groot, dat spoedig alle werk looze arbeiders buiten hun organisatie om de steungelden ontvangen en moeten stem pelen. En men overdrijft, belachelijk en bespot telijk, door de oprichting van een.... or ganisatie van ongeorganiseerde werkloozen, met het doel, dat de aangeslotenen in deze organisatie vinden, wat andere werkloozen bezitten in hun Vakbond. Zóó organi seert men de zaak kapot! Natuurlijk, ook voor de hierbedoelden kan een organisatie bestaan. Katholieke werklooze arbeiders vinden allen met andere arbeiders hun organisatie in den R. K. Volksbond. Maar dat is geen..., organisatie voor ongeorganiseerden! Deze laatste vorm van organisatie is een dwaas heid. BINNENLAND KLOOSTERLINGEN-ONDERWIJZERS. Naar aanleiding van het bericht, dat een groote onderwijscongregatie, die der Eerw. Broeders van Maastricht, het besluit had genomen, om in verband met de komende opwachtgeldstellingen, religieuze leerkrach ten te doen voorgaan bij het verleenen van ontslag, brengt het „Katholieke School blad" aan genoemde Congregatie hiervoor dank, daar deze daad beteekent een finan cieel offer voor de Congregatie, die reeds een reeks van andere ofers heeft gebracht. BEKEERINGSWERK IN NEDERLAND. Naar wij met vreugde vernemen, geeft het Bekeeringswerk in Nederland een im mer stijgende lijn te zien. Van de vervolg cursussen van Pater Hendrichs, die in het vorig seizoen door 216 personen in 4 plaat sen, Amsterdam, 's-Gravenhage, Leiden en Rotterdam, werden gevolgd, gaven er zich in November 1933 niet minder dan 253 aan en van dezen gaan er nog dit jaar 140 over tot de Katholieke Kerk. Dat is meer dan 25 pet. meer dan verleden jaar en 55 pet. meer dan voor 5 jaar. De oogst staat te velde en de arbeiders mogen zich aanbieden. De binnenlandsche Missie blijkt wel heel bijzonder door God te worden gezegend, stellig niet het min ste door de vele gebeden der geloovigen. Mogen allen met vertrouwen voortgaan met den arbeid der Missionarissen te steu nen. De tallooze zoekers en dwalers in Ne derland zullen hun dankbaar zijn.... KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij Kon. Besl. is aan G. H. van Empel eervol ontslag verl< d uit zijn betrekking van commissaris.van politie te Amsterdam. Bij Kon. Besl. is aan O. Possel eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Hoogezand. Bij Kon. Besl. is eervol ontslag verleend aan K. Brants als hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspec tie, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem bij het Rijksschooltoe- zicht bewezen. Bij Kon. Besl. is eervol ontslag verleend aan E. Rahder als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar. Bij Kon. Besl. is aan dr. A. Th. Planten te Hilversum eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid en zijn benoemd tot lid van dien raad de hee- ren prof. mr. A. C. Josephus Jitta te Den Haag, dr. L. C. Kersbergen te Haarlem en mr. A. F. L. H. Tepe te Leiden, terwijl tot plaatsvervangend lid is benoemd de heer IJ. S. Rijpkema te Den Haag. DE DIENSTREGELING DER DIESEL- ELECTRISCHE TREINEN Naar wij uit goede brort vernemen, is de dienstregeling der Diesel-electrische trei nen thans vastgesteld. De treinen zullen om het uur uit Amster dam (Wp.), Rotterdam (M.) en den Haag (S.S.) vertrekken. Van Amsterdam (Wp.) af zullen ze be staan uit twee eenheden, d.w.z. twee trei nen van drie wagens aaneen, vanaf Rotter dam en Den Haag, ieder uit één driewagen trein, die te Gouda combineeren. De treinen gaan te Utrecht, om den an deren, door naar Arnhem en Eindhoven, b.v. de eerste trein van Amsterdam gaat door naar Arnhem, de tweede van Amster dam naar Eindhoven, de eerste trein van de richting Gouda door naar Eindhoven, de tweede naar Rrnhem en zoo vervolgens. In omgekeerde richting loopen de treinen evenzoo. Deze dienstregeling zal in elk gevai wor den uitgevoerd, ook als niet al het Diesel- electrische materieel op tijd gereed mocht zijn. Zij (de dienstregeling) zal dan op de wijze als boven