ST. 25ste Jaargang ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934 No. 7727 5)c £cidóoHc Sou^o/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal hij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiëo 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten noogste 3U woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. Vóór alles: de waarheid. Als wü lezen, dat het aantal werkloozen in ons land bedraagt 400.000, dan opent zich vóór ons een perspectief van de aller droevigste ellende. Maar dat aantal werkloozen geeft nog in de verste verte niet den toestand aan, die crisis en malaise in ons land hebben ver oorzaakt! Naast dat leger van werkloozen zijn nog velen, die niet werkloos zijn, zelfstandige ondernemers, die niet meer of ook in vele gevallen nóg minder inkomsten hebben dan de werkloozen; en de velen die in loon dienst zyn, maar wier loon is gedaald tot de grens van het gebrek. De waarheid is, dat in- ons land de nood van velen groot en ernstig is. Die waarheid te verdoezelen of te mas- keeren, zou nutteloos en doelloos zijn. Maar daarnaast moet óók worden erkend dje andere waarheid, n.L dat in verge lijking met andere land'en in Nederland de toestand niet ongunstig is. Wij constateeren dit niet om ons te troosten; zulk 'n troost is te schraal! Maar wij willen dit feit vastleggen tegenover de onwaardige en onware agitatie, die van verschillende zijden wordt gevoerd tegen onze huidige regeering. In het naburige Duitsehland bijvoor beeld is de toestand volstrekt niet beter, noch voor de werkloozen, nóch vóór de arbeiders, nóch voor de middenstanders én anderen. In vele opzichten is de toe stand daar beslist slechter. En in het communistisch Rusland..., Een propagandist van Sovjet-Rusland, een zekere heer Peter Alma, zeide dezer dagen in een lezing voor den Soc. Kunstenaars- Kring over den toestand in Rusland: „In het bedrijf, waar men werkt, krijgt men levensmiddelenboekjes voor een bepaalde coöperatie, waar men zijn levensmiddelen, kleeding e.d. kan koo- pen tegen matige prijzen. Men krijgt op zijn bonnen voldoende. Wil men echter boven het toegewezen rantsoen koopen dan is men aangewezen op de „open" magazijnen, die ook aan de trusts en de coöperaties behooren; die waren zijn ook niet bovenmatig duur, maar kosten toch meer dan die van het levensmiddelenboekje. Bovendien bestaat-er nog een derde soort magazijnen, dat zijn winkels van .Torgsin". Deze zijn zeer duur. Men koopt daar voor goud, zilver of voor vreemde valuta." De arbeiders in ons land zouden bij een ruil met die in het communistisch Rus land er niet beter op worden. De tijd van levensmiddelenbonnen hebben wij hier ge lukkig niet meer. In Rusland krijgt men voor arbeid uitsluitend dergelijke bonnen, in plaats van geld, waarover men de vrije beschikking heeft. Onze regeering heeft een haast boven- menschelijke taak, ze werkt met de uiter ste krachtsinspanning ze begaat fouten en tekortkomingen, waarom critiek op haar beleid redelijk en zelfs vereischt kan zijn. Maar met die critiek moet steeds samen gaan de levendige overtuiging, dat we le ven in een.... wereld-crisis; dat het in andere landen niet beter is feitelijk slechter! dan hier te N00RDWIJKERH0UT 1013 Febr. Jonge Mannen 6.50 1316 Febr. Gehuwde Vrouwen 6.50 17—20 Febr. Jongel. v. 15-17 j. 6.50 20—23 Febr. Meisjes boven 17 j. 6.50 2427 Febr. Gehuwde Mannen 6.50 36 Maart Heeren Middenstand 10. 6—9 Maart Meisjes boven 17 jaar 6.50 IN DE KNEL. De Middenstand zit in de knel reeds jarenlang, maar nu in deze voor menig zakenman wanhopige jaren, wordt de knel ling een dagelijksche kwelling, welke tot uiting komt in vele grieven en klachten. Men moet deze klachten niet lichtvaar dig van zich af wuiven. Wanneer de win kelier op het eind van het jaar de balans opmaakt en de uitkomst rondom het vries punt blijkt, dan is er alle reden tot klagen. En wanneer zulk een toestand jarenlang voortduurt, kan men begrijpen, dat de Middenstand langzaam-aan den moed ver liest. Laten wij onmiddellijk eraan toevoegen, dat het met vele winkeliers niet zóó schrik aanjagend is gesteld. Er zijn nog vele mid denstanders, en wij verheugen ons oprecht daarover, die van de crisis wel een zware last ondervinden, maar wier zaak toch niet in haar bestaan wordt bedreigd. In dezen Middenstand nu van winke liers en kleine zakenlui, die het óf goed óf tamelijk óf slecht óf heel slecht hebben en op 't randje dobberen, heerscht een una nieme ontevredenheid een ontevreden heid, die bij voorkeur in volle stroomen wordt uitgegoten over de Regeering. Er is niets op tegen, dat men grieven en bezwaren bij de Regeering kenbaar maakt. Als men zijn verlangens niet op de Mi nistertafel legt en dat liefst, gedachtig het eendracht maakt macht, langs organi- satorischen weg kan de Regeering ook moeilijk weten, wat de Middenstand wil en wenscht. Maar laten wij het toch allen ééns zijn over dit feit: dat de Regeering de crisis niet heeft uitgevonden. En ten tweede moet de Midenstand nimmer uit het oog verliezen, dat er nog andere volks- genooten in Nederland leven dan Midden standers. De Regeering heeft uitsluitend rekening té houden met het algemeen be lang, met het belang van het volk in zijn geheel. Tegen deze, door niemand ooit bestre den stelling, zal men opwerpen, dat de welvaart van het geheel afhankelijk is van de welvaart der deelen. Volkomen juist. Het typische van den Middenstand is echter, dat zijn welvaart slechts gedeel telijk uit eigen werkzaamheid voort vloeit, doch voor het overgroote deel van de welvaart der andere bevolkingsgroepen afhankelijk is. Wanneer het den arbeiders, den boeren en den groote ondernemingen goed gaat, gaat het vanzelfsprekend ook den Middenstand goed. Wanneer men dus op hoogen toon rond bazuint, dat het een schande is, dat de Re geering niets voor de Middenstand doet, dan is dit bazuingeschal een schetterende leugen. Wat zouden alle maatregelen der Regeering voor den Middenstand baten, indien niet tevoren de andere bevol kingsgroepen geholpen werden? Wat zou de Middenstand zijn zonder werkloozen- steun, zonder landbouwsteun en tuinbouw- saneering, zonder diep-ingrijpende contin- genteering? Wel zijn we het met de Middenstands critici eens, dat er niet indirect, maar ook langs den directen weg nog het „een en ander" voor den'Middenstand te doen valt. Ook wij keuren het af, dat met de wijzi ging der Winkelsluitingswet (een boven dien nog onvoldoende wijziging) zoolang getreuzeld is, dat nog steeds niet van kracht zijn een verbod op het cadeaustel sel, een regeling van het uitverkoopsy steem, scherper bepalingen tegen de on eerlijke concurrentie. Een wettelijke rege ling van het rabat- en kortingsstelsel en verwijdering uit de warenhuizen van lunchrooms, postkantoren, kapsalons e.d. komt ons noodzakelijk voor, om door al deze maatregelen de strijd van den klein handel tegen het groot-kapitaal niet zoo moeilijk te laten, als deze nu is. De Re geering zal ook haar aandacht moeten schenken aan een vereenvoudiging van het innen van kleine vorderingen, aan een verbod tot neringdoen van ambtenaren, en aan een rechtvaardiger belastingheffing op de N.V.'s. Wij zijn echter van meening, dat deze Middenstandsverlangens weliswaar zeer wenschelijk zijn en ook binnenkort vervuld moéten worden (verschillende der genoem de onderwerpen zijn reeds in een voor ontwerp van wet geregeld), maar dat de levensbelangen van den Middenstand daèr- in niet gelegen zijn evenmin als het le vensbelang van den Midenstand gelegen is in de invoering van een „spertijd" voor de vestiging van Middenstandszaken e.a. Het levensbelang van den Midden stand ligt zonder eenige twijfel in de wel vaart van anderen. De genoemde