omschreven, ten deele wor den uitgevoerd met gewoon materieel, (stoomtreinen). In elk geval zal dus, ingaande 15 Mei a.s. op de lijnen AmsterdamUtrecht, Arn hem, Den HaagRotterdamGouda— UtrechtEindhoven, de uursdienst worden ingevoerd, hetgeen, ook al is het materieel voor alle treinen niet klaar, reeds een groote verbetering is. De dienstregeling is voorloopig zoo ruim gelegd dat deze ook door stoomtreinen kan worden uitgevoerd, hetgeen in den aanvang* vermoedelijk op de lijnen Rotter damDen HaagUtrechtEindhoven noo- dig zal zijn. Natuurlijk blijven de D-treinen van en naar het buitenland en de treinen van en naar Groningen, Maastricht, Vlissingen, Hengelo, enz. tusschen de Diesel-electri sche treinen door, loopen als gewoonlijk. UIT DE METAALINDUSTRIE Wijzigingen voorgesteld Door den Bond van Loodgieters en Fit- terspatroons in Nederland zijn aan de sa menwerkende metaalbewerkersbonden de volgende wijzigingsvoorstellen gedaan voor de landelijke collectieve arbeidsovereen komst. „Loonen: D klasseloonen met 4 ct. per uur verminderd. Het loon in de afdeelin- gen, waarvoor het vorige jaar een afwij king werd toegestaan, wordt thans met het betreffende klasseloon gelijk gemaakt, met inachtneming tevens van de vermindering met vorenbedoelde 4 cent. Vacantie: De vacantie wordt van 1935 af teruggebracht op 4 dagen Duur van de overeenkomst: De nieuwe overeenkomst zal loopen tot October 1934, tenzij overeenstemming wordt verkregen over een clausule, waardoor, indien het loon in de bouwvakken in den loop van het tijdvak van Maart 1934 tot October 1935 verandering ondergaat, het loon in de L. C. A. overeenkomstig wordt gewijzigd, in welk geval wij de overeenkomst voor 1 Yi jaar zouden willen verlengen, dus zou den willen laten loopen van 21 Maart 1934 tot 1 October 1935". BUITENGEWOON CONGRES NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Een parallel-vergadering. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond deelt mede, dat de over weldigende belangstelling voor het congres op a.s. Dinsdag aanleiding is geworden tot het organiseeren van een neven-vergade ring in de groote zaal van het Scala-Theater Wagenstraat 34. In deze vergadering, welke eveneens te half twee aanvangt, zullen dezelfde spre kers als in de hoofdvergadering het woord voeren. De leiding zal zijn in handen van den ondervoorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond, terwijl inplaats van door Rector Bots, de slottoespraak zal wor den gehouden door pastoor Möller uit Voor burg. N.S.B.-VERGADERINGEN TE BERLIJN Door geheime staatspolitie verboden De wekelijksche vergaderingen van de Berlijnsche groep der Nederlandsche Natio- naal-socialistische beweging (Mussert-be- weging) zijn door de geheime staatspolitie tot nader order verboden. Dit besluit is zonder motiveering aan de groepsleiding medegedeeld. „Tel." Privaat-docent Universiteit. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. J. G. van Dillen te Amsterdam tot we- deropzeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om on derwijs te geven in de economische geschie denis. Geen nieuwe Rijksveldwachter. De Minister van Justitie brengt ter ken nis, dat in 1934 geen onderzoek zal worden gehouden naar de geschiktheid van sollici tanten voor de betrekking van Rijksveld wachter. In verband hiermede zullen de verzoeken ook voor zoover ze reeds mochten zijn ingediend om tot dat onderzoek in 1934 te worden toegelaten, niet in behandeling kunnen worden genomen. Een destructiebedrijf voor Noordelijk Zuid-Holland? In een dezer dagen te Woerden gehouden bijeenkomst is een commissie gevormd om de mogelijkheid onder het oog te zien tot een zelfstandig destructiebedrijf voor Noor delijk Zuid-Holland te komen. In deze commissie hebben zitting geno men de heeren van Kempen en Fahrenhorst resp. burgemeester en wethouder van Woer den, Geesink, burgemeester van Nieuwveen en Talma, burgemeester van Kamerik. Loonsverlaging bij Van Gend en Loos? Naar „De Transportarbeider" meldt, heeft de directie van Van Gend en Loos een schrijven gericht aan de betrokken arbei dersorganisaties, waarin wordt gezegd, dat het voornemen bestaat met ingang van 1 April 1934 een nieuwe loonregeling in te voeren. Het ligt in de bedoeling de loonen met ingang van dien datum met 6 pet. te verla gen en tevens de loonregeling van de losse arbeiders te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag op een andere basis te stellen". De betrokken transportarbeidersbonden zullen zoo spoedig mogelijk deze zaak be handelen. BUITENLAND. Antwoord van Duitschland aan Frankrijk inzake de Ontwapeningskwestie (4e blad). Daladier maakt een onverwachte zwen king naar links. De politie-prefect Chiappe afgezet. Twee ministers treden af (4de bl.) BINNENLAND. Benoeming leden van den Hoogen Raad van Arbeid. (1ste blad). Dienstregeling Diesel Electrische Trei nen. (1ste blad). Vrachtauto op onbewaakten overweg te Gilze Rijen door trein gegrepen en ver nield. Bestuurder komt er goed af. (Gem. Ber. 3de blad). Vrouw te Bennekom door stoomtram ge grepen en gedood. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. B.- en A-Hockeyteam verslaan de Anglo Indians. (2de blad). Willy den Ouden verbetert een wereld record; J. Scheffer een Ned. zwemrecord. (2de blad). De Noor Staksrud wint het Europeescli kampioenschap schaatsenrijden. (2de blad). Hpt Leidsche Swift kampioen van Zuid- Holland op home-trainers (2de blad). UIT DE OMGEVING HET TOONEELCONCOURS GEëINDIGD. De uitspraak der jury. Onder buitengewoon groote belangstel ling had gisteravond de slotavond plaats van het gehouden Tooneelconcours van „Nut en Genoegen". Tot'in de uiterste hoeken was het groote Bondsgebouw gevuld en er heerschte al voor den aanvang een echte feestelijke stemming waar als vanzelf veel toe bij droeg ons bekend strijkje „The Music- makers", dat thans volledig present was. Bovendien waren alle mededeedingende vereenigingen present, terwijl de uitgenoo- digde plaatselijke besturen mede op 't appèl waren. Als vanzelf waren de meesten in spanning, hoe de uitslag zou zijn. Dezen zouden echter nog even geduld moeten oefenen, want allereerst zou „Nut en Ge noegen" een stukje, getiteld „Een Kerst avond" spel in twee bedrijven van W. Metz Tz., onder regie van den heer P. C. A. van Kesteren alhier, ten beste geven. De voorzitter van „Nut en Genoegen", de heer J. C. van Ruiten, heette de aanwezi gen, eerw. heeren Geestelijken, de leden der jury en alLe aanwezigen van harte wel kom.. Hij zette uiteen, dat het doel van dit concours, verheffing van het dillettanten- tooneel en opvoering van het tooneelsped is. Of dit doel bereikt is? Spreker weet het niet. Wel hebben op de 10 avonden ruim 5000 bezoekers de opvoeringen bijgewoond. Maar of men voldaan is! Men had mis schien liever gezien, dat meer streng ka tholieke stukken waren opgevoerd of dat daar minstens een prijs voor beschikbaar was gesteld. Ook nog enkele andere grie ven waren het bestuur ter oore gekomen, welke kunnen leiden om daarmee in den vervolge rekening- te houden. Mocht de uitspraak anders uitvallen, dan men had verwacht, dan past het nog niet om de Jury daarover te becritiseeren. Aan haar de uitspraak. Dus geen critiek of jaloersch- heid, maar trachten in den vervolge met de opmerkingen rekening te houdien en trachten te fouten te verbeteren. Hierna wenschte hij allen een genoege- lijken avond waarna „Nut en Genoegen" voor 't voetlicht kwam. In dit mooie stukje, hetwelk uitstekend werd vertolkt, werd de geschiedenis be licht van een meisje dat tegen den wil van haar vader was gevlucht met een acteur en in den vreemde met deze in het huwelijk was getreden. Een broer, die studeerde voor priester en een zuster van dit meisje span den samen met de trouwe huisknecht den vader de vermurwen en zijn Oivgelukki»^* dochter vergiffenis te schenken. Hiervt»or bood zich een mooie gelegenheid san en

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1