maatregelen zijn allen zéér toe te juichen, omdat in dezen zwaren tijd alle beetjes helpen, maar een levensbelang vormen zij niet, noch afzonderlijk, noch te zamen. Een „spertijd" van twee jaren, zooals deze door den Ned. Kath. Middenstands bond wordt gepropageerd in het „Orde- nings-, Saneerings- en Beschermings-pro- gram" (gekscherend de O. S. B. genoemd), kan zeer zeker nut afwerpen om aan de beunhazerij en het winkeliersbedrijf een einde te maken. In Zwitserland, Duitseh land en Oostenrijk is een dergelijke sper tijd reeds ingevoerd. Het tweede punt van de „O. S. B." het stellen van vestig'ingseischen in de toe komst ziet er zeer aanlokkelijk uit en on getwijfeld zouden deze punten in een cor poratief gebouwden staat het best tot hun recht kunnen komen. Bij deze vestigings- eischen, door eventueele beroepsstanden voor te schrijven, zouden ook de groot- ondernemingen betrokken kunnen worden, zonder dat wij zoo ver zouden willen gaan als het O. S. B. programma, dat een ver gunning voor een grootonderneming al leen kan worden afgegeven, „als de wen- schelijkheid van de betreffende vestiging of uitbreiding in sociaal-economisch op zicht positief is aangetoon d". iedere winkelier stemt, zeer begrijpelijk, luidkeels in met de leuze: Weg met de wa renhuizen. Uit sociaal oogpunt bezien, zijn de grootbedrijven zeker af te keuren, maar van economisch standpunt bekeken niet, zeker niet in ieder opzicht. Men leze wat Dr. Jansen en Prof. dr. Koenraadt over deze kwestie zeiden op het laatste Congres van den Katholieken Middenstand te Bre da. Ook de tegenwoordige Duitsche regee ring, die bij de verkiezingsactie den Mid denstand 't hoofd op hol bracht, met haar programmapunt: „onmiddellijke" opruiming van de warenhuizen en verhuring van de ruimte aan kleine winkeliers", heeft „na de „Natie" door Nazi's vervangen te heb ben" de warenhuizen rustig laten voort bestaan en volgens een der laatste decre ten verboden om over de verhouding grootbedrijf-kleinbedrijf in het openbaar te dis cu s s i e er eh. Dit laatste is in Nederland gelukkig niet verboden. Critiek, en vooral gegronde cri tiek, wordt in ons land nog beschouwd als een gezond en normaal verschijnsel in een samenleving van'vrije menschen. De cri tiek van den Middenstand op de Regee ring de verlangens en wenschen van dien stand ook voor de toekomst zullen ingeleid en besproken worden op het groot- sche congres, dat de Nederlandsche R. K. Middenstandsbond Dinsdag in den Haag heeft belegd. Den Middenstanders, en on der hen vooral dengenen, die met hun tijd mee willen gaan, raden wij aan dit con gres bij te wonen. Veel, wat tot nog toe *niet begrepen of slechts half-begrepen werd, zal daar duidelijk worden. Katholieke Raad voor den Handel. Naar aanleiding van de instelling van den Katholieken Raad voor dien Handel schrijft „De Nieuwe Eeuw": ,,'t Is inderdaad te hopen, dat dit insti tuut een belangrijke plaats zal gaan inne men in het katholieke gemeenschapsleven. Die diepe kloof tussohen persoonlijke be ginselen en handelsmoraal moet gedempt worden, die juiste opvattingen van recht vaardigheid en dienende liefde kunnen dan meer kans op erkenning krijgen. Het is onderhand een afgezaagd thema, dat van vain „tijd der groote beslissingen". Maar het blijft niettemin waar, dat er juist thans, nu zoo veel van het oude vermolmd en voos is gebleken, nu jarenlang beleden beginselen wankelen in den storm der ge beurtenissen, aan. het Katholicisme een kans geboden wordt, om een grooten slag te winnen voor den Meester. Mits de katho lieken maar voluit en in alles katholiek durven zijn, mits ze ook breken met de han- del-is-handel-code en de verschrikkelijke aanklacht van Mgr. Callier z.g. te niet wil len doen: „Door de Katholieke Handels- hoogeschool zal juist het terrein worden betreden van handel en koopmanschap, op welk terrein wij tot heden wel veel katho lieken ontmoetten, maar helaas de katho lieke moraal dikwijls moeilijk te vinden BINNENLAND PRODUCTIE-REGELING IN DE STEEN-INDUSTRIE. In de gisteren te Arnhem gehouden ver gadering van afgevaardigden der Neder landsche baksteen- en kalkzandsteenindus- trie, waarbij 90 pet. der geheele-steen-in- dustrie vertegenwoordigd was, is met al gemene stemmen tot productieregeling be sloten. Door dezen maatregel zal de pro ductie over het geheele land naar verbruik worden geregeld. .EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK DOOR DE REGEERING BENOEMD Bevoordeeling van fabrikanten in vleeschwaren? Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting over het jaar 1934 in de Tweede Kamer werd de wenschelijkheid uitgesproken om over te gaan tot het in stellen van een commissie van onderzoek naar de aanleiding van klachten, welke in het land de ronde deden over minder juis te toestanden, welke zouden zijn ontstaan door bevoordeeling van bepaalde fabrikan ten van vleeschwaren meer speciaal van vakensvleeschwaren. Hoewel de regeering aanstonds als haar overtuiging kon uitspre ken, dat alle wantrouwen op dit gebied ongegrond was en dat voldoene controle wordt uitgeoefend heeft zij zich bereid verklaard de instelling van een dusdanige commissie te bevorderen. Bij K. B. van 19 Januari 1934 is thans de hierboven bedoelde commissie ingesteld. Aan de commissie is een breedere taak toegedacht an aanvankelijk was toegezegd. Haar taak is aldus omschreven: Een onderzoek in te stellen omtrent on derwerpen, verband houdende met crisis maatregelen, waaromtrent onze minister van Economische Zaken oordeelt, dat het algemeen belang een onderzoek vordert. Hierdoor zullen aan de commissie ook andere onderwerpen^ door den minister van Economische Zaken ter onderzoek kunnen worden voorgelegd. In de commissie zijn benoemd tot voor zitter mr. dr. E. J. Beumer, ondervoorzit ter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht en tot leden mr. dr. G. v Bergh, oud-lid der Tweede Kamer te Am sterdam, prof. mr. P. W. Kamohuisen, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit .e Nijmegen, ingenieur G. A. Kessler, direc teur der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens- en Staalfabrieken te IJmuiden en mr .J. H .Kuiper, lid van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, terwijl als secretaris aan de commissie is toegevoegd mr. J. H. van Maarseveen, advocaat en procureur te Utrecht. BUITENGEWOON CONGRES NED. R. K. MIDDENSTANDBOND. Zeer groote belangstelling. Voor het buitengewoon congres, dat de Ned. R. K. Middenstandsbond op Dinsdag a.s. in den Dierentuin te 's Gravenhage or ganiseert, ter behandeling van zijn pro gram tot ordening, saneering en bescher ming van het middenstandsbedrijf, blijkt in den katholieken midden stand van Ne derland en ook buiten zijn kring! een bijzondere belangstelling te bestaan. Behalve uit het Limburgsche, zal ook uit het Bossche en Bredasche diocees een ex tra-trein de congres-gangers naar de re sidentie brengen en ook uit de andere dio cesen staat de deelneming op hetzelfde peil. Naar ons wordt medegedeeld, stond reeds gisteren vast, dat de groote zaal van den Dierentuin, tot op haar volle capaciteit uit- gebrei, uitverkocht zal zijn. Dit behoeft de katholieke middenstan ders die zich nog niet van een toegangs kaart voorzagen, niet af te schrikken: voor meer vergaderruimte wordt zoo noodig ge zorgd. TEELTREGELING VOOR AARDAPPELEN Naar wij vernemen, zal, in verband met het advies door de Centrale Commissie in gevolge art. 27 der Landbouwcrisiswet uit gebracht, door de Regeering een teeltre geling voor aardappelen worden uitgevaar digd, waardoor uitbreiding van deze cul tuur in 1934 zal worden voorkomen. Het ligt in de bedoeling het verbouwen van aardappelen slechts toe te staan tot een oppervlakte overeenkomende met die van 1933. De bij de Gewestelijke aardappedorgani- saties aangesloten telers zullen via deze or ganisaties in het bezit gesteld worden van een teeltvergunning. Mocht blijken, dat t.z.t. de omstandighe den leiden tot een ontwrichting van de markt, dan zal steun in den geest van de voor 1933 getroffen maatregelen door de Regeer ing toegepast worden. De verbouw van fabrieksaardappelen staat geheel buiten deze regeling. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Bulgaren van het Rijksdagbrandpro ces naar Berlijn overgebracht. (3de blad). Weer een nieuwe zwendel-affaire in Frankrijk. (3de blad). Engeland kondigt represaille-maatrege len aan tegen de contingenteeringspolitiek van Frankrijk. (3de blad). BINNENLAND. Teeltregeling van aardappelen. (1ste blad). Steun aan gewassen. (1ste blad). Drie kinderen te Thorn door voedselver giftiging in levensgevaar. (Gem. Ber., 4de blad). Gemeente-secretaris van Wychen wegens fraude ontslagen. (Gem. Ber., 4de blad). BENZINE-INVOER VOOR 20.000.000 Motorverkeer betaalde 28.230.000 invoer- en andere rechten. Uit de gepubliceerde cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat over het jaar 1933 voor een waarde van meer dan S 20.000.000 benzine is ingevoerd. VERHOOGING VAN TUINBOUW- STEUN De regeering heeft met het oog op den nood m den tuinbouw besloten den toe slag over 1933, waarvoor een bedrag van 5 miillioen uit de schatkist beschikbaar was gesteld, nog met een niet onbelangrijk be drag te verhoogen. Hiervan mag worden verwacht dat de overgang tot den nieuwen oogst voor tuinbouwbedrijven er belangrijk door zal worden verlicht. Het tijdschrift „Wegen" heeft, aanne mend, dat 80 procent van de totaal inge voerde hoeveelheid benzine voor motorver keer is gebruikt, berekend, dat aan invoer en andere rechten totaal 28.230.000 door de automobilisten is betaald. Het blad merkt er bij op, dat sinds 1 Janu ari j.l. de benzine nu tevens is onderwor pen aan de Omzetbelasting, zoodat over 1934 het totaal bedrag weer aanzienlijk hooger zal zijn. STEUN AAN DE GEWASSEN. Mededeeling van Minister Verschuur. Op de vragen van den heer Lovink, be treffende spoedige bekendmaking der van Regeeringswege voorgenomen regelingen ter zake van den aan de gewassen te ver- leenen steun en van de voorwaarden, waaf- onder die steun zal worden verleend, lui dende: 1. Is het den Minister bekend, dat bij de landbouwers, in verband met het opma ken van het zaaiplan, groote behoefte be staat, de regelingen te kennen ten aanzien van den steun aan de gewassen en de voorwaarden waaronder die steun zal wor den verleend? 2. Is de Minister bereid die plannen met den meesten spoed bekend te maken? heeft Minister Verschuur als volgt ge antwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. 2. Hoewel thans nog niet ten aanzien van alle producten de gevraagde inlichtin gen kunnen worden gegeven, kan reeds het volgende worden medegedeeld: a. Voor de tarweteelt zal weder 1/3 deel van het bouwland mogen worden be nut, terwijl de richtprijs van 12.zal worden verlaagd op een nader vast te stel len bedrag. b. Roggemeel Gest. De verbouw van deze producten zal niet worden gelimi teerd, terwijl voor den te verleenen steun voor deze producten het bedrag nog nader zal worden vastgesteld. c. Aardappelen. Er zal, om te voorko men, dat het totaal de hoeveelheid van het vorige jaar zal overschrijden, een teelt be perking gelden van 100 pet. van 1933, ter wijl in den geest van de voor 1933 getrof fen maatregelen steun zal worden verleend indien zulks noodig mocht blijken. d. Vlas. De regeling van dit product zal in hoofdzaak overeenkomen met die van het jaar 1933. e. Suikerbieten. De beslissing te dezen aanzien zal zoo spoedig mogelijk door den Minister worden medegedeeld